MS ffiWiitt Bart Attentie I TWEEDE MEISJE KANTOOR iiiÉi- ie toforaios Kamer met pension wit bekieede Wiep: TIMMERMAN, METSE LAAR EN AANNEMER 3e. do vergelijking van het bedrijf te Scheveningen en IJmuiden geheel mank gaat, aangezien de hoofdtak van het bedrijf te IJmuiden weder geheel wordt buiten beschouwing gelaten; 4e. de becijferingen gegeven in het adres van Sept. 1921 geheel juist zijn ontleend aan de officieele gegevens en ons Bestuur ten al len dage gaarne bereid is, wan neer Uwe Excellentie dit wenscht, de juistheid daarvan aan te toonen; 5e. de vergelijking met de Engel sehe visscliershavens niet op gaat, alleen reeds niet tengevol ge van de geheel verschillende kustformatie; 6e. ons Bestuur er niet aan zou heb ben gedacht over deze zaak te requestreeren wanneer het de totstandkoming van een pro ductief werk had gegolden. Tenslotte verzoekt ons Bestuur Uwe Excellentie dringend om wanneer be sloten mocht worden wèl over te gaan tot de uitbreiding der Scheveningsche havenwerken, dan gelijktijdig ook te overwegen om het beginsel te laten va ren dat te IJmuiden alle kosten door het bedrijf moeten worden gedekt en over te gaan tot verlaging der retribu ties en tarieven van het Staatsvis- schershavenbedrijf te IJmuiden. Afgekondigd zijn de Staatsbladen Wet van den 24sten Dec. 1921, tot vast stelling van de begrooting van inkom sten en uitgaven van het Staatsvis- schershavenbedrijf te IJmuiden voor 't dienstjaar 1922. Wet van den 24en Dec. 1921, tot ver hooging en aanvulling van de begroo ting van- uitgaven van het Staatsvis- schershavenbedrijf te IJmuiden voor het 'dienstjaar 1921. RAADSOVERZICHT. (Vervolg) De behandeling der begrooting arti- kelsgewijze geeft niet veel aanleiding tot overzichten. De heer Vermeulen klaagde over de hooge kosten der ambtenaren. Het is ook een heel bedrag, bijkans f 50.000, dat we hiervoor moeten opbrengen. Het is echter heel moeilijk om deze uit- keeringen te verminderen. Wel vinden wij, dat er veel krasser opgetreden moest worden tegen jonge kerels, die hun geld naar de kroeg brengen, ter wijl dan de vrouw en arme stumperds van kinderen in 't leven gehouden moeten worden door 't armbestuur, d. w.z. dat wij belastingbetalenden 't drinken van deze mannen moeten be talen. In dit verband had de heer Ver meulen wel mogen bedenken dat een f 250 subsidie meer aan de drankbe strijding goed besteed geld was en ren- tegevend, zooals de heeren Schilling en Wardenaar opmerkten. Maar het Drankweer-Comité kreeg de luttele f 500 (Deventer geeft f 1500) niet en zal het met f 250 moeten doen. Eigenaardig was dat de heer Vermeu len wel sterk pleitte voor de gevraagde f 500 meer voor het Centraal Admini stratie Bureau. Dat was nu 't eenige subsidie, dat direct rente opbracht, zei- de hij. Geldelijke rente dan, maar de drankbestrijding brengt dubbele rente op, n.l. geldelijk en zedelijk en dan staat de laatste nog 't hoogst. De vacantiekolonies waren er nog 't beste af, want de heer Vermeulen kon toch niet zoo praten, dat de raad f 500 meer gaf aan genofemd Bureau (slechts de heer Peek stemde voor, terwijl de heer Vermeulen als belanghebbende zich buiten stemming hield). Al kon den de vacantiekolonies het dan niet tot f 1000 brengen, de heer Tusenius, wiens stem hier 't gewicht in de schaal wierp, stelde voor f 500 te geven en door zijn stem werd dit aangenomen. De heer Landeweert opperde het denkbeeld om er iets op te vinden, dat de kinderen hier verpleegd worden. Er is hier overal frissche lucht, zeide hij. Maar zeer terecht werd opgemerkt dat van hier vaak kinderen naar de bos- schen in 't Oosten .des lands moeten. Iedereen kan niet tegen de zeelucht en vele bleekneusjes van IJmuiden en Velseroord doet de Geldersche bosch- lucht veel goed. De heer Sluiter wist gedaan te krij gen dat de f 500 subsidie aan de Ver. van Ned. Gemeenten voor de malaria- ne trijding geschrapt werd. Hij stelde de bestrijding in een bespottelijk dag licht, waarom zijn partijgenoot, wet houder Dunnebier zich zeer boos maakte. Verder is er veel gepraat over straten en wegen. De straten, de zoowat bij elke rondvraag worden genoemd, kwamen nu ook weer ter sprake, de i j agelingerweg, de weg van Santpoort naar Spaarndam, de Oude Schulpweg enz. 't Meest interesseerde ons, wat er over het onderwijs werd gezegd. De VI s awij schooi en de boventallige onderwijzers zijn zaken, waarover we liever eens afzonderlijk willen schrij ven. Want, er is op een en ander bezui nigd, hij het onderwijs zou ook nog heel wat te bezuinigen zijn. Ad interim. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid dei- Redactie. Mijnheer de Redacteur! Mag ik nog even een plaatsje verzoe ken voor onderstaand schrijven' Na hetgeen in de Raadsvergadering van 4 Jan. j.l. is gezegd èn door den heer Burgemeester èn door den heer Schilling, bestaat er voor mij geen aanleiding in te gaan op het schrijven van laatstgenoemde, opgenomen in uw blad dd. 31 Dec. 1921. De heer Schilling is gebleken het on bekende Raadslid te zijn. Hij heeft er kend dat er geen corruptie bij de R.K Woningbouwver. bestaat. Het blijkt dat hij zich niet juist heeft uitgedrukt bij de algemeene beschouwingen in zijn afdeeling. Een reden om dit in het vervolg wel te doen. Ik vertrouw- nu ook wel dat hij, met betrekking tot het aannemen van fooien door de ledep van het Bestuur, tot dezelfde conclusie zal zijn gekomen. De zaak is nu uit. Wat den schijn be treft.... Ja, schijn bedriegt wel eens 't Is evenwel jammer, dat hij niet is tegenwoordig geweest bij het ondei zoek naar de juistheid zijner beschul digingen. Hij had dan eens kunnen hooren welke waarde er kan worden gehecht aan inlichtingen die hem wor den verstrekt. Hij doet verstandig zich niet te laten verleiden door zijn Anti-Papistische gevoelens. Wat de rest van zijn betoog aangaat verwijs ik nogmaals naar het rapport dd. 10 Augustus 1920 en naar dat van den Gem. Woningraad betreffende een Gemeentelijk beheer der door de vel schillende Woningbouwvereenigingen gebouwde woningen. Polerniseeren of debateeren over de ze kwestie heeft verder geen zin. Met beleefden dank voor de plaat sing, Hoogachtend, C. R. J. v. d. Meer, Voorzitter der R.K. Vereeniging Woningbouwvereniging. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Tot directeur der Chr. zangVer- eeniging „Halleluja" alhier is be noemd de heer Th. van Zutfen te Am sterdam. Wij glooven Halleluja met deze keu ze te kunnen gelukwenschen. De lieer van Zutfen is evenals de heer P. v. d. Rovaart, de directeur van Hosanna te Velseroord, een leerling van den he kenden dirigent Fred. J. Roeske. In de Huygensstraat alhier speelt zich 's nachts zoo nu en dan een aardig tooneel af. Als in oude tijden komt een jongeling zijn liefje hier een serenade brengen. Maar hij doet het niet met lier en minnezangen, rnaar hij doet het wat meer in den geest van onzen tijd. Hij trekt herhaaldelijk aan de bel of slaat met steenen op de muur. Dat komt, omdat de liefde van zijn vroeger meisje is gedoofd. Deze week kwam de jonge man ook weer van Velseroord af en heeft er van 11 uur tot half twee 's nachts muziek gemaakt. De bewoners van het huis, ook het meisje, willen graag slapen en daarom hebben zij de politie gevraagd om den jongen man eens ernstig te on derhouden en er op te wijzen, hoe dwaas hij handelt. De politie heeft dat gedaan. Het aantal kinderen, die wegens ziekte school C op het Willemsplein niet konden bezoeken, beliep op 9 Jan. 1.1. 79 en klom 13 Jan. tot 104, terwijl 5 leden van het personeel wegens ziekte op dien laats'ten dag afwezig waren. Voor Duitsche Handelscorrespon dentie vanwege de Federatie van Han dels- en Kantoorbedienden slaagde de zer dagen te Amsterdam onze plaats genoot de heer G. Prins, leerling van den heer J. II. de Groot, alhier. SANTPOORT. Mooi weer, en toch geen belangstel ling voor de op Donderdag j.l. door de afd. Santpoort-Bloemendaal der S. D. A. P., de afd. Santpoort van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, den Centr. Ned. Ambtenaarsbond, de afd. Bloemendaal van den Ned. Bond van Werklieden in openbare diensten en bedrijven georganiseerde cursus vergadering, waarop het lid van den Raad van Amsterdam, de heer E. Boekman het onderwerp: „Socialisa tie" zou inleiden. Waar waren al de leden van deze vereenigingen? Aan de bestuurstafel zetelde alleen de voorzit ter, maar ook hier verder niets dan leege stoelen. Nu weten we wel, dat verscheidene georganiseerde leden der S.D.A.P. werkzaam zijn op het Provin ciaal Ziekenhuis en in de avonduren niet altijd vrij zijn, maar dezen avond was de opkojqst al heel poover. Naar onze meening liet deze geringe op komst niet na indruk te maken op den spreker. Wij althans, hebben indertijd met veel meer genoegen geluisterd naar Suze Groeneweg, die toen in de „Weyman" hetzelfde onderwerp be handelde. O.i. was haar behandeling voor den leek ook veel duidelijker, dan die van den heer Boekman. Tevergeefs hebben wij dezen avond ook gewacht op eenige zangnummers van de Arbeiders Zangvereeniging „Zanglust", welke toch volgens de strooibiljetten haar medewerking zou verleenen. Eenige opheldering over dit niet-op- treden gaf de voorzitter noch in zijn openings- noch in zijn sluitingswoord Wel sprak de voorzitter in zijn openingswoord zijn teleurstelling uit over de slechte opkomst. Daarna gaf hij het woord aan den spreker. Deze begon met te verklaren, dat men op dezen avond niet moest ver wachten een algeheele uiteenzetting van wat „Socialisatie" eigenlijk was wilde hij zulks doen, dan zou hij wel acht avonden noodig hebben. Hij zou zich dan ook alleen bepalen tot de hoofdpunten. Wat heeft de oorlog ons gebracht Prijsstijging en revoluties. Die stijging van de prijzen van de allereerste le vensbehoeften, had tot gevolg, dat de loonen ook verhoogd werdenMaar aan elke loonsverhooging werd onver biddelijk gevolgd door een prijsstij ging, zoodat tenslotte de arbeider nog even bekrompen moest leven. De revoluties moeten we bezien aan twee zijden: de politieke en de econo mische. Politieke resultaten zijn bij een revo lutie vrij gemakkelijk te verkrijgen. Feitelijk hebben wij ook zoo iets gehad Wij zagen in ons land ook eischen in gewilligd, waarvan kort te voren ge zegd was, dat ze onaannemelijk waren. In dit verband herinnert spr. aan het Vrouwenkiesrecht. De economische re sultaten liggen echter maar niet zoo voor het grijpen. Om hierin verande ring te brengen, moet eerst ernstig over de zaak nagedacht worden. De Bolsjewisten verschillen hierin met ons van meening; ze meenen, dat het proletariaat daar dadelijk rijp voor is, doch men behoeft slechts naai' Rus land te zien, om tot de ontdekking te komen, dat daar nog wel iets aan ont breekt. Het kapitalisme is ook niet in eens ontstaan, dus het in eens te doen verdwijnen is onmogelijk. Socialisatie - aldus de spr. moet men tocl? vooral niet verwarren met socialisme. Het Socialisatie-rapport zegt het zoo duidelijk: „Socialisatie is doelbewuste vermaatschappelijking der voortbrenging. Het is niet hetzelf de als socialisme. Het is de weg naar het socialisme. Het is zooveel, als van het socialistische beginsel thans ver wezenlijkt kan worden. Het is een pro ces met verschillende phasen en als eindelijke uitkómst: het „socialisme." De toestand, zooals hij thans is, zal veranderd moeten worden! Wat vraagt het kapitalisme zich af? Waar verdien ik het meest aan?" Niet, zoo als spreker meent, dat het wezen moet: „Wat is het meest noodig?" Het kapitalisme ziet er niet tegen op de productie tegen te gaan, om de prijzen te doen stijgen. Wat gebeurde er inder tijd in Zuid-Amerika, toen de koffie- oogst van dien aard was, dat een be langrijke prijsdaling was te verwach ten? Men vernietigde duizenden balen van de beste koffie. Met nog een ander voorbeeld illu streerde de spr. zijn betooging voor de noodzakelijkheid van socialisatie. In ons land zijn duizenden handelsreizi gers en duizenden en nogmaals dui zenden guldens wordt er uitgegeven aan reclame. Dat de consument zulks moet betalen is te begrijpen. We wenschen, zoo gaat de spr. verder niet aanstonds alle bedrijven te socialiseeren. Tot onze spijt moeten we erkennen, dat het proletaraat nog niet geschikt is, om overal leiding aan te geven, want het werk van het kapi talisme is het immer geweest het pro letariaat er geestelijk onder te houden. Aan het slot van zijn rede zegt spr. dat hij het onderwerp maar in zeer groote trekken heeft behandeld. Talrijke vra gen doen zich nog voor, als: Welke be drijven komen het eerst voor. sociali satie in aanmerking, hoe zal de kwes tie van de schadeloosstelling geregeld worden, hoe zullen de arbeidersvoor- waarden zijn enz. WTie dit weten wil doet goed het Socialisatie-rapport eens te bestudeeren. Hierna eindigde spr. onder applaus zijn rede. De voorzitter stelde daarna de aan wezigen in de gelegenheid vragen te stellen. Toen niemand hiervan wenschte gebruik te maken, sloot hij de vergadering. Naar wij vernemen is het motor rijwiel van den heer Van B., dat in dertijd gestolen werd, in het Spaarne teruggevonden. BURGERLIJKE STAND van de gemeente Egmond aan Zee. Geboren: Marijtje, dr. van Cornells Broek en Agatha de GraaffDirk, z. van Johan Groen en Geertje Prins. Overleden: Elisabeth Dekker, 79 j., weduwe van Leendert Prins; Petrus Johan nes Oudejans, 70 j., weduwnaar van Johanna Maria Trompeter. Burgerlijke Stand Velsen van 11 tot. en met 13 Januari. K. van Dam- Hendrikse van van der Bevallen: Minnen, z.G. Mije, z. Ondertrouwd: A. Koch en A. .T. Wortel; D. Luit en M. van Dijk; J. W. van der End en J. Visser; C. Luttik en S. Boorsma; J. Rademakers en A. Duinmeijer; P. Voogt en N. Punt; 11. C. Feenstra en B. A. M. Bakker; H. Toes en M. W. Lijding. Gehuwd: J. de Ruiter en T. Schip per; J. Douma en J. Vermeulen; H. Mensink en L. J. Paardelcooper; G. J. van Leeuwen en G. van Aalst. Overleden: H. M. van der Won de, 62 j., weduwe van J. Dobbelaar. .4 dvfcsrteuties Heden nam God mijn kind, CLARA CATHARINA ELISABETH. Den Haag, Duinoord, 13 Januari 1922. H. W. CREUTZBERG. HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 uur, Willemsbeekweg 42, Velser oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. t Heden overleed na voorzien te zijn van de H, H. Sacramenten der sterven den in het gesticht St. Johannes de Deo te Haarlem, onze jongste zovn en broeder ADRiAAN WIEGMAN in dei ouderdom van ruim 29 jaar. Namens de familie WIEGMAN Eenige en algemeene kennisgeving. IJmuiden, 12 Januari 1922. LIQUIDATIE N V i)e Twee Pieterg. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan boven genoemde N. V. gelieve zich schrif telijk te melden, voor 1 Febr. a.s Adres P. ZWAAN Bloemstraat67 IJmuiden. Mevrouw SCHOUTE- WALIG, Joh. Verhulstweg 1 te Santpoort- Station, VRAAGT een WASCH VROUW gevraagd om de viertien dagen in klein gezin. Adres: Julianakade34. Heer, z.b.b.h.h. zoekt direct Zit en slaapkamer ol zit-81 aap kamer met volledig pension in beslist net gezin, liefst in centrum IJmuiden. Brieven met prijs opgaaf en volledige inlichtingen onder No. 1594 bureau van dit blad. Gerout in Boek h o» der leeft nog eenige avonden beschik baar. Brieven onder letter C, aan van Houwelingen, boekhandel Velseroord. Nettes Deutsches Fraulein suchl ür bald Stellung als Bost*"- a! tor in oder bessere Slütze. Werte Offerten an dieses Blatterbeten unter no 1590. TE KOOP EKN WINKELHUIS met ruime bergplaats en afzonder- ijke bovenwoning, op den besten stand van IJmuiden. Te bevr. bij C BOON, Kanaalstraat 81. R. H. WiuMiers Laat uw Transportrijwiel bouwen jij A. P. v. d. WINT, en uw is ver zekerd van een zeer licht loopend, sterk en onverwoestbaar rijwiel, tegen uiterst lagen prijs. Beleefd aanbevelend. Prins Hendrikstraat 35. Jongmensch bekend met boek houden zag zich gaarne geplaatst. Brieven onder No. 1586 bureau van dit blad. Berijdt het Koraulus Rijwiel Elegant betrouwbaar en zeer licht loopend, vraagt het den berijders, nieuwe verlaagde prijzen. Beleefd aanbevelend, A. B. v. d. Wint. te koop op netten stand Brieven, onder No 1591 bureau van dit blad. Huis te koop Brieven onder No. 1592 aan het bureau van dit blad. Heer zoekt Brieven no 1593 bureau van ditblad. Aangeboden EES KAMER zeer geschikt voor kantoor, beste stand. Brieven letter E bureau dezer. Het adres voor degelijke en gron dige Rijwielreparatie is bij A. 11. v. d. Wint Speciaal ingericht voor het inzetten van nieuwe frame buizen. Beleefd Aanbevelend, Prins Hendrikstraat 35. op Dinsdag 17 Jan 22 te beginnen des voormiddags 10 ure in en vóór het lokaal „Flora", Zeeweg te Velseroord, van MEUBILAIRE GOEDEREN w.o. penantkastje, 12 stoelen, tafel, for nuis, ledikant, beddegoed, keuken gereedschap etc., alsmede een orgel. Verder een partijtje manufacturen en gemaakte kinderondergoederen, etc. etc. Makelaar J. Bontenbal Velseroord. P4 SCHIPPER Sinds 25 jaar op zeil- en Stoom- vjsschersvaarluigen gevaren hebben de, zag zich gaarne geplaatst als bedrijfsleider of walschipper bij Visscherij-Maatschappij. Br. No 1576 bureau van dit blad. KINDERWAGEN te koop in goeden staat zijnde tegen billijken prijs, Cheret. Adres Korte- naerstraat No. 10 Velseroord. Wij bevelen ons aan voor Uw SC HOEN REP AR ATIE Heerenzooien en hakken 3.50 Dameszooien 2.75 met prima leder en le kl. bewerking. O. JONOKÏND en Zn. Koekoeksweg 2Velseroord. Te koop Pracht Gramaphoon (masief eikenhout) zonder hoorn, nog zoo goed als nieuw, met platen, alle opera's. Adres te bevragen, J. van Houwelingen, boekhandel, Velseroord. Te koop een met bedje. Prijs f 22.50. Snellius- straat 31, IJmuiden. WINKELHUIS te koop aangeboden, achter in de Pres. Krugerstraat te IJmuiden. A dres Krugerstraat 76. Te koop aangeboden 1 Electro-motor 1 P. K. met as en drijfwerk. Te bevragen bij J. Geijteman, Prins Hendrikstraat 15. VILLEN BAKEVDZSTR. M.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2