ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 253. Zaterdag 13 April 1918. 3e Jaargang Administratietrareau en Drukkerij JAC. SÏNJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Trompstaaat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden", ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentieeontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 ij k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v,m. Tot plaatsing van advertentiën vsn bulten de gemeente VELSIN is dit blad Is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. KOELSE IJMUIDEN. Kleine advertenties en milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. fa- Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, esitgfi aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLCIN Sjmasid!®® (Drukkerij Sir-- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. f. C. ROËLSSÜ, Te Velseroord bij H. ¥11- burg, Willebrordstr. SS. en bij J* v. HowwelragOT, Trompslrssst Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij IJ. Schermer, ÖoodiMs L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij IP. vmy BoekiiaadeS. OfficiëeL Yischakfea. Binnenvisscherfl. De Burgemeester der gemeente Velsen maakt bekend, dat ter ge meentesecretarie kosteloos verkrijg baar zijn formulieren voor de aan vragen tot het bekomen van een visch- of hengelakte, voor het jaar, aanvangende 1 Juli aanstaande en eindigende 30 Juni daaropvolgende, en noodigt belanghebbenden uit hunne aanvragen zooveel mogelijk vóór den lsten Juni e.k. aan hem in te dienem De navolgende akten worden uit gereikt a. Groote vischaktentot het vis- schen met alle geoorloofde visch- tuigen, tegen betaling van twee gulden vijftig cents (2.50) b. Kleine vischakten, tot het vis- schen met een daarin genoemd vischtuig, tegen betaling van een gulden (1,— c. Hengelakten, tot het vissehen met meer dan één hengel, tegen betaling van vijftig cents (0,50). Voor het vissehen met eén hengel, geen loop- of sleephengel en geen peur zijnde, behoefte geene aanvrage te geschieden. Kostelooze vergunningen om te vissehen worden niet meer verleend. lo. aan hem, wien ingevolge art. 34, eerste lid, der Visscherijwet, de bevoegdheid om krachtens een con sent of akte te vissehen is ontzegd, voor den duur der ontzegging 2o. aan veld- en boschwachters, beambten der marechaussee, niet zijnde hulp-officieren van justitie, ambtenaren van rijks- en gemeente politie, beneden den rang van in specteur van politie, beambten van den rijks- en provincialen water staat en beambten van de domeinen, beneden den rang van hoofdopziener. Schieten van schadelijk gedierte. De Burgemeester der gemeente Velsen maakt bekend, Aai buitenge wone machtigingen tot het schieten of op andere wijze bemeesteren van schadelijk gedierte of tot het verdrij ven van dat gedierte en van zwanen door schoten met los kruit, zoo be perkte als algemeene machtigingen, door hem namens den Heer Com missaris der Koningin worden ver leend. De beperkte machtiging wordt ver leend voor een bepaald terrein, over eenkomstig het te kennen gegeven verlangen, hetzij van den gebruiker van den grond, hetzij vandenjacht- gerechtigde, hetzij van den eigenaar. De algemeene machtiging kan in bijzondere omstandigheden worden verleend en geldt voor [alle binnen een bepaalde buurtschap of gemeente gelegen terreinen, wier gebruikers mits daartoe bevoegd aan den houder der machtiging schrif telijk verzoeken, van die machti ging op hun terrein gebruik te ma ken. Machtigingen tot het houden van drijf jachten en tot het sehieten of op andere wijze bemeesteren van zwanen en ganzen moeten worden aange vraagd aan den Heer Commissaris der Koningin. Buitengewone machtigingen wor den slechts onder beperkende bepa lingen verleend waaromtrent ter ge meentesecretarie inlichtingen zijn te bekomen. Formulieren voor het aanvragen van machtiging aan den Burgemee ster en voor de verzoekschriften aan houders vau algemeene mach tigingen zijn ter Gemeentesecretarie verkrijgbaar. Kinderwet. Huisslacfitingan, De Burgemeester van Velsen brengt, op verzoek van den Voor zitter der Rijkscommissie van Toe zicht op de Vleeschvereeniging, naar aanleiding van mededeelihgen, ge noemden Voorzitter gedaan door sommige gemeentebesturen, dat aan vragen tot huisslachting op dit oogenblik worden ingediend door personen, die vroeger niet gewoon waren in dezee tijd van het jaar te slachten, dat dergelijke vergunnin gen niet kunnen worden verleend, op grond dat de regeling van het slachtverbod den Voorzitter der Rijkscommissie van toezicht op de Vleesehvereenigingen machtigt om vergunning te verleenen alleen voor het slachten van eigen gemeste varkens voor eigen gebruik, voor zoover dat slachten in overeenstem ming is met de normale gebruiken o.m. dus niet op ongewone tijden. Jachtakten. De Burgemeester der gemeente Velsen maakt bekend, dat ter ge meentesecretarie kosteloos verkrijg baar zijn blanco aanvragen ter bekoming van jachtaktenvoor het nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli aanstaande en eindigende 30 Juni van het volgende jaar, en noodigt belanghebbenden uit hunne aanvra gen ter bekoming dier akten, zooveel mogelijk vóór den 1 Juni e.k. ter secretarie in te dienen, Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis dat. ter Gemeentesecre tarie ter inzage ligt een verzoek met bijlage van de Firma G. Hoek en Zonen te IJmuiden, om vergun ning tot het oprichten van eene Ma- chineherstelplaats en Scheepssmede- rij, waarin zal worden geplaatst een electromotor van 15 P, K. tot het drijven van verschillende werktuigen op het perceel ka dastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie L No. 364, gelegen aan de Middenhaven straat. Op Donderdag, den 19 April 1918, des voormiddags te 11 uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren Rebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, 5 April 1918. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris. WIJNOLDY DANIËLS. Kinderwet. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van de Rubberfabriek „Hollandia" te Velsen om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie H No. 4214, hare fabriek te mogen uitbreiden door bijplaatsing van een Wals, één electromotor van 70 P.K. en één van 5 P.K., benevens 2 exhausters door hen is toegestaan. Velsen, 5 April 1918. Burgemeester en Wethouders voorn. De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIELS. DE YOEDSELNOOD Betoogingen. Zooals te vermoeden was, kwam Woensdagavond een nog veel groo- tere menigt® dan Dinsdag voor het raadhuis tezamen. Behalve de men sehen van Wijkeroog, die den vo- rigen avond demonstreerden, waren er nu ook velen van Velseroord. Voorts uit Velsen en ook uit IJmui den. Opgepropt op hot plein voor het raadhuis stonden de menschen. Ook was een flink getal politie-agen- ten aanwezig. Een tweetal deputaties werd in het raadhuis toegelaten, een namens de moderne vakorganisaties en een namens de Rev. Socialistische Vrou wenclub te Velseroord. Deze wer den door den Burgemeester ontvan gen. De nooden van het volk wer den daar uiteengezet. De Burgemeester zegde toe dat de Centrale keuken met de school- voeding zou doorgaan en hoopte te kunnen zorgen dat op iedere brood kaart een extra K.G. kleiaardappe- len zou kunnen worden verstrekt, Ook werd gesproken over werk verschaffing aan de werkloozen. De vakorganisaties wilden dat iedere werklooze aan 't werk gezet zou worden. De meest productieve arbeid zon zijn het omspitten van land, ten dienste der voedselvoorziening. De Burgemeester zegde voor deze zaak zijn steun toe. Dat dit alles in een kwartier zoo zijn gebeurd, moet men niet mee- nen. Tot zeer laat in den avond heeft de betooging geduurd. Er werd wei eens geschreeuwd, er is ook veel gezongen, maar handelend op treden der politie was niet noodig. Nog na middernacht waren vele menschen aanwezig en klonk het gezang van socialistische liederen. Te Velseroord. Donderdagmorgen is het te Velseroord tot erger ge komen. Al vroeg togen mannen en vrouwen er op uit om brood. Bij den bakker Out aan de Trompstraat ging het nogal spannen. Daar heb ben enkele mannen de messen ge trokken. Slechts een agent en een buitengewoon veldwachter waren aanwezig, dezen zeiden, indien noo dig, ook van hun wapenen gebruik te zullen maken. Dooi den bakker werden brooden afgegeven, die be taald werden, doch waarvoor geen bonnen werden gegeven. Zc-o is het ook bij verschillende andere bak kers gegaan. Bij den bakker v. d. Brink aan den Kanaalweg zijn ook nog klappen uitgedeeld en viel een vrouw in den kelder. De bakkerij van Sluiters in dezelfde straat was gesloten. De bakker van de Coöpe ratie .De Dageraad wilde geen brood afgeven. Toen ging het naar vau Ewijk in de Willemsbeekweg, waar zoowel in den winkel als achter brood werd gegeven. Inmiddels was versterking van politie gevraagd en bij van Ewijck kwamen een inspecteur en een hoofdagent uit IJmuiden. De menschen bleven echter kalm en er gebeurde niets. Ook militaire hulp was ingeroe pen en de3 middags togen verschil lende bakkers er met hun karren op uit, iedere kar begeleid door een politie-agent en drie gewapende mi litairen. Het Rev. Soc. Vrouwencomité hield dos middags een vergadering. Een afvaardiging had een onderhoud met den Burgemeester, in het bosch tusschen Velsen en Velseroord, Dit onderhoud duurde een uur. Des avonds was in de zaal Flora een vergadering belegd door het Revolutionair-Socialistische Vrou wen-Comité. De vergadering was huishoudelijk, maar de zaal was geheel bezet. De voorzitter, de heer Kroon, zeide dat het Vrouwen-Comité dezen middag vergaderd heeft. Waar ech ter dé meeste mannen niet tegen woordig konden zijn en er van het gebeurde te Velseroord geruchten gingen alsof er een ware opstand was geweest, werd het noodig ge oordeeld nog een vergadering te be leggen. De voorzitter geeft het woord aan den beer L. Kelder van IJmui den, om de situatie uiteen te zetten. De, spreker, de heer L. Kelder, zegt dat men 't gebeurde te Vel seroord als eene revolutie heeft voorgesteld. En ofschoon wij in de revomtie een daad zien, zegt spreker dat wij thans geen revolutie willen. Wij zijn niet de oorzaak van de daden, die thans overal in het land voorkomen en die we hedenmorgen ook hier hebben kunnen zie». De schuldigen zijn diegenen, welke het proletariaat nu ai 31/, jaar hebben uitgebuit. Spreker gaat na wie de schuldi gen zijn. Daartoe rekent hij ook een man als Duijs, die op een groote vergadering te Zaandam uitriep: Geen man en geen cent voor het militairisme. Dat waren woorden, maar de daad was dat hij stemde vóór de oorlogsbegrooting. Spreker herinnerde ook aan het woord van Minister Treub: Tri Nederland zal nie mand honger lijden. Maar de daad, de uitkomst is anders. Minister Posthuma erkende enkele weken geleden dat ons volk leed aan on dervoeding. Minister Treub echter ontkende dit. Is er echter ook bjj ons niet een klove tusschen woord en daad?De spreker erkeride dit. Weinigen heb ben den moed om de daad te doen. Maar deze klove moet er zijn. Want bij de revolutionaire daad gaat het niet alleen om een brood of een kilo aardappelenbij de daad willen wij heel de kapitalistische stand aantasten. Spreker wil eer lijk erkennen dat men nog lang niet sterk genoeg is om tot de revolu tionaire daad te komen. Ook het geestelijk peil van het proletariaat is nog niet voldoende ontwikkeld, het heldere bewustzijn om tot de oplossing te komen, is er nog niet. Van dezen tijd hebben wij echter veel geleerd. Aan den eenen kant misdadige weelde, aan den anderen kant schrikbarende armoede. Deze armoede heeft de menschen vandaag tot wanhoop gebracht. Want niet heeft men het gedaan uit een be sef van eigenwaarde. Die kennen wij nog niet. Wilden onlangs ruim 100 menschen niet nog liever naar zes en desnoods omkomen, dan een uitkeering van het Steuncomité te ontvangen Uit wanhoop heelt mea vandaag brood geëisebt. Aan kritiek daarop hebben wij niet voldoende. Wij moeten een weg zoeken om uit dé misère te komen. Spreker zegt dat er graan uit Amerika moet komen. Dit kan, want spreker zegt dat on ze handelsvloot niet door de geas socieerden in beslag is genomen. Er wordt flink voor betaald. Spreker zegt het Domela Nieuwen- huis na dat ons dit te doen staatde huidige regeering naar huis te zen den en eene ervoor in de plaats te brengen, die de levensmiddelen uit Amerika zal halen, (applaus). De uitvoer van alle levensmiddelen naar het buitenland dient stopgezet. Als de combinatie van - vakorga nisaties aan den gemeenteraad zal vragen dat iedere werklooze aan productieve arbeid gezet zal worden om gronden te ontginnen voor de voedselvoorziening, eischen wjj dat alles beschikbaar blijft, opdat nie mand zal omkomen, (applaus). De heer Blom doet mededeeling van een conferentie, die hij met IJMUIDER COURANT ér een akte wordt uitgereikt

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1