„Eene onbescheidenheid erkend." Als het „Handelsblad" fatsoenlij! wordt, is er altijd 'n verdacht luchtje in de sfeer. In Velsen bestaat er progressie voor den Hoofdelijken Omslag, zoo ver als dat voeten heeft bij onze knellende gemeentewet, die te nauw werd voor de breede ademhaling der moderne demokratie. Vlak voor de raadsverkiezi: gen zetten ze daar (midden in dezen benauwden tijd, met een zwaar-ge- tei-iterde bevolking van de smalle gemeente) het boevenstukje in elkaar om die progressie zoo te wijzigen, dat de lagere inkomens zwaarder belast worden Vroeger bedisselde je zooiets, onder mekaar op de soos, en de Raad zei amen. Vandaag zit er in do Commissie van Bijstand, waar je vooraf te biecht moet, de een- of-andere proleet, die roet in je eten gooit. En ziedaar nu de fatsoens-opvat ting der burgerlijke moraliteit. Die man, die naar den Raad ging met een eed van trouw aan zijn klasse had zijn snuit moeten houden tot het te'ld&t, de belasting-verordening veiknoeid, de verkiezing voorbij en Jan Rap gekneveld was... Hij zweeg niet. Gelijk zijn ver doemde plicht was. Hij sloeg alarm. En smeet bij de herstemming gesteund door de burgerlijke voor uitstrevenden zooveel kerels den Raad uit als noodig was om het gevaar te keeren. Hetgeen den hooggestemde wet houder, die het figuur sloeg, aan leiding was den burgemeester een onderzoek te vragen, „welke amb tenaar hier een grove onbescheiden heid gepleegd kon hebben". Eu toen onze man zich bekend maakte als de wachter op den toren, diefijdig onraad geblazen had, kwam het archi nette „Handelsblad", dat nooit onbescheiden is, en schreef zijn woord van edele afkeuring als hierboven staat vermeld. Het fatsoen der vertrouwelijk heid", waarmee je een laagheid be dekt tot ze niet meer te keeren valt, dat verstaan zij Wij echter plegen het bespringen uit de duisternis van een slachtoffer, wien men eerst zijn stem ontnam, struikroof te noemen. Wie nu een beetje nuchter is en de zaak oordeelkundig beziet, zal zich niet door de groote woorden (niets dan wooiden) van den grooten A.B.K. laten overdonderen. Immers, do stem van het slacht offer was dezen niet ontnomen, want bij had zijn stem in den per soon van den verklikker ook in de Financieële Commissie. En het slachtoffer staat hier niet in duister nis, want alles, wat de raad te be handelen krijgt, komt hier eerst in 'c Gemeenteblad en wordt dus pu bliek. De heer Brink had heusch cie zaak niet aan 't licht behoeven te brengen. En zeker had hij dit ook niet gedaan, ware het getij niet gunstig geweest, zooal3 wij ook al in ons raadsoverzicht opmerkten de heer Schilling merkte zelf op dat de wind hem gunstig was ge weest. De verkiezingen stonden voor de deur. En daarvoor moest het stuk dienst doen. Toevalligerwijze wisten wij ook iets van de plannen tot wijziging in de heffing van den hoofdeljjken omslag (niet van een raadslid). Maar ons is gevraagd die niet bekend te maken en dus hebben wij er niets over geschreven, niet eens het bloote feit vermeld. Het is dan ook wel droevig, dat een raadslid nog niet eens weet te zwijgen. Stel, dat men in den boezem der S.D.A.P. iets veranderen wil, waarmede een an dere organisatie een voordeeltje zou kunnen doen, en iemand zou dit gaan overbrengen Met welke woorden zou de krab- belschrijver dan wel zoo iemand betitelen Intusschen zou men kunnen zeg gen dat het gaat tegen het „Hac delsblad" en niet tegen ons. Maar wij hebben hierboven al opgemerkt, dat wij de daad van den heer Brink ten sterkste afkeuren. Iemand, die met spreken niet weet te wachten tot het zijn tijd is en dus niet van zwijgen weet, is voor raadslid on geschikt. Trouwens, het laatste woord is in deze kwestie nog met gesproken. De heer Schilling had voor den aanvang der vergadering van j.l. Donderdagavond gevraagd, of deze kwestie een punt van bespreking mocht uitmaken. Daar is echter I niets van gekomen. "Wij zullen nu maar denken dat dit punt stilzwijgend aangehouden is. Het zal ons benieuwen, hoe de burgerlijk vooruitstrevend en die de S. D. A. P. hielpen om zooveel kerels uit den raad te smijten a noodig was oordeelen over de burgerlijke moraliteit. Allicht tocl zullen deze eerder de opvatting deelen van het Alg. Handelsblad dan van den Oproerigen Krabbelaar [in Het Volk. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Bezoek van kinderen J.l. Donder dag waren het de kinderen van de Speeltuinvereen. District V, A.'uam welke onze plaats een bezoek brach ten. In optocht ging het door de straten naar het strand, begeleic door de muziek van het Reserve- bataljon alhier. Dat men de muziek voor deze attemie dankbaar was, behoeft zeker niet gezegd te worden. De kinderen hebben hier een ge nceglijke dag gehad en opgewekt en dankbaar keerden zij 's avonds weder stadwaarts. Bekroond. Bij de Zondag te Purmerend gehouden muziekfeesten werd door de Zandvoortsche Har moniekapel, directeur de heer Sam Viessing alhier, in den Mamchwed strijd de eerste prijs gewonnen terwijl het co>-ps ook in den gewo nen wedstrijd in de derde aldeelin een eerste prijs behaalde. Voor de wedstrijden een aanvang namen, voerden alle corpsen, die daaraan deelnamen, op Je Kaasmarkt, voor het Stadhuis den marsch „Voor 't Vaderland" van den heer Vies sing uit. De componist dirigeerde zelf en 't was voor allen maar ze ker in 't bijzonder voor hem een genot deze marsch door eenige honderden executanten zoo correct te hooren uitvoeren. Deze marsch is trouwens ook bij de bevolking zeer populair en meer dere corpsen hadden die voor den marsckwedstrijd gekozen. En Zand voort won er met den componist zelf aan 't hoofd, den eersten prijs mee. Bij Kon. Besluit van 21 Juli 1917 (Staatsblad No. 496, is de in richting van den Rijkswaterstaat dienst opnieuw vastgesteld en is o. a. de titel opzichter vervangen door Technisch ambtenaar van den Rijkswaterstaat. VELSEN. Diefstal van manden. S. v. d. K. en J. P. G., resp. te Wijkeroeg en Beve.wijk, hebben in Februari op het stationsemplacement te Bever wijk, ongeveer 260 vischmanden gestolen, die aan den heer C. S. te Veiseroord toebehoorden. De beklaag den bekenden. Het O.M. bij de Haarlemscho rechtbank vorderde tegen iederen beklaagde een half jaar gevange nisstraf. De beklaagden, die zeiden uit broodsgebrek te hebben gehandeld, vroegen een voorwaardelijke ver- ooideeiing. Aanbesteding. Bil de Vrijdag ten raadhuize gehouden aanbeste ding voor bet rio'leeren en bestra ten van een gedeelte van den Wijk- aan Zeeërweg in de afdeeling Vei seroord, met bijkomende werken was ingeschreven door: Th. M. van Deursen Haarlem f55600 H. Blomenkamp en A. Salm Edarn 53200P. J. Krayeveid Haarl. 52900; W. Visser 's Hage 51337; A. J. Bekendam Arnhem 49813; A. Ne- lissen Haarlem 49761; D. van der Pias IJmuiden 49275; A. Zonne veld Jr. Haarlem 48400; G. J. de Graan Amsterdam 46946; P. Rings Jr. Santpiort 46487; K. v.d. Heij den Hardirxveld 45200; Wed. P. van Heijst en Zn. Velsen f 45000; G. dm Adel Velsen 44780. Gunning aangehouden. Verschil lende inschrijvers hadden voorwaar den gesteld. De laagste inschrijver, de heer dea Adel, had ook ingeschre ven met de bepaling: „koopen van steen door de gemeente en leveren op het wejk" voor f 26640. SANTPOORT. Kerkbouw. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft voor den wederop bouw der afgebrande Kerk alhier uit de Generale Kas t 5000 be schikbaar gesteld. De Hagelingerweg. Thans heeft het gemeentebestuur van Velsen aan de huiseigenaren aan dien weg een schrijven gericht, of ze bereid zijn eenige meters grond voor hunne eigendommen kosteloos te willen afstaan tot verbreeding en verbete ring van dien weg. Of hierop door die eigenaren maar zoo grif zal worden inge gaan, bevalt zeer te betwijfelen, daar vele perceelen in waarde zul len verminderen en het landelijke zu len verliezenook komt de vraag naar voren, waarom de verbreeding juist aan den huizenkant g6zochi wordt en niet aan den kant waar langs tuinderijen en bosschen zich bevinden. Feestelijkheden geweigerd. De Commissie voor feestelijkheden, heefc op haar verzoek om op 31 Aug. alhier feestelijkheden te doen houden van deo burgemeester een weigerend antwoord ontvangen. Zeker voor velen eeue teleur stelling. 'Electrische installatie. Aan de firma Alberts en Kluft te Amster dam is bij onderhandsche aanbe- st .ding opgedragen, da levering van een electrische licht- en krachtin stallatie in het gesticht „Mesren- berg", voor f 66251,98.. Het Honivgjaar. Nu het bijen seizoen bijna is afgeloopen en het honingslingeren achter den rug is, komen de bijenhouders in onze streek tot de ontdekking, dat het honing- geven dit jaar onder het middelma tige gebleven is. Een enkele uitzon dering komt hierop voor. Toen de linden in bloei stonden, was het voor de bijenhouders geen gunstig weer. Uit de Gemeente- Bevorderd. De heer J. J. Bosman bu'pmachinist op de stoompont is bevorderd tot machinist met ir-gaog van 16 Augustus. Vervroegde winkelsluiting. De afd. Velsen van den Nederl. Krui denieis Bond heeft aan den Raad een adres gericht met verzoek te te bepalen dat de winkels met het oog op den kolennood en daardoor .ichtbesparing dezen winter des avonds te 7 uur gesloten moeten zijn. Voor den Raad. Uitbreiding secretarie-personeel. B. en W. stellen den raad voor om, daar zich slech+s één sollicitant aanmeldde voor de vacature adjunct- commies ter secetarie, die echter atcr weder zijn sollicitatie introk, om den rang van adjunct-commies weer te splisen in adjunct-commies lste klasse en adjunct- commies 2d klasse en aan elk dier beide rangen vijf ^eihoog'ngen van f 50 te ver binder), evenals dit voor de schrijf sters en klerken geregeld is. Voor de nu in d-ecst zijnde adjunct-corn miezen, die niet worden benoemd iot adjunct-commies le kl. blijft de bestaande legeling ongewijzigd gel den. Idem openbare werken. - B. en W stellen aan den raad voor om het )ersoneel van de boekhouding der bedrijven openbare werken en reini gins- en octsmettingsdienst uit te areiden met een tijdelijk schrijver op een salaris, berekend naar f 500 per jaar. Idem verificatie. B. en W. stellen voor een ambtenaar bij de verificatie aan te stellen op oene jaarwedde van f 1000.met 5 pe ricdieke verhoogingen van f 100 na elke twee jaren di nst en eene te gemoetkoming ia de huishuur bo rekend naar f 1000 per jaar, indien hij gehuwd is of als weduwnaar 1 of meer inwonende minderjarige k'm- eren heeft, benevens een verhoo- ging der jaarwedde voor het bezit der akten M.O. Staatsinrichting en M O. Boekhouden, voor elke akte met f 100. Verder om hun te mgch tigen aan den te benoemen ambte naar reeds bij zijn infunetietieding één of meer periodieke verhoogingen toe te kennen. de vernieuwing en vergrooting van de aanlegplaats binnen de Sluiseu, moet het riool, dat zich daar bevindt, worden verlengd. Ook moet een ge deelte worden vernieuwd. Aan verschillende aannemers werd prijsopgave gevraagd. Van de aan biedingen was die van M. Daalder te Bussum met f 2000 de laagste. Waar het werk blijkens de aan schrijving moest geschieden onder de uitvoering van de rijkswerken en de laagste inschrijver ook die werken had aangenomen, meenden B. en W. dat een onmiddelijke be slissing in het belang der gemeente was en gunden zij het werk aan M. Daalder. B. en W. stellen den raad voor het benoodigdè crediet voor dit werk toe te staan. Rijwielen. De comm. van bij stand in 't beheer van openbare werken adviseert om de rijwielen, benoodigd voor de verschillende diensttakken, door 't bedrijf open bare werken te doen aankoopen en voor het herstellen daarvan iemand in vasten dienst der gemeente aan te stellen. B en W. doen daartoe aan den raad een voorstel. Directeur Openbare Werken. Bij het benoemingsbesluit van den heer H. F. de Jong tot Directeur van Openbare Werken werd hem ver boden werkzaamheden te verrichten voor derden en hem de verplichting opgelegd, dat hij in het cent!um der gemeente (Velsen, Velseroord of IJmuideD) moest wonen. 8. en W. konden voor beide bepalingen ont heffing verleenen. Waar te voorzien is dat gedurende langen tijd de woningnood zal aan houden zijn B. en W. met de Com missie voor Openbare Werken van oordeel, dat de betrokkene eventueel de gelegenheid moet kunnen aan grijpen om zich van een woning te voorzien, onverschillig in welk deel der gemeente die woning staat. Wat het werken voor derden be treft, daar deze kwestie voor alle ambtenaren geregeld is in de ver ordening op den rechtstoestand, kunnen B. en W. zich met de com missie vereenigen om ook deze be paling te doen vervallen. B. en W. stellen voor het benoe mingsbesluit in dien zin te wijzigen. adressante in dien zin te berichten en hen het noodige crediet toe te staan voor het aanleggen der ver warmingsinrichtingen. Uit de Provincie. EGMOND AAN ZEE. Donderdagavond, omstreeks half acht kwamen uit noordelijke rich ting 2 Engelsche oorlogsschepen, koersende naar het zuiden. Aange zien de schepen binnen ons terri toriaal gebied waren, werd van den Van Speyck-toren af de vlag gehe- schen„Eerbiedig onze neutraliteit" en werden uit het verleden week geplaatste 10 cM. kanon 2 waar schuwingsschoten met scherp gelost, waarna de schepen onmiddelijk van koers veranderden naar het zuid westen. Rijkslandbouwwinterschool te Schagen. Het programma van het onderwijs aan bovengenoemde school voor het aanstaande winterhalfjaar, werd ons toegezonden en is voor ieder belang stellende verkrijgbaar bij den Direc teur, den heer S. Smeding. Het onderwijs omvatkennis van den grond, grondbewerking, grond verbetering en landbouwwerktuigen, bedrijfsleer, boekhouden, veevoeding, bemestingsleer, zuivelbereiding, melkonderzot k, beoordeelin gsleer van het vee en rassenkennis, vee fokkerij, gezondheidsleer van het vee, plantenteelt, groententeelt, oofiteeit, scheikunde, natuurkunde, dierkunde, plantkunde, rekenen en nederlaudsche taal. De School bestaat uit tweeklassen, die telkens in een winterhalfjaar kunnen worden doorloopen. Van Rijkswege worden toelagen tot nader te bepalen bedragen be schikbaar gesteld, ten einde jonge lieden vau goeden aanleg, die het onderwijs aan de school weaschen te volgen en wien ouders of voogden niet of slechts gedeeltelijk instaat zijn de kosten daarvan te drageD, daartoe in de gelegenheid te stellen. Aangiften, desgewenscht met ver melding dat men vóór een dezer toelagen in aanmerking wenschtte komen, te zenden aan den Directeur voor 13 September a s. Verlenging riool. ln verband met het vooruitbrengen van den oever an het Noordzeekanaal ter plaatse van uit te voeren werken tot Rechtstoestand ambtenaren. B. en W. achten hc-t noodig de verorde ning op den rechtstoestand der ambtenaren in overeenstemming te brengon met de genomen besluiten omtrent de organisatie der takken van dienst. Zij stellen mitsdien de noodige wijzigingen voor. Wachtgeld tijdelijk werkman. Op het adres van de afd. Ve'sen van den Ned. Bond van werklieden in openbare diensten en bedrijven met verzoek om aan den ontslagen tijdelijk werkman J. v. d. Berge een wachtgeld toe te kennen, slaiten B. en W. zich aan bij de commissie van openbare werken, welke zegt het emerdedigbaar te vinden v. d. Berge, die op 69-jarige leeftijd in tijdelijken dienst der gemeente ge komen is na 3-jarigen dienst ont slagen. B. en W. stellen voor afwij zend op het adres to beschikken Straatreiniging. B. en W. heb ben gepoogd het beheer over open bare wegen met particuliere direc ties, onder het gemeentebestuur te brengen. Deze pogingen slaagden ten opzichte van den Fagelinger- weg, doch mislukten ten aanzien van den Bloemendaalschen straat weg. B. en W. zijn van meaning dat niet alleen het onderhoud, doch ook de straatreiniging tot het beheer behoort en stellen daarom voor te bepalen dat van de wegen onder particuliere directie ook de straat reiniging aan de betrokken directie zal worden overgelaten en niet van gemeentewege zal plaats hebben. Verwarming van scholen. In zake het adres van de afd. Kenne- merland van den Bond van Ned. Onderwijzers betreffende verwar ming van scholen is de Commissie voor openbare werken van oordeel dat de kachels, die er zijn, dienen te worden opgebruikt en dat overigens, wanneer er geen gelegen heid is centrale verwarming aan te leggen, de verwarming door gas kachels moet geschieden. Met deze meening zijn B. en W. het eens. Zij stellen den raad voor Uit het Land. Een Hongaarsclie vredesuiting. Het Bestuur van den „Nederland- sche Anti-Oorlogsraad" heeft van de Hongaarsche Yereeniging „Femi- nistak Egyesülete" te Budapest, van welke Vereeniging Voorzitster is Vilma Glücklich, mededeeling ontvangen, dat door deze Vereeni ging de volgende motie is aange nomen I. In beginsel betuigen wij onzo instemming met de hoofdbeginselen van het Internationale Vrouwen congres in 1915 in 's-Gravenhage gehouden n.i. a. Internationale geschillen moe ten in de toekomst niet door mid del van wapenen, maar door een scheidsgerecht worden beslecht. b. Het middel dat het meest zal bijdragen tot het verkrijgen van een duurzamen yrede is algemeen Vrou wenkiesrecht. It. In het kort samengevat stellen wij ons de verwezenlijking van een reët 1 politiek pacifistisch streven aldus voor: a. Nationaliteiten-vraagstuk Een volkomen democratische grondwet, die aan mannen en vrou wen van iedere nationaliteit alle burgerlijke rechten waarborgt. 5. Economische verhoudingen Vrijhandel en vrijheid der zeeën, opdat ieder volk zich economisch zal kunnen ontwikkelen overeen komstig zijn produkten, zijn ver standelijke ontwikkeling en zijn arbeid. c. Beperking der bewapeningen: Geleidelijke ontwapening overeen komstig de voorwaarden neergelegd in het Vredesverdrag, onder toezicht van een Internationaal Comité, dat moet zijn samengesteld uit personen, die geheel onafhankelijk zijn van de R- geeringen en waaronder mannen c-n vrouwen die tijdens den tegen- woordigen wereldoorlog voor den vrede hebben gewerkt. d. Controle van het Parlement op de buitenlandsche politiek. Ver bod van geheime verdragen. Alge meen vrouwen- en mannenkiesrecht. Bespreking in het Parlement van buitenlandsche aangelegenheden.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2