Loop der bevolking in 1921. me te maken voor hare zaak en daarin zal ze zeker uitstékend geslaagd zijn. !>o aanwezigen werden onthaald op om kopje thee met een koekje, terwijl de manlijken bovendien nog een pakje van een half ons geurige tabak ont vingen. horst werd op het doek een kijkje ge geven op de voornaamste deelen van de stad Parijs, doch de hoofdzaak die volgde, was „De Thee". In een prachtige reeks van beelden zagen we, waar thee groeide, hoe ze geoogst werd en hoe de oogst in kisten geladen per stoomer naar de stad Rot terdam vervoerd werd. Daarna volgde het vervoer van de boot naar de pakhuizen en vandaar naai- de verschillende afdeelingen naai de fabrieken. Op zeer aanschouwelijke wijze werd vertoond hoe de thee ten slotte in de pakjes terecht kwam en verzonden werd naar grossiers en winkeliers in geheel Nederland. Door een explicateur werd telkens vóór het verschijnen der drie afdeelin gen op zeer dudelijke wijze uiteenge zet wat er vertoond zou worden. Later werd ook nog een en ander over de koffie meegedeeld en het be hoeft zeker geen vermelding, dat het gebruik der Van Nelle's thee en koffie warm aanbevolen werd. Tot slot volgde een komische film, welke een telkens herhaald gelach en applaus deed losbarsten. De inhoud kwam hierop neer: Een heer heeft een kamer gehuurd op een 6e verdieping en heeft met veel moeite zijn bezittingen naar boven la ten brengen, waar hij moe en warm en vuil direct naar het fonteintje gaat om zich te verfrisschen. De waterleiding is echter met een dop afgesloten. Hij wringt, en trekt nu net zoo lang, tot de dop er af vliegt, wat echter ten gevolge heeft, dat het water met groo- te kracht naar buiten spuit. Met geen mogelijkheid ziet de jonge man kans dezen waterstroom te doen ophouden en het water in de kamer stijgt al meer en meer. Verder zien wij de gevolgen dezer overstrooming op de verschillende la ger gelegen verdiepingen, waarvan de bewoners zich ten laatste gezamenlijk, door het water badende, naar boven begeven en den stroom weten te stop pen, waarna ze zich nog flink wreken op den nieuwen bewoner door hem verscheidene malen kopje onder te duwen. De Haarlemsche rechtbank heeft het verstek-vonnis tegen J. v. d. M. al hier bekrachtigd. De heer H. F. de Jong, directeur van Openbare Werken alhier, is benoemd tot ingenieur bij het Bouw- en Woning toezicht te Amsterdam. VELSEROORD. De Chr. Zangver. Hosanna alhier heeft Zaterdagavond haar medewerking verleend op de uitvoering van het Mannen koor „Proza en Poëzie" te Haarlem. In de Kenn. Editie schreef de heer Jan de Nobel hierover het volgende„Een ware veirassing was de medewerking der Chr. Zangver. Hosanna te Velseroord, mede onder leiding van P. v. d. Rovaart. Toen dit koor begon te zingen, was 't alsof in de zaal, waar de atmosfeer niet bepaald friscii meer was, deuren en vensters ge opend werden en zuivere lentekoelte ons tegeriwoei. 't Moet een voorrecht geacht worden directeur van zulk een vereeniging te zijn, waarvan de kwaliteiten me meer malen aan de Wognummers deed denken ik veronderstel dat v. d. Rovaart van deze mooie gemengde zangvereeniging veel plezier zal beleven". SANTPOORT. - Mevr. Dr. J. v. d. Berg v. Eisinga Elias komt als nummer- één voor op de voordracht voor tijdelijk leerares in de Ned. Taal en Letterkunde aan do ?c H. B. S. met 5-jarige cursus te Haarlem ders, hoewel dit misschien wel kwam, doordat hij slecht met zijn binnenspe- ler op kon schieten. Zooals gezegd gelukte het tusschen Van Hemert en Blink hof Sr. uitstekend Tactisch plaatste eerstgenoemde steeds tuschen de backs door en waar Blinkhoff dezen middag sneller en ac tiever dan vast was, kwam hij meer malen, zeker achtmaal, alleen voor keeper Zwart te staan. Met z'n schie ten was het echter mis. Steeds kwam hij schuin links voor doel te staan en schoot dan met zijn linkerbeen meters naast. Had hij geschoten, zooals we dat gewend zijn, Stormvogels had met dik ke cijfers gewonnen. De verdediging heeft goed gespeeld. De beide backs waren zeer trapvast en de half-backs hielden goed hun plaats. Speciaal Struijs en Bakker hielden zich aan het voorgeschreven recept. Als we nog zouden willen aanmerken, is het dit: Koster en Blinkhoff Jr. had den nog meer den buitenspeler moeten houden. Bij Blinkhoff Jr., die Colette moest bewaken, Iqjp het niet zoo in 't oog, maar aan Jen overkant, bleek herhaaldelijk, dat Koster den snellen Lust te veel vrij liet. Z.F.C. is een stug werkende plóeg, waarin nu juist niet bepaald fijne voet bailers zitten. De beste speler is wel Lust, wiens voorzetten onberispelijk zijn. In de achterhoede valt van So lingen op. Jammer, dat deze veel aan leg heeft om „publiek-speler" te wor den. De leiding was in handen van den Heer Boekman, bijgestaan door den heer Dalmeijer en een Zaandainsch grensrechter, die, o landelijke eenvoud, op zijn klompen langs de lijn liep. Dit laatste vermelden we, om den lez.er eenig idee van den toestand, waarin het terrein verkeerde, te geven De wedstrijd. Ruim twee uur stellen de volgende lelftallen zich op. Zwart Van Solingen Kalman Porsius Rademaker, Molenaar, Colette O Bevolking op 1 Januari 1921. Vermeerdering gedu rende het jaar door Vermeerdering Vermindering gedu rende het jaar door M. 14046 V. 13958 Totaal. 28004 Verschil tusschen vermeerderingen Vermindering M. V. Totaai geboorte 405 402 807 j vestiging 1017 1008 2025 1422 1410 2832 1 overlijden 120 136 256 vertrek 930 949 1879 1050 1085 2135 Bevolking op 31 Oetal geborenen in de gemeente December 1921. levend levenloos aangegeven Totaal Sterfte zonder levenloos aangegevenen Oetal huwelijken 247 Oetal echtscheidingen 6 372 325 697 14418 14283 28701 403 405 808 19 10 29 422 415 837 113 114 227 wordt zóó schiet. Z.F.C. schot van Lust stopt Reusenaar mag- nifiqeu. Bij een heftige doelworsteling komt Blinkhoff als overwinnaar te voorschijn. aan de Rooij Hoogmoed iLust, Schoen, gehinderd, dat hij naast Duitsche Stoomtrawlers onzemarkt. blijft even sterker. Een hard Naar we vernemen is spoedig een wijziging te wachten in het uitvoerverbod van visch uit Duitschiand, in dier voege, dat het weder aan Duitsche Stoomtrawlers vergund zal -j". worden hunne vangsten rechtstreeks in Dan weer het bekende spel tusschen vreemde havens aan te voeren. Van Hemert en Blinkhoff Sr. Deze aan-Dit beteekent de komst van een groot val loopt dood op den rug van Van So-aantal Duitsche Stoomirawlers in onze lingen. Vlak achter elkaar houdt Swart haven, want zij zullen wel in hoofdzaak op twee schoten van Van Hemert en Ijmuiden aangewezen zijn. Men deelde ons 'Blinkhoff. mede, dat één firma alhier dertig Duitsche Aan den overkant onderneemt Lust Stoomtrawlers had gecharterd. Meerdere een snelle ren. Hij lost een scherp zullen natuurlijk wel volgen, zoolang voor schot, dat Reusenaar schitterend tot één Hollandsche gulden nog 60 tot 70 corner verwerkt. Oldenburg ontvangt Duitsche marken te bekomen zijn. (Jan op mooie wijze den bal van Bakker Plij passeert keurig en schiet dan hard in, maar Swart redt. Weer komt de Z. F.C. rechterwing opzetten. Lust zet scherp voor. Reusenaar redt, maar kan niet wegwerken. Hij komt te vallen, tracht nog weg te slaan, doch krijgt zoo'n trap tegen den arm dat hij blijft liggen. De bal wordt nu in het onbe waakte doel geschoten, volgens vc'c-n in buitenspel-positie. Reusenaar moet het veld verlaten. Dalmeijer, de Toe- SPORT. Voetbal. Z.F.C.Stormvogels. Wij dachten het wel. dat Stormvo gels het in Zaandam niet zoo gemakke lijk zou hebben. En ook liet Stormvo gels-elftal was zicli het gewicht van deze ontmoeting wel bewust. Den ge- heclen wedstrijd door, misschien de laatste tien minuten uitgezonderd, hebben de spelers hard gewerkt; ech ter was het succes niet altijd recht evenredig met dit harde werken. De aanvallen van de Storirivogel-voorhoe de waren zeer gevaarlijk, evenwel al leen door het tactische spel van Van Hemert en de vurige doorbraken van Blinkhof Sr. Visser was er dezen mid dag geheel uit, zoowel als rechts-bui- ,ten nis links-binnen. Vermaak was niet bepaald slecht, maar lijkt ons toch meer half-back dan voorhoede-speler. Ook Oldenburg was niet zoo als an- Oldenburg, Vermaak, v. Hemert, Blink hoff Sr., Visser Bakker Snoeks Struijs Koster Blinkhoff Jr. Reusenaar Het begin is voor Z.F.C. Kalman brengt al spoedig goed op en geeft over aan den vrijstaanden Schoen. Schoen zijn schoen blijft echter in den turf molm steken en Blinkhoff Jr. trapt weg. Een mooie voorzet van Colette kopt Koster even mooi weg en een aan val van het binnentrio stopt Blinkhoff Jr. Tot nog toe heeft de Stormvogels voorhoede niet veel gepresteerd. Als zij eindelijk eens aanvalt, speelt Van So lingen hard op Swart terug. Dan komt Z.F.C. meer opzetten. Lust krijgt den bal vrij. Slechts Blinkhoff Jr. staat voor het St.-doel, benevens 3 Z.F.C.'ers Gelukkig voor Stormvogels plaatst Lust achter. Kort hierna is dezelfde speler gelukkiger. Hij lost een zeer hard schot, dat via Reusenaars vuisten in het doel verdwijnt (1-0;. Direct na de aftrap is Blnkhoff Sr. de geheele verdediging gepasseerd. We denken reeds aan de gelijkmaker, maar hij schiet juist tegen een toesnel lenden back aan: Corner. Deze, goed door Oldenburg genonmn, wordt keu rig door Van Hemert ingekopt. Reeds denken we weer aan den gelijkmaker, als de Rooij juist den bal wegkopt. Blinkhof Sr. schiet direct weer hard in doch weer zonder resultaat. Stormvogels is nu stukken sterker. We noteeren drie doorbraken achter elkaar van Blinkhoff Sr., over wiens snelheid het neutrale publiek ten zeer ste opgetogen is. Telkens komt hij al- ieen voor den keeper. Tweemaal schiet hij onbegrijpelijk naast en zijn derde schot levert een corner op. Even krijgt de Z.F.C. verdediging rust. Een schot van Molenaar vangt Reuzenaar prachtig. Dan is Stormvo gels weer aan het woord. Vlak na el kaar stopt Swart twee har ie schoten van Blinkhoff Sr. Geruimen tijd blijft Stormvogels ster ker. Een goal kan niet uitblijven. Deze komt dan ook, na fraai spel tusschen Van Hemert en Blinkhoff Sr. Om voor ons onbegrijpelijke redenen anuleert Boekman dezen goal. Vlak voor rust krijgt Colette van Lust een prachtkans die hij verknoeit door over te schieten. De tweede helft (loet al direct het beste hopen. Blinkhoff Sr. al weer door Van Hemert daartoe in staat gesteld, passeert de heele Z.F.C.-verdediging. Voor de zooveelste maal schiet hij ech ter naast. Geen twee minuten later herhaalt zich dit spelletje .Thans loo- pen Visser en Blinkhoff elkaa:- in don weg en de kans is verkeken. De bal komt bij Lust, die aan Schoen over geeft. Deze gaat er snel van door, maar Burgerlijke Stand Velsen Bevallen: J. Schoonevan Zelf d., A. C. M. de VriesZuiderduin z., H. D. van BalenHamers, d., W. d. Bruijn Bakker d., M. J. P. EngelsmanHaber mehl z., M. van StrienHoek z., G. Prins Zwart z., A. Alders Grapendaal z., W. M Kluft-Smits d., G. van der Kruijssen Bakker z. ringclub-doelverdediger neemt zijn' Overleden: J. Bergman, 4 jaarF. plaats in. Het Z.F.C. doel beleeft nog Kwak, 1 jaar; J. Boontjes, 1 jaar; Th. Mudde GllkölG benauwde ,v" J»- L T'vt O Inr P Qnn ri O uairJ f 78 i aar Q S. Groen, Schippers CIlKCiC DCXiaUVVUC oogenblikkon. Tot 2 jaar; P; Sonneveidt, 78 jaar, tweemaal toe breekt Blinkhoff Sr. nog 56 jaar; C Mossel, 68 jaar; A. door, maar faalt weer met schieten. 15 maanden. Aan den anderen kant boft Dalmeijer als de bal tegen de paal komt. Storm vogels verliest ten slotte zeer onver-j GEMEENTERAAD. diend met 2 0. Vergadering van 24 Januari 1922. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren Langendijk, Ver meulen en Nijssen. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Verzoeken van J. Deinum en M. VISSCHERIJ. Vuurtoren te Noordwijk. Men schrijft uit Noordwijk aan Zee aan het „Hld.": Binnenkort zullen de werkzaamhe den voor het bouwen van een vuurto ren op het einde van den Noord-Boule vard een aanvang nemen. In vroegeren tijd was hier ook een kustlicht aanwezig, doch na den bouw van de groote vuurtorens te IJmuiden en te Scheveningen is dat weggenomen Het blijkt evenwel, dat bij nevelig of mistig weer een tusschenlicht nood zakelijk is, daar juist daar strandingen voorkwamen. Juist ter hoogte van Noordwijk kon men dan de beide lichtpunten niet meer waarnemen. De toren zal «en hoogte bereiken van ongeveer 23 Meter. De haven van Scheveningen. De Vissehers-Vereeniging van Urk wijst er op, dat de schipperij voortdu rend klaagt dat de vuren van de vis- schershaven te Scheveningen te zwak zijn in 't verspreiden van licht wat den schipper hij eenigszins drukkende temperatuur, na het zoeken van ge noemde haven, groote moeilijkheden en gevaar oplevert. Ze verzoekt daarom den ingang van de haven met krachtiger vuren te doen voorzien, opdat op een behoorlijken afstand, noodig hij ongunstig weder, haar ligging voldoende kan worden ge peild om zonder gevaar binnen te kun nen loopen. De haringvisscherij bij de Noorsche kust. Men vervracht, dat de haringvissche rij dit jaar vroeg zal beginnen. Op de kust hij Throndjhem komen groote scholen haringen voor. Ook uit Bergen wordt gemeld, dat van Bergen tot Sta- vanger groote scholen haringen de kust naderen. Verleden jaar hebben verselieidne visschers hun vangst zelf op buitenlandsehe markten gebracht en men verwacht dat zij dit jaar het- zeilde zullen doen. In Christiaansund (Noorwegen) zijn 10 en in Aalesund 2 Duitsche schepen aangekomen om haringlading voor Duitsch land aan boord te nemen. Men verwacht nog meer Duitsche schepen. voor het verkrijgen van eene regeling inzake exploitatieverlies der zeillog- gers, zooals die bestaat voor Katwijk aan Zee en Scheveningen (burgemees ter en wethouders om advies); De heer Schilling vraagt dit advies spoedig in te dienen. k. eene dankbetuiging van J. G. Ko ning voor zijne bevordering tot opzich ter le klasse bij het bedrijf openbare werken (k.g.); 1. als voren van het Centraal Ad ministratiebureau voor het Visscherij- bedrijf en aanverwante vakken te IJmuiden voor de toegekende subsidie voor 1922 (k.g.); m. een verzoek van H. F. de Jong om eervol ontslag als directeur van openbare werken met ingang van 15 Maart 1922 (voorgesteld wordt het ge vraagde ontslag te verleenen) n. een schrijven van de vereeniging „Penado estas Venki" waarin zij ver zoekt indien geen lokaal van school A beschikbaar kan worden gesteld een lokaal van school C toe te staan, (te behandelen bij punt 13 der agenda). Mededeelingen. Naar aanleiding van een daarom trent gedaan verzoek door den heer J. E. Sluiters in de vergadering van 29 November 1921, is bij de stukken ge voegd een rapport van den directeur van openbare werken inzake de uit oefening van toezicht op de bereiding en het verwerken van tras- of cement- mortel. In verband met eene opmerking van den heer K. H. Tusenius in (le verga dering van 22 November j.l., wordt overgelegd een rapport van den direc teur van openbare werken betreffende de wenschelijk geachte gezichtsverrui ming over den weg bij de begraafplaats „Westerveld". Verder is bij de stukken gevoegd een rapport van den directeur van open bare werken betreffende de herstelling van het plafond in één der lokalen van school F, zulks ter beantwoording van de opmerking van den heer J. E. Slui ters in de vergadering van 29 Novem ber 1921. In de vergadering van 27 September 1921 deelde de heer D. F. G. Schilling mede, dat er geklaagd werd over de verspreiding van roet uit den schoor steen van de centrale bakkerij te IJmuiden. Hieromtrent zij opgemerkt, dat de schoorsteen tot meer dan voldoende hoogte, n.l. 13 Meter uit het rooster, is opgetrokken. Verhooging van het af voerkanaal, hetgeen hoewel moei lijk toch zou kunnen geschieden door middel van het aanbrengen van een stalen pijp ter lengte van hoog stens 1.50 Meter, zou slechts versprei ding van roet op verderen afstand ten gevolge hebben. Voor de leden ligt ter visie het inge komen advies van den rechtsgeleerden raadsman der gemeente, Mr. Dr. W. P. v erzoeaen vtin uemum en ;>i. van«-~o'."V. Geelen om eervol ontslag als lid der IVis, omtrent de verontreiniging van de -I nvnrvfl ooJi a Knnlz f o CJ o ya -f rvnAt'l Commissie tot Wering van Schoolver zuim te Velsen, wordt eervol verleend. Een verzoek van Mej. M. Horninge om eervol ontslag als gemeentelijk ge neeskundige met ingang van 1 April a.s. De heer Netscher vraagt ot de reden van deze ontslagaanvrage bekend is. De Voorzitter meent te weten dat zij in 't huwelijk zal treden. De heer Netscher vraagt of zij dat niet wist toen zij hier kwam. De Voorzitter zegt dit niet te weten, De heer Davidson zegt dat hij uit het schrijven meent te kunnen opmaken dat de werkkring haar geen bevredi ging gaf. De Voorzitter gelooft niet dat dit het geval is, aan spr. heeft Mej. Horninge meegedeeld dat het werk haar wel vol doening gaf. Het ontslag wordt eervol verleend Een verzoek van A. de Groot Lz. te Santpoort om het dorp Santpoort be nevens de omgeving daarvan 's nachts van licht te voorzien. Naar B. en W. om advies. Een adres van G. ten Napel, direc teur van de Nijverheidsavondschool voor ambachtslieden te Velseroord, waarin hij verzoekt zijne benoeming tot directeur dier school dier school van 1 Januari 1922 tot 1 Januari. B. en W. deelen mede dat het ver zoek op een vergissing berust, de aan stelling geldt voor 1922. Een dankbetuiging van Th. J. Wij- noldy Daniëls en andere bewoners aan de Middendorpstraat te Santpoort voor het snel en flink optreden van de brandweer bij den brand in de aan- hoorigheid van het logement de Wij man. Wordt voor kennisgeving aange nomen. De Voorzitter zegt dat B. en W. ook zeer tevreden zijn over het vlugge op treden der brandweer. Ingekomen zijn nog de volgende stukken: Vervolg ingekomen stukken: j. een adres van reeders van zeil- loggers te IJmuiden waarin verzocht Brederoodsche beek te Santpoort. Met betrekking tot opmerkingen van den heer Sluiters in .de vergadering van 20 December 1921. nopens de schoonmaakster van het bureau open bare werken en omtrent don gemeente werkman P. Griekspoor, aan w ion liet uitbaggeren van de Delft was opgedra gen, zijn voor de leden ter inzage ge legd de terzake uitgebrachte rapporten van den directeur van openbare wer ken. Goedgekeurd worden de voorstellen tot afgraving van zand ten behoeve van de ophooging van de begraafplaats de Biezen, tot het niet-aanbrengen van putdeksels in de door de Binnenl. Expl. Mij. van onroerende-goederen te Haar lem aan de gemeente overgedragen straten (waarbij op voorstel van den heer Sluiters besloten wordt de kettin gen in de riolen te handhaven). Een crediet van f 3200 wordt ver leend voor bestratingswerken en voor het in orde maken van een gelegenheid tot het opbergen van sportmateriaal, in verband met den bouw der Rijks Hoo- gere Burgerschool. De voorstellen tot continuëering dei- tijdelijke wijziging van het contract met het P.E.N. inzake de stroomleve- ring aan de Waterleiding en tot tijde lijke waterlevering aan het Provin- Waterleidingbedrijf, het voorstel inzake den verkoop buitenlandsch bevroren vleesch de heef Baarda dit advies der Duurtecommissie toch wel heel sober. Spr. had gaarne gezien dat er een krachtige stoot van B. en W. was uit gegaan om Argentijnsch vleesch te verkoopen. Op Velseroord is dit vleesch thans niet te koop. De heer Tusenius zegt dat nog niet iedereen weet dat Argentijnsch vleesch in iederen slagerswinkel mag worden verkocht. Spr. zegt dat binnenkort weer een winkel voor den verkoop van Argentijnsch vleesch in Velseroord ge opend wordt. Goedgekeurd worden de voorstellen tot uitvoering der verordening op de ciaal Bij van zegt

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2