IJmuider Courant Zaterdag 17 December Tweede blad UIT DE GEMEENTE. De gemeente-begrooting. Verschenen is het rapport van het verhandelde in de afdeelingen van den raad betreffende het onderzoek der be grootingen voor 1922. Uit dit lijvige stuk zullen wij het voornaamste overnemen. Algemeene beschouwingen. Eén der leden in de eerste afd. deelde mede, dat ofschoon hij geen algemeene beschouwingen zou houden in de af- deelings vergadering, daarmede geens zins te kennen geeft, die ook niet te zullen houden bij de behandeling der begrootingen in den gemeenteraad. In de tweede afd. werd door één lid er op gewezen, dat de beantwoording door B. en YV. van het rapport der afd. inzake de begrootingen voor 1921 niet voldoen de was. De nota van antwoord heeft hem niet bevredigd. Ditzelfde lid was van oordeel, dat het college van B. en W. zich over het alge meen gemakkelijk afmaakt van ver schillende zaken. Ter toelichting hiervan dient o.a., dat reeds herhaalde malen in den gemeen teraad is geklaagd over de late toezen ding van raadsstukken. Het komt her haaldelijk nog voor, dat voorstellen betreffende belangrijke zaken den laat- sten Zaterdag voorafgaande aan de Baadsvergadering, aan de leden worden toegezonden. Het gevolg hiervan is, dat de raadsleden niet voldoende gelegen heid hebben om de voorstellen na te gaan en vaak noodelooze besprekingen daardoor worden gehouden. Door één der leden in de tweede afd. werd verzocht te mogen vernemen, wat B.' en W. aanleiding heeft gegeven om de functiën van het college onderling te verdeelen, zooals dat thans is geregeld. De overige aanwezige leden der twee de afd. konden zich met de verdeeling der werkzaamheden tusschen de leden van het college van B. en W. onderling, niet vereenigen. Deze leden hebben speciaal het oog op de portefeuille van Financiën. Een parig zijn zij van oordeel, dat de nieuw benoemde wethouder, afgezien van zijn capaciteiten, niet de geschikte persoon is om de portefeuille van financiën te beheeren. Door één der leden werd nog opge merkt, dat de nieuw benoemde wethou der, toen hij stond aan het hoofd van het levensmiddelenbedrijf, bijna de dupe is geworden van het voeren van een niet eerlijke ongoede administratie door een ambtenaar. Alle leden waren van oordeel, dat als nog de noodige wijziging in de verdee ling van werkzaamheden van het colle ge van B. en W. moet worden aange bracht. Verscheidene leden waren van mee ning, dat, financiën had moeten blijven berusten bij den burgemeester, terwijl de nieuw benoemde wethouder dan met andere werkzaamheden had kunnen worden belast. In verband met deze aangelegenheid werd door één der leden nog uitdrukke lijk verklaard, geenszins de bedoeling te hebben gehad bij de bespreking in den gemeenteraad, den betrokken wethou der te willen diskwalificeeren. In het belang der gemeente is het evenwel noodzakelijk, dat iemand met financiën wordt belast, die daarmede meer bekend is. Ofschoon één der leden alle waardee ring had voor den wethouder, die belast is met de portefeuille van openbare wer ken, meenden hij de toch op de laatst gehouden wethoudersverkiezing te moe ten terugkomen bij de behandeling der begrootingen in den gemeenteraad. De tegenwoordige fuctionnaris achtte dit lid evenwel, de meest geschikte per soon voor gemelde portefeuille, als hij zich niet beschouwd als een vertegen woordiger van een politieke groep. Door enkele leden werd gevraagd hoe B. en W. staan in hun beleid tegenover de uitvoering van niet rendabele werken Ter toelichting hiervan zij medege deeld, dat hier o.a. mede wordt bedoeld het leggen van gas- en waterleidingbui zen in wegen, waarom bijna nog geim woningen zijn gebouwd. Tevens werd verzocht te mogen ver nemen, hoe de grenzen zijn van het be leid van B. en W. ten opzichte van der gelijke zaken. Eén der leden zou gaarne vernemen hoe B. en W. in het algemeen staan in hun beleid betreffende de volkshuisves ting in deze gemeente. Dit lid merkt op dat systematisch thans de zaken betreffende de volks huisvesting naar beneden wordt ge drukt. Door een ander lid werd gevraagd de woningbouwvereenigingen te liquidee ren en aan de gemeente over te dragen. Thaus staat aan het hoofd van bouw- vereenigingen personen, die geheel niet met woningbouw bekend zijn en daar om ook niet geschikt zijn om de wonin gen goed te exploiteeren. Door dit lid werd er tevens nog od ge wezen, dat indien de woningen der bouwvereenigingen overgaan aan de gemeente, een belangrijke besparing in de uitgaven wordt verkregen. Volstaan zou dan kunnen worden met één boek- enz één opzichter' één «eldophaler Hetzelfde lid betreurde het, dat de wo ningbouwvereenigingen worden ge bruikt als propagandamiddel door en kele politieke partijen. Tenslotte werd door ditzelfde lid er nog op gewezen, dat indien de gemeente het beheer heeft over de woningen, cor ruptie zal worden voorkomen. Naai hem ter oore is gekomen, wor den enkele malen fooien gegeven ter bekoming van een woning. Gevraagd werd door één lid wat door B. en W. zal worden gedaan, ter voor ziening in de behoefte aan woningen in de-Bi eesaap, in verband met den bouw der nieuwe sluis. Dit lid was van meening dat zoo spoe dig mogelijk bij de Regeering moet wor den aangedrongen op den bouw van een gelijk aantal woningen, als straks zullen verdwijnen. Bijna alle leden spraken hun misnoe gen uit over de minder gewenschte wijze van optreden van den burgemeester te genover de leden in de raadsvergaderin gen. Naar de meening van enkele leden heeft de burgemeester gedacht door üe leden individueel aan te vallen, deze daardoor te intimendeeren. In dit verband w erd door één der le den nog gewezen op de instelling van de commissiën bij de plaats gehad heb bende reorganisatie der politie. Nu deze commissiën zijn ingesteld moeten naar de meening van ditzelfde lid, meer zaken door deze commissiën worden behandeld. Dat de burgmeester een enkele keer wel eens streng optreedt in de vergade ringen van den gemeenteraad, kon één lid zich voorstellen, maar het dient toch geen regel te worden. Het is ditzelfde lid opgevallen dat de burgemeester niet voldoende rekening houdt met de leden in de raadsvergade ringen. Het gebeurt vele malen, dat de burge meester als voorzitter van den gemeen teraad, terwijl een lid het woord voert, een bespreking houd aan de bestuurs tafel. Door een ander lid werd nog opge merkt, dat het hem gebleken is, dat de burgemeester zich niet voldoende in werkt in de verschillende zaken. Zeer dikwijls worden door hem inlichtingen gevraagd aan den secretaris, wat vaak zeer hinderlijk is voor het spreken van een lid van het college. In één der raadszittingen deed hier door aan de bestuurstafel zich een klein incident voor. Dit lid acht het van groot belang dat er meer homogeniteit is in het college van B. en W. voor de behandeling van zaken in den raad. Een der- leden merkte nog op, dat hij het vorig jaar bij de behandeling der begrooting eenige woorden van waar deering heeft gesproken met betrekking tot den burgemeester, maar tot zijn spijt dit jaar die niet kan uitspreken. De opvoering van Allerzielen. Blijkens een bericht in een der plaat selijke bladen zou de burgemeester in zake de opvoering van het tooneelstuk „Allerzielen" in deze gemeente de toe zegging hebben gedaan, voor het vervolg rekening te zullen houden met de over tuiging van een deel der bevolking. Eén lid zou gaarne willen vernemen of het werkelijk de bedoeling is van den burgemeester voor het vervolg hiermede rekening te houden. Door een ander lid werd hiertegen op gemerkt, dat de burgemeester geenszins en pertinente toezegging kan doen. De burgemeester zal toch telkens ieder tooneelstuk afzonderlijk moeten beoordeelen. Wat aangaat de opvoering van ..Aller zielen", merkt dit lid nog op, dat naar zijn meening de katholieken het stuk veroordeelen, zonder het te kennen. Wanneer de burgemeester rekening wil houden met het overige deel der be volking, dat ongeveer 75% is van het aantal ingezetenen der gemeente. Onderwijs. Door alle loden der tweede afd. weid aangedrongen op een betere voorberei ding van stukken betreffende het onder wijs. Dit zal mogelijk zijn door een commis sie van bijstand voor onderwijszaken in te stellen. Thans gebeurt het naar de meening van één der leden, dat voorstellen een meerderheid bekomen in den raad, of schoon alle voorstemmers niet altijd er mee instemmen. Eén der leden wijst er in dit verband nog op, dat ongeveer f 45.000,— per jaar ten laste der gemeente komt wegens jaarwedden der onderwijzers. Deze en nog meer andere belangrijke zaken kun nen toch in een commissie worden be handeld, waardoor de taak van den wet houder wordt verlicht. Ook achtten enkele leden de instelling van een commissie van groot belang met het oog op den bouw van scholen in de gemeente. Een der leden van de tweede afd. deelt mede, dat door de voorzitters van de be sturen der bijzondere scholen, met uit zondering van die der katholieken, een ei gadering is gehouden ter besproking van de nieuwe Lager Onderwijswet 1920, teneinde de kosten van dat onderwijs niet duurder te doen zijn dan strikt noodzakelijk is. Ofschoon het eerst in de bedoeling lag om een nieuwe bijzondere lagere school te bouwen te Velseroord is na deze be spreking door de voorstanders van het bijzondere onderwijs besloten, hiertoe voorloopig niet over te gaan. De uit de besturen dier school genoem de commissie heeft zich toen gewend tot B. en YV. met het verzoek van samen werking. Hierop werd evenwel tot he den door de commissie nog geen ant woord ontvangen. Naar de meening van dat lid moet in deze gemeente een schoolraad bestaan, waarin alle schoolbesturen zijn verte genwoordigd om de onderwijszaken te bespreken, teneinde op de onderwijs kosten zoo veel mogelijk te bezuinigen. Een der leden zou gaarne de opinie van B. en YV. vernemen over de instel ling van een schoolraad voor deze ge meente. Gemeente-eigendommen. Door één der leden van de tweede afd. werd er op gewezen, dat ofschoon in de oorlogsjaren zuinigheid zeer gewenscht was, het onderhoud der gemeente eigendommen te wenschen heeft over gelaten. Belastingen. Door één der leden van de tweode afd. werd gevraagd een ophaaldienst voor de belastingen in deze gemeente in te stellen, hetgeen ongetwijfeld van groot belang is voor de arbeiders. Sportterreinen. Door eenige leden van de tweede afd. werd gevraagd om over te gaan tot het aankoopen van gronden en die geschikt te maken voor sportterreinen. Hierin kan waarschijnlijk een goede bron van inkomsten worden verkregen Een der leden zou gaarne zien, dat ook in de afd. Wijkerobg een sportter rein werd aangelegd. Arbeidsbeurs. Eén der leden van de tweede afd. zou gaarne vernemen wanneer door B. en YV. zal worden overgegaan tot het ves tigen van een Arbeidsbeurs te IJmiu- den. Hierdoor zal een betere arbeidsver- deeling worden verkregen. Nieuwe belastingen. Het heeft een der leden van de twee de afd. getroffen dat B. en YV. bij het samenstellen der begrooting reeds be dragen hebben geraamd als opbrengst uit nieuwe belastingen, ofschoon door den gemeenteraad daaromtrent nog geen beslissing is genomen. Dit lid zou gaarne vernemen hoe B. en W. de tekorten die zullen ontstaan bij het niet invoeren dezer belastingen op den dienst 1922 denken te dekken. Het laten nemen van principiëele be slissingen door den gemeenteraad acht dit lid niet mogelijk, indien een onvol doende voorlichting plaats heeit, zooals met de invoering der nieuwe belastin gen. Het afdeelings-onderzoök. Tijdens de algemene beschouwingen in de tweede afd. merkte een der leden op, de bedoeling en strekking van af- deelingsvergaderingen nimmer goed te hebben begrepen. Naar zijne meening heeft het alleen de bedoeling, dat de vragen die in de afd. zijn gesteld aan B. en W. worden overgelegd, opdat het college geheel is voorbereid tot het geven Van een ant woord. Jaarwedden wethouders. Door één der leden van de tweede afd werd medegedeeld dat indertijd de wedden van de wethouders zijn ge bracht op f 2500.—. YVanneer evenwel het aantal wethouders zou worden uit gebreid zouden de jaarwedden worden verlaagd. Dit is nu eenmaal niet mogelijk. Met het motief van den burgemeester, dat naar zijne meening het wethouders ambt in gemeenten boven de 25000 zie len, den geheelen mensch vordert, kan dit lid zich niet vereenigen. Het wethoudersambt is maar voor een zeker aantal jaren, integenstelling met de betrekkingen van burgemeestèr en secretaris, die gewoonlijk zijn voor het leven. Eén der andere leden, merkte nog op, dat wanneer een wethouder zich geheel aan het ambt moet geven, de minimum jaarwedde van f 3000 te laag is. Bovendien is het niet mogelijk dat een wethouder zich geheel aan het ambt geeft, daar hij dan genoodzaakt zal zijn bijna alle particuliere betrekkingen te laten varen. Indien hij na afloop der zittingsperio de niet wordt herkozen als lid van den raad en wethouder, zou hij alsdan ge heel zonder middelen van bestaan zijn. Dit lid ziet in het geven van deze ver hooging nog het gevaar, dat de wethou ders nog meer zullen afzien van parti culiere betrekkingen. De overige leden konden zich met de ze besprekingen vereenigen. Alle leden zouden daarom gaarne zien, dat de burgemeestr bereid was het voorstel terug te nemen. Meerdere leden waren van meening, dat indien de wethouders het thans nog te druk hebben, het aanbeveling ver dient het aantal wethouders nog met één uit te breiden. Druk- en bindwerk. Door een der leden van de tweede afd. werd verzocht de inschrijvingsbiljetten voor drukwerk enz. te openen in tegen woordigheid van de inschrijvers Hierdoor, wordt voorkomen, dat een der ambtenaren vooraf kennis kan ne men van de prijzen. Spreker bracht hierbij in herinnering een inschrijving voor de levering van drukwerk, waarvan een familielid van een ambtenaar maar een zeer gering bedrag lager was dan zijn opvolger. Dit lid acht het gewenscht, alle druk werk der gemeente door een persoon te doen drukken. Een der andere leden achtte den post in het algemeen te hoog. De kerk te Velsen. Inzake de toren te Velsen was één der leden van de tweede afd. van meening dat het beter was deze maar over te doen aan het bestuur der Ned. Her vormde Kerk, onder voorwaarde, dat zij dan moet zorg dragen een behoorlijk uurwerk daarin te plaatsen en zoo noo- dig de klok te luiden. Deze kerk zou z.i. zeer spoedig In aan merking komen om gerestaureerd te worden. Een ander lid meende ernstig deze overdracht te moeten ontraden uit een oudlieid-kundig oogpunt. Straten en pleinen. Door een lid van de tweede afd. werd gevraagd of B. en YV. van oordeel zijn, dat met het geraamde bedrag de stra len voldoende kunnen worden onder houden. Eenige leden van de tweede afd. kon den zich niet vereenigen met het uitge trokken bedrag van f 650 teneinde het trottoir van de YVilhelminakade met graszoden te bezetten. Dit werd een on- noodige uitgaaf geacht. Een der leden vestigt er de aandacht op, dat zijns inziens het plantsoen gele gen aan het Koningsplein niet behoor lijk wordt onderhouden. Het is noodza kelijk, dat de boomen worden gesnoeid enz. Gevraagd werd hoe het staat met de overname van het plantsoen gelegen om de begraafplaats te IJmuiden. Dit lid dringt er ten overvloede op aan, het plantsoen in den tegenwoordi- gen toestand niet over te nemen. YV anneer het zand om de boomen is weggehaald, gaan de boomen dood. Dit lid zou daarom bij de overname de bepaling willen zien opgenomen, dat het plantsoen nog één jaar in onder houd blijft van den tegenwoordigen eigenaar. Politie. Naar de meening van één der leden van de eerste en tweede afd. zijn de kos ten der politie voor deze gemeente abso luut te hoog. Zij gaan de draagkracht der gemeente te boven. Een der leden alhoewel hij zijn stem aan de uitbreiding der politie had gege ven, was van meening dat bezuinigd moest worden, met het oog op den fi- nanciëelen toestand der gemeente. De bezuiniging zou kunnen worden gevon den door bij het ontstaan van een vaca ture daarin niet meer te voorzien, totdat het door den raad bepaalde aantal agenten van politie is bereikt. In YVijkeroog en Velseroord zou het aantal zeer zeker kunnen worden ver minderd. Des zomers wanneer het in Wijkeroog bijzonder druk is zou assi stentie kunnen worden verleend. Een der andere leden was van mee ning dat het politietoezicht thans goed was geregeld, voornamelijk de politie- ronden des nachts door alle deelen der gemeente. Verlichting. Eén der leden van de eerste afd. zou gaarne zien, dat des nachts op de kruis punten van wegen de lampen te laten branden. Brandweer. Eén der leden zou gaarne vernemen of spoedig reorganisatie van de brand weer is te verwachten. Rijkspolitie. Door één der leden van de tweede afd. werd gevraagd, wat B. en YV. aanleiding heeft gegeven om de jaarlijksche grati ficatie aan de rijksveldwachters niet meor te verleenen. Gevraagd werd of B. en YV. niet lan ger op prijs stellen de goede samenwer king tusschen de Rijks- en de gemeente politie en de diensten van de Rijks politie. Ziekenbarak Eén der leden van de tweede afd. zou gaarne vernemen, wat B. en YY'. van plan zijn te doen met de oude ziekenbarak, als de nieuwe barak is overgenomen. Geneeskundige dienst. Alle leden van de tweede afd. zouden gaarne vernemen of B. en YY'. bereid zijn aan de nieuw benoemde gemeentelijke geneeskundige op te dragen alleen aan- teekening te houden van de ziektegeval len en de noodige. statistieken te laten maken op één der afdeelingen van de secretarie. Een der leden was van meening, dat het tegenwoordige salaris niet in over eenstemming was met de functie en achtte herziening der jaarwedde noodig De geneeskundige kan zich dan meer aan haar taak wijden. Malaria-bestrijding. Eén der leden van de tweede afd. zou willen vernemen of B. en YV. voorne mens zijn door te gaan met de malaria bestrijding. Dit lid zegt buitengewoon weinig waarde aan deze bestrijding te hechten. Onderwijs. Door één der leden van de tweede afd. werd gevraagd wat door B. en YV. zal worden gedaan inzake de reorganisatie van het onderwijs, en of het de bedoeling is te wachten tot het jaar 1925. Dit lid zou gaarne vernemen op welke wijze en wanneer het college de nieuwe Lager Onderwijswet denkt uit te voeren Gevraagd werd door één lid of de cij fers vermeld op dit volgnummer juist zijn. Naar zijne meening zijn voor de berekening der Rijksvergoeding in aan merking gebracht de laagst bezoldigden van het personeel ofschoon dit niet de laatst aangestelde zijn. Indien de cijfers niet juist mochten zijn, zou het bedrag dat thans ten laste der gemeente komt nog meer bedragen. Eén der leden drong er op aan, het aantal overtollige leerkrachten in te krimpen, waardoor een belangrijk be drag zal worden bezuinigd. Door een ander lid werd in verband hiermede opgemerkt, dat naar zijn mee ning de onderwijzers voorloopig niet op wachtgeld moeten worden gesteld, doch alsdan in dienst moeten blijven als re- serve-onderwijzes. Gevraagd werd door alle leden om een overzicht, van het aantal klassen van iedere school, het getal leerlingen van elke klasse, eventueel parallel-klasse. Het is een der leden gebleken, dat een klas naar huis wordt gezonden als een onderwijzer ongesteld is. Dit is al enkele malen voorgekomen. Dit lid acht het van groot belang, dat dit zoo min moge lijk plaats heeft. Gevraagd werd door alle leden om een overzicht van het aantal onderwij zers, dat aan iedere school ingevolge de wet verbonden moet zijn en van de overcomplete onderwijzers. Een der leden verklaarde zich voor bezuiniging op het onderwijs, indien dit geenszins ten nadeele is van het kind. Door één der leden werd nog opge merkt, dat school B naar zijn meening niet voldoende bevolkt is. Schoolgebouwen. Door één der leden werd gevraagd of er toezicht wordt gehouden op het ge bruik der schoollokalen. Naar de meening van dit lid worden de lokalen niet op behoorlijke wijze ge bruikt. Voor zoover enkele leden bekend is, worden ook de lokalen des Zondags ge bruikt, hetgeen toch nimmer de bedoe ling van den gemeenteraad is geweest. Door één der leden werd verzocht het gebruik der lokalen niet toe te staan voor gymnastiek-doeleinderi tijdens kerktijd. Gevraagd werd door alle leden het op dezen post uitgetrokken bedrag van f 1000 voor bestrating van de speel plaats bij school A te schrappen. Daar het herhaaldelijk voorkomt, dat ruiten door de schoolkinderen worden stukgegooid, zouden alle leden gaarne zien, dat door de onderwijzers voor en na schooltijd toezicht werd gehouden. Eén der leden verzocht het op dezen post uitgetrokken bedrag van f 500 voor tegelbezetting in de YV.C.'s te schrappen Door één der leden werd verzocht, den post, „beplanting speelplaatsen scholen A en II f 175" te schrappen, post, beplanting speelplaatsen scholen Naar de meening van dit lid is deze uitgaaf overbodig. Gevraagd werd door één der leden om voor gemeenschappelijke rekening een afscheiding te maken tusschen school A en villa „Tosari" aan den Rijksweg te IJmuiden. Visscherijschool. Eén der leden van de tweede afd. zou gaarne een pertinent antwoord van B. en YV. ontvangen, of bij hun college het

IJmuider Courant | 1921 | | pagina 5