ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN vooruitbetaling Mo. 376. Woensdag 18 Juni 1919 4e Jaargang Abonnementsprijs80 ets., per 3 maanden, f rant: o per post 95 ets., voor het Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en fefj de Agenten Tot plaatsing van advertentlSn van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend geroehUed hef Advertentiebureau P. F. C. EO E L S E, IJMLIDEN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgayo van de Nsaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmniden" AMES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V. Drukkerij Sin je we], Willemsplein 11, IJmuiden Telefoon 153 ADVERTENTIÉN van 15 regels 75 ets. ledereregel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 ets. per regel. Advertentieeontraeten tegen seor billijk tarief, Advertentiën u i t e r 1 g k in t® zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 sur v.m. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Officieel. MILITIE. Uitspraak van Gedeputeerde Staten op ingebrachte bezwareD. De Burgemeester van Velsea maakt bekend, dat Gedeputeerde Staten dezer provincie, naar aan leiding van ingebrachte bezwaren t' gen de uitspraak van den Militie raad omtrent de hieronder genoemde ingeschrevenen voor de militie, lichting 1920, dezer gemeente, heb ben beslist zooals achter ieders naam is vermeld. Namen der Ingeschrevenen Ar ie Akkerman, Nicolaas Brandjes, Kiaas Groot, Jacob Snel. Uitspraak van den Militieraad De gevraagde vrijstelling wegens broederdienst geweigerd. Uitspraak van Gedeput. Staten Appellante in zijn beroep niet ont vankelijk verklaard, Met handhaving van de bestreden uitspraak, de ingebrachte bezwaren ongegrond verklaard. Van de uitspraak van Gedepu teerde Staten kan gedurende tien dagen, te rekenen van den dag, waarop de uitspraak ter algemeene kennis is gebracht, bij de Koningin in beroep worden gekcmen door den Commissaris der Koningin in de provincie, door cien Militiecom- raissaris en voorts: le. door de in geschrevene, wien de uitspraak geldt, of doorzon vader, meeder, voogd of cu rator 2e. door elk der overige voor de gemeenteisgeschrevenen.ofdoor zijn vader, moeder, voogd of curator. Het verzoekschrift, waarbij be roep wordt ingesteld, moet behoor lijk m9t redenen omkleed zijn en ter Secretarie dezer Gemeente wor den ingeleverd. Verzoekschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de voorge schreven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Velssn, 18 Juni 1919 De burgemeester voornoemd, H. via LOREN VAN THEMAAT. Van den Wachttoren. Uit dankbaarheid voor den Vrede. Aan het Nederlandeebe vote's door een aantal van onze eerste maanen een open brief gericht, om op te wekken tot het stichten van een Nationaal Vredesfonds. In den brief wordt allereerst geconstateerd, dat de wereldoorlog ten einde is ga- komen en wij een gelukkiger tijdvak zijn ingetreden, waarin hersteld moet worden, wat geleden is en wij dus nieuwe toestanden moetan scheppen, opdat voor allen een betere toekomst zal aanbreken. Daarvoor zal veel geld noodig zyn. Het heeft altijd tot roem van ons volk gestrekt, dat het uit eigen beweging zooveel tot stand heeft gebracht op wetenschappelijk gebied en in hulpverleening aan zieken en aar? economisch zwakken. Heel het Nederlandscke volk wordt nu op geroepen tot het geven van een stoffelijk blijk van dankbaarheid, omdat ons land voor zoovele rampen bespaard is gebleven. Die giften zullen verzameld worden tot een groot fonds, dat voor de komende tijden krachtig zal kunnen mede werken aan de verhefteg van de nationale kracht ia ons laad op wetenschappelijk en maa'schappe lijk gebied. Het geld zal niet van te voren voor een of enkele bepaalde doeleinden worden vastgelegd, om dat in de bewogen tijden, waarin wij thans leven, een goed doeleinde zoo licht door eon beter achterhaald kan worden, alscok omdat de b8- s te aiming zich tenslotte eerst laat bepalen, nadat de omvang van de bijeengebrachte gelden vaststaat. De beslissing over de bestemming van het fonds zal te gelegener tjjd worden gelegd in de handen van Hare Majestsit, de Koningin. Het eerecomité voor dit Nationale Vredesfonds bestaat uit de ministers, de commissarissen der Koningin, de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer, de president van den Hoogea Raad, de ministers van Staat, enkele burgemeesters der groote steden enz. Dan is er een uitvoerend «omité, waarvan Mr, G. Vissering voorzitter isdaartoe behooren verder geleer den, icanders, leiders der vak organisatie van arbeiders, enz. Eu eindelijk is er nog een algemeen comité bestainde uit een groot aan tal voormannen op allerei gebied. Het ia een lange lijst van klinkende namen, Wanneer een vriend tot ons komt met een mooi plan, dan verstoren we zijn opgetogenheid liever niet en maken geen bedenkingen. Maar als hij ons noodig heeft voor zijn plan, kunnen we toch niet zwijgen. Blijkt het plan vast te staan, daa spreken we toch zoo zacht mogelijk onze critiek uit, maar beloven hem onze hulp. Het plan, om een Nat. Vredesfonds te stichten, lacht ons toe. We heb ben inderdaad alle reden voor blijd schap en dankbaarheid, dat ons volk in de laatste vier jaar slechts in direct onder den oorlog geleden heeft en de oorlogsbrand niet etize levens verteert en onze vruchtbare streken tot een wildernis heeft ge maakt. Maar ook ons land is geschokt ons volk verarmd, ons maatschap pelijk leven gaat kwijnen, ouze volkskracht verminderd door den oorlogstoestand. Er zal hard gewerkt moeten worden om dit te herstellen en daarvoor zullen miliioenen noodig zijn. Nu spreken we echter even vaag, als in den open brief geschiedt. Wat wil men eigenlijk Eenige miliioenen verzamelen, orn alle verzwakte kinderen, eandidaatjes voor de tuberculose een paar maan den stevig ta voeden in de frissche buitenlucht van zee, heide en boscbf Wil men beurzen vormen, opdat jongelui zonder middelen maar van veel aanleg en talent zullen kunnen studeeren en zoo onze geestelijke volkskracht versterken Wil men met de miliioenen den groofen woningnood bestrijden en overal eenvoudige, gezonde goede woningen stiGhten tegen een billijke huur Wanneer een bepaald deel was aangegeven, zou het geld veel makkelijker bijeen te brengen zjjn als nu. Wanneer men gezamenlijk een cadeau geeft, wil men althans weten, wat het is. Maar het plan is er eenmaal en het doel van het geld zal eerst vastgesteld worden, als het er is. Daaraan valt niet m8er te veranderen. Zeker zal er ook zoo wel een mooie som gelds bijeenkomen. Maar toch zou het Nat. Vredesfonds meer succes heb ben gehad, indien aan het publiek van te voren was bekend gemaakt, waarvoor het geld zal dienen. Plaatselij k N ieuws. IJMUIDEN. Bij de j.l. Zaterdag te Den Haag gehouden Machinisten Exa mens is onze plaatsgenoot d8 Heer J. Venus geslaagd voer Diploma B als 2de Machinist groote Stoom vaart. Men verzoekt ons mede te deelen, dat „IJinuidens Mannenkoor" hedenavond tegen entree van f 0 26 een uitvoering zal geven in de tent achter de School waar het muziek concours heeft plaatsgevonden, met medewerking van het welbekende manuenkwartet „Euforia" uit Haar lem, es verder afgewisseld door eenige nummers van de Harmonie vereeciging „Concordia". Vrijdagavond geeft de H&rmo- nievereeniging „Concordia" een con cert in de tent op het Willemsplein. Handelscursus. Donder dagavond 12 Juni werd de cursus 1918—1919 gesloten en werd aan de leerlingen der derde klasse, die het eindexamen met goed gevolg hadden afgelegd, een diploma uit gereikt. In tegenwoordigaeiü van net ge- heele Best uur en het personeel van den cursus geschiedde deze uitrei king door den voorzitter, den heer C. Gust Olie Fzn. De namen der geslaagden zijn (in alph&betieche volgorde) J. v. d. Bo- gaerde, W, Groot, W. KrooDsberg, Alelta Rem, N. Rozemeijer, 1. Schip per, H. Vos, P. Warner en N. van Wingerden. Muziekconcours. Aan het ter gelegenheid van het vijf en twintig jarig bestaan der muziekveroeniging „Concordia" alhier gehouden groot nationaal muziekconoours werd Zondag deel genomen door de eerste afdeelingen fanfare en harmonie en door de afdeelingen van uitmuntendheid voor beide korpsen. B|j den marsehwedstrijd, waaraan door niet minder dan 10 korpsen werd deelgenomen, was de uitslag Fanfare „leNed. Bakkersfanfare" te Am sterdam, le prijs met 86 punten, „Amsterdamsehe Polltiemuziekver- eenigiug" te Amsterdam, 2e prijs met 81 punten en „Ons Genoegen" te Schellingwoude 3e prijs met 76 punten. Harmonie le prijs „Blumentritt" te Rotter dam met 86 punten, 2e prijs met 83 punten „Harmonie" te Wieringen en 3e pi ij 3 „Werkmans Wilskracht" te Leiden met 80 punten. De uitslagen van de eorpswed- strijden zijn Fanfare Eerste Afdeeling le pr|js met 220 punten „Ons Genoegen" te Schellingwoude, 2e prjjs met 180 punten „Amsterdamsche Politie- muziekvereeaiging" te Amsterdam. Afdeeling Uitmuntendheid le prijs A met 219 punten „Oostknol- lendamkapel" le prijs B met 215 punten „le Ned. Bakkerstanfare" te Amsterdam, 2e prijs A met 191 punten „De Eendracht" te Den lip en 2e prijs B „Crescendo" te West- zaan met 187 punten. Harmonie le Afdeeling le prijs met 226 punten „Excelsior" te Noardschar- woude, 2e prjjs met 200 punten „Wester's Harmonie Corps" te Am sterdam, Se prijs A met 169 punten „Workman's Wilskracht" te Leiden en 8e prijs B met 159 punten „Harmonie" te Wieringen. Afdeeling Uitmuntendheid le prijs A met 248 punten en bijzonders lof van de Juiy „Beverwjjk's Har- moniskapel", le prijs B met 229 punten „Se Adelaar" te Weesp en 2e prijs „Blnmer tritt" te Rotterdam met 200 punten. Bij den daarop gevolgdes eere wedstrijd werd de le prijs in de afdeeling fanfare behaald door „Oost- Knollendam", de 2e prijs door de „Bakkersfanfare" en de 8e prijs door „Ons Genoegen" en in de afdeeling harmonie de le prijs door Beverw ijk, de 2a prjjs door „Excelsior" te Noord Scharwoude en de 8a prijs door „De Adelaar8 te Weesp. De eerste prijs voor het hoogst aantal behaalde punten in de afd. harmonie, eon medaille van H, M. de Koningin, werd behaald door Beverwijk en die in de afdeeling farfare, een medaille van Z. K. H Prins Hendrik, werd behaald door „Ons Genoegen" te Schellingwoude. De prijs voor de beste vertolking van een Nederlandsch werk ward toegekend aan „De Adelaar" te Weesp. Deze vereeniging ontving ge noemde bekroning voor een uit voering van het werk „Marcha aux Fiambaux" van den heer Sam. Viessin g, onzeu plaatsgenoot en directeur van de jubileerende ver eeniging. Kenners van muziek vertel den ons, dat „De Adelaar" dit werk keurig had uitgevoerd, doch dat het ongetwijfeld nog meer voldaan zou hebben, als de componist zelf de mannetjes had kunnen aanvoeren. Dit doet niets aan de verdiensten van den Directeur van „De Adelaar", den heer P. J. Kiveroa af, doch 't is alleszins begrijpelijk, dat een com ponist, die tevens met zoo groot succes den dirigeerstaf weet te zwaaien zijn eigen schepping een bijzondere bezieling bij de uitvoering weet te geven. 't Is van den Heer G, F. Haak een bijzonder sympathieke gedachte geweest voor dat doel een zoo fraaien prijs beschikbaar te stellen en we hopen, dat zijn voorbesld veel navol ging zal vinden. Het zal den Hol landsehen toonkunstenaars tot een aansporing zijn meer naar den lier te grijpen en meer Hollandsehe werken voor het voetlicht te brengen. De eigenlijke wedstrijd is geëindigd. Slechts wacht ons nog een jolige avond van prijsuitreiking. Het concours kan naar we meenen in zijn geheel als zeer geslaagd geheeten worden. De onmisbare factor, gunstig weer, ontbrak niet en de belangstelling was enkele dagen bijzonder groot. Voor zoover ons bekend heeft zich geen enkel incident voorgedaan en wordt een door een der vereönigingen ingediend protest, tegen overtreding van de voorwaarden door een andere ver eeniging onderzocht. Concordia kan met trots op het welgeslaagd eoncours terugzien. Aan de firma P. Heere en Zonen is onderhands opgedragen den bouw van een vischrookerij en zouterij aan den Parallelweg alhier voor rekening van den heer J. Oos- terbaan te Monnikendam. De firma P. Heere en Zonen bouwt voor eigen rekening een viertal pakhuizen aan den Tweeden Parallelweg alhier. In een drukbezochte verga dering van de IJ.V.V. Stormvogel» werden tot bestuursleden herkozen de heeren P. Slikkerveer en J. Mi- chels en gekozen de heer Suwerink. Het jaarverslag van den Secretaris werd goedgekeurd, dat van den penningmeester, wegens het sluiten met een voordeelig saldo, bijzonder goedgekeurd. Het veranderen van het stoom- gemaal voor de Middenpolder t« Nieuwer Amstel in een Electriseh- gemaal is opgedragen aan de N.V. Electr, Installatie Mg. v£h van Vrede en Bais alhier voor f19988,50. Ia de laatst gehouden verga dering van IJmuiden Mannenkoor is tot Vooriitter gekozen da heer N. H. Edsius en tot penningmeester de heer G. P. Baas. Besloten werd het eerelidmaat schap aan te bieden aan de Heeren Dr. F. Bok en G. F. Haak. Door nog onbekend gebleven oorzaak is de sleepboottrawler Neu traal IJM 472 in de Vissehershaven gezonken. Daar vermoedens van op zet aanwezig waren heeft de politie oen onderzoek ingesteld. Te Amsterdam zal, naar we vernemen, Maandag 30 Juni de aanbesteding plaats hebben van het maken van een buitenhaven voor het hoogovenbedrijf. VELSEROORD. Op de gisteren gehouden hon dententoonstelling behaalde de heer H. de Graaf Stationsweg, met een Duitsehe staande jachthond, een le prijs openklasse en 2e prijs nieuwe lingsklas. J. Rietbergen IJmuiden, met Ier- sehe setter le prijs jeugdklasse. Tengevolge van een windhoos is een schuur van den heer Jansen, staande aan de Kalverstraat om- vergewaaid. Een stroom van voetgangers, fietsers enz. bewoog zich Zondag morgen door Velseroords straten naar IJmuiden, om aldaar het mu ziekconcours bij te wonen, waar de beste vereenigingen tegen elkaar gingen kampen. Wel een bewijs, dat er heel wat liefhebbers zijn van de edele muziekkunst. Die stroom van mensehèn hield maar steeds aan, en 'savonds zag men ze terugkomen, volop genoten van uitstekende muziek. Sommigen ook wel van de natte gemeente, die te veel aan Baehus hadden geofferd. Jammer, dat dezulken met hun liederlijk geschreeuw de ware stemming bederven. Want de stem ming zat er in, om jaloerseh van te worden. IJmuiden kan met genoegen te rugzien op zjjn drie concoursdagen. Er zit ondernemingsgeest In de IJmuidenaren. Er zit fut in om iets tot staud te brengen en tevens goed te doen slagen. Zou het nu niet meer dan tijd voor Velseroord worden ook eens aan te pakken en b.v. een ftinke Muziekvereeniging op te richten en na eenige jaren eveneens een con cours te houden waar gelegenheid te over is, om zoo iets schitterend te doen slagen. Wie zal den eersten stoot gevent Vondag 15 Juni deed Ds. helders te Velseroord voor het eerst na agn lang ziek zijn, dienst in een overvolle kerk. Voor de bijzondere eu hartelijke belangstelling gedurende zijn ziekte •n bij zijn terugkomst in zjjn nieuwe woning, dankte hij de aandachtige schare met zichtbare ontroering. Dat zijn beterschap van blij ven den aard moge zijn is de wenseh van allen. De bouw van de gemeente lijke bewaarschool te Velseroord is opgedragen aan G. M. van Latum te Alkmaar veer de som vau 109.000, IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1