ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Politiekerij. No. 194. Zaterdag 15 September 1917. 2e Jaargang Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. AB©NNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 12 A, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mg. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Tijdelijk verhoogd met een Oorlogstoeslag van 1 cent per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is nitslnitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Door de voortdurende stijging der papierprijzen zijn wij genoodzaakt den prijs der advertentiën met 1 cent per pegel te verhoogen. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEIN IJmulden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. E. C. ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij 3. v. Til burg, Willebrordstr. 35. en bij v. Houwelingen, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Dood laan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vap Meurs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Overbrengen van berichten en brie ven naar België en 2)uifschland. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat er door den Minister van Buitenlandsche Zaken de aandacht op gevestigd is, datiu den laatsten tijd in België en Duitsch- land talrijke Nederlanders wegens spionnage en andere door deDuitsche militaire overheid strafbaar gestelde feiten worden veroordeeld. De tegen deze misdrijven bedr. straffen zijn uiterst zwaar; zoo kan b.v. spionnage (waaronder o.a. ook overbrenging van mondelinge en schiifcelijke be richten valt) slechts gestraft worden met de doodstrafen in minder ernstige gevallen met levenslange tuchthuisstraf. Verschillende malen zijn reeds doodvonnissen uitgesproken, waar van enkele ten gevolge van door ge noemde Minister by de Duitscbe Regeering gedane stappen bg wijze van gratie in levenslange tuchthuis straf zyn veranderd. Uit verkregen inlichtingen biykt, dat verreweg de meesten der veroordeelden er zich van bewust waren, dat zij zich aan een ernstig misdrijf hadden schuldig gemaakt, en dat onder de onschul dig ïykende schriftelgke of monde linge berichten belangrijke spion nage berichten verborgen zijn. Daar echter de krijgsraad in zulke gevailen toch zware straffen oplegt kan er niet genoeg worden gewezen »p het gevaarwaaraan Nederlanders in België en Duitschland bloot staan wanneer zij zich afgeven met perso nen, die hun niet als volkomen be trouwbaar bekend zijn. In verband met de omstandigheid dat de veroordeelden by na allen behooren tot die categorie van per sonen, die hun bestaan vinden in de binnenscheepvaart, zooals kapi teins, machinisten, stokers, schip pers enz., en die uit hoofde van hun beroep steeds heen en weer naar Nederland moeten reizen, waarschuwt de Burgemeester tegen het overbrengen zelfs van onschul dig uitziende berichten. Velsen, 11 September 1917. De Burgemeester, VERMEULEN 1. b. Kinderwet, Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van J. Jongeneel te Velseroord om op het perceel, kadastraal bekend ge meente Velsen, afdeeling IJmuiden sectie M No. 1921. gelegen aan de Stationsweg, wyk E, do, S4i, eene inrichting bestemd tot het bewaren van lompen, te mogen oprichten door hen is geweigerd. Velsen, den 8 September 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VERMEULEN 1. b. De secretaris, Th. J. W1JNOLDY DANIELS. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft goedgevonden te bepalendat onder de Eigenhei mers of Borgers, waarop niet van toepassing is het verbod tot afleve ring en vervoer van aardappelen, niet begrepen zyn, z. g. Blauwe Eigenheimers en z.g. Blauwe Borgers. Velsen 12 September 1917. De Burgemeester van Velsen, J. P. HANDGRAAF 1. b. 10 en Thee. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel bij besluit van 11 September 1917 heeft goedgevon den te bepalen: le. Het is verboden koffie en thee te vermeDgen met vreemde bestanddeelen. 2e. Van het verbod onder 1 ge steld kan onder daarby te stellen voorwaarden dispensatie worden verleend door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. 3e. Het verzoek om dispensatie wordt gericht aan het bestuur van het Rijksdistributiekantoor voor koffie en thee, Vischsteeg 5, Am sterdam, hetwelk dit, voorzien van zijn advies, aan den genoemden Minister doorzendt. Velsen, 12 September 1917. De Burgemeester van Velsen, J. P. HANDGRAAF 1. b. Wij ontvingen het volgende schrij ven dat wij niet op de gewone plaats van de ingezonden stukken zetten, doch aan het hoofd van ons blad, omdat het gaat over ons Raads- overzieht en wij er dus de bgzondere aandacht onzer lezers op willen vestigen. Velsen, 12 September 1917. Aan de Redactie \an de „IJmuider Courant" IJmuiden. Naar aanleiding van het in het nummer van Uw blad van 8 dezer voorkomend Raadsoverzicht doen wg U opmerken, datdaarin van de kwestie der Wethouderbenoe ming eene zeer onjuiste voorstel ling gegeven wordt. Wij laten de in den aanhef voorkomende tirade aan het adres der „huismoeders nit het volk" o.i. niet vrg van spijtig heid, voor hetgeen zjj is; hadden wij hare aanwezigheid willen com- mentarieeren dan zoaden wij heb ben opgemerkt, dat zij aan den ver keerden kant zaten van de afschei ding tusschen publieke tribune en raadzaal. Ook de opmerking, dat aan politiek een luchtje is, zullen wij maar laten zwemmen, al ont gaat ons de logica in dit verband. Maar, waar wij wel een enkel woord over wenschente doenhooren, ia de wijze, waarop de persoonlgke aangelegenheden van den heer Lan- deweerd door Uwen Overzicht-schrij ver in het geding worden gebracht. In de eerste plaats de bewering, dat de heer Landeweerd de toezeg ging had, dat hij wethouder zou worden en daarom zgne maatschap pelijke betrekking heeft opgegeven. Om het maar zoo zacht mogelijk uit te drukken: deze bewering is volmaakt onjuist en in strijd met de feiten. Uw overzichtschrg ver had behooren te zorgen, van de juiste feiten op de hoogte te zij u alvorens over deze zaak te schryven. Vóór de herstemming, dus toen nog niet in het minst gezegd kon worden hoe de uitslag zgn zou, toen nog niets vaststond van een samengaan van de S.D. partij en de V.D.partij, en dus nog allerminst ook zelfs nog maar gesproken kon worden over een wethouderschap, van den heer Landeweerd, deelde deze aan de Gemeenteiyke Federatie Velsen der S.D. A P. mede, dat hij besloten had, zyn ambt als secretaris der Huur- commissie neer te leggen, teneinde alle „risico" te ontgaan, dat te eeni- ger tijd van hooger hand de uit spraak zou kunnen vallen, dat zyn ambt onvereenigbaar zou zijn met het Raadslidmaatschap' eene opvat ting, dit tusschen twee haakjes, die in elk geval zeer aanvechtbaar is en volgens juristen van naam vol strekt nog niet vaststaat. Verder moeten wij een scherp protest stellen tegen de twee pa- ragraphen van het Overzicht, aan vangend met de woorden „Dat heeft men nu van politiek gedoe". Er is hier geene kwestie van „politiek gedoe", ten minste onzerzijds. Die woorden impliceeren min faire handelingen, terwgl in het onder havige geval slechts gevolg gegeven werd aan de duidelijke uitspraak van de kiezers, dat het bestuur onzer Gemeente geleid zal worden in links-democratische richting en het dus plicht van den Raad was, daarvan de samenstelling van het Dagelijks Bestuur der Gemeente eene afspiegeling te doen zijn. Daar nevens stond de zeer ernstige over weging, dat de aftredende wethouder, welke ook zgne capaciteiten mogen zyn wg laten die hier buiten beschouwing, omdat het hier slechts gaat om de kwalificatie „politiek gedoe" zooals in de practijk ge bleken was, niet dien tijd aan de vervulling van het ambt kan geven, als in eene Gemeente van den om vang en den groei als de onze ge- eischt moet worden. Het waren die twee redenen de overweging, dat het Dagelijks Bestuur der Gemeente in zgne samenstelling behoort over een te stemmen met de samenstel ling van den Gemeenteraad, dus met de uitspraak der kiezers, en de overweging, dat het belang der Gemeente vordert, dat de betrokken functionaris zgnen meesten tgd aan het werk kan geven, die tot het be sluit voerden, den Heer Landeweerd te benoemen tot wethouder. Wat is nu het resultaat, zelfs als de zetel van den Heer de Boer wordt ingenomen door een links-demo cratisch lid en de Heer Landeweerd toch nog benoemd wordt tot wet houder, gesteld hij laat zich na het voorgevallene eene benoeming wel gevallen Dat er één wethouder is, die de minderheid vormt in het College van Burgemeester en Wet houders, doch steunt op eene meer derheid in den Raad dat de meer derheid in den Raad links is en het College in overwegende meerderheid rechts o.i. een zeer ongezonde toe stand en, als men dan al van „politiek gedoe" wil spreken, past die kwalificatie op de houding, door den heer de Boer aangenomen, die, alvorens zelve van het tooneel te verdwijnen, nog even het kiezers korps een slag in het gezicht toe dient, zeker als illustratie van zijne „democratie" Er is dan ook vol strekt geene reden voor verwonde ring, dat de „ontknooping" veront waardiging wektevoor het omge keerde zou eer reden geweest zijn. En als klap op de vuurpijl schijnt Uw Overzicht-schrijver het noodig en oirbaar geacht te hebben den goeden naam van den heer Landeweerd door het slijk te sleuren door zyne opmerking, dat het at- hankelijk-zgn van zijne betrekking ook zijne schaduwzijde heeft en dat men zoo licht iemand naar de oogen ziet. Hoe iemand, die met toestanden en personen in onze gemeente op de hoogte is, iets, wat van den schrgver van Overzichten als het gewraakte geeischt moet worden, dergeiyke beleedigingen durft neer schrijven aan het adres van eenen man, van wien ieder de integriteit hoogschat, die niet geaarzeld heeft, zijn persoonlijke belangen achter te stellen bij het algemeen belang, gaat ons verstand te boven. Wij meenden, dat wel ieder ingezetene van onze Gemeente, en velen daar buiten, wisteD, dat de heer Lande weerd ver boven dergeiyke dingen staat, en een ieder overtuigd zou zgn, dat hij in geen geval van zijn wethouderschap gebruik zou maken ten eigen voordeelewant dat beteekent de uitspraak dan toch maar in den grond van de zaak Wg meenen dan ook, dat Uw over- zicht-schrg ver den heer Landeweerd, dien wy weten zich gegriefd te voelen door de gewraakte uitlating, volledige publieke rehabililatie schul dig is voor de hem aangewreven smet, die nog werd aangedikt door de opmerking, dat men toch al iets in zich zelf moet opbergen, als men voor de kiezers gaat staan en hen gaat uitmeten al wat men al zoo verricht heeft en wanneer U opge dragen wordt Uw stem op Uw eigen persoon uit te brengenwelke eerste blijkbaar slaat op eene rede, dooi den heer Landeweerd uitgesproken op eene openbare vergadering te Velseroord vóór de stemming nog, dus toen er nog in het minst geene sprake kon zgn van eenen wethou derszetel; terwijl het tweede be teekent, dat de heer Landeweerd bij de vrije stemmingen in den Raad op zichzelf gestemd moet hebben, alsof eene andere houding zijnerzijds niet in flagranten tegen spraak geweest zou zgn met den uit slag der verkiezing; ais eerlijk poli ticus had hg den plicht aldus te helpen gevolg geven aan den wensch der kiezers, en het zou hem zeer zeker door de laatsten kwalijk ge nomen hebben kunnen worden, in dien hij anders gehandeld bad. Tot slot nog ééne opmerking: Uw overzicht-schrijver is er geheel naast, als hij zegt, dat heen gaan van den Heer de Boer het gevolg is van een politiek spelhet heen gaan van den Heer de Boer is het logisch gevolg van zijne weigering, zich aan te sluiten bij het krachtig uitgesproken besluit zgner eigen par tij, anders niet. Wy stellen er zeer prijs op, dat U het bovenstaande in uw eerst volgend nummer volledig opneemt. Hoogachtend, Raadsleden. Hier is dan het stuk en we heb ben er boven gezet „Politiekerij" en de zetter mag dit wel vet zet ten, want de politiek ligt er heel dik op.-We hebben ons onder 't lezen telkens meer verbaasd, maar wellicht kwam dat hiervan, dat wij. wars zijn van alle politiek gedoe. Maar nu iets aangaande het stuk. Wij ook laten de vrouwen rusten, al willen wij eerlijk erkennen ze voorloopig nog liever in de huis kamer te zien dan in de raadzaal. Wat nu de personiyke aange legenheden van den heer Lande weerd aangaat, wy willen toch even vooropstellen, dat wij als zooda nig alleen hebben geschreven in zijn verbonding tot het wethouderschap. In de eerste plaats nu onze be- wering, dat de heer L. de toezegging had, dat hy wethouder zou worden IJMUIDER COURANT Blom R. Brink J. A. Dalmeijer Schilling. Naschrift. Toen wij dit stuk gelezen hadden, keken wij eerst eens naar den datum12 Septem ber, dus van Woensdag. Maar het was Donderdagavond eerst toege zonden, dus stonden de onderteeke naars zeker nog op opname van het stuk. Wg konden het echter niet geloovenzij hadden toch het slot van ons raadsoverzicht Woensdag wel gelezen Even informeeren. Ja, de heeren stonden er op, dat wij 't stuk zouden opnemen, want zoo zeide de heer Schilling ons, die verklaring van Woensdag had niets om 't lijf.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1