zijde bijgekomen en wanneer deze zich nu mede aansluiten zullen de kosten per hoofd minder worden. Het is dus ook in hun belang dat zij zich zoo spoedig mogelijk bij den Directeur van het Post- en Tèlegraafkantoor alhier opgeven op dat de totstandkoming van het telefoonnet aan de Zuidzijde der Visscherhaven spoedig een feit moge zijn. Maar man, waar leef je dan van, vroeg de president. Mijn familie werkt voor mij, zeide bekl. Dat is wel gemakkelijk. Zal je familie dan ook de boete voor je betalen? hernam de president. Dat zal wel losloopen, was 't wederwoord van den beklaagde. Wel fraaie toestanden! Bekl. zeide dat de staaldraad over de loopplank van zqn schip was gespannen en dat dit aanleiding tot een ongeluk kon geven. Hij had daarom den staaldraad toen men hem niet wilde verwijderen, door gehakt. Het O. M. dat oordeelde, dat in deze zaak het wederrechtelijke niet voldoende was komen vast te staan, vorderde tegen den bekl. vrijspraak. Een zeeman .en twee visschers stonden terecht ter zake, dat zij geweigerd hadden met de „Eern- stroom" waarop zij aangemonsterd waren een reis mede te maken. Allen verklaarden dat zij niet had den gedurfd wegens 't mijnengevaar en wegens de kans om getorpedeerd te worden. De visschers zeiden, dat 't schip eenige dagen aan den Hoek van Holland had gelegen, van daar naar IJmuiden was gestoomd en dat te Hoek van Holland een onbekende aan hen had gezegd, dat 't schip contrabande zou inhouden. Ze had den daarop gedacht, dat dan 't schip wel eens kans zou loopen om te worden getorpedeerd ea daarom er den brui van gegeven om mede te varen. De vrees van de beklaagden is denkbaar en verklaarbaar in deze tijden. Toch, daar zij eenmaal aan gemonsterd waren, was hun handel wijze niet toelaatbaar. Het O.M. eischte tegen ieder van hen 14 dagen gevangenisstraf. Hi.D. VELSEROORD. Vandaar het dr ukke rooien en zagen En de kinderen droegen met sport karren en allerlei soort wagens de takken weg. Wijl het huis Nieuwland nog niet ontruimd is en de vleeschkeurings- dienst nog steeds in de Burgeravond school een onderkomen vindt, zai de Tentoonstelling ditmaal slechts op 2, inplaats van zooals anders op 4 dag6n zijn. Men houde daar rekening mede. Met October a.s. zal de schooi echter worden uitgebreid met een paralel-2e klasse. Wij herinneren er ook nog aan dat de aangifte van leerlingen zoo spoedig mogelijk moet geschieden bij den .Directeur, de heer G. ten Napel, Rijksweg 52 b te IJmuiden VELSEN. SANTPOORT. Eveneens werd ook vermist een oud heerenrijwiel benevens andere kleine gereedschappen. In dienzelfden nacht werd ook ingebroken in de stalling van mevr. de Clerq, doch aldaar troffen zij niets van hun ga ding aan. Ook werd te Driehuis ten nadeele van de Wed. Hooggreef uit den tuin een groote partij wortelen ontvreemd, zonder tot nu toe eenig spoor van de daders van deze diefstallen is ondekt. Santpoort is den laatsten tijd het terrein van de misdadige hand, wat blijkt doordat in de laatste 6 weken vier rijwielen werden ontvreemd, alsook eenige looddiefstallen, waar bij ook de bovengenoemde diefstal met braak. Als dit niet kan worden gefnuikt, mag men hier wel een burgerwacht in het leven roepen en de politie overdag onttrekken aan diensten in het jachtveld, opdat dan deze vooral een strenger oog bij nacht kan openslaan. De 20-jarige J. Beentjes, wonende te Holland op zijn Smalst, reisde met de stoomtram en verloor nabij Kelting's Bijenpark zijn pet. Bij zijn poging om zijn hoofddeksel nog te grijpen, sprong hij van het voorbalcon van het eerste rijtuig van de in voile vaart zijnde tram met het noodlottig gevolg, dat hij onder het rijtuig raakte en beide beenen deerlijk verminkt werden. De ongelukkige werd per tram vervoerd tot voor het huis van dokter A. de Groot Lzn., die het eerste verband legde. Per auto werd hij naderhand naar het gesticht St. Johannes de Deo- te Haarlem vervoerd. Een been zal moeten afgezet. Onmiddellijk levensgevaar bestaat er niet. DRIEHUIS. Uit de Gemeente. C. v. B. werkman alhier, wegens diefstal, tot f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Zij krijgen natuurlijk geenkoleD, doch stoken met hout. Binnenkort zal de Brandstoffencommissie uit maken wat tégen deze bakkerijen gedaan kan worden. Voor den Raad. het gedeeltelijk drukken der kohie ren voor den Hoofdelijken Omslag voor 1916 een bedrag van f 350 te mogen ontvangen, zeggen B.en W. van meening te zijn dat hem niet meer dan een evenredig deel zijner aannemingssom toekwam, te weten een bedrag van f265.25 voor het drukken van 2822 namen. B. en W. stellen dan ook voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. B, en W. kunnen zich daarmede vereenigen en stellen aldus voor, wat de adressen van P. J. Balm, P. Hartog en G. J. Nieuwpoort betreft, die aan den raad gericht zijn. Scheepvaart, YELSEN. Aangekomen 16 Sep tember EendrachtSt., Gothenburg, houtstof, cargadoors van Gelder ZoneD, papierfabriek. Vertrokken 15 September: Rex, st., Rotterdam, ledig. Gisteravond is de Ittersum naar Zaandam opgestoomd. YISSCHSRIJ. Zoodra er steenkolen zijn zal de boot onder den naam „Jan Pietersz. Coen" Y M 411 ter visscherij ver trekken. t Het zêilvisschersvaartuig E H. 42 is aan schipper H. Bakker te IJmui den verkocht, die het schip in de vaart zal brengen met den naam Y.M. 404 Jonge Hendrik. Schipper G. de Boer te IJmuiden heeft zijn zeilvaarturg Y.M. 260 Jannie aan eene firma te Alkmaar verkocht. Deze firma zal het scheep je van een motor voorzien en het dan wederom in de kustvaart bren gen. Eerstgenoemde eigenaar heeft nu het zeilvaartuig U.K. 232 aan gekocht. Dit wordt thans door hem bevaren met den naam Y.M. 413 Jonge Dirk. Eene te Amsterdam gevestigde firma heeft het zeilkustvisscbers- vaartuig YM 44 Vrouw Grietje, eigendom van den heer G. Bakker te IJmuiden, aangekocht. Overwegende, dat bjj aanneming van contract no. 1 de uitvoer van visch naar Duitschland niet stopge zet wordt, doch tot 31 October a.s. nog 2000 ton kan worden geëxpor teerd overwegende, dat, gezien het uitblijven van bunkerkolen van ver- meerdéring van export van visch naar Duitschland zoo goed als zeker niets zal komenoverwegende, dat het weigeren van de Engelsche com pensatie niet alleen de reederqen direct benadeelt, doch ook andere categoriën van menschen hierbij be lang hebbenoverwegende, dat blij kens schrijven d.d. 29 Aug. j.l. van Z.E. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van regeerings- zijde wordt geoordeeld, dat geen contracten met vreemde mogend heden mogen worden gesloten, zon der dat vooraf door de regeering daaraan haar goedkeuring is gehecht, besluit contract No. 1 te accepteeren, behoudens goedkeuring onzer Regee ring. Gedurende de maand Augustus van dit jaar kwamen te IJmuiden binnen 154 stoomtrawlers met Fi 1.007.254 besomming, tegen 419 stoomtrawlers, die fl 2.678.191 be- somden in Augustus van het vorig jaar. In de afgeloopen acht maan den van 1917 kwamen 1374 stoom trawlers aan de markt met Fl 7.413.721 besomming, tegen 2866 stoomtrawlers met Fl 13.972.648 besomming in de eerste acht maan den van 1916. In Augustus van dit jaar kwamen aan den afslag 698 zeiltrawlers, die Fi 158.093 be- somden, tegen 691 zeiltrawlers met Beleediging. Tegen den vlet- terman A. de G. vanIJmuiden werd wegens beleediging van J. K. aldaar geeischt f 5 boete of 5 dagen hech tenis. Bekl. zeide dat hij in de laatste drie jaar geen cent hau ver diend. Muntgasmeter geledigd. Mej. A. S. had in de gemeente Yelsen een muntgasmeter ontsloten en een be drag van f 5 er uit genomen om een postquitantie te kunnen betalen. Later had bekl. aan 't gasbedrijf 't geld terugbetaald. In deze zaak vorderde 't O.M. 2 weken gevange nisstraf. Vrijspraak geeischt. De 75-jarige H. G. een schipper alhier moet voor de rechtbank verschijnen, omdat hij beschuldigd was opzettelijk een staaldraad te hebben stuk gehakt. Desertie wegens 't mijnengevaar. Dat de vrees voor 't mijnenge vaar er bij de zeelieden ter dege in zit, bleek uit de drie laatste zaken, die dienden. Een nieuwe reedersvereeniging. Eenige maanden geleden meldden wij, zoo lezen wij in de Stads-Ed., dat alhier eene vereeniging voor de kustvisscherij zou worden opgericht welke reeds statuten en huish. regle ment ontwierp. Naar wij thans ver nemen zal aaa dit plan geen gevolg worden gegeven meer het oog op de oprichting van eene vereeniging voor de geheele Nederlandsche kustvaart. Door een voorloopig bestuur werden reeds stappen in die richting gedaan en hadden in den Haag al een paar vergaderingen plaats. Deze vereeni ging zal den naam dragen van Reedersvereeniging van de Neder landsche kustvischvaarten gevestigd worden te 's-Gravenhage. In eene Zaterdagavond gehouden vergadering kon wegens de slechte opkomst geen definitief bestuur worden ge kozen, doch zal daarin op de eerst volgende vergadering worden voor zien. Het plan bestaat dat deze ver- eenigiDg bij genoegzame deelneming eene onderlinge molest-verzekering zal oprichten voor de mechanisch voortbewogen kustvaartuigen, dus de motorbotters en de sleepboot trawlers. Brandhout. Zaterdag leek het wel of heel de bevolking van Vel- seroord aan den Zeeweg nabij de Tuchtschool alhier aan 't boomen rooien en het houtzagen was. Bij informatie bleek ons dat Baron van Tuyll te Velsen aan een aatal in gezetenen van Yelseroord, werk- loozen en hoofden van groote ge zinnen, een kleine honderd boomen geschonken had. De Wethoudersbenoeming. Zon dag vergaderde de Vrijz.-Üem. Kies- vereeniging alhier. Met algemeene stemmen werd besloten de houding van den heer R. de Boer inzake het stemmen op den afcredenden wethouder Vermeulen, te onder werpen aan een uitspraak door het hoofdbestuur van den Vrijz. Dem. Bond. De heer De Boer is zelf lid van dit hoofdbestuur. Zooals wij reeds meldden keurde de Vrijz.-Dem. Kiesvereeniging de houding van den heer De Boer (haar voorzitter) goed/ Burgeravondschool. Wij maken onze lezers attent op de Tentoon stelling van teekenmgen uit. den cursus 1916—1917 in het gebouw der Burgeravondschool alhier, welke gehouden wordt a.s. Zaterdag, 's avonds van 79 uur en Zondag van 1012 en van 25 uur. Jubileum. De heer R. van 't Slot, brigadier titulair der Rijks-veld- wacht, wonende op Beekenstein alhier, herdenkt 22 September a.s. den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst der rijkspolitie trad. Bevestiging. Zondagmorgen had in de Herv. Kerk de bevestiging plaats van de nieuwe kerkeraads- leden, die dienst zullen doen te Velseroord, met het oog op de vestiging van een predikantsplaats aldaar. De predikant, ds. Eggink, herdacht met een enkel woord het geen jhr, mr. Boreel van Hogelan- den gedurende 25 jaar voor de Her vormden te Veiseroord heeft gedaan en drukte er zijn leedwezen over uit dat jhr. Boreel verhinderd was bij deze plechtingheid tegenwoordig te zijn. Kiescollege. Bij de Zondag ge houden stemming voor 8 leden van het kiescollege der Ned. Herv. Ge meente werden gekozen de heeren J. Deinum, hoofd der Chr. School alhier en G. Jimmink en B. Ouds hoorn, te Yelseroord. Inbraken. Alhier werd in den nacht van 14 op 15 dezer ingebroken in het bijenpark der firma Kelting, alwaar het geheele bedrijf werd stop gezet, doordat de dieven den drijf riem van de zaagmachine hadden medegenomen. Vooruitgaande. De toestand van J. Beentjes, die Yrijdagmiddag bij eene pogiDg om zijn pet te grijpen, door de tram alhier werd overre den, is naar omstandigheden redelijk wel. Door de duisternis misleid. Maandagavond ongeveer acht uur liep de dienstbode van den heer Wenken bach, door de duisternis misleid, inplaats van over de brug, naast de brug, welke naar haar woning voert. Zij plofte in de Jan Gijzenvaart. doch werd gelukkig door iemand, die met een iantaarn- tje passeerde, gered. Boomen rooien. De laan, welke van den kant van Bloemendaal toe gang geeft tot het hotel Velserend, wordt van zijne groote boomen be roofd en zal door kleine vervangen worden. De eigenaar van genoemd hotel, de heer Van den Berg heeft, naar H.D. meldt, de boomen uit de hand aan den heer Stoel verkocht. Aardappelenoogst. Nu de tuin ders hier ailerwege aan het rooien van de winteraardappelen z|n, mag het een verheugend feit heeten, dat de verbouw zeer bevredigende resultaten oplevert, ook de oogst van duinaarappelen wat hoeveel heid, grootte en kwaliteit betreft, iaat niets te wenschen over. Noodlottige sprong. Vrijdag middag ongeveer 3 uur had hier een ernstig ongeluk plaats. Crematies. Maandag heeft op Wester veld de crematie van een Zandvoortsche dame plaats gehad. Rechtbank. De Haarlemsehe rechtbank veroordeelde A. D., kui per te Velsen, M. J. kuiper te Rot terdam, wegens diefstal, de le tot 3 maanden voorw. gevangenisstraf, de 2e tot een maand gevangenisstraf. Meel in beslag genomen. Van wege het Levensmiddelenbedrijf wordt bij verschillende bakkers in de gemeente de aanwezige voorraad onvermengde bloem in beslag ge nomen. Bakkers gestraft. Een aantal bakkers in de gemeente, wonende te Wijkeroog, VeJseroord en IJmui den is door den Regeeringscommis- saris voor de graanveorziening in Noord-Holland gestraft met voor een week verstoken zijn van de ver strekking van regeeringsmeel, we gens het leveren van brood op een broodkaart der volgende periode of het bakken van te licht brood. De concentratie. Een tweetal bakkerijen te Velseroord, die van de Arb. Coöperatie De Dageraad en van den heer v. d. Sch. doen niet mee aan de concentratie. Kohieren Hoofdelijke Omslag. Naar aanleiding van een schrijven van den heer J. P. Nauta om voor Winkelsluiting. - De Commissie inzake de winkelsluiting adviseert op de verzoeken van P. G. Balm, P. Hartog, G. J. Nieuwpoort, C. M. Kayk, C. Geijteman, 9e Winkeliers- en Handelsvereeniging „IJmuiden" en A. Rozenheek om afwijking van de bepalingen der verordening op de winkelsluiting, afwijzend te be schikken. Scheepvaartbeweging. Geduren de de afgeloopen week kwamen alhier binnen 8 stoom- en 4 zeil schepen en vertrokken 11 stoom schepen en 1 motorschip. Totaal 24 schepen of 2 minder dan de vorige week. Op den pier geloopen. Het stoom schip Ittersem, heeft Zondag tijdens het binnenkomen alhier op den Noordpier gestooten, waardoor de voorpiek vol liep en water in het voorruim drong. Het schip werd, in het buitentoeleidingskanaal aan den grond gezet en trachtte met eigen pompen het indringende water bij te houden. Vlootveranderingen. De sleepboot „Klamper" van de firma M. Meijer te Terneuzen, werd aangekocht door de firma Lammers te Katwijk a/Z. Deze liet de boot als sleepboottraw ler ombouwen op de werf van de firma Gebr. de Windt te Vlaardin- gen. Het schip is lang 18.8, breed 4.70, hol 20.3 meter en deed dezer dagen proeftocht. De Noor&zeeüisschervj. Het door de reeders te IJmuiden geno men besluit inzake de Engelsche overeenkomst luidt als volgt: Vischexport. Door eeD veer tigtal vischhandelaren te IJmuiden, meest kleinhandelaren, is aan de Ministers van Financiën en van Landbouw, Nijverheid en Handel verzocht, de export van visch op te nemen in de Export-Centrale. Zij gronden dit verzoek op de overwe ging, dat zij nagenoeg geheel zijn uitgesloten van de export van visch naar Duitschland, welke export plaats heeft door een vyf-entwintig- tal groothandelaren, die voor de overige handelaren slechts 10 procent van de export overlaten, terwijl zij zelf de overige 90 procent expor teeren. Een Nederlandsch visschersvaartuig tot zinken gébracht. De zeillog- ger Wilhelmina KW 79 bracht Maandagmiddag te IJmuiden aan de 14 opvarenden van den motorlog- ger Eendracht VII YL 214, schip per Langbroek, toebehoorende aan de reederij H. de Korver te Vlaar- dingen, welke motorlogger Zondag middag te twaalf uur door een Duitsehe duikboot met brandbom men tot zinken is gebracht. Van de opvarenden vernamen we over deze heldendaad het navolgende. Men was thuisvarende en had IJmui den in zicht, waar men te 4 uur hoopte aan te komeri, toen een Duitsehe duikboot langs zij kwam en te kennen gaf, dat de logger tot zinken zou worden gebracht. Op het protest van den schipper, dat men toch in het veilige gebied was en de kust in zicht werd slechts geantwoord: „Het is Krieg, alles moet verzinken". De bemanning van den logger spoedde zich toen in de scheepsboot en de Duitschers brachten de brandbommen, die zij reeds in gereedheid hadden, aan boord. Nadat zij alles van boord hadden medegenomen wat zij grij pen konden, o.m. de schoone onder goederen van den schipper, kleeren en laarzen der matrozen, de oktant, een flesch cognac en alle levens middelen, het met kooper beslagen stuurrad, de jas van den machinist, waarin een bankbiljet van f 10.--- enz. werden de brandbommen aan gestoken en na een klein half uur was het schip met de kop in de golven gericht tot zinken gebracht. Na den Zondagmiddag en den daar op volgenden nacht en morgen, to taal 20 uur in de open scheepsboot te hebben rohdgedreven werden de uitgeputte zeelieden aangetroffen door een Engelsche torpedojager, die de menschen opnam. De officie ren en manschappen wedijverden in het betoonen van hulp aan de verkleumde menschen, waaronder een paar jongens, om ze aan boord van het oorlogschip te brengen en in het verschaffen van droge klee ren en warme spijs en drank, waar van hun het beste werd voorgezet. Nog hiermede bezig was de logger Wilhelmina genaderd, die nu de be manning van de Vlaardinger over nam en mede naar IJmuiden nam. De geheele bemanning had slechts één roep over de schandelijke wijze, waarop de Duitschers aan boord van hun sehip hadden huisgehouden en waren vol lof over de hartelijke bejegening aan boord van den En- gelschen torpedojager F 52. Vol gens het gegist bestek van den schipper- van den vernielden motor- logger is zijn schip op 52° 40' O.L. en 4° 7' N.B. dus in het zooge naamde vrije gebied tot zinken ge bracht op last van een duikdoot- commandant, die de kinderschoenen ternauwernood ontwassen scheen.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2