Oanapenn tabletten Ad verten tién, Faillissement fINFLUENZA B zijn plannen zal ontvouwen. Ook is spr. verlangend te weten of de wethouder alle nieuwe belastingbronnen dadelijk tot volle diepte zal aanboren. Spr. zegt dat hij gaarne eens een onder zoek zag ingesteld hoe in gemeenten van gelijke grootte als de onze de belas tingheffing is. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Spr. gelooft dat er heel wat onjuiste vooroordeelen en verkeerde meeningen zullen worden weggenomen, want er worden veel ver keerde meeningen over onze gemeente uitgesproken. Spr. vraagt dan of de bezuiniging over heel de linie zal gaan of alleen over en kele bedrijven, terwijl andere er niets aan zullen dóen. Ook vraagt spr. nog inlichtingen over de bedrijven en de wijze waarop deze tot de inkomsten zullen bijdragen. Tenslotte heeft spr. het over de parti culiere werkzaamheden van de ambte naren. Spr. weet hoe moeilijk het is hieromtrent een goede regeling te tref fen, maar het is toch noodig en spr. hoopt dan ook dat het zal worden te gengegaan. Onbillijk is ook dat de ecne ambtenaar het wel mag doen en de andere niet. Spr. wil het hierbij in de eerste in stantie laten. De heer Schilling zegt dat als hij alge- meene beschouwingen houdt, hij dit doet als sociaal-democraat, maar te vens in het belang der gemeente. Want wat geeft het te spreken, als door de tijdsomstandigheden het meeste toch niet verwezenlijkt kan worden. Wat het afdeelingsonderzoek betreft, spr. kan zich met veel van het door den heer Vermeulen gesprokene vereeni gen. Spr. wil wel zeggen dat als er weer afdeelingsonderzoek gehouden wordt, spr. dit niet zal bijwonen. Spr. vraagt ook waarom de verslagen van dit af deelingsonderzoek gepubliceerd zijn. Spr. dacht dat dit niet gedaan zou wor den en 't heeft door een enkele opmer king nu al aanleiding gegeven tot on aangename discussies in de locale pers. Spr. kan zich niet vereenigen met het optreden van den Burgemeester. Niet dat de Burgemeester niet actief is voor de gemeente, integendeel de activiteit en de liefde, waarmede de Burgemees ter de gemeente regeert, is boven alle critiek verheven. Maar spr.'s grief gaat tegen het optreden van den Burgemees ter tegenover de raadsleden. Wij wor den te veel als onmondigen beschouwd, als er een voorstel is, hebben wij dit te slikken en doet men dit niet, dan is de voorzitter boos. Spr. kan zoo'n behande ling niet verdragen en gelooft van an dere leden ook niet. Wat het onderwijs betreft, vraagt spr. den Wethouder hoe 't met het buitenge woon onderwijs staat. Spr. gelooft niet dat het daarmede gaat, zooals afspraak was. Spr. vraagt ook hier naar de moge lijkheid van een ophaaldienst voor de belastingen en had gehoopt dat B. en W. daartoe zouden willen medewerken. Vervolgens heeft spr. het over de Wo- ningbouwvereenigingen en dringt aan op centralisatie. Spr. zou willen dat de woningen aan de gemeente kwamen of anders dat er één groote vereeniging kwam. Nu is 't al te gek met al die ver- eenigingen van allerlei kleur. Dan vraagt spr. aankoop van sport terreinen, wat tevens ook een goede werkverschaffing zou zijn. En werkver schaffing is zeker noodig, spr. ziet de toekomst heel donker in. In Helder wordt veel meer aan werkverschaffing gedaan dan hier. Ook vraagt spr. of nu geen spoed be tracht kan worden met de oprichting van een Arbeidsbeurs te IJmuiden. De Internationale Arbeidsbemiddeling be- teekend volgens spr. niets, 't Eenige is dat de werkloozen door aanmelding uitkeering krijgen. Wat de wethouders-salarissen aan gaat, spr. meent dat onze gemeente nog niet zoo groot is, dat we wethouders moeten hebben, die zoo vast komen te zitten, dat we ze niet meer kunnen weg- krijgen, ja, dat we daar bang voor moe ten zijn, omdat we ze dan broodeloos maken. Spr. kan er niet toe medewer ken om de wethouders hier zoo vast in hun toel te zetten. Spr. pleit ook voor bezuiniging bij de politie. Hij heeft zelf tot de uitbreiding medegewerkt, maar is van meening dat e, nu een teveel aan politie is en er wer kelijk wel bezuinigd kan worden. Dan vraagt spr. of B. en W. geen stap pen bij de regeering willen doen om te verkrijgen dat de Visscherijschool te IJmuiden omgezet wordt in een Zee vaartschool. Spr. vraagt dit omdat hij er de noodzakelijkheid van inziet. Er staat nu een prachtig gebouw, maar spr. betwijfeld of het wel aan zijn doel beantwoordt. Wat daar geleerd wordt, is buitengewoon weinig. In de oorlogs jaren is er wel druk gebruik van ge maakt, maar dit is thans niet meer het geval. Als de mannen varen, kunnen zij de lessen niet meer volgen. Als wij ge daan kunnen krijgen dat de School een Zeevaartschool werd en er dan tevens visscherij-onderwijs gegeven kan wor den, zal de school wellicht tot grooten bloei komen. Spr. wijst op plaatsen als Terschel ling en anderen, die een Zeevaartschool hebben. Vele ouders zouden hier gaarne hun kinderen een akte willen laten ha len, wat nu te kostbaar is. Spr. hoopt zeer dat B. en W. hiertoe mede willen werken. Tenslotte zegt spr. dat hij gaarne ver mindering van de belasting op publieke vermakelijkheden zou wenschen. De heer Tusenius spreekt over de wethoudersverkiezing. Indertijd heb ben wij daarover vergaderd en zijn toen overeengekomen, dat de heer Dunne bier zou worden gekozen. Nu er een der de wethouder is gekozen en de heer Dunnebier er toe heeft medegewerkt om daar een politieke verkiezing van te maken, hebben wij hem het vertrouwen opgezegd. Spr. herinnerd aan een schriftelijke verklaring van den heer Dunnebier, waarmede zijn handelwijze bij de verkiezing van den heer Hand- graaf in strijd was. Spr. zegt gaarne te zijner tijd te zullen vernemen, liefst in 't openbaar, met wie de heer Dunnebier hieromtrent overleg heeft gepleegd. Nu de heer Dunnebier er dus toe heeft medegewerkt om het college van B. en W. te verpolitieken, wil spr. opmerken dat het college niet meer is een stel ver trouwensmannen van den raad. Wat de opvoering van Allerzielen be treft, spr. is dankbaar voor het ant woord, hierbij door den Voorzitter ge geven, dat deze zich niet voor andere stukken bindt. Wat het optreden van den Voorzitter in de raadsvergaderingen betreft. Spr. zegt dat hij zich persoonlijk vaak zeer gegriefd heeft gevoelt door de behande ling van den Voorzitter. En als spr. niet wist dat hij met den Voorzitter zal moe ten blijven samenwerken, zou hij zich dit niet hebben laten welgevallen. De heer Diependaal zegt nog veel te kort lid van den raad te zijn om aan de algemeene beschouwingen deel te ne men, maar spr. wil alleen opmerken dat in de eerste afdeeling heelemaal niet over het optreden van den Burgemees ter gesproken is. Wat de opvoering van Allerzielen be treft, ook wij zijn dankbaar voor het antwoord van den Voorzitter. Als opge merkt wordt door een lid, dat wij het stuk niet kennen, spr. zegt dat men dit niet kan weten en voorts hebben wij ons te houden aan de leiding van de R. K. Kerk. De heer Nijssen zegt te willen verkla ren dat alle R. K. leden het uitstekend vinden dat de Voorzitter de leiding van den raad krachtig in handen houdt en dat zij dankbaar zijn voor 't geen de Voorzitter in het afgeloopen jaar voor de gemeente deed. De heer Dalmeijer herinnert aan de door hem voor 3 jaar gehouden alge meene beschouwingen, die niet als thans verschillende details betroffen, maar die principiëele kwesties raakten. De toenmalige Voorzitter van den raad is er niet op ingegaan, misschien omdat hij wist dat hij toch zou heengaan. Maar spr. hoopt dat hij toch eens iets zal hooren over de toen ter sprake ge brachte zaken, n.l. de exploitatie van industrie-terreinen, de kwestie van on ze gemeente als woongemeente en van de wegenverbetering. Spr. heeft het over het financieel be leid en vraagt hierbij reorganisatie der Financiëele Commissie, die zeker noo dig is. Wat de uitgaven betreft, 't spreekwoord zegt dat de tering naar de nering gezet wordt, maar wij keeren 't vaak om. Wij zeggen zooveel is er noo dig, dus zooveel moet de nering opbren gen. Spr. uit er zijn verwondering over dat het adres van den woningraad inzake de verdere voorziening van den woning nood nog niet op deze agenda voorkomt. De Voorzitter dankt de leden, die woorden van lof hebben gesproken voor het beleid van het college van B. en W. De behandeling der begrooting in de afdeelingen had de bedoeling om de gewone zaken vlugger te doen afloopen en ook opdat de leden meer op hun ge mak de zaken konden bezien, dus ter leering van hun zeiven. Dat het rapport van het afdeelings onderzoek gepubliceerd is, de heer Tu senius zal toch weten dat dit in iedere plaats van eenige beteekenis geschiedt. Dat 't afdeelingsonderzoek er is om de raadsleden de tanden uit te trekken, zooals de heer Vermeulen zeide, spr. zegt ja, dat-is waar, omdat in de afdee lingen alle leden van het college kun nen antwoorden, wat in den raad vaak niet 't geval is. Wat het rapport van het afdeelings onderzoek betreft, spr. vindt dit onvoor zichtig en onjuist gesteld, want het af keuren van spr.'s beleid is blijkbaar maar in eene afdeeling naar voren ge bracht en dan nog niet eens door alle leden. De heer Tnsenlus: Het is onwaar, het is een leugen. De Voorzitter zegt dat men op deze wijze met de belangen der gemeente speelt. Wanneer de Wethouders, zooals hier vaak gebeurt, worden aangevallen, dan is het alsof zij niet meer de uitver korenen van den raad zijn, maar de uit- gestootenen. Wat spr.'s eigen optreden betreft, het is wel mogelijk dat spr. streng is geweest, maar laat de raad dan eens de hand in eigen boezem ste ken. Is de raad van Velsen zoo gemak kelijk? Als spr. streng was, was het vaak om het decorum van den raad naar buiten te bewaren. Nu heeft de heer Schilling wel gezegd dat hij wel wat verdragen kan, maar spr. gelooft dat dit nu juist niet het geval is. De heer Schilling kan zeer uitvaren tegen een ander, maar zelf weinig verdragen. De verdeeling van den arbeid in het college beteekent niet dat wij ons als geheel niet zouden bemoeien met het financiëel beleid. Over den heer Hand- graaf is ook gesproken, maar als de raad wist wat sedert diens optreden als zoodanig reeds bereikt is, zou deze er zich over verheugen. Wat het werk be treft van het college, de gemeente Vel sen is met een andere gemeenten van ge lijke grootte niet te vergelijken, vanwe ge de vele heterogene bestanddeelen. Wat de vraag betreft of alle nieuwe belastingbronnen dadelijk tot volle diepte zullen worden aangeboord, deze zal beantwroord worden namens 't ge- heele college en niet door den wethou der van financiën. Wat de grenswijziging betreft, deze kan zeker groote voordeelen voor de ge meente meebrengen en ter gelegener tijd zullen B. en W. zeker met voorstel len dienaangaande komen. Wat Velsen noodig heeft, is optimisme en arbeid. Dat kan spr.'s korte Nieuwjaarsrede zijn en hij wenscht de gemeente deze twee dingen toe. Over den financiëelen toestand der gemeente heeft spr. een rapport opge steld, dat hij gaarne aan de leden wil toezenden. Wat de uitkeering van winst uit de bedrijven betreft, hierover heeft het college nog geen vaste opinie. Inza ke het verrichten van particuliere werkzaamheden door ambtenaren, wij betreuren dit zelf, maar hieromtrent zal den raad binnenkort een voorstel be reiken. De kwestie van een ophaaldienst voor de belastingen heeft onze aandacht en daarover zijn wij aan 't eorrespon- deeren. De heer Landeweert beantwoordt de opmerkingen inzake onderwijs, gas en water. Wat de school voor buitenge woon onderwijs betreft, waarover de heer Schilling klaagt, dat betreft het halen en brengen der kinderen. Wat de Visscherijschool betreft, die de heer Schilling wil promoveeren tot Zeevaartschool, deze heeft als Vissche rijschool nog steeds haar groote ver diensten. Wanneer straks de Visscherij- wet in werking treedt, zullen alle stuur lieden een diploma moeten hebben. Dan zal de Visscherijschool zeker aan betee kenis winnen. Zelfs nu de diploma's nog niet verplicht zijn mogen de resul taten gezien worden. Belanghebbenden dringen er nu op aan om een vooroplei ding van zeevaart-onderwijs aan de school te verbinden, men weet dat wij hiermede bezig zijn en een onderzoek naar de mogelijkheid daarvan instellen. De heer Bunnebier zegt dat het hem spijt dat zijn antwoorden op het afdee lingsonderzoek wat kort waren. Wat de samenvoeging van de Woning bouwverenigingen betreft, spr. ver wacht daar niet veel voordeel van. Inzake de opmerkingen van den heer Tusenius over de wethouders-verkie zing, spr. is dankbaar dat deze hem ais wethouder geschikt vindt, maar behal ve wethouder blijft spr. een politiek per soon. De heer Tusenius: Als u dat voor 3 jaar gezegd had, zat u hier nu niet als wethouder. De heer Dunnebier zegt dat inzake het adres van den Woningraad nog ge wacht wordt op een advies van den Woningraad zelf. De heer Dalmeijer zegt dat dit advies al 14 dagen geleden verzonden is. De heer Dunnebier zegt het niet ont vangen te hebben. De heer Schilling zegt dat het niet juist is als er aanmerking gemaakt wordt op het afdeelingsrapport. Spr. meent dat het rapport moet weergeven wat in de afdeelingen besproken is. Spr. meent dat het rapport dit juist heeft weergegeven. Wat het optreden van den Voorzitter betreft, spr. vindt het niet erg dat de Voorzitter streng optreedt, maar heeft wel bezwaar tegen de onaangename wijze, waarop dit soms gebeurt, 't Is alsof de Voorzitter straks wilde zeggen: zeg snuitertje, je bent pas 47 jaar en daarom moet je dit van me aannemen. Maar als spr. 90 jaar is en de Voorzitter 100, kan hij dit nog wel zeggen en dan raak ik nooit de kinderschoenen ont wassen. De een kan je vaak kalm kitte len, terwijl een ander gauw opvliegt. Over de opvoering van Allerzielen wil spr. nog eens herhalen zijn wensch, dat de Burgemeester rekening zal houden met de 75 procent der bevolking, die niet R. Katholiek is. Wat de Visscherijschool betreft, spr. blijft er bij dat deze niet aan haar doel beantwoordt. En als het diploma ook voor de visschersschepen verplichtend wordt, zullen de schippers en de stuur lieden, die al jarenlang als zoodanig va ren, allemaal zulk een diploma krijgen, ook al kunnen ze niet lezen. De heer Landeweert: Dat is een over gangsmaatregel. De heer Dalmeijer zegt dat de heeren, die over het optreden van den Burge meester spraken, steeds langs elkaar heen hebben gepraat. Spr. meent dat het grief deze is, dat wanneer een voor stel van den Voorzitter verworpen wordt, deze dan boos is en dan geen no titie meer neemt van den raad. De heer Landeweert: Neen, dan moet je vroolijk kijken. De heer Dalmeijer: Het mag geen re den voor den Voorzitter zijn om zoo op te treden. De heer Vermeulen zou gaarne zien dat de kwestie van uitkeering van winst uit de bedrijven eens in de Finan ciëele Commissie besproken werd. Zie vervolg tweede blad. GRATIS-ADMISSIE. ingevolge beschikking der Arr. Recht bank te Haarlem, d.d. 29 November 1921. In den jare 1900 een en twintig, den Vier en twintigsten December ten ver zoeke van ELISABETH ENGELHART, echtgenoote van Freerk de Beer, wo nende te Velseroord, gemeente Velsen, ten deze domicilie kiezende te Haarlem aan de Wilhelminastraat No. 13, ten kantore van den advocaat en procureur Mr. M. van Toulon van der Koog, die dooi' eischeres tot procureur wordt ge steld en als zoodanig voor haar zal oc- cupeeren, Heb ik, ARIE VAN DEN BOSCH, deurwaarder bij de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem, wonende te Haarlem en aldaar kantoor houdende aan de Jansstraat No. 8 AAN FREERK DE BEER, echtgenoot van Elisabeth Engelhart, laatst gewoond hebbend te Velseroord, gemeente Vel sen, doch thans afwezig en zonder be kende woonplaats, mitsdien ..mijn ex ploit doende door aanplakking van een afschrift dezes en van na te melden stukken aan de hoofddeur van de ver- gaderplaats der Ai'rondissements- Rechtbank te Haarlem en aan het huis der gemeente te Velsen, terwijl gelijke afschidften door mij deui'waarder zijn overgegeven aan den E.A. Heer Officier van Justitie bij gemelde Rechtbank, door wien het origineel van dit exploit met „gezien" is geteekend, terwijl ein delijk dit exploit zal woi'dcn geplaatst in de IJmuider Courant, BETEEKEND een extract der minuten, beiuxstende ter Griffie der Arrondissements-Rechtbaiik te Haarlem, houdende een ï-equest waarmede ï'equirante zich tot die Rechtbank heeft gewend, zoo mede de hierop den 29sten November 1921 gege ven beschikking. Voorts heb ik deurwaardei*, exploit doende als boven, den gerequireerde. GEDAGVAARD om op Dinsdag, den Vierden April 1900 twee en twintig des voormiddags ten 10 uur te verschijnen ter terechtzitting der Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, gehouden wordende in het Paleis van Justitie aan de Jansstraat No. 81, aldaar, TENEINDE AANGEZIEN Freerk de Beer, echtge noot van Elisabeth Engelhart, den 8sten April 1917 de gemeenschappelijke wo ning te Velseroord heeft verlaten; AANGEZIEN sedert geen bericht is ingekomen, waaruit van zijn aanwezen of overlijden blijkt; AANGEZIEN genoemde Fi'eerk de Beer behoorde tot de bemanning van de Vischjan IJmuiden 82, met welk schip hij op 8 April 1917 uit IJmuiden is ver trokken en dat op 18 April 1917 op de kust der Noordzee is in de lucht gevlo gen; AANGEZIEN sindsdien geene berich ten van het schip noch van hem zijn in gekomen; AANGEZIEN er sedert het vertrek van genoemden de Beer meer dan 3 ja ren zijn verloopen en er dus termen be staan, om aan eischeres vergunning te verleenen een ander huwelijk aan te gaan en te verklaren, dat er ten opzich te van haar echtgenoot i*echtsvei'moe- den van ovei'lijden bestaat; en zij verlof gevraagd en bij de beteekende beschik king bekomen heeft om den gedaagde bij openbare dagvaarding op te ï'oepen; MITSDIEN ten aangeweze dage in per-soon of door iemand van zijnent wege van zijn aanwezen te doen blijken, bij gebi*eke waarvan door de eischei-es na het vei'vullen der in deze voorge- schreven formaliteiten, zal worden ge concludeerd, dat bij vonnis worde ver klaard, dat er ten aanzien van den ge daagde sedert den 8sten April 1917 rechtsvermoeden van overlijden be staat en dat gedaagde zal worden vei"- oordeeld in de kosten van het geding. De kostei> zijn f 8.40. (w.g.) A. VAN DEN BOSCH, Deurw. „Gezien" en afschriften overgenomen door Ons, Officier van Justitie bij de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem, op heden den 24sten December 1921. (get.) HOYER. UIT DE COURANTEN. Middagrust. In een artikel over „twee veel ver- breide zenuwkwalen" schrijft dr. J. Vooi-hoeve in „De Dokter in Huis", o.m.: Een der beste zenuwmiddelen is de middagrust, al is zij nog zoo koi*t.. Of zij vóór of na den maaltijd gehouden wordt, is niet het belangrijkste. Hoofd zaak is, dat eenmaal per dag het li chaam een horizontale ligging inneemt en de geest een volkomene rust, liefst in den slaap geniet. Het best wordt dit rustuur zóó ingericht, dat de dag er door in twee gelijke deelen wordt ver deeld. Moet men onafgebroken tot laat in den middag doorwerken, dan is het toch goed na afloop van het werk nog een korte middag- of namiddagrust te nemen. Het bekende dutje in den leunstoel of op de canapé is niet voldoende. De. mid dagrust heeft slechts dan hygiënische waarde, als het lichaam lang uitge strekt ligt, engsluitende kleeding los ge maakt en de kamer donker gemaakt wordt. Er zijn gi'oote kunstenaars, die deze middagrust in bed doorbrengen, wien het niet te veel moeite is zich ge heel te ontkleeden. Tegen deze methode is niets te zeggen, integendeel zij kan allen, die zwakke zenuwen hebben of aan nervositeit lijden, dringend aanbe volen worden. Alleen moet er op gelet worden, dat de middagrust of middag slaap» niet langer dan hoogstens één uur duurt, daar anders de nachtslaap door te weinig behoefte aan slaap gestoord wordt. Vergiftige cigaretten. De „N. Rtt. Crt." leest in een Lon- densch blad, dat goedkoope cigaretten, waarvan het papier koolmonoxyde ont wikkelde, den dood hebben veroorzaakt van Edwin Belchex-, aangaande wien bij een lijkschouwing in de City ver- klaai'd werd dat zijn dood het gevolg was van natuurlijke oorzaken. Hij is aan hartverlamming bezweken en dr. Allen, van het St. Vartholomew's Hos pitaal, zeide dat het koolmonoxyde ver vetting van het hart ten gevolge had gehad. C. de Vries Jzn. IJmuiden. Bij beschikking van den Heer Rechter-Commissaris is bepaald le. dat de termijn voor indiening der schuldverorderingen eindigt 22 Januari 1922. 2e. dat de verificatievergadering zal gehouden worden op Vrijdag 24 Februari 1922 ten 10.30 ure 's morgens in het Paleis van Justitie te Haarlem. IJmuiden 4 Jan. 1922 De curator Dr. J. H. VAN MEURS. Kanaalstraat 37. Bi) koude en pijn in de ledematen ^^BL Rheumatiek en I Verkoudheidshoofdpijn. I Gebruik hiertegen BB Zfl nemen elk gevoel van onwelzijn weg.^n," jjf "Prijs per koker 75 ct. P 85 Apoth. es PrrsMlsn. 1 FABftl KANT. A.MIJHHAROT. Zgl3T.l

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2