ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 198. Zaterdag 29 September 1917. 2e Jaargang Administratiebureaii en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Tot plaatsing van advertentiën van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Door de voortdurende stijging der papierprijzen zijn wij genoodzaakt den prijs der advertentiën mei 1 cenï pep pegel ïu verhoogen. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLCnSPLCIN, IJrgiïïidesi (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. W. C. ROELSE, Kanaaistraat Te Velseroord bij 3. v, Til burg, WSIIebrordstp. S5. era bi] J. v. Houweliragen, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij O. Schermer, Ooodtass L 47, WSJkeroog. Te Santpoort bij P. vat? Incurs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te De Administratie. geven. Hinderwet. Hinderwet. De Visschershaven IJmuiden. te Plaatselijk Nieuws. De werkloosheid te IJmuiden. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES Willebrordstraat 12 Aj Veiseroord, Telefoon Nc. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Tijdelijk verhoogd met-Jjeen Oorlogstoeslag van 1 cent per regel. Advörtentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van de firma Mayer en Co. te Rotterdam om op het perceel, kadastraal ha kend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Ssctie L No. 572 gelegen aan de 4e Havenstraat, wijk C, no. 3 zwart, eene vischzouterij, waarin zal worden geplaatst een electro motor van 4 P.K., te mogen op richten door hen is toegestaan voor een proeftijd van een halfjaar. Velsen, den 26 September 1917, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, J. KOSTELIJK. 1. s. Burgemeester enWethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat ter Gemeentese cretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van L. J. Jongens en C. Moot te IJmuiden om vergunning tot het uitbreiden hunner bakkerij met een drooginrichting en door bijplaatsing van een electromotor van 1 P.K. op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie INo. 1866, gelegen aan de'Pres. Steynstraat C no, 15. Op Dinsdag den 9 Sept. 1917 des namiddags te 3 uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebbeD, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 25 September 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. 3. WIJNOLDY DANIELS. Aan het jaarverslag omtrent de Visschershaven en de Visscherij te IJmuiden over het jaar 1915, uit gebracht aan deu Minister van Waterstaat door den Ingenieur, be last met het toezicht op het beheer der Visschershaven, ontleenen wij het volgende. Het afgraven van terreinen, be stemd voor uitbreiding van de haven, werd met kracht voortgezet. Een zevental keeren had schadevaring aan de havenwerken plaats. Wat de gehouwen aangaat wordt -opgemerkt dat een practisch onder zoek naar de meest geschikte tem peraturen voor het bewaren van visch in de koel inrichting nog niet is ingesteld. De benaming der hallen werd, teneinde verwarring te voorkomen, gewijzigd. De westelijke vischhal werd hal A, de oostelijke visschhal werd hal B, de nieuwe vischhal werd hal C. De wegen verkeeren in goeden toestand, doch waar de verschillende ijsfabrieken automobielen in bedrijf gebracht hebben, wordt gevreesd dat de klinkerbestrating der haven wegen op den ducr niet tegen dit vervoer bestand zullen blijken. Het personeel bestond op 31 De cember 1915 uit 39 personen, terwijl geregeld in dienst waren 14 perso nen zonder vaste aanstelling. Eenige uitbreiding van personeel had plaats. Ook in dit jaar werden verschil lende diensten bewezen aan het Instituut voor hep Wetenschappelijk onderzoek ter zee. Van de Esploittatie wordt gezegd dat de aanwijzing van de Visscheis- haven als Staatsbedrijf voorloopig hoofdzakelijk administratieve gevol gen heeft gehad. Voor de geldelijke uitkomsten was van eenig belang de verhooging van den rentevoet van 3y8 op Ss/4 procent. Overigens staan de uitkomsten van het bedrijf geheel in het teeken van den grooten oorlog. Waar de geheele visscherij ten gevolge van den oorlog groote win sten heeft kunnen maken, behoeft het geene verwondering te wekken dat ook het havenbedrijf, waarvan de voornaamste bron van inkomsten in nauw verband staat met de door de schepen gemaakte besommingen eveneens op goede uitkomsten heeft kunnen wijzen. De mede uit den oorlogstoestand voortkomende stijging der exploita tiekosten van het havenbedrijf bleef verre beneden de stijging der in komsten. Middelijk of oamiddelijk tenge volge van den oorlogstoestand -gin gen tien stoomtreilers verloren. In het verslagjaar werden geen stoomtreilers aan de vloot toege voegd, wel kwamen eenige stoom- drifters in de vaart. Twee stoom treilers werden naar het buitenland verkocht. De onderhandelingen over den verkoop van een aantal andere treilers liepen op niets uit. De bemoeiingen van het in 1914 opgerichte Centraal Bureau voor den afzet van visscherij'producten in het. binnenland ten aanzien van het koopen van zeevisch voor gemeen ten werden door den vischhandel met ongenoegen gezien, aangezien gevreesd werd dat uit het bestaan dezer instelling voor den handel in het binnenland groote schade kon voortvloeien. Teneinde visch voor* lagere prij zen voor het Binnenland beschikbaar te stellen, werd de Zeevischvereeni- ging opgericht. De hariDgvisscherij was dit jaar zeer winstgevend; 11 zeilloggers en 3 stoomdiifters werden aan de vloot toegevoegd, terwijl een groot aantal schepen in aanbouw was. Het bedrijf levérde een winst op van f 145.986 605 tegen een winst van f 31.241.49s in 1914. Het buitengewoon booge winst cijfer vloeit zoo geheel en al voort uit bijzondere omstandigheden, die samenwerken tot fcijzonderen bloei van bet vissekerijbedrijf, dat verge lijking met de uitkomsten van vorige jaren weinig zin heeft. Op de exploitatie der vischhallen werd een winst behaald van f 192,553, op de waterleiding van f 19 856, op het electrisoh net van f 9503; op de terreinen en duin- gronden van f 19.574; op de spoor weginrichtingen van f1042, drijvend droogdok f 1057, electrische kraan f 427. Op de exploitatie der haven werd een verlies geleden van f 96.800, op de koelinrichtingen van f 1228. D.e opbrengst van de retributie voor den verkoop der visch die geraamd was op f 220.000, bedroeg werkelijk f 357754.65. IJMUIDEN. Nu al een jaar lang heerst te IJmuiden werkloosheid door het stil staan der visscherij. De spaarpotten van het vorigs goede jaar zijn al lang weg en zorg en armoede ié het deel der arbeiders bevolking. Vrijdagavond had, onder voorzit terschap van W. J. van Rooy, over die zorgwekkende werkloosheid een druk bezochte vergadering plaats van havenarbeiders en zeelieden, waarop de heeren D. F. G. Schilling en A. W. Heykoop spraken. Na de redevoeringen over de werk loosheid en de ellende en wat thans te doen is, werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de meening wordt uitgespro ken, dat reeders en autoriteiten snel ler en krachtiger dienen op te tre den, ten einde de toenemende ar moede te keeren, en geeft als mid delen tot leniging van den nood aan I. Flinke [werkverschaffing op be hoorlijke loonen, als werk o.a. aan wijzende a. Het in de vaart brengen van meer vaartuigen voor dekustvissche- rij 6D in gevaarloos gebied, waarvoor dringend kolen verstrekt dienen te worden. h. Het lossen van de loggers niet door de zeelieden, maar door de havenarbeiders te laten verrichten. c. Aanvanging met de nieuwe haveu en sluiswerken. d. Het te werk stellen der werk- loozen op en aan de trawlers, tot het doen der zeer noodzakelijke re paratie en herstellingen, wat tevens noodzakelijk is uit een oogpunt van veiligheid. e. Het stellen van een wachts- man op eiken trawler. II. Een doelmatige steunbewe ging met zoodanige uitkeeringen,dat er behoorlijk van geleefd kan wor den, en zulks onder controle en met medewerking der vakorganisaties. De werkloosheid. .Naar wij vernemen heeft op 27 September een bespreking plaats gehad tus- schen de Directie van het Staats- visschershavenbedrijf te IJmuiden en de heeren D. F. G. Schilling en W. J. van Rooij, resp.f[secretaris van den Centralen Bond van Trans port en Havenarbeiders en van de Ned. Zeemans Ver. „Volharding" over de nieuwe haven en sluiswer- kem te IJmuiden. De bedoeling van deze bespreking was voortgang te verkrijgen met den aanvang dezer werken, met het oog op de thans heerschenden werkloosheid te IJmui den. Medegedeeld werd dat de aandacht reeds op een en ander is gevestigd en binnen korten tijd een aanvang met het uitgraven van de haring- haven kan worden verwacht. Den kelijk zullen hierdoor een 200 h 250 tal arbeiders werk kunnen be komen. Met den aanvang van de werkzaamheden der nieuwe sluis doen zich nog moeilijkheden voor in verband met het onteigenen der benoodigde gronden. Ook het ver schaffen van woongelegenheid aan de menschen, die thans nog daar ter plaatse wonen, is een netelige kwestie. Men hoopt echter deze moeilijkheden wel te zullen over winnen al zal hier nog wel eenigen tijd mee gemoeid zijn. Door de organisaties werd nog verzocht e.v.t. aanneming van ar beiders door de Arbeidsbeurs te doen geschieden, zoo noodig na overleg met het Steua-Comité. Beleediging „Ga weg, smerige dief!" heeft J. K., zeeman te IJmui den, A. de G. toegevoegd, voor welke beleedigende uitdrukking hij zich gistermiddag had te verantwoorden. Dat zou nu niet de vermelding waard, als... A. de G. verleden week ook niet in het beklaagde bankje hal gestaan beschuldigd van hetzelfde feit, ten opzichte van den man die nu in het bek'aagden bankje stond. „Vinden jullie het niet kinder achtig, zei een der rechters, om, als jullie elkaar over en weer uit schelden, naar de politie te loopen Geen van heiden antwoordde. Zijn ze zoo scheldlust:g? vroeg, naar de St. Ed. meldt, de president aan een volgende getuige. „Dat is een macht der gewoonte," zei die. f De Officier van Justitie meende, dat hij zich moet gedragen naar de strafmaat, die- de rechtbank de vorige week noodig had geoordeeld en eischte dus f 3.of 3 dager? hechtenis. Drijvende zeemonsters. Twee groote mijnen welke niet ver van IJmuiden op het strand waren ge dreven, zijn door de zorg der mili taire autoriteiten onschadelijk ge maakt. De werkloosheid in het visscherij- bedrijf te IJmuiden. Donderdag heeft een bespreking plaats gehad, tusschen de besturen der arbeiders organisaties te IJmuiden en het bestuur der reedersvereeniging over steunverleening aan de werkloozen in het visscherijbedrijf. Als voorloo pig resultaat wordt gemeld, dat het bestuur der reedersvereeniging aan de reeders zal voorstellen een vaste uitkeering te doen, mits ook het gemeentebestuur en het steuncomité hare medewerking verleenen. Van medewerking van het steuncomité is men bereids verzekerd, terwijl ook de medewerking van het ge meentebestuur in uitzicht gesteld wordt. De reeders zullen in de eerstvolgende vergadering een be slissing nemen. Personalia. Deze week is alhier overleden de heer A. A. M. Mulder, oud-lid van den Gemeenteraad. De heer Mulder was een algemeen geacht raadslid, vol eenvoud en min zaam, beschaafd in heel zijn optre den. De begrafenis had Donderdag plaats op de R.K. Begraafplaats te Beverwijk. Kantongerecht. De Haarlem- sche kantonrechter veroordeelde J. A. van H., D. van B., T. van S., B. J. S., C. E. V. allen zonder be roep te IJmuiden, de eerste f 21 toete of 3 weken tuchtschool, de tweede, derde en vierde f 14 boete of 2 weken tuchtschool en de vijfde f 7 boete of 1 week tucht school. Voor de schatkist. De Minis ter van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 'sRijks schat kist is ontvangen bij den ontvan ger der directe belastingen enz. alhier f 33 wegens te weinig betaal de bedrijfsbelasting en f 90. als voren. Aanbesteding. De architect Willem Robbers te Haarlem heeft deze week aanbesteed het uitbrei den van de R.K. Jongens- en Meis jesschool alhier. Ingeschreven was door de firma Saeys te Haarlem f 47398; firma Schiphorst en Philips, Haarlem,

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1