ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Ko 26. Woensdag 1 Februari 1922 Advertentie* *lterl|k i* te zende* WOENSBAG tot 9 uur v.zb. •n VRIJfAG tot 4 uur a.m. ABRES VOOR REBACTIE EN ADMINISTRATIS N. V. Brakker^ Siajewel, Wille*aspleis 11, IJmuide* Telefoon 168 DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nienwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regeL VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd VAN DEN WACHTTOREN. RAADSOVERZICHT. Zitting van 24 Januari 1922. WITTE KRUIS. PLAATSELIJK NIEUWS. 7# is&rgstag IJ MUIDER CO U RANT Aboin»me*tsprÖB i fl.— per 3 m»andeu, traaso per peet f 1.36 Abomaementen worde* aangMOia** aas bet Bureau en bjj de Ageiten. Tot plaatsing va* advertentie* van Buite* d« gemeente VELSEN in dit blad is mitsluitead gereektigd het Advertextie- bureai P.F.C.ROELSE, IJMUIBKN. ersek^jnt Wo@nséagg m Zaterdags Uitg&v» vaa de Naassi. Y®*m. Uitgevers Mg, Ingexonde mededeelingen *0 ets. per regel Advertenties van 11 en m. 6 regel» f 1.—, iedere regel meer 80 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 6 regels f 1.85, iedere regel meer 85 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bq vooruitbe taling, van 1 t. en m. 6 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prflzen berekend. Advertenties „adres bur. v. d blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprtjzen worden met 5 ets. vsrhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Yelsen Hoe de staat geld kan besparen. De hoofdzaken uit het rapport der Bezuinigingscommissie zijn al spoedig na het verschijnen ervan door de pers wereldkundig gemaakt en de wereld staat verbaasd en is verontwaardigd over zooveel verspilling en omslachtig heid in het groote huishouden van den staat, als hier openbaar zijn geu orden. Dat het erg was, wist men, maar dat het zoo erg was, had men toch niet kunnen denken. De staat is als een huishouden met een veel te groot dienstpersoneel, dat elkander maar in den weg loopt en hij gebfek aan nuttige bezigheid allerlei overbodigheden bedenkt. Want een mensch moet toch wat doen! De commissie heeft niet te roemen op al te veel en vlotte medewerking van offieieele zijde bij haar onderzoek. Haar rapport begint dan ook met de klacht, dat de verschillende departe menten en andere betrokken instellin gen niet met dien spoed haar vragen hebben beantwoord, welke, met het oog oi> het groote belang der zaak, had mogen worden verwacht. Wij noemen eenige der vele misstanden, die de com missie signaleert. Bij het registreeren en bewaren van brieven wordt gehan deld tegen de eischen van eenvoud en zakelijkheid en daardoor de zuinigheid niet betracht. Dit gebeurt „bijna zon der uitzondering." Van bijna alle uitgaande stukken wordt minute gehouden, zoodat elke brief tweemaal moet worden geschre ven. Zelfs onbelangrijke brieven wor den wel eerst in klad ontworpen, dan in minutevorm op de schrijfmachine getypt en vervolgens nog overgeschre ven. Zoo blijft er werk aan den winkel! Zelfs de jongste ambtenaar heeft de beschikking over een bode voor het overbrengen van stukken, wat bij par ticuliere instellingen ongeveer nergens het geval is. Men is royaal met het Rijksgeld. Van een andermans leer is het goed riemen snijden. Voor de huisvesting van 35 ambtenaren bij de directie van econo mische zaken worden twee gebouwen gebruikt, waarvan de huurprijs f 12000 per jaar bedraagt. Daarom wordt het woord economisch tegenwoordig zeker zoo vaak in den zin van zuinig ge bruikt! De commissie is over het algemeen van oordeel, dat er niet genoeg ge werkt wordt, omdat er te veel werkers zijn. In elk geval acht, ze aanstelling van nieuwe ambtenaren niet gewettigd Als de Kamer er bij de behandeling der begrootingen maar rekening mee wil houden! De port is duur geworden, het post wezen kost. milioenen. Er moet bezui nigd worden. Een brief kost voor ver zending thans tweemaal zooveel en andere stukken zelfs nog meer dan tweemaal zooveel als voor den oorlog. Daar mogen dus zeker geen onnoodi- ge uitgaven gedaan worden. Het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie kocht nieuwe meubelen tot een bedrag van bijna een ton. In een kamer, voor een ambtenaar bestemd, worden aangebracht vijf groote pla fondlampen en een staande lamp! Het gebouw van het hoofdbestuur is cen traal verwarmd. Toch werd er nog een sierhaard geplaatst, die f 420 kostte. Een paar staaltjes uit velen. Merkwaardig is een opmerking aan het slot. De minister van financiën, zoo meldt het rapport, betoonde volledige instemming met verschillende voor stellen. Overigens vonden deze voor stellen slechts bij uitzondering instem- mng bij de betrokken departementen. „De gevallen, waarin aan een uitge bracht advies gevolg werd gegeven, blijven tot enkelen beperkt." Er wordt niet genoeg, onpraktisch, omslachtig gewerkt. Er zijn te veel menschen aan het werk. Men stelt bo vendien nog veel te spoedig nieuwen aan. En er wordt zelfs schandelijk met geld gemorst. Daarop komen de mees te klachten en aanklachten neer. Toen Treul) indertijd minister werd, heeft men gezegd: Nu zal er aan zijn departement stevig gewerkt moeten worden. Hij zal ook een eind maken aan veel nutteloos gedoe. Hij zal van zijn departement en zaak maken, die vlot marcheert en waar flink gewerkt wordt. Het schijnt echter, dat ook de ener giekste minister min of meer de gevan gene van zijn hoogere ambtenaren Wordt en onmachtig is tegen den sleur in te gaan. Elke minister is voor een groot deel afhankelijk van zijn ambte naren, de hem adviezen moeten geven, helpen aan allerlei gegevens, zijn plan nen uitwerken. Heeft hij te doen met een uiterst vormelijke, deftige tegen werking, dan kan hij weinig ot niets uitwerken. Er heerscht op de departementen een stille kracht, waarmee de minister rekening moet houden. Daarbij komt nog, dat er eenheid ontbreekt. Ieder departement meent, dat er in het an dere bezuinigd kan en moet worden. Het is nu maar te hopen, dat de Ka merleden den bezem en des noods de zweep zullen hanteerën. Er is nu een uitstekende gelegenheid voor. Nooit immers is bezuiniging zoo noodzake lijk geweest als thans. En nooit be schikte de Kamer over zulk een volle dig en nauwkeurig materiaal ten be wijze, dat het met die dure deftigheid onzer bureaucraten en met liet den mooien meneer spelen van een ander mans geld maar eens voor goed uit moet zijn. Wanneer men die hoofdambtenaren met vijf plafond- en een staande damp en met een sierhaard, die nooit, hoeft te branden, de laan uitstuurde, zou dit veel verkwisting van dien aard voor de toekomst voorkomen. Als in een particuliere zaak zulke misstanden ontdekt werden, zou ont slag zeker niet uitblijven en waarom, zou men bij de publieke zaak zulke on gerechtigheden dan wel dulden? In deze zitting zijn o.m. enkele be sprekingen gevoerd over den verkoop van buitenlandsch bevroren vleesch, meer bekend onder den naam Argen- tijnsch vleesch". Het was de heer Baarda, die er op nieuw op aandrong de verkoop van zoodanig vleesch door de gemeente te doen plaats hebben, opdat ook de min der goed gesitueerden in de gemeente in de gelegenheid zouden worden ge steld een enkele maal een stukje vleesch tc nuttigen, waarvan de prijs binnen het bereik van hun verdiensten zou zijn. Met verwondering vernamen we van spreker, dat te Velseroord dit vleesch niet verkrijgbaar was. Van de bestuurstafel vernamen we, dat de pogingen om door enkele sla gers uitsluitend bevroren vleesch te doen verkoopen geen resultaat hebben Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een dei- wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. opgeleverd, omdat zich daarvoor geen gegadigden hebben aangemeld. Men heeft daarop den verkoop van buiten landsch bevroren vleesch geheel vrij gelaten, zoodat iedere slager gerech tigd is naast het inlandseh vleesch ook bilitenlandsch bevroren vleesch te ver koopen. Ofschoon naar we meenen wei nig slagers van deze gelegenheid ge bruik maken, zouden we toch de vraag willen stellen of deze beschikking wel geheel en règle is, en of voldoende maatregelen zijn getroffen, dat bevro ren buitenlandsch vleesch niet ver kocht kan worden tegen de prijzen van het inlandseh vleesch. Het antwoord aan den heer Baarda van de bestuurstafel kon dan ook lui den: „Als te Velseroord geen bevroren buitenlandsch vleesch verkrijgbaar is, dan komt zulks alleen, omdat de sla gers aldaar het niet wenschen te ver koopen." Inzake de gewijzigde bouw- en wo ningverordening moest Wethouder Dunnebier na een schermutseling met den heer Sluiters een veer laten. In de verordening stond n.l. dat het geoor loofd zou zijn houten woningen te hou wen van ten hoogste 3 in één complex. De heer Sluiters achtte zulks onge- v.enscht met het oog op brandgevaar en stelde voor, dat ieder nieuw te hou wen houten huis op zich zelf moest staan. Hij vond daarvoor voldoende steun bij den raad, die zijn voorstel met een kleine meerderheid aannam. De privaatgebouwtjes bij de Velser- ponten zijn steenen des aanstoots voor den heer Netsohcr. Ze zijn doelloos, nutteloos; beant woorden niet aan de verwachting en zijn doorloopend stinkend vuil, en hij betreurt elke gemeentelijke uitgave voor die dingen. Waar ons het rijk vraagt het alge- lieelc onderhoud dier huisjes voor re kening der gemeente te laten komen, protesteert hij er met klem tegen. Hij wil niet eens het water doen leveren voor hel schoonhouden der closets; hoogstens alleen voor de urinoirs. Dit vonden we inderdaad wat al te ver doorgedreven, doch ook het voorstel van B. en Yv\, om het geheele onder houd te dragen kon ons niet hekoren. Netscher bleef alleen staan met zijn amendement en bet, voorstel van B. en W. vermocht slechts 3 stemmen te ver krijgen n.l. die der Wethouders, liet voorstel van de Commissie van hij stand voor O. W„ alleen het schoon houden, dus ook van dé closets voor rekening van de gemeente te nemen werd met groote meerderheid aange nomen. De raad koos drie politieke antipo den in een commissie inzake het ver schaffen van productieve werkgele genheid n.l. de heeren Handgraaf, Tu- senius en Schilling. We gelooven, dat de beide laat,sten in die commissie minder zullen plukharen, dan in den raad. I JMUïDEN. Dr. J. H. van Meurs, advocaat en procureur alhier, heeft 23 Januari het privaat-docentschap in de Vergelijken de Rechtsgeschiedenis aan de Rijks universiteit te Utrecht aanvaard. Br. van Meurs blijft hier gevestigd als ad vocaat en procureur. De Haarlemsche rechtbank ver oordeelde J. van M„ los werkman al hier, wegens mishandeling tot f 25 boe te of 10 dagen hechtenis en T. de H„ dienstbode alhier, wegens diefstal, hij verstek tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een maand met, een proeftijd van 2 jaar. C. M., varensgezel alhier, werd vrij gesproken van het hem ten laste ge legde. De Staatscourant bevat de Statu ten der operette-vereeniging „Apollo" alhier. Om het verslag der vertooning van de Zeevisscherijfilm op Donderdag j.l. volledig te maken, willen wij nog vermelden dat deze des middags ook werd bijgewoond door Burgemeester en Wethouders onzer gemeente. VELSEROORD. fn het verslag van het concert van het Symphonie-orkest „Euphonie" stond dat de solisten voortreffelijk be geleid werden door den heer A. van Tilburg Jr. Dit moet zijn de heer W. F. van Tilburg. Door het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente is tot predikant alhier beroepen Ds. J. G. W. Goedhard te Windesheim bij Zwolle. Een praatje over Onderwijs. De behandeling der gemeentebegroo- ting geeft ons aanleiding het een en ander te zeggen over onderwijszaken. Zooals men zich herinnert, hond de heer Vermeulen den strijd aan tegerf de boventallige onderwijzers, die onze gemeente of liever ons belastingbeta- lenden thans de lieve cent van f 37000 per jaar kosten. Natuurlijk wilde de heer Vermeulen deze menschen zoo maar niet ontslaan, maar hij vroeg van B. en W. dat zij zouden medewerken om dat aantal te verminderen. Daartoe stelde de heer Vermeulen voor den post salarissen met f 1000 te verminderen,, waar de raad echter niet in meeging. Toch hopen wij dat Burgemeester en Wethouders en de raad in deze rich ting zullen willen gaan. Want met het aantal boventallige onderwijzers te vermeerderen, gaan wij geheel den verkeerden kant op. Want wat de een heeft, wil de ander straks ook en wie de boventallige onderwijzers der bij zondere scholen ook betalen moet, 't zij rijk of gemeente, tenslotte betalen wij ze toch weer, de belastingbetalers. De opmerking van den heer Landeweert, dat als er geen of weinig boventallige onderwijzers aan de bijzondere scholen zijn, wij dezen dan alvast hebben inge wonnen, is er zoo naast, dat deze van geen nadenken getuigt. Wij zijn tegenstanders van boven tallige onderwijzers, omdat wij er een verkeerd streven in zien. Een streven naar gemak. Is de onderwijzer of on derwijzeres niet erg lekker, wel, wat hindert het thuis te blijven, er zijn toch boventallige leerkrachten aan de school. Wij zijn voor een goede salariëering van onze onderwijzers, opdat zij een onafhankelijke positie kunnen beklee- den. Als opvoeders der jeugd hebben zij recht op een onbekommerd bestaan. Maai' dan ook mogen wij eischen de volle werkkracht. En hoeveel ont breekt daar tegenwoordig aan. Wij ge looven dat we bij vroeger tijd, toen de onderwijzer nog een zeer karig inko men had en hij zichzelf een armoelij der met etui boord om noemde, heel wat achter zijn. Toen werden er nog mannen en vrouwen gevonden, die hart hadden voor het onderwijs en liefde voor het kind. Wat is dat in onze egoistischen tijd sterk veranderd. Hoe herinneren wij ons niet de narigheid van het beloonen van een half of heel uur meer schooltijd, waarover ieder jaar weer aan in onzen raad werd ge debatteerd. En eerst de wet heeft daar een eind aan gemaakt. Vroeger voelden de onderwijzers voor hun leerlingen, leefden ze met hun mee, ja offerden zich vaak vooi hen op. Wij zelf herinneren ons onzen schooltijd als een blijden en gelukki gen tijd. 't Was een gewone lagere school, waarop we mochten gaan, maar de onderwijzers wedijverden om van 't onderwijs het beste te maken. Hoe vaak hebben we op deze 9-klassige school een onderwijzer twee klassen zien waarnemen, als een collega ziek was. Maar 't liefst herinneren wij ons den onderwijzer uit de hoogste klas. Deze hield buitengewoon veel van leer gierige kinderen. En als de 8 maanden om waren en de kinderen de school konden verlaten, vroeg hij waarom je nu al heen ging en of je van de school af moest. En als eenige jongens of meisjes dan zeiden dat ze gaarne wil den blijven, dan zei hij: „Wel, blijf dan!" Het lokaal was groot genoeg, er konden best twee klassen in geborgen worden. En zoo hebben wij het meege maakt, dat we met nog enkelen nog eens 8 maanden onderwijs hebben ge noten. Men me.ene niet dat het een re petitie was van de voorgaande 8 maan den, neen, de onderwijzer gaf ons an der, zwaarder werk, dat nieuw voor ons was. En toen deze 8 maanden voor bij waren, heeft hij enkelen, waarbij wij ook het voorrecht hadden te zijn, voor de derde maal gehouden. Nog zien we zijn droefheid, toen schrijver dezes na eenige maanden de school vertalen moest, wat had hij ons nog gaarne willen houden. Met dankbaarheid denken wij daar aan nog steeds terug en als wij ons dan herinneren wat er van deze jongens uit arbeiderskringen geworden is, dan zien wij een zendeling, een deurwaar der bij de belastingen, een bekend tee kenaar en anderen, die eervolle be trekkingen bekleeden. Wij durven gerust beweren dat deze liefde voor het onderwijs en voor het kind over 't algemeen zoek is. En dat betreuren wij ten zeerste. Of we er nu dan ook zoo beter aan toe zijn, nu alles meer up to date is, de scholen ruimer, de leermiddelen meer volmaakt enz.? Wij gelooven het niet. De liefde en de toewijding gaan boven alles uit. En als we nu weten een aantal boventallige leerkrachten te hebben en we hooren den heer Sluiters klagen, dat als op Santpoort een onderwijzer ziek is, de klas maar naar huis wordt gezonden, dan vragen wij toch: waar hebben wij ze eigenlijk voor? Deden we dan niet beter .die f 37000 uit te winnen? Het ging vroeger alles anders. Maar of 't nu alles beter gaat? Wij betwijfe len het. Op onze school gaf het hoofd gymnastiekonderwijs aan de grootste helft der klassen. En hoe gaf hij er zich aan en wat mochten de jongens hem graag. Tegenwoordig hebben wij af zonderlijke gymnastiekleraren. En zoo wordt alles geperfectionneerd en we gaan er niet op vooruit. Dat komt, omdat de ware toewijding er niet is. Hij, die houdt van zijn werk en rneer nog, hij, die houdt van kinderen, zal zich met liefde wijden aan zijn taak en niet zien op een uurtje, als 't het wel zijn van een kind betreft. Wat kan een onderwijzer veel zijn voor de schooljeugd en wat kan hij, als hij wil, er ook een plezier van beleven. Maar hoeveel onderwijzers geven zich nog in vrijen tijd aan de jeugd. Als we bedenken, hoe we daarnaar wel ge zocht hebben, komen we tot treurige ervaringen. Wij zouden 't niet kwaad achten, als de onderwijzers zich eens wat meer moesten geven, meer voor hun colle ga's en meer voor de kinderen. En waar vermindering van uitgaven een allereerste eisch is, zouden wij alle overtollige uitgaven ook voor het on derwijs willen afschaffen. Wij kunnen trouwens niet begrijpen hoe jonge menschen voldoening kunnen hebben

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1