ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 193. Woensdag 12 September 1917 2e Jaargang Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Willebrordstraat 12 A, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Tijdelijk verhoogd met een Oorlogstoeslag van 1 cent per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 ij k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bnlten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. KOELSE IJMUIDEN. Door de voortdurende] stijging der papierprijzen zijn wij genoodzaakt den prijs der advertentiën met 1 cent per regel te verhoogen. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau IVILLEMSPLEÏN IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. E. C. ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij Ti. v. Til burg, Willebrordstr. 85. en bij J. v. tlouwelingen, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlann L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vap Meurs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. By dit nummer behoort het offi- ciëelé Baadsverslag 11e zitting 1917 Maximum prijzen Brandstoffen. HUISBRAND. Anthraciet Eierkolen Stukkolen Bruinkolen Briketten (voorloopig) Gietcokes (voorloopig) Haverstrooturf Kolige turf Fabrieks Korte Blauwe per 100 K.G. 100 100 100 1000 100 100 100 100 100 f 3.00 - 2.64 - 4.48 - 5180 f 5.20 en - 6 45 - 3.70 - 3 50 - 4.82 - 2.74 INDUSTRIE. Gietcokes (voorloopig) Stukkolen Smeekolen Velsen, September 1917. per 1000 K.G. - 51.60 1000 - 27.10 100 - 3.67 Brandstoffen-Commissie Velsen. De Burgemeester van Velsen roept bij dezen op grond van de krachteDS art. 185 der Grondwet gegeven bevelen den dienstplichtige De in deze kennisgeving genoem de dienstplichtige staat onder mili taire tucht en zal indien hij niet voldoet aan de oproeping voor den werkelijken dienst als deserteur worden behandeld, hij stelt zich alsdan bloot aan de gevolgen welke de wet daaraan verbindt. Velsen, 6 September 1917. De burgemeester voornoemd, J. P. HANDGRAAF 1. b. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis dat van 7 tot en met 21 September 1917 ter gemeentesecretarie ter inzage ligt de lijst der stemge rechtigden ter verkiezing van een hoofdingeland van den Hondsbos- sche en Duinen tot Petten in het 6e District van Duinkavel voor het jaar 1917. Velsen,"[6 September 1917. De Burgemeester voornoemd, J. P. HANDGRAAF. 1. b. ftuwe Koffie. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bij besluit van 5 Septem ber 1917 heeft bepaald, dat de af- leveriDg van ruwe koffie is verbo den, behoudens vooraf verkregen toestemming van het Thee-Koffie Distributiekantoor en met inacht neming van de voorwaarden bij die toestemming door dat kantoor te stellen. Velsen, 6 September 1917. De Burgemeester van Velsen, J. P. HANDGRAAF, 1. b. Koffie en Thee, De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel bij besluit van 5 September 1917 heeft bepaald, dat voor koffie, door de branders en handelaren aan de winkeliers niet meer mag gerekend worden dan: 83 cent per x/s A.(?. los en De aandacht wordt er op geves tigd dat de maximum kleinhandel- prijs voor koffie is vastgesteld op: Velsen, 6 September 1917. De Burgemeester van Velsen, J. P. HANDGRAAF 1. b. Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat ter Gemeentese cretarie ter inzage ligt e^n verzoek met bijlagen van de firma Masser en Co. te Rotterdam om vergun ning tot het oprichten van een visch- zouterij waarin zal worden geplaatst een electromotor van 4 P.K. op het perceelkadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie L No. 572 gelegen aan de 4e Haven straat wijk C no. 3 zwart. Op Woensdag den 19 Sept. 1917, des namiddags te 3 uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te.lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur oi een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 5 September 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter o'pen- bare kennis dat ter Gemeente- cretane ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. Kennemer Groentendrogerij te Santpoort om vergunning tot het oprichten van een groentendrogerij waarin zal worden geplaatst een locomobiel van 40 P.K. op het perceel kada straal bekend gemeente Velsen, Sectie H No. 4508 gelegen aan de Biezenweg, Op Woensdag den 8 September 1917, des namiddags te 3 uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen en deze monde ling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver- vermelde tijdstip op de Secretarie, der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen, Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, 5 September 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Raadsoverziciit. (Vervolg.) Na een stroom van ingekomen stukken gingen de verschillende voorstellen vlug OEder den hamer des voorzitters door. Bij het aanbieden der begrootin gen voor 1918 maakte de heer Netscher de opmerking dat de Finan- ciëele Commissie deze eerst had behooren te behandelen. De Voor zitter erkende dit, maar stelde voor het paard nu maar achter den wa gen te spannen, m. a. .w. dat de Commissie de begrootingen nu nog kan behandelen. De heer van Tuyll was zeker de tolk van zeer velen, toen hij het droevig ongeval te Velseoord ter sprake bracht, 't Was toch wel zielig dat de Voorzitter,-die de toe dracht der zaak alreeds uit de cou ranten had kunnen vernemen, moest antwoorden het politierapport nog niet eens te hebben ontvangen. De heer Brink sprak er ook over en met zijn meer opbruisende natuur deed hij het scherper dan de heer van Tuyll. Toen de Voorzitter echter de opmerkingen van beide heeren zoo'n beetje negeerde door te her halen, dat hij het rapport zou af wachten, werd de heer van Tuyll toch ook korzelig en zeide dat als de Voorzitter hem niet gelooven wilde hij betrouwbare getuigen kan aanwijzen. Waarop de Voorzitter antwoordde die gaarne te zullen hooren.- De nieuwe leden hadden maling aan het Duitsche spreekwoord „Be- scheidenheit ist eine zier." Wij hadden verwacht dat ze als „jongste leden" deze eerste vergadering wel zouden zwijgen en toezien. Maar neen, „dat heb je van die rooien," zeide iemand achter ons op de pu blieke tribune. De heer Schuitenmaker begon zich echter al in het debat te mengen betreffende bovengenoemd ongeval. Hg vroeg om een leuning op de steiger. Dat zou een goed ding zijn. En wellicht zullen ze wel komen, nu er eerst een offer gevallen is. We hadden 't bij de rondvraag op nieuw over koffie en thee, rijst en aardappelen en brandstoffen. Vroe ger bemoeiden de mannen zich niet met deze huishoudelijke zaken, maar nu bemerken wij dat we toch ook bij deze dingen 't leven moeten houden en zien we ieder ons deel te krijgen. We hoorden dat de brandstoffenvoorraad voor ieder in gezetene nu tot 4 H. L. geklommen is, met de turven inbegrepen. Dat is nog lang geen 10 of 12 mud, die we hopen te krijgen. De heer Net scher gaf nog eens den raad, dat we maar erg lastig moeten zijn en veel moeten vragen. „Bij ons in den Helder hebben we al meer," zeide heer Schuitenmaker. De heer Netscher heeft ons een mooie primeur afgesnapt. Dat zaakje van het bakken van wittebrood op de J. P. Coen was ons bekend. Wij vroegen bevestiging en inlichtingen aan het Hoofd van het Levensmid- delenbedrijf, maar kregen den raad te wachten tot inlichtingen uit den Haag waren verkregen. Wij liepen er in, maar 't zal ons niet zoo licht weer gebeuren. Die geheimzinnigheid opdesecre tarie heeft ons al meermalen parten gespeeld. En als wij dan eens iets opnemen zonder inlichtingen te heb ben gevraagd, worden wij uitge maakt voor onfatsoenlijk. Tot ach teraf blijkt dat het geheele aardap- peleDgeval een onfatsoenlijk zaakje is geweest. De heer Netscher maakte het geval van de Coen hier publiek be kend. De heer Handgraaf moest nu alles als juist erkennen. Toen de beer Netscher op spoed aandrong, zei de de Voorzitter dat dit geval net als andere dergelijke zaken zou be handeld worden. Echt bureaucra tisch. Gelukkig dat men van hooger- hand nu eens vlugger ingreep. De beer Netscher telefoneerde ons met voldoening dat reeds Woensdag beslag op het meel gelegd was. Wij feliciteerden hem. En die geluk- wensch is verdiend. Ons volk, dat door de omstandigheden minder en slechter brood moet eten, heeft er recht ep te weten ea te vertrouwen dat ieder dit zal doen, van de hoogste tot de laagste, ook de regeerings- personen. Dat er hocge personen aan boord van de Coen hebben gelogeerd is waar maar dat de Mij. Nederland daarmede reclame zou hebben gemaakt, zooals de heer Netscher opmerkte, is on juist. Die berichten waren van ons af komstig en werden door ons gepu bliceerd, evenals wij wederkeerig belangrijke berichten, waarvan wij wisten dat zij de gasten van de Coen zouden interesseeren, (als b.v. het op een mijn loopen van het stoomschip Noordam) naar het schip seinden, om daar aan boord te bulletineeren. De heer Netseher bracht ook het ontslag der werklieden aan de Pa pierfabriek ter sprake. Dat wekte terecht verontwaardiging-De Voor zitter zeide een onderzoek toe, ech ter niet dan na eerst zekerheid te hebben dat hij de inlichtingen van den heer Netscher op papier zou krijgen. De heer Dalmeijer, die er met de roos in 't knoopsgat en chic ge kleed lang niet als een proletaar uitziet, kondigde, na op z'n vraag inzake het praeadvies van B. en W. betreffende de aanvraag voor het bouwen van noodwoningen een even officieel antwoord kreeg als we nu al eenige malen hadden gehoord, kondigde 6en voorstel en een spoed vergadering aan. Toen deed de heer Blom nog zijn maidenspeech in den vorm van een vraag en daarop gingen we heen. De vergadering had niet zoo lang geduurd, maar er was stof genoeg opgewaaid en verhandeld om er een overzicht van twee stukken over te schrijven. De raadsleden gingen nog eens in besloten zitting, de heer Brink ech ter ging met de vrouwen van Vel seroord mee thee drinken. Dat zijn de kiezers van straks en die moet men tot vriend houden. Hoe sommige menschen toch slecht kunnen lezen. Vooral de hee ren der S. D. A. P. schijnen daaraan te lijden. In onze courant van Za terdag hadden wij in het Raads- overzicht 't over de positie dei- Wethouders, waarbij wij opmerkten dat het afhankelijk zgn van deze IJMUIDER COURANT .- 2.66 Oproeping in werkelijken dienst. Lambertu8 Cornelis Vlaanderen op 1 Maart 1918 bij zijn korps in werkelijken dienst te komen. 85 V, verpakt. f 1.— per V, K.G. voor thee op: f 1.40 per K.G. Vergsdtfring van Dinsdag 4 Sept. 1917.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1