ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 190. Zaterdag 1 September 1917. 2e Jaargang Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Dringend verzoek Telefoon-mis ére. Plaatselijk Nieuws. Admiiiistratidjurean en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 8 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland fl.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES Willebrordstraat 12 AVelseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingeri 15 ets. per regel. Tijdelijk verhoogd met een Ooriogstoeslag van 1 cent per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiSn van bulten de gemeente VELSENin dit blad is uitsluitend gerechtigd hei Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Door de voortdurende stijging der pspierpnjzen zijn wij genoodzaakt den prijs der advertentiën met c®nt per8 regel t«2 verhoogen. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLCMSPLEIN ejets mi desa (Drukkerij Sin» jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. fC. ROELSE, Kenaustraat Te Velseroord bij 71. v. Til burg, WllSebrordslE'. S5. en bij j. v. Moowdiigcn, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, OoodlüiB L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vso P"leurs, BoekbandeL om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, taiet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Bekendmaking. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel bij besluit van 27 Augustus 1917 heeft bepaald: dat de aflevering van brood, ten gebruike bij warme en koude scho tels in gelegenheden bestemd tot het verstrekken van maaltijden aan het publiek, is verboden, ook wan neer daarvoor afzonderlijk wordt betaald. Velsen, 28 Augustus 1917. De Burgemeester van Velsen, J. P. HANDGRAAF 1. b. Broodkaarten, De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bij besluit van 27 Aug. 1917, heeft bepaald dat met ingang van 2 September 1917 de hoeveel heid brood, op eene broodkaart te verkrijgen, zal moeten strekken voor eenen tijdsduur van elf dagen, niet tegenstaande op de kaart staat vermeld, dat zij geldig is voor eene week; mitsdien wordt de geldigheidsduur der broodkaarten, te beginnen met 2 September a.s.: die waarop vermeld staat: voor de 26ste week: van 2 tot en met 12 September; die waarop vermeldvooi; de 27ste weekvan 13 tot en met 28 Sept. die waarop vermeldvoor de 28ste week: van 24 September tot en met 4 October, enz. Velsen, den 28 Augustus 1917. De Burgemeester, van Velsen. J. P. HANDGRAAF 1. b. Eiersn, De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat bij de verschillende winkeliers in deze gemeente eieren verkrijgbaar zijn, tegen den prijs van: 9 cent per stuk. Klachten over niet inachtneming van bovengenoemdon maximumprijs gelieve men in te dienen bij bet Levensmiddelenbedrijf (Raadhuis Velsen), Velsen, 28 Augustus 1917. De Burgemeester van Velsen, J. P. HANDGRAAF 1. b. Kinderwet. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van R. Ran, machinefabrikant te Vlaar- dingen, om vergunning tot het uit breiden van zij n machineherstelplaats door het bijplaatsen van electromo- toren van respectievelijk 15, 3, 2, 2 en 1 P.K. en van een draai-, een boor- en een schaafbank en een vervoerbare knip machine, op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L no. 364, gelegen aan de Midden- denhavenstraat C no. 50, door hen is verdaagd. VelseD, den 29 Aug 1917. Burgermester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, J. P. HANDGRAAF 1. b. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DAN1ËLS. Herhalingsonderwys, Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brsngen ter alge meene kennis, dat de aangifte van leerlingen voor het herhalingsonder- wijs, voor den cursus 1917/1918, aanvangende 1 October a.s., kan geschieden tusschen 2 en 20 Sep tember a.s. bij de Hoofden der openbare lagere scholen A te IJmui den, D te Velseroord, G te Wijkeroog en F. te Santpoort. De aangifte kan geschieden eiken dag na afloop van den schooltijd aan het schoolgebouw en wat betreft de aanmelding bij de Hoofden der scholen D, F en G ook bij hen aan huis. Voor school A 's morgens van 89 en, 's middags van 121 uur aan de school. Velsen, den 29 Aug. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN van THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. "Raap- en fatentoüs, De Burgemeester Jf; van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en [Handel bij'[besluit van 23 Augustus 1917 heeft goedgevonden te bepalen: 1. De aflevering en het daarmede verband houdend vervoer van raap en patentolie is verboden tenzij met schriftelijke toestemming van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel Velsen, 25 Augustus 1917. De Burgemeester van Velsen, J. P. HANDGRAAF 1. b. Aanmelding nieuwe leerlingen school 2) te Velseroord, Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere school D. te Velseroord, waarvan de toelating op den eersten schooldag in October zal plaats heb ben, moet geschieden bij het Hoofd dier school voor 15 September a.s., onder overlegging van geboortebewijs of trouwboekje en opgave van woon plaats, straat en huisnummer. De leerlingen moeten voor 1 April 1917 den leeftijd van 6 jaar hebben bereikt. Velsen, 29 Augustus 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. de secretarie" en toch waren wij met den particulier in gesprek. In zijt ge eindelijk met de se cretarie verbonden, dan kan u ge beuren, wat ons deze week nog overkwam. Wij moesten den hoofd commies spreken en beiden de se cretarie op. Na herhaalde malen „in gesprek" als antwoord, gelukte het eindelijk verbinding te krijgen. Een ambtenaar verschijnt aan de telefoon. „Meneer, wij wenschten den hoofdcommies te spreken." ,'k Zal u verbinden." „Allo De bode. Ge neemt telefoon voor uw ge mak, lezer, om uw zaken vlug af te doen? Ja, maar, dan hebt ge buiten den waard (dat is in dezen het Ryjkl gerekend. l)e Staat is almachtig en beroep is er niet. Als gij 't druk hebt, regelt ge uw zaken er naar, en neemt ge meer personeel. Of ge breidt uw inrichting uit. Maar de Staat... Ge moogt mop peren, 't geeft u niets. Onlangs hebben wij 3 uur, zegge drie uur, op een aansluiting in den Haag ge wacht. En dan kan het gebeuren dat uw gesprek b.v. een couran tenbericht niet eens meer tijdig aankomt voor het Avondblad. Daar voor hebt ge dan telefoon. En de Staat, de Almachtige, vergoedt u de schadp niet. Dan moet ge maar „dringend" aanvragen of telegrafee- ren. Nu wij het toch over telefoon- misère hebben, willen wij even de aandacht vestigen op de onhoud bare toestand aan de secretarie. De gemeente-secretarie had tot nog toe één nummer: 98. Daar mede moest men voor alles aan sluiting vragen: Burgemeester, se cretaris, secretarie, Levensmidde lenbedrijf, Huurcommissié, Bouw bureau enz. Sinds korten tijd is het nu anders en heeft het Levensmiddelenbedrijf alleen no. 98. De secretarie en het Bouwbureau (n.b. twee afzonder lijke gehouwen) hebben nu een ander nummer. Maar... dat is tevens het nummer van een particulier. Dit lijkt ons zeer ongewenscht. Deze week vroegen wij het num mer en voegden er nog bij „voor „De hoofdcommies, meneer." ,,'k Zal u verbinden." „Allo?" Een juffrouw. „De hoofdcommies, juffrouw". „Wie is u?" W|j maakten ous bekend. ,,'k Zal u verbinden". Vijf minuten met de hoorn aan ons oor. Nog eens bellen. De telefoonjuffrouw. „U hebt al gesproken, meneer." „Ja, maar niet met wien wij spre ken moeten". „O, maar die spreekt nu met een ander. Wjj zullen u wel bellen." „Dank u." Eenige minuten wachten. Daar gaat de telefooü. „Eindelijk," zuchten wij. Verschijnt aan de telefoon de Directeur van het Levensmiddelen bedrijf. Nu waren we, ongevraagd, op eens, terwijl we met de secre tarie (136) moesten spreken, met het Levensmiddelenbedrijf (98) in hetzelfde gebouw verbonden. Tableau. „Mag ik Beverwijk, meneer." „Pardon, meneer, ik ben geen telefoonjuffrouw,'. „O, dan ben ik verkeerd aange sloten." Bellen en nog eens bellen om de verbinding verbroken te krijgen. Eenigen tijd later gelukte het ons via slechts één ambtenaar ver binding te krijgen met den gevraagde. „Wat fijn en wat gemakkelijk toch, zoo'n telefoon", zeggen de menschen, die er geen hebben. Gelukkigen, die ze zijn. Ze weten niet, wat telefoon- misère is. IJMUIDEN. Ons i.z. had het niet behoeven te geschieden, wanneer bijtijds maat regelen waren genomen den boom te beschermen. De eerste de beste gemeente-arbeider had toch wei een paaltje kunnen slaan om door mid del daarvan den boom met een paar stevige touwen voor ondergang te behoeden. We willen gaarne aannemen dat niet aan de politie de zorg voor plantsoenen en boomen is opgedra gen en dat zij zelfs de bevoegd heid mist een arbeider te ontbieden, doch moeten er ons leedwezen over uitspreken, dat er in IJmuiden geen autoriteit aanwezig is, hoog en machtig genoeg om in dergelijke gevallen deskundige hulp te te re- quireeren. Wat meer zorg voor het weinige groen in onze woonplaats, zij onze autoriteiten met de mees te beleefdheid aanbevolen. Waar deze steenkolen zijn ver strekt voor industrieële doeleinden en dus niet voor huisbrand gebe zigd mogen worden, is hier, zij 't dan ook soms te goeder trouw, de distributiewet overtreden. VELSEROORD. Jammer dat het zulk slecht weer was. Hoewel de kinderen zich in de hoofdslad wel vermaakt hebben. iJMUIDER COURANT rmti",rrr-rrriTirrini 2. aanvragen voor het verleenen van toestemming als in sub. 1 be doeld behooren te worden gericht tot de commissie van advies inzake het gebruik van eetbare vetten voor technische doeleinden, vau Speijk- straat 4, te 's Gravenhage. De storm. De boomen en boompjes op het Willemsplein had den vooral 1.1. Dinsdag zeer zwaar te lijden van den Zuidwester storm wind, en vele verloren takken en de voor weinige dagen nog mooie bladertooi- Vooral 'een jonge boom tegenover het pohtiebureau werd onbarmhartig geteisterd en boog meer en meer ter aarde, zonder evenwel hoegenaamd gevaar voor de voorbijgangers op te leveren. Ten slotte vond de politie het raad zaam op te treden en werd de boom door een t hoofdagent met behulp van de aanwezige jeugd met ver eende krachten tegen den grond gehaald. Dit door niets gemotiveer de vandalisme maakte op tal van menschen een zeer onaangename indruk. Gestolen. Van het in het Noord zeekanaal gelegen vissckersvaartuig YM. 351 zijn 3 koperen ketels ge stolen. Positie-commandant. Kolonel G. A. Linckers, van het korps Ma riniers, is bestemd den kapitein ter zee L. van dsr Wal, die eerlang naar Indië vertrekt, op te volgen als commandant van de Positie IJmuiden. Personalia. In de jaarvergade ring van de Ned. Vereen, van In genieurs, welke dezer dagen te Amsterdam werd gehouden, is in het bestuur o.m. gekozen de heer K. H. Tusenius, alhier. Veelbelovend. Door J. B. is aangifte gedaan, dat hij door zijn achtjarig zoontje is bestolen voor een bedrag van f 10.Dit is reeds de zevende ef achtste keer dat de knaap diefstal heeit gepleegd. Overtreding distributiewet. Door de politie alhier is beslag gelegd op eenige hoeveelheden steenkolen, die uit stoomschepen naar woningen van particulieren werden vervceid. Touw gestolen. Ten nadeèle van den heer B. werd een tros ge* stolen van 20 M. Het touw is in beslag gsnomen bij den opkooper T. in de Breesaap. Oplichting. De heer D. de W. heeft kennis gegeven, dat h(j door den militair W. C. H. N. is opge licht voor f25. Te dure visch. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde P. G., visch- handelaar alhier, wegens het var- koopen van visch boven den vast- gestelden pr\js, tot f 5 boete of 5 dagen. Jongelings-vereeniging. Als lei der der Chr. Jongelings-vereeniging Immanuel alhier is opgetreden de heer J. Nijhout. Uitstapje. De kinderen der twee hoogste klassen van school D alhier maakten Woensdag een uitstapje met de boot naar Amsterdam.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1