ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Mo 20 Woensckg 11 Januari 1922 7$ Jta&rgft&g IJMUIDER COURANT AboBnsmeHtsprJjs i fl.per 3 mamaen, fr»*e<> per post f 1.3b AbOKBementen worde» a&DgcKOBte» het Bureau «c bij de Ageiten. Tot plaatsing va» advertentië» van Buiten de gemeeste VELSEN in dit blad is nitsluitesd g«re«htigd het Advertestie- imroas p, F. C. ROELSE, IJMUISEN. Advertentiö* Biterl^h i» t» z«n«e» WOEN'SBAG tot 9 aar <?.m. VRIIAAG tot 4 uur ».k. Verschljat «m Zatardage üitgavs van de Naunl, Vena. Uitgevers „ISsmüAmr" AIRES VOOR RESACTIE EN ADMINISTRATIE N. V, Drukker^ Si»jawel, WillMRgpltb» 11, IJ:»aid«s Telefoon 158 Ingezonde mededeelingen *0 ets. per regel Advertentie» van 11. en m. 6 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 6 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend by vooruitbe taling, van 1 t. en m. 6 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. By niet contante betaling worden de gewone prflzen berekend, Advertentie» „adres bur. v. d. blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprfizen werden met 5 et», verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlage van J. M. van Heijningen, te ljmuiden, om ver gunning tot het oprichten van een hout zagerij, waarin geplaatst zullen worden 2 electromotoren, resp. van 20 en 1 P. K. op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, aftl. ljmuiden, Sectie M. No. 163 en 2332; plaatselijk bekend Rijksstraatweg D 120. Op Maandag, den 23 Januari 1922, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeente huize gelegenheid bestaan om bezwaren egen dit verzoek in te brengen en deze uondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren lebben, kunnen gedurende drie dagen voor iet bovenvermelde tijdstip op de Secretarie Ier .Gemeente kennis nemen van de ter take ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot >eroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen- comstig artikel 7 der Hinderwet voor het jemeentebestuur of een of meer zijner leden tijn verschenen, teneinde hunne bezwaren nondeling toe te lichten. Velsen, den 9 Jannuari 1922. lurgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, Rijkens De Secretaris, Th. J. Wijnoldy Daniëis. VAN DEN WACHTTOREN. De komende zondvloed. Een in Praag verschijnend blad, „Bo- iemia" heeft een eigenaardige vraag ge- icht tot bekende schrijvers en tooneel- chrijvers. Welke vijf personen vindt gij kaard om als eens Noach in het leven d blijven, als een tweede zondvloed al et leven op aarde kwam vernietigen? We kunnen onzen lezers den goeden aad geven, deze vraag te doen in den ring van hun bekenden. De antwoor- en zullen verrassend zijn. Toen ik de roef nam in een huiselijken kring van wee grooten en drie kleinen, zei de mgste prompt: Wij met zijn vijven na- jurlijk! Maar de oudste der kinderen ;tte meer op de waardigheid en noem- e Wilson, Troelstra, Nansen, Bob Kor- er enHet instinct van zelfbehoud egon te werken: Ik zelf moet er ook bij jn. Een kleine snaak, die zich om de >ekomst der wereld even weinig be- ommert als om zijn eigen toekomst, )nd, dat in de eerste plaats alle school- Leesters en politieagenten en strenge aders van den aardboden dienden te jrdwijnen en verder achtte hij, als er iet meer mochten blijven, vijf van de ukste jongens het meest aangewezen, n de aarde te blijven bevolken. Maar jn neuswijs zusje lachte hem uit en dat met vijf jongens alleen de enschheid toch zou uitsterven, omdat ngens geen moeder kunnen worden. Uit de antwoorden leert men de menschen kennen naar hun wijsheid en ook naar hun stemming. Bijzonder vriendelijk en blijmoedig gestemd is de Engelsche schrijver Bernard Shaw ze ker niet. Ruw maar geestig heeft hij de vraag zoo beantwoord: „Ik zou de heele vervloekte bende laten verzuipen en het aan God overlaten iets beters te vinden. Het menschelijk ras is een ho- pelooze vergissing." Een andere schrijver, de Duitscher Porten wil het niet met de heele menschheid op vijf na aan den stok krijgen en heeft zich daarom van de keuze der vijf besten onthouden met de opmerking: Ik wil het liefst bij niemand bederven. George Kaiser zou uit den zondvloed vijf onmondige kinderen willen redden. De gevolgen konden echter wel eens een tweede, verslechte editie der aarde zijn. Want wat zou er van die vijf onmondi ge n terecht komen zonder ouderen, om hen te helpen en te leeren? Eulenberg, een andere Duitscher zou onder de tegenwoordige tijdsomstan digheden, de vijf menschen, die het overleven waard zijn, ook willen laten verdrinken. Hij zou den ark „wegbren gen", laten zinken en zoo ook zelf ten gronde gaan. Maar dan hoopt hij onder een nieuwe, vrije menschheid weer op te staan, een menschheid, bevrijd van de kwelgeesten, nationalisme en ras senverschil. Dit laatste woord is bijzon der teekenend. Het geeft de stemming van zeer vele Duitschers weer. Maar teekenend is het ook, dat deze man na een algemeenen ondergang toch nog hoopt op een herleving en wel eener be tere en gelukkiger menschheid. Hoop verloren, al verloren en gelukkig werkt i nog altijd de hoop als een drijfkracht in 'allerlei bewegingen en tot allerlei her vormingen. Wij zouden daarom de vijf mannen en vrouwen in het leven willen laten, die met onwankelbaar vertrou wen vurig blijven strijden. Een Nieuwjaarsrede. Jaarverslagen en overzichten komen gewoonlijk maanden te laat. In de Rot- terdamsche koopmanswereld past men het maanwoord: Do it now! Doe het on middellijk! toe. Den 2 Jan. reeds heeft de voorz. der Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar, de heer E. P. de Monchy zijn groote rede gehouden, waarin hij zijn oordeel pleegt te geven over het afgeloopen jaar. Hij sprak daarin over de prijsdalingen, die in '20 begonnen in '21 sterker zijn geworden, dan de belanghebbenden hadden verwacht. In den tijd van schijnbloei na den oorlog behoorde er een groote mate van doorzicht en zelf- beheersching toe, om altijd bedacht te blijven op de komende malaise. Dit doorzicht heeft de meesten ontbroken. De ondernemingsgeest heeft zich ster ker ontwikkeld dan gewenscht geweest blijkt te zijn. Ilij is te hard van stapel geloopen en de heele maatschappij heeft zich te breed ingericht en men zal de treurige gevolgen daarvan moeten ondervinden, als de moeilijke vferhou- dingen op het gebied van scheepvaart, handel en nijverheid zich o.a. in de op brengst der belastingen zullen hebben uitgesproken. Maar in de bloeiperiode is ook veel tot stand gekomen, dat in ruime mate in de toekomst vruchten zal afwerpen. Dat geldt van tal van nieuwe stoom vaartlijnen. Het is goed, dat handel en scheep vaart zich in de moeilijke periode op be tere omstandigheden hebben voorbe reid. Het slot der rede was een prediking van versobering. Een leelijk nieuw woord voor de oude deugd zuinigheid. Men zal zich rekenschap moeten geven, of men niet te duur leeft en werkt en le vert in alle kringen der maatschappij zal daarmede rekening gehouden moe ten worden. De Monchy eindigde met een opwekking tot arbeid met een aan haling van Schiller: Arbeid is het sie raad van den burger. Het goede ook in het kwade opmer ken en een weg door het kwade heen zoeken, dat is wel de hoogste wijsheid en deze sprak klaar en krachtig uit de Nieuwjaarsrede van dezen grooten koopman. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN, Sociale verzekering. „Alzoo Wij in overweging genomen hebben, dat de wenschelijkheid is ge bleken door verhooging van de loon grens en belastinggrens van f 2000. tot f 3000.— het vervallen der verzeke ring van arbeiders en het onverzekerd blijven van arbeiders, die naar hunne maatschappelijke omstandigheden ver zekerd behooren te zijn, tegen te gaan enz." Ziedaar de aanhef van de wet van 24 December 1921 en opgenomen in het Staatsblad van 30 December 1921 No. 1422 tot wijziging van de Invalidi teitswet. Tengevolge van de omstandigheid, dat in de artikelen 45, 52, 55 en 354 de belasting- en loongrens op f 2000.was gesteld, vielen vele arbeiders, die aan verzekering behoefte hebben, buiten de verzekering, terwijl voor vele anderen, die ingevolge het bepaalde in artikel 55, 4e lid, bevoegd waren de verzekering te doen vervallen, de werkgever geen pre mie meer verschuldigd was. Door bovengenoemde wijzigingswet, die op 31 December 1921 in werking is getreden, zal dus het aantal personen, dat volgens de Invaliditeitswet verzeke- ringsplichtig is en voor wie door den werkgever de premie zal moeten wor den betaald, belangrijk uitgebreid wor den. Zoowel zij, die bij het inwerking treden der Invaliditeitswet niet verze- keringsplichtig waren, omdat zij een loon van meer dan f 2000.per jaar ge noten, als diegenen, wier eerste rente- kaarten door den Baad van Arbeid nie tig zijn verklaard op grond, dat later was gebleken, dat zij, ofschoon verzeke- ringsplichtig verklaard, reeds op 3 De cember 1919 een loon van meer dan f- 2000.per jaar hadden, moeten zich ten spoedigste bij den Raad van Arbeid, ter opname in de verplichte verzekering aanmelden, indien hun loon minder dan f 3000.'s jaars bedraagt. Bij bovenbedoelde wetswijziging is tevens voor hen, die ouder dan 35 jaar zijn, de gelegenheid tot aanmelding nog opengesteld tot 1 Juli 1922; daarna zijn dezen onherroepelijk van de verzeke ring uitgesloten. Voor de arbeiders, die eerst verplicht verzekerd waren, doch wier verzeke ring, op hun gedaan verzoek, vervallen is verklaard, herleeft nu de vroegere verzekering en worden zij beschouwd alsof zij altijd verzekerd waren geweest. De tijd, dien zij niet verzekerd waren, telt dan ook voor de renteberekening mede, en zal daardoor het bedrag der rente kunnen drukken. Billijkheidshalve geeft de wet hun het recht over dien tusschentijcl, dien zij niet verzekerd waren, alsnog zelf premie te betalen. Deze premie moet echter binnen een half jaar bijgestort worden, waarbij zij zelf de loonklasse kunnen bepalen. Deze bijstorting moet in geld bij den Baad van Arbeid plaats vinden. Zoowel voor deze arbeiders, als voor hen, die bevoegd waren vervallenver klaring hunner verzekering aan te vra gen en voor wie de werkgever niet meer verplicht was zegels te plakken, moeten nu vanaf den datum der inwerkingtre ding dezer wijzigingswet, de verschul digde premiën worden betaald. „Apollo". Naar wij vernemen, zal op Dinsdag 17 Januari a.s. de operette-vereeniging „Apollo" alhier haar 1ste uitvoering ge ven in dit seizoen en het feit, dat dan eene geheel nieuwe operette, geschre ven en gecomponeerd door den direc- WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van liet Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kosteloóze hulp van een dei- wijkzusters en tevens gebruik van ver: pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. teur van „Apollo", onzen plaatsgenoot Sam Messing, voor de eerste maal zal worden opgevoerd, is voor ons aanlei ding,- op deze belangrijke gebeurtenis even nader in te gaan. Het is niet voor de eerste maal, dat de heer Vlessing zijne talenten als com ponist ten dienste der operette stelde. Wij noemen u „Rose Marie" waarvan menigeen zich nog de aardige melodiën zal herinneren, en waarmede de com ponist reeds vele successen mocht be halen. Schier in alle hoeken van ons land werd dit werk reeds opgevoerd en met spanning zien de betreffende ver- eenigingen uit naar het nieuwe werk van den heer Messing. Dat de primeur voor ljmuiden zou worden bewaard, sprak natuurlijk van zelf en „Apollo" mag het genoegen hebben, op 17 Januari a.s. onder persoonlijke leiding van den componist zijn nieuwste pennevrucht „Marion de Marketenster" zangspel in 3 bedrijven, voor het voetlicht te bron gen, waarbij de Kamermuziekvereeui- ging Kunstkring als altijd hare zeer gewaardeerde medewerking zal verlee- nen. De schrijver ontleende het motief voor deze operette aan de revolutie-dagen van 1793 in Frankrijk. Een af deeling van het volksleger komt een dorpje be zetten in de Vendee en bij die af deeling, waarover sergeant Bourdon het bevel voert, bevinden zich Marion, de marke tenster en Mariette, haar aangenomen dochter. Als vondeling nam de marke tenster de kleine Mariette tot zich en niets verried iets van haar afkomst dan een portret in een medaillon met een brief, welke voorwerpen zich tusschen de kleertjes van de kleine bevonden. Ten tijde van de bezetting in het ge noemde dorpje weet Mariette nog niets van haar afkomst en meent, dat Marion haar eigen moeder is. Zij geraakt in kennis met den neef van den dorpsheer, Graaf de Veaucourt. Deze graaf, vol bloed monarchist, leeft in teruggetrok kenheid op zijn kasteel, doch zijn neef Georg, meer voor de vrijheidsideeën voelend, sluit zich tegen zijn wil aan bij het volksleger onder bevel van sergeant Bourbon. Dit is te veel voor den graaf en met een vloek op de lippen verstoot hij zijn neef. Een der volgende dagen zal het feest zijn in het dorp. Mariette zal haar acht tiende verjaardag vieren en de kaste leinsdochter „Julie" is druk bezig de herberg te versieren met Jean, de zoon van Bourbon, korporaal bij het volks leger. Marion is besloten, op dezen dag aan Mariette haar afkomst te onthullen en de graaf meent dezen feestdag als eene aanleiding te moeten gebruiken, om de dorpers tegen de soldaten op te hitsen. Met den kastelein Fripon spreekt hij af, den soldaten veel wijn te schenken, waarna het den dorpers makkelijk zal vallen, hen te overrompelen en in het kasteel op te sluiten. Julie heeft echter het gesprek afgeluisterd, en uit angst voor Jaen, op wie zij verliefd is geraakt, stelt zij Bourbon met een en ander in kennis. Het gevolg daarvan is, dat de graaf en de dorpers gevangen worden genomen. De graaf wil alle schuld op zich nemen, doch Bourbon besluit, bij de Conventie aan te vragen, wat met de opstandelingen moet gebeuren. Het antwoord laat lang op zich wachten on intusschen zijn alle mannen in het kas- teel opgesloten. Marion is met de ver zorging van den graaf belast en telkens, als zij hom beschouwt, meent zij meer dere gelijkenis aan te treffen met het portret, hetwelk bij de kleine Mariette is gevonden. Ten slotte komt het tot eene verklaring, waarbij blijkt, dat de graaf de vader is van Mariette. Terzelf der tijd komt bericht van de Conventie, dat de dorpers begenadigd zijn, doch dat de graaf zal worden gefusilleerd. Op denzelfden dag dus, dat Mariette haar vader terug vindt, zal zij hem weel moeten verliezen. Uit liefde voor haar pleegkind laat Marion hem echter ont snappen, doch de ontvluchting mislukt en de schildwacht wordt voor zijn ver raad gevangen genomen. Dan echter werpt Marion zich als de schuldige op en verklaart aan Bourbon, hoe zij tot haar daad is gekomen. Tot slot komt dan de heuglijke tijding, dat het volks leger allen tegenstand heeft overwon nen en dat de Conventie aan alle gevan genen amnestatie verleent. Dus ook hier jweer een blijmoedig einde, j Uit dezen korten inhoud blijkt, dat ernstige momenten zich met komische episode's afwisselen, hetgeen natuurlijk ook in de muziek tot uiting komt. j Voor deze première zijn verschillen- jde autoriteiten, ook op muziekgebied uitgenoodigd en wij hopen gaarne, dat de componist met zijn nieuwe werk dat succes zal behalen, hetwelk hij zeer ze- ker voor zijn ijverig streven heeft ver diend. Rest ons nog te vermelden, dat de re gie wordt gevoerd door den heer J. F. A. Jungbakker en dat eene tweede, dan openbare uitvoering van dit werk zal plaats hebben op Vrijdag 20 Jan. a.s. j Beide uitvoeringen worden gegeven in „Thalia", en zullen zich zeer zeker in een druk bezoek mogen verheugen. De Haarlemsche rechtbank veroor deelde J. S. machinist, alhier, tot 6 maanden gevangenisstrafH. K. machinist te Castri- j cum, tot een jaar gevangenisstraf, wegens I het wegbrengen van sleepboottrawlers, j Ph. Z. alhier, wegens medeplichtigheid i aan het wegbrengen werd tot 8 maanden ■gevangenisstraf veroordeeld en A. Z., schipper alhier, vrijgesproken. Alle straffen werden opgelegd met aftrek der preventieve hechtenis. De Esperantisten Vereeniging „La Penado estas Venko" hier ter plaatse ver zoekt ons 't volgende berichtje te willen opnemen Evenals in 1921 werd ook nu op een volledige parlementszitting te Helsingfors op 2 Dec. j.l. besloten wederom 25.000 Finsche marken toe te staan tot ondersteuning van de Esperanto-beweging in dat land. Een voorstel van den hoofdadministrateur van Openbaar Onderwijs om de som tot 50.000 marken te verhoogen werd met 119 tegen 55 stemmen om „algemeene bezui nigingsmaatregelen" verworpen. De Finsche afgevaardigde naar den Volkenbond, Prof. R. Erich betoonde zich door een vurig pleidooi een warm voor stander van de Esperanto-idee. Dat Holland 't voorbeeld van Finland spoedig volge Vanwege de Chr. Scholen alhier is een bedrag van f 76.50 afgedragen voor de noodlijdenden in Drente. Bij de firma den Breejen v. d. Bout werkzaam aan de werken voor sluisbouw, en Hoogovenbedrijf, hebben 40 menschen gedaan gekregen. Toen de stoomtrawler Odin IJ M. 168 Vrijdagvond op de Noordzee visschende was, werd in de netten het lijk van een man opgehaald. Daar de visscherij nog niet geëindigd was, moest men het lijk weer overboord zetten. Het hier volgende signale ment kan echter wellicht tot herkenning leiden: lang M. 1.70, tenger van postuur, donker blond lang hoofdhaar, naar schat ting 30 jaar. Het lijk was gekleed met blauw-wit gestreept overhemd, onderbroek van dikke blauwe stof, bovenbroek van blauw stokerslinnen (z.g. stokersbroek). Korte gummilaarzen zaten aan de voeten. Verder werden geen voorwerpen op het lijk gevonden.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1