ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Se Bttaprjj Meerierjj - heden om 5 uur namiddags Speciale Modelzaal voor KaïteorinriÉtii. - Teileiriip onder laraatie Firma L. VAN BASTEN ZONEN No. 337. Zaterdag 1 Februari 1919 4e Jaargang Door groote moeilijkheden in ons bedrijf, felle koude zonder voldoende brandstoffen, papierrantsoeneering en het verbod om 's middags na 4 uur electr. stroom te gebruiken, kan ons blad heden in slechts 4 pagina's verschijnen. Officieel. Bekendmaking. De Burgemeester van Velsen maakt bekend dat vanaf Maandag 2 Februari wederom eieren voor zieken beschikbaar zijn. Petroleumkaarten. De Burgemeester van V e I s e n- brengt ter algemeene kennis, dat volgens besluit van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del van 21 Januari 1919 No. 43844 afdeeling Crisi&zaken, vermoedelijk in de tweede helft van Februari a.s. de distributie van petroleum kan worden tegemoet gezien. Er zullen twee soorten petroleum- distributiekaarten worden uitgereikt. a. groen gekleurde. b. bruin gekleurde. Voor ontvangst van eene groen gekleurde p etroleumdistrlbutiekaai t komen in aanmerking. a. hoof.ien van gezinnen, die in het door dat gezin bewoonde per ceel of percee.sgedeelte noch eenig gas noch electriciteit voor verlich tingsdoeleinden kunnen bezigen, en niet zelve ooi zaak zijn gewoest, dat zij vau overheidswege van bedoeld gebruik zijn uitgesloten. b. Kamerbewoners, die een per ceelsgedeelte bewoneD, dat niet van eenig gas noch electriciteit is voor zien en die niet zelve oorzaak zijn geweest, dat zij van overheidswege van bedoeld gebruik zijn uitgeslo ten, mits de verhuurder van dat gedeelte, hetzelve blijkens zijn aan slag in de personeele belasting, ge heel aan den bewoner in gebruik heeft afgestaan. Voor ontvangst vau eene bruin gekleurde petroieucndistributiekaart komen in aanraeiking Schippers, die op schepen wonen en voor kunstlicht noch eenig gas noch electriciteit kunnen bezigen. De petroleum, welke hun zal wor den verstrakt, zal zoowel voor huis houdelijk gebruik, als voor het voer.-u der wettelijk voorgeschreven seinlichten bestemd zijn. Het verzoek om voor uitreiking van eene petroh-umdistributiekaart in aanmerking te komen, wordt door belanghebbende gericht tot het Levensmiddelen bed) ij f voor 14 Fe bruari waar hij woonachtig of ge- demob lisoerd is, onder opgave van zijn gewonen leverancier. Laatstbedoelde opgave wordt niet gedaan door schippers. Ieder, wien eene petro'eurad s ri- butiekaart is uitgereikt, is verplicht, deze bij het gemeentebestuur in te leveren, zoodra hij niet langer vol doet aan de vereischten voor uit reiking, gesteld in het tweede of derde lid van dit artikel. De petroleumdistributiokaart staat op naam van don aanvrager en is uitsluitend ten dienste van diens ge zin; dit laatste voor wat betreft, schippers uitsluitend ten dienste van diens gezin en de seinlichten als bovenbedoeld. Zij mag niet door of voor ande ren worden gebruikt. Het is aan den houder van de petroleumdistributiekaart vei boden, de kaart aan een detaillist in bewa ring te geven en het is efffl* detail list verboden zoodanige kaart in be waring te nemen. Het is verboden bons af te geven, zonder daarvoor de vastgestelde hoeveelheid petroleum te ontvangen. Onverminderd de strafbepalingen der Distributie 1216, voor zoover tot hare toepassing aacleiding be staat, is het R.V.A.P. 111 bevoegd, behoudens beroep op den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, bij overtreding der gestelde bepalingen, detaillisten, tusschen- handelaren en importeurs uit te sluiten van de petroleuradistributie. Plaatselijk Nieuwe, IJMÜIDEN. Donderdagavond trad in de Willem Barendz voor de Mij tot Nut van het Algemeen op de heer Albert Vogel van Groningen. De zhal was overvol en de aanwezigen zullen er geen spjjt van hebben gehad, dat ze den warmen of bij vele misschien kouden haard hadden verlaten om dezen gevierden decla mator te hoorc-n. Het was een avond rijk aan het beste kunstgenot Donderdagavond werd in een der lokalen in de Groen van Prin- stererschool eene vergadering ge houden van onderwijzers en onder wijzeressen aan de Chr. scholen alhier. Op verzoek werd de bijeen komst geleid door den heer J. Feitsma. Besloten werd tot het oprichten eener afdeeling „IJmuiden en Omstr* ken" van de „Unie van Chr. Onderv. en Onderwijzeressen". Vervolgens werd een huishoudelijk reglement vastgesteld. Art. 2 om schrijft het deel der atd. als volgt: „om door geregelde samenkomsten den collegialen band te versterken, en onderwerpen te bespreken, die de school en de onderwijzers raken. Bovendien behandeling van vrije ondeiwerpen." Als bestuursleden werden gekozen de heeren Feitsma, Kljjnstra en Gouwoleeuw, r.p. als voorz., secr. en penningmeester. Het anntal vergaderingen werd bepaald op zes of zeven psr jaar. Op de a.s. Maart-'vergadering hoopt de heer Keizer een onderwerp te behandelen. Hierna werd het samenzijn op gebruikelijke wijze gesloten. Yoor het visscheiij-examen (stuurlieden en schippers) zijn ge slaagd a!s stuurman op stoomzee- vis^cheravaartuigenJ. Verzjjdeen K. Krab, beiden van hier. Uitvoer van Visch. Donderdagmorgen had in de rijks visihbal alhier een stagnatie plaats in den afslag van versche visch. Nu de aanvoeren belangrijk toene men en de export nog niet geheel geregeld is, vinden de niet voor de distributie aangewezen vischsoorten als kabeljauw, groota soorten schel- viscb, de grootere soorten schol en de fijnere vischsoorten als tong, tarbot en griet in ons land geen voldoende afzetgebied, waarvan het gevolg is, dat deze viscbsoorten aanme xelijk in prijs dalen. Dit was hedenmorgen in zoo sterke mate het geval, dat de reederij-n van vier stoomtrawlers de aanvoeren van de niet voor de distributie ge nomen visch niet deden afslaan in afwachting van een Vrijdag te val len beslissing over den uitvoer. Omt' ent de prijzen voor de c xport- visfch is namelijk: overeenstemming verkregen tusscben de Algim. x, de N. U. M. en het bestuur van de Reedersvereeniging te IJmuiden. De overeengekomen prijzen moeten ech ter de goedkeuring hebben van de reeders te IJmuiden waartoe Vrij dag een algemeene veigadering is bijeengeroepen. Gaan de reeders met de export prijzen accoord, wat te verwachten is, omdat ze voldoende zijn om het bedrijf loonend te doen zijn, dan zal de export naar Duitsehland onmid dellijk kunnen worden aanvaard. De en zaken in Meubelen, T-.pijten, Gordijnstoffen eaz. enz. worden geopend in de voormalige winkels van „De Tijdgeest" (firma Dekker en Vlessing) ORANJESTRAAT 22—24-27-29 A. LOUWAARD, voorheen Chef dei firma Dekker en Vlessing. G. VAN BASTEN. export naar België ondervindt ech ter nog groota moeilijkheden. Men heeft voor dit land geen lichaam als de Algimex, die de exportprijzen aan de vereeiiigde viscnexporteurs te IJmuiden waarborgt' bij verzen ding naar Duitsehland ea ook bestaat er geen vereenigicg van exporteurs op België. Nu heeft paen. ongeluk kigerwijze de exportprijzen vöor België gelijk gesteld aan die voor Duitsehland, zoodat het risico voor de hooge prijzen geheel voor de handelaren zou komen, die niet ge dragen kan worden. Vaneeuvisch- verkoop aan Belgische gemeente besturen kan geen sprake zijn, omdat die gemeentebesturen daar niet aan willen. Men is dus aan gewezen op particuliere handelaren en stadsafslagen. Waar in de laatste over het algemeen niet die prijzeD besteed Worden, die voor export gevraagd werden, is het in bet grootste belang voor den hacdel, zoowel als voor de vischvoorziemng van België, dat een regeling van den vischaanvoer in Belgis geheel los gemaakt wordt van de export- regeling naar Duitsehland en dat men voor België, waar de toestanden zoozeer verschillen met die in Duitsehland, een geheel vrijerfhan del opent, naast een verzending in consignatie aan de stadsafslagen. VELSEROORD. Tot tijdelijk schrijver bij den gemeentelijken reinigings- en ont- smettingsdienst is benoemd de heer D. Suren te IJmuiden. De afd. Velseroord der S.D.A.P. had Donderdagavond een opanbare vergadering belegd in de zaaJ. Flora, waar de heer A. de Vrie3 uit. Zaan dam sprak over „de Rotterdamsche eiscben". OndaDks het venijnig koude weer was de zaal geheel bezet met een belangstellend gehoor. In ons blad van Woensdag badden 4 berichten, die nu onder IJmuiden waren geplaatst, onder Velseroord moeten staan. Het waren de berichtenverga dering Metaalbewerkers, uitvoering IJmuider Volksstem, vet in beslag genomen en ophtffiog af J. Bond van Chr. Socialisten. DRIEBUIS. Donderdag had op Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van den heer Th. Net- scher, op 59-jarigen leeftijd te 's Gra- venhage overleden. Na afloop der plechtigheid, dankte de heer Frans Netscher te Santpoort, broeder van den overledene, v'oor de betoonde belangstelling. Gisteren had de crematie plaats van den gepens. Generaal- Majoor K. HeDnes, Inspecteur var den Geneeskundigen Dienst dei Landmacht, op 70-jarigen leeftijd te 'sQravenhsge overleden. In oas blad van Woensdag betreffend» de crematie van deD heer Wgsman, was achter Soc. democratisch, het woordje raadslid weggevallen. SANTPOORT. De bewoners van den kom van ons dorp wenden zich, nu de inspecteur der posterijeu te A'dam hun verzoek om de poststukken, dienst don laatsteu posttrein aan komen dc-nzelfden avond bezorgd te krijgen, heeft afgewezen, opnieuw per adres aan den directeur-generaal der posterijen te den Haag. Bjj de in het Prov. Ziekenhuis alhier voortgezette examens voor het derde gedeelte werden van de 8 candidaten 3 afgewezen. Geslaagd zijn T. R. Bandsma, L. G. Duijn dam, D. Lacunes, 0. Lugtendorf en C. Puts, VELSEN. Begrafenis Mevr. Baronnesse van Tuyll. Ondanks de barre winterkoude, was er enorme belangstelling bij de begrafenis van het stoffelijk overschot van mevr. M. Baronesse van Tuyll van Seroo3kerken-Boreel, Maandag op 69-jarigen leeftijd te Vogelenzang .overleden, juist 14 dagen radat de familie van Tuyll Velsen verlaten had. Rondom het familiegraf op de begraafplaats Westerveld hadden zich zeker eenige honderden belang stellenden uit Velsen, Velseroord en IJmuiden geschaard en achter de lijkbaar volgden achter de familie leden nog tientallen genoodigdenen belangstellenden. In 'de veite klepte Velsens oude kerkklok. De' lijkkist werd gedragen dcor het vroegere personeel van Velserbeek en van Waterland, vooraf ging een baar met tientallen kranseD, Aan de open groeve werd het woord gevoerd door Ds. J. Ph. Eggink Herv. predikant alhier. Deze schetste de ontroering, waarmede de tijding van het over lijden van mevr. van Tuyll te Velsen was vernemen. Da mensehen liepen de huizen uit en vroegen elkander is het wel waar? Helaas, het was waar. Zij is heen gegaan, die zoo ontzaglijk veel voor onze plaats is geweest, vooral voor onze Herv. gemeente. Trouw woonde zij de godsdienstoefeningen hij en nam zij deel aan de sacramenten. Maar ook voor Velseroord en IJmuiden is zij veel geweest en haar verscheiden wordt door rjjk en arm door Roomseb-Katholiek en Protes tant, door jong en oud diep gevoeld. Als lid van het Comité voor Evan gelisatie te Velsen en Velseroord (vroeger voor IJmuiden) namens we^k Comité Ds. Eggink een palmtak op het graf legde, heeft mevr. van Tuyll ook veel gedaan. Nu is zij van ons weggenomen en het is ons ais een droom. Maar niet haar hartzwakte, niet de long ontsteking nam haar weg, God heeft dit gedaan. God, Wien zij diende, want zij was een vrouw van innige vroomheid, die haar Heiland keilde. Op haar mogen wij toepassen het woord van Jezus „Ik ben hongerig geweest/en gjj hebt Mij gevoed, Ik was een vreemdeling en gij hebt Mij geherbergd, Ik was naakt en gij hebt Mij gekleed". Als zjj dan ver wonderd zou vragen: „Ik, Heer?'', zou Jezus antwoorden„Ja, want wat gy aan den minste Mijner broederen hebt gedaan, hebt gij aan Mij gedaan. Kom in, in de vreugde uws Heeren". Door Ds. J. C. Heidens werd daarna een palmtak op de kist gelegd nameüs de Ned. Herv. Gemeente te Velseroord, door den heer Tismeer namens de Ned. Herv. Gemeente te IJmuiden, welker kerkeiaad door een deputatie vertegenwoordigd was, namens de Herv. Bewaarschool te IJmuiden een palmtak door het pas afgetreden hoofd, mej. Tjaden. De oudste zoon, baron E. van Tuyll van Serooskerken, dankte daarop Ds. Eggink en Ds. Creutzberg van IJmuiden (die den lijkdienst in het sterfhuis had geleid) voor de ge sproken woorden en alle aanwezigen voor de betoonde belangstelling, vooral de velen hier uit de gemeente. Onze dierbare moeder is zoo veel voor ons geweest, maar ook voor u. Zjj had u lief en gg hadt haar lief. Zij is nu daar, waar eeuwig geluk haar wacht, bij haar Hemelschen Vader. Dat is ons een groote troost. Spreker bracht dank aan Jhr. L. Boreel te Vogelenzang, in wiens huis zijn moeder overleed en voor de zorgen aan haar besteed. Het Ned. stoomschip H(>llan- dia II is Donderdag van Christian- sund naar hier vertrokken met een lading grondstoffen voor de papier- fabricatie. Gedurende Januari is van over zee niets aangevoerd. Het eigen stoomschip Eendracht, dat in het dok te Amsterdam heeft gelegen, zal dezer dagen weer naar Zweden vertrekken. Uit de Gemeente Dö Centrale Keuken heeft deze week verstrektMaandag 110, Woensdag 163 en Zaterdag 322 porties. Totaal 595 porties, tegen 540 de voorgaande week. Bovendien 307 porties voor de school voeding, 65 voor de arbeiders der Mjj. Hera en 10 voor de politie (nachtdienst.) Wjj vernemen dat B. en W. besloten hebben in de beide bestaan de raadsvacatures niet te voorzien. In de week van 19—25 [Jan. is in deze gemeente één geval van diphteritis voorgekomen. Bij de Donderdag gehouden herstemming voor de verkiezing van een lid der Kamer van Koop-, handel (vacature J. H. A. Kruimel) werden uitgebracht te Velsen 2, Velseroord 3, IJmuiden 23 en Smit- poort 30 stemmen. Van onwaarde 4 stemmen. Uitgebracht werden op de heeren Th. Diepen 28 en Jae. Sinjewel 26 stemmen, beiden te IJmuiden, goo- dat de heer Diepen gekozen is. Gemeenteraad. Vergadering van 28 Januari 1919 Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig: Alle leden. Twee vacatures De Voorzitter deelt mede dat ingekomen zijn: Eene mededeeling van de Rijkskolendistributie van den volgenden inhoud: „In het bezit van uw telegram dd. 8 dezer berichten wjj u, dat door de Braudstoffencommissie aan elk gezin 6 eenheden van het mi- nimum-winterrantsoen van 10 een heden kunnen, worden verstrekt. De afzending van de per deze maand toegewezen kolen hebben wij drin gend gereclameerd. Tot ons leedwe zen kunnen wij echter op het oogen- IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1