IJmuiden om toewijzing van een extra hoeveelheid brandstoffen hoorl hij de brandstoffencommissie thuis Het voorstel tot besehikbaarstel liag van een dienstrijwiel ten be hoeve van den commies ten kantore van den gemeente ontvanger wordt verworpen. Tot leden der Plaatselijke School commissie worden benoemd Ds. A. B. W. M. Kok te Velsen, Mevr. J. M. Beers—Kerrebijn, Mevr. J. A. de Riddervan den Berg en K. H. Tusenius, allen te IJmuiden, tot plaatsvervangend lid van den Raad van Beroep voor de ambtenaren de heer W. Polderman Jr. te IJmuiden. Tot commies bfl het bedrijf open bare werken wordt benoemd A. de Bruijn Jr. De Voorzitter houdt de rond vraag. De jheer Bosman vraagt hoe 't gaat met de boomen aan de Wille- brordstraat en omgeving. De heer Vermeulen zegt dat ze te dicht op elkaar staan en dat ze gedund worden. De boomen worden overgebracht naar de straten bij de 190 woningen. Er is echter een nieuw plan van den Directeur van openbare werken. De heer Bosman zegt dat er een adres te wachten is van de bewoners der Willebrordstraat. Laat men met rooien wachten tot het adres er is. De heer Vermeulen zegt in de Willebrordstraat de boomen om den andere gerooid zullen worden. De directeur van O. W. wil nu echter de Willebrordstraat tot het andere jaar laten wachten en eerst de Kruisstraat en Burg. Weertstraat te Wijkeroog uitdunnen. De heer Bosman zegt dat hij dezen dag op 6 K G. aardappelen zoowat 2 KG. klei en zieken had. 'tls toch te bar dat de menschen deze schade moeten lijden. De heer Schilling klaagt over de voedselvoorziening der zieken. Deze laat veel te wensehen over. Voorts vraagt spreker om een kwantum brandstoffen te verstrek ken, daar velen al lang in de koude zitten. Spreker dringt er op aan n u toch spoed te maken met de uit betaling der restitutie op de brand stoffen en klaagt over het Armbe stuur, dat iemand, die beslist in een gasthuis moest worden opgenomen, ondersteuning weigerde, omdat hij vroeger in beteren doen was. Voorts over het ingooien der rui ten van de huizen van de woning bouw vereeciging te Wijkeroog. Alle ruiten zijn daar stuk, laat men streng optreden tegen de jongens, die dit doen. De heer Vermeulen: Er is geen Bismarckstraat, evenmin als een Jaap Zwartnagel, zooals straks bij de stemming. De heer Brink bepleit ook ver strekking van brandstoffen. Voorts vraagt spreker hoe 't staat met de Centrale Keuken. Welke verande ringen hebben er plaats gehad, nu de heer Landeweerd aan 't hoofd staat. De heer Landeweerd: Dat is nog kort dag. Spreker wilde zich eerst op de hoogte stellen en heeft dat nu gedaan. Aangaande de sa menstelling van het eten zal spre ker Vrijdag een onderhoud hebben met den heer Content, directeur van het Levensmiddelenbedrijf te Amsterdam. De heer Brink vraagt of het gemeentebestuur den minister vao Landbouw niet kan verzoeken max'i- mam-prijzen te stellen voor vleesch De prezen zijn hier zeer hoog. De Voorzitter zegt dat de Minister di! wel niet zal doen. De heer Brink zegt dat de heer Schilling terecht klaagde over de rantsoenen voor de zieken. Spre ker gelooft dat de schuld voor een groot deel ligt aan het personeel van het Levensmiddelenbedrijf. De meisjes daar meenen dat zij er niet voor het publiek zitten. De heer Brink vindt het goed dat er aangifte-biljetten voor den Hoofdelij ken Omslag worden inge richt. Maar waarom is daar nu ook nog een beschrijver voor noodig. De Voorzitter zegt dat de beschrijver te vroeg aan 't werk is gegaan. De heer Schuitenmaker zegt dat uitbreiding van het Le- vensmindelenbureau zeer gewenscht is. De firma Alberts en Kluft stelt ie gebouwen van Velserbeek be schikbaar. Laten B. en W. daar spoed mee maken. De heer Schuitenmaker zegt voorts dat lang niet ieder zrju inschrijvingsbiljet voor den H. O. binnen 20 dagen kan inzenden. De winkeliers niet vëör zij hun balans hebben opgemaakt. De Voorzitter zegt dat zij uitstel kunnen vragen. De heer D a 1 m e ij e r informeert nog eens naar de vermindering van het aantal porties eten in de Cen trale Keuken. De Voorzitter gelooft dat dit in de verruiming van de levens middelen ligt, de heer Landeweerd eveneens. De he9r Blom vraagt naar de Rjjkskleedicgvoorziening. Da Voorzitter: Er zijn een paar partijen op proef. De heer Vermeulen: Maar die vallen niet mee. De heer Blom zegt dat er klach ten zijn over de koude op dessho len op Maandagmorgen. De heer Landeweerd zegt dat de verwarming Vrijdags uil gaat en 's Maandags aangemaakt wordt Bij de huidige weersgesteldheid noemt spreker de klachten over dreven. De heer Blom zegt dat de klompen hier boven den maximum prijs verkocht worden en vraagt tegen deze verkoopers op te treden. Voorts zegt spreker dat de winke liera van het Levensmiddelenbedrijf vaak tekort aau gewicht ontvangen. De heer Vermeulen zegt dat dit niet aan 't Levensmiddelenbu reau zal liggen. Ook met de goe deren voor de visschersvloot te IJmuiden is er steeds tekort aan gewisht. De heer Blom zegt dat, waar het Brandstoffenbureau geen ge meentelijke instelling is, hoe 't dan komt, dat de controleur daarvan op een gemeentefiets rijdt. De beer Vermeulen zal het onderzoeken. Hierna gaat de raad in besloten zitting ter behandeling van belas tingzaken. IJMUIDEN. Bij Kon. Besluit is met ingang van 16 Februari a.s, benoemd tot directeur van het Post- en Telegraaf kantoor alhier, H. Willemsen, thans in gelijke betrekking te Hillegom. Bij het examen vau de Fede ratie van Handels- en Kantoorbe- diendenvereeniging ter verkrijging van het Mercurius-diploma, slaagden voor boekhouden de heer H. Koster en voor Engelsche handelscorres pondentie de heer P. L. Koster, beiden alhier. Bij de St.Crt. van 13 dezer zijn gevoegd de wijzigingen in de statu ten van de N.V. Proviand Stores, J. van der Made Co. (grootmaga zijnen van levensmiddelen) alhier. Bij den ontvanger der directe belastingen enz. alhier is f76.80 wegens te weinig betaalde bedrijfs belasting over 1913/14 ontvaDgen In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in het pakhuis en kantoor van den heer L. v. d. W. Voor zoover kon wor den nagegaan wordt niets van waarde vermist. Tegen D. B. in de Zeestraat is proces-verbaal opgemaakt wegens verkoop van aardappelmeel boven de maximumprijs. Dinsdag werden hier 2 wagens steenkool aangehouden waarvan het vervoer niet gedekt was door een vervoerbewijs. Een wagen was b •- stemd voor Gebr. B. en een voor den heer P. P. Op de steenkolen is beslag gelegd. Door C. J. de B. in de Barendz- straat en H. R. in de Bloemstraa? is aangifte gedaan, dat hun rijwielen, die een oogenblik onbeheerd gelaten waren, zijn weggenomen. VELSEN. Maandag is men begonnen met het rooien van boomen in Velserbeek. Naar we vernemen is het plan er voorloopig een duizend tal te vellen. Mej. C. E. Weduwer alhier heeft voor haar benoeming tot hoofd der Chr. Bewaarschool te Oudewater bedankt en een benoeming tot hoofd van zulk een school te Dordrecht aangenomen, waar zij reeds in func tie getreden is. SANTPOORT. Toen j.l. Zaterdagavond onzen dorpsgenoot W. uit Haarlem kwam en op zijn rijwiel gezeten de R. K. Kerk te Schoten voorbij was, bemerkte bij nabjj de losplaats achter een boom een hem onbe fcend persoon, waarvan hij echter geen kwaad vermoedde. Even verder werd hij evenwel door een tweede persoon, die ook achter een boom stend, met geweid aangegrepen en tegen de straatsteenen gegooid, waar hij gelukkig geen ernstig let sel bekwam. Toen W. op den grond lag en hij toen den eerste hoorde roepen „Spring hem op zijn d begreep W. maar al te goed, dat het den onverlaten te doen was hem zijn rijwiel afhandig te maken, doch toen beiden zagen dat W. op hun insprong, namen zij de vlucht waardoor een van het tweetal in een sloot terecht kwam. Met de tegenwoordige brand- stoffenschaarsehte ziet men na schooltijden veel kinderen, door hunne ouders aangezet, z ch in de bosschen te Santpoort ophouden en wel vaak tot het donker wordt. In dis verband worden ouders ge waarschuwd wat meer op het ver blijf van de kleinen te l9ttèn, daar den laatsten lijd deze opgeving door een als heer gekleed persoon onveilig gemaakt wordt. De politie bewaakt de omgeving. Op een door vele (60) bewo ners en handelaren van Santpoort (dorp) tot den heer Inspecteur der Posterijen te Amsterdam gericht verzoekschrift, ten einde weder in voering van de vierde postbestelling te verkrijgen, is, zeer ten ongerieve van den handel, afwijzend beschikt. Men meldde ons, dat de dief stallen te Santpoort met den dag toenemen en het niet onwaarschijn lijk leek, dat vooral wat de inbra ken in schuren betrof, de daders daarvan niet ver te zoeken zouderi zijn. Dit bleek goed gezien te zijn, daar uit een onderzoek door de politie ingesteld, thans tegen een tweetal Santpoorters, n.l. J. K. en U. B. proces verbaal is opgemaakt, waarbij zij hebben bekend voor de Kerstdagen ten nadeele van den veehouder S. v. d. F. een viertai konijnen te hebben ontvreemd. Terwijl Zondagavond de Groen tedrogerij te Santpoort onbewaakt stond, hebben dieven de kans schoon gezien eenige drijfriemen daaruit weg te nemen. De politie onder zoekt de zaak en reeds is een ver moedelijke dader aangehouden. Uit een weide, liggende in den Velserpolder nabij Santpoort, zijn een drietal schapen, ten nadeelf- van den veehouder J. G. van Ve!- seroord ontvreemd. Da politie meent de daders op het spoor te zijn. N. H. Crt. Door een achttal knechts van de boomkweekerij „Trovato" alhier is de arbeid neergelegd, nadat hun verzoek om meer loon, dat f 16. per week bedroeg, niet werd toe gestaan. De landen, grenzende in onze gemeente aan de Delft zijn. door den aanhoudenden regenval onder geloopen. Heb wordt tijd dat d<- massa's water door het stoomge maal te Spaarndam worden wegge- aialen. De afdeeling Santpoort var den bond voor Staatspensioneerins' aield Donderdagavond met een goed opgekomen publiek ia de zaal „De Weyman" een openbare feestver gadenngdoor de tooneelvereeui- giog van Velseroord werd j opge voerd „Arme Daantje" en het blij spel „Hot verlaten landhuis". De voorzitter der afdeeling hield een toepasselijk openings- en sluiting* woord. Het bestuur kan weer met voldoening op dezen avond terug zien. Hulde dient ook gebracht te worden aan de tooneeivereeniging van Velseroord voor haar goed spel. Een bal besloot dezen avond. DRIEHUIS. Donderdag heeft op Westerveld da crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van Dr. G. C. A. Koopmans, op 55jarjgen leeftijd te 's Hage overleden. Overzicht van den toestand der Nutsspaarbank Departement IJmiu- den in 1918. Op 1 Januari 1918 was aan inleggers verschuldigd Gedurende den loop van het jaar werd ingelegd Door inleggers in 1918 gekweekte rente Aan inleggers gedurende 1918 terugbetaald f 8191.13 - 31264.28(4 - 107387 f 41529 28 5074.60 (2) f 36454.68 Het aantal inlagen in 1918 bedroeg 340 uitbetalingen 1918 44 nieuw toegetreden inleggers 68 spaarbankboekjes op 31 Dec. 1918 in omloop bedroeg 124 a. met een tegoed van minder dan f b. f 1.00 tot- c. - 10.00 - d. 100.00 e. - 1000.00 en 1.00 10.00 100.00 1000.00 hooger 0 15 48 50 11 5685.45 in 1917 (2) 2153.14 in 1917 Scheepvaart. Uitspraken. De raad deed heden uitspraak, betreffende de klacht van den hoofd, inspecteur voor de Scheepvaart, ingesteld tegen A. van der Steen, M. Verbaan, L. Mastenmaker, D. van der Lugt, J. van Gijzen, J. de Groot en W. de Graaff, onderschei denlijk schipper van de stoomkust- visschersvaartuigen „Pro et Contra" 1JM. 350, „Assistent" ZA 17, „Vi tesse II" ZA 20, „Ra" 56, „Drydock" RO 53, „De Drie Gebroeders" IJM. 495 en „Geertruda" 403. Uit de bekentenis der beklaagden en de verklaringen der getuigen is de Raad geblekeD, dat Adrianus van der Steen, Mink Verbaan, Lub bert Mastenmaker, Dirk van der Lugt, Jan van Gij zen, J. de Groot en W. de Graaff, meerdere malen met hunne vaartuigen hebben be geven buiten de grens van 10 zee mijlen uit de kust, waarop het cer tificaat van deugdelijkheid huu recht gaf. Door zich in strijd met de bij het certificaat vastgestelde beperking, buiten deze grens te bsgeven heb ben genoemde schippers zich schul dig gemaakt aan misdraging tegen over de schepelingen. De raad is evenwel van oordeel, dat in het onderhavige gevai, nu de schepelingen zich geenszins heb ben bek^agd, geen tuchtmaatregel op deze schippers behoort te wor den toegepast. Immers de zooge naamde sleepboottrawlers voorzien, zoolang de vloot van stoomtrawler^ stilligt voor een belangrijk deel in een voor Nederland noodzakelijke behoefte door een grooten aanvoer van visch en dienen daarmede het algemeen belang. Deze voorziening kan slechts geschieden door buiten de 10 mijis grens het bedrijf uitte oefeuen, daar binnen die grens niet ia eenigszms voldoende mate visch te vangen is. Da Raad acht het met het oog op hettalgemeen belang met gewenscht dit bed rijf te belem meren of onmogelijk te maken door de schippers dt^r vaartuigen we gens hun overtreding ta straf feD Deze verontschuldiging voor de schippers vervalt echter zoodra de stoomtrawlers weder in voldoend aantal in de vaart zuilen zijn. De sleepboottrawlers zijn dan niet meer dienstig voor het aigemeen belang en zullen zich strikt moeten beper ken tot de vaart in hun certificaat van deugdelijkheid aangegeven. We kunnen niet nalaten van deze uil spraak een enkel woord te neggen. Wie zal zijn verbazing, gepaaui met wrevel kunnen onderdrukken -au deze toevoeging aan een recht matige en clemente uitspraak. (Zie ie laatste alinea De raad voor de scheepvaart concludeert vrijspaak op grond van: ie de schepelingen hebben zicb geenszins beklaagd2e de sleep boottrawlers voorzien ons land voor een belangrijk deel in de noodzake lijke behoefte aau voedsel3e deze voorziening kan slechts ge schieden door buiten de 10 mijls grens het bedrijf uit te oefenen4e de raad acht het niet gewenscht dit bedrijf te belemmeren of onmogelijk te maken. Dit alles is zeer juist. Doch terstond laat de raad voor de scheepvaart er op volgen„Zoodra de stoomtrawlers weder in Voldoend aantal in de vaart zullen zijn, hebben we de sleepboottrawlers niet meer in het algemeen belang noodig en kunnen we dus weder de be palingen handhaven, waardoor het bedrijf wel belemmerd of onmoge lijk gemaakt wordt." Onlogischer en wreeder gevolg trekking hebben we zelden zien maken. In de eerstel plaats wen sehen we er de aandacht op te vestigen, dat de raad voor de scheepvaart hij zijn argumenten om geen straf toe te passen, de voor naamste heeft vergeten: a dat, vóór de hoofdinspecteur voor de scheepvaart op instagnatie van reeders van stoomtrawlers, die met leede oogen de ontwikkeling van de stoomkustvaait zagen, zijn klacht indiende, nagenoeg alle sleepboot trawlers regelmatig buiten de 10 mijl hebben gevischt, zonder dat ar een kik over gegeven werd en b dat de grensbepaling van 10 mjjl een onding is gebleken, omdat gedurende al de jaren, dat de sleep boottrawlers buiten de 10 m$jl ge vischt hebben aan geen enkel schip eenig ongeval is overkomen, zoodat toepassing van de bepaling btj terugkeer der normale omstandigheden allerminst noodzakelijk is. Te meer klemt dit nog waar de raad voor de scheep vaart erkent, dat het bedrijf niet in eenigszins voldoende mate is uit te oefenen binnen de 10 mijls grens. Ieder verstandig mensch zou aldus redeneeren„Het is gebleken, dat die beperkende bepa ling absoluut geen zin heeft, dus trekken we haar onmiddellijk in." Aldus niet de Raad voorSeheep- vaart. Deze zegt: „Het is geble ken, dat de beperkende bepaling onnoodig en ongeweascht gebleken is, doch omdat we de sleepboottraw lers voer de voedselvoorziening niet meer noodig hebbeD, als er voldoende stoomtrawlers varen, daar om gaan wij haar, in dat geval, onverbiddelijk toepasien, al weten we. dat we daarmede het bedrijf onmogelijk maken. Inderdaad, zoo goed gedocumenteerd als de uit spraak is, zoo onbillijk, zoo ondank baar is de daaraan toegevoegd# conclusie. Vervolgens heeft de raad Uit spraak gedaan betreffende de stran ding van het stoomkustvissehers- vaartuig „Makreel" IJM. 491. De Raad is van oordeel, dat de ramp te wijten is aan nalatigheid van den schipper, hierin bestaande, dat bij 1. in zee is gegaan zonder zjjn kompas, dat gelijk hij wist niet in orde was, de laten compen- seeren; 2. niet geregeld heeft laten looden, r a at. hij zijn thuisreis bad aanvaart, waartoe te meer aanlei ding bestond, nu hem bekend was, dat zijn kompas niet in orde was, de plaats van afvaart gegist was, zijn koers op dep wal inhield en het mistig weer was. Nog had de schipper, terwijl het, schip varende was, den dekdienst liet, mogf-n laten verrichten door slechts één persoon het is evenwel niet gebleken dat dit de ramp mede ten gevolge heefc gehad. Terzake vau het feit, dat de ramp is veroorzaakt door hetgeen hier boven onder 1 en 2 als nalatigheid van den schipper is vermeld, straft de Raad hem met een maand schorsing. De uitspraak betreffende de ont ploffing aan boord van het zeilvis- scheravaartuig „Drie Gezusters" IJM. 422, in de haven van IJmuiden, luidt: De raad is van oordeel, dat zich. gassen hebben ontwikkeld uit de bus met carbid en dat deze zich hebben verspreid in de donkeyka mer en da kajuit. Er zal dus water bij de carbid gekomen zijn, hoe dit is gebeurt is niet geblekeneven min is gebleken, hoe de gassen tot ontploffing zijn gekomen, hoewel het voor de hand ligt, dat door de een of andere handeling van hen, die op een of hij het schip werk zaam waren, er vuur by gebracht is. De behandeling van deze zaak Dsd heeft spreker een advertentie gelezen waarin stond Bismarckstraat Velseroord. Is die er? Wij hebben nu een Keizer Wilhelmstrasse, hebben wij geen grootheden in ons land genoeg?

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 2