ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Raad van Arbeid vooruitbetaling Nieuwe Posttarieven. O 416. Zaterdag 8 November 1919 4e Jaargang Abonnementsprijs 80 ets., per 3 maanden, franco per post 95 ets., voor bet Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan bet Burean en bQ de Agenten Tot plaatsing Tan adrertentlBn van bulten de gemeente VELSEN In dit blad is uitsluitend gerechtigd hei Advertentiebureau P. F. C. fi O E L S E, IJMUIDEN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van de Naawl, Venn. Uitgevers M$. ,IJ»»id»n" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V. Drukkerij Sinjewel, Willemsplein 11, IJmuiden Telefoon 153 ADVERTENTIEN van 1—5 regels 75 «te. Iedere regel meer 15 «ts. Kleine advertentiën en familieberichten 10 «ts per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 «te. per regel. Advertentae«ontra»ten tegen seer billijk tarief. Advesrtentjfin u i t e r 1 3 k in «enden WOENSDAG ®n ZA.TERBAG tot S uur v.ia. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing bet oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, oP te geven. De Administratie Bij het verzenden van Uw brieven of briefkaarten denke U aan de nieuwe tarieven, brief 7V» ct., briefkaart 5 ct. C orrespondentie. Verbetering. Wij dienen enkele rare grappen van het druk- foutenduiveltje te verbeteren. Klei nigheden als volk en servilnut in- plaats van tolk en servituut zal men wel begrepen. Maar in 't laatste Raadsverslag staan een paar fouten, die wt) even moeten rechtzetten. Het voorstel Sluiters inaake de risieo van den rjjstaankoop werd niet met 122, maar met 13—2 stemmes verworpen. Bij het voor stel inzake de aanschaffing der siguaalfl uiten voor de politie staat dat de heer Sluiters er tegen is, omdat ze f 2 50 per stuk kosten. Dit moet z|jn f 7.50. Den heer Lan- deweert laten wij b|j het voorstel inzake de uitkeering in een slecht LatQn spreken. Er staat n.l. „con amome", dit moet „con amore" zijn. OEE1CIEEL. Kostelooze inenting te Wijkeroog. Burgemeester eu Wethouders der gemeente Velsen maken bekend, dat op Vrfldag den 14 Nov. a. s., des namiddags te 3VS uren, de ge legenheid zal zijn opengesteld tot Kostelooze Inenting en Herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe in de Openb. school te Wijkeroog aanmelden. Voor eene juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de namen en geboortedatums der kinde ren, is het gewenscht dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of ge boortebewijzen der kinderen. Velsen, 4 November 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Burgemeester H. VER LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, Th. J. WIJNOLDÏ DANlfiLS. Openbare Vergadering van dan Gemeenteraad van Veleen, ep Dined eg II Nov. 1919, dee namiddag» P/i uw ten gameentehulze. AGENDA 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen 2. Voorstel van het lid D. F. G. Schilling tot wijziging der ver ordening op de invordering der belasting op openbare verma kelijkheden en advies daarom trent vau burgemeester en wet houders. 3. Vaststelling van bepalingen in zake het georganiseerd overleg met de ambtenaren en werk lieden. 4. Idem eener verordening op het gewicht en de samenstelling van brood. 5. Idem, opnieuw eener verorde ning op de hefficg van opesnten op de dividend en tantième- belasting. 6. Wijziging der verordening op de heffing vau begrafenisrechten 7. Verhooging tarieven waterieve- ring en vaststelling verordening regelende de voorwaarden veor de levering van water in on gemeten hoeveelheid. 3. Uitkeering van een maand sala ris aan gemeenteambtenaren en amendement van het lid J. van der Steen. 9. Voorstel van het lid F.P.Ver meulen tot verhooging der be zoldiging van de hoofdagenten ea agenten van politie. 10. Aanbieding van een terrein voor de stichting der Rijks Hoogere Burgerschool en erediet voor plaatsing van een gebouw tje met waseh- en kleedgelegen heid enz. 11. Overdracht van de telefooncel te Santpoort-dorp, aan het Rijk. 12. Verbreeding van den Zeeweg. 13. Verlenging termjjn van ontrui ming der onbewoonbaar ver klaarde woningen te Jan Gijsen- vaart. 14. Aanbieding van de volgende be grootingen voor 1920: a.der gemeente; b. van het bedrijf openbare werken c. van het bedrijf reiniging»- en ontsmettingsdienst d. van het grondbedrijf; e. van het gasbedrijf; f. van de waterleiding; g. van het tijdelijk levensmiddelen- bedrijf; h. van de burgerlijke armbesturen i. van de kamer vau koophandel en fabrieken; j. van de commissie van plaatse lijk schoo.toezicht. 15. Benoeming van: a. twee leden der commissie van overleg voor de ambtenaren; b. twee leden der commissie van overleg voor de werklieden. 16. Belastingzaken. Plaatselijk Nieuws, IJMUIDEN. Door dea heer G. Vreeman zullen aan de Kennemorlaan voor eigen rekening vier burgerwoon huizen worden gebouwd. Het verbouwen van het perceel Neptunusstraat 46, voor rekening van den hser L. P. Tismeer, is op gedragen aan den heer J. C. Dunne bier alhier; het verbouwen van het perceel Julianakade 7, voor rekening van den heer P. Verwoerd, is op gedragen aan den heer P. Verschoor te Velseroord. De Deensehe kruiBer „Valky rien" zal deze maand hier binnen komen om van 23 tot 27 Novem ber te Amsterdam te vertoeven. Maandagavond hield de Ring Kennemerland van hetNederlandsch Jongelings-Verbond z\jn eerste ver gadering in dit seizoen in het Go- bouw v. Chr. Belsu gen'alhier. Na opening en een woord van welkom van den voorzitter aan een 40-tal aanwezige leden en vaststel ling der notulen werd naqr aanleiding van 2 Koningen 12 een bijbelinlei ding gehouden door den heer Pel van Velsen. Daar er geen leden uit Beverwijk waren gekomen moest een opstel van de agenda afgevoerd worden en kwam alleen een opBtel aan de orde over .Idealen" van Prin» te IJrauiden. Hierop volgde een leven dige bespreking, waarby er op ge wezen werd dat de organisaties als zoodanig en de leden persoonlijk hnn ideaal slechts mogen stellen in God. Nog droeg Smit van IJmuiden een gsdicht voor van „De oude visseher" waarna nog eenige huis houdelijk» zaken werden besproken. Daarop wioot de voorzitter deze goed geslaagde vergadering. Door het deinen, veroorzaakt door een voorvarende stoomboot viel Zaterdagmiddag de kachel om in een woonschuit je over de Rijks Electr.Centrale.Heiseheepjebrandde geheel uit, waardoor het geheele hebben en houden van de bewoners verloren ging. Oratorinm-Vereeniging. In een Maandagavond alhier ge houden bijeenkomst van belang stellenden zjjn de plannen tot op richting van een oratorium-vereeni- ging verwezenlijkt. Staande de vergadering traden alle aanwezige dames en heeren als lid toe, zoodat met een ledental van 61 de vereeniging is opgericht. Een bestuur van 7 leden werd ge kozen. Door de vergadering werd als voorzitter gekozen de heer K. van Pel Jr., terwijl als medebestuurs leden werden aangewezen de dames Mevr. Krings, Mevr. de Haas en de heeren C. Gouda, Jassson, Krings en Kejjzer. Deze zullen de overige bestuursfuncties onderling verdee- len. Als Directeur der vereeniging treed op de heer N. Gonlag, mede directeur van de Muziekschool alhier en directeur van IJmuidens Man nenkoor. We juichen de oprichting van deze vereeniging van harte toe, al ontveinzen we ons geenszins dat onze verwachtingen nog niet bijster hoog gespannen zjjn. Voor het geven van uitvoeringen, en dat moet toch naast de studie, hoofdzaak zijn en de gezellige repetitieavonden b jjzaak, is ernstig willen, ernstige, langdurige studie noedig eu dan nog zal men voor een meer dan middelmatig kunstgenot wel aangewezen zjjn op solisten van buiten en daar is men hier te IJmuiden niet bijzonder op gesteld, niet alleen niet om de hooge kosten, doch ook uit andere over wegingen. We willen hopen dat de nieuwe oratorium-vereeniging boven kleine gedachten zal weten te staan en wenschen haar succes. In den nacht van 22 op 23 Januari 1919 begaven drie jongens, de 17-jarige W. de H. varensgezel, de 19-jarige G. W. los werkman en de 18-jarjge J. F. de V., bakkers knecht, allen wonende te Velseroord, zich naar een gebouwtje alhier waar de heer v. V. zjjn visch opsloeg. Ze sneden een ruit uit, de heide eerst bekl. klommen naar binnen, namen 200 pond sehol weg en gaven dit aan den derden kameraad, J. F. te V., die het verder transporteerde. Een gedeelte van de visch werd verkocht voor f 25 aan J. W., alhier, de rest aan een onbekende. Bekl. bekende tor terechtzitting alles. Reeds 's morgens vroeg had de nngazijnfenecht van den heer v. V. den diefstal opgemerkt en on middellijk zijn patroon gewaar schuwd. De officier van justitie requireerde tegen elk der bekl. een gevange nisstraf van 1 maand. De eerste bekl. verblijft thans in de strafgevangenis te Haarlem de anderen zijn vrjj. Mr. Tiel, raadsman v&n den eersten bekl. refereerde zich aan het oordeel der rechtbank. Vervolgens diende voor de rechtbank de zaak van de varens gezel L. K., wonende alhier. Bekl. was niet verschenen, zocdat verstek werd verleend. Den 24sten Februari 1919 betaalde de boekhouder aan den varensgezel f 40 uit, zijnde de opbrengst van een vat visch. Bekl. was namelijk één der op varenden v. den stoomtrawler Se ladon Y.M. 128. De eigenaar van dezen trawler H. Rhad het vat visch verkocht voor f 40, doch aan bekl. geen last gegeven het geld te innen. De stuurman van de schuit had dit wel gedaan, met d8 bedoeling ieder der 10 opvarende f 4 te geven. Bekl. inde wel de som, doch droeg het geld niet bijtijds af. De officier van justitie vroeg bij gebrek aan wettig en overtuigend bewijs vrijspraak van hst ten laste gelegde. VELSEROORD. De Afdeeling der Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. hield Donderdag middag de eerste Bamenkomst voor kinderen met lichtbeelden. De con sistorie der Herr. Kerk was geheel bezet, er waren 150 kinderen ge komen om naar de lichtbeelden te zien. De kinderen genoten van de mooie geschiedenissen, met dednide- iijke lichtbeelden, waarbij de voor zitter der afdeeling, de heer G. Koomen, zóé wist te vertellen, dat de kinderen luisterden. Waarschijnlijk zal een volgende maal na de kinders&menkomst ook een voor ouderen worden gehouden. De November-eollecte voor het Bouwfonds der Ned. Harv. Gemeente alhier heeft Zendag j.l. in de Kerk f 19.55Vj opgebracht. De Commissie tot stichting van een Witte Kruisgebouw alhier hield Donderdagavond een vergade ring in den melksalon Reitsma. Wegens de slechte opkomst werd besloten de notulen en mededeelin- gen aan te houden. Besproken werd wat dezen winter gedaan kan worden om 't bedrag der baten wat te doen stijgen. De Accordeonbespelersvereeni ging „Oefening baart kunst" alhier, directeur de heer A. Abercrombie, heeft gisteravond in de zaal „Flora een concert gegeven ten bate der stichting van een Witte Kruis- gebouw alhier. Als ooit een Vereeniging den naam van „Oefening baart kunst" mag kiezen, dan zeker deze. Onbekend maakt onbemind, maar na een avond als dexe moeten wij erkennen dat een accordeon, beter bekend als harmonica, is een instrument, waar bij oefening 6n muzikale leiding heel wat schoons uit te halen is. En deze mannen beoefenen blijkbaar INGEZONDEN MEDEDEELING. Haarlem. De tijd van aanmelding bij den Baad van Arbeid tot de verplichte verzekering tegen Invaliditeit en Ouderdom zal weldra verstreken zijn. Daarna zal tot vervolging worden over gegaan. Bespaar U zelf onaangenaam heden. met groote liefde dit soort muziek. Hoe krachtig en opgewekt klonken die marschen, waarbij twee van den heer Sam. Vlessinghoe uitnemend werden ook die andere nummers vertolkt, vooral ook de ouverture „Mignonnette". Waarlijk, dat klonk harmonieus. En dan de solisten, de heeren C. Zwanenburg en P. v. d. Engh. De eerste met zijn prachtig instrument en z'c sublieme vertolking van een paar mooie werken. En ook het duo, het was alles heel mooi.'t Mooiste is nog dat deze spelers alle 10 num mers van het program in hnn hoofd hadden, muziek was niet te zien. De leiding is den heer Abercrombie, van wien zelf een mnzikalen wals werd gespeeld, uitnemend toever trouwd. De Voorzitter der Commissie, de heer Bontenhal, betreurde in zjjn openingswoord de slechte opkomst en zeide aan 't eind in zijn woord van dank, dat de afwezigen ongelijk hadden. En dat hadden ze ook. Wie denkt dat een aantal harmonica spelers een partij ruwe, onaesthe- tische klanken voortbrengen, ver gist zich. Het mooie samenspel had integen deel een aantal bezoekers zoo ge troffen, dat de heer Bontenbal ze als donateurs van „Oefening baart kunst" kon opgeven. De vereeni ging had een stampvolle zaal ver diend, zooals zij ook steeds nog heeft gehad. De liefde voer de muziek van de leden dezer Vereeniging dient meer gewaardeerd te worden. Waar wjj ook verleden week moesten klagen over de slechte opkomst bg een concert, moeten w|j zeggen het een droef verschijn sel voor Velseroord te vinden, dat men hier alleen op een concert of uitvoering komt, als er „bal na" is. De meesten komen om het bal en nemen wat er aan vooraf gaat op den koop toe. Dezen avond was dit vooral jammer om het goede doel én voor de coneertgevende vereeni ging éu voor de Commissie. Het is de oude klacht. Zoo gauw ligt er hier sneeuw op straat, of de mensehen vreezen langs den weg te gaan. Vooral de z.g. Beurs durft men nauwelijks passeeren. Zoo was het ook Maandagmiddag. De apachen van de straat lieten niemand met rust, zelfs oude men sehen en vrouwen, die leder fat soenlijk mensch ontziet vanwege hunnen toestand, laat men niet met rust en worden gebombardeerd met harde sneenwbonken. Soms moesten de mensehen winkels bin nenvluchten. De politie veegde de straat wel eens schoon en wist gelukkig enkele belhamels te bekeuren, maar af doende hielp dit niet. IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1