ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No 19 Zaterdag 7 Januari 1922 Te Jaargang tweede blad. correspondentie. pred ik beurten. geref. kerk. chr. geref. kerk. doopsgez. gem. afd. prot.-bond. ned. herv. kerk. geref. kerk. ned. herv. kerk. geref. kerk. ned. herv. kerk. evagelisatie. PLAATSKLIJK NIEUWS SPORT. IJMUIDER COURANT 'i H. v. O. te V. Uw gedicht is niet ge schikt voor opname in ons blad. Redactie. IJMUIDEN. Zondag 8 Januari ned. herv. kerk. 10 uur: Ds. Vunderink, Pred. te Haarlem Voorbereiding 7 uur: Ds. Erdman, bediening van het H. Avondmaal 10 uur: Ds. Buffinga. 5 uurDezelfde. 10 uur: Ds. J. B. O. Croes. 5 uurDezelfde. 10.30 uur: Ds. Luikinga. VELSEROORD. 10 uur: Ds. F. W. A. Korff, van Heemstede Doopsbediening 10 uur: Ds. J. D. v d. Munnik. Em. Pred. te Zeist 5 uurDezelfde. VELSEN. 10 uur: Ds. Eggink, Doopsbediening, Voorbereiding 5.30 uur: Dezelfde. H. Avondmaal. WIJKEROOG. 10 uur: Ds. Boerkoel. i uur: Dezefde. SANTPOORT. 10 uur: Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Collecte Orgelsfonds. 10 uur: Ds. Vunderink, te Haarlem. 6 uurDs. Blauw, te Schoten. In de Dinsdagavond gehouden ver- jgadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem zeide de Voorzttter, de heer Jacobs, in zijn Nieuwjaarsrede dat hij ook niet onvermeld mocht laten de moeilijke tijden, welke het visscherijbedrijf te IJmuiden medemaakt. Dat ook dit weder om in Haarlem terugwerkt, spr. zeide dat hij het nauwelijks behoefde te zeggen. Dinsdagavond werd vanuit het café van T. v. d. K. in de Amstelstraat politie- hulp gevraagd'omdat een bezoeker daar de inventaris wilde vernielen. Toen de politie verscheen, was de lastige klant al verdwenen. IJMUIDEN. De Directie van de V. E. M. bericht dat de stoomtrawler Nelly IJ. M. 9 op zee een reddingboei verloren heeft. Het vinden daarvan heeft dus geen reden tot onrust te geven De trawler is in een Engelsche haven binnen geloopen. Voor de Geref.Jongelingsvereeniging „Mijn Zoon geef mij Uw Hart", hoopt a.s. Woensdag op te treden de Weleerw. Heer Ds. B. v. d. Werf van den Helder met het onderwerp „Het Rijk van Christus en dat van den Anti-Christ." De lezing wordt gehouden in de Geref. Kerk aan de Wil- helininakade, des avonds 8 uur en is voor ieder vrij toegankelijk. Er wordt de laatste dagen veel hout gestolen afkomstig van het alhier gestrande Zweedsche stoomschip Decido. De Commissaris van politie waarschuwt de ingezetenen om niet van dit hout te koopen, daar zij zich dan schuldig maken aan verduistering en in aanraking kunnen komen met den strafrechter. De heer F. P. Vermeulen heeft bedankt als Kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente n alhier. u In het Predikbeurtenblad wordt hem 1 dank gebracht voor 't geen hij als zoodanig g heeft verricht. t- Wij vestigen de aandacht op de in n dit nummer voorkomende advertentie van >- de Loge „ln Veilige Haven" der Neutrale Orde van Goede Tempelieren. Deze ver- n eeniging heeft op Dinsdag 10 dezer een i- Kunstavond georganiseerd, met medewer- i- Wing van onze plaatsgenoote Mej. Jannie n Kruger Altzangeres. Aangezien dit de eerste maal is, dat zij k jn dit seizoen hier ter plaatse optreedt, j, zullen velen, van de gelegenheid om van haar Kunst te genieten gebruik maken. ï- Muziek van Kunstkring onder de bekwame >i* leiding van den Heer Sam. Vlessing, als- i- mede de beide bekende sprekers waarbor- 2* gen met recht, dat het een Kunstavond zal worden. Donderdag zette de banklooper der j Nat. Bankvereeniging C. G. van L. zijn Brennabor-rijwiel even voor het Postkantoor neer. Toen hij even later terugkwam, was het verdwenen en had een ander het al meegenomen. VELSEN. In de week van 25—31 December 1921 is in deze gemeente één geval van diphtheritis voorgekomen. VELSEROORD. Over de begrafenis van den alhier overleden agent van politie G. v. d. Hoeven op de Algem. Begraafplaats kunnen we nog melden dat het stoffelijk overschot door collega's van hier en uit IJmuiden grafwaarts werd gedragen. Namens het politiecorps voerde Inspecteur Tuinstra het woord, die den overledene schetste als een goed politieman. Er was, een deputatie van IJmuidens Mannenkoor waarvan de overledene lid was. De voor zitter, de heer N. H. Edcius, herdacht het zoo spoedig ontslapen lid en legde namens de leden een krans op het graf. De heer C. Visser van IJmuiden sprak als voorzitter der pas opgerichte afdeeling van den Ned. Bond van Chr. Politie-per- soneel, welke kleine afdeeling nu al een lid moest missen. Ds. G. R Kuyper, pred. der Geref. Kerk te Haarlem, sprak woorden van troost, waarna een familielid dankte voor de groole belangstelling. De agent van politie T. v. d. Grift, postcommandant alhier, wordt de volgende week naar IJmuiden verplaatst. SANTPOORT. De jeugd heeft hier een meevallertje, gehad. Doordat men bij het aanbrengen van een electrische verlichting en centrale verwarming niet tijdig klaar was kunnen komen, konden de lessen in plaats van Dinsdag pas Donderdag hervat worden. P. V., van hier, had zicht te verant woorden wegens oplichting van een motor fiets. ten nadeele van een ingezetene uit Spaarndam. Volgens de politie staat bekl. heel "ongunstig bekend. Het O. M. bij de Haaiiemsche rechtbank requireerde wegens oplichting 6 maanden gevangenisstraf. Dinsdagmorgen is alhier een jongetje van vier jaar bijna in een geweldige plas aan den Hagelingerweg verdronken. De redding van het kind werd erg bemoeilijkt door de groote moddermassa, doch dank zij een paar flinke kerels met hooge laarzen is men er in geslaagd het kind te redden. (Bovenstaand berichtje, ingezonden door een gelegenheids-verslaggever, lijkt ons wat onwaarschijnlijk of overdreven, en is waarschijnlijk bedoeld om de autoriteiten op den ondragelijken toestand van den Hagelingerweg te wijzen. Redactie). DRIEHUIS. Donderdagmorgen had alhier de ter aardebestelling plaats van den heer Cornelis van Neste, in leven bestuurslid van ver schillende vereenigingen en secretaris der R. K. Kiesvereeniging, voorzitter der af deeling Santpoort van den bond van melk veehouders enz. De plechtige uitvaart trok veel belangstelling. Door het koor werd op verdienstelijke wijze de 2-stemmige requiem mis van Peroti gezongen. De overledene bereikte den leeftijd van 34 jaar. N. Hl. Ct. dat het Stormvogels gejukken moge, haar spelvorm van tegen Quick te behouden. En wat V. S. V. betreft, dat zij zoo spoedig mogelijk uit de gevaarlijke zóne verdwijnt. Den Stormvogels wachten f nog enkele moeilijke maanden. In de eerste plaats mag en kan verwacht worden, dat de staart, d. w. z. de vereentgingen, welke in de onderste helft van het ranglijstje staan, zich geducht'1 gaat roeren, teneinde f toch maar voor de Overgangsklasse® behouden te blijven. We hebben hierbij maar even aan S. V. ^V. te ^herinneren,dat in de seizoenen 1919'20 en 1920'21 een groot deel van het seizoen in degradatie-gevaar verkeerde, maar j steedsjj door een uiterste krachtsinspanning aan het eind van het seizoen aan het degradatiespook ontsnapte. Met een en ander/willen we dus maar zeggen, dat van D. E. C., A. F. C., e.a. Stormvogels geduchten tegenstand zal ondervinden. In de tweede plaats zal iedere vereeni- ging het zich tot een groote eer rekenen de leiders te kloppen. De Stormvogels kunnen er van op aan, dat de meeste clubs, evenals tegen ex-eerste klasser als Sparta en Quick, er tegen hen een extra schepje op zullen gooien. Ondanks dat, zijn we toch over het geheel niet over de komende ontmoetingen ongerust, mitsde Stormvogels steeds het door ons aanbevolen verdedigingssysteem blijven handhaven. En daarvan zijn we, vooral na den wedstrijd tegen R. C. H., nog lang niet zeker. Wat stonden toen de backs meestentijds weer broederlijk naast elkaar midden voor het doel! Wat hielden toen de wing half-back weer getrouw hun buitenmannetje vast! Maar ook: Wat kon Snoeks moeilijk dat breede midden veld beheerschen en wat werd er over het geheel slecht geplaatst! Toen viel dunkt ons,- toch wel duidelijk op het verschil, tusschen beide systeemsTegen Quik een verdediging om niet te passeeren, tegen R. C. H. een verdediging als een zeef. Morgen zal tegen Hermes opgepast moeten worden. We! werd op eigen terrein op gemakkelijke wijze gewonnen, maar in Schiedam zijn de Hermes-lui beter op dreef. Quick en Z. F. C. verloren er resp. met 10 en 41, terwijl A. D. O. er zeer ge lukkig met 33 gelijk speelde. Resultaten dus, die geenszins een onderschatten van Hermes wettigen. Van het begin tot het einde dus aangepakt Snoeks c. s. Van de overige candidaten voor de eerste klas schijnt het ons toe, dat Sparta het het minst moeilijk heeft. Mocht Sparta on verhoopt niet winnen, dan kunnen de Korver en zijn mannen voor dit jaar de eerste klasse wel vaarwel zeggen. S. V. V. is met V. U. C ook zoo nog maar niet klaar. Op eigen terrein behaalden de Schiedammers maar een magere 21 overwinning en morgen gelooven we, dat ze het niet eens zoo ver brengen. Als de goal-zetter-van-de-laatste-weken, Van der Waal, het op zijn heupen heeft, blijven beide punten nog in den Haag. Op een gelijk spel rekenen we intusschen vast. Z. F. C. en A. D. O. ontmoeten elkaar in Zaandam. Hier gaat het o. i. tusschen twee vrijwel even sterke clubs. Veel doelpunten zullen er wel niet gemaakt worden. Daar voor zijn beiden verdedigingen te sterk en haar voorhoeden te schotloos, 11 lijkt ons een vrij waarschijnlijk resultaat. A. F. C. dat in het afgeloopen jaar knap werk verrichtte door Excelsior er even met 41 onder te houden gaat bij Quick op bezoek. Het schijnt ons toe, dat, nu de, Amsterdammers de ernst van den toestand beseffen, Quick het niet zoo gemakkelijk tót een overwinning zal brengen. Aan Excelsior weet je niet goed wat je hebt. Zoo slaat zij Stormvogels met 64 en een week daarop verliest zij met 4—1. Voorspellen doen we dan ook bij den wedstrijd Excelsior't Gooi niet. Op het V. S. V.-veld wordt een aardige ontmoeting gespeeld, n.l. V. S. V.Hortus. In Amsterdam eindigde den wedstrijd in een puntloos gelijk spel, een resultaat dat beide clubs al viermaal behaalden. Ook nu rekenen we weer op een dergelijken uitslag. VOETBAL Overzicht. We willen ons eerste overzicht in 1922 beginnen met het uitspreken van den wensch GEMEENTERAAD. Vervolg Eerste Blad. Wat spr.'s klacht over de korte ant woorden van den Wethouder van Open bare Werken betreft, spr. is dankbaar over 't peccari van den Wethouder. Spr. zegt dat inzake het geven van belastingadviezen door een hoofdamb tenaar geen woord van afkeuring is uitgesproken, wat spr. toch wel ver wacht had. Spr. heeft inzake het optreden van den Burgemeester nog niets gezegd, maar spr. heeft met belangstelling de verklaring namens de R.K. leden ge hoord hebben wat het is, waarvoor men maar hij wil alleen opmerken dat deze verklaring in strijd is met de houding van eenige R. K. raadsleden in de afdee- lingen. De heer Tusenius: Ik dank u. De heer Schilling: Ik ook. De heer Netscher informeert over de uitkeering uit de OAV.-belasting. De Voorzitter zegt dat die met f 43000 verhoogd is en wij zijn doende die nog verhoogd te krijgen. Dit is ook al ge beurd onder den nieuwen Wethouder van Financiën. De heer Sluiters: Dat is niet juist. De heer Diependaal zegt alleen ge sproken te hebben voor zijne afdeeling al gelooft spr. dat de R.K. fractie het met hem eens is. Spr. hoopt dat inzake de opvoering van stukken als Allerzie len ook rekening gehouden zal worden met 25 procent der bevolking. Het is beter het kwaad te keeren dan het te genezen. De heer Nijssen zegt dat hij misschien niet op alles was ingegaan, als hij ge weten had dat het rapport gepubliceerd zou worden. De heeren Sluiters en Tusenius: Dat blijft toch gelijk. De Voorzitter zegt dat in het rapport staat: „bijkans alle leden." Later bleek dat het slechts in eene afdeeling was en dat het daar lang niet alle leden waren, maar slechts 5, misschien nog wel min der. Daarom heeft spr. bezwaar tegen deze samenstelling van het rapport. Nu we van den heer Dalmeijer ge hoord hebb enwat het is, waarom men opkwam tegen spr.'s optreden in den raad, zegt spr. dat dit best mogelijk is, hij heeft ook zijn gebreken. Maar het is beter dat men dit dan dadelijk zegt en niet wacht tot de gemeentebegrooting, en 't dan in 't generale zegt. Spr. zal den heer Schilling geenszins als jongen qualificeeren en zeker niet als kwajongen. Toen spr. 47 jaar was, was hij misschien nog wel heftiger dan de heer Schilling. De heer Schilling: 'k Dacht wel dat ik nogal kalm was. Spr. zegt dat inzake de opstelling van het rapport den betrokken ambtenaar geen verwijt treft. Spr. meent dat de Voorzitter hiermede voldoende gereha biliteerd is. De Voorzitter: Ik ben zeer tevreden. Hierna wordt gepauseerd. Na heropening der vergadering zegt de Voorzitter dat tevens morgen een ambtenaar gequalificeerd is als leuge naar. Dat kan zoo niet blijven. Als 't waar is, is de heer Tusenius gerehabili teerd, en moet de ambtenaar gestraft worden. Spr. stelt voor hiervoor een commis sie te benoemen om deze zaak te onder zoeken en vraagt de heeren Vermeulen, Nijssen, Netscher en Dalmeijer hierin zitting te nemen. De heer Tusenius zegt zich hiermede te kunnen vereenigen, ook met de keu ze der leden. Dit voorstel wordt goedgekeurd. Achtereenvolgens worden goedge keurd de begrootingen van het Schaal- armbestuur, van het R.K. burgerlijk armbestuur, van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs, van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, van het Gemeentelijk Gasbedrijf en van de Gemeentelijke Waterleiding. Bij de twee laatste begrootingen wordt een voorstel van den heer Vermeulen aangenomen om het voorstel tot sala- risverhooging der directeuren uit te stellen, tot de kwestie van het verrich ten arbeid voor particulieren geregeld is. Tegen de heeren Landeweert en Peek. Bij de begrooting der Gezondheids commissie wordt een voorstel van den heer Vermeulen om de kosten voor het bewaren en bijhouden van het archief door den Secretaris hiervan af te voe ren, met 79 stemmen verworpen. Vóór de heeren Diependaal, Langendijk, Nijs sen, Vermeulen, Tusenius, Sluiters en Mevr. Kerrebijn. De begrooting wordt goedgekeurd. Tegen de heer Tusenius. Bij de begrooting van den Reinigings- en Ontsmettingsdienst stelt de heer Wardenaar deze met f 12000 te verhoo- gen voor de aanschaffing van een auto-sproeiwagen. Verschillende leden verzetten zich daartegen, waarna de heer Wardenaar dit voorstel intrekt. De heer Sluiters vindt een bedrag van f 10000 voor'de boekhouding van dit be drijf veel te hoog. De heer Dunnebier: Het is eigenlijk maar f 4800. De heer Sluiters stelt voor deze be grooting met f 1200 te verminderen door afschaffing van den nachtwacht in de stallen. Dit wordt met 133 stem men aangenomen. Tegen de heeren Handgraaf, Dunnebier en Vermeulen. Deze begrooting wordt goedgekeurd. Bij de begrooting van het bedrijf Openbare Werken wordt een uitvoerige discussie gevoerd over de bevordering van een opzichter tot hoofdopzichter en de rangen van le en 2e klasse. Voorstel len worden ingediend en weer ingetrok ken. Tenslotte wordt de begrooting goedgekeurd. Dan volgt de behandeling der begroo ting van de gemeente. Eerst komen de uitgaven aan de orde Bij de jaarwedden der wethouders komt in behandeling het voorstel van den Burgemeester om d'e jaarwedden op f 3000 te brengen. De Voorzitter zegt dat als de raad ge vraagd had dit voorstel terug te nemen met het oog op den financiëelen toe stand, hij er voor gevoeld had. Nu an dere argumenten naar voren worden gebracht, wil spr. er toch iets over zeg gen. Er is gezegd dat de wethouders te veel ambtenaren worden, maar spr. ge looft juist dat als de wethouders niet genoeg hier kunnen zijn, al te veel aan de ambtenaren moet worden overgela ten en dus de ambtenaren halve wet houders zijn. Spr. zegt dat de raadsleden niet weten wat er aan het wethoudersambt ver bonden is, hij hoopt dat ze dit eens on- derzoeken.Spr. gelooft dat de wethou ders zeker te hoog zijn om te blijven zit ten, als de raad dit niet wenscht. En de raad van Velsen is ook niet zoo goed moedig om dit maar goed te keuren en de wethouders te houden, omdat zij an ders broodeloos zouden worden. Spr. wil zijn voorstel terug nemen, maar dit houdt niet in dat hij er het volgende jaar niet weer mede komt. De heer Davidson zegt dat in Rotter dam een man als Mr. de Jong klaagde dat de wethouderssalarissen te laag zijn. Spr. zegt dat we moeten waardee- ren als we goede wethouders hebben en hoopt dat de Voorzitter zijn voorstel nog in stemming brengt. De heer Wardenaar is er niet tegen, maar vindt het niet goed, omdat als straks de ambtenaren en werklieden om verhooging komen, zullen we deze ook moeten afwijzen. De Voorzitter zegt dat dit toch onjuist is, een wethouder staat toch boven een ambtenaar. De heer Vermeulen ontwikkelt ook zijn bezwaren. De wethouders zitten toch ook in andere zaken en spr. vindt dit goed. Bovendien is de pensioenre geling zeer billijk voor de wethouders. Het voorstel van den Voorzitter wordt Bij post 88, kosten van licht en brand- door deze ingetrokken en de jaarwed den op f 2500 gehandhaafd, stoffen voor het gemeentehuis, vraagt de heer Vermeulen deze te verminde ren, daar de prijzen der brandstoffen zeer gedaald zijn. De heer Dunnebier raadt aan dit niet te doen, naar bezuiniging wordt zeer zeker gestreefd. Op de begrooting van Openbare Werken is f 57000 en op die van den Reinigingsdienst f 27000 bezui nigd. Bij post 108 zegt de heer Vermeulen dat de wet van 1798 geen wet van Meden en Perzen is. Als de kerk en de toren te Velsen straks gerestaureerd moeten worden, is 't misschien beter dat de to ren overgedragen wordt aan de Herv. Kerk. Sinds de draadlooze telegrafie er is, hebben wij de kerktorens niet meer noodig om militaire orders uit te geven. De Voorzitter zegt overweging toe. Bij post 109 vraagt de heer Sluiters hoe 't nu met den Hagelingerweg staat. De toestand is nu zoo, dat 't niet langer wachten kan. Gebeurt er niets, laten

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5