ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN 's Ris Directs .BeMip. Plaatselijk Nieuws. No. 195. Woensdag 19 September 1917. 2e Jaargang Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WÏLLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 8 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij do Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 12 A, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 1—5 regels 50 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en Iedere regel meer 10 ets. aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. por regel. Tijdelijk verhoogd met een Oorlogstoeslag van 1 cent per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 ij k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentlBn van bulten de gemeente VELSEN In dit blad Is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. EOELSE IJMUIDEN. r,',v\:V. Door de voortdurende stijging der papierprijzen zijn wij genoodzaakt den prijs der advertentiën met 1 cent per pegel te verhoogeo. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WiLLEMSPLEIN IJmuidcKs (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. f. C. ROÜLSE, Kabaalstraat. Te Velseroord bij v. Til burg, Willebrordstr. S5. era bij J. v. Houwelmgeo, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, ÖoocSiaam L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij SPV vat) Incurs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, salet aan den looper, doch aam ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Koffie en Thee. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel bij besluit van 13 September 1917, gezien zijne be schikking van 4 September 1917, No. 66496, afdeeliug Handel, heefc goedgevonden te bepalen onder intrekking van zijne voor bedoelde beschikking: le. het is verboden thee en kof fie te ve rwerken tot thee- resp. koffieextract anders dan voor eigen huishoudelijk gebruik; 2e. de aflevering van thee-ex tract en koffi extract is verboden 3e. de verbodsbepalingen van deze beschikking zijn niet van toe passing op café's, restaurants en dergelijke inrichtingen voor zoover het maken der genoemde extracten geschiedt in die inrichtingen zelve en de aflevering van thee, resp. koffie als drank niet anders ge schiedt dan per kop. Velsen 15 September 1917. De Burgemeester van Velsen, VERMEULEN, 1. b. Aardappelen Boter, De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat bij besluit van 11 September 1917, door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is bepaald, dat het verbod van vervoer en af levering van boter niet van toepas sing is op hoeveelheden van 5 Kg. of minder. Velsen, 14 September 1917. De Burgemeester, VERMEULEN 1. b. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landcouw, Nijverheid en Handel bij besluit ven 10 Sep tember 1917 heeft bepaald dat ook de z g. Blauwe Eigenheimers en Blauwe Borgers, niet vervoerd en afgeleverd mogen worden. De aandacht wordt er nogmaals uitdrukkelijk op gevestigd, dat ver voer en aflevering van alle aard appelen is verboden, uitgezonderd van vroege aardappelen en Eigen heimers of Borgers. Velsen, 14 September 1917. De Burgemeester van Velsen, VERMEULEN 1. b. Sepasteuriseords Meik. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat bij besluit van zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 5 September 1917 No. 25418 de navolgende maximum prijzen zijn vastgesteld: Klachten over niet inachtneming van bovenbedoelde maximumprijzen gelieve men in te dienen bij het Levensmiddelenbedrijf. Tevens wordt het publiek ver zocht toe te zien, dat werkelijk de flesscben de juiste inhoud bevatten. Velsen, 15 September 1917. De Burgemeester van Velsen, VERMEULEN 1. b. BEKENDMAKING DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat op 14 September 1917 bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van A. van derSchriek van beroep arbeider wonende, te Ransdorp, om verlof vpor den ver koop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in de navolgende localiteit: voorlocaliteit van het perceel, plaatselijk gemerkt E 65 en gelegen aan de Kan aal weg te Velseroord. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. Velsen, den 15 September 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VERMEULEN, 1. b. De secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS, INVORDERING De Burgemeester der Gemeente Velsen maakt bekend, dat de Kohie ren Nos. 3 en 4 der Personeele Belas ting over het dienstjaar 1917, invor derbaar verklaard op den 15den Sept. 1917, aan den Ontvanger ter invordering zijn ter hand gesteld en ieder daaiop voorkomende belasting schuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Velsen, den 17 Sept. 1917. De Burgemeester, F. P. VERMEULEN l.b. Hinderwet. Burgemeester enWethouders dei- Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat ter Gemeentese cretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van L. van Kessel te Haarlem om vergunning tot het oprichten van een brandhoutzagerij waarin zal worden geplaatst een electromotor van 8 P.K. op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie P No. 1107 gelegen aan den Bloemendaalscben straat weg wijk A no. 2. Op Zaterdag den 29 Sept. 1917 des voormiddags te lluren, zal teD Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezw-aren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichtèn. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 15 September 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VERMEULEN, l.b. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIELS. Kinderwet. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat ter Gemeente secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Ver- eenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma van Gelder Zonen om vergunning tot het uitbreiden harer inrichting door bijplaatsing van een 6000 KW. (ongeveer 9000 P.K.) stoomturbine met condensatiein- richting voor het opwekken vaneen electrischen stroom van 3000 volt in een bestaande machinekamer op het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, Sectie H No. 4010 Op Maandag den 1 October 1917, des namiddags te 3 uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 17 September 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VERMEULEN 1. b. De secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIELS. IJMUIDEN. Van zeer bevoegde en belang stellende zijde wordt er ouzo aan dacht op gevestigd, dat de militaire zaagdemonstratie op Donderdag 20 dezer iets meer beteekent, dan een éénvoudig zangersfeest in de open lucht. Het doel er van ligt hooger, en de grond, waarop de idee voor deze demonstraties is geworteld, dieper. Deze zangdemonstraties staan onder bet nauwlettend toezicht en onder de persoonlijke groote belang stelling van ons hoogste legerbestuur, dat in dezen verder ziet, dan alleen het ten gehoore brengen voor de gemobiliseerden van mooie zang nummers, door hen, die daartoe door gaven der natuur zijn uitver koren en aangewezen. Ons hooge legerbestuur is er van doordrongen, dat ons zangerig volk niet alleen slecht zingt, ofschoon het beter kan, doch ook slechte melodieën zingt, ofschoon er zooveel betere zijn. Welnu, ons volk beter en andere liederen te leeren zingen, wil men thans bevorderen, nu de gelegenheid zich daartoe zoo gunstig voordoet, uu zoo'n groot gedeelte van ons volk onder de wapenen is en eerlang, laat ons hopen zeer spoedig, aan den huiselijken haard zal terug- keeren. Dan zullen ze in min of meer gezelligen familiekring veel weten te verhalen, vooral veel weten te vertellen van de moeilijke tijden medegemaakt in hun mobilisatietijd dan zullen ze veelte klagen hebben, doch als dan het leed ver geten is, en dat is gewoonlijk spoe dig, dan zullen ze ook, naar de opvoeders van ons volk meenen, met de grooten om hen heen en de kleuters op de schoot of in de wieg, vroolijke, opgewekte en opwekkende liederen weten te zingen op gemak kelijk te volgen melodieën, met pakkende refreinen, zoodat spoedig „heel het huisgezin" medezingt en de avond of het schemeruurtje te gauw, veel te gauw om is. En als er dan onder de huisgencoten zijn, die wat aanleg en gevoel voor mu ziek en rythme hebben en ze zullen dan, zij het ook op eigen hand, daar een tweede of een derde stem bij weten te zingen, dan, wie heeft dat niet bij ervaring, dan zullen veeten worden vergeten, dan zal men zich meer eensgezind gevoelen, dan gaat men opgewekt aan den arbeid of ter ruste, dan zullen de linksche en de rechtsche en de overburen aan de ramen luisteren naar de vredige, vroolijke, harmo- nieerende zang in de gezellige bin nenkamer van den teruggekeerden gemobiliseerde. Dan zullen straat- en chantantdeunen plaats maken voor eenvoudige,, welluidende Hol- landsche liederen Dat is hét hoogere doel. hetwelk onze opperste legerbestuurders zien in deze militaire zangdemonstraties. En nu weten we wel, dat ons volk in doorsnee er niet van houdt dat men ze als kinderen wil leeren zingen en dat er ruwen en onver schilligen onder de gemobiliseerden zijn, zelfs die er den draak mee steeken en liever een goor, dan een fatsoenlijk lied zingen, ja voor de zulken, als ze niet tot inkeer ko men is alle pogen paarlen voor de zwijnen geworpen, doch ook wij zijn van meening, dat het aanlee- ren in den doodenden, weinig ver tier gevenden mobilisatietijd van frissche, vroolijke, geestige liede ren niet aangename wijsjes velen na de harde doorloopen school nog een aangename herinnering en me nig gezellig uurtje kan geven. Nu we het doel der zangdemon stratie hierboven kort uiteengezet hebber, twijfelen we niet aan een groote en behoorlijke belangstelling ook van de zijde van het publiek. We hopen daarom, dat de demon stratie in de plaats en niet aan bét strand gehouden zal worden en als er dan onder de toehoorders zijn, die de wijsjes kennen en die vaders, zoons, broers of beminden onder de gemobiliseerden hebben dan zullen ze in hun hart en ge moed meeneuriëu en denken aan hun geliefden, die nu ook die lied jes leeren om ze later tezamen uit volle borst te zingen in den schoot der familie. De raming is f 51,000. Het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie heeft zich thans bereid verklaard een kantoor aan de Zuid zijde der Visschershaven te vestigen mits de belanghebbenden zelf voor de bediening zorg dragen, aange- zien de kosten anders, met het oog op het voorloopig kleine getal aansluitingen, te hoog zouden wor den. Er hebben zich thans 8 firma's voor aansluiting opgegeven, die wel bereid zijn hierop in te gaan. Echter zijn er den laatsten tijd vele nieuwe firma's aan de Zuid- IJMUIDER COURANT a-stv&'-sjr at'wtghr- Gepasteuriseerde melk per liter fiesch 15 cent. Gepasteuriseerde melk per halve liter fiesch 8 cent Militaire Zangdemonstratie N'oordzeekanaal. De minister van waterstaat heefc benoemd G. Krabbe te Smilde tot buitengewoon opzichter bij de werken van het Noordzeekanaal. Aanbesteding. Op 11 October zal door het Provinciaal Bestuur te Haarlem worden aanbesteed het aanleggen van wegen op het terrein van de Visscher3haven alhier. Ontslag. Zaterdag j.l. hebben 37 werklieden bij de Industriëele Mij. „Hera" alhier aanzegging ge kregen dat zij over 14 dagen worden ontslagen. Telefoonnet Z.Z. Visschershaven. Zooals bekend is, is indertijd aan het Hoofdbestuur der Posteryen en Telegrafie een adres gezonden met verzoek om aan de Zuidzijde der Visschershaven een telefoon kantoor te vestigen. Het bestuur der Reedersvereeniging alhier ver klaarde zich bereid in haar kantoor een lokaal af te staan, waar koste loos een schakelbord mocht geplaatst worden.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1