i De Zoon van den Spoorwegkoning Openingsvoorstelling DUITSCH. J. KOOI. Bioscope Voorstelling De Heer en Mevr. Bartels m geen Zondag 5 uur Middagvoorstelling. Het treurig ongeval. Uit de agen da voor de raadsvergadering blijkt dat de heer van Tuyll in de Dins dagavond a.s. te houden raadsver gadering vragen zal stellen naar aanleiding van het hier plaats ge had hebbend ongeval, betreffende het verdrinken van de 20 jarige A. C. D. Wij hebben daaromtrent het vol gende vernomen. Het bewuste meisje is aan de overzijde te water geraakt. De 14- j. jongen, die toén het overzetveer bediende, is hulp gaan roepen. De man van het overzetveer moet, in- plaats van dadelijk hulp te hebben geboden, de politie zijn gaan roepen. Deze moet ook niet dadelgk ter plaatse zyn geweest. Toen men eindelijk naar de overzijde roeide moet het meisje drie kwartier in 't water hebben gelegen. Lang be hoefde men niet te dreggeD, want men had het meisje dadelijk. Daar op moet het ongelooflijke gebeurd zjjn dat men het meisje niet in de boot heeft gelegd, doch achter 't bootje aan door het water meege sleept heeft. Men heeft het meisje toen tegen den zeer steil opgaan den djjk gelegd. Toen de dokter erbij kwam gebood deze dadelgk haar ergens binnen te brengen. Hulp mocht echter niet meer baten. Zoo heeft men ons de zaak uit eengezet en algemeen is de veront waardiging over de behandeling van het meisje, dat, zooals men ons verzekerde, wanneer dadelijk hulp geboden was, niet langer dan 10 A 16 minuten in 't water had behoe ven te liggen en dan waarschijnlijk nog wel bijgebracht was geworden. Het wekt dan ook voldoening dat de heer van Tuyll deze zaak Dins dag in den raad ter sprake zal brengen. VELSEN. Geslaagd. Yoor het examen Fransch L. O. is te 'sGravenhage geslaagd de heer A. Hibma, van hier Vleesch vervoerd. Een aantal personen, die in onze gemeente on gekeurd vleesGh hadden vervoerd hooiden voor het Haarlemsche kan tongerecht boeten van 5 tot 20 gulden tegen zich eischen. He storm. De storm, die j.l. Vrydag een deel van Wgkeroogin het duister deed raken, was bijzon der onaangenaam voor de bezoekers van het hotel „De Prins". De bezoe kers van het kegelconcours konden naar huis gaan en eene vergadering in een der zalen moest eveneens worden opgeheven. Maandag dreig de weer zoo iets, maar om achtuur was de stoornis weer opgeheven. Concert. Het concert ten bate der commissie tot stichting van 'n Witte Kruisgebouw te Yelseroord, dat Woensdagavond plaats zou hebben in de buitenplaats Velser- beek, van Baron van Tuyll van Serooskerken, moest vanwege het slechte weer gehouden worden in de concertzaal Concordia, van de Kon. Papierfabriek, daartoe welwil lend afgestaan. De zaal was goed bezet. Er is dezen avond veel schoons genoten. Het gemengd koor „Zang veredelt", van hier, directeur de heer J. Groenewold, zong een vijf tal eenvoudige nummers van be kende componisten, als Beethoven, Brandts Buys, de Nobel, éaz. De Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap". van Haarlem, directeur de heer Fred. J. Rooske, welke dezen avond, evenals het gemengde koor, zich belangloos had beschikbaar gesteld, opende met het altijd in- drukwekkend-mooie „Eccequomodo moritur" van J. H&ndl, en „Ave Maria" van Witt. Na de groote en veeleischende nummers „Les Pro scrits" van Gevaert en „Rudolf von Werden^berg" van Hegar, werd se- sloten met "Omhoog", van Heinze, en „Die falsche Pepita" van Müller. Het publiek was enthousiast. Het kwartet uit de leden gaf daarna nog „Die Vesper" van Beethoven, en deed dit op een wijze, die alle aanwezigen in verrukking bracht, zoodat op het geweldig applaus nog een toegift werd gegeven. De voorzitter der commissie, de heer Bontenbal, bracht een woord van diepgevoelden dank voor zulke medewerking en zooveel schoons, dat te genieten was gegeven. Spre ker dankte ook de directie der Papierfabriek voor het afstaan der zaal en alle dames die hadden mede gewerkt. Ook dankte hij de familie van Tuyll van Serooskerken voor het afstaan van Velserbeek, ofschoon er helaas geen gebruik van gemaakt kon worden. Hoe het zij, Zang en Vriendschap heeft dezen avond honderden aan zich verplicht. SANTPOORT. Deze inrichting werd in Mei ver plaatst van Jan Gijsenvaart naar de Driehuizerkerkweg B 26a bij de halte Driehuis. In 1916 werd de inrichting be zocht door 52 patiënten tegen 32 in 1915 en 38 in 1914. Het aan tal verpleegdagen bedroeg 1640 tegen 1241 in 1915 en 1172 in 1914, wat een gemiddelde verpleegduur geeft van 31 dagen tegen 39 in '15 en 26 in '14. In het ziekenhuis werd een jon gen geboren, terwyl 1 patient is overleden. Bij het totaal aantal patiënten moet rekening worden gehouden met de omstandigheid, dat kort vóór en gedurende de verhuizing geen patiënten konden worden op genomen, evenmin als gedurende de inrichting van het tegenwoordi ge ziekenhuis. Le uitgaven bedroegen f 4833.44 s, de ontvangsten f 1407.66. De kosten per patient per dag hebben bedragen f 2.95, tegen f 2.82 in '15 en f 2'88 in '14- De gemiddelde kosten per pa tient per dag werden door de ont vangsten verminderd met f 0.86, tegen f 0.61 in '15 en f 0.31 in '14. DRIEHUIS. De Israëlitische vereeniging voor Krankzinnigenverpleging was ver tegenwoordigd door dr. Mendes de Leon en Notaris Wertheim. Er werd, op verzoek, niet gespro ken. De zoon van den overledene dankte namens de familie. Wij plaatsen dit verslagje om te doen zien dat het hier de crematie van een Israëlitisch landgenoot be trof, iets, wat naar wij meenen tot op heden nog niet is voorgekomen. En we merken eveneens op, dat onder de aanwezigen ook was een Katholiek, n.l. de heer Raaymaekers. Gistermiddag heeft de crematie plaats gehad van het stoffelijk over schot van Jhr. L. J. van Lingen, oud-postdirecteur te Arnhem, op 69 jarigen leeftijd aldaar overleden. Uit de Gemeente. naar de St. Ed. meldt, metalgemeene stemmen besloten toe te treden als atdeeling van den Bond van Neder- landsche Politiebeambten. Verleden jaar was de opbrengst f 143.36. W. D., te Velsen, f2 of 2 d. h. C. V., te Velsen f2 of 2 d. h., beiden Wegens overtreding der drankwet. J. F., te Velsen, f 5 of 5 d. h., wegens overtreding der woningwet. J. K., te Velsen, f 4 of 4 d. h., wegens het niet aanwezig zijn van nummer en letters op het gaffel zeil van zijn schip. I. S. H., te Velsen, f 10 of 10 d. h., wegens overtreding der Melkveror- deningvan Velsen. Uit het verslag zien wij dat er op 't eind van 1916 in onze ge meente waren 16 scholen, waarvan 7 openbare en 9 bijzondere. Dus 1 school meer dan het vorige jaar en wel de openbare school G te Wij keroog, die dit jaar in gebruik geno men werd. Het totaal aantal leerlingen bedroeg 4158 tegen 3921 een jaar te voren. De toename was dus 237. Daarvan bezochten 1992 de openbare en 2166 de bijzondere scholen, tegen 1857 en 2064 het vorig jaar. Bezochten in 1915 207 leerlingen meer bijzon dere dan openbare scholen, in 1916 was dit 174. Door het personeel der openbare scholen werden 5 akten be haald, door dat der bijzondere 11. In het verslag wordt mededeeling gedaan der resultaten van het onder wijs, die over 't geheel bevredigend genoemd kunnen worden. Het herhalingsonderwijs wordt slechts gegeven op 6 scholen en dan nog aan zeer weinig leerlingen, aan school A begint het tot bloei te komen, de meeste leerlingen voor dit onderwijs heeft de R. K. School op Wijkereog, n.l. 70. De meeste leerlingen heeft school D. te Velseroord (532) het kleinste aantal school E te Velsen (77). Op de Protestantsche bijzondere scholen gingen 1141, op de R. K. 1055 kinderen. Het verslag bevat voorts een staat, aangevende het schoolverzuim in 1916, gesplitst in geoorloofd en on geoorloofd verzuim, Daaruit zien wij opnieuw hoeveel kinderen hier, vooral op Velsen en Driehuis, Vel seroord en Santpoort, des zomers van de school wegblijven door arbeid in de tuinen. Als bylage is opgeno men het adres aan den raad inzake het onderwijs aan achterlijke kin deren. Correspondentie. Omdat wij reeds drie ingezonden stukken plaats verleenen in dit nummer, moet een ingezonden stuk betreffende den wedstryd Stormvo gelsV. S. V. tot Woensdag blij ven liggen. REDACTIE. Advertentiën AAGJE HOPMAN Geboren MABBETJE dochter van F. Kruger A. KrugerTurkenburg. Tevens ook onzen hartelyken dank aan Mej. BruinsPrins voor haar liefderijke en kundige behan deling van mijn vrouw. IJmuiden, 30 Aug. 1917. p.p.c. Groningen, 1 Sept. 1917. een heis of Muis waak» of trekhond. Dobberman, reu, Mast met rondhout Eikenbrandhout (stam) Te koop voor billijken prijs, één a twee moderne WOONHUIZEN inel zes kamera en zolder tje, en verder van alle gemakken voorzien, gelegen aan de Kenne- merlaan. BRANDHOUT RIJKSWEG 36. Dr. P. E. BOS is verhuisd naar Oegstpest, Vleliiinapart 33 Verzoeke gelden.te verrekenen ten kantore van den makelaar den heer D. BUS. Spelleiderscursus Samenkomst der cursisten onder leiding van het Comité van Bever wijk en Omstreken op Aangifte voor deelneming kan vóór den genoemden datum nog geschieden by de opgegeven adressen. Namens het Comité te Beverwyk. Strick van Linschoten, Voors. Middendorp lste Secr. Gebouw CYCLOOP, Zaterdag 1, Zondag 2 en Maandag 3 Sept. Aanvang half negen. Een zeer boeiend nummer in 2 Weekserieën, van 10 Af deelingen. lste WEEKSERIE. Kaartenverkoop en plaatsbespreking aan het gebouw. Volgens politieverordening rooken streng verboden. GEWONE PRIJZEN. DINSDAG 4 SEPTEMBER Bnitenpwe CaM- ei Yoordraclttavond Optreden van den beminden gentlemen Coupletzanger en Humorist KEES PRUIS met zijn nieuwste hoogst interessante voordrachten. Schitterend sucees in de grootste Theaters van Nederland. NORA SWAAB Neerlands eerste Cabaret en voordracht Soubrette in haar pracht dramatisch en Komisch Repertoire. De heer en mevr. GROOTHUIS Hollandsche Transformatie Duettisten in hun Oerkomische Scene Om te Schateren. PRIJZEN DER PLAATSFN le Rang 75, 2e Rang 50 en 3e Rang 30 ct. plus 5 procent. Aanvang 8 uur. Kaarten en Plaatsbespreken aan gebouw Cycloop. Ziekenhuis. Wij ontvingen het jaarverslag van het Ziekenhuis van Mevrouw Cremer alhier over het jaar 1916. Geitenfokvereeniginn. In de le- denverhadering „van de geitenfokver- eening „Santpoort", Dinsdagavond in de zaal van den heer J. Th. Böhm gehouden werd in plaats van den heer G. Frankfort, die bedankt had, tot secretaris gekozen de heer van der Wal te Driehuis, en tot bokhouder de heer J. J. Stegemeyer. Daar er te veel bezwaren aan ver bonden waren tot gezamehjke aan koop van hooi, werd hiervan afge zien. Boomen geveld. Het gedeelte van het terras, dat door de heeren C. de Vries Jr. c.s. is aangekocht en veel dikke boomstammen bevat, wordt, naar H. D. meldt, daarvan thans beroofd. Al de boomen ten getale van bijna 800, worden stuk voor stuk geveld en zullen weldra voor brandhout of tot andere doel einden verkocht worden. Alweder een stuk prachtig natuurschoon minder in onze omgeving. Crematies. Zooals wij Woens dag reeds kortelijks meldden, heeft op Westerveld dien middag de ere matie plaats gehad van het stoffelijk overschot van dr. Ph. Kooperberg, in leven oud medisch adviseur der Rijksverzekeringsbank. De Rijksver zekeringsbank was vertegenwoor digd door mr. H. P. Berdenis van Berlekom en mr. dr. H. L. v. Duyl. Verder waren o.m. aanwezig de oud-voorzitter van den raad van besturen der Bank, mr. R. Macalester Loup, de oud-secretaris-generaal de heer Raaymaekers, de chef van de medische afdeeling, dr. F. Brast, een aantal con troleeren de genees kundigen van de Bank, vele hoofd ambtenaren en vertegenwoordigers van eenige vereenigingen. PolitievereenigingDe plaatselijke vereeniging van politiebeambte heeft Boven den prijs. Vanwege het Levensmiddelenbedrijf is tegen een vijftal groentenhandelaren in deze gemeente proces-verbaal opgemaakt, wegens het verkoopen van aardapp® len boven den maximum prijs. Oranje-Collecte. De Oranje-col lecte voor het Chr. Onderwijs heeft in deze gemeente f 160.12' opge bracht, waarvan f 34.37 te velsen, f 60.086 te Wijkeroog, f 17.55 te Velseroord en f 48.12 te Santpoort. Besmettelijke ziekten. In de week van 2228 Augustus zijn in deze gemeente 4 gevallen van rood vonk voorgekomen. Niet gegund. De rioleerings en bestratingswerken voor den Wijk aan Zeeërweg in de afdeeling Vel seroord, waarvoor laagste inschrij ver was de heer G. den Adel te Velsen voor f 44780, zijn door B. en W. niet gegund geworden wegens ver boven de begrooting ingeschre ven bedragen. Kantongerecht. De kantonrechter te Haarlem veroordeelde de volgen gende in onze gemeente wonende personen. Lager Onderwijs. Wy ontvin gen bet verslag van den toestand van het Lager Onderwijs in de ge meente Velsen, gedurende het jaar 1916. Wij kunnen niet nalaten op te merken dat het ons onaangenaam aan deed in een der andere plaat selijke bladen (Velsens Nieuws en Advertentieblad) reeds de vorige week een artikel aan dit verslag gewijd te zien. Onwillekeurig denkt men daarbij dadelijk aan de relaties, welke er bestaan tusschen den Voor zitter dei plaatselijke schoolcommis sie en de Redactie van genoemd blad, hoewel wij willen verklaren dat de oorzaak, waarom wij het ver slag later ontvingen, elders te zoe ken is. Voor den Raad. Gemeenteblad no. 191 bevat het verslag over de Levensmiddelendistributie met ba lans en verlies- en winstrekening van het bedrijf gedurende 1 Januari Juii 1917. Aan het bedrijf zijn thans verbonden een administrateur, een chef van het broodbureau, een adjunct-boekhouder, 2 controleurs, 7 schrijfsters, een schrijver, een magazijnknecht en een loopknecht, totaal dus een personeel van 15 personen. Heden overleed in het Diaconessen- huis te Haarlem onze geliefde Moe- der,- Behuwd- en Grootmoeder Echtgenoote van H. WIJKER, in den ouderdom van bijna 67 jaar. Dat z(j ruste in vrede is de wensch van haar liefhebbende kinderen. Wed. A. AMSING-Wijker en kinderen. Amsterdam, 28 Aug. 1917. De heer en Mevrouw de Jong-de Vries geven kennis van de geboorte van een leven loos zoontje. Huize „Perijajo" Breesaap. 24 Augustus 1917. Ter overname aangeboden Annastraat no. 27. Spoedig te huur gevraagd voor klein gezin. Huurprijs ongeveer f300-— per jaar. Brieven onder No. 435 bureau v. d. blad Te koop aangeboden flinke Adres magazijn „De Kroon". Een prachtige donkerbruine H/j jaar oud. te koop aangeboden. Zeer waaksch. Prijs f 25.—Adres bureau dezes. H. H. REEDERS te koop. Spotprijs, b(j R. Frederiks, ligplaats Oude Schans, tegenover 16 Am sterdam. TE KOOP 15 a 20 wagons lengte naar verkiezing, 'ook per wagon. Adres D. en J. Bais te IJmuiden, tele foon 86, De woningen kunnen direct aanvaard worden. Te zien en te bevragen Koningsplein 12 IJmuiden. te koop, Dennen- en eikenhout bij groote en kleine partijen. W. Schoorl, Velsen. Opleiding voor de praktijk en examens. By de dezen zomer gehouden Mercu- rius-examens slaagden mijn beide leer lingen. TE BEVERWIJK. Dinsdag den 4en September 's avonds om half acht in het ge bouw der O. L. S. te Beverwijk ter bepaling van dag en uur der weke- lijksche spelen. De verstooten Zoon Ontvoering v. d. Zoon v. d. Spoorwegkoning De Zeereis Gearresteerd De reusachtige werken v.h. Panamakanaal.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2