ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN 17 Zaterdag 31 December I lil TerseMjmt Wossisd&gg m Zat«rdaga 'Uitgave va® d« NmubI. Ycot*. XJitgevem M|. .JJmniém' OFFICIEEL Sir 7@ Jsargy&Bg iJMUIDER COURANT AboBnemeBtsprgs i fl.per 3 na*»Bden, tr&sse per poet f 1.36 Abonnementen worde» aangesomes bet Bureau m bij de Agenten. Tot plaatsing va» advertentie® van Buiten da gemeeste VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd bet Advertentie bureau P.F.C.ROELSE, IJMUIfEN. Advertentiëu uiterl|k i» te kiende® WOENSêAG tot 9 uur v.sa. en VRIJDAG tot 4 uur a.m. ASRES VOOR RE®ACTIE SN ADMINISTRATIS N. V, BrakkeriJ Sinjewel, Wiileaaspieis H, IJsssaié*» Telefoon 1S8 Ingezonde mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 11. en m. 6 regels f 1.—, iedere regel meer SO ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 6 regels f 1.35, iedere regel meer 85 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bg vooruitbe taling, van 1 t. en m. 6 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prezen berekend, Advertenties „adres bur. v, d. blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regeiprflzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie l Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis, dat de verzoeken van de Naamlooze Vennootschap Koninklijke Nederlan'dsche Hoogovens en Staalfabrieken te 's Gravenhage, om op het perceel, kada straal bekend Gemeente Velsen, Sectie A No. 351, te mogen oprichten een inrichting voor machinale houtbewerking, waarin gebezigd zullen worden 7 electromotoren resp. van 5, 5, 5, 3, 3, 3 en 1 P. K. de Naamlooze Vennootschap Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken te 's-Gravenhage, om op het perceel, kada straal bekend Oemeente Velsen. Sectie A -No 348, te mogen oprichten een inrichting voor metaalbewerking, waarin gebezigd zul len worden 3 electromotoren' resp. van 9 0.2 en 0.2 P. K. de Naamlooze Vennootschap Drukkerij Sinjewel, te IJmuiden, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, af- deeling IJmuiden, Sectie I No. 155plaatse lijk bekend Wiilemsplein, Wijk C no. 16, hare boekdrukkerij te mogen uitbreiden, door het bijplaatsen van een giet- en zetmachine, gedreven door een electromotor van J/a P. K. door hen zijn toegestaan. Velsen, den 22 December 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester Rij kens De Secretaris Th. J. Wijnoldy Daniels. Openbare vergadering van den raad der gemeente Veisen op Dinsdag 3 Januari 1922 des voormiddags 10 uur ten gemeentehuize. AGENDA: Behandeling van de volgende begrootin gen voor 1922: a. van het schaalarmbesiuur b. van het R. K. burgerlijk armbestuur; c. van de commissie van toezicht op het lager onderwijs d. van de kamer van koophandel en fabrieken e. van het gemeentelijk gasbedrijf; f. van de gemeentelijke waterleiding g. van het grondbedrijf h. van de gezondheidscommissie i. van het bedrijf reinigings en ontsmet- tingsdienst j. van het bedrijf openbare werken k. van de gemeente. Hierbij komen ook in behandeling de verschillende voorstellen, welke door burge meester en wethouders in de memoriën van toelichting betreffende enkele begroo tingen zijn vervat. Een nota van wijzigingen zal den leden nog worden toegezonden. Tevens worden aan de orde gesteld de volgende adressen om de daarin aangege ven subsidie voor het jaar 1922; le. van de Vereeniging voor Zuigelin genzorg te Haarlem f 50.— is reeds in de begrooting opgenomen 2e. van de afdeeling Kennemerland van het Centraal Genootschap voor kinderher stellingsoordenf 1000.is tot een bedrag van f 250in de begrooting opgenomen 3e. van het Centraal Administratiebureau van het visscherijbedrijf en aanverwante vakken te IJmuiden: f2000; is tot een be drag van f 1500.opgenomen. 4e. van de vereeniging tot bestrijding der tuberbulose (e Velsen f2500 is reeds in de begrooting opgenomen 5e. van het Ceniraal Drankweercomité in de gemeente Velsen: f500,—; is tot een bedrag van f 250.in de begrooting op genomen 6e. van de vereeniging voor ambachts- onderwijs in „Kennemerland": f 19.386.48: In afwachting van de inwerkingtreding van het bereids door de Staten-Generaal aangenomen gewijzigde art. 25 der Nijver heidsonderwijswet, stellen burgemeester en wethouders voor, voor het jaar 1922 30% der netto-kosten toe te staan. Dit subsidie wordt nader geraamd op fl7f 00. Zoo spoedig mogelijk zal de raad in de gelegenheid worden gesteld om zich, over eenkomstig art. 57, derde lid der Nijver heidsonderwijswet, in het bestuur der vereeniging door twee gedelegeerde leden te doen vertegenwoordigen. 7e. van de afdeeling Santpoort van de vereeniging „Volksonderwijs" voor de in standhouding van den cursus in de Fransche taal te Santpoort: bedrag niet genoemd; B. en W. stellen voor, onder verwijzing naar het raadsbesluit van 17 Mei 1921, no. lg, op het adres afwijzend te beschikken. Tenslotte zullen worden behandeld a. een verzoek der Buurtvereeniging „Wijkeroog", om eenige urinoirs te doen plaatsen in deze afdeeling B. en W. merken op, dat op volgno. 113 der begrooting een bedrag van f 2000. voor het plaatsen van twee urinoirs te Wijkeroog is uitge trokken. b. een verzoek van J. Adriaanse te Velseroord betreffende afsluiting van de speelplaats van school H te Velseroord burgemeester en wethouders deelen mede, dat op de begrooting van het bedrijf open bare werken een bedrag is uitgetrokken, waardoor een betere afsluiting zal kunnen worden verkregen. Het Consultatiebureau zal wederom voortaan geopend zijn Woensdagmid dag van 23 uur WiUemsöeekweg 42, Velseroord. RAADSO VERZICHT. Zitting van 20 December. Een agenda als een lindwurm. Als we vroeger met zoo'n waschlijst van n& de groote vacaritie naar den raad gingen, namen we eerst aandoenlijk afscheid van onze huisgenooten, streelden den hond, de kat, de kanarie, de schoonmoeder en de andere huisdieren, want men wist wel dat en wanneer men heenging, doch of en wanneer je terugkwam dat wist je niet. Tegenwoordig behandelen we zoo'n wasch lijst met een snelheid, die een kilometer vreter ons zou benijden. De rechtvaardig heid gebiedt echter te melden, dat we het belangrijkste punt na eenige discussie heb ben aangehouden n. 1. de verordening op de heffing van een zakelijke belasting op het bedrijf. Zoo langs hun neus weg hadden Burgemeester en Wethouders gedacht op het einde van het jaar nog eventjes deze bedrijfsbelasting over het geheele afgeloopen jaar binnen te halen, doch voorloopig is daar een stokje voorgestoken, wat we wel in hoofdzaak te danken hebben aan den Heer Tusenius die uitvoerig heeft trachten uiteen te zetten, dat de toepassing van deze belasting over het afgeloopen jaar door de bedrijven, die bijkans zonder uitzondering met verlies hebben gewerkt, niet gedragen kon worden. Hij zei o. m. dat het vissche rijbedrijf niet belast zou worden. Vermoede lijk ontleent de Heer Tusenius dit aan art. 5 der verordening waar we lezen „Arbeiders behoorende tot de beman ning en werkzaam aan boord van schepen „worden geacht niet in het bedrijf in de „gemeente werkzaam te zijn." Wij voor ons lezen deze verstrekkende conclusie in dit artikel niet. O. i. zijn, wat de visscherij betreft, hier mede bedoelt de visscherijschepen, doch vallen buiten het artikel alle nevenbedrijven aan de visscherij verbonden. Echter gaat dit artikel 5 zoover, dat zeer belangrijke bedrijven nagenoeg geheel buiten deze belasting vallen bijv. de stoom-sleep- en motorbedrijven, zeker niet de minst be langrijke bedrijven te IJmuiden. De consequentie is dunkt ons ver te zoeken. Waarom bijv. moet voor een machi nist in een bedrijf aan den wal wél en voor een machinist op een stoomboot, sleepboot, stoomhopper enz. géén belasting betaaid worden. Wij noemen slechts één voorbeeld, dat natuurlijk met vele andere zou kunnen worden aangevuld. De heer Vermeulen zei, aitijd een groote voorstander van deze belasting op de bedrijven geweest te zijn, omdat dikwijls de gemeente en de gemeen tenaren de last van de bedrijven ondervin den en de eigenaren vaak ver buiten de plaats wonen, waar die bedrijven gevestigd zijn. Hebben de omwonenden van de haven geen last van sommige bedrijven, bijv. het sleepbootbedrijf. Worden ze niet dikwijls midden in den nacht, soms meerdere malen in hun nachtrust gestoord, door het gefluit, gehuil en geloei van de stoomfluitenen de sirene's. We willen hiermede allerminst zeggen, dat de belasting ons sympathiek is, doch waarom moet ze juist op enkele, maar al te vaak kleine bedrijven aan den wal drukken en niet op andere. De heer Vermeulen ondersteunde noch tans het voorstel van den heer Tusenius, om deze beiasiing voorloopig nog niet in te voeren met terugwerkende kracht tot 1 Januari. De raad besloot in de eerstvol gende vergadering de verordening artikels- gewijze te behandelenwaarbij dan bepaald za! kunnen worden, dat de inwerkingtreding zal plaats hebben op een nader door den raad vast ie stellen datum! Tegen enkele artikelen.:.'nl:en wel bezwaren naar voren gebracht worden. Zoo dunkt ons de bevoegdheid van den controleur der gemeentebelastingen nogai verstrekkend. Ook de omschrijving van het woord „arbeider" n.l. ieder (man en vrouw) die arbeid verricht tegen loon. Zoo zijn er meer We zullen de behandeling niet vooruit- loopen. Dank zij de reuzenzwaai van de Esdé- apeeers is de straatbelasting er thans met vlag en wimpel door gegaan. Tegenstem den slechts Mevr. Kerrebijn en de Heeren Peek, Netscher, Tusenius en Sliuters. Mevrouw Kerrebijn was niet fortuinlijk met haar verzet tegen het subsidie aan Velsen's ziekenfonds. Haar motief, dat andere dokters fondsen ook geen subsidie kregen bleek er zoo vlak naast te zijn, dat andere leden van den raad haar galant van de dwaling haars weegs terecht wezen. Bij de stemming over het voorstel bleek de galanterie niet op ie kunnen tegen de overtuiging en men liet Mevrouw Kerrebijn zielig alleen tegen stemmen. Zelfs de tweede vrijheidsbonder verloochende haar. De heer Tusenius interpelleerde overeen gemeenteleveraniie, waarbij een prijsverschil niet verrekend was en waarover de Direc teur van Openbare Werken zich te verant woorden zal hebben. De Heer Schilling vroeg een interpellatie aan in besloten zitting over de schandelijke aanranding van een vijfjarig meisje. Vervolg GEMEENTEBEGROOTING. Jaarwedden Wethouders. De burgemeester, het niet eens zijnde met de motieven, die de leden laten gelden om het wethouderssalaris niet te verhoogen, zag gaarne in deze zaak een uitspraak van den raad. Druk- en bindwerk. Indien het betreft de levering van drukwerk waarvoor inschrijvingsbil jetten worden verstrekt, heeft de ope ning der biljetten plaats, hetzij in de vergadering van B. en W., hetzij in te genwoordigheid van één der leden van het college. B. en W. meenen, dat hierin een vol doende waarborg is gelegen, dat geen der ambtenaren vooraf kennis kan ne men van de prijzen. Aan de hand van de opgedane erva ringen, meenen zij er niet toe ie moeten overgaan, het drukwerk aan één per soon op te dragen. Zonder nadere motiveering kunnen B. en W. niet ingaan op de opmerking, dat de post in het algemeen te hoog is. Ter toelichting hiervan zij nog opge merkt, dat deze post niet precies is te ramen, daar het bedrag afhangt van het aantal raadsverslagen, gemeente bladen, enz. dat gedrukt moet worden. De kerk te Velsen. Overdracht van den toren in het dorp te Velsen aan het bestuur der Ned. Herv. Kerk aldaar zal, afgeschei den van de vraag of die overdracht wenschelijk is, niet mogen plaats vin den, voordat de bepalingen, waaronder dit bouwwerk aan de gemeente is ge komen, daartegen een beletsel vormen. In art. 6 van de Additioneele Art. der Staatsregeling van 1798 toch werd het volgende bepaald: „De torens, aan de Kerkgebouwen gehegt, benevens de Klokken, met derzelver huisingen, worden ver klaard, eigendommen te zijn en te blijven der Burgerlijke Gemeenten, staande ten allen tijde onder derzel ver beheering en onderhoud". Straten en pleinen. Hoewel het uitgetrokken bedrag aan merkelijk hooger is dan voor de jaren 1920 en 1921, zijn B. en W. van oordeel, dat mede door de overname van een groot aantal straten, dit bedrag voor de toekomst nog niet voldoende zal zijn. Bovendien zijn er nog verschillende wegen in de gemeente, die dringend verbetering eischen en waarvoor zeker buitengewone credieten noodig zullen zijn. B. en W. zouden het betreuren, in dien de post van f 650 voor verbetering van een gedeelte trottoir aan de Wilhel- minakade geschrapt werd. Zij meenen dat verbetering, die te vens eenige verfraaiing zou zijn, geen overdaad kan worden geacht. Boomen enz. aan het Koningsplein worden steeds op den daarvoor bestem den tijd gesnoeid. Ook in het onderhoud der plantsoenen wordt de zuinigheid tot het uiterste betracht. De raad heeft besloten plantsoen en straten der Binnenlandsche Exploita tie Maatschappij over te nemen, zoodat dus op de voorwaarden niet kan wor den teruggekomen. Politie. De burgemeester kan niet toegeven, dat teveel wordt uitgegeven voor de po litie. Er zijn gemeenten van onze groot te, die meer uitgeven. Naar bezuiniging wordt echter gestreefd. Eén inspec teursplaats is niet meer vervuld en er is geen enkele hoofdagent meer aange steld. Inkrimpen van het aantal agenten te Velseroord en Wijkeroog acht de burge meester niet raadzaam; ook zou dan het drieploegenstelsel niet kunnen wor den gehandhaafd. Verlichting. Het alleen des nachts op kruispun ten van wegen laten branden van lam pen zal zonder netswijziging niet gaan, terwijl algeheele verlichting te kost baar moet worden geacht. De straatverlichting te Wijkeroog is door den controleur nagezien en vol doet aan de gestelde eischen. Met de directie van het P.E.N. is een regeling getroffen, volgens welke de geconstateerde gebreken zoo spoedig mogelijk kunnen worden verholpen. Brandweer. Naar B. en W. vertrouwen zal de be trokken commissie spoedig aan hun college rapport uitbrengen. Rijkspolitie. De gratificatie voor de Rijksveld- wacht is dit jaar niet meer op de be grooting gebracht, in de eerste plaats, omdat dit stelsel uit den tijd is, in elk geval zeer sporadisch moet worden toegepast; in de tweede plaats omdat het Rijk zijn eigen politie behoorlijk behoort te salarieeren en in de laatste plaats omdat samenwerking tusschèn Gemeente en Rijkspolitie veelal te wen- schen overlaat. Ziekenbarak. De thans in gebruik zijnde ziekenba rak staat op terrein van de Amster- damsche Ballast Maatschappij en moet op eerste aanzegging dier maatschappij worden afgebroken. Deze aanzegging had reeds lang kun nen worden verwacht. Welke bestemming aan de afbraak zal worden gegeven, bij overname van de Rijksbarak te IJmuiden, is nog niet overwogen. Geneeskundige dienst. Volgens art. 4 der instructie voor den gemeentelijke geneeskundige houdt deze ambtenaar aanteekening van al datgene, wa t door hem in het belang van den dienst noodzakelijk wordt ge acht. In hoeverre statistieken zullen wor den gemaakt, zal afhangen van den omvang der aanteekeningen, hiervoren bedoeld, welke immers den grondslag daarvan moeten vormen. Aangezien, naar B. en W. vertrou wen, door den gemeentelijke genees kundige meer tijd zal worden besteed aan het verrichten van practisch werk dan aan het verzamelen van tal van gegevens, zal ook het verslag niet zóó uitvoerig zijn, dat voor het samenstel len daarvan speciale hulp noodig is. Dat het tegenwoordig salaris van de ze ambtenaar niet in overeenstemming is met de functie en dat daarom Jjjyv ziening noodig moet worden geacht, kunnen B. en W. niet beamen, omdat bij de onlangs voorgekomen vacature een voldoend aantal sollicitanten zich heeft aangemeld. i PLAATSELIJK NIEUWS IJMUIDEN. Vrijdag 6 Januari a.s. gaat in het Thalia Theater het succes-stuk „De Jantjes" van Herman Bouber, door het Ensemble Jacques Sluijters te Amsterdam. „Onze Jantjes" geniet een reputatie zoo algemeen bekend, dat eenige woorden van aanbeveling haast overbodig zijn. Om echter de volle en werkelijk zeer verdiende belangstelling voor dit goede tooneelstuk op te wekken, geven we hier plaats aan enkele beoor deelingen in Amsterdamsche dagbladen. Barbarossa in „De Telegraaf" bij de 100e voorstelling: Herman Bouber, de schrijver van al minstens een dozijn volksstukken is een phenomeen in onze goede stad Amsterdam. Hij is een tweede Justus van Maurik die het lief en leed van het Amsterdamsche volk aan den zelfkant des levens voelt en begrijpt en het dramatische in zijn sfukken weet weer te geven met een genoegelijke afwisseling van den zilten tiaan en den gullen lach. Zijn nieuwste schepping „De Jantjes" dat het Ensemble Sluijters in den Plantage Schouwburg tot honderd opvoeringen bracht is een van zijn beste stukken omdat hij er stemming in weet te treffen en dat dit aan het publiek besteed is bewijst de ontvangst die het stuk nu al sinds drie maanden geniet. „Het Handelsblad" bij de 100e voorstelling: De honderdste voorstelling van „De Jantjes" is pas gegaan, en het moet al raar loopen, willen het geen tweehonderd op voeringen en meer, in successie worden. De Plantage Schouwburg heeft wel zelden een duurzamer succes aanschouwd, en dat De Jantjes" na een dikke honderd opvoe ringen nog geregeld volle zalen trekt, bewijst, dat de auteurs, Bouber en Davids, het klappen van de zweep kennen. Maar het bewijst ook dat dubbelzinnige situaties en vieze grappigheid geen onontbeerlijke ingrediënten zijn in den tooverdrank van het succes. Want „De Jantjes" kan iederéén gaan zien het is een mengsel van humor en sentiment. De sleepboot „Pieter" van hier, is Zondag gestrand op 't Enkhuizer Zand. Het vaartuig is Maandag met behulp van

IJmuider Courant | 1921 | | pagina 1