ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN vooruitbetaling No 402. Zaterdag 20 September 19li 4e Jaargang Abonnementsprijs80 ets., per 8 maanden, franco per post 95 ets., voor het Buitenland f1.25. Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten Tot plaatsing ran advertentitta van buiten de gemeente V1LSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. R O E L 8 E, IJMUIDEN. Yersehljnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van ds> Naaml, Veen. Uitgevers Mij, „IJmnidan" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V. Drukkerij Sinjewel, Willemspleie 11, IJmuiden Telefoon 153 ABYERTENTIEN van 15 regels 75 sts. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiön en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 «ts. per regel. Advertentiecontraeten tegen zeer billijk tarief, Advertsnttén u i t e r 1 g k in t® zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 nur v.s. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 Gent per regel. Dringend versoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Yan den Waebttoren. Het Vaderlandseh Histo risch Volksfeest Bij Arnhem is het eerste Neder- landsehe Openlucht-Meseum. De meeste meuseben hebben een hekel aan museums en zullen wel niet begrepen, waarom men tot onaan genaamheden van e m museum ook nog een nat pak kleuren 6n een leeljjke verkoudheid moet toevoegen. Dat moet toch wel het gevolg zijn van het rondslenteren door een dak loos gebouw in ons vaderlandseh, onhebbelijk klimaat. Men maakt zieh dan echter een geheel verkeerde voorstellirg van het Openlucht- Museum. Het is eer een park dan een gebouw, een u t gestrekt terrein, waarop men allerlei oude, merk waardige gebouwen en monumenten uit verschillende streken van ons land heeft opgericht. Bij dat museum behoort ook het Nederlandsen Historisch Volksfeest, dat gedurende een week met bij zondere opgeruimdheid in Arnhem is gevierd, ia een Openlucht-Theater werden voorstellingen gegeven, d;e oude g ibruikea, vermaken, kleeder dracht enz. uit alle provincies, de Zaiderze9-eilanden en gewesten of plaatsen met een bijzonder karakter gaven te bewonderen. Al wat ty pisch lokaal of provinciaal is, of gawaost, is, was daar samengebracht Hat was eigenlijk een grootenatio nale verkleedpartij, een reuzenrevue van kenmerkende volksgroepan. Ouda spullea en kostbaarheden zijn uit kabinetten te voorschijn gehaald, ouie zangea en dacsen weer inge studeerd. Men kreeg daar een week lang een alleramusantste les ia de vaderandsche geschiedenis, zooals ze behoort te zijn. De historie ziet toch het gewone volksleven te zeer voorbij, wijdt haar aandaeht alleen aaa de voornamen en machtigen, aan de groote gebeurtenissen, oor logen, revoluties en troonwisrelingen en vergeet de Jannen, Pieten en Klazen, de groote massa en hun da- gelijkseh leren. Hel Vaderlandseh Historisoh Volksfeest gaf een aardig beeld van volkszeden, vermaken, van tal van aardigheden, die vrjj wel verdwenen zijn. De moderne tjjd is als een molen, die alles fijn en gelijk maalt. Ook in ons doen en onze gewoonten gaan we al meer gelijken op die trooste- looze, leeljjke, rechte, nieuwe straten m8t altijd weer dezelfde huizen netjes in het gelid, die de buiten wijken der groote steden vormen. Wanneer over eenige eenwen een Vad. Hist. Volksfeest gevierd wordt, zal men daarop weinig, dat mooi en typisch is van onzen tijd kunnen laten zien. Hoeveel sierlijks gaven ook de oude dansen, zelfs op klom pen, niet te zienHee leuk en lief zijn de oude bruiloftsliedjes, wat een pracht van kleur en lijn in do eude kleederdracht. Wat hebbsn wij van dien aard, dat daaraan gelijk is? Vroegere geslachten schijnen wel smaakvoller hun vreugde in het leven en gezellig samenzijn hebben kun nen uiten, dan v?y thans. Er school po6/.ie in al die groepen, zoo feeste lijk van stem en kleed en beweging. Een vaderlandseh volksfeest van dezen tijd is al heel weinig poëtisch er wordt gehost en gebruld door mannen in «snfectiekleeren en vrou wen in flardige bloesjes. Zoo heeft het verleden een bekoring, die het heden mist. Of laten we ons bij ons oordeel wellicht leiden door de algemeen raenscheiijke neiging, om het verleden te verheerlijken. In één opzicht toonde op dit Vad. Hisb. Yolkfeest het tegenwoordige geslacht vooruitgang bij het verle den. Onze vooroudere waren stevige kerels en stevige drinkers. Men stsat versteld over de reuzenbekers, die in de museums bewaard worden. Zjj waren niet voor één persoon be stemd, maar deden een rondegang langs alle gasten aantafel Maar ook wanneer we dit in aanmerking nemen, onderstellen ze gretige lippen en groote keelsgaten. Men dronk vroeger op elk feest bij kannen en vaten vol. Op osza feesten is een beschonken© al meer 6en uitzonde ring. De Amhemsche burgervader heeft er voor zorg gedragen, dat het heden deze gunstige onderscheiding bij het verleden niet verloor. Hij verbood ia de feesiweek het ver- koopen vas sterken dank na zes in dan avond. De vreugde van de duizenden zal er aiet minder ja zeker beter door geweest zijn De nieuwe verkeersweg. Da eerste stoomboot werd door het publiek beschouwd als een uitvinding van een krankzinnige. Wie zou nu ooit zijn leren wagen in zulk een brandend sebip Ieder behalve den uitvinder was over tuigd, dat dat nooit iets kon worden. H-f was al erg genoeg, dat man een saeltrekschuit had ingevoerd, die niet stopte bjj elk gehuchtje aan het water. Toen men de eerste rails in ons land ging leggen, was men overtuigd, dat zu ke waaghal zerij tot geen ander doel dan het kerkhof zou voeren. Dat zou het eindstation wezen, dat men met het vurige stoommonster kon be reiken. De eersten, die zich in den trein van Amsterdam naar Hsarlem waagden, namen teeder afscheid van hun weenende familie, die zeker was den dwaa3 nooit weer levend te zullen zien. Teen eenige jaren geleden een enkele dol roekelooze het waagde, als er geen wolkje aan de lucht was, een minuut of tien door de lucht te zweven, wilde menigeen naar dat misdadig spelen met het leven niet zien. De politie moest zooiets verbieden. Dat kon nooit iets worden Het was een afschuwe lijk gevaarlek publiek vermaak. En nu reist mea la een kajuit als een piekfijn salonnetje in eea makkelijken stoel door de lucht en is ons land vol van luehthslden. E*n enkele Urker, die het Vad. Hist. Volksfeest k wam opluisteren, maakte daartoe zijn eerste sj,oerreis. Er zullen in ons land wel geen vijf koaderd meer zijn, die een trein alleen van den buitenkant kennen. Over een halve eeuw zal het vlieg tuig als stoomboot en trein geworden zijn. De menschen, die in de buurt van Soesterberg woneB, zien niet eens meer op, wanneer ze een gesnor en geratel in de lucht booren. De vreemdigheid en aardigheid is er voor hen af. En zeker bekommeren wij ons over eenige jaren even weinig om een vliegmachine als om een kraai of meeuw Na een uitstapje in de lucht sshreef een Eta bezoeker: „Wij hebben in drie kwartier eea gréot deel van ons land gezien. En als wij uitstappen zijn wij meer dan ooit overtuigd, dat ook de toekomst van Nederland in de lucht ligt. Wij zullen bins en- kort in evenveel dagen naar Indië kunneu vliegen sis er nu weken voor noodig zijn. Tropiseh Nederland en het moaderl&nd worden, als 't ware, door een korto luchtbrug verbonden. Bluf van een hoogvlieger onder een luchtroes? Een ezel stoot zich in 'c gemeen niet tweemaal aan denzelfden steen. Zullen wij ons dan driemaal stooten aan de wonderbaarlijke uitvinding van een vroeger onmogelijk gedacht verkeersmiddel? De firma Viskers Lid. zal het volgende voorjaar eenige luchtiien- sten over ons land gaan exploiteeren. Eenige vliegtuigen voor 2 tot 12 passagiers zullen in gebruik geno men worden. Een luchtreis Den Haag—Groningen zal ongeveer f25 kosten. Voor het postverkeer wordt een luchtpostzog;ingevoerd. Hel briefport zal 10 cis. voor bianeniand en 25 ets. voor het verkeer mot Engeland bedragen. Bedenkt men nu uog verder, dat zoo ongeveor alle hooga personen reeds de hoogte ingegaan zijs, dat een huwelijk in een v iagtu'g ge sloten is en een dominee in Engeland op een Zondag per vliegtuig naar de kerk is gegaan, dan zal men erkennen, dat de mogelijkheid van een vliegende wereld ztker werke lijkheid zal worden en dat men zelf wellicht spoedig evenals de Urker in de trein, voor het eeist een reisje in de lucht zal wagen. Gemeenteraad, Zitting van Dinsdag i6 September 1919. (Vervolg). Aan de orde is het voorstel Brink inzake de bestrijding der duurte. De heer Brink zegt dat we allen weten dat da duurte schrikbarend is. De regeering heeft verschillende door haar genomen maatregelen ingetrokken. De sociaal-democraten hebben daarvoor gewaarschuwd es terecht, want thans moet zij weer maatregelen nemen. Echter meent spreker dat ook de gemeenten hierin wat moeten doen. In verschillende plaatsen geschiedt dit reeds, b.v. door opriehting van hallen of ver betering van het marktwezen. De menrehen worden op verschillende wijze gestroopt, daartegen moeten maatregelen worden genomen. Het voorstel wordt zonder stem-' ming aangenomen en een crediet vaa f100 verleend. In de commissie worden benoemd de heeren Netschar, Brink, Sluiters, v. d. Steen on Dalmeijer. De heer Netseher zegt te bedanken als lid der pasbenoemde raadscommissie inzake het georga niseerd overleg, omdat geen ver tegenwoordiger der vakorganisaties daarin gekozen is. De heer Vermeulen zegt dat over deze stemming geen rugge spraak kou worden gehouden. Is het standpunt van den heer Netseher juist, dau wil ook spreker zjjn plaats beschikbaar stellen. Spreker meent echter dat dit standpunt niet juist is. De raads leden zitten in de commissie als vertegenwoordigers van den raad, die hier werkgever is. Waar er echter ontstemming is over den uitslag, stelt rpreker ook zjjn plaats ter beschikking. De heer Schilling zegt hetin dezen met den heer Netseher eens te zijn en niet met den heer Ver meulen. Spreker wil nu onder deze omstandigheden geen benoeming in deze commissie aanvaarden. Men, dat is rechts met de Economische Bond, hebben spreker uit a le com missies gehouden, ook uit de com missie voor gas en water, waar hij in zat. Echter, in deze raadscommissie diende zeker minstens ééu leidende persoon uit de vakbeweging te zitten, De heer Vermeulen zegt dat ïóór de benoemingen der eemmis siëa door de twee groepen vergaderd is. De groep van des heer Schilling had de meerderheid, dus is het daaraan te danken, a's hij in geen enkele commissie gekozen is. De heer Schilling: Welke meerderheid f Be heer Tusesius: De negen. De heer Vermeulen: Ais ééa te klagen had, zou ik het kunnen zijn. Ik heb 19 jaar in den raad gezeten, maar men heeft mg uit alle commissiëa geweerd. Bij nieuwe stemming en herstem ming worden opnieuw benoemd de heeren Vermeulen en Netseher. De heer Netseher is vertrokken, de heer Vermeulen neemt d.e benoe ming aan. Be heer Brink zegt dat hij zijn interpellatie op verzoek van den heer Netseher aanhoudt. De voorzitter houdt de rondvraag. Movr. Beers vraagt of de weg van de sluis te IJmuiden naar de Breesaap aaa de gemeente of aan het rijk behoort. De voorzitter zegt dat deze eerst particuliere weg door het Rijk is overgenomen. De heer Tuseaius vraagt, dat waar IJmuiden na elf uur absoluut in 't donker is ea 'scachts vele schepen binnen komen, of daar niets aan gedaan kan worden. De voorzitter *?gt dat het nog eens gevraagd kan worden. De heer Sluiters zegt dat in de bladen een artikel heeft gestaan over de duurte te Santpoort. Er stond ook bjj, dat de artikelen ver legen waren. Spreker zegt dat hierin onze keuringsdienst wordt aangetast en vraagt ef er niets aan te doen is. De voorzitter zegt dat de ar tikelen niet in de courant werden genoemd. De heer Schilling heeft het over de vele diefstallen en inbraken te IJmuiden en vraagt in verband daarmsde de verplichte ronde voor de politie af te schaffen. Spreker vraagt den voorzitter zich daartoe in verbinding te stellen met den Burgemeester (gelach) en den Com missaris, want bij meent dat alleen aan den onwil van dezen om hierin verandering te brengen, de vele diefstalen zijn te wijten. De voorzitter zegt deze toe zegging niet te kunnen does. De heer Schilling vraagt dau een proef te nemeD. De heer Schilling vraagt wan neer het bedrag, dat het onderwij zend personeel nog toekomt door de terugwerkende kracht, kan wor den uitbetaald. De heer Landeweert zegt dat er aan gewerkt wordt. De heer Davidson vraagt hoe 't moet mat de schoolartsen, nu de heer Grabjjn benoemd is. De beer Landeweert zegt dat hen verzocht is huu verzoek om ontslag iu te dienen. De heer Davidson informeert naar de brandstoffenvaorzieniDg en vraagt of bij de nieuwe woningen op Wijkeroog een brievenbus ge- plaats kan worden. De voorzitter zal het verzoek overbrengen. De heer Brink vraagt waarom de kolenprijzen verhoogd zijn, ter wijl de handelaars met groote voor raden zaten. De heer Haudgraaf zegt dat dit in den Haag is vastgesteld. I?9 hoer Heslinga zegt datsr klachten zijn over het mesten van varkers in de bebouwde kom. De meeste menschen willen dit niet zeggen, om geen burenruzies te krijgen. De Voorzitter vraagt de namen op te geven. Be heer v. d. Stesn vraagt wanneer de verbinding der woningen van Patrimonium met de straten van IJmuiden tot stand komt. De heer Dunnebier zegt dat dit een zaak is van de Biuueuland- sche Exploitatie Mij. De heer v. d. Steen klaagt over paarden, die 's nachts bij de wonin gen van Patrimonium rondloopen en daar gevaren op leveren. Zij komen ook alleen, els de politie er niet is. Beheer Langendgk vraagt het gemeenteverslag te zenden aan de plaatselijke pers. De Voorzitter zegt dat dit geschiedt. Beheer Handgraaf vraagt niet te streng op te treden tegen de mensehen, die varkens houden, omdat de tijden nog lang niet normaal zijn. De heer v. d. Does vraagt ver betering van het hekwerk bjj het plantsoen op het Koningsplein. De heer Vermeulen zegt dat de Chr. Scholen te IJmuiden, die chronisch lijden aan geldgebrek, het den onderwijzers toekomende bedrag reeds hebben uitbetaald. Als z|j dit kunnen, is onze ge meente zeker nog wel in staat dit bedrag aan de onderwijzers alvast uit te betalen. Spreker vraagt hoe het staat met het verliehtingsplan. De Voorzitter zegt dat dit naar de P. E. N. is doorgezonden. Hierna wordt de vergadering ge sleten. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Het bouwen van een opzichters- keet in de Breesaap voor het toezicht op de werken van het Hoogoven- bedrijf is opgedragen aan den heer D. Bais Jz. alhier. Door de Reederavereeniglng van de Ned. Haringvisscherjj ia aan den Minister van Arbeid verzocht te overwegen, of bij invoering van den 8 urendag voor nettenboetsters vergunning kan worden verleend voor overwerk voor meer dan zes dagen. Daar eventueel overwerk nimmer vooruit kan worden bepaald kan niet met de gewone vergunning aanvragen worden volstaan. Waar bovendien het boeten meerendeelB buiten moet geschieden is het werk zeer afhankelijk van de weersge steldheid en kan het voorkomen, dat het boeten dagen lang opge schort moet worden. Tegen een groentenhandelaar in de Bloemstraat is preces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de 9 uur sluiting. Van bevoegde ajjde bericht men ons, dat het berichtje in one iJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1