ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Mo 82 Aboanemeitsprfs i fl.p«r 3 maanden, fra»eo per post f 1.36 Abonnementen worde» zangenomei m het Bare»» en hg de Agenten. Tot plaatsing va» advertentië» van Buite» de gemeente VELSEN in dit blad is litsluitesd gerechtigd het Advertentie- bnreaa P. F. C. R O E L S E, IIMUIBEN. Advertentie» »iterlfk ia te zenden WOENSEAQ tot 9 sar v.m- •n VRIIPAG tot 4 nar a.m. DRINGEND VERZOEK om hl} verkwlzlwa het oude en het aievwe adres, NIET aan den leeper, deck aan ons bn- reaa WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bi] VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regeL VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 nar ingezonden wordt geen plaatsing tn het Zaterdagnnmmer gegarandeerd OFFICIEEL. Woensdag 18 Januari 1922 7® J&üfg&Bg IJMUIDER COURANT Verschijnt Woensdags #s Zaterdags Uitgave van 4« N&aml. Yeaa. Uitgever» M|, „IJssaiü®®' AÊRES VOOR REÏACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V. f rakker# Siajewel, Willemsplei» 11, IJssnidea Telefoon 168 Ingezonde mededeelingen 40 ets. per regel Advertentie» van 11.en m. 6regel» f 1.—, iedere regel meer 80 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 6 regels f 1.85, iedere regel meer 85 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties nit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbe taling, van 1 t. en m. 6 regels f0.75, iedere regel meer 16 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prezen berekend. Advertenties „adres bur. v, d blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprflzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van b n i t e n de gemeente Velsen HINDERWET. Burgemeester en Wethouders derOemeente Velsen, brengen ter openbare kennis, dat de verzoeken van de N. V. Amsterdamsche Ballast-Mij. te Amsterdam, Om op het perceel, kadastraal bekend Gemèente Velsen, afdeeling ljmui- den, Sectie M, No. 180, aan den Kanaaldijk, een scheepswerf te mogen oprichten de N. V. de Plaatwellerij, te Velsen, om op het perceel, kadastraal bekend Oemeente Velsen, Sectie C No. 679, gelegen aan de Noordzijde van het Noordzeekanaal, hare fabriek te mogen uitbreiden, door het oprichten van een platenwals; N. Molenkamp, te Driehuis, om op het perceel, kadastraal bekend Oemeente Velsen, Sectie F, No. 2264, plaatselijk bekend Hagelingerweg, Wijk H, No. 18, een was- scherij te mogen oprichten, door hen is toegestaan. Velsen, den 13 Januari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de burgemeester, Rijkens. de secretaris, Th. J. Wijnoldy Daniëls. VAN DEN WACHTTOREN. Duitschlands financiëele nood. Klagers hebben geen nood, beweren Duitschlands bitterste vijanden, België en Frankrijk. Al dat geklaag van de Duitschers zijn slechts streken, om van de schadevergoeding af te komen. Engeland daarentegen begint in te zien, dat de financieele draagkracht van Duitschland op haar eind loopt en dat men dus verlichting moet aan brengen. De vraag is maar, welke zienswijze het te Cannes wint en of men daarna inderdaad zal trachten de financieele positie der geheele wereld weer in orde te brengen. Dat Duitschland financieel vrijwel uitgeput is, staat voor ons vast. Bij het begin van '21 bedroeg de bankbiljetten- circulatie der Duitsche Rijksbank 67 Milliard. Thans een jaar later is dit gestegen tot 109 Milliard. De Mark heeft verleden jaar meer dan de helft van zijn waarde verloren. De begroo ting voor dit jaar eindigt met een te kort van 161 Milliard; de vlottende schuld is 23 Milliard. Stellen we de bevolking van Duitschland op 60 mil- lioen, dan drukt er een last van 4000 M. alleen voor deze vlottende schuld op iederen Duitscher. Nü meent men gewoonlijk, dat wel de Duitsche staat straatarm is, maar dat het Duijtsche volk het nog zoo kwaad niet heeft. Vooral in de indu strie is volop werk en de uitvoer naar het buitenland is reusachtig groot. Daar is zeker waarheid in deze opmer king. Maar gezond is deze bloei der in dustrie toch ook niet, daar Duitsch land tegen fabelachtige prijzen moet inkoopen, wat het van het buitenland behoeft. Er worden zeker groote win sten gemaakt, maar bij een bezoek aan Duitschland merkt men al spoedig, dat de algemeene volkswelvaart maar wei nig verbeterd is. Bovendien gaat de industrie in den laatsten tijd gebukt onder een nieu wen kolennood. Silezië heeft het vori ge jaar minder kolen geleverd dan ge woonlijk. Een deel der kolen moet ver plicht aan Frankrijk geleverd worden. Door de droogte heeft men te weinig langs de waterwegen kunnen vervoe ren. Er zijn extra-werkploegen in het Roergebied afgedankt. De toestand is zoo ernstig, dat men de personentrei nen heeft moeten beperken, opdat het kolentransport maar zoo goed moge lijk zal kunnen geschieden en straks wellicht de industrie gerantsoeneerd zal moeten worden. Dat beteekent wer keloosheid en nieuwe ellende voor het zwaar beproefde volk. Wat de conferentie te Cannes zal brengen? Gekibbel en geharrewar zul len ook hier niet ontbreken. Dergelijke conferenties lijken veel op een vee markt. Bij het loven en dingen krijgt een buitenstaander den indruk, dat er groote ruzie is. Maar na veel ge- schreeuw komt de koop tot stand. Het is voor de rust van de wereld te hopen, dat het inzicht van Lloyd George het wint. Blijft Frankrijk wantrouwend en wraakgierig en weigert het een Pfenning van de schadevergoeding te laten vallen, dan kan het nog wel eens de waarheid ervaren van ons spreek- f woord van het onderste uit de kan en het lid op den neus. Nansen over den Russischen hongersnood. De uitslag der collecte voor de Rus sen in de verschillende gemeenten van ons land gehouden is nog niet bekend. Maar de offervaardigheid zal wel niet bijzonder groot zijn. Velen redeneeren: Wij danken er voor met ons geld te boeten voor het wanbeheer der Bolsje wieken. Ook kan men wel hooren zeg gen, dat met dat geld het ruode leger gevoed wordt en men door te geven dus kwaad en geen goed doet. De argu menten, om niet te geven, zijn altijd velen. De meesten zijn voortreffelijke advocaten, als het er op aan komt te pleiten voor een dichte beurs. Uit een rede, door Nansen in Kristiania ge houden, blijkt echter, dat men met al die argumenten in dit geval zichzelf bedrogen en den hongerlijders het brood onthouden heeft. Nansen, een der buitenlanders, die het best met Rusland op de hoogte is, verzekert, dat de hoofdoorzaak van den hongersnood in een buitengewone droogte gelegen is. De laatste zeven jaren van oorlog en revolutie hebben natuurlijk de ramp verergerd. Een be volking van ongeveer 30 millioen is er door getroffen. Daarvan gaan 12 milli oen een zekeren dood tegemoet, als er niet spoedig op groote schaal geholpen wordt Honderdduizenden zijn reeds gestor ven, omdat de hulp uitbleef of te laat kwam. Nansen zeide, dat ook eigenbe lang het overige Europa moet dringen, om de Russen te helpen. Immers Rus land met zijn 160 millioen inwoners is voor West-Europa een onmisbaar af zetgebied. Scherp ging Nansen in tegen de redeneering, dat men de hulp moet onthouden, om de Sovjetregeering niet te steunen. Wanneer een schip in nood verkeert, vraagt men toch niet, of de kapitein of stuurman wellicht schuld heeft aan de ramp. Iemand om zijn po litiek beginsel te laten sterven van den honger, is onmenschelijk. Nansen heeft eenigen tijd geleden voor hulp 60 millioen gulden gevraagd, de helft van den prijs van een modern slagschip. Maar de regeeringen hiel pen niet. De particuliere liefdadigheid werd door antipathie tegen de Bolsje wieken geremd. Amerikanen onder houden een millioen kinderen. Verder worden er door verschillende comité's nog een 350000 kinderen in het leven gehouden. De paus zond een millioen lire. Onder de verschillende landen noemde Nansen verder Nederland in de eerste plaats, dat aanzienlijke som men en groote hoeveelheden levens middelen stuurde. De. Fransche regee ring stuurde drie millioen gulden en de Engelsche evenveel. Ook andere landen deden het een en ander. Maai de nood heeft zoo grooten omvang, dat al deze hulp volgens Nansen nog maar een druppeltje in de zee is. Hij wees ook op de gruwelijke tegenstelling van den hongersnood en een te veel aan graan in Argentinië, waar men loko- motieven met graan stookt. Heugelijk noemde hij het aanbod der Amerikaan- sche regeering, die 50 millioen toezeg de op voorwaarde, dat de Sovjet de helft van dit bedrag eraan zou toevoe gen. Door lichtbeelden bracht Nansen daarna zijn publiek nader tot deze we reld van dood en ellende. Daar kon men de dooden zien liggen langs de spoorbanen of op de straten, waar ze van zwakheid waren neergevallen, om te sterven. Met karrevrachten worden ze naar de kerkhoven gebracht. En de honger heeft wreede bondgenooten gekregen in cholera en typhus. Jammer dat dit alles niet overal be kend gemaakt is. Nansen heeft het vertrouwen en er zou allicht twee, drie maal zooveel gegeven zijn, indien zijn feiten en beelden te voren bekend ge maakt waren. Nu kwam een berichtje, dat een trein met levensmiddelen ge plunderd was, veel kwaad doen en kon men hooren zeggen, d t dat geld voor Rusland toch zijn bestemming niet be reikt, wat door Nansen beslist ontkend is. Het tekort aan liefdadigheid kan echter nqg aangevuld worden. De hon ger heeft zijn afschuwelijken veld tocht in Rusland nog niet geëindigd; er zal nog maanden tegen gestreden moeten worden. Immers we zijn nog vele maanden van den nieuwen oogst af en het gebrek aan zaaigraan zal zich in het hongergebied zeker wreken. De index-cijfers over Dec. We hebben geregeld een korte be schouwing der prijsbeweging, aan de indexcijfers ontleend, gegeven. Deze gaat vrij geleidelijk, langzaam omlaag. Met het cijfer 100 wordt aangegeven de prijs van alle levensmiddelen in 1901-05. Dan volgt voor 1914 het cijfer 116, voor Maart 20 het topcijfer van 379, voor de maanden Aug., Sept., Oct., Nov., Dec. van het vorige jaar 218, 219, 223, 208, 202 en 198. Het leven is thans dus nog 70% duurder dan in 14 voor den oorlog. Dit zijn cijfers voor de groothandel in Engeland en er is geen rekening gehouden met de sterk ge stegen belastingen. Engeland en Ne derland zullen wel niet veel verschil maken. Het gaat als met het weerglas lang zaam en geleidelijk vooruit, steeds een goed teeken van blijvende verbetering. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Voor Duitsche Handelscorrespon dentie vanwege de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden slaagde dezer dagen te Amsterdam onze plaatsgenoot de heer C. Ch. Boomgaard, leerling van den Heer J. H. de Oroot, alhier. „Looft den Hee r". Een nieuwe Directeur voor een koor, beteekent gewoonlijk -tevens een nieuw geluid in het koor. Reeds toen we het met zorg samengestelde programma dóór bladerden meenden we een nieuwe richting te bespeuren, zij 't dan ook, dat in groote lijnen denzelfden breeden weg gevolgd was. Bij deze eerste uitvoering onder den heer Piet Hespe, kwam 't duidelijker naar voren, dat deze directeur met dit goed geschoolde, uitstekend gedrilde koor, iets meer wil bereiken, dan tot heden aan het licht getreden was, hoezeer het door dit koor gepresteerde reeds meermalen den toets van ernstige kritiek glansrijk heeft doorslaan en vele triumfen behaald zijn. Het nieuwe geluid was reeds hoorbaar in de samenstelling van het programma, in de keuze der liederen en der solisten. Bij deze liederen toch kwam het meer dan eens uit over hoe uitstekend bassenmateriaal dit koor beschikt en mocht ook uit enkele trekjes blijken, dat er onder de tenoren verdienstelijke krachten schuilen. Voorheen gingen deze maar al te vaak verloren onder de te sterk dominecrende gloedvolle sopranen, die tevens teveel de alten beheerschten. Zonder dus ook maar iets af te doen aan de keurige uitvoeringen van voorheen, meenen we te mogen zeggen, dat de heer Hespe zijn koor op een hooger muzikaal plan heeft gezet, dan zijn voor gangers. Dat hij aan het koor, hoogere eischen is gaan stellen en dat hij zulks met dit uitstekend materiaal heeft kunnen doen, bleek wel uit het Vrijdagavond gegeven Concert, toen ook de keuze van de solisten zoo gelukkig bleek. Het uitgebreid, veelzijdig opgemaakt programma laat niet toe over ieder onderdeel in détails te treden, doch willen we in het bijzonder memoreeren, de uitstekende vertolking van „Zondag morgen", getoonzet door den heer Jac. Bonset, Fliefflodderke van J. P. J. Wierts, waarin de bassen zoo mooi uitkwamen O, Oulden Hoofd, van Jac. Bonset, dat zoo hooge eischen aan het koor stelt, die nochtans schitterend overwonnen werden. Bijzonder mooi werd gezongen „Midder nacht" een gedicht van Louis Couperus op muziek van J. P. J. Wierts, waarin we vooral de juiste opvatting mochten waar- deeren. Het „Angelus", gedicht van W. F. Gouwe, waarvan de Compositie door den heer Sam. Vlessii'g aan dit koor was opgedragen, paste geheel in het milieu van dit concert. Het voldeet zeer goed, zonder dat het boven deandere uitblonk en werd eveneens heel goed gezongen. De heer Anton Lampe, bariton te Am sterdam oogstie veel succes met zijn lyrisch, soms machtig geluid. Hoezeer hij ons bekoorde, moge wel hieruit blijken, dat zijn zang en voordracht ons onwillekeurig deed denken aan Van der Zanden en Orelio. Bijzonder schoon klonk „Le Credo du paysan" van Goublier. „Jonge Liefde" van Godfr. Mann, ofschoon eveneens zeer mooi gezongen, zouden wij liever van een eenigszins donker getinte tenor gehoord hebben. De heer Jac. Kitselaar beschikt over een mooie, lichte tenorstem, die ons bij zijn eerste liederen niet bijster kon boeien, doch verbluffend mooi zong hij het „Benvenuto" van Eug. Diaz, waarin hij meer gelegenheid had ons met zijn zuivere, volle stem kennis te doen maken. Beide solisten oogsten dan ook een welverdiende hulde. De heer Jac. Bonset, die zich reeds had doen kennen als een talentvol componist, begeleidde op onverbelerlijke wijze de solisten. Het was een muzikaal genot op zich zelf hem aan de piano te hooren en het speet ons wel zeer, dat er geen gele genheid was hem als solist te hooren. De heer Hespe hebben we gezien als een rustigdirigent die het koor geheel beheerscht en de kleinste details rustig, doch energiek aangeeft. Zijn naam als goed dirigent is trouwens reeds gevestigd en wij wenschen het koor geluk met haar nieuwen directeur. Looft den Heer heeft voor de eerste maal onder dezen bekwamen directeur een concert gegeven, dat aan /eer hooge eischen heeft voldaan en dat wij ieder muziekliefhebber aanraden te gaan hooren. Voor het Mercuriusexamen in de Duitsche Handelscorrespondentie slaagden o. a onze plaatsgenoolen, de heeren J. J. v d. Bogaerde en J. v. d. Plas, beide opgeleid door den heer J. Kooi, leeraar Duitse h M. O. alhier. VELSEROORD. Ook hier heerscht in vele gezinnen de Spaansche griep weer. Soms zijn heele families aangetast. De Haarlemsche rechtbank veroor deelde H. v d. S., varensgezel alhier, wegens diefstal tot een maand gevangenis straf en W. S., huisvrouw van L. K. wegens diefstal tol f 10 boete of 10 dagen hechtenis. VELSEN. - Heden werd in café Bloemoord eene vergadering gehouden van de af deeling Velsen der S.D.A.P.,. waar als spreker optrad de heer Duys, lid der 2e Kamer der Staten Generaal. De afdeelingsvoorzitter, de heer Bak ker opende de vergadering en heette de aanwezigen welkom. Hij betreurde de betrekkelijk geringe opkomst, doch weet die grootendeels aan 't slechte weer en den nog slechteren toestïmd der wegen. De heer Duys nam vervolgens het woord en begon zijn rede met erop te wijzen van hoe groot belang het is, dat de hedendaagsche arbeiders en arbei dersvrouwen beseffen de groote waar de van hun stem bij de a.s. verkiezin gen om te komen tot een betere maat schappij. Tallooze verschillende groepen pro- pageeren diverse ideeën in den econo- mischen strijd, z.d.z. anti-militaristen, communisten enz., doch allen voeren naast de S.D.A.P. den kamp tegen 't kapitalisme. Spr. laakte de beginselen van den Vrijheidsbond, die onder de vlag der „Vrijheid", niets liever wil dan de ar beiders houden in het gareel van het kapitalisme. Men spreekt van den Wereldoorlog en den vrede daarvóór en daarna, doch feitelijk is er nooit vrede in de kapitalistisch-> maatschap pij. De patroons concurreeren onder ling bij het zoeken van afzetgebieden hunner producten en ook de arbeiders doen zulks bij het dingen naar een be trekking. Zoo concurreeren de kleine patroons elkaar dood en vallen in de handen der groote fabrieken, die op haar beurt worden overwonnen door de trusts. De grootkapitalisten concur reeren wederom op de wereldmarkt om de afzetgebieden en gelukt hun streven hun niet, dan roepen ze, na z.g. diplomatieke onderhandelingen, hun laatste middel ter hulp: Leger en Vloot van den Staat, welke Staat door hen geregeerd wordt en dus hunne belan gen dient. En zoo vallen millioenen ten offer aan de belangen der kapitalisti sche groepen der hedendaagsche sa menleving. Verandering hierin kan slechts ko men door wijziging algeheel van de grondvesten dezer maatschappij. Deze' tijden leeren ons, dat de toestand den kapitalistischen heerscher boven 't hoofd is gegroeid. Ze kunnen 't niet langer bolwerken, getuige de vele, nut- telooze conferenties der diplomaten te Londen, Washington, Cannes, Genua enz. enz. De Sociaal-Democratie moet de rege ling overnemen, en vooral de regeling der productie, welke thans niet in goe de handen is, getuige het soms koorts achtig werken in de fabrieken, dan ge volgd door een massa-ontslag wegens overproductie. De Sociaal-Democratie laat zien, dat de maatschappij verandert, langzaam maar zeker. Door evolutie kwam men van Sla vernij tot het Gildewezen en de feoda- listische maatschappij, welke in de Groote Fransche Revolutie werd om vergeworpen, waarna het hedendaag sche kapitalisme ontstond. En ook dit nadert zijn einde, terwijl de Wereld oorlog 't proces zeer heeft versneld.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1