Piano's en Orgels WEDER ONTVANGEN SPROUT'S FILIAAL den heer B. Mol Gz. Hooi, Haverstroo en Tarwestroo M BE VRIES, RstÉlBüs Mvisenr, iDistelveld II, kwMm VISSCHERIJ. Uit de Gemeente. Burgerlijke Stand Gemeenteraad. Gevonden Voorwerpen Scheepvaart. Arbeidsbeurs Velsen. Plaatselijk Nieuws. Dirk Bergwerf, gemeub. Kamers Bekwame Dienstbode ORGEL. Piano. te koop gevraagd KOSTHUIS F. HUISMAN. Th. BRAAM, Zeestraat koopt U zeer voordeelig bij WIERSMA Co. die de geachte ingezetenen attent maken op hun uitgebreide REPARATIE-INRICHTING. Maas wol (alle ïlera) ooi zwart en Mi Looden sajet (zwart ei blanw) 26 ct. per looi Handgaren 25 cent per klos Kousenbandenelastiek 65 ct. per el Prima zwarte Sajet f4 00 gr. knot Groote knotten zwarte Sajet a f2.35 Kousenriempjes 425 cent per paar Blauwe Truien wol f2.50 per gr. knot Keper band 39 ct. per stukje Linnen band 45 ct. per stukje Steenkool voor de stoom- visschersvaartuigen. Naar we vernemen worden ern stige onderhandelingen gevoerd voor het verkrijgen van meer steen kolen voor de sleepboottrawlers en de stoomtrawlers. Deze onderhan delingen worden gevoerd in Be giö, waarheen bereids een commissie uit de reeders van stoomtrawlers en een vertegenwoordiger voor de sleepboottrawlers vertrokken zijn. De Belgische regeering zou n.l. niet ongeneigd zijn voor deze kolen, die tot een vrij belangrijk kwantum werden toegezegd, uitvoer te ver- leenen ten dienste uitsluitend van het stogmvisseherijbedrijf, indiende verzekering verkregen kan worden, dat meer visch voor de Belgische bevolking wordt aangevoerd. Teneinde hierin tot overeenstem ming te komen worden thans be sprekingen gevoerd, die, naar we hopen, tot een gunstig resultaat zullen voeren. De kolenvoorziening aan de stoomvisschersvaartuigen, toch reeds zoo beperkt, is den laat- sten tijd nog aanzienlijk ingekrom pen en is zelfs op geen stukken na het voor Februari toegezegde kwan tum aangekomen. Meer toevoer is dus zeer gewenscht. In een op Vrijdag 21 Febr. j. 1. gehouden vergadering van de „Vereenigmg van Ambtenaren in dienst der gemeente V eisen" is aan den heer A. Kooiman, secretaris van het „Nationaal Verbond van Gemeente Ambtenaren in Neder land", de gelegenheid gegeven, het doel en de beginselen van genoemd Verbond uiteen te zetten. In zijn rede deed spreker uitko men dat het Nationaal Verbond is een neutrale vakvereeniging welke streeft naar eenheid in de vakorgam satie, geen politieke of godsdienstige verschillen kent maar alleen de belangen van de ambtenaren en hunne gezinnen dient. Het Nationaal Verbond telt reeds ruim 4700 leden en heeftin 83 gemeenten van ons land afdeelingeD. In een huishoudelijke vergadering gehouden na de rede van den heer Kooiman werd besloten d'at de „Vereeniging van Ambtenaren in dienst der gemeente Velsen" welks ledental reeds tot 80 is gesteger, als afdeeling „Velsen" tot het „Na tionaal verbond van Gemeente- Ambtenaren in Nederland zal toe treden. Als voorzorgsmaa'regelen tegen mogelijke geva len van vlekiyphue worden van gemeentewege krach tige maatregelen genomen. Niet alleen op de scholen, maar ook t-gen onzindelijke personen wordt flink opgetreden. Gistermiddag is een der meest bekende typen in onze gemeente gereinigd gnworden. Hij is verlost van zjjn haren en zijn baard en van gemeentewege in een nieuw pak gestoken. Men zal den man, die in den volksmond den bijnaam had van de hoofdpersoon uit een win tersch sprookje, zeker niet meer herkennen en waarschijnlijk hij zich zelf ook niet. Voor de gemeenschap is 't echter noodzakelijk, dat aldus wordt opge treden. Omtrent de vergadering op Donderdag over de oprichting vsd een Burgerwacht en Vrijwillige Landstorm vernemen wij, dat het dien avond niet tot een resultaat is gekomen. Degenen, die tot de oprichting wilden medewerken, vroegen den heeren, die niet daar mede instemden, heen te gaan. Maar deze bleven. Ook de burge meester wilde niet medewerken, dat de voors'anders dien avond nog tot een resultaat zouden komen. Thans echter vernemen wij, dat de burgemeester enkele voorstan ders heeft aangeschreven, waarin hij zegt het zeer op prijs te zullen steilen a!s zij hun invloed aanwen den ter bevordering van de toetre ding tot vrijwilige landstorm en burgerwacht. Van de toegetn-denm ontvangt de bu-gemeester gaarne opgave. Het bomt den burgemeester gewenscht voor, dat de verlofgan gers zich voegen bij den vrij willigen landstorm, daar zij zich niet meer behoeven te oefeneD, wat de bur gerwacht wei moet doen. De burgemeester laat de zaak dus over aan particulieren. De Gezondheidscommissie be handelde in hare laatste vergadering in hoofdzaak de volgende punten. Besproken werden de verschil lende maatregelen, die reeds in overleg met den Directeur vau den Ontsmettingsdlenst waren genomen om te trachten de Vlektyphus, waar van gevallen in naburige gemeenten waren waargenomen, uit de gemeente Velsen te weren. Deze maatregelen betroffen voornamelijk het voorkó men van de verspreiding der Smet stof door luizen, waartegen met krachtige medewerking van het Gemeentebestuur, op de scholen, in volkslogementen, op fabrieken en in de woningen zooveel dit mogelijk is wordt opgetreden, terwijl in de plaatselijke bladen het publiek op dat besmettingsgevaar werd gewe zen. De Commissie besloot daarenbo ven de aandacht van den Burge meester te vestigen op het gevaar der woonwagens en de Directie der N. Z. Hollandsche Tramwegmaat schappij te verzoeken om aan verre gaand onzindelijke personen het vervoer in de tramwagens te wei geren. Voorts werd op verzoek van B. en W. advies gegeven omtrent de stichting van een gemeentezieken huis overeenkomstig het rapport der ziekenhuiscomto. en omtrent de subsidieering der Mariastichting. De Commissie meende zich geheel te moeten plaatsen op het stand punt der ziekenhuiscommissie en derhalve te moeten aandringen op de oprichting van een gemeente ziekenhuis overeenkomstig het ont werp van Dr. Wortman en de sub sidieering der Mariastichting althans op de gestelde voorwaarden, sterk te moeten ontraden. Ten slotte werd in een openbare vergadering ket jaarverslag behan deld en vastgesteld. der gemeente Velsen van 22 tot en met 25 Februari 1919 Bevallen: J. G. Schade— Rem z.; L. Dam—van der Meijde d.; G. van Groeningen—van 't Veer d.; W. J. PoldervaartPolderman d.; A. Alkemade—Duin d.; M. Schier do Ridder z J. Geijteman- Glas d.; S. GroenMantel z [B. 't Hart de Winter z.; G. W. Halflf—van Heijst d. Overleden: M. van de Rotte, 86 jaren, wed. van C. F. Akkers; G. Gooseris, 72 jaren, echtgenoote van H. Houteboom; E. Zwemmer, 28 ja'en, z. v. R. Zwemmer en M Jraijer; T. Tmga 30 jaren, echtgi - noote van J. Feitsma; L, Plokker, 1 jaar, z, v. L. Piokker en A. Broek. Vergaderingop Dinsdag 25 Feb. 1919 De gi-meanteraad hoeft gister avond wederom een besloten zitting gehouden, waarin de besprekii g over het rapport inzake de ongere geldheden aan het Levensmiddelen- bedrijf is voortgezet. De vergadering heeft geduurd van half acht tot middernacht. Een openbare zitting is er niet geweest. waaromtrent inlichtingen zijn te be komen aan het bureau van politie te IJmuiden. Des morgens van 9—12 uur. 2 bonboekjes. 1 breikous 1 zwarte kinderkous. 5 levenMm ddeleabons. 1 rokspeld. 1 zilveren armbandje. 1 rozenkrans. 1 kettingring. 1 wollen das. 1 zilveren damrsring. 1 grijze po s. VELSEN. Vertrokken 22 Febru ariEendracht Gothenburg. In de week van 15 tot 23 Febr. zijn hier binnengekomen 9 stoomschepen en vertrokken 12 stoomschepen, 2 motorschepen en 1 zeilschip. Als werkloos ingeschreven op 28 Febr. 1919: 11 timmerlieden, 8 metselaars, 1 stratenmaker, 6 schilders, 9 bank werkers, 1 betonwerker, 1 meubel maker, 1 tuinknecht, 5 stokers, 6 machinisten, 4 koks 9 visschers, 134 los arbeiders, 2 gasfitters, 1 loodgieter, 1 mandenmaker, 1 bakker te zamen 201. Gedemobiliseerden1 timmerlie den, 2 metselaars, 1 betonwerker, 3 schilders, 7 bankwerkers, 1 win kelbediende, 1 blikslager, 3 tuin knechts, 2 bakkers, 1 kok, 1 reiziger, 18 stokers, 6 machinisten, 14 ma trozen en stuur lieden, 51 los ar beiders 2 chauffeurs, 1 slotenmaker, 1 lijnwerker te zamen 117. IJMUIDEN. IJmufdens Mannenkoor. Teleurgesteld en verrast tevens werden we Dinsdagavond op het Jublileumsfeest van IJm. Mannen koor door de mededeeling van den voorzitter, dat Mej. Kruger, de heer Keereweer en de Kunstkring ver hinderd waren optetreden. Dat gaf teleurstelling, doch de mededeeling, dat de dames Schatborn, mej. Ku- neken en de heer Smorenberg be reid gevonden waren hun mede werking te verleenen werd mat groote voldoening aangehoord en was in staat de teleurgestelde ge zichten als bjj tooversiag te doen opklaieu. Of we verloren dan wel gewonnen hebben bij deze veran dering van programma kunnen we zeer wel in het midden laten, dit alleen kunnen we verklaren en ze ker wel met instemming van alle aanwezigen, *dat hetgeen ten gehoore gebracht werd uitstekend voldaan heeft. De dames Schatborn gaven mooie muziek, mej. Kuneken wist op lieve innemende wijze haar gedichtjes te vertolken en de heer Smorenberg, bjj zijn optreden met luid applaus begroet, zong zijn liederen zoo, dat een even enthousiast als lang durig applaus hem noopte nog eens weer te zingen. Plaatsgebrek belet ons een uitvoerig verslag van dezen avond op te nemen, wij hopen la ter nog in de gelegenheid te zijn er wat meer van te vertellen en moeten nu volstaan met het vol gende te memoreeren. IJmuiden's Mannenkoor heeft een prachtig vaandel gekregen, zeker een groote voldoening voor deze ijverige zan gers, die met te weinig waardeenng en te weinig bekendheid naar bui ten reeds lOjaien de zang beoefenen. Moge dit vaandel dan ook hel symbool worden voor meer toewij ding nog maar ook voor meer waar- deering, meer sympathie van de zijde van het publiek. Het vaandel werd met een aardig speecbje van mevr. de Laat overgedragen aan het bestuur. Vermelden we nog de uitreiking der prijzen, waarvoor slechts weinig bekroonde vereenigingen, door den ongunstigen treinenloop, aanwezig waren na een pittige feestrede van den heer G. F. Haak, waarin deze den zangors aanspoorde om toch vooral het Hollandsche lied hoog D houdendat het Mannenkoor goed gezongen heefc en de wijze waarop „Staatje ea Wantje", waarmede in Rotterdam in het strijdperk zal wor den getreden, voorgedrag -n werd ons goede moed geeftdat het feestba «oo feestelijk was als in IJmuiden nog □iet gezien. Dat de heer Gonlag gehuldigd werd met van veel waardee ring getuigende woorden en mooie eadeaux, dan moeten we eindig< n met een beroep op onze icgezet' - aen om na dezen voor den zang zoo hoogst belangwekkenden en nut-» tigen kwartettenwedstr. IJmuidens Mannenkoor niet te vergeten, zoowel door toetreding als werkend lid als door finantieele steun. VELSEROORD. Gisteren werd in de Herv. kerk vanwege de Centrale Zendiogs- commissie in de classis Haarlem een Zendingsbioscoopavond gegeven. Eerst voor de kinderen (de kerk was toen stampvol) later voor vol wassenen. De films, die vertoond werden, afkomstig van tet Kolouiaal Insti tuut te Amsterdam, gaven een kijk I op het leven van den inlander in de dessa, op verschillende godsdien stige gebruiken enz,, en waren zeer leerzaam. Maandagavond waren deze voor stellingen te Velsen gegeven en ook daar goed geslaagd. VELSEN. Gisternacht is alweer ingebro ken in de in aanbouw zijnde villa voor den heer van Kralingen aan den stationsweg. Dat is voor de tweede maal binnen drie dagen. Thans werd echter niets ver mist. SANTPOORT. Voor het examen Nuttige Handwerken is geslaagd Mej A. Vorsterman van hier. Advertenties. Elisabeth Cornelia Echtpaar zonder kinderen vra gen gedeeltelijke met gebruik van keuken. Brieven onder letter S, b(j boekhandel Roelse, IJmuiden. Ap de gehouden Algemeene Ver- gadoring der N.V. Sleepboot trawler „Henderika" is met ingang van heden benoemd tot Directeur, en is den heer J. v. d. GRAAF als zoodanig afgetreden. Op goeden stand te IJmuiden een KANTOORGEBOUW of een complex GEBOUWEN geschikt om tot kantoor te worden ingericht. Benoodigd vloeroppervlak der kan toorlokalen minstens 500 M'. Aanbiedingen onder letter P. aan OLIVIER'S Adv. bur., Rokin 70, Amsterdam. Damo vraagt van Dinsdag tot Zaterdag een gezellig liefst geen beroepspension. Brieven met uitvoerige inlichtin gen en opgave van prijs, onder letter R 135, aan het adv. bureau P. F. C. Roelse. Keizer Wilhelmstr. 12, IJmuiden. Aanleg van Licht-, Kracht- en Bel-lnstallatles. Magazijn ran Verlichtingsartikelen. Leréring en Aanleg rail complete Drijfwerken. Reparatie inrichting. Beleefd aanbevelend, Sieeds voorradig tegen concurreerende prijzen, bjj Groote en kleine reparatiën solied, correct en billijk. Beleefd aanbevelend, WillielmiDastraat No. 2, Telefoon 354 36 Neptnnnsstraat 36 Geboren doehter van W. J. Poldervaart—Polderman I. Poldervaart. IJmuiden, 23 Febr. 1919. Heden overleed te Vlaardingen zacht en kalm na een korte onge steldheid onze geliefde Vader, Be huwd- en Grootvader, de Heer Wedn. van Mej. Johanna v. d. Valk, in den ouderdom van bijna 85 jaar. J. Bergwerf. L. Bergwerf-de Gast en Kinderen. IJmuiden, 23 Febr. 1919. Kon. Wilh. kade 71. Gevraagd voor dag of dag of «n nacht. Loon f4,60. Adres bureau van dit blad. Door particulier te koop gevraagd goed onderhouden Brievan met opgave van prtJs, merk, aan tal registers enz. endor no. R. 134 Adv. bureau P. F. C. Koelse. Te koop gevraagd Fransche «f Duitsch» piano. Brieven met merk en prtj» ónder R. 104 Adv bureau P F C Roelse. Behandelirg van alle rechtszaken, faillissementen, onderhandsche regeling met schuldcischers, opmaken van contracten, verdediging in civiele en strafzaken. Te spreken iederen VRIJDAG van 10 uur 's morgens tot half drie 's middags in Café „DE KROON" (Dir. Brinkman) te Haarlem.

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 2