ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 191. Woensdag 5 September 1917. 2e Jaargang Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEÏN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Willebrordstraat 12 A, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Tijdelijk verhoogd met een Oorlogstoeslag van 1 cent per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 ij k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Door de voortdurende stijging der papierprijzen zijn wij genoodzaakt den prijs der advertentiën met ccsrat per regel te verhoogen. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau IVILLmSPLEIN ijmuldcK (Drukkerij Sln- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P* W. C. ROELSE, K^ïs^aSsÊraat. Te Velseroord bij H. v. Til burg, Wiïlebrordstr. 85. en bij J. v. Houweli&gcn, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doorïlaan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. v«p Mieurs, Bcekfeawdei. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEÏN 11, op te geven. I)e Administratie. Kerhalingsonderwys, Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter alge- meene kennis, dat de aangifte van leerlingen voor het herhalingsonder- wijs, voor den cursus 1917/1918, aanvangende 1 October a.s., kan geschieden tusschen 2 en 20 Sep tember a.s. bij de Hoofden der openbare lagere scholen A te IJmui- dén, D te Velseroord, G te Wijkeroog en F. te Santpoort. Da aangifte kan geschieden eiken dag na afloop van den schooltijd aan het schoolgebouw en wat betreft de aanmelding bij de Hoofden der scholen D, F en G ook bij hen aan huis. Voor school A 's morgens van 8—9 en 's middags van 12—1 uur aan de school. Velsen, den 29 Aug. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN van THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Aanmelding nieuwe leerlingen school 2) te Velseroord, Burgemeester en Wethouders dei- gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere school D. te Velseroord, waarvan de toelating op den eersten schooldag in October zal plaats heb ben, moet geschieden bij het Hoofd dier school voor 15 September a s., onder overlegging van geboortebewijs of trouwboekje en opgave van woon plaats, straat en huisnummer. De leerlingen moeten voor 1 April 1917 den leeftijd van 6 jaar hebben bereikt. Velsen, 29 Augustus 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Tb. J. WIJNOLDY DANIËLS. Thee en Koffie, De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel tot het stellen van eenheidsprijzen voor kcffie en thee in de kleinhandel is moeten worden overgegaan. De gestelde eenheidsprijzen (koffie f 1.per Va Kg-» thee f 1.40 per Va Kg zijn hooger dan de tegen woordige prijzen van de mindere soorten en lager dan de tegenwoor dige prijzen der betere soorten. De detaillisten zullen derhalve hunne verschillende kwaliteiten dooi één moeten verkoopen ten einde geen verliezen te lijden. Intusschen staat te vreezen dat er detaillisten zullen zijn, die uit sluitend .hunne mindere soorten zulien wenschen te verkoopen ten einde daaiop een verhoogde winst marge te nemen, om daarop de betere soorten bij welks afzon derlijken verkoop dan verlies zal moeten worden genomen vast te houden door voor te ge vod dat zij uitverkocht zijn. Aldus zouden zij trachten zich onrechtmatig te bevoordeelea, aan gezien er maatregelen genomen zijn waardoor de detaillisten voorraad kunnen koopen welke zij, met behoorlijke winst, tegen de gestelde eenheidsprijzen in het klein kunnen verkoopen. Ik waarschuw derhalve allen, die thee eD, of koffie in deze gemeente verkoopen, dat zij, die zich aan vorenbedoelde praktijken schuldig maken, onherroepelijk zullen worden uitgesloten van de verkrijging ten verkoop van thee en koffie. Velsen, 3 September 1917. De Burgemeester van Velsen, J. P. HANDGRAAF 1. b. Thee en Koffie. De Burgemeester Van Velson brengt ter algemeene kennis, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bij besluit van 1 September 1917, zijn vast gesteld de volgende maximumprij zen, tegen welke in den kleinhandel thee en koffie ten hoogste zullen mogen verkocht. thee f 1.40 per 7s Kg. koffie 1.— Va Vels9n, 3 September 1917. De Burgemeester van Velsen, J. P. HANDGRAAF 1. b. Bekendmaking. De Burgemeester van Velsen breDgt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel bij besluit van 27 Augustus heeft goedgevonden: 1. vast te stellen den navolgenden maximumprijs: Kpzïad f S5- 100 zoowel yan den oogst 1917, als van vroegere oogsten. 2. te bepalen: Velsen, 29 Augustus 1917. De Burgemeester van Velsen, J. P. HANDGRAAF. 1. b. Bekendmaking. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel bij besluit van 27 Augustus 1917 beeft goedgevonden to bepalen: 1. dat de door hem uitgevaardigde verboden van aflevering en daar mede verband houdend vervoer van goederen geacht worden niet te gelden, voor zoover vervoer of afle vering dier goederen, al of niet bewerkt of met andere stoffen gemeDgd, geschiedt in kleine boe veelheden door apothekers en apotheekhoudende geneeskundigen voor geneeskundig gebruik en op geneeskundig voorschrift 2. dat de door hem uitgevaardigde verboden van aflevering en daar mede verband houdend vervoer van paraffine en lijnz., al of niet bewerkt of met andere stoffen vermengd geacht worden niet te gelden voor zendingen van fabrikanten van of groothan delaren in chemische en pbarma- ceutische praeparaten aan zieken huizen, apothekers en apotheekhou dende geneeskundigen, onder voor waarde evenwel, dat het vervoer of aflevering geschiedt in hoeveel heden tot een maximum gewicht van 3 Kg. bruto per zending wat paraffine, en van 5 Kg. bruto per zending wat lijnzaad aangaat. Velsen, 29 Augustus 1917. De Burgemeester van Velsen, J. P. HANDGRAAF 1. b. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. vooruitstekend, klein, onderlip han gend, voorhoofd gewelfd rond, baar zwart, wenkbrauwen donkor, gebit gaaf, kleeding: blauw cheviot man telpak, mantel gevoerd met witte zijde, waarin een merk Magazijn „De Bijenkorf", Amsterdam, muis- kleurige blouse, een- paar zwarte blauw gevoerde rijgschoenen gere pareerd met halve hakjes, een wit linnen hemd, een wit linnen pan talon met knoopsluiting en rijgband, een paar zwarte kousen, gemerkt M. H. 7, een wit linnen rok, een corset met blauwe kousenhouders en oogsluiting, een wit linnen corset zonder baleinen met knoopsluiting, draagbanden en bustehouders, vier kapselkammen en een broche. De Commissaris van Politie te IJmuiden vraagt inlichtingen betreffende de identiteit van vorenbedoeld lijk. Er zijn geen sporen van geweld ge constateerd. Drie jongens uit IJmuiden ston den eergisteren voor de Haarlem- scbe rechtbank terecht. Op 22 Fe bruari hebbon ze een rol touw ge stolen, die aan boord van de Oceaan II in de haven lag. Met een roei boot hebben ze hun buit naar wal gebracht en het touw verstopt in de visebhal. Daar was het hun bijna weer ontstolen, maar ze wis ten hun roofgoed te behouden. In een IJmuidenschen opkooper von den ze iemand, die wel f 3 voor het touw wilde geven, 't Geld werd gedeeld. J. S., een walschipper in dienst der -benadeelde Oceaan-Visscherij- maatschappij verklaarde naar de St. Ed. meldt, dat de waardè van het touw wel f 25 bedroeg. De opkooper, de 18-jarige J. T. verklaarde, dat hij het touw, dat hij voor f 3 in zijn bezit had ge kregen, had schoongemaakt en met nog een partijtje touwwerk had ver kocht aan een plaatsgenoot voor f 12 Het O.M. wees op het buitenge woon groot aantal diefstallen dat te IJmuiden gepleegd wordt. Geëischt werd tegen de beide oudste beklaag den, H. B. en L. B. twee maanden gevangenisstraf en tegen den derden, minderjarigen beklaagde J. v. d. S. 3 maanden tuchtschool. De verdediger van den tweede bekl. vroeg een voorwaardelijke gevangenisstraf en die van den der den een geldboete op te leggen. Bekl. ontkende, en wees er op, dat hij den koop onbevreesd in zijn register had geboekt. De beklaagde uit de vorige zaak deelde evenwel mede, dat hij ge noeg te verstaan bad gekregen om te begrijpen dat hij gestolen goed kocht. Bovendien had hij nog ge zegd Jullie stelen toch als raven. Geef het (het touw) mij maar! Beklaagde ontkende dat en bleef zijn onkunde met den diefstal vol houden. Het O.M. merkte bekl. aan als een echte opkooper, die bekend staat wegens zijn praktijken Z.Ed. A. achtte een zware straf noodza kelijk en vorderde 1 jaar gevange nisstraf. VELSEROORD. VELSEN. Bij zijn aanhouding werd, naar de St. Ed. bericht, koper op hem bevonden. Hij bekende den diefstal. De man is aan de IJmuidensche politie overgeleverd. Wijl het neutrale dagblad „de Courant", helaas! nog maar al te veel abonné's telt onder de Katho lieken van Velsen en Wijkeroog, werd besloten een actie daartegen op touw te zetten. De middelen daartoe werden besproken en goed gekeurd. 4 nieuwe leden werden aangenomen, zoodat de club thans 22 leden telt. Het bestuur bestaat thans uit de heeren: G. P. Langen- dijk, voorzitter; C. Heemskerk, Melk- laan L 106, secretarisP. Harsveld, penningmeester; H. van den Bos, commissaris en J* Kalf, algem.- functionaris. Tans was komen te overljden te iJMUIDER COURANT a. dat de onder 1 genoemde prijs geldt voor goede kwaliteit, droog en marktschoon geleverd daar waar zulks door den Regeeringscommis- saris voor de Rijksgraanverzameling wordt ge'wenscbt. terwijl de prijs voor afwijkende kwaliteiten naar verhouding lager is; b. dat bij afwijking van de onder a genoemde leveringswaarden kor tingen overeenkomstig de bestaande plaatselijke gebruiken dienen te worden berekend. Lijk gevonden. Aan het zee strand nabij I.Tmuiden is gevonden het lijk van een jonge vrouw, die blijkbaar slechts kort van te voren in zee was verdronken. Het signa lement luidt: leeftijd van 30 tot 35 jaar, lengte 1.70 M., postuur flink tamelijk slank, aangezicht ovaal, oogen bruin, neus rechtspits, mond Benoeming. Onze plaatsgenoot, de heer J. A. A. Falk, is benoemd tot solo-cellist aan het Kuhr-Orchest te Davos. Diefstal. De heler. Daarna had zich te ver antwoorden J. T., koopman te IJmui den, die het touw, waarvan in de vorige zaak sprake was, had gekocht. Hem werd ten laste gelegd, dat hij wist dat het touw van diefstal af komstig was. Dat viel niet mee, Bij de politie alhier vroeg een zwerver onderdak. Dit werd hem verleend. Na onderzoek bleek echter, dat hij voor negen feiten gesignaleerd was, zoodat onmiddelrjk aanhouding 'en overbrenging naar Haarlem volgde. Hosanna. Wegens de groote toename van leden bij de Chr. Zangver. „Hosanna" alhier (het koor telt thans 60 leden) is het bestuur met 2 leden uitgebreid, n.l. een 2e voorzitter en 2epenningmeesteresse. Als zoodanig zijn gekozen de heer H. Klees en Mej. C. Bosch. Aangehouden. Bij het uitstappen van den trein komende uit de rich ting Velsen werd te Haarlem op aanwijzing door de politie aange houden B. de la R., een fabrieks arbeider, wonende aldaar, die ver dacht werd van koperdiefstal uit de fabriek van de firma van Gelder te Velsen. R. K. Propagandaclub. Men schrijft aan de N. H. Ct. De R. K. Propagandaclub alhier, hield in de afgeloopen week haar gewone maandelijksche ledenvergadering. Mededeeling werd gedaan, dat Z. D. H. de Bisschop van Haarlem sta tuten en reglement der club goedge keurd had en dat tot geestelijk adviseur benoemd was de weleerw. heer P. van Kampen, kapelaan al hier. Verbetering noodig. De groote hoeveelheid regen die in den laat- sten tijd gevallen is, heeft het trottoir bij school H. te Wijkeroog in een moeras herschapen. Het zou wel wenschelijk zjjn, dat de laagste plaatsen wat opgehoogd worden. Begrafenis. Maandag heeft te Velsen eene begrafenis plaats gehad die ons aan den ouden tijd deed denken. Als in vroeger dagen een ambachtsbaas of diens echtgenoote kwam te overlijden, dan werd de overledene door de bazen naar het graf gebracht.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1