ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 333. Zaterdag 18, Januari 1919 4e Jaargang Officieel. HINDERWET. HINDERWET. AGENDA. De annexatieplannen. TWEEDE BLAD Burgemeester en Wethouders der GemeeDte Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van de Wed. W. Maarleveld te IJmuiden, om op het perceel kasdastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmui den Sectie L. No. 1163, ged. te mo gen oprichten eene scheepsmederij waarin geplaatst zullen worden een ventilator, gedreven door een elec tromotor van 3/4 P.K, en een draai bank en boormachine, gedreven door een electromotor van 4 P.K. door hen is toegestaan. Velsen, den 16 Januari 1919 Burgemeester en Wethouders voor noemd. De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEM A AT. De Secretaris, TH. J. WIJNOLDY DANIëLS. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van A. J. Neijzen te Monnikendam om op het perceel, kadastraal bekend Ge meente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie L. No. 1238, gelegen aan de Z-Z. Visschershaven, te mogen oprichten een vischzouterij en rod- kerij door hen is toegestaan op voorwaarden 1. het omliggend terrein en de gebouwen moeten steeds in zinde- lijken staat worden gehouden. 2. buiten de gebouwen mag geen bewerking plaats hebben. 3. het spoel- en schrobwater moet naar de noodige putten wor den afgevoerd. 4. geen verzameling van bedrijfs afval mag worden gehoudën. Velsen, den 16 Januari 1919. Burgemeester en Wethouders voorn De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT De Secretaris, TH. J. WIJNOLDY DANIËLS. Steun aan gedemobiliseerden. De Burgemeester van Velsen jrengt ter kennis van de gedemo biliseerden die tusschen 1 Augustus en 14 November 1918 met klein verlof zijn gegaan, en in het genot waren van vergoeding, dat zij, om aanspraak te maken op uitbetaling dier vergoeding over een termijn van 60 dagen, na vertrek met klein verlof, zich daartoe onder overleg ging van verlofpas en het indertijd uitgereikte vergoedingskaartje moe ten opgeven ter Secretarie, 3e afd., voor 25 Januari a.s. De datum waarop de betaling plaats heeft zal nader worden be kend gemaakt. Velsen, 17 Jan. 1919. De Burgemeester voornoemd, 3. VERLOREN VAN THEMAAT. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis dat ter Gemeente secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van A. M. Bak te Wijkeroog om veigunning tot uit breiding zijner smederij, door bij plaatsing van een veerhamer en draaibank, gedreven door een elec tromotor van 1.8 P,K. op het per ceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie B, No. 1661, gelegeD aan de Wijkerstraatweg, Wijk L, no. 74. Op Vrijdag, den 31 Januari 1919 des voormiddags te elf ure, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebbeD, kuDnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tjjdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter. zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, 17: Januari 1919. Burgem. en wethouders voornoemd, de burgemeester H. VER LOREN VAN THEMAAT de secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Aangifte voor de Militie. De Burgemeester van Velsen brengt ter kennis van wie het aangaat inzonderheid van de in het jaar 1900 geboren mannelijke personen die zich tot heden nog niet voor de militie hebben aangegeven, dat voor die aangifte alsnog speciaal zitting zal worden gehouden op Zaterdag 25 Januari a.s. van des voormiddags 91/»12 uur in de Consistoriekamer van de Hervormde Kerk te Velsen. Belanghebbenden worden dringend verzocht zich op dien dag aldaar te vervoegen. Velsen, 17 Jan. 1919. De Burgemeester voornoemd, H. VERLOREN VAN THEMAAT. ZATERDAG. Bioscope Cycloop 8 uur. Kwartettenwedstrijd, Gebouw v. Chr. Belangen, 6]/s uur. ZONDAG. Bioscope Cycloop 3, 5 en 8 uur. MAANDAG. Boaz bank, Kanaalstraat 37, 7—9 uur. Nutsspaarbank, Helmstr. 9, 7—9 uur. Bioscoop, Cycloop, 8 uur.. Predikbeurten. Zondag 19 Jan. 1919. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uurDs. Erdman. 5 uur: Ds. Creutzberg. Doopagez. Gsm. sfd. Prot.-Bond. lOVs uur: Ds. H. G. V. Wijngaar den, voorganger v. d. Vrije Gemeente te Amsterdam. Gersf. Kerk. 10 uur: Ds. J. H. Beumee, van Landsmeer. 5 uurDezelide. VELSEROORD. Ned. Herv. Kerk. 10 uurDs. Eggiuk. 5 uur: Ds, D. E. 'Boeke, van Schagen. Geref. Ketk. 10 uurde heer P. de Jong, cand. te Zwolle. 5 uur: dezelfde. VELSEN, N«d. Herv. Kerk. 10 uurDs. Eggink. 5 uur: dezeifde. WIJKEROOG. Geref. Kerk. 10 uur: Ds. Kok. 5 uur: dezelfde. Voorbereiding SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Dr. G. A. v. d. Bergh van Eijsinga. Joh. 12: 32 „Tweeërlei verhooging. Doopsbediening Evangelisatie. 10 uur: Geen dienst. 6 uur: D3. G. B. Westenburg van Beverwijk. Onze wethouder, de heer Ver meulen, heeft aan den burgemeester verzocht het hieronder afgedrukte adres aan den Minister van Binnen- andsehe Zaken en aan Gedeputeerde Staten van Noordholland in de laatst gehouden raadszitting aan de orde te Willen stellen. De raad heeft zeer terecht besloten het adres aan te houden. En we spreken'den hart- grondigen wenseh uit dat de raad nog vele vergaderingen zal laten 3asseeren alvorens over deze zeer Delangrijka kwestie zijn oordeel uit e spreken. Immers, de zaak waarom het gaat is van enorme beteekenis voor onze gemeente en behoort door alle belanghebbenden, dat zijn de ingezetenen, overdacht en bespro ken te worden. Het optreden van den heer Vermeulen is op zijn zachts uitgedrukt onbekookt en voorbarig. Wij hopon onze lezers het pro en contra uitvoerig te kunnen voor zetten. Dat de heer Vermeulen reeds nu zijn stem laat hooren ge tuigd ongetwijfeld vaa grooten ijver, doch de uitspraak van den gemeen teraad behoort te zijn een afspie geling van wat er omgaat in de gemeente en daaromtrent verkeeren we nog in een Egyptische duisternis. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de Raad der Gemeente Velsen dat hij heeft kennis genomen van a. de besprekingen in den Ge meenteraad van Amsterdam inzake de annexatie-plannen Sloten-Water- graafsmeer, waarbij van meer dan één zijde de wenseh is uitgesproken ook de gemeente Velsen, geheel of gedeeltelijk in deze of een volgende annexatie te begrijpen; b. de voorstellen van het ge meentebestuur vau Amsterdam, om voor 5 millioen gulden deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal van het in de gemeente Velsen te stich ten hoogoven-, staal- en walswerk c. de berichten, dat de gemeente Amsterdam aan voornoemd bedrijf aanbieding zou doen voor het bouwen van arbeiderswoningen ten behoeve van dit bedrijf in de gemeente Velsen dat uit een en ander naar zijn oordeel zeer duidelijk blijkt, dat in Amsterdamsche kringen, zoowel bestuurs- als andere geijverd wordt voor annexatie van de. gemeente Veisen of een gedeelte dier gemeente; dat voor een dergelijke annexatie naar bet oordeel van den Raad voornoemd, alleen ééa of meer der volgende redenen aanleiding zoudon mogen geven, te weten I. dat de ontwikkeling van Am sterdam zou vorderen, dat het Amsterdamsche grondgebied uitbrei ding verkreeg in deze richting en dan tot zoodanigen afstand van het huidige Amsterdam II. dat Amsterdam in de gemeente Velsen belangen heeft, die niet tot hun recht zouden kunnen komen onder het beleid van het Velsensche gemeentebestuur lil. dat de ontwikkeling der gemeente Velsen zou vorderen een samensmelting met andere gemeen ten IV. dat de gemeente Velsen in zoodanige financieële moeilijkheden zou komen ter wille van Amster damsche belangen, dat de billijkheid zou vorderen, dat Amsterdam deze annexatie als een plichtsvervulling op zich nam; V. dat eenig rijksbelang zou vorderen, dat de gemeente Velsen bij Amsterdam werd gevoegd; dat naar het oordeel van den Raad dezer gemeente geen der ge noemde redenen aanwezig is; dat toch de nu aanhangige annexa tieplannen voor een lange reeks van jaren zullen voorzien in de behoefte aan terreinsn voor de expansie van Amsterdam en dat, voor de uitbreiding der gemeente Amsterdam,Velsen niet aan de beurt kan komen, alvorens die gemeente volgebouwd is tot aan j de gemeente Velsen dat de gemeente Amsterdam geen belangen heeft in de gemeente Velsen dan alleen, dat IJmuiden is de voorhaven van Amsterdam; dat deze havenbelaugen [niet zijn in handen van de gemeente Velsen, maar in handen van hef Rijk, waar ze volkomen veilig zijn dat zelfs deze belangen vroeger zijn geweest in Amsterdamsche banden, immers in handen van de 3terdamsche Kanaalmaatschap pij, die 'ze heefc overgedragen aan het Rijk, aangezien Amsterdam zonder Rijkshulp deze belangen niet ;ot voldoende ontwikkeling kon brengen dat dan ook nu in hoofdzaak de kosten der havenuitbreiding niet worden gedragen door Amsterdam, maar door het Rijk dat ook een eventueels deelname van Amsterdam in het kapitaal van iet Hoogovenbedrijf en nu en in de toekomst niet kan opleveren een argument om Velsen bij Amsterdam te voegen, daar Amsterdam in het Joogovenbedrijf de positie van aan deelhouder zal krijgen, zooals ook het Rijk die reeds heeft; dat naar de Raad van Velsen in bescheidenheid meent te mogen opmerken, op het gebied van ver betering van volkshuisvesting de gemeente Amsterdam in Amster dam zelf gedurende de eerste jaren nog zulk een ruim arbeidsveld heefc, dat zij nog niet op zich behoeft te nemen de taak van verzorgster in andere gemeenten dat blijkens in de Raad van Am sterdam gedane medédeelingen de finaneieële positie van Amsteidam niet zoodanig is, dat het uit zijn overvloed vrijwillig belangrijke fi nancieële verplichtingen ten behoeve van andere gemeenten zou behoo- ren op zich te nemeü, tenzij zeer ernstige plicht daartoe zou dringen dat immers de gemeente Amster dam, evenzeer als de gemeente Velsen zich gedwongen ziet om ernstig bij de regeeriug aan te drin gen op verruiming van het belas- tingsgebied der gemeentendat derhalve mag worden geconcludeerd, dat geen enkel Amsterdamsch be lang is of wordt geschaad door de zelfstandigheid der gemeente Velsen en dat er geen enkele reden is, waarom Amsterdam lasten op zich zou nemen ter wille vau de ge meente Velsen, hetzij financieële of andere lasten, wanneer Velsen zelf daartoe niet den wenseh uit spreekt dat ook de vergelijking, die ge troffen wordt tusschen Rotterdam en Hoek van Holland eenerzijdsen Amsterdam en IJmuiden anderzijds niet opgaat, daar de omstandighe den te Hoek van Holland en IJmui den ganseh onderscheiden zijn dat ook in geen enkel opzicht Velsen sche belangen geschaad worden, wanneer deze gemeente niet bij Amsterdam wordt gevoegd dat Amsterdam van het Hoog ovenbedrijf en van andere bedrijven, die in Velsen zijn gevestigd of in de toekomst zullen gevestigd wor den dezelfde indirecte voordeelen zaJ trekken wanneer Velsen zelf standig blijft als wanneer het aan Amsterdam wordt gehecht; dat de financieële positie van Velsen weliswaar groote zorgen met zich brengt, maar dat dit geen ge volg is van opofferingen, welke men zich voor Amsterdam heeft getroost en dat derhalve deze zor gen niet ten laste van Amsterdam behoeven te worden gebracht; dat de financieële zorgen der gemeente Velsen hoofdzakelijk hun oorzaak vinden in drie omstandig heden Ie. de snelle ontwikkeling dezer vroeger on aanzienlijke platte landsgemeente tot een groote plaats met belangrijke toekomst als in dustriecentrum, 2e. de financieële gevolgen dezer oorlogsjaren en 3e. de omstandigheid, dat de wetgeving op belastinggebied, wat betreft de bevoegdheid der gemeentebesturen om belastingen te heffen, sinds vele jaren niet meer in overeenstemming is met het moderne gemeentebeheer, met zijn veel breedere bestuurstaak zoowel door de omstandigheid dat de uitvoering van vele wetten aan de gemeentebesturen is opgedragen als door de omstaudigdeid, dat ge meentebedrijven en sociale ontwik- reiing groote en nieuwe verplich tingen hebben opgelegd; dat wat de eerste der drie ge melde redenen betreft, mag worden opgemerkt, dat de omstandigheid, dat in deze overgangsjaren de ge meente Velsen zware lasten te dragen heeft, geen reden mag zijn om baar hare zelfstandigheid te ontnemen, daar naar mate de ge meente grooter wordt, deze beter en gemakkelijker in staat zal zijn hare lasten te dragen dat ook nimmer aan eenige ge meente bij gebleken eigene groei kracht de zelstandigheid is ontno men geworden, maar dat alle samen voegingen nog steeds zijn geweest uitvloeisel van de expansie van ziGh ontwikkelende gemeenten of samensmelting van weinig beteeke- neDde en weinig groeikracht ver- toaaende gemeenten in dit laatste geval ter besparing van bestuurs posten dat wat het tweede betreft, ge hoopt mag wordeD, dat thans het maximum der moeilijkheden zal zijn bereikt en allengs betere toe standen zullen intreden; dat wat het derde betreft moet worden gewezen op de gebrekkige wetgeving, die toelaat dat dezelfde gemeente Velsen, waarin door het Rijk de oorlogswinstbelasting bij millioenen wordt opgevorderd, zelf niet in staat is bij een redelijk percentage van plaatselijke inkom stenbelasting een behoorlijk budget samen te stellen en haar ambte naren een redelijke levenspositie te garandeeren, daar de daarvoor noodige betrekkelijk geringe bedra gen het evenwicht in de gemeente- financiën dreigen te storen; dat toch de gemeente Vefeen rijk voorzien is van industriën, voornamelijk naamlooze vennoot schappen, die niet in de inkomsten belasting der gemeente bijdragen en wier bestuurders en aandeel houders hoofdzakelijk in andere gemeenten wonen, zoodat alle lasten voor de arbeidskrachten voor reke ning der gemeente Velsen komen en de beste baten onbelast afvloeien naar andere gemeenten; dat .deze omstandigheden, die thans de financiële bezwaren der gemeente Velsen veroorzaken, bQ' een wijziging der gemeentebelasting wetgeving de kracht der gemeente Velsen zullen zijn, daar dan het aantal en de belangrijkheid der industriën de draagkracht der ge meente zullen vergrooten en de belasting tot een redelijk cijfer te reduceeren dat de gemeente Velsen bereid en gewillig is om alles te doen, wat voor de ontwikkeling der ge meente in 't algemeen en voor de industrie in deze gemeente in 't bijzonder noodig is, waarvan o. a. reeds blijkt uit de toegestane; cre- dieten voor het groote personeel dat hier aanwezig is voor het maken van uitbreidingsplannen, voor volks huisvesting enz.; IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 5