ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No, 185 Woensdag 15 Augustus 1917. 2e Jaargang. Administratiebnreau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATEBDAGS. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 12 A, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTlEN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 1—5 regels 25 ets. iedere regel m6er 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Tijdelijk verhoogd met een Oorlogstoeslag van 1 cent per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiBn van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. BOELSE IJMUIDEN. Door de voortdurende stijging der papierprijzen zijn wij genoodzaakt den prijs der advertentiën met 1 cent per regel te virhoogen. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WSLLEMSPLEIN Ijmuidsü (Drukkerij Sin- je wel), in het advertentiebu reau van den heer P. E. C. ROELSE, KaEsaalsfrfiai. Te Velseroord bij Fi. v. Til burg, Willcbpordslr, S3. cd bij v. Blou wel logen, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij O. Schermer, Doodii^s L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vau Incurs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Maximum prijzen Brandstoffen. Huisbrand. Turf (haverstroo) f 2.p. 100 st. (harde lange) -1.70 p, 100 st. (korte) -1.35 p. 100 st. Anlhrsciet -2.30 per H.L Eierbriketten - 2. Stukkolen - 2.60 p. 100 K.G. Bruinkoolbriketten - 3.35 p. 100 K.G. Gietcokes f 41.80 p. 1000 K.G. Industrie. Gietcokos f 41.60. per 1000 K.G. Stukkolen - 26.70 per 1000 K G. Smeekolen - 2.75 per H.L. De brandstoffehcommissie. Velsen, 1 Augustus 1917. Opgaaf funderen en Varkens. De Burgemeester van Velsen-maakt bekend, dat volgens brief, d.d. 7 Augustus 1917, van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, ingevolge art. 9 der Distributiewet 1916, alle houders vau rundvee en varkens verplicht zijn onmiddellijk aan den Burgemeester der geiüeente, waar het vee zich bevindt, opgave te doen van de aantallen der door hen op 10 Augustus 1917 gehouden: a. guste koeien b. ossen; c. stieren d. mestkalveren e. varkens van meer dan 50 K.G. slachtgewicht. Indien een houder van vee wei gerachtig mocht zijn de gevraagde gegevens te verstrekken of indien onjuiste opgaven mochten worden gedaan, zal worden gehandeld over eenkomstig de bepalingen der Dis tributiewet 1916. Formulieren voor het doen der opgaven zijn ter gemeentesecretarie verkrijgbaar voor hen, aan wie geen formulieren mochten zijn of worden uitgereikt. Velsen, 14 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Geslaagd Te Arnhem is ge slaagd voor het P. B. N. A. examen electro-monteur, de heer C. H. Es- veld, van hier. Looft den Heer." Het koor „Looft den Heer," diiecteur de heer P. de Nobel, ontving naar de St Ed. meldt, d9zer dagen bericht, dat het op het 1.1. Paschen te Amsterdam gehouden concours voor Chr. zang koren den tweeden prijs verworven had, in plaats van den derden. Door verkeerd optellen der punten was men op den avond van het concours tot deze verkeerde uitkomst geko men. Examens. Voor het examen Engelsch L. O. is te 's Gravenhage geslaagd Mej. F. H. A. Gosses van hier. Vorige week slaagde voor dit exa men de heer L. Mes alhier en niet Nes, zooals in ons blad van Zater dag stond. Deputatie uit de reeders naar Lon den. Op aandrang van de Engel- sche regeering heeft de vereeniging van reeders alhier een deputatie uit haar midden aangewezen om te Londen te bespreken de belangen der Nederlandsche zjevisscherij. De deputatie bestaat uit de Heereu Joh. Polderman en F.P.Vermeulen Voor de belangen van deharing- visscherij gaat mede de Heer Hub. Dirkzwager van Seheveningen. Als rechtsgeleerde raadsman zal de de putatie worden bijgestaan door den Heer Mr. Andreae van Haarlem. Waarover de besprekingen zullen loopen is bij de reeders nog niet bekend. De Heeren zijn Dinsdag van hier naar Londen vertrokken. Dankstond. In het gebouw voor Christelijke belangen had Maan dagavond een dankstond plaats naar aanleiding van het feit, dat ds. Creutzberg het beroep naar Den Haag niet had aangenomen. Gebrek aan werk. Omdat dit jaar toch wel niets van de haring visscherij terecht zal komen en er daardoor gebrek aan werk is, heb ben vele nettenboetsters met den gewonen opzeggingstermijn haar ontslag gekregen. St. Ed. IJmuiden Stores. De St. Crt. bevat de wijzigingen in de statuten der naamlooze vennootschapIJmui den Stoies, te IJmuiden. Brutale roof. Den heer N. is in de Rijksvischhal een portefeuille ontroofd, waarin een bedrag van ruim twee honderd gulden. De dader si onbekend. VELSEROORD. Goed afgeloopen. Tijdens het hevig onweder, dat gistermiddag boven onze plaats woedde, is de bliksem geslagen in het perceel Yel- serduinerbuurtweg 25, bewoond door het gezin v. H. De bliksem sloeg in den schoorsteen maakte een gat in den muur, zoodat het roet uit den schoorsteen over de tafel vloog, 't Liep echter goed af, brand werd niet veroorzaakt, terwijl niemand letsel bekwam. Wel hadden de kinderen zwarte gezichten van het roet, doch daarmede hield het ge lukkig op. De Burgemeester, die vlak by woont, kwam belangstellend infor- meeren en wenschte het gezin ge luk met den goeden afloop van dit ongeval. Geslaagd. Voor het examen Engelsch L. O. is te 's Gravenhage geslaagd de heer D. de Vries van hier. Muziek. Hier is een Muziek- eDsemble „Cressendo" opgericht on der leidiug van den heer J. de Jager. VELSEN. Begrafenis. Zatermiddag had op de begraafplaats de Biezen de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den alhier bij het zwemmen in 't Noordzee kanaal verdronken sergeant Oost hoek, afkomstig uit Rotterdam. Deze geschiedde met millitaire eer. Nadat het lijk aan den schoot der aarde was toevertrouwd en de gebruike lijke salvo's door het piket waren gelost, nam Luitenant de Raadt bet woord, om den zoo jammerlijk om 't leven gekomene een laatste groet te brengen namens offlieieren en manschappen van het fort Veld huis, waar sergeant Oosthoek eigen lijk gelegerd was. Oosthoek had zich zoowel bij zijn superieuren als bij de manschappen bemind weten te maken. Hij was een goed kame raad, rust in vrede, zoo zeide Luite nant de Raadt. De vader dankte voor de eer en de hartelijke deelneming, de familie betoond. „Wij hadden onzen zoon wel liever bij ons gehad, doch 't is ons een troost te weten dat hij bij meerderen en minderen bemind was." De kist was gedekt door tweo prachtige kransen, een van de officie ren en onderofficieren, de andere van de korporaals en manschappen van het fort Veldhuis. Afgesneden. Dat het nu erust is met de lichtbezuinigiDg, blijkt hieruit dat reeds bij drie ingezetenen de gasleiding afgesneden werd wegens te veel gasverbruik. Jubileum. De heerM. C. Wag ner, gemeente-veldwachter, herdenkt 1 September a.s. zijn 12V#-jarige dienstvervulling bij de gemeente politie alhier. Eerst was de heer Wagner op Velseroord gestationneerd, sinds ver scheidene jaren echter is hij nu al op Wijkeroog. Gronden onteigend. In verband met den bouw der nieuwe sluizen en de verbreeding en uitdieping van het kanaal heeft de Staat plan heel wat gronden, ter weerszijden aan de kanaaloevers gelegen, te onteige nen. Voorloopig betreft het gronden ten oosten van den straatweg Be verwijk—Haarlem. Gaan de plannen door, dan zullen aan de noordzijde van het kanaal voor onteigening in aanmerking ko men, alle gronden en perceelen aan den oostkant van den weg tot en met het perceel ten noorden van de fietszaak van Barnhorn. Aan den zuidelijken oever gaat de onteige ning tot tegenover den timmer- winkel van den heer H. van Heijst Dzn. De grens loopt dan juist door het bij oude Velsenaars nog wel be kende brandkommetje. Het is niet zeker, dat bij door gaan der plannen al die perceelen afgebroken moeten worden, maar de Staat wil ze in eigendom hebben om er de vrije beschikking over te bezitten. SANTPOORT. Examens. De heer G. J. Bre merkamp van hier slaagde dezer dagen te Amsterdam voor hoofd akte. Onze vroegere plaatsgenoot, de heör P. J. Wisse, thans te Nieu- wer-Amstel, slaagde de vorige week le 's Gravenhage voor de akte Engelsch L. O. DRIEHUIS. Crematies. Te 's-Gravenhage is overleden, 71 jaar oud, dr. H. J. Veth, oud-leeraar in de plant-en dierkunde aan het gymnasium te Rotterdam. De crematie van zijn stoffelijk overschot had hedenmiddag plaats op Westerveld alhier. Bekroond. Het Fanfarecorps „Soli Deo Gloria" alhier heeft Zon dag j 1. op het concours van den Prov. Bond van Harmonie- en Fan farecorpsen, gehouden te Purmerend, in de 2e afdeeling Fanfare den 2en prijs behaald. De eerste prijs werd niet toegekend. Uit de Gemeente. Yoor den Baad. Voorschot aan brandstoffenhande laren. Teninde de minder kapi taalkrachtige brandstoffenhandelaren in de gelegenheid te stellen hun voorraden op te doen, stellen B. en W. voor: a. hun college te machtigen, aan de daarvoor in aanmerking komende brandstoffenhandelaren tot een totaal bedrag van f 12000 voorschotten te verstrekken, onder de noodige borg stelling en tegen eene rente, bere kend naar 5 pet. 'sjaars; b. te bepalen, dat de datums van verstrekking en terugbetaling der voorschotten door burgemeester en wethouders in overleg met de braud- stoffen-comjnissie zullen worden vastgesteld. Onderwys Fransch, te Santpoort. B. en W. stellen voor tot weder opzegging, aan de afdeeling Sant poort der Ver. voor Volksonderwijs ter bestrijding der kosten van den cursus voor de Fransche taal een bijdrage te verleenen voor on- en minvermogenden tot zoodanig be drag, dat het schoolgeld en de b|jdrage niet meer bedragen dan f 7.20 per leerling en per jaar. Uitbrtiding Secretarie-personeel B. en W. stellen voor het personeel ter secretarie met een adjunteom- mies uit te breiden ten behoeve van de afd. IV openbare werken. Brandweervereniging. B. en W. vragen den raad een credict van f 75 opdat de opperbrandmeester en de directeur der waterleiding lid kunnen worden der Nederlandsche Brandweervereeniging. Stofbestrijding. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op een adres van Vreemdelingenverkeer te Santpoort om gedurende den zomer met droog weder eens pet- dag de hoofdwegen met water te doen hesproeien, op grond dat de aanschaffing van de daarvoor be- noodigde sproeiwagens nu te bezwa rend is met het oog op de tijdsom standigheden. Nieuwe scholen. B. en W. stel len voor hen te machtigen den directeur van het bedr|jf openbare werken plannen te doen gereed maken voor den bouw van een school met 14 lokalen te IJmuiden en de uitbreiding van school G te W|jkeroog tot 14 lokalen. De Commissie voor Openbare Werken dringt bier op aan, met het oog den bouw van 146 woningen te IJmuiden en 115 te Wijkeroog. Visscherijschoel. Bij raadsbe sluit van 3 Mei 1917 werd het reglement op de gemeentelijke Vis scherij school zoodanig gewijzigd dat inplaats van 3 leden de Commissie van Toezicht voor deze school uit 7 leden zal bestaan. De Minister van Binnenlandscbe Zaken maakt bezwaar hiertegen en wijst er op dat Visscherij scholen, zyode inrichtingen voor vakonder wijs, moeten staan onder het toezicht van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het middelbaaronderw|js. Burgemeester en Wethouders blijven echter met het oog op de eigenaardige taak van het Visscher|j- onderwijs aan een afzonderlijke commissie de voorkeur geven. Om niet in strijd te komen met de wet op het middelbaar onderwijs stellen zij voor art. 8 van het reglement te wijzigen en inplaats van com missie van toezicht te lezen com missie van advies. Hoofdelijke omslag. Op het adres van de afd. IJmuiden van den Centrale Bond van Transport- en Havenarbeiders inzake de aanslagen in den hoofdelijken omslag van zijn leden, stellen B. en W. den raad voor adressant te berichten dat eventueel bij reclame zal worden beslist of al dan niet geheele of gedeeltelijke ontheffing zal worden verleend. Nieuwe kiezerslijst. Wanneer de aanhangige grondwetsherziening af gekondigd wordt moet uiterlijk 49 dagen daarna de kiezerslijst op den grondslag van het algemeen kiesrecht worden vastgesteld. Hieruit zal voor de Secretarie ambtenaren veel werk voortvloeien, wat niet in den gewonen diensttijd kan geschieden. Daar het wenschelijk is reeds thans de noodige maatregelen voor het opmaken der nieuwe kiezerslijst te nemen, stellen B. en W. voor een crediet van f 150 te verlee nen IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1