ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Wat is meerderheid No. 196. Zaterdag 22 September 1917. 2e Jaargang Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATEKDAGS. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 12 A, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIfiN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Tijdelijk verhoogd met een Oorlogstoeslag van 1 cent per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bniten de gemeente VELSEN In dit blad Is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Door de voortdurende stijging der papierprijzen zijn wij genoodzaakt den prijs der advertentiën met 1 cent per regel te verhoogen. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEIN IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C. ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij 3. v. Til burg, Willebrordstr. 85. en bij J. v. flouwelingcn, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlaan L 47, Wij loeroog. Te Santpoort bij P. vao Plcurs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing bet oude en bet nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste Honderd Twintig Gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inle vering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Velsen, 17 September 1917. De Burgemeester voornoemd, J. P. HANDGRAAF 1. b. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Burgemeester der gemeente /Velsen brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag, 2 October aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van één lid van den Gemeenteraad, voor kiesdistrict III, ter vervulling van de vacature ontstaan door het be danken van den heer R. de Boer, dat op dien dag, van des voormid dags negen tot des namiddags vier uren, ter secretarie der gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd Formulieren voor de opgaven zijn vanaf heden tot en met den dag der verkieziDg ter secretarie kos teloos verkrijgbaar. Op die formu lieren is vermeld het voor de candidaatstelling vereischte aantal handteekeningen van kiezers, be voegd tot deelneming aan deze ver kiezing. De inlevering der opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kies wet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zjj is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, Kostelooss Inenting te Santpoort, Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat op Vrij dag, den 28 September a sdes namiddags te 4 uren, de gelegen heid zal zijn opengesteld totKoste- looze Inenting en Herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe in de openbare school F te Santpoort aanmelden. Voor eene juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de nam en en geboortedatums der kinde ren, is het gewenscht dat bij dp aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzender kinderen. Velsen, den 19 Sept. 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, VERMEULEN 1. b. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIELS. Thee. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bij besluit van 15 Sep tember 1917 heeft goedgevonden te bepalen 1. de prijs, tegen welken thee in den tusschenhandel ten hoogste zal mogen worden verkocht, dat is de prijs door pakkers en handelaren aan detaillisten in rekening te bren gen voor gemengde thee of voor thee, niet verpakt in origineel fust, te bepalen op: f 1.10 per y, Kg. los, en f 1.20 ys verpakt in hoeveelheden van kwart kilo grammen of minder. 2. in vorenstaande maximumprij zen zyn begrepen kosten voor in voerrecht, emballage eh vracht. Velsen, 17 September 1917. De Burgemeester van Velsen, J. P. HANDGRAAF 1. b. Thee. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bij besluit van 15 Sep tember 1917 heeft goedgevonden te bepalen 1. De verkoap en aflevering van thee is verboden, behoudens vooraf verkregen toestemming van het Rijksdistributiekantoor voor koffie en thee en met inachtneming van de voorwaarden, bij die toestemming door dat kantoor te stellen. 2. Het verbod onder 1 gesteld is niet van toepassing op verkoop en aflevering van thee door pakkers en tusschen handelaren aan detaillisten en door detaillisten aan verbruikers, voor zoover deze verkoop en afle vering plaats vinden overeenkom stig hetgeen in de ter zake dienende beschikkingen is voorgeschreven. Velsen, 17 September 1917. De Burgemeester van Velsen, J. P. HANDGRAAF b. Koffie en Thee. De Burgèmeester van Velsen brengt ter algemeene kennis dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bij besluit van 14 Sep tember 1917 beeft goedgevonden aan zijne beschikking van 30 Aug. 1917 No. 36495 toe te voegen: Art. 16. (1) aan detaillisten, die geen voldoenden voorraad thee en koffie hebben voor levering welke overeen komstig deze regeling zullen worden gevraagd, kan door hunne gebrui kelijke leveranciers een voorraad worden verstrekt. (2) Deze voorraad zal ten hoogste mogen bedragen één vierde gedeelte van de hoeveelheid welke de defcail- lisien in de maand Sept. 1916 van dien leverancier heeft ontvangen. Deze hoeveelheid kan, na verkregen toestemming van het T.K.D.. naar blijkende behoefte worden vermeer derd. (3) De detaillist is verplicht den hem ingevolge de voorgaande leden van dit artikel verstrekten voorraad vóór of op 1 October 1917 aan zijnen leverancier te verantwoorden door inzending van een aantal lichamen van broodkaarten der 26ste week, te zamen met eene opgave van den alsdan verkocht gebleven voor raad koffie en thee. (4) De leveranciers van koffie en thee aan detaillisten doen van de in het vorige lid bedoelde onverkocht gebleven voorraden koffie en thee op gave aan het T.K.D. vóór 15 Octo ber 1917, onder vermelding van de namen der detaillisten en iedere on verkocht gebleven boeveelheid thee en koffie. Art. 17. De leveranciers van koffie en thee aan detallisten zullen, in afwijking van het bepaalde in het 1ste lid van artikel 9, op de van detaillisten ont vangen lichamen van broodkaarten der 26ste week tot nadere voorzie ning geen koffie of thee mogen af leveren. Velsen, 17 September 1917. De Burgemeester van Velsen, J. P. HANDGRAAF, l.b. Koffie en Thee. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel bij besluit van 14 September 1917, met intrekking van zijne beschikking van 11 Septem ber 1917, heeft goedgevonden te be palen 1. het is verboden koffie en thee te vermengen met vreemde bestand- deelen 2. de verkoop en aLevering van koffie en thee, vermengd met vreem de bestanddeelen is verboden 3. van het verbod onder 2 gesteld kan onder daarbij te stellen voor waarden afwijking worden toege staan door het Thee en Koffie Di stributiekantoor, voor eenen verkoop en aflevering tot uiterlijk 15 Octo ber 1917. Voor zoover zoodanige afwijking is toegestaan, wordt daar van door het thee en koffie Distri butiekantoor mededeeling gedaan aan de besturen der gemeenten waar die verkoop en aflevering tot uiter lijk 15 October 1917 zal zijn toege staan 4. deze beschikking is niet van toepassing op de vermenging met die vreemde bestanddeelen (suiker en melk) met welke thee en koffie als drank plegen te worden vermengd. Velsen, 17 September 1917. De Burgemeester van Velsen, J. P. HANDGRAAF. l.b. In het ingezonden stuk van de 4 sociaal-democratische raadsleden in ons blad van de vorige week Zaterdag werd o.a. opgemerkt dat het de wensch was van de meer derheid der kiezers dat het bestuur onzer gemeente geleid zou worden' in links-democratische richting. "Wij hebben toen al aangetoond dat dit onjuist was, daar slechts 50 procent of de helft der kiezers van haar stemrecht gebruik maakte. En van die helft waren dat er nog maar 9/17, de rest wilde dit niet. Maar ook dit is nog te gunstig. Wij bebben eens nagegaan hoe veel kiezers rechts en hoeveel links hebben gestemd. Zuiver is dit natuurlijk nimmer na te gaan. De allergekste combi naties toch komen vaak uit de bus Van een vorige stemming herinne ren we ons b.v. nog hoe op IJmui den talrijke biljetten met de com-, binatie van Tuyll—Schilling uit de bus kwamen. Maar wij nemen de eerste stemming en dan de hoogste cijfers in de drie districten óp de candidaten uitgebracht. Er werden totaal 2201 geldige stemmen uit gebracht. In district I had rechts 2 candidaten, links 4. Het hoogste stemmencijfer van rechts had de heer Sluiters 629. In district II had de rechtsche candidaat 264, in dis trict III 257 stemmen. Totaal is dit in de 3 districten 1150 stemmen. Dan blijft er voor links een getal van 1051 over of 100 stemmen minder dan rechts. Had de verkie zing dus plaats gehad volgens het stelsel van evenredige vertegen woordiging, zoo zou rechts van b.v. 11 zetels er 6 en links 5 hebben gekregen. Zelfs als we in district I de stem men van de beide rechtsche candi daten bij elkaar doen en daar de helft van nemen (589) komt rechts nog tot een totaal van 1110 tegen links 1091. Dat links dan ook gewonnen heeft is alleen te danken aan het fpit, dat herstemming in district II moest plaats hebben Met het.accoord werden toen de [candidaten van links gekozen. En de raad was om. Nu stond het 9—8 en de meerder heid der kiezers, zeggen de heeren van de S. D. A. P., wenscht dat het bestuur der gemeente in links- democratische richting worde geleid. Als men dat nu eens aan den anderen kant aldus uitrekende, zou den de heeren van de S. D. A. P. met hun groote, dikke woorden dadelijk zeggendaemagogie, sophis- terij. Maar wij willen nu eens aantoo- nen dat zij met hun berekening falikant uitkomen. Want ook met de cijfers der herstemming verloren ze 't nog. Voegen w£ het hoogste cijfer geldige stemmen der herstem ming in district II (774) bij die van de andere 2 districten, dan komen we tot een totaal van 2331. Het hoogste stemmencijfer van rechts bij de herstemming was 356 (uit gebracht op den heer Visser). Dat maakt voor rechts totaal 1242 stem men en voor links 1089. Voor rechts dus 153 stemmen meer. Wil men zien dat het uitkomt? In I Sluiters 629, in II Visser 356, in III Sluiters 257 1242 voor rechts. In I 410 stemmen over voor links (1039 - 629 410; dan heeft links niet te klagen, want in totaal hadden de 4 linksche candidaten 798 stemmen, waarvan de helft 399 is)in II Landeweerd 261, in III Schuitenmaker 418 (hoogste stem mencijfer van liDks) 1089 voor links. Ziehier nu de ware uitkomst van onze gem eenteraadsverkiezingen. Wellicht dat men ons nu als vrien den van rechts zal bestempelen. Dit 'zal ons echter koud laten, 't Was er ons om te doen te laten uitko men dat de 4 raadsleden met hun beweren van de meerderheid der kiezers ongelijk hadden.7 Een min derheid koos hier een meerderheid. De evenredige vertegenwoordiging zal veel scheve dingen recht ma ken. We zullen dan niet meer re kenen met de 'helft plus een,.ook al is deze door de helft min éen op het kussen gebracht. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. De werkeloosheid te IJmuiden. Men zendt ons het volgende ter opname Maandag 17 September vergader den de gecombineerde arbeiders organisaties te IJmuiden ter bespre king van de maatregelen ter be strijding der werkeloosheid en ver dere steunmaatregelen. Reeds op 20 Juni waren 17 or ganisaties van alle richtingen te IJmuiden besloten in deze samen te werken en reeds onmiddelijk waren stappen gedaan om te trach ten in de ergste nood te doen voor zien. Daartoe was aan de reeders- vereeniging om een onderhoud ge vraagd, evenzoo was aan het plaat selijk steuncomité het verzoek om eene bespreking gericht. Het een en ander was ook na het zenden van herinneringsschrijven zonder gevolg gebleven en intus- s'chen vond op 8 Augustus eene bespreking plaats tusschen den secretaris van het Kon. Nat. Steun comité en het uitvoerend comité der samenwerkende arbeidersorga nisaties. Deze bespreking had slechts ten gevolge dat vanwege den heer van IJsselstein iemand te IJmuiden kwam om persoonlijk een onderzoek in te stellen. Van eene steuriuitkeeriug kwam echter ook nu nog niets en ook IJMUIDER COURANT Opgaven van Candidates als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet, welke opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1