ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 346. De Huisbewaarster. Woensdag 5 Maart 1919, 4e Jaargang BERICHT. In dit nummer wordt een aan vang gemaakt met het zeer boeiende feuilleton Officieel. Levensmiddelenfcedrij f Yeisen Gedurende de week van "Vrijdag 7 Maart tot en met Donderdag 18 Maart is verkrijgbaar op: bon No.489 V» P°nd Regeeringsviseh. 490 1 K.gr. Uien A 10 et. per K.gr. ,491 V» Pond suiker. 492 V* pond bruine boonen. 493 ons Amerik. Buik spek k 20 cent per ons. 494 1 ons Rijst. 495 2 ons huishoudjam. 496 1 ons kaas 30 k 18'/8 cent p. ons. 497 1 stuk Kleizeep a 10 ct. 247 1V, K.G. Kleiaardappelen, k 8 et. 248 21/» K.G. Veenaardappelen, A 5 7, et. Op de Melkkaart v.m. bon C 22 blauw t.m. bon C 28 blauw Vio L- Melk k 2 cent. v.m. bon C 22 Rood t.m. bon C 28 Rood Vio L. Taptemelk of Karne melk a 7 7» cent per Liter, bon C 47 Rood 7» K.G. geconden seerde Taptemelk a 30 eent. Zoolang de voorraad strekt. Thee- en Koffiekaart bon 48 is geldig van 1 t.m. 31 Maart voor 1 ons Koffie. Boter- en vetkaart bon 6, 3e tijd vak is geldig van 8 tm. 15 Maart met bijlevering van bon 488 uit het bon boekje. Broodkaart 88e week is geldig van 5 Maart t.m. 13 Maart. Centrale keuken Yelsen Menu. Maandag 10 Maart: Snijboonen Woensdag 12 MaartHutspot Zaterdag 15 Maart: Erwtensoep 15 «ent per portie. In de Snijboonen en Hutspot zal ook boter worden verwerkt. De verkoop der bons geschiedt Maandag voor Woensdag. Woensdag voor Zaterdag. Vrijdag voor Maandag Van den Wachttoren. Goede vooruitzichten. Toen de plannen der werelddistri butie bekend werden hebben we aanvankelijk gevreesd, dat Neder land bjj die verdeelicg van grond stoffen en voedingsmiddelen wel een zeer bescheiden deel zou krijgen. Ee st zouden natuurlijk de gealli eerden voorzien worden, het over schot zou voor degoddeloozenzijn: de neutralen, die de wereld niet hadden helpen verlossen van het Pruisische militairisme, en de ver slagen tegenstanders. Er werd door de vertegenwoordigers onzer regee ring en de geallieerden een agree ment (overeenkomst) gesloten, maar de inhoud daarvan bleef langen tijd onbekend. Onze regeering maakte zich van den drang tot publicatie af met de opmerking, dat de gealli eerden regeeringen wellicht niet voor bekendmaking te vinden zouden zijn. Eindelijk is echter deze overeen komst openbaar geworden en de ge allieerden beloofden onze toege meten porties nog te vergrooten. Belangrijke hoeveelheden goederen zullen ons buiten het agreement om toegezonden worden. Ook blijkt nu de graan- en vetpositie volstrekt niet zoo ongunstig te zijn, als aan vankelijk werd gevreesd. W|j krijgen van een ander ons deel en met eenig geduld zullen we spoedig uit de ergste moeilijkheden zijn. Van waar die vriendelijkheid der gealli eerden jegens ons, die ze overigens gedurende den oerlog steeds min of meer wantrouwend, soms zefs bijna vijandig behandeld hebben? De Hollanders staan evenals vroeger nu weer bekend als stein- reieh. Onze goudvoorraad is ook in derdaad zeer groot en gedurende de oorlogsjaren zijn hier enorme kapi talen gemaakt. Bij do bestaande maatschappelijke verhoudingen be- teekent zulks volstrekt nog geen algemeen® welvaart. Men heeft China wel eens het rijkst© land ter wereld met de grootste bevolking van armen genoemd 1 Het buiten land bekommert zich er echter niet om, of het kapitaal gieh hier bij enkelen of bij velen bevindt, als het er maar een deel van krijgen kan. De geallieerden hebben in de eerste plaats geld noodig; ze hebben daarom dringend belang bij uitvosr naar landen, die betalen kunnen. Daarom heeft ons land thans hetere kansen, om bin nenkort volop materialen en voedsel te ontvangen dan België, öeid doet wel oyer een zee van misverstand, onwelwillendheid en vooroordeel heenstappen. De behoefte aan geld bij de geallieerden bi|jkt ook niet het agreement. Wij moeten belangrijke credieten verleenen aan de gealli eerden, aan Italië 18 millioeD, aan Frankrijk 80 millioen en aan Enge* land 76 millioen. Als wij bij de verrekening van de ons gezonden goederen dat geld zachtjesaan terug krijgen, is er geen kwaad hij. De handelsvloot der wereld heeft wel ernstig geleden, maar er is en wordt nog hard bijgebouwd en het goe derenvervoer over de wereldzeeën is in vollen gang. Door de concur rentie dar verschillende maatschap pijen en landen zullen vrachtprijzen nog wel verder dalen. Kortom met eenig geduld zullen wij vrij spoedig de periode van sehaarschte achter den rug hebben en daardoor zal ook wel de duurte spoedig wat gaan dalen. Er is o. i. reden, om onze economische toekomst vrij op timistisch tegemoet te zien. Het gezond verstand inzake België. Er bestaat in ons laad thans een sterk vijandige strooming tegenover België. Men vergelekt de Belgen bij gasteD, die bij ons aan tafel gezeten hebben en bij het heeDgaao, na volop van onze mildheid en gastvrij heid genoten te hebben, een paar zilveren lepels in hun zak steken en zoo hun weldoeners bestelen. Eenige malen reeds hebben we die vergelijking gelezen. Ware ze juist, dan zouden we zeggen: Gelukkig, dat we de bestolenen en niet de dieven z|jn. Maar de vergelijking is minst genomen ietwat voorbarig. Er is nog geen lepel, zelfs geen servet of tandenstoker gestolen. Er zijn in België annexionisten, maar er zijn er ook, die van de plannen, om ons een deel van ons grond gebied af te kapen, niet willen weten. Wie het talrijkst zijn, weten we niet, De eersten schreeuwen het hardst en maken daardoor den meesten indruk. Dit is zeker, dat de Be'gi- sche regeering de onze nog met geen woord verwittigd heeft van haar begeerte, om België wat grooter en Nederland wat kleiner te maken Er zijn wel allerlei geruchten over de Belgische eischen ten opzichte van ons land te Versailles, maar met geruchten mogen we wel zeer voorzichtig zijn. Onder de vele be schouwingen over deze kwestie trof ons een rustig en verstandig artikel in een Engelsch blad, Common Sense (Gezond Verstand) genaamd. Dit artikel doet den naam van het blad eer aan. Het herinnert er aan, dat Nederland bereid is over de vrijheid der Schelde te onderhandelen. In vredestijd is de Schelde vrijin oorlogstijd wordt ze gesloten voor militair verkeer. Dit is voor Neder land gedurende den oorlog een bron van onrust geweest. Men herinnert zich zeker nog wel de vrees, dat de Engalschen langs de Schelde België te hulp zouden willen kom6n of Duitsehland de Schelde zou gaan gebruiken, om van Antwerpen ook een nest van «luikbooten te maken. Komt er een Volkerenbond, dan zullen alle wegen ter land en ter zee openstaan en deze kwestie van zelf opgelost zijn. Nederland wil niet weten van afstand van grondgebied. Toepassing van het zelfbeschikkingsrecht moet leiden tot een volstrekte handhaving van den bestaanden toestand. Im mers Zeeuwsch-Vlaanderen en Lim burg willen beiden zeer bepaald Nederlandsch blijven. Nederland zou zich niet kunnen verzetten, indieü België, gesteund door de geallieerden, zijn eisehen wilde doorzetten. Een inval In zijn onzijdig gebied zou Nederland niet kunnen keeren. Maar, merkt het En gelsche blad op, Neder land vertrouwt, dat de geallieerden dit nooit zullen gedcogen. Deze beschcuwing komt ons zeer juist voor. Men zal toch niet over ons gebied buiten ons om beschikken. Zeker zal ons land, te Versailles gehoord worden, als België daar met de veelbesproken eischen komt. Onze regeering heeft kort maar krachtig verklaard, dat wij niet bereid zijn een deel van ons grond gebied af te staan. Deze verklaring zal, zoo noodig, te Versailles zeker niet minder nadrukkelijk worden gegeven. En dan De geallieerden zullen tegen den duidelijken wil ODzer regeerinj; en der betrokken bevolking zeker aan België niet toestaan, om landroof te plegen, stel dat dit in het voornemen van onzen buur mocht liggen. Er is daarom, meenen we, nog steeds geen reden om onze beroemde vaderlandsche kalmte te verliezeD. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Met ingang van 25 Febr. j.l. is de kommies der Directe Belas tingen Th. Smeenge van Rucphen naar hier verplaatst. In hare vergadering van Maandag j.l. besloot de Chr. Jonge- lingsVereeniging Het Mosterdzaadje alhier tot den ombouw dezer orga nisatie in een Christelijke Jonge Mannenvereeniging. Reeds geruimen tijd deed zich ter deze plaatse de behoefte gevoelen aan een dergelijke vereeniging die het werk in ruimere mate opvat dan zulks bij een Jongelings Ver eeniging van het oude karakter het geval kan z|jc. De C. J. M. V. zal in verschillende afdeelingen voor knapen, jongelie den en voor jonge mannen arbeiden, hare secties voor letterkunde, drank en zedeloosheid-bestrijding, sociale studie, zending enz. zoo mogelijk in een eigen gebouw concentreeren. Eerste practisch gevolg der reor ganisatie zal wezen dat nu ook ouderen en getrouwden lid kunnen worden en blijven en in den arbeid ten bate van het ontwikkelende ge slacht hunne plaats kunnen innemen. VELSEROORD. De Tooneelclub van de afd. Velseroord der S.D. A. P. gaf Zon dagavond in de zaal Flora een uit voering voor een geheel bezette zaal van Heijermans „öhetto". De voorzitter der afdeeling, de heer L. van Hameien, sprak een openingswoord. De heer Th. de Vries, die al zoo menigen prijs in de rol van Saehel heeft gewonnen, speelde ook nu weer mee. En wij zouden zeggeD, hoe ouder hij wordt^hoe beter hij zieh inleeft in de rol van den ouden blinden kleerkooper. Meesterlijk was ook nu weer zijn uitbeeldingsver mogen. De andere medespelenden stonden voor 't eerst in deze moeilijke roller, maar zij hebben zich er goed door heen geslagen. Rafaël was goed en de rebbe ook. De moeilijke rol van Rose eischfc zeer veel, toch was zij in het laatste bedrijf goed in haar smeeken tegen den vader. Esther voldeed ons niet erg, maar zij kan 't wel, want het tafreeltje op de bank voor 't huis was uitnemend. Aflron was ook goed. Het rumoer der jongelui, die blijkbaar alleen voor 't bal komen was zeer hinderlijk voor de bezoe kers, die komen om een mooi stuk te zien weergeven. Het Centraal Drankweer Co mité in de gemeente yelsen hield Maacdagavor.d zijn jaarvergadering in de zaal „Flora" alhier. De zaal was flink bezet. De voorzitter, de heer IJ. J. Reits- ma, opende de vergadering en deelde mede dat de spreker Ds. O. B. Wes tenburg van Beverwijk, door een ziektegeval verhinderd was te komen. De heer O. A. Aalderick alhier was echter bereid een woord ter ver vanging te spreken. De heer Aaide- rink deed dit onvoorbereid, maar deed het goed. HQ sprak over de noodzakelijkheid der drankbestrij ding, over plaatselijke keuze en wekte vooral de aanwezige jongeren op tot den strijd en om het idealisme daarvan hoog te houden. De secretaris, de heer O. Voet, bracht het jaarverslag uit en de penuingmeester, de heer S. Koning, het flnancieël verslag. De laatste vermelde een batig saldo van ruim f7.—. De verslagen zullen in druk verschijnen. Medewerking was dezen avond verkregen van het Symphonie-orkest Euphonie alhier, directeur de heer R. Rijke en de Geheelonth. Too- neelvereeniging Door „Onthouding Vereenigd" van Santpoort. De laatste voerde de dramatische schets „Haar Verjaardag" op, een stukje droeve drankellende. Het symphonie-orkest droeg veel bij om den avond te veraangenamen en uit het luide applaus bleek, dat men er veel van genoot. De voorzitter zeide dan ook zeker aller tolk te zijn, toen hij en het orkest en de Tooneelvereeniging hartelijk dankte voor hutne mede werking. Het was voor het Drank weer-Comité een mooie, goedge slaagde jaarvergadering. VELSEN. Het provinciaal Noord-Hol- landsch Zendingsfeest zal worden gehouden op Woensdag 18 Juni a.s. op de buitenplaats Waterland alhier of op Veiserduin te Velseroord. Voor het examen Nuttige Handwerken zijn geslaagd de dames A. E. Boon en W. Rasmussens van hier. Uit het levensmiddelen maga zijn van de Coöperatieve vereeni ging „De Eendracht" is 34 K.G spek ontvreemd. Zaterdagavond stonden er 11 woonwagens bij de stoompont, waarvan er tot vreugde der politie, die er veel last van heeft, 8 dien zelfden avond vertrokken. Zondag morgen stonden er echter weer 13. In d8n schoenwinkel van den heer Bosman te Wijkeroog werd Zaterdagnacht een ruit ingeslagen, waarschijnlijk om dietstal te plegen. De heer B. ontwaakte door den slag en ontstak Ijlings licht, waardoor de inbrekers op de vlucht gingen Sedert eenigen tijd is het kleine pontje niet aanwezig, zoodat de uurtochten des nachts ook met de groote pont geschieden. Daar hiervan geen kennis gegeven was, ziin reeds eenige personen het slacht offer geworden, die bij de kleine ponthaven stonden ta wachten, ter wijl de overtocht met de groote pont geschiedde. Bij de weduwe Roels te Vel- sen hebben inbrekers een ruit uit gesneden en zieh zoodoende mees ter gemaakt van chocolade, tabak en sigaretten. De heer R. H. P. Fischer, veearts alhier, is aangewezen als plaatsvervanger van den distriets- veearts te Amsterdam. Voor de Haarlemsche recht bank stonden terecht H. W. R. 21 aar, tuinder te Beverwijk enN. A. d. O. werkman in dezelfde plaats woonachtig. Hen wordt ten laste gelegd, in den Dacht 11—12 September te Wjjk aan Zee en Duin een koe uit de weide te hebben gestolen ten nadeele van J. V., landbouwer te Velsen. Beiden ontkennen pertinent. Een groot aantal getuigen wordt gehoord. Getuige J. V. is met den veldwach ter naar den huidenkoopman D. B. te Alkmaar gegaan. Daar heeft hij de huid van zijn koe herkend. De koe was geslacht bij P. v. d. K. te Beverwijk, wiens vrouw een ribstuk er van kreeg. Beklaagden beweren, de koelvan v. S. te Velsen te hebben gekocht. Deze wordt als getuige a décharge gehoord en verklaart, dat hij wer kelijk een koe aan beklaagde ver kocht heeft. Het signalement van het beest komt echter niet al te goed oveieen met de gestolen koe. Ook had de laatste een bijna vol dragen kali in zich, terwijl de ver schillende getuigen k décharge hier van niets hebben gemerkt. Aan de hand van verschillende getuigenverklaringen acht de officier van j ustitie het feit bewezen en eischt IV» jaar. Mr. v. öigch uit Amsterdam pleitte vrijspraak. SANTPOORT. Een ernstig ongeval overkwam Vrijdagmiddag op den Hagelinger- weg, den heer Jan van der Veldt vrachtrijder van Santpoort naar Haarlem. Zittende op z|jn vracht wagen verloor hij een van zijn klom pen en toen h|j deze wilde pakken, kwam hij eerst in onzachte aanra king met zijn paard en vervolgens kreeg h|j een wiel over een zijner beenen met het noodlottig gevolg, dat dit been boven den enkel brak. Hij werd eerst bij Dr. de Qroot bin nengedragen en vervolgens naar een der Haarlemsche ziekenhuizen ver voerd. Aan de halte Driehuis-Wester- veld is door de A. N. W. B. een driearmige wegwijzer geplaatst. De afdeeling Santpoort, van Werklieden in Openbare Diensten en Bedrijven hield Zaterdagavond haar jaarfeest, ditmaal in de zaal van „Vreeburg" te Bloemendaal. Het schijnt, dat we dit jaar een vroege lente zullen beleven, altans de kieviten vliegen al druk over de weilanden, die alhier gele gen zijn. Vrijdagmiddag ontstond een begin van brand in de woning van den heer Kramer, waar eenig wasch- goed te dicht ter droging bij de kachel was gehangen, zoodat 't vlam vatte. Een der kinderen, ontdekte het gevaar en moeder, die daarna spoedig verscheen wist verder on heil spoedig te voorkomen. IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1