ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Heitralifeit ie ie Neutrale Pers. 6e Jaargang VOOR HDVERTEHTIES I vooruitbetaling No 65. Woensdag 15 Juni 1911 Abonnementsprys i fl per 3 maanden, franco per poet f 1.15 voor het Buitenland fl.45. Abonnementen worden aangenomen aaa Met Bureau en by de Agenten. Tot plaatsing va* adverten- tiëa van Buitea de gemeeate VELSEN in dit blad is uitsluitend gerecMtigd Met Adverteatiebureau P.F. C.ROELSE, IJMUIfcEN. Advertentiöa uiterlijk ia te zendea WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAG tot 4 uur a.m. Verschijnt Woensdag® «hl Zaterdags Uitgave van de Naaal, Vens. Gitgevers M§. „HmaKvs" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V, Drukkerij Sinjewel, Willemsplein 11, IJasaidss Telefoon. 168 - VRIJDAGS NA 4 UUR INGEZONDEN WORDT GEEN I PLAATSING IN HET ZATERDAGNUMMER GEGARANDEERD Dringend veraoek om bij verhulling het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven De Administratie Kleine advertenties en familieberichten, kosten bij slechts 15 cent per regel Officiéél. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat op 18 Juni 1921 bij ken is ingekomen een verzoekschrift van: Dirk Hendrik Eijnthoven, van beroep zetkastelein, wonende te Velseroord om verlof voor de» verkoop van uitsluitend alcohol vrijen drank in de navolgende localiteitende voor. en achterkamer van het perceel, plaatselijk gemerkt Velsen E 77 en gelegen aan den Stationsweg aldaar. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. Velsen, den 13 Juni 1921. Burgemeester enWettaouders voorn., de burgemeester, RIJKENS. de secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËL3 Landweer. Inlevering van Bijksgoederen. De Burgemeester van Yeissn maakt bekend, dat de in het ver- lofgaogersregister van de landweer dezer gemeente ingeschreven ver lofgangers der landweer, die in dea loop va» het jaar 1921 aanspraak kaanen doen golden op ontslag nit den dienst by de landweer wegens volbrachten laudweerdiensttyd, op grond van art. 31, laatste lid, der Landweerwet al de hun voor Rijks rekening verstrekte voorwerpen, met uitzondering van het zakboekje (dus wapenen, voorwerpen va» ledergoed, kleeding- en uitrusting stukken, reglementen en dienst voorschriften) moeten inleveren te Velseroord, in de Burgeravondschool, 28 Juli 1921, voorm. 9 uur. Infan terie, de letters A. t./m. M.29 Juli 1921, voorm. 9 uur. Infanterie, de letters N. t./m. Z.; 29 Juli 1921, nam. 2 uur. Overige wapens en dienstvakken. By de inlevering moeten de verlofgangers in burgerkleeding verschijnen en hnn zakboekje mede brengen. Velsen, 13 Juni 1921. De Burgemeester voornoemd, RIJKENS. Tan don Wachttoren. Een ongelukkig huweiyk. Engeland en Frankryk doen den ken aan een echtpaar, dat niet best kan samen biyven, maar ook niet tot scheiding komt. Met elkander kau men niet doch zonder elkander evenmin. Zoolang de oorlogsboedel nog niet beredderd en de vrede een feit, dat vast staat, is geworden, moeten de belde party es, die gezameniyk de overwinning be haalden, by elkaar big ven. Een scheur tusschen Esgela&u en Frank rijk zon alles weer op losse schroeven zetten. Na elke botsing en verwijdering tusschen het twee tal, komt er dan ook wear een verzoening. Niet de liefde maar het belang dost hen wat toegeven, om den lieven vrede te bewaren. Wie het meest toegeeft, ismoeiiyk uit te maken. Het ïykt wel, of Frankrijk het meest zga zin weet door te dry ven, maar m de meeste gevallen tnumpheerde Engelaad, al deed het ook eenige concessies. Nog nooit is de verhouding zoo slecht geweest als thans door de Opper-Silczische kwestie. Men wil eikander zelfs niet meer zien. Briand weet met allerei uitvluchten een samenkomst met Eageland te verhinderen. Men wisselt nu ^alleen brieven. De toon is buitengewoon koel en het ontbreekt niet aan grieven en beschuldigingen. Het eind zal echter ook na wel weer een schikkitg wezen. En Lloyd Gsorge krijgt hierby zeker zga zin. Immers Frankryk heeft gehoopt en gewild, dat het ny verheid- en wijngebied van Opper-Silezië, de z.g.n. groote oorlogBfabriek van duitschlaad Polen toegewezen of eigenljjk door de opstandelingen genomen was. Door het protest van Eageland krygt Duitschiand na ees goede kans, om de Silezieche industrie, die het zelf tot groote ontwikkeling gebracht heefc, te behouden. In geen geval zal de beslissing langs on wettigen weg geschieden. Engeisefee troepen zyn naar Silezië op weg, om daar voor meer geordends toe standen te zorgen. Hierdoor zal ook een Suitsch-Pooiscke oorlog, die dreigt, voorkomen worden. de ruzies tusschen de beide echtgenooten hebben hun grond ia beider bazigheid. Engeland vreest voor een acosoaaiseae overheer- sching van Europa door Frankryk. Daarom heeft het zich hardnekkig verzet tegen een bezetting van het Roergebied. Wie thans de kolen en ertsen heeft, heeft de halve were.d. Frankrijk is overtuigd,dat Brittannië niet tevreden is, alleen over de golven te hserschen. Middea in den oorlog uitte zich in Frankryk her haald slijk de vrees, dat Engeland zich voor goed op het vasteland zou gaan nestelen. Men zei toen: bondgenoot is gekomen, om ons te helpen. Maar hoe raken we hem weer kwgt? In de Franse he pers wordt voortdurend gewaarschuwd tegen een Al-Britsch imperialisme. Als het echtpaar noodgedwongen straks weer samen is, zullen ze erg stroeve gezichten tegen eikander zeiten. Het is ook een zeer ongeiyk paar. Marianne hartBtoehteiyk en oploopend en John Buil streng en koel, koppig doorzettend, wat hy zich voorgenomen heeft. De oorlog heeft hen nader tot elkaar gebracht, gewoonlijk worden banden versterkt door gemeenschappeiyk geleden gevaar en moeite. Maar nu biykt voortdurend te meer, hoe weinig de karakters samenhooren. Etfiu de vrede zal ook nu wel weer gesloten worden, maar het is een vrede als die van Versailles, vol mogelijkheden es aanleidingen tot nieuwe ruzies. De Entente heeft haar langsten tyd gehad. Nederland en België. Wy zyn beste vrienden met een deel van het Belgische volk, de Vlamin gen en dezen zyn ons zoo welge zind, dat zy door het andere deel van hun volk, de Walen, wel Oran gisten gescholden worden. De Walen zijn zeer Frasschegezind en zy hebben vooral na den oorlog ge hoopt, dat België ten koste van ons land vergroot zou worden an toen de onderhandelingen tusschen de beide regeerisgen niet naar has zin verliepen, heeft hun Invloed in de regsermg gedaan weten te krggen, dat da ouae Wielisgenkwssiiie werd opgerakeld en de onderhandelingen afbraken. Niet alleen de Vlamingen maar ook een goad deel der Belgische socialisten, hoewel er osdtr kea ook asnexionistes zijl», wiliea in vrede en vriendschap met ons leven. Daarvan heeft ook de conferentie getuigd dezer dagen tusschen de socialistische leiders der beide lan den gehouden. De Belgische party heeft daar verzekerd reeds in '18 de zucht naar uitbreiding van grondgebied ten koste van Nederi&nd veroordeeld en gestreden te hebbes tegen de kleine, m&ar „woelige ea kwaad willige gcoep der ausexionistefi". De afgevaardigden van beide ian den wenschen de Wielingsskwestie definitief door misneiyk overleg of anders door arbitrage door middel vau dea Volkenbond te regelen. Geduresdes den ooriog hebbes velen gehoopt, dat de socialisten der neutrale landen in staat zouden zijn, de volkeren tot rede ea vrede te brei ges. Be conferentie te Stock holm eindigde echter met een mis lukking. Hebben nu dergelijke sosia iistische conferenties meer invloed ten goede op de internationale ver houdingen? Zy geven zeker weer, wat een goed deel der bevoikiag wil en voelt en waar vertegenwoor digers van twee landen, die party zyn tegen elkander on eee geschil hebben, zoo openlik tot eenheid van oordeel komen, heeft dat zeker beteekenis. In een verdediging van den eisch der ontwapening heefc de soe. demo cratische senator, een kalm en suehier denkend «aan Vliegen, ver zekert geen oorlog tegen België te vreezen, omd&fc de Belgische socialisten en dus eeu groot deel der arbeiders weigerea zouden tegen Nederland de wapenen op te nemen. Op deza samenkomst hebben d* Belgen verk aard, d« misdadigs on derstelling zelfs vau de «aogeiykfaeid van eea gewapend conflict tusschen de beide landen op de meest besliste wyze af te wyzen. Deze «oaferesttia h^eft daarom ook waaide, daar de Belgische socialistische party aog steeds rege ringspartij is met ministers in het kabiset. Waarechyniyk zullen zy er nu wel op aandringen, dat de onderhandelingen tusschen da beide regeeilngen hervat worden. De tyd en stemming zyn er gunstig voor. De annexionisten hebben in België afgedaan en aan oorlog denkt nie mand meer. De Wielingenkwastie is een betrekkeiyk onbelangrijke kwestie. Zoo iets van een peren boom, die over een haag op buur- mans erf zyn vrachten laat vallen of een grensscheiding, die volgens de eene party midden door de sloot en volgens de andere precies langs den wal loopt. Echte ruziekwesties, als men ruzieachtig is. Maar is men elkander welgezind, dan denkt en praat niemand erom. Daarover zal die kwestie nu wel vry makkeiyk in der minne geschikt kannen wor den. Een greot deel van het Belgische volk wil na toch wel goede vrienden met ons zyn. De prysdaling. Het gaat met de duurte als met het meeste kwaathet komt gauwer dan dat het gaat. Wy hebben honderdmaal gedu rende de oorlogsjaren troostend ge zegd: ais de oorlog maar eenmaal uit is, keeren er spoedig bitere 'zijden terug. Eind 18 bracht het eind van den oorlog, daarna zyn de prijzen, zelf nog eens stevig omhooggegaan en nu pas zakken ze eenige maanden langzaam maar zeker. Volgens het Amsterdamsche Bureau voor Stasti- stiek ging de prysdaling ook in Maart voort. Be levenskosten zyn thans iets lager, hoewel niet veel, dan ia Maart 20 Het verschil be draagt nog geen twee procent. Het eiud der reeks magere jaren is dus aog siet gekomen. Wat de voediag betreft, leven we zelf su nog duur der daa een j&*r geleden. N& Maart 20 is er namelijk nog een stijging der prijzen van de levensmiddel©® gekomen, die na D c. echter in een gestadige daling is verkf#erd. Da groep grutterswaren is het sterkst gedaald. Kaas is echter weer belacgrgk duurder geworden. Sit staat in verband met de» export. E<: schgnt veel kaas uit ons land naar Griekenland te gaan, dat er zyn soldates ia Klain-Azië mee Voedt. Suiker ea andere kruideniers waren zyn maar zeer weinig in prys gedaald. Brood, eieren, .visch en vettrn zga nu ook iets goed- kooper dan een jaar gelsden. Viesseh, groeateD, aardappelen en fruit zys duurder geworden; voor de laatste artikelen staat dit in verband met het seizoen. Da daling der pryzec van kleeren, schoeisel enz. gaat geregeld voort. Het geldt ook van brandstof. Veel goedkooper is het leven echter nog siet geworden, ie huishuren zyn een weinig kcoger geworden. Het belastingbiljet is ook oog geen bewys van betere tijden, ©e postzegels verhoogen ook eeaigszins de uitgaven ia ieder gezin. Aaa de hasd der Eige!s<h» iadex- eijfórs toonden we oalaags aan, dat ds ie?en»koste» thaas bgoa nog tweemaal zoo hoog zyn als voor des oorlog Be duurtevioed neemt dus wol af, maar de afloop der wateren is nog aiet snel. Onder dit hoofd bevat het „Nieuws blad voor IXsauidea" het R. K. Or gaan voor IJsauiden en Omstreken, in haar oplage van 28 Mei j.l. een ogdi'sge, dat by een gvooten aasloop over de Haagsehe Post en andere neutrale blade», het staartstuk wijdt aan ons raadsoverzicht va» de zitting van 17 Mei. I» dat staartstuk worden de volgende zinnen geciteerd en met vette letter afgedrukt: „Wanneer we als medevoor stander van Openbaar Onderwys ook in deze kwestie nletdezyde van den heer Landew*ert hebben kunnen kiezen, enz. enz. „.Hy (Wethouder Landeweert) is pur sang... voorstander van Openbaar, vooral van goed Onderwys en baat daarom allerlei gepruts en geknoei met secte-schooltjes en kinder- bewaarplaatsen. Wy zullen tot de allerlaatste» behoores hem daarvan eea verwyt te maken. Eer steekt daar de verdienste van de rechte lyn in. ...Zuiverder en sterker was het standpunt van dezen wethouder ten opzichte van een subsidie aan de R. K. Bewaarschool te Vel seroord". WITTE KRUIS Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts het nood- lidmaatschap kost n dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid e» heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wykzusters en tevass gebruik van verpleegmateri&ai. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan dea Admiaistra- teur den heer J. F. de Liefde Lager straat 14 te Velseroord. Be redactie va® het R. K. Orgaan veegt daaraan het volgends toe: „Door deze zinsneden bekent de raadso verziektschry ver volop kleur. Wy apprecieeren de eer lijkheid. Het gaat hem ook niet aan of or tusschen zyne lezers Katholieken zy», wier gevoelens gekwetst worden door zyn uitge sproken standpunt ten opzichte van het Openbaar en van het Byzonder Oaderwjjs Nemen zij geen genoegen met zyn uitspraken, dan hebben zy alle gelegenheid daaraan te ontkomen door het blad, waarin het Katholieke stand punt wordt vetworpos, op te zeggen en zich te abosneeren op het Roomsch Katholiek Nieuws blad voor IJmaiden es Omstreken. Tenminste is het goed dat zy na weer eens de neutraliteit der neutrale pers naar waarde kunnen schatten. Aan hen inmiddels te oordeelen of er voor de uitge sproken voorstanders der Neutrale, Openbare Schooi, voor de vyanden van „het gepruts en geknoei met secfcenschcoitj68 en kinderbewaar- plaatsee" plaats mag zyn op de huiskamertafel". We meenen hier een enkel woord over te moeten zeggen. Waarom citeert het R. K. blad niet, waarom wy het standpunt vat dea Wethouder zuiverder ea sterker aoemden s.l. omd?.t het verleenen van de aangevaaagde subsidie in strfjd was met de Gemeentelijke Verordening door den Baad ln zQn geheel vastgesteld. Nu de radactie van het R K. blad, dit heeft nagelaten wordt inderdaad de schya gewekt, alsof wy een bevooroordeelde meening haddea uitgesproken. Wij willen met onzen geachte» collega niet polemiseeren over besliste eaezydigheid esaerzjjds en betwiste r.eutraliteit anderszgds. Dit zou tot geen nut leiden, su de R. K. redactie ronduit schaft, dat wie niet met haar is, (dus niet R. K. is) tegen haar is. Wy zyo zooveel mogaiyk neutraal, d. w. z. onze kolommen staan voor ieder open, onverschillig of hy Israëliet, Protestant of Katholiek is en by de samenstelling van onze radactie wordt naar geen godsdienstige of politieke richting gevraagd. „Wat onze redactieleden schrijven moet whdr zy». Eu wiic is het, dat de raadsoverzichtschryver voorstander van openbaar, neutraal onderwys is. Hebben wy daarmede nu onze R. K. lezers byzonder geschokt of hnn geveelens gekwetst. We gelooven er niets van en als 't zoo mocht zyn, dan doen we gaarne amende honorable, want 't heeft in de verste verte niet in oize bedoeling gelegen zulks te doen. We hebben trouwens niet anders weergegeven, daa de woorden en gedachten van den Wethouder. Is dat onneutraal T Zjja dat nu motieven om de R. K. lezers van de IJmuider Courant aan te zettei, die conrant van de huiskamertafel te weeren of liever nog hun abon nement van onze courant op te zeggen en zich te abonneer en op het R. K, Nieuwsblad. Wtj nemen zoowel in godsdienstig als politiek inzicht een te ruim e» te neutraal standpunt in, dan dat wy in fanatiek gesckryf tegen het R. K. Nieuwsblad zouden willen fulmiaeeren. Doen daarom geen enkele poging haar aboücé's af te troggelen. Deck wil het R. K. Nieuwsblad k&ar lezers aantal trachten nit te breiden, dat zy het dan doe op eerljjke en loyale wyze ea niet dcor het cifceeros van brokstukken uit een daardoor uit het zinsverband geruki artikel. Wy hsbben biykbaar beter idee vaa het meerendeel der R. K. lezers datzy zich terwille van het abonnement op een specifiek R, K. blad, zouden spanen vaa het lezen van de IJmuider Courant, die elk wat wils geeft, dus ook kea. en die de IJmuider en Velser aangelegenheden zonder on derscheid des persoons niet slechts van édne zyde beziet. Wg gunnen onzen lezers naast onze Courant, gaarne het R. K, Nienwsblad, als dit als tegengif tegen onze beweerde onneutraliteit moet worden inge geven. Wy zy» verdraagzaam. Plaatselijk Nieuws. IJMUIBEN. Het Hoogovenbedrgf. Dezer dagen werden wy, aldus lezen wg in „Kennemerland", in de gelegenheid gesteld nader met de werkzaamheden, betreffende het Hoogovenbedryf in de Breesaap op de hoogte te komen. Dask zy de welwillendheid van den heer Ir. Ttyinck, die ons uit voerig een ea ander heeft mede gedeeld es uitgelegd, zga wy in staat aan onze lezers te vertellen, hoe het nu staat met de verschil- leede voorbereidingen en hoever nu ongeveer de werkzaamheden gevor derd zyn. Wy kunnen beginnen met de oaderhanden zijnde groote werken in drieën te splitsen. Wy krygen daa allereerst het graven van het groote bniteukanaai en de bisnen- saven, ten tweede het maken van kademuur en losplaats en ten derde de fundeeringswerkea van de eigeu- ïyke hoogovens. Zaoals reeds eerder vermeld, worden deze werken niet door het Hoogovenbedryf zelf uitgevoerd, maar zyn deze aangenomen door andere firma's. Het graven van het kanaal en binnenhaven is thaas voor ongeveer g»re<?d en hoopt de aannemer deze werken nog dit jaar gehoel te kunnen opleveren. Op twee manieren worden de enorme hoeveelheden zand, die hier „verzet" moeten worden, uitgegraven. Eerstens door een soort baggermachine, die als het ware, de genl uitgraaft en vervolgens door een zandzuiger, die de diepere, vochtige lagen verwerkt. Hierby sluit zich aan, het werk uitgevoerd door de Suitsche firma Butzer, die thans bezig is, de groote paalfnndeeringen te «anken van de betonconstructies van kademuur en losplaats. Ook dit werk hoopt men nog aan het einde van dit jaar gereed te hebban. Palen van 15 Meter lengte zgt noodig om een kademuur en los plaats te maken, waarop een dubbel stel enorme loskranen, den ishoud van de ensschepen naar de bunkers zal voeren. Deze loskranen op rails loopende, zyn langs de geheele losplaats te verplaatsen. Vlak kieraekter is men reeds bezig en dat is dan het derde groote werk met de fundeerings- werkzaamhedem van de eerste twee hoogovens die hier in Nederland zullen verryzes. Van alles wat wy daarop dat uitgestrekte terrein en niet te vergeten op de daideiyke kaarten IJMUIDER COURANT Ingezonde mededeelingen 40 ets. per regelAdvertenties van 11. en m. 6 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 6 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbe taling, van 1 t. en m. 6 regels f 0.76, iedere regel meer 15 ets. By niet contante betaling worden de gewone prezen berekend, Advertenties „adres bur. v. d. blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprflzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van bniten de gemeente Velsen

IJmuider Courant | 1921 | | pagina 1