ORGAAN VOOR OE GEMEENTE VELSEN OFFICIEEL Voor oen juiste vermelding in begint, slaat men gewoonlijk de IJMUIDEN. Ko 10 Woensdsjj 7 December j»il IJMUIDER iSUJ^i Alz 7© i&arg&e Ju )0 w Ji, A.bo*n»M.eatspr{j8 s fl.per 8 aoasiiden, tri>»«o per past 1 36 Abodementen worde* aangssoweB aa* bet Bureau en bij de Ageiten. Tot plaatsing va» advertentifi* van Buiten de gemeest* VELSEN in dit blad is uitsluitend gereektigd feet Advertentie bureau P. P. C. RO ELS E, IJMUI&BN, Adve'tenLön uiterl^k in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.js. VRIJDAG tot 4 uur a.m V er*chy nt W cwmêagis ©r E»t«rdftgi Uitgave van de Naasti. Vwui. Uitgevers Mg. AIRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V, Irakkerïi Siejewel, tViUemspi&ia U, JJfcaidea Telefoon 158 Ingezonde mededeehngen 40 ets. per regel Advertentie» van 11. en m. 6 rege f 1.—iedere regel meer 80 cte. Compact gezette advertenties van 11. en m. regels f 1.85, iedere regel meer 35 ets. Kleine advertenties en familieberichte zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbf taling, van 1 t. en m. 6 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contant betaling worden de gewone prpzen berekend. Advertentie» „adres bur. v blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieve wordt 10 ets. in rekening gebracht. - Bovenstaande regeiprgzen worden m« 6 sts. verhoogd voor advertenties van builen de gemeente Velse VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnnmmer gegarandeerd DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET uan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie j Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITRETALING slechts 15 Cent per regeL de vaccinebewijzen van de na men en geboortedatums der kin deren, is het gewerischt, dat bij de aanmelding worden medege bracht trouwboekjes der ouders oi' geboortebewijzen der kinde ren. Velsen, 5 December 1921. Burgemeester en wethouders van Velsen. de burgemeester, Rijkens. de secretaris, Wijnoldy Daniëls. BEKENDMAKING. Steun aan oud-militairen. De burgemeester van Velsen brengt het volgende ter alge- meene kennis. Oud-militairen die na 31 Juli 1914 voor den dienst werden af gekeurd wegens ziekten of ge breken, gedurende het mobilisa tietijdperk in den dienst ont staan of in belangrijke mate verergerd, kunnen voorzoover zij tot nu toe verzuimden een BEKENDMAKING. Schietoefeningen. De burgemeester van Velsen maakt bekend, dat op 14 dezer c.q. 15 d.a.v. omstreeks 10 uur v.m. met geschut zal worden ge schoten vanaf het terrein nabij het fort bij Velsen tot in zee cir ca 500 M. Noordelijk van het Noorder Havenhoofd te IJmui- den. Velsen, 5 December 1921. De burgemeester voornoemd, Rijkens. VAN DEN WACHTTOREN. Washington. Vis liet niet zou droevig was, aanvrage om steun in te dienen, zou men bet willen uitschate- ook omdat zij na 1 Januari 1920 ren over dor; verloop der Was- zijn afgekeurd, voor ondersten- hingtonsehe confen rdie. Zo ning in aanmerking worden ge- werd bijeengeroepen ter ontwa- bracht, zoo die ziekten of gebre- pening. vken niet aan eigen schuld zijn Daar geloofde natuurlijk geen te wijten en belangrijken ach- schepsel in. Die naam was een teruitgang in geldelijke ver beetje Amerikaanseh. Daar kan diensten hebben veroorzaakt. men er altijd drie kwart afdoen. Zij, die in het genot zijn van Maar men zou er toch een po- militair pensioen, komen voor ging doen, om aan de weer toe deze ondersteuning niet in aan- nemende bewapening paal en merking. De daartoe strekkende perk te stellen en bovendien vrzoeken moeten vóór 1 Januari eens ernstig en vriendschappe- 1922 tot den Minister van Oor- lijk met elkaar spreken over al- log worden gericht. lerlei netelige kwesties in het Bovenstaande bepaling geldt verre Oosten, ook voor de weduwen en wee- Er heeft eens een goedmoedig zen der bovengenoemde militai- man, bedroefd om al de ruzie ren voor zoover zij geen militair in zijn familie een familieraad pensioen genieten. bijeen geroepen. Daar kon men Zij die van oordeel zijn, dat dan eens genoeglijk en vriend bun te kort is gedaan bij het schappelijk met elkaar praten, toekennen eener uitkeering, de een moest dan wat toegeven kunnen zich bij een met redenen en de ander ook een offer bren- omkleed schrijven tot den Mi gen om des lieven vredes wille, uister van Oorlog wenden, die oude veten zouden vergeven na advies van een door hem in n vergeten worden en men zou eindigen met een hartelijk en jvroolijk familiefeest. te stellen commissie, beslist. Velsen, 5 December 1921. de burgemeester voornoemd, Rijkens. KOSTELOOZE INENTING. Er is nog nooit zooveel ruzie en haat in die familie geweest dan na die samenkomst, waar ieder zijn hart eens kon uitspre ken en men elkaar na langen tijd weer eens persoonlijk ont- Burgemeester en wethouders moette. van Velsen maken bekend, dat Zoo dreigt het ook te gaan de gelegenheid tot kostelooze in- met de conferentie te Washing- enting en herinenting zal zijn ton. De schoone preek, waarmee opengesteld in Harding begonnen is, heeft de a. de afdeeling IJmuiden op rechte stemming niet gebracht. Zaterdag 17 December a.s. des Men is al dadelijk aan het kib- namiddags half drie, in de m.u. beien en hakketakken gegaan, l.o. school A te IJmuiden En nu ziju we zoo ver dat b. de afdeeling Velseroord op Frankrijk kwaacf is en Enge- Woensdag 14 December a.s. des land nijdig en Italië veront- namiddags half drie, in de o.l. waardigd en Amerika bedroefd school D te Velseroord en China woest en Japan.in c. de afdeeling Velsen op Za- zijn vuistje lacht. terdag 10 December a.s. des na- Er is nu al weer zooveel mis- middags half drie in de o.l. verstand tusschen Frankrijk en school E te Velsen Engeland, dat er een nieuwe d. de afdeeling Wijkeroog op conferentie tusschen Briand en Vrijdag 9 December a.s. des na- Lloyd George noodig is, om de middags 4 uur in de o.l. school bondgenooten te herinneren, G te Wijkeroog dat zij bondgenooten zijn. En te e. de afdeeling Santpoort op Turijn Jieeft men heibeltjes ge- Dinsdag 20 December a.s. des maakt tegen het Fransche ge- namiddags 4 uur ten huize van zantschap aldaar, omdat Italië den heer A. de Groot Lzn., arts zich door Briand beleedigd ge le Santpoort. voelt. Voordat men een oorlog ruiten in elkanders consulaten kapot. Frankrijk ziet al een combinatie van Duitschland, Engeland en Italië tegen zich. China is te Washington zoo zeer als een hulpelooze, onmon dige stakker behandeld, dat het gedreigd heeft te toónen, dat hot er is, door.... heen te gaan. Amerika is teleurgesteld en boos op alle partijen. Het had een wereldoorlog willen voorko men en het lijkt wel, alsof te Washington de eerste scher- selingen, die aan den oorlog voorafgaan, reeds begonnen zijn. Alleen Japan bewaart zijn kalmte en vriendelijkheid. Zijn afgevaardigden luisteren met welwillendheid naar alle voor stellen, beantwoorden ze vrien delijk met niets-zeggende ver zekeringen, houden zich in de ruimte. Alleen in een opzicht blijven ze pertinent op hun stuk staan. Ze willen grooter vloot behouden, dan Hughes hun had toegedacht. Overigens lachen zij in hun vuistje^. Im mers door de verdeeldheid der andere mogendheden zal het Ja pan makkelijk vallen, om te blijven heerschen in het verre Oosten. Niet de vrede maar Ja pan zal te Washington de over winning behalen. Te veel en te weinig. Volgens het Engelsche blad „Chemist and Druggist" kan Chili per jaar 25 a 30000 ton jo dium voortbrengen als afval product van de salpeterindus- trie. Jodium heeft niet alleen waarde in de apotheek maar kan ook voor verschillende in- dustriëele doeleinden gebruikt worden. In de laatste jaren brengt Chili echter slechts 853 ton op de markt. Het andere wordt gewoon weggeworpen. Hoe zit dat Wel de eige naars der salpetermijnen heb-, ben zich verbonden, om aan een maatschappij niet meer dan een klein deel der jodiumpro- ductie te leveren en het andere weg te werpen, om prijsbederf tegen te gaan. Nu blijft de prijs gezond, dat is meer dan tien maal zooveel, als hij zou zijn, als alle jodium op de markt ge bracht werd. Er komt nu te weinig jodium ui Chili en zoo moet men het thans uit zeewa ter en jodiumbevattende bron nen bereiden. Het publiek wordt het kind van de rekeningde rekening n.l., dat bij het kleinste aanbod het meest wordt gewon nen. De tai weprijs is den laatsten tijd weer gestegen. De wereld oogst is zeer overvloedig geble ken er zijn opzettelijk achter gehouden voorraden aangebo den cn dat alles maakt, dat de tarwe bijna weer tot den prijs van voor den oorlog is gezakt. Vanwaar thans weer die stij ging Er komen allerlei on- gunstige berichten over sprink hanen, die in Argentinië de ko renvelden kaal vreten, van droogte in Kansas, die den uit zaai belemmert, van ongekende hitte in Australië. Dat zijn be richten voor de markt, ook al bestemd, om prijsbederf tegen te gaan. Vooral met de berichten over de granen met het oog op de markt. Maar er is nog een' andere en belangrijker oorzaak voor de prijsstijging der tarwe. De boeren in Argentinië laten voor een deel hun tarwe liever verrotten dan ze te koop aan te bieden en dit schoone voor beeld begint navolging te vin den. Hoe kleiner het aanbod, des te grooter dewinst. Beter te wei nig dan te veel op de markt. Zoo is men bezig met succes de tarwemarkt te beinvloeden. In Argentinië laat men het kostelijk graan 'verrotten en in Rusland en andere landen sterft menigeen bij gebrek aan brood. Dat er in het groote wereld- dujshouden nog heel wat op te knappen valt en allerlei schan delijke en waanzinnige dingen gebeuren, behoeft waarlijk geen betoog. Wij vinden in deze twee staaltjes ook de verkla ring, waarom de duurt toch zoo lang blijft. Ze wordt, kunstma tig in stand gehouden. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Mannenkoor. IJmuidens Mannenkoor gaf Maandagavond haar eerste uit voering in dit seizoem Het ge bouw voor Christ. Belangen was bijkans geheel bezet. De voorzitter, de heer N. II. Edsius, sprak een openings woord. De toestand van hot Mannenkoor was niet ongun stig, men kon het jaar zonder te kort sluiten. Toch was steun bij voortduring noodig, waarop spr. dan ook bleef aandringen. Spr. memoreerde ook de deelna me aan het concours te Helder, waar het Mannenkoor in de hoogste afdeeling een prijs mocht behalen. liet koor zelf opende met twee liederen, die forsch en goed wer den gezongen. Vooral „Lied aan liet Gangspil" van Roeske werd uitnemend vertolkt. „Zomer avond" van Olman voldeed ons ook heel goed, maar de 'andere liederen voldeden ons niet, evenmin als „Een stem aan 't Strand", 't Zal wel zijn dat sma ken verschillen ,maar ons kon dit w erk niet bekoren. De medewerkenden waren Mej. Lucie Vos, sopraan, Over- veen die op sublieme wijze twee Fransche en twee Duitsche lie deren zong. Haar voordracht was uiterst sober, haar stem warm en zuiver. Wij hebben ver bazend genoten van haar zang, die knap werd begeleid door Mej Joh. Kerklioff uit Amster dam. Van de pianiste roemen de begeleiding van aan 't Strand', wer- was een prachtige wij vooral „Een stem kelijk dat prestatie. De heer alhier, had A. J. Smit, bariton als altijd weer veel succes. Vooral bij „Ter Zege", van Wierts, was liet applaus ge weldig. De begeleiding van den heer Gonlag was als steeds schitterend. De dames-medewerkenden ontvingen bloemen. Het publiek toonde zich den geheelen avond dankbaar. den chef bij monde van den heer Vermeulen, oudst-aanwe- zend ambtenaar, onder hartelij ke bewoordingen een fraaie boekenkast aangeboden en aan de familie een bloemenhulde. De I.Imuider Vischhandelver- eeniging had blijk van hare be- langsteling gegeven door het zenden van een mooie bloemen mand, terwijl tevens een schat van bloemen en bouquetten van diverse kennissen en verzenders de zaal in een bloemenhof her schiepen. Diep onder den indruk voor zooveel blijken van belangstel ling, ofschoon de jubilaris nog slechts een jaar te IJmuiden in dienst was, dankte de heer Van den Born de aanwezigen, waaronder het nagenoeg voltal lig personeel. De kommies-verificateur bij de Directe Belastingen K. Jongerling wordt met 1 Januari van hier naar Oldenzaal ver plaatst en de kommies-verifica teur K. Deen met ingang van denzelfden datum van Olden zaal naar hier. De Haarlemsche rechtbank bevestigde overeenkomstig den eiseli van het O.M., het vonnis van den kantonrechter, waarbij de 27-jarige tandtechniker J. G. Sch. alhier, veroordeeld was tot 2 X 30, subs. 2 X 10 dagen wegens het onbevoegd uitoefe nen van de tandheelkunde. De vorige week geraakte in de garage der Ver. Ijsfabrie ken bij het overgieten van ben zine, hetwelk door den chauf feur bij het licht van een petro leumlamp geschiedde, de auto in brand,, zulks door het vlam vatten der benzine. De auto stond spoedig in lichte laaie. Twee havenknechts snelden te hulp en wisten den brand te blusschen, zoodat erger voorko men werd. In den nacht van Donder dag op Vrijdag ontdekte een po litieagent brand in de werk plaats der V.E.M. aan de vis- schershaven. Hij wekte den daar wonenden magazijnmees ter en met behulp van nog twee mannen van de Bewakings Mij konden zij den brand blusschen De brand was ontstaan door heete asch uit de kachel, waar door de vloer ging branden en ook eenige vischmanden vlam vatten. Bij de Vrijdag te Haarlen gehouden aanbesteding van he onderhoud der werken van d< Rijksvisschershaven alhier ge durende het jaar 1922, was in geschreven als volgt Fa. J. Ph. Braun en Zn., Be verwijk, f 43.000, P. J. Lan gendijk, id„ f 39.947, - D. Ma den, alhier, f 38.500,— J. Hen neman, Heemskerk, f 37.999, D. v. d. Plas, alhier, f 37,623, D. Bais Jz., alhier, f 36.980, J. v. d. Plas, alhier, f 36.558,— H. Oudshoorn, Beverwijk f 36.025, Lindhout en de Waard, alhier, f 35.919, - Fa. P. Heere en Zn., alhier, f 35.264,50. Een biljet was ongel- dis De raming bedroeg f 39.800,- - Onze vroegere plaatsge- noote. Mevr, J. J. Bok-van Bork. thans te Heemstede, is de vori ge week aan de Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen in de Staats wetenschappen. Maandagmiddag kwam de heer Vr., wonende alhier, op de ijsbaan nabij de spoorbrug te Velsen nogal ernstig te vallen, met het achterhoofd op het ijs, j zoodat hij bewusteloos bleef lig gen. Door de politie werd hij bijgebracht en kon hij daarna weer naar zijn woning terug- keeren. VELSEROORD. Gaarne voldoen wij aan het verzoek om te vermelden dat de Nutsbibliotheek weer geopend is en wel des Vrijdagsavonds van 78 uur in school D. De bibliotheek is uitgebreid met vele nieuwe werken. VELSEN. De nieuwgebouwde loka len der Chr. School op Wijker oog zullen Woensdag 14 Decem ber officiéél worden geopend. Prof. Dr. A. J. de Sopper te Groningen, vroeger predikant alhier, die in 1911 deze school geopend heeft, hoopt daarbij te genwoordig te zijn. De Ant. Rev. Kiesvereeni- ging alhier heeft voor het Mil joenplan der Ant. Rev. Partij als tweede storting f 155,afgedra gen. Aan den heer W. van Heyst is vergunning verleend tot het bouwen van twee woon huizen aan den Driehuizerkerk- weg alhier. De politie heeft Vrijdag aangehouden zekere C. v. d. B. die nog 3 maanden gevangenis straf tegoed had. De man is naar Haarlem f 15. overgebracht. nis- De Haarlemsche rechtbank veroordeelde N. C. M., sigaren- verpakker alhier, wegens om- kooping van een ambtenaar, tot boete of 10 dagen hechte- Jubileum. Onder vele blijken van belang stelling heeft de heer van den Born, stationschef 1ste klasse alhier, zijn 25-jarig ambts-jubi- lé bij de Nederl. Spoorwegen, mogen vieren. Een feestelijke ontvangst werd den jubilaris en zijne fa milie bereid in liet smaakvol versierde groole kantoorlokaal aan het Havenstation. De heer Cox, Inspecteur der Spoorwegen hield een hartelijke toespraak en bood namens de Directie den jubilaris een oor konde aan, vergezeld van het gebruikelijke enveloppe met in-, houd. Namens het personel werd - Vrijdag is de in de Visschers- haven binnenkomende Duitsche stoomtrawler Gebr. Brache P. G. 125 (uit Geestemünde) in aan varing gekomen met de daar ge meerd liggende Deensche mo- torkotters A399 en E2932, waar door beide vaartuigen bescha digd werden. Het Hbl. meldt dat het onjuist is, als zou de stoomtraw ler Johanna Elisabeth IJ.M. 99 der V.E.M. alhier verkocht zijn aan de firma Richards and Sons te Londen. Ofschoon deze stoomtrawler niet meer op de lijst van sche pen der V.E.M. in de Naamlijst der visschersschepen voor kwam, is het juist dat dit schip de vorige week hier aan de markt kwam. SANTPOORT. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde W. H., loswerk- man te Jan Gijsenvaart, bij ver stek tot een voorwaardelijke hechtenis van 3 dagen met een proeftijd van 2 jaar. DRIEHUIS. Aan het R.K. Par. Kerk bestuur van den H. Engelmun- dus alhier is vergunning ver leend tot uitbreiding der R. K. School. Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. zal in Gebouw Cycloop op het gebied van Bioscoop iets bu'ten- gewoons te zien zija. Dan zai n 1. worden vertoond de Sultane der Liefde, een spannend verhaal uit

IJmuider Courant | 1921 | | pagina 1