ORGAAN VOOR DE GEMEENTE O 19 Zaterdag 7 Januari 1922 7® Aboaneme*tspnjBi fl.— per 3 maanden, traseo per pest 11.36 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en b|j de Agenten. Tot plaatsing van advertentië» van Buiten de gemeente YELSEN in dit blad is uitsluitend gereehtigd het Advertejitie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIBEN. Advertentiën uiterljjjk in te eenden WOENSBA0 tot 9 nar v.®. sn YRIJAAG tot 4 uur n.m. Ver«ehijMt W oensdkgg Zatordage Uitgave vaa IïmumI. Yena. Uitgever» Mg. AIRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIS N. Y. Bmkkerg Sinjewel, Willemsplei*. li, IJmnidsa --- Telefoon 168 --- officieel Is dat geen vergissing, zal misschien menige lezer vragen. Moet dat niet 1921 zijn? Wij zijn toch gewoon als 't jaar voorbij is, een terugblik te geven over 't geen dat jaar ons bracht en niet bracht. Men heeft recht zoo te denken en 't is zeker een goede gewoonte. Maar een gewoonte, waarmede wij nu eens willen breken. Een jaar is zoo kort en alles wat er belangrijks gebeurde in onze ge meente, hebben wij toch in ons blad ver- e meld. Als wij een terugblik gaven, dan x zouden wij moeten herinneren aan de 0 onzekere en moeilijke tijden, aan het ziekenhuis, dat wij nog niet kregen, aan de goede burgers, die wij verloren, zoo n b.v. Dr. Onnen, de ijverige secretaris n der Gezondheidscommissie, aan bet .(j raadslid v. d. Does en aan bet vertrok- l0 ken raadslid Dr. Heslinga, een man, die hier zoo'n groote leegte achterliet enz. n Wij zouden dan ook het vertrek van Dr. Bok .memoreeren en dat van Ds. Hel- ders, de eerste predikant der Necl. Herv. er Gem. te Velseroord, zoowel als dat van Pater Servatius, den zeer sympathieken ie rector van het klooster te Velseroord. ,n We zouden ook verblijdende dingen kunnen noemen, als de opening van ,e_ nieuwe scholen, als de R.K. scholen aan e^. de Corverslaan op Wijkeroog en aan de Tasmanstraat te IJmuiden, de Bewaar- school te Velseroord en de vergrootte ee Chr. school te Wijkeroog. Maar we willen liever den blik eens sel vooruitslaan. Niet, dat wij profeten zijn en zouden kunnen voorspellen wat dit na jaar ons brengen zal. Gelukkig niet. ,at Maar wel kunnen wij zeggen, wat wen- lik schelijk is voor dit jaar en waarnaar 3r- WÜ moeten trachten, an En dan is één van onze eerste wan tij schen dat wij elkander het leven trach- 10tten draaglijk te maken. Het leven is jjn toch al niet gemakkelijk (en dit achten ng. wij geen ongeluk, want moeite en strijd maken een mensch sterk en energiek, elg terwijl gemak vadsig en lui maakt), jjn maar moeilijk wordt het leven als wij 't elkaar ondraaglijk maken. Daarin behoort ons gemeentebestuur i, vooraan te gaan, waarmede wij daxi den geheelen raad tevens bedoelen. Dit gemeentebestuur is er voor ons en niet omgekeerd, zooals tegenwoordig zoo vaak gedacht wordt. Het gemeentebe stuur is er om tot heil en tot, geluk dei- ingezetenen te besturen. Maar 't is zoo vaak andersom. Menig bestuurder denkt dat de ingezetenen 'er alleen zijn om de belastingen op te brengen. Dat. is heel verkeerd. Wij zeggen dit niet, omdat wij geen vertrouwen in ons gemeentebestuur hebben. Integendeel, wij hebben groo- ten lof over het beleid van ons gemeen tebestuur, voor dat van onzen Burge- meeter in de eerste plaats. Zijn bemid- delings-pogingen in het visscherij-con- flict, die met góeden uitslag werden bekroond, hebben ons doen zien, dat de belangen onzer burgers hem zeer ter harte gaan. Maar het voornaamste, waar wij in dit artikel op willen wijzen, is dit, dat de economische toestand onverbidde lijk dwingt, dat 't met alles naar bene den moet gaan. Naar beneden dus ook met de belas tingen. Voor heel velen zijn de belastin gen een druk, een zware druk. En uit- stede dat deze nu gaan dalen, rijzen ze nog steeds. Wij hebben bier verminde ring van het vermenigvuldigingscijfer gekregen, maar desondanks moet iedereen meer belasting dan verleden jaar betalen. Voor velen is de verboo ging onevenredig groot. En 't erge is, dat men steeds weer op nieuwe belas tingen zit te broeden, om niet voor te korten te komen te staan. En wij krij gen belastingen, die hoogst onsympa thiek en o.i. ook onbillijk zijn. Zoo vin den wij de straatbelasting uit den booze, vooral in onze gemeente, waar vele Rijkswegen zijn en men deze be lasting niet kan heffen. Nu wil men hiervoor een Hegbelasting in de plaats stellen, maar dat zal ook weer nieuwe kosten medebrengen. Deze straatbelas ting vinden wij zeer ondemocratisch, omdat deze vooral betaald zal worden door de arbeidersgezinnen, die ver in de meerderheid zijn. Eu vrijgezels b.v. zullen er niets geen last van hebben, zullen er niet voor moeten betalen. Er moet een streven komen om den druk te verlichten. Den druk der belas tingen en ook den druk der hooge prij zen. Daarom geldt dit woord ook voor onze zakenmenscheii. De levensstand aard is hier veel te hoog, de prijzen dei- eerste levensbenoodigdheden zijn in onze gemeente veel te duur. Wij hopen dat onze handeldrijvende middenstand dit zelve zal gaan inzien, want deze hooge levensstandaard is een nadeel voor onze gemeente en moet op den duur ook nadeelige gevolgen ople veren voor den middenstand zelf. Wij zouden ook nog over het Rijk kunnen klagen, dat aan den handel al lerlei moeilijkheden in den weg legt. Maar onze regeering verstaat den tijd heelemaal niet. Instede van een voor beeld te geven om alle prijzen weer naar beneden te voeren, gaat de regee ring de tarieven van post en telefoon weer verhoogen. Inplaats van te bevor deren dat zooveel mogelijk de men- schen van de telefoon gebruik kunnen maken, worden hier allerlei belemme rende bepalingen ingevoerd. In Haar lem mag men voor f 85 per jaar slechts 4 gesprekken per dag voeren. Dat zal hier straks ook wel zoo worden. Met het leggen der nieuwe aanslui tingen is het nog treurig gesteld. Wij weten van menschen, die bijkans 3 jaar op een aansluiting wachten. En nog steeds heeft de oorlog- de schuld, waar aan ook de duurte nog steeds wordt verweten. Zoo is er veel, wat een wederopleving van zaken doen, wat een streven naar vooruitgang tegenhoudt. Dat alles moest toch eens anders worden, maar- wij Hollanders weten zoo moeilijk van snel en krachtig den koers veranderen. Toch moeten wij den tijd verstaan en dan is de weg: bij vermindering van in komen en daling van de grondstoffen i vermindering van belastingdruk en da- j ling van de verkoopsprijzen. Als ingezetenen der gemeente moeten wij dagelijks met en voor elkander leven. Men werkt niet alleen voor zich zelf, maar voor de maatschappij, waar in wij leven. Laat een ieder zich inspan nen, om van die maatschappij wat te maken. Een gemeentebestuur is er om het goede tf zoeken voor de bevolking en de ambtenaren zijn er om de belan gen der gemeenschap met lust en met ijver te behartigen, niet om gemakzuch tig te leven op kosten dier gemeenschap Zoo zijn de industrie en de handel er ook voor de gemeenschap, niet om deze te exploiteeren en zooveel mogelijk winst er van te halen, maar om baar te dienen. En zij, die arbeid presteeren, 't zij geestelijk of met de handen, zij wer ken ook voo)- de samenleving en hebben recht op een behoorlijk loon en (wat wel vaak vergeten wordt) op waardeering en wat levensgenot. Gelukkig zijn er ook wel zonnige din gen in onze gemeente. Dat een instel ling als Velsens Ziekenfonds 25 jaar lang mocht werken tot iieil van duizen den arbeiders en dat eenvoudige men schen daarvoor veel van hun vrijen tijd en nachtrust hebben gegeven, het stemt tot dankbaarheid. Ook, dat instellingen als die voor de kinder-vacantie-kolo- nies en de Ver. tot bestrijding der Tu berculose een grootere plaats in de har ten der ingezetenen gaan innemen, al is meerdere steun en medewerking wel gewenscht. Gaarne zagen wij Ook 't geestelijke leven in den ruimen zin des woords nog meer ontwikkeld. Al mag 't verblijdend zijn dat de Rijks Hooge-re Burger School in het afgeloopen jaar kon ge opend worden, wij zouden gaarne zien dat ook de ouderen wat meer geeste lijke in- en ontspanning kondon genie ten. Daarom betreuren wij het dat de Openbare Leeszaal altijd nog tot de vrome wenschen moet behooren en hiervoor uit de gemeentekas nog geen geld kan worden toegestaan. Dat de Chr. Jonge Mannen Ver. te IJmuiden eigenaresse werd Van hot Koning Willemshuis, wij vinden het een prachtig ding en het gebouw is nu een centrum van mooien en nutti gen arbeid op velerlei gebied. Maar er is nog zooveel te doen voor de rijpere jeugd in onze gemeente en in dit op zicht mag zeker gewezen worden op de pogingen van het Drankweer-Comité om te Velseroord een gebouw te stich ten, waar de rijpere jeugd ontwikkeling en ontspanning beide zal kunnen vinden. Vanwege de grensregeling van Haar lem en onze gemeente wacht ons dit jaar ook de verkiezing van een z.g. dub belen raad. Wij hopen dat dit in goede harmonie moge geschieden en dat we zoo in dit jaar allen zullen mogen me dewerken tot meerderen bloei van onze gemeente en tot opbouwing en verhef fing van hare bevolking. Men kan van Hindeburg zeker zeg gen, dat hij een middeleeuwsche figuur is, vol van de vooroordeelen van den be roepssoldaat en van zeer ouderwetsche ideeën over volk, gezag, vrijheid, maar niemand heeft in de campagne tegen de leiders van den oorlog zijn karakter aangetast. Er is in den oorlog door hooggeplaatsten afschuwelijk geknoeid en gelogen, maar Hindenburg heeft daarboven en daarbuiten gestaan. Er is ook iets treffends en moois in den trouw tegenover zijn vroegeren meester, zooals die blijkt uit een twee tal brieven, tusschen Hindenburg en Wilhelm gewisseld, die dezer dagen be kend zijn geworden. Alsof er geen Deut sche republiek ware, schrijft hij nog aan de keizerlijke en koninklijke majes teit. Hij verzekert innig overtuigt te zijn, dat Wilhelm nooit iets anders dan den vrede gewild heeft. „Ik weet, dat uwer majesteits arbeid gedurende ge heel haren regeeringstijd gericht was op het behoud van den vrede." Merkwaardig is ook Wilhelms ant woord. Deze voelt zich nog steeds de keizer. Hij verklaart, dat het hem zwaar valt in het buitenland te moeten wonen, met brandend gemoed de vree- selijke lotgevallen van ons dierbaar va derland, waaraan geheel mijn levens werk was gewijd* te moeten volgen. Van zijn vlucht geeft hij deze verkla ring. Alleen door heen te gaan konden voor zijn volk gunstiger voorwaarden voor den wapenstilstand bedongen en een bloedige burgeroorlog bespaard worden. „Het offer is tevergeefsch geweest. Ik zwijg op alle leugens en lasterpraatjes, die over mij worden verspreid. Ik acht het beneden mijn waardigheid, mij te gen aanvallen en smaad te verdedigen." De ex-keizer verzekert verder over tuigd te zijn, dat de waarheid over den oorlog zich eens baan zal breken, mach tig, onweerstaanbaar als een lawine. God is mijn getuige, dat ik, om den oor log te voorkomen tot de uiterste grens ben gegaan van wat ik kon verantwoor den met het oog op de veiligheid en het onverlet blijven van mijn dierbaar va derland." De ex-keizer behandelt ook de kwes tie van zijn berechting. Hij zegt terecht, dat eezi gerechtshof, waarin het ver bond zijner vijanden tegelijk aanklager en rechter zou zijn, niet een orgaan van recht maar van politieke willekeur zou wezen. Doch ook wil hij niet weten van een terechtstaan voor een neutraal ge rechtshof, hoe ook samengesteld. En dan voigt een zin, die uiterst merk waardig is en een inzicht geeft in de mentaliteit van Wilhelm. Zijn keizers troon is omvergevallen maar zijn kei- zerstrots staat nog overeind. „Over de maatregelen, die ik als kei zer en koning naar mijn beste weten en volgens de inspraak van mijn geweten heb getroffen, erken ik geen strafrech terlijk oordeel van eenigen aardschen rechter, hoe hoog hij ook moge zijn ge plaatst, omdat ik daardoor de eer en de waardigheid van het door mij vertegen woordigde Duitsche volk zou prijsge ven." De brief eindigt met een: uw dankbare Wilhelm. .Men weet, dat een commissie van ge leerden en staatsmannen uit de neu trale landen bezig is met de voorge schiedenis van den oorlog te onderzoe ken en dus ook over de schuldvraag te oordeelen. Zeker zal zij niet een persoon als schuldig aanwijzen. Ook van groote ruzies geldt: Zoovele kijvenden, zoovele schuldigen. En vooral mag niet verge ten worden, dat veelmeer verhoudingen en toestanden dan personen tot den oorlog hebben geleid. We laten de verklaring van dit woord van Jezus aan theologen over. Dat Je zus ermee bedoeld zou hebben, dat de armoe zal blijven, zoolang er menschen zijn op aarde, lijkt ons gezocht toe. Maar zeker is wel dat het „altijd" zich verder uitstrekt dan het even der leer lingen, tot. wie het woord eens werd ge richt. Wij hebben de armen ook bij ons: de gewone armen, dat zijn de stillen en de openlijken, de cliënten der persoonlijke en dei- openbare armenzorg, de bede laars en schooiei's, „Hunnen en Vanda len der moderne samenleving". Maar ook de buitengewone armen: de Oosten- rijksche en Weensche kinderen en.... volwassenen, de Russische hongerlij ders, de werkeloozen in de Drentsche en Groningsche venen. Ei- wordt telkens weer een beroep ge daan op ouze goedgeefschheid, telkens weer een lijst aangeboden, telkens weer gevraagd, of we niet vergeten voor dez of die goede zaak wat te geven. En nu is het een van de weinige goede, dingen in onzen tijd, dat er actief mee lijden is en dat menigeen aan barmhar tigheid meer offert dan vroeger. De pers verricht bij dit publieke werk van barmhartigheid goede diensten. Zij her innert eiken dag weer aan, waarvoor en aan wien men moet geven. Maar bovenal weet ze door een gevoelige be schrijving van den nood de harteti te treffen. De arme veenbewonors zouden vergeten zijn als de pers niet van hun leed verteld had. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Aan de orde zijn de gemeentebegroo- ting en verschillende andere begrootin gen. De Voorzitter stelt voor eerst de alge- meene beschouwingen te houden. De heer Vermeulen zegt dat we op een zeer ongebruikelijke tijd van het jaar voor de behandeling dei' begrooting bij een zijn. De tijdsomstandigheden zul len daaraan niet vreemd zijn. Wat de behandeling in de af deelingen betrelt, spr. vraagt zich af of deze wel iets bij draagt tot vluggere afhandeling der begrooting. Spr. gelooft van niet', want in de openbare vergadering wordt het in den regel nog eens dik overgedaan. Spr. wil een woord van dank aan B. en W. niet onthouden, al wil hij zeggen dat de memorie van antwoord hem op veel punten heeft teleurgesteld. Spr. weet niet of dit aan de behandeling in de afdeelingen ligt, maar spr. heeft er geen prettigen indruk van. Spr. gelooft dat het is alsof B. en W. zich door ons met een kluitje in 't. riet te sturen, van de zaak af wilden maken. Dit geldt vooral den Wethouder van Openbare Werken, die op zeven vragen met eert luttel ja antwoordde. Dat is toch te kort Spr. zegt dat in de afdeelingen ge vraagd is overleg te plegen inzake mo gelijke bezuiniging. Uit de memorie van antwoord is niet gebleken dat B. en W. daartoe wenschen mede te werken. Wanneer er een volgend jaar weeb een onderzoek in de afdeelingen komt, hoopt spr. op meer uitvoerige antwoor den en niet op een antwoord, dat men een kind geeft. Spr. heeft het dan over de samenstel ling van het college van B. en W. Spr. zegt er niets persoonlijks mee te bedoe len, maar zag toch gaarne dat de Bur gemeester meer deel had aan het finan- cieele beleid der gemeente. Voorts is spr. van oordeel dat, met alle waardee ring voor den arbeid der wethoudei s, de werkzaamheid der leden van het college toch niet zoo is, dat het wethou derschap hier niet kan worden waarge nomen door een zakenman. Integen deel, spr. meent dat dit best mogelijk is en dat het zelfs een voordeel is als een zakenman met een frisschen kijk op het leven in ons gemeentebestuur zitting had. Spr. is, al wil hij niet meedoen aan het afkammen der ambtenarij, er niet voor dat we van onze wethouders amb tenaren gaan maken. Daarom zal spr. niet vóór het voorstel van den Burge meester tot verhooging der wethouders salarissen kunnen stemmen. Wat het onderwijs betreft, zou spr. gaarne zijn pogingen gesteund zien om door samenwerking tot bezuiniging te komen. Spr. werkt dit breeder uit en zegt dat de drie groote groepen, n.l. het gemeentebestuur en de openbare scho len, benevens de R.K. en de Prot. Chr. scholen, dan tot elkander moeten komen. Spr. merkt op dat we nu een wethou der van financieën hebben gekregen, maar dat we uit den aard der zaak nog weinig weten van de zelfstandigheid vhn dezen tak van bestuur. Spr. is be nieuwd of de heer Handgraaf straks eens uit den hoek zal komen en iets van IJMUIDER Ingezoiide mededeeiingen *0 et». per regel Advertentie» van 11. en m. 6 regel? f 1.—, iedere regel meer 30 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 35 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend by vooruitbe taling, van 1 t. en m. 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prflzen berekend, -- Advertentie» „adres bur. v. d blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 et», in rekening gebracht. Bovenstaande regelprgzen worden met 5 et», verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Veisen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Velsen brengen ter openbare kennis, dat de beslissing op het verzoek van J.v. d. Windt, te tjmuiden, om vergunning tot het oprichten van een inrichting tot het bereiden van suikerwerken, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie 1, No. 1954, plaatsetijk bekend Bloemstraat, Wijk C., No.41, door hen is verdaagd op grond dat het bericht van den Hoofdinspecteur van den Arbeid, bedoeld bij art. 7bis, alinea 2, der Hinderwet, nog niet is inge komen. Velsen, den 22 December 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Rijkens De Secretaris Th. J. Wijnoldy Daniëls. HET JAAR 1922. VAN den wachttoren. De ex-keizer en zijn beste vriend. Het Consultatiebureau zal wederom oortaan geopend zijn Woensdagmid dag van 23 uur Willemsbeekweg 42, Velseroord. De armen hebt gij altijd bij u. Vergadering van 4 Januari 1922.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1