ORGAAN DE VELSEN V erschijnt "W QsmséagB ®n Zaterdag* Dit nummer bestaat uit twee bladen. Kerst e blad N ieuw jaarsadvërtenties OFFICIEEL bekendmaking Drankwet VAN DEN WACHTTOREN. Mo 16 Zaterdag 94 December 1951 iJMUIDER 7# Jmr^iknx Aboinememtsprgs i fl.per 3 maanden, franco per poet f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan ket Bnrean en bij de Agenten. Tot plaatsing van advertentifin van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is nitslnitend gereektigd ket Adverteitie- bnrean P.F.C.ROELSE, IJMUIBEN. AdverteiPiSn niterl^k in te zenden "WOENSHAG tot 9 nnr v.m. en VRIféMG tot 4 onr Uitgave van de Nmur1,.Vmm. Uitgever» Mg. .Wmniden" AIRES VOOR REEACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. Ernkkerij Sinjewel, Wiliemsplei* 11, IJmnidt» 15? Ingezonde mededeelingen 40 cta, per regel Advertenties van 11. en m. 5 regels f 1.—, iedere regel meer SO ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 6 regels f 1.S6, iedere regel meer S6 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbe taling, van 1 t. en m. 6 regels f 0.76, iedere regel meer 16 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prezen berekend. Advertenties „adres bur. v. d blad" 10 ets. extra; roor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelpr^jzen worden met 6 ets. verhoogd voor advertenties ran b n i t e n de gemeente Velsen DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITEETALING slechts 15 Cent per regel. In ons nummer van 31 December a.s. worden nieuwjaarsgroeten opgenomen tegen 50 ets. per annonce van niet meer dan 4 REGELS (alleen bij vooruitbetaling. DE ADMINISTRATIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 20 December bij hen is ingkomen een verzoekschrift van Francois Blom Jr. van beroep kok, wonende te Velsen, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in de navolgende localiteitende eetzaal en 2 koffiekamers in het vrijgezellenhuis, gelegen aan de Tuinderstraat, en de eetzaal, de koffiekamer en het casino voor ambtenaren, gelegen aan den Nieuwen Schulpweg. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 21 December 1221. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester Rijkens De Secrtaris Th. J. Wijnoldy Daniëls. ■liinderwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van J. M. Hagt, te Velsen, om het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, Sectie C No. 662 plaatselijk bekend Rijksstraatweg, Wijk K No. 21, zijne brood en banketbakkerij te mogen uitbreiden, door hen is toegestaan. Velsen, den 15 December 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, Rijkens De Secretaris, Tk. J. Wijnoldy Daniëls. De Volkenbond. Het Kamerlid Braat wekt door zijn onbehouwen en onbeduidende redevoeringen den indruk, dat de plattelanders een dom klompenvolk zijn. Hij heeft een redevoering gehouden naar het hart van een enkelen aartsconservatieven en bekrompen boer, maar verreweg de meeste boeren en buiten lui willen niets weten van zijn wapenkreet bij de algemeene beschouwingen, om dorp tegen stad en in het bijzonderden Haag in het gevecht te jagen. De korte inhoud zijner redevoeringen was: Tegen alles, wat geld kost, tenzij het In het voordeel is van het platteland. En het platteland is de boer. Zoo sprak hij thans ook minachtend over den Volkenbond. De leden dronken een glas en deden een plas en lieten den boel, zooals die was, beweerde hij. Dan weet de S. D. A. P., die met haar critiek op officieele werkzaamheid in zake de internationale politiek anders toch waarlijk niet zuinig is, den Volkerenbond beter te waardeeren. De sociaaldemokraten willen den Volkerenbond niet vernietigen, maar verbeteren. In het Verkiezingsprogram, dat op het Kerstcon gres der S. D. A. P. zal worden behandeld wordt voorgesteld te bevorderen de om vorming van den Volkenbond tot een democratische organisatie tegen imperialisme met toelating van alle naties. Verder ook medezeggenschap der volksvertegenwoor diging in de samenstelling der delegatie naar den Volkenbond, met vertegenwoordiging daarin van de politiek georganiseerde ar beidersklasse. Men wil daar dus niet af breken als Braat maar voortbouwen en gelooft dus in een toekomst voor de instelling te Oeneve. De conferentie te Washington is een concurrent van den Volkenbond. Men weet, dat de Ver. Staten zich niet hebben willen aansluiten en dat de conferentie te Washington over den Volkenbond gezwegen heeft, om Amerikaansche gevoeligheden te ontzien. Wanneer de eerste conferentie door meer deren gevolgd wordt, zooals niet onwaar schijnlijk is, zal de Volkenbond daardoor in beteekenis dalen. Het kan echter ook leiden tot een samenvloeiing, want op den duur kan Amerika, wanneer het met Europa wil samenwerken, den Volkenbond niet negeeren. Prof. van Hamel, de directeur der Juri dische Afdeeling van den Volkenbond gaat in ons land verschillende lezingen houden, om den bond meer bekend en meer bemind te maken. Hij doet dit in de overtuiging, dat de bond noodig heeft de sympathie der volkeren. Waar onder de massa nog vrij algemeen de meening leeft, dat de Volkenbond „heelemaal niks" is, heeft Prof. van Hamel het noodig geacht eens alles op te sommen, wat reeds verricht is. Het doel van den bond is niet macht tegenover macht te stellen, maar zijn methode van werken ligt in overleg, be spreking, onderlinge overreding, om te komen tot eenstemmigheid en onderling vertrouwen. Openbaarheid is daar bij een der machtigste remmen gebleken op de onbuigzaamheid der partijen. De bond is ook een onmisbaar instrument gebleken voor het herstel van Europa, hij heeft het geschil tusschen Polen en Lithauen uit den weg geruimd en daardoor zeker een bloedig conflict tusschen deze beide stalen voor komen. Verder heeft hij de Balkankwestie geregeld, het conflict tusschen Finland en Zweden over de Alandeilanden en het Silezische geschil doorzijn uitspraken doen ophouden. Hij heeft een plan ontworpen, om Oostenrijk door den steun van de andere staten finantieel weer op den been te helpen. Het hangt er nu maar van af, dat dezen de noodige credieten verschaffen willen. Verder zijn er nog conventies gesloten op het gebied van gezondheid, arbeid enz. Ook werkt hij steeds als een bliksemafleider tegen oorlogsgevaar. Immers alle leden van den Volkenbond hebben zich verbonden geen oorlog te voeren, zonder eerst het geschil aan den Raad van den Volkenbond voorgelegd te hebben. Door het werken van den bond is er tusschen de staten een band gelegd, die niet weer verbroken zal worden. De inter nationale eenheid is erdoor bevorderd en zal zich verder krachtiger gaan ontwikkelen. Ook in andere landen zullen vooraan staande mannen van den Volkenbond lezingen gaan houden, om zijn werk meer bekend te maken en zoo de sympathie te winnen. Ook hier wordt ingezien, dat de publieke opinie een groote macht is, die. men niet kan missen, als men groote dingen tot stand wil brengen. Boer Braat heeft voor den Volkenbond niets dan een schamper verwerpend woord over. Wij zien in den Volkenbond een stekje, dat een sterke boom zal worden, vooral als het zich dieper gaat wortelen in de bekendheid en waardeering der massa's. GEMEENTERAAD. Vergadering van 20 December 1921. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer Landeweert. De voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Brieven van gedeputeerde Staten om trent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van Gedeputeerde Sta ten, waarbij wordt toegezonden eer. door het college samengesteld ontwerp van wet tot wijziging van de grenzen der gemeenten Haarlem, Velsen, Bloe- menriaal, Heemstede, alsmede Haar- lemmerliede en Spaarnwoude en tot opheffing der gemeenten Sloten en Spaarndam. Naar B. en W. om advies en tevens ter behandeling door de commissie, be doeld bij art. 13, der gemeentewet. Een schrijven van het gemeentebe stuur van Schoten, waarbij wordt toe gezonden een door gedeputeerde Staten goedgekeurd exemplaar van de ge meenschappelijke regeling tot het toe laten van kinderen uit Schoten op school F te Santpoort. Het verslag van het bedrijf openbare werken over 1920. Een schrijven van den raad van toe zicht op de spoorwegdiensten, waarbij wordt toegezonden een beschikking houdende bevordering van de veilig heid van het verkeer op den spoorweg Haarlem-Alkmaar van xle Noord-Zuid- Hollandsche Tramwegmaatschappij. Al deze voor kennisgeving aangeno men. Als voren van Mej. de Wed. G. Bie- mans te Jan Gijsenvaart, waarin zij ver-" zoekt schadeloos gesteld te worden voor het vallen van een boom op de dakgoot van haar huis, plaatselijk ge merkt A Bloemendaalsche Straatweg no. 142. B. en W. stellen voor dit stuk, als zijnde ongezegeld, ter zijde te leggen, bovendien kan hier sprake zijn van overmacht. Een verzoek van het Centraal Drank- weer-Comité om het hem toegekende subsidie te verhoogen en te brengen op f 500.per jaar. Te behandelen bij de begrooting voor 1922. Als voren van hetzelfde comité om, wanneer in één der afdeelingen der ge meente een volksfeest, harddraverij, muziekconcours, enz. plaats heeft, eeu tapverbod te willen afkondigen. Als voren van het bestuur der Espe- rantoclub te Velsen om een lokaal van school D één avond per week te mogen gebruiken. Beide naar B. en W. om advies. Een schrijven van de afd. Velsen van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restau ranthouders en slijters, waarbij wordt toegezonden een afschrift van een door haar tot Gedeputeerde Staten gericht adres betreffende behandeling van be zwaarschriften tegen den aanslag in het vergunningsrecht. Te bespreken in besloten vergadering Medegedeeld wordt: In vervolg op het geen den 16 Maart 1920 ter kennis van den gemeenteraad werd gebracht, deelenB. en W. mede, dat zij den 26 Juli 1921 aan den Minis ter van Waterstaat berichtten, dat bij gerucht werd vernomen, dat in het plan van uitvoering van den bouw eener nieuwe schutsluis te IJmuiden een zoo danige wijziging was gekomen, dat die bouw in den droge zou plaats hebben. Zij vroegen den Minister, daaromtrent inlichtingen te mogen ontvangen, met het oog op de belangen der watervoor ziening voor deze gemeente. Den 20 October d.a.v., toen nog geen antwoord van den Minister was ontvan gen, werd het bovenbedoelde schrijven in herinnering gebracht, waarbij tevens werd gewezen op handelingen bij den sluisbouw, die B. en W. met opzicht tot een goede functionneering der gemeen tewaterleiding aanleiding tot ongerust heid gaven. Ten slotte is de volgende brief van den Minister van Waterstaat, van 22 November 1921, ontvangen: „Ik heb de eer u mede te deelen, dat tot dusver nog niet werd beslist, of de nieuwe schutsluis te IJmui den te zijner tijd in den natte,, dan wel in den droge zal worden ge bouwd. Alvorens hieromtrent een beslis sing kan worden verkregen, zullen de uitkomsten worden afgewacht van een proef met het inheien van zeer langen damwand. Ik voeg hieraan toe,_ dat, mocht tot den bouw worden besloten, in dat geval niet tot bronbemaling zonder meer zal worden overge gaan doch dat dan een werkwijze zal worden toegepast, welke reke ning zal houden met de belangen van de watervoorziening Uwer ge meente." B. en W. hebben onder bevestiging van de ontvangst van dit schrijven, den Minister verzocht, hun college omtrent het verder verloop van deze zaak op de hoogte te willen houden. Naar aanleiding van de vraag, gesteld door den heer J. P. Nijssen in de verga dering van 6 September 1921, wordt medegedeeld, dat liet B. en W. nog niet noodzakelijk voorkomt in cle afd. Jan Gijzenvaart door den gemeente-ontvan ger een zitdag te doen houden. Volgens mededeeling van den ont vanger bedroeg het aantai personen, dat op de laatste 4 zitdagen te Sant poort betalingen kwam doen, telkens 20 a 25. Inzake het verzoek van Mej. de Wed. G. Biemans te Jan Gijzenvaart wordt na een opmerking van eenige leden be sloten rechtskundig advies te vragen en daarna advies van B. en W. af te wachten. Bij het verzoek van het Centraal Drankweer-Comité om invoering van een tapverbod bij feestelijke gelegenhe den wordt dit ondersteund door den heer Sluiters, die wees op de dezen zomer gehouden feesten te Santpoort, waarbij ergerlijke tooneelen voorkwa men. Er komen dan allerlei elementen uit Schoten, Velseroord. enz. en liet is gebeurd, dat huisvaders, die anders niet drinken, als beesten langs den weg lagen. Spr. zegt dat B. en W. den veld wachters maar eens moeten vragen. Ingekomen zijn nog de volgende stuk ken: een schrijven van den secretaris van het hoofdbestuur van den bond van Christelijke Politieambtenaren in Ne derland waarin hij mededeelt de op richting van de afdeeling „IJmuiden" van genoemden bond; voor kennisge ving aangenomen; een verzoek van de vereeniging „Pe nado estas Venko" te IJmuiden, die zich de beoefening der wereld-hulptaal Es peranto ten doel stelt, om des Vrijdags avonds een lokaal van school A te mo gen gebruiken; Naar B. en W. om ad vies; als voren van de onderafdeeling Haarlem e.o. van den Nederl. Bond van gemeenteambtenaren waarin zij ver zoekt de salarisregeling der ambtena ren in haar geheel te willen herzien; Naar B. en W. om advies en in han den van de commissie van overleg voor de ambtenaren; als voren van de afdeeling Santpoort van de vereeniging „Volksonderwijs" waarin zij verzoekt om een jaarlijksche subsidie voor de instandhouding van een cursus in de Fransche taal; Naar B. en W. om advies; Aan de agenda wordt nog toegevoegd: Punt 18bis. Verleenen van mede werking aan de door den Minister van Arbeid ontworpen bijzondere steunre geling voor de noodlijdende werkloo- zenkassen in 1922. B. en W. stellen den gemeenteraad voor, om medewerking te verleenen aan de bijzondere steunregeling die door den Minister van Arbeid voor de noodlijdende werkloozenkassen in 1922, is ontworpen. Intusschen sluit dit niet in dat Burgemeester en Wethouders zich volledig met de getroffen regeling kunnen vereenigen. De voor de toetre ding door den Minister gestelden ter mijn laat evenwel niet toe eene beslis sing uit te stellen. B. en W. behouden zich voor bij den Minister op wijziging- der regeling in het algemeen aan te dringen. De commissie van advies voor de werkloosheidsverzekering deelt om trent deze aangelegenheid o.m. het vol gende mede: „De kosten welke een aanvaarding der regeling van don Minister met zich brengen, kunnen voor 1922 worden ge raamd op f 11000. Wij durven niet de verantwoordelijk heid op ons te nemen Uw college te ad- viseeren de door den Minister eenzijdig vastges'telde regeling te verwerpen, en zien ons dan ook gedwongen Uw college te adviseeren de regeling aan te nenum. Wel past o.i. een scherp protest tegen het beleid van den Minister van Arbeid om op een zoodanige eigenmachtige wijze te beschikken over de gelden der gemeente." Verschillende leden maken bezwaar tegen deze regeling. De heer Schilling zegt dat ook sprekers vakorganisatie bezwaren heeft tegen deze regeling en die maar zoo niet zai aanvaarden. Naar aanleiding van deze discussies wordt besloten deze nieuwe regeling on der voorbehoud te aanvaarden. Het voorstel tot grondovername voor wegverbreding te Velseroord (aan den Zeeweg) wordt goedgekeurd. In behandeling komt het voorstel tot uitbreiding van de straatverlichting. Naar aanleiding van ingekomen adres sen wordt besloten den Duin- en Kruid- bergerweg tot aan de Ruige Hoek te verlichten en om bij den spoorwegover gang te Jan Gijsenvaart twee lichtpun ten te plaatsen. Op advies der Fin. Com missie wordt besloten ook een lichtpunt te plaatsen nabij de woning van P. Die- tus en een lichtpunt bij de kerk, staande bij het bouwblok van de woningbouw- vereen. „Bloemendaal-Noord" aan den Verlengden Duinweg (Duivelslaan). De heer Sluiters vraagt ook een lichtpunt te plaatsen bij de 20 woningen aan het kerkpad te Santpoort. Dit wordt goedgevonden. Het voorstel tot overname van den straatweg van Bloemendaal naar Sant poort en het nemen van daarmede in verband staande besluiten, zoo ook de voorstellen tot wijziging van het raads besluit inzake het verleenen van een bij drage door de N.V. Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken ten behoeve van den bouw van 50 woningen op aan haar toebehoorend terrein, door de wo- ningbouwvereen. „Velsen", en tot ver huur van gemeentegrond te Velseroord Aangenomen wordt het voorstel tot grondovername ter verbetering van den Brederodeweg en aanvaarding in eigendom van een gedeelte van den weg, loopende van het station Sant poort naar de grens der gemeente hij klein-Velserend. Bij het voorstel tot huur van grond te Jan Gijsenvaart ten behoeve van een kinderspeelplaats vragen verschillende leden er een echte kinderspeelplaats van te maken en geen sportterrein, dus geen voetballen door jongens toe te la ten. De heer Baarda vraagt of er geen schommels en andere speelwerktuigen geplaatst kunnen worden. De heer Sluiters zou daar niet aan willen beginnen, dan komen ze ook voor andere deelen hierom. Het voorstel wordt goedgekeurd. Besloten wordt de termijn van ontrui ming van eenige onbewoonbaarver- klaarde woningen te Velseroord op nieuw te verlengen. Zie vervolg tweede blad.

IJmuider Courant | 1921 | | pagina 1