ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Vrijdag 16 Mei lijst elf vooruitbetaling No. 366. Woensdag 14 Mei 1919 4e Jaargang Abonnementsprijs80 ets., per 3 maanden, franco per post 95 ets., voor het Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten Tot plaatsing van advertentlSn vas buiten de gemeente YELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd bet Advertentiebureau P. F. C. E O E L 8 E, IJMUIDEN. Verschijnt W oensdags en Zaterdags Uitgave van de Naanal. Venn. Uitgevers Mfi, „IJmaidsn" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. Y. Drukkerij Sinjewel, Wiliemspleiu 11, IJmuiden Telefoon 153 ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- dselingen 25 ets. per regel. Advertentieeontracten tegen zoor billijk tarief. Advertentiën niter IQ k in fcs zandon WGSNSBAG es ZATERDAG tot 9 uur v.a, Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 cent per regel. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis dat ter Gemeente-se cretarie Ier inzage ligt een verzoek met bijlagen van A. de Groot te IJmuiden om vergunning tot op richting van een tijdelijke viseh- rookerij op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuideD, Sectie L No. 1271, gelegen aan de Z.Z Vissehershaven. Op Maandag den 26 Mei 1919, des voormiddags te elf ure, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, 12 Mei 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ü6 Burgemeester H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WJJNOLDY DANIËLS. Mond- en Klauwzeer. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat volgens beschik king van den Minister van Land- bruw, Nijverheid en Handel buiten toepassing zijn gesteld de voegende maatregelen met betrekking tot mond- en klauwzeer: le verwildering en afzondering; 2e. onderzoek; 3o. plaatsing der kenteekenen; 4e. merkine; 5e. afsluiting van hoeven enz. en verbod van vervoer van en naar afgesloten kringen; 6c. ontsmetting; 7e. verbod van vervoer naar ver boden plaatsen. Uitdrukkelijk wordt onder de aandacht van belanghebbenden ge bracht dat de verplichting tot het doen van aangifte van ziek of ver dacht vee is blijven bestaan. De Burgemeester voornoemd, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Plaatselijk Nieuws, IJMUIDEN. De kommiezen 3e klasse der Directe Belastingen J. A. Beekman en H. de Graaf zijn van Tilburg naar hier verplaatst. Eene juffrouw M. is aange houden wegens gepleegde diefstal. Zekere G. wegens diefstal van touw werk van een vissehersvaartuig. Van den aannemer L, is eera hand wagen gestolen, die bij den op- kooper B. is teruggevonden en in beslag is genomen. Volgens rapport van een alhier binnengekomen stoomschip werd op ongeveer 10 mijlen Noordwest uit de kust van hier een boven water uitstekende mast gepasseerd, die blijkbaar aan een daar gezonken vissehersvaartuig behoort. Naar we vernemen zal da heer J. Fa.k, organist in de Ned. Herv. Kerk gedurende de zomermaanden orgelconcerten geven, welke gehou den zullen worden op Woensdag avonden van half acht tot half negen. Maandag en ook reeds öaar- aanvoorafgaande dagen ontvingen vele ingezetenen nitt minder dan 3 exemplaren van de Kennem er- Editie van de Oprechte Haarlemsehe Courant van denzelfden dag. Door IJ.V.Y. Stormvogels is aan de vereeniging Kinderhersiel- lings- en vacantiekolonies een be drag afgedragen ad f 302 30, zijnde de netto opbrengst van den wed strijd Stormvogels op 4 Mei 1.1. IJmuidess Mannenkoor heeft Vrijdag j 1. een uitvoering gegeven ter gelegenheid van het succes be haald in den nationalen zangwad- slrijd te Rotterdam. Ondanks d;-n mooien warmen avond, was de belangstelling groot die zeker voor een deel het mede werkende solokwartet „Euphonia" uit Haarlem heeft gegolden. Het koor zong onder meer „Volkslied" van W. F. Kools, het verplichte num mer en „Stanlje en Wantje" van J. P. J. W'.erts, het vrije nummer van den wedstrijd te Rotterdam. Met hoeveel gloed het Volkslied ook werd gezongen, heeft het ons a s muziekwerk niet bijzonder kun nen bekoren. Veel mooier werd o.i. bet vrije nummer gezongen en vol deed dit voor koor z*ker moei ijk werk ons buitengewoon. Het kwartet, waarvan wij de hooge prestaties reeds vroeger heb ben kunnen bewonderen, oogstte veel lof, inzonderheid Hymne aan den nacht van Beethoven. Euphonia dat haar vaste medewerking aan IJrauidens Mannenkoor heeft toe gezegd, is daardoor een niet ge ringe steun voor het Mannenkoor geworden. Door den bouwkundigeK. Boon werd deze week aanbesteed het ver bouwen van eeu perceel voor reke ning van den heerA. vanVredé, en het verbouwen van een perceel voor rekeniDg van den heer C. Gras. Gegund aspect, aan de laagste inschrijvers P. Bart voor f 1695. P. Heere Zonen voor f 2050. VELSEROORB. In de Vrijdagavond alhier ge houden vergadering van het Cen traal Drankweer-Comité werd mee gedeeld dat eerstdaags nog een vergadering over het Ons Huis-werk met hiervoor belangstellenden zal belegd worden. Na een uitvoerige discussie werd met 5—3 stemmen een prineipië4 besluit genomen, om jeugdorganisaties niet toe te laten tot het Comité De Blauwe week-actie werd be sproken, voor den verkoop der Blauwe bloempjes van 29 Mei9 Juni was van B. en W. toestemming ontvangen. Op Woensdag 4 Juni zal een groote propaganda vergade ring plaats hebben in de zaal Con cordia op Wijkeroog. Eesige belang- INGZONDEN MEDE DEELINGEN. Economische Bond Afdeeling IJmuiden Gemeente Velsen. rijke voorstellen van afdeeiiagen zullen eerst ia de aangesloten ver enigingen besproken worden. Besloten werd aan B. en W. een adres te richten met verzoek ver gaderingen voor drankbestrijding niet te doen vallen onder publieke vermakelijkheden. VELSEN, Zaterdagavond hit ld de Econo mische Bond eene openbare ver gadering in Hotel De Prins, waar de heer Ir. J. Penning kwam spreken over „Wat wil de Econo mische Bond Aanvankelijk was er weinig belangstelling, maar tegen r.alf 9 waren er een 50 tal toehoor ders en hoorsfcers, want er waren ook eenige dames. Nadat de Voorz. de vergadering geopend had kreesr de heer Penning het woord, die begon met da vergadering te feiiei- teeren met de aanneming van het wetsvoorstel Marchant, waarna fcfj de wordingsgeschiedenis van den Econ. Bond uiteenzette. Spreker begon met te zeggen, dat de Bond, heiaas aan politiek moest gaan doen, wat oorspronkelijk niet in het plan lag. De Bond is door het op treden van andere partijen genood zaakt om tegen wil en dank in het politieke strijdperk te treden. Spr. heeft nood tot eene politieke partij behoord en zou uit den Ec. Bond treden, wanneer mocht blijken, dat de Bond er steeds aan zou moeten blijven doen. Hij hoopt, dat de Bond weer spoedig tot zijn oorspronkelijk doei zat kunnen terugkomen. Spreker wee& er op, dat er door velen in den lande al veel leelijks van den Bond verteld,is en haalde daarvan vele voorbe dden aan, doch er is daarin al eenige verbetering gekomen. Naar aanleiding van de bestrijding door de kerkelijke partijen deelde spr. mee, dat hij wenschte de geloofsovertuiging van alle men- :©hen geheel vrfj te laten. Van de burgerlijke partijen scheidt ons niet zooveel meer, wij willen meezeggingsebap van de arbeiders ia de bedrijven, waardoor wij van de vrij-liberalen verschillen, maar overigens bestaat er veel gemeen schappelijks. Van de Vrijz. Dem, verschillen wij hierin, dat zij te veel met de S D. A. P. meegaan, zoover willen wij niet gaan. Wij willen eene regeering van het geheele volk, maar allereerst gezorgd voor eene economische ver heffing, waaruit een geestelijke ver heffing zal vo'gen. Wij zullen met iedere partij meegaan, die daarnaar streeft. Art. 3 wijziging der kieswet is van de baan, tenminste spr. meent, dat de Eerste Kamer het voorstel Marchant ook wel zal aannemen. Toch lichtte spr. nog even de clausule toe, waarin de Bond vroeg om dien vrouwen het kiesrecht te geven, die er om vroegen. Wat de afschaffing van leger en vloot betreft, meent spr. dat de tegenwoordige toestanden er op wijzen, dat we daaraan helaas nog niet toe zijn. Bevordering van het vrije han delsverkeer enz. punt 6 van het program van den Bond, beschouwde spr. nu en kwam er tegen op, dat zij protectie zouden willen. Geen invoerrechten, maar wel eenige hulp aan Industrif ën, dat is ia net belang van het heeie Nederl. volk en daarbij trad spr. in verband met het a.s. hoogovenbedrijf in eenige bijzonder heden. Hierna kwam spreker tot eene beschouwing van de verhoudiBg tussehen werkg wers en werknemers en beval aan, wat in Amerika be stond, Daar zijn Commissies, die belast zijn met de oplossing der geschillen, waarvan het gevolg is, dat. het aantal stakingen daardoor zeer verminderd Is. Daarop sturen ook wij aan, zegt spreker. Wettelijke bescherming enz. was ook een kardinaal punt in het pro g'am van den Bond. We moeten daarbij rekeniDg houden met het buitenland, opdat we zullen kunnen blijven concurreeren. Er moet eene internationale regeling getroffen worden voor de groot-industria, wat betreft het aantal arbeidsuren en voor de kleine bedrijven zullen eenige uitzonderingen moeten blij ven bestaan. Hierna ging spr. over tot watd8 Ee. Bond reeds tot stand bracht en wees in dit verband op wat de afd. Leeuwarden gedaan had, n.I. het bouwen van woningen en het stichten van eene vereeniging tot herplaatsing in de Maatschappij van de gedemobiliseerden. Wat het verwijt betreft, dat de Bord een kapitalistische is, ant woordt spr., dat de kapitalisten ia den Bond niet de lakens uitcieelen. Spr. eindigt met den wenscb, dat ieder zal willen hulpen om te kun nen zeggen: Er zijn geen partpen meer, er zijn alleen Nederlanders, die eendrachtig samenwerken om ons aller belangen te behartigen. Na een pauze kwam er gelegen heid voor debat waarvoor zich een 4 tal had opgegeven. De eerste debater, de heer Schutte wees er op, dat de Ec. Boud vol gens den heer Penning geen ver leden had, maar hij ontkende dat. De Bond heeft wel e6n verleden. De heer Treub, de leider van den Bond, heeft zich tegen den duurte- toeslag bij de marine verklaard. Hij onthoudt het personeel het noodige loon, dat is een misdaad. *De heer Visser wees ook op de daden van den heer Treub. Deze heeft gezegd, dat het uit moest wezen met den steun aan de werk- loozen, daartegen wenscht debater te protesteeren. De heer Schilling uit er zijne be vreemding over uit, dat de spr. absoluut zich onthouden heeft van eene bespreking der gemeenteraads verkiezing. Debater komt er tegen op, dat de Bond niet aan politiek doet, dat mag voor spr. zoo zijn, maar de Bond doet er graag aan, maakt er eene hoofdzaak van. Den Ec. Bont noems debater een Bond voor Eigenbelang. De heer Landeweert wenschte meer in het bijzonder te spreken over wat in het orgaan van den Bond gestaan heeft, bijv. de be schuldiging van het smijten met geld in de gemeente door de S. D A. P. Debater zei. dat de slechte toestand der finantiëa in de gemeente veroorzaakt is door den crisis, waarin we verkeerd hebben. De S, D. A. P. is onschuldig. Hij verzoekt den heer Penning mee te deelen, waarin het wanbeleid der S. D. A. P. schuilt. De heer Penning beantwoordt de verschillende debaters en deelt mee, dat hij zich niet had voorgenomen te spreken over de gemeenteraad» verkiezingen, maar in groote lijnen had willen aangeven, wat de Bond wilde en dat heeft hij gedaan. Na dat de Voorzitter nog eenige toe lichtingen gegeven had, sloot hjj de vergadering. Uit de ponthaven heeft een jongen met een haak aan een touw tje een fiats zonder banden opgo- haald. Alhier is een vrouw zoodanig geschrokken door het vallen van een schilderij van den wand, dat ze na een paar dagen is overleden. Da heer H. J. Po3t, conducteur bij de Noord ZuidHcll. Tramweg Mij. heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd, en zal, naar de N. H. Ct. meldt, vanaf 1 Juni optreden als pachter van het R. K. Vere nigingsgebouw te Wijkeroog. De S. D. A. P. organiseerde Zon dagmiddag een propaganda-wandel- tocht door de gemeente. Vele dames en heeren, leden van de IJmuider Volksstem, wandelden van IJmuiden naar Vekeroord en Velsen. Men droeg bordjes met het opschrift „Stemt op lijst 5" en zong opgewekt de socialistische liederen. SANTPOORTi Op twee «aken mag de politie hier wel eens haar aandacht vesti gen. De eerste is het woeste auto rijden, waardoor gevaar voor voet gangers ontstaat en onnoodig veel stof opgejaagd wordt. Sommige be stuurders dier voertuigen schijnen de borden van maximum snelheid geheel niet te zien, want ook in de kom wordt soms met een expressneltrein snelheid gereden. De tweede zaak is, het op Zondag tus sehen Kerktfjd luidkeels aanprijzen van koopwaar van sommige venters in sinaasappelen. Dit is een slecht voorbeeld van Zondagsrust en Zon dagsheiliging. De gemengde zangvereeniging „Vox Humana" zal in den wedstrjjd die in Juli te Noord Scharwoude gehouden «al worden in de eerst® afdeeling uitkomen. S. van hier, werd Zaterdag nacht half één in treurigen toestand aangetroffen aan den Sehoterweg. Badende in het bloed en met een gapende hoofdwonde heeft men hem bij de drinkfontein afgewasschen en zoo goed en zoo kwaad het mogelijk was verbonden en daarna door een paar voorbijgangers naar Santpoort gebracht. Hjj vertelde, dat hfj met een mes was bewerkt geworden. De Gemeenteraadsver kiezingen. Vrijdagavond had een gecombi neerde vergadering plaart in de zaal van den heer M. J. Eozerink alhier, uitgeschreven door den Economi- sehen Bond, afdeeling IJmniden en den Ned. Bond voor Vrouwen Kies recht Santpoort en O. Na een inlei dend woord, uitgesproken dsor de voorzitster van laatst genoemden bond, mevr. J. v. d. Berg vaa Eysinga, waarin zfj liet uitkomen, dat door de groote geestelijke stroo- mingen, die Europa beroerden, een nieuwe maatschappij stond geboren te worden, en de opmerking ge IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1