N. V. ewe wordt spoedig m net uitgevoerd geleverd door de IJMUIDEN. VOOR ZONDAG A.S. Bloemendaal. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. GEREF. KERK. VELSEN. WIJKEROOG. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. Zaterdag 14 Januari Tweede blad P RED IK BEURTEN. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. Erdman. 5 uur: Ds. Eggink, Pred. te Velsen. GEREF. KERK. 10 uur: Ds.J.C. Brussaard van Bloemendaal 5 uur: De Heer B. Wurili, van CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. J. B. O. Croes. 5 uurDezelfde. DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT.-BOND. 10.30 uur: Ds. Luikinga. 10 uur: Ds. D. Bax, van Hoofddorp. 5 uurDe beer T. Doevetidaus, van Ijmuiden. 10 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfde. NED. HERV. KERK. 10 uur: De Heer Starrenburg, zendeling op N. Guinea. 5.30 uurDezelfde, in het lokaal op Wij- keroog, met lichtbeelden. GEREF. KERK. 10 uurDs. Boerkoel. 5 uurDezefde. 10 uur: Geen dienst. 6.30 uurDr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Bevestiging van een nieuw lid. EVANGELISATIE. 10 uur: Ds. J. de Graaf, te Amsterdam SPORT. Voetbal. Overzicht. Van 18 December af staat de competitie nu al stil en als we daarbij dan eens be denken, dat we nu al weer half Januari hebben en er clubs in de Overgangsklasse zijn, welke nog 14 wedstrijden hebben te spelen, 't Gooi en Excelsior, dan vreezen we, dat het voor deze clubs weer zweet voetbal zal worden. Deze competitie-looze tijd is voor Sparta nog het voordeeligst geweestzonder te spelen werd de club van Bok de Korver nog een puntje rijker, waardoor ze weer een ernstige bedreiging oplevert voor Storm vogels en S. V. V. Morgen kan op het Stormvogels-terrein eeri aardige wedstrijd verwacht worden. V. U. C. komt op bezoek, en als de Hage naars er zin in hebben, kunnen ze een pittig partijtje demonstreeren. Op hun eigen terrein tenminste hebben ze den Stormvogels het vuur na aan de schenen gelegd. Er warin daar momenten, dat je je Storm vogelr-hart vasthield. Daarna heeft V. U. C. ook wet weer laten zien, itoe je niet moet voetballen. Maar o. i. moet hiermee geen rekening worden gehouden. Het onder schatten van de tegenpartij is altijd ver keerd en...V. U. C. KAN voetballen. Laat dit genoeg wezig. Een goed spelend Stormvogels-elftal, let wel een elftal, kan echter van V. U. C. zeer zeker winnen, fn den Haag had V. U. C. een paar vlugge wingspelers, die 't Storm- vogeis-doel nog al eens in gevaar brachten. Houden Biinkhoff Jr. en Koster hen evenwel goed in 't oog en doen de wing-halfs het zelfde met de binnenspelers, dan zal Reuzenaar het niet te moeilijk krijgen. En het overige laten we aan Van Herriert c.s. over. 't Gooi speelt haar tweeden thuiswedstrijd. Zooals men weet hebben de Hilversumsche vereenigirigen geruimen tijd overhoop ge legen met het gemeentebestuur, dat een onzinnig hooge belasting op publieke ver makelijkheden wilde heffen. Om deze reden, heeft 't Gooi voorloopig alleen uitwed strijden gespeeld. Tegen D. E. C. werd voor het eerst op eigen terein gespeeld, welke wedstrijd 't Gooi op 't kantje af en zeker niet verdiend met 10 won. Tegen Sparta zal het zoo mogelijk meer spannen. Wi houden het op een broederlijke verdeeling der punten. S. V. V. heeft het wel iets gemakkelijker, waarmee echter nog niet gezegd is, dat ze al gewonnen heeft. Werd er in Zaandam gespeeld, dan zeer zeker niet. Ver van hun hobbelig veld en hun mooie tribune voelen de Z. F. C.ers zich echter minder goed thuis, waarmee we maar zeggen willen, dat ter rein-voordeel hier de schaal naar de S. V. V.- zijde zal doen overslaan. In den Haag een wedstrijd tusschen een door de uitslagen en gebeurtenissen der laatste wedstrijd wat ontmoedigd A. D. O. en een met den moed der wanhoop vechtend D. E. C. Wij geven den Amsterdammers één puntje. Met niet minder dan 3- 0 wist in de eerste lelft van het seizoen Quick iiet Rotterdam- sche Excelsior er onder te houden. Nu dient gezegd, dat Excelsior zich buiten de Roltestad al bijzonder weinig op haar gemak gevoeltNog geen enkele wedstrijd werd gewonnen en slechts een - tegen D. E. C. - gelijk gespeeld. En thuis? Daar werden de drie wedstrijden resp. met 6—2, 2—0 en -4 gewonnen. Zouden de Haantjes aan deze overwinning-„reeks" een einde maken Ook Hermes speelt het liefst bij moeders pappot. Daarbij in aanmerking nemende de fraaie overwinning van A. F. C. op Excel sior, gelooven we bij A. F. C.Hermes in een overwinning der thuisclub. V. S. V. is de gast van Purmerstein. En aangezien beide clubs een „aardige gooi" naar de onderste twee plaatsen doen, zal hier geducht gewerkt worden. Zeer tegen onze verwachtingen in, verloor V. S. V. op eigen terrein met 20. We hopen, dat Zwanenburgen zijn mannen revanche nemen en met de twee puntjes thuis komen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Ouder verwijzing naar achterstaande advertentie werd ons verzocht te wil len berichten, dat de herhaling van het nieuwe zangspel van den Heer Sam Vlessing door de operette vereeniging „Apollo" niet zal plaats hebben op Vrijdag 20 dezer, zooals in ons vorig nummer bericht, doch dat deze openbare uitvoering wegens buiten gewone omstandigheden zal plaats hebben op Woensdag 18 Januari, des avonds half acht. Aan de firma P. Heere en Zn. is vergunning verleend om 3 pakhuizen in de Industriestraat in te richten tot 12 nood woningen. VELSEROORD. De Chr. Zangver. Hosanna alhier heeft als bate van het concert in de Ned. Herv. Kerk te Velsen f 100 voor de noodlijdenden in Drente kunnen verzenden. Woensdagmiddag ontdekte een juffrouw dat in het perceel Velserdui- nerbuurtweg 43 brand was. De bewo ners waren niet thuis en kleeren, die op een stoel bij de kachel te drogen hingen, hadden vlam gevat. Eenige buren drongen toen het huis binnen en wisten den brand te blus- schen. Door den heer P. Beenhakker te Ijmuiden zullen aan de Trompstraat alhier drie woonhuizen worden gebouwd. Aan den heer W. Duyn alhier is ver gunning verleend tot het verbouwen van perceel Willemsbeekwep 39. - Aan den heer F. J. Kockx alhier is vergunning verleend tot het bouwen van vier woonhuizen aan den Willernsbeekweg. VELSEN. Voor de S.D.A.P. hoopt a.s. Maan dagavond in Bloemoord als spreker op te treden de heer J. E. W". Duijs, lid dei- Tweede Kamer, met het onderwerp: „De politieke en economische toe stand". Aan de N. V. Ver. Kon. Papierfabrieken alhier is vergunning verleend tot het bouwen van een landhuis aan de Groote Hout- of Koningsweg. De gemeentelijke geneeskundige, Mej. C. M. Horninge, die pas sedert 1 October als zoodanig in dienst is, heeft nu reeds, wegens a.s. huwelijk, ontslag gevraagd. SANTPOORT. Aan den heer J. G. Opbroek te Schoten is vergunning verleend tot het bouwen van 8 woonhuizen aan den Hage- lingerweg alhier. Eenigen tijd geleden werd alhier een motorfiets gestolen, merk Indian. Naar wij in de N. Hl. Ct. lezen is dit vermiste motor rijwiel Maandag uit het Noor.der Buiten- spaarne nabij den steiger van Boeke en Huidekoper te Schoten opgehaald. De politie stelt een onderzoek in. Eet visscherijbedrïif te IJmuiden. Over het conflict der havenarbeiders te IJmuiden schrijft De Transportar beider, het orgaan der Ned. Federatie van Transportarbeiders, het volgende: Het is niet tot een staking der haven arbeiders gekomen. Op het laatste moment is het nog tot overeenstem ming kunnen komen, waartoe het tactvol tusschenbeide treden van den burgemeester van Velsen zeker den doorslag heeft gegeven. Onder diens leiding vergaderden de besturen der reedersvereeniging en die der vakorganisaties en kwamen met wederzijdsche compromis-voorstellen Van reederszijde was men bereid in de ledenvergadering enkele wenschen der werknemers-organisaties te verde digen, terwijl deze toezegging bij hun ne leden aan de dingen op terugkomen op het besluit tot staking, indien aan die wenschen gevolg gegeven zou wor den. 24 uren daarna was het beslist, de feeders waren bereid aan de laatst kenbaar gemaakte wenschen der ar beiders te voldoen, en de arbeiders om in dat geval van de staking af te zien. De havenarbeiders hebben nu, indien zij lossen tenminste een gegarandeerd losloon van f 4.50 tot een besomming van f 2500, wat verder voor elke f 100 meer besomming verhoogd wordt met f 0.10. Voorts werd de toezegging ge daan dat geen moeilijkheden zouden ontstaan, door weigering van betaling van gage aan reeds ontslagen zeelie den over de eerste zeven dagen na dat ontslag, waarop deze krachtens de be staande arbeidsovereenkomst bij een op de wijze als hier het geval was gege ven ontslag reeds hadden. Hierop moest van de zijde der vak organisaties worden aangedroligen, omdat, al ontkent het bestuur der Ree dersvereeniging dat dit de bedoeling- van hun bestuur is geweest, verschil lende reeders reeds bij het geven van ontslag, te kennen gegeven hadden, zich daar niets van te zullen aantrek ken. Nu stond wel vast dat langs arbi- tralen weg toch wel betaling daarvan zou zijn verkregen, doch wanneer en met welk spul en moeite. Nu de staking van de baan en de kwestie waarom het ging, geregeld is, mag het wel gezegd worden: het is maar gelukkig dat het zoo afliep. Wij hebben in den strijdlust der ha venarbeiders van begin af aan niet zoo heel veel vertrouwen gehad, natuur lijk de goeden in deze niet te na ge sproken. De vergaderingen, zoowel die waarin de eischen werden geformu leerd, als clie waar de resultaten van correspondeeren en confereeren wer den besproken, en zelfs die waarin het stakingsbesluit werd genomen, waren daartoe te slecht bezocht. Geen enkele vergadering bracht het, wat de op komst betreft, tot de helft der belang stellenden, terwijl deze met wellicht een enkele uitzondering door buiten gewone omstandigheden, toch allen die vergadering hadden kunnen bezoe ken. Bovendien waren er, behalve de verdeeldheid in verschillende organi saties, ook nog herhaaldelijk andere symptonen van verdeeldheid waar te nemen, openbaarde zich vaak onder linge kift, wangunst en wantrouwen onder de lossers zelve, die zich feitelijk in twee deelen splitsten, n.l. pakkers, (visclisorteerders) en gewone lossers. Voeg daar nu nog bij de vrees dat deze staking allerminst de sympathie der zeelieden en andere in het bedrijf werkende arbeiders zou hebben, een vrees ten deele verklaarbaar door her inneringen aan vroegere acties der zeelieden, waaraan van de zijde der havenarbeiders nimmer steun, in be paalde gevallen zelfs openlijke tegen werking te constateeren was geweest, en het zal u duidelijk zijn, dat in be- stuurskringen een staking in dit geval, met zeer gemengde verwachtingen te gemoet werd gezien. Trouwens, er waren, in het bijzonder voor de christelijke en voor de R. K. en moderne organisaties ook nog wel an dere argumenten om op deze staking- niet gecharmeerd te zijn. Men vergete niet dat deze actie over wegend onder christelijke en moderne leiding stond, want al werd er met an deren samengewerkt, dat waren de or ganisaties waarvan de meeste haven arbeiders deel uitmaakten. Bedenkt men nu het oordeel in die kringen over het lichtvaardig tot strijd besluiten, tegen het op straat brengen van hon derdtallen arbeiders op den wensch van en in het belang van tientallen, dan is het duidelijk dat aan deze actie voor hen een leelijk kantje zat, want hierbij waren slechts ongeveer een 300 tal arbeiders betrokken, waarvan dan nog slechts de helft aan de beraadsla gingen en stemmingen hadden deelge nomen, terwijl het gevolg moest zijn, dat er een paar duizend bedrijfsgenoo- ten door die staking op straat zouden komen. Niet waar, het doet denken aan een „vrije" opzet, terwijl de in vloed der „vrijen" op den gang van za ken toch te gering was om die de schuld van den opzet te kunnen geven. Toen wij dan ook deze week een dankbetuiging aan het adres van den burgemeester lazen, van de christelij ke organisatie, voor diens optreden om de staking te voorkomen, begrepen wij dat indien er ook iets rechtstreeks uit het hart der christelijke kameraden gekomen was, het deze dankbetuiging moest zijn. Wij willen er wel aan toevoegen dat ook o.i. het optreden van den burge meester waardeering verdient, al ge voelen wij er niet voor om die waar deering tot uiting te laten komen in een openlijke dankbetuiging. VISSCHERIJ. Gedurende de maand December van dit jaar zijn te IJmuiden aan den rijks- vischafslag aangekomen 231 stoom trawlers met f 733.589 besomming te gen in December van het vorig jaar 128 stoomtrawlers met f 678.121 besom ming en in het geheele jaar 1921 2041 stoomtrawlers met f 5.843.041 tegen 1293 stoomtrawlers met f 6.687.197 be somming in iiet voorafgaande jaar. Verder kwamen van de trawlvisscherij gedurende de maand December van dit jaar aan de markt: 64 zeilloggers met f 35.108 tegen 23 zeilloggers met f 21.693 besomming in December van het jaar 1920 en in het jaar 1921 totaal 1420 zeilloggers met f 837.933 tegen 1156 dier vaartuigen met f 875.148 besomming in het voor afgaande jaar; 2 sleepboottrawlers met f 779.be somming tegen een gelijk aantal dier vaartuigen met f 3834.besomming in December 1920 en in het geheele jaar 1921 45 sleepboottrawlers met f 60.047 tegen 325 dier schepen met f 445.394 besomming in het jaar 1920; 26 motorkustvisschers met f 1849.— tegen 140 motorkustvisschers in De cember van 1920 met f 7834.besom ming en in het geheele jaar 1921 1724 motorkustvisschers met f 240.556 tegen 1875 dier schepen met f 421.107 besom ming in het jaar 1920; 43 zeilkustvisschers met f 990.te gen 177 zeilkustvisschers met f 6027. besomming in December van 1920 en in het geheele jaar 1921 1035 zeilkust visschers met f 43.881 besomming te gen 1773 dier vaartuigen met f 94.738 besomming in het voorafgaande jaar; 7 open booten met f 88.tegen 89 open booten met f 2447.besomming in December van het voorgaande jaar en in het geheele jaar 1921 208 open booten met f 3842 besomming tegen 630 dier schepen met f 13.683 besom ming in 1920. Van vreemde nationaliteit kwamen in December van 1921 aan de markt 1 Engelsche stoomtrawler met f 3465. 3 Deensche motortrawlers met f 5109.-, 19 Duitsche stoomtrawlers met f 40.614 en 1 Duitsche motortrawler met f 2328.besomming tegen in Decem ber 1920 10 Engelsche stoomtrawlers met f 37.523 en 4 Duitsche motortraw lers met f 13.079 besomming en in het geheele jaar 1921 57 Engelsche stoom trawlers met f 50.061, 1 Engelsche zeil- trawler met f 426.—, 105 Deensche motortrawlers met f 166.000, 565 Duit sche stoomtrawlers met f 1.611.648, 52 Duitsche motortrawlers met f 62.249 en 2 Duitsche zeiltrawlers met f 1231.- besomming tegen in het geheele jaar 1920: 141 Deensche motortrawlers met f 346.014, 6 Duitsche stoomtrawlers met f 42.881, 8 Engelsche zeiltrawlers met f 4101.121 Engelsche stoom trawlers met f 212.517, 2 Belgische stoomtrawlers met f 951.en 1 Engel sche motortrawler met f 696.besom ming. Van de beugvisscherij kwamen in December van 1921 aan den afslag: 8 stoombeugers met f 20.108 en 15 zeil beugers (sloepen) met f 24.450 besom ming tegen in December 'van het voor gaande jaar 11 zeilbeugers met f 30.252 besomming en in het geheele jaar 1921 144 stoombeugers met f 439.529 en 167 zeilbeugers met f 284.054 besomming tegen in het voorafgaande jaar 14 stoombeugers met f 44.953, 5 motorbeu- gers met f 7579 en 125 zeilbeugers met f 266.554 besomming. Van de haringvisscherij kwamen in December 1921 hier binnen: 9 zeillog gers met f 19.248, 2 motorloggers met f 6397.1 stoomlogger met f 2025. en 40 Engelsche stoomdrifters met f 43.671 besomming tegen in December 1920 30 zeilloggers met f 175.105, 2 mo torloggers met f 27.748, 5 stoomloggers met f 13.484 en 35 Engelsche stoom drifters met f 92.563 besomming en in het geheele jaar 1921 kwamen van de haringvisscherij binnen: 161 zeillog gers met f 578.431.28 motorloggers met f 145.496.-10 stoomloggers met f 42.346.—, 13 open booten met f 214. en 501 Engelsche stoomdrifters met f 516.292 besomming tegen in het ge heele voorafgaande jaar: 27 open boo ten met f 1748.249 zeilloggers met f 1.543.669, 43 motorloggers. met f 274.238, 60 stoomloggers met f 233.603 en 1 Duitsche stoomlogger met f 2677.besomming. De in con signatie aangevoerde vischzendingen brachten op. in December 1921 f 16.116 tegen in December van het voorafgaande jaar f 12.532 en in het geheele jaar 1921 f 340.547 tegen f 330.988 in het voor gaande jaar. De geheele opbrengst be droeg in December 1921 f 957.627 tegen in December 1920 f 1.124.081, terwijl de totaalopbrengst van alle in het jaar 1921 aangevoerde visch f 11.294.435 be draagt tegen die van het daaraan voor afgaande jaar f 15.006.253, wat een ver mindering voor 1921 aanwijst van bij- jna vier millioen gulden. GRATIS-ADMISSIE. d.d. 13 December 1921 Rechtbank Haarlem. In den jare negentien honderd een en twintig den dertigsten December; Ten verzoeke van TR1JNTJ t ZEILMA KE R, zonder beroep, wonende te ijmuiden, gemeente Velsen, te dezer zake domicilie kiezende te IJmuiden, gemeente Velsen aan de Kanaalstraat No. 80 ten kantore var. den advocaat en procureur Mr. A. W. Hellema, die tot procureur wordt gesteld en ais zoodanig zal occupecren en voorts domicilie kiezende te Haarlem aan de Pieter Kies- straat 50rood Heb ik Jacobus Nicoiaas Warnier deur waarder bij de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, wonende en kantooi houdende aldaar aan de Nassaustraat No. 14; AAN G E R R I T BROEK, laatst ge woond hebbende te IJmuiden, gemeente Velsen, doch thans afwezig en zonder bekende woonplaats, mitsdien mijn exploit doende door aanplakking van een afschrift dezes en van na te melden stukken aan de Hoofddeur van de vergaderplaats der Arrondissements-Rechtbank te Haarlem en aan het huis der gemeente Velsen, terwijl gelijke afschriften door mij deurwaarder zijn overgegeven aan den E A. Heer Officier van Justitie bij gemelde Rechtbank door wien het origineel van dit exploit met „ge zien" is geteekend, terwijl eindelijk dit exploit zal worden geplaatst in de „IJmuider Courant" BETEEKEND: Een Extract uit de minuten berust nde ter Griffie der Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, houdende een request, waar mede de requirante zich tot die Rechtbank heeft gewend, zoomede de hierop den dertienden December 1900 en en twintig gegeven beschikking; Voorts heb ik deurwaarder exploit doende als boven, den Gerequireerde GEDAGVAARD: Om op Dinsdag den vierden Aptil 1900 twee en twintig des voormiddags te 10 ure bij procureur te verschijnen ter terechtzitting der Arrondissements-Recht bank te Haarlem, gehouden wordende in het Paleis van Justitie aan de Jansstraat No. 81 aldaar; TEN EINDE: Aangezien eischeres den 5en Januari 1911 te Velsen is gehuwd met Gert it Broek Aangezien gemelde Gerrit Broek den 3en Juni 1915 vanuit de haven te IJmuiden als stuurman met den stoomtrawler „Letty" gemerkt Y. M. 215 van dereederij J. N. Klein, gevestigd te IJmuiden, is uitgevaren en dat sedert dien tijd van schip en bemanning niets is vernomen; Aangezien er alzoo sedert zijn vertrek meer dan een jaar is verioopen en er dus termen bestaan om ten aanzien van Gerrit Broek rechtsvermoeden van overlijden ie doen uitspreken Aangezien eischeres belang Heeft, dat er ten aanzien van gedaagde rechtsvermoeden van overlijden worde uitgesproken en zij verlof heefi gevraagd en bij de beteekende beschikking bekomen heeft, om den ge daagde bij openbare dagvaarding op te roepen Mitsdien ten aangewezen dage in persoon of door iemand van zijnentwege van zijn aanwezen te doen blijken, bij gebreke waarvan door de eischeres, na het vervullen der in deze voorgeschreven foimaliteiten zal worden geconcludeerd, dat er ten aan zien van den gedaagde sedert 3 Juni 1915 rechtsvermoeden van overlijden bestaat, en dat gedaagde zal worden veroordeeld in de kosten van het geding. (w. g.) J. N. Warnier. Deurwaarder. „Gezien" en afschriften overgenomen door mij Officier van Justitie bij de Arron dissements-Rechtbank te Haarlem, op heden den dertigsten December 1900 een en twintig. (w. g.) Hoyer. Gratis geregistreerd te Haarlem den een en dertig December 1900 een en twintig. Deei 29 Folio 148 recto vak 3 een blad, twee renvooien, De Ontvanger (w. g.) Onleesbaar. rukwerk

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5