in een werkkring, waar ze zich nooit ten volle behoeven te geven, ja, waar zo vaak het gevoel moeten hebben van overbodig te zijn. En er is volop werk, als ze 't maar willen zoeken. Ten nadeele van den heer G. aan den Velserduinerbuurtweg alhier is* een heerenrijwiel ontvreemd. Wat al niet een burenruzie kan be* slechten Twee buurvrouwen te Velseroord hadden voortdurend kibbelarijen. Om er een einc aan te maken en op zijn eigen erf vrij te zijn plaatste de man van een der vrouwen A. W. om het erf een schutting, aldus lezen wij in H. Dbl. Buurman J. P. S. was daar echter niet van gediend, op een goeden dag trapte hi; de schutting in elkaar. Wegens zaakbe schadiging, stond hij terecht. Waarom heb je dat gedaan informeerde de president. Bekl.Er was een vrouwenquaestie. Het intrappen van de schutting gaf daaraan een oplossing. Er was geen ander middel. President: Was dat een oplossing? Bekl.Ja, na dien tijd vielen er geen woorden meer. En de buurman van de bekl. W. beves tigde dat laatste. Het O. M. dat er nadruk oplegde dat 't nu al pais en vrêe is tusschen beide gezinnen, meende dat daarom met een kleine geld boete kon worden volstaan. Het vorderde f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Bekl. en get. verlieten te zamen de recht zaal, staken daarna een sigaar op, en gezellig keuvelende gingen ze naar huis. Inderdaad langs wonderlijken weg was hier de vrede bewerkt. VELSEN. Tegen een paar verlofhouders op Wijkeroog is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding der Drank wet, n.l. het verkoopen van sterke drank. Tegen een werd ook proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der lo- terijwet. A.s. Zondag zal in het Evangeli satiegebouw der Ned. Herv. Gemeente op Wijkeroog voor 't eerst Kinderkerk gehouden worden, die voortaan iede- ron Zondagmorgen van 1011 uur zal plaats hebben. In de Vrijdagavond gehouden jaarvergadering der Zondagschoolver- eeniging Math. 21: 16 b werden door secretaris en penningmeester de jaar verslagen uitgebracht, welke werden goedgekeurd. De penningmeester kon een batig saldo van f 92.75 vermelden. De aftredende bestuursleden, Ds. ,T. Ph. Egginlc en D. Pel, werden herkozen Wegens uitbreiding werd als bestuurs lid gekozen de heer H. Porck te Velser oord. Gedurened 1921 werd deZondag school door 485 kinderen bezocht. Begrafenis P. Vermeulen. Onder zeer groote belangstelling heeft Zaterdagmiddag op de begraaf plaats De Biezen de teraardebestelling- plaats gehad van den heer P. Vermeu len, oud-hoofd der Chr. School te Vel seroord, oud-lid der Prov. Staten enz. Achter de lijkbaar, die door kerke- raadsleden van de Geref. Kerk alhier grafwaarts gedragen werd, gingen de putaties van het bestuur der Chr. School te Velseroord, van de kerkera den der Geref. Kerken te Velsen, Vel seroord en IJmuiden, van de Ant. Rev. Kiesvereeniging, waarvan de overle dene eere-voorzitter was, van het Bur gerlijk Armbestuur, de afd. Velsen van het Witte Kruis enz. Onder de aanwe zigen merkten wij nog op wethouder Handgraaf, de lieeren Seevers en Van Popta, hoofden van Chr. Scholen te IJmuiden, vele onderwijzers, Notaris Boerlage enz. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten, trad allereerst ds. J. D. Boer- koel, Geref. pred. alhier, naar voren. Deze zeide dat aan de groeve van dezen man, wiens leven zoo ontzaglijk rijk was, het niet mogelijk is in een enkel woord dit leven te schetsen. Dat zou de heer Vermeulen ook niet gewild hebben, want zijn wandel is altijd in bescheidenheid geweest. Spr. wil dan ook vertolken, wat hem dit graf zegt. Men vraagt zich wel eens af of Gods kracht nog in de mencshen werkt. We weten wel dat God vroeger mannen als Mozes en Paulus heeft verwekt en dat Hij, als er afval was Zijn profeten zond Maar dat is alles zoo lang geleden. Wanneer men thans vraagt ,waar is de kracht Gods, dan mogen wij blijde wijzen op den heer Vermeulen. Dat was een man, die aangeraakt was door Gods kracht. Toen hier nog alleen maar grondwerkers woonden, om het kanaal te graven, liet hij een betere positie in den steek, om hier zijn moei lijk werk te beginnen. Een werk, dat zoo vaak bespot werd in een plaats, waar veel meer kroegen waren dan kerken. Deed hij het om het loon of om invloed? Neen, want zijn gemoed was juist zoo zacht en teer. Om succes? Neen, want hij zaaide, niet wetend of het zaad opschieten zou. 't Lag niet aan iets van hemzelf, hij was aangeraakt door de kracht Gods en bezield door de liefde van Christus. Dit maakte hem zoo bescheiden. Hij had God lief, omdat God hem liefhad en dit maakte hem zoo sterk en ook zoo mild voor anderen. Veel moest hij strijden, maar met een ieder heeft hij steeds zachtmoedig omgegaan. Hij streed ook mee den kerkelijken strijd en koos voor de doleantie, maar hij deelde in ieders lot en hij bleef een waardig lid van de Algemeene Christ. Kerk. Hoe vaak heeft hij op den kansel een woord van bemoediging en troost ge sproken en ook op straat en in de hui zen liet hij zijn licht schijnen. Hoevelen kenden hem en een enkel woord van hem deed zoo veel. Hij heeft waarlijk het beeld van Christus in zijn leven ge dragen. Ds. G. J. Wissink sprak namens de Geref. Kerk te Velseroord, die de heer Vermuelen ook zoo vaak heeft gediend. Hij heeft hier een werk gedaan, dat wij niet genoeg kunnen waardeeren. De heer T. van Popta sprak namens de Geref. Kerk van IJmuiden. Om den heer Vermeulen te schetsen, moet men van de oude garde zijn, sprak deze. Spr. wees er op wat de heer Vermeulen voor IJmuiden is geweest. Hij was de samenbindende kracht, die allen steunde en leidde. Toen er op IJmui den nog geen Chr. School was, kwam hij Zondags door de duinen daarheen en hield er Zondagschool, bezocht daarna de gezinnen en was veler trots en steun. Hij zocht ook het poldervolk op, de menschen in de keeten, ja zelfs de danshuizen ging hij binnen en ge tuigde onder het ruwste volk van zijn geloof. Zijn arbeid heeft vrucht gedra gen, uit een plantje zijn gegroeid drie Geref. Kerken, meerdere Chr. Scholen zijn gekomen, de Ant. Rev. Partij heeft hij hier georganiseerd en opgebouwd. Wij jongeren maaien met verheuging, wat hij gezaaid heeft, maar nu mag hij de eeuwige vreugde smaken. Aan ons is de taak zijn voorbeeld te volgen. De heer J. H. Unger van Santpoort herdacht als voorzitter van het Witte Kruis, wat de heer Vermeulen voor de Vereeniging was geweest, waarna de de heer G. Ritskes sprak namens het bestuur der Chr. School te Velseroord, die zeide dat niet was te benaderen het werk, dat de heer Vermeulen daar ge durende 45 jaar had verricht. Toen in 1870 de schoolopziener in zijn houten school kwam, stond deze verwonderd en schreef spontaan een loffelijk ge tuigschrift voor het onderwijs, dat daar gegeven werd. De heer J. P. Nauta, schoonzoon van den overledene, dankte ontroerd voor een omgang van 36 jaren met de over ledene. Op verzoek van Ds. Boerkoel zongen de aanwezigen een der lieve lingsliederen van den overledene, ni. het 4e vers van den Avondzang (lioud ons gemoed voor U bereid), waarna de predikant met dankgebed eindigde. De oudste zoon, de heer F. P. Ver meulen, sprak daarop namens de fami lie woorden van dank, allereerst tot ds. Boerkoel, tot den Kerkeraad van Wijkeroog, die zijn vader met eigen handen ter laatste rustplaats wilde brengen, tot het bestuur der Chr. School te Velseroord, dal nog bij het leven van zijn oud-hoofd dankbaarheid in daden toonde, tot allen, die hun be langstelling toonden en vooral tot de velen, die door hun vriendschap den levensavond van den overledene zoo liefelijk hadden gemaakt. Ontroerd verliet de groote schare den doodenakker en wij gingen heen met de overtuiging een man te hebben achtergelaten, die in de laatste halve eeuw zeker de beste en edelste onder ons is geweest. In het sinds geruimen tijd leeg staande perceel Rijksstraatweg 38, eer tijds bewoond door den heer Gerritsen, wordt een woningbureau gevestigd. SANTPOORT. De Haarlemsche rechtbank ver oordeelde J. P. II. en M. P. K., beiden te Jan Gijsenvaart, bij verstek, wegens strooperij, gepleegd door 2 vereenigde personen, ieder tot een geldboete van f 20 of 10 dagen hechtenis. Aan den heer L. H. Rings alhier is door de Genie opgedragen het één jarig onderhoud van de militaire ge bouwen en werken van het zuidelijk gedeelte van het Westelijk front dei- stelling Amsterdam voor f 28000; idem van de militaire gebouwen en werken van het zuidelijk front der stelling Am sterdam voor f 17400; idem van het ge deelte van het westelijk front dezer stelling bij IJmuiden voor f 10500; idem van de militaire gebouwen en werken te Haarlem, Overveen en Schoten voor f 25500. In de laatste vergadering van de afdeeling Santpoort-Bioemendaalder Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Alc. Dranken werden de jaarverslagen door secretaresse en penningmeester uitgebracht. Besloten werd een too- neelclub op te richten. Ook zal getracht worden een jeugdbond op te richten. üp 14 Februari zal een gezellige bij eenkomst worden gehouden. VISSCHERIJ. De Zeevisscherij In December. Ook in December werd, naar de Vis- scherij-inspectie ons mededeelt, de zee visscherij minder druk beoefend, dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Hoeveelheid en opbrengst van de aan gevoerde visch bedroegen volg<ms voorloopige opgave 5.303.000 K.G. en f 1.376.200 tegen 10.087.000 K.G. en f 2.740.100 in December 1920. De treilvisscherij ondervond nogal belemmering door slecht weer. Zij werd door veel meer stoomtreilers uit geoefend, dan in dezelfde maand van 1920. Namen er toenmaals n.l. slechts 75 aan deel, thans was hun aantal 121. Daar einde December 143 stoomtrei lers waren ingeschreven, waren er dus nog slechts weinig buiten bedrijf. Uit sluitend in Engeland hebben 4 (voor verleden jaar December 77) dezer vaar tuigen gemarkt en gedeeltelijk hier te lande, gedeeltelijk in Engeland 48 (vorig jaar 29). De vangsten, welke onze stoomtreilers hier te lande aan voerden, waren weer niet groot, n.l. ge middeld p. reisd. 582 Kg. tegen 1280 kg. in Dec. v.li. vorige jaar. De vischprijzen waren echter betrekkelijk hoog, zoo dat de besommingen, hoewel aanmer kelijk lager dan in December 1920, naar verhouding van de gedaalde be drijfskosten toch bevredigend waren. Zij bedroegen gemiddeld per reisdag f 351 tegen f 658 in December 1920. De hoeveelhed en opbrengst der visch, door onze stoomtreilers hier te lande aangevoerd, bedroegen 1.779.700 K.G. en f 733.600. In strijd met de orders van de Duitsche reederijen bleven nog Duitsche stoomtreilers hun visch te IJmuiden aanbrengen, zoodat tenslotte de Duitsche reederijen aan den Direc teur van 't Staatsvisschershavenbe- drijf aldaar het verzoek richtten de visch hunner schepen daar niet meer te verkoopen. Groot was de aanvoer door deze schepen intusschen niet hij bedroeg slechts 157.000 K.G. Er namen wel minder motor- en zeil- kustvisschers, doch meer zeiiloggers aan de treilvisscherij deel, dan in De cember van het vorig jaar. De visscherij door deze vaartuigen ondervond in het bijzonder last van het slechte weer. De uitkomsten van hun bedrijf lieten dan ook te wenschen. De zeiiloggers vingen gemiddeld per reisdag 132 K.G. tegen 193 in December 1920, de motorkustvisschers en zeil- kustvisschers per reis respectievelijk 226 en 133 K.G. tegen 240 en 162 K.G. in December van het vorige jaar. De ti eil- visseherij door de sleepbooten en der gelijke en motorloggers uitgeoefend, en de visscherij met de zeevisehzegen was van weinig beteekenis. Aan de beugvisscherij namen 15 vaartuigen deel, waarvan 5 stoombeu- gers, 9 zeilbeugers en 1 motorkustvis- scher, tegen 8 vaartuigen, waarvan 6 zeilbeugers, 1 motor- en 1 zeilkustvis- scher in December 1920. Deze visscherij ondervond veel be lemmering door het slechte weer, zoo dat de uitkomsten van de stoombeu- gers slechts zeer matig en die van de zeilbeugers ongunstig waren. De totale hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde visch bedr. 74.000 K.G. en f 44.900 (43.000 K.G. en f 39.700 in De cember 1920). De drijfnetvisscherij op haring werd deze maand geheel geëindigd. Er na men nog 122 vaartuigen aan deel, waarvan 16 stoom-, 13 motor- en 93 zeiiloggers, tegen 370 vaartuig., waar van 27 stoom-, 20 motor- en 260 zeiilog gers in dezelfde maand van 't vorig jaar. De vangsten bleven slecht en de prijzen laag, zodat de visscherij ook deze maand weinig opleverde. Gemid deld per reisdag bedroegen de hoeveel heid en opbrengst der aangevoerde visch respectievelijk voor de stoomlog- gers 1318 K.G. en i' 200.— (1528 K.G. en f 351 in December 1920), voor de mo torloggers 913 K.G. en f 148.- (1157 K.g. en f 263 in December 1920), van de zeil- oggers 615 K.G. en f 104 (884 K.G. en f 201 in December 1920). Engelsche drifters hebben nog 14.000 K.G. versche haring, opbren gende f 43.700, aangevoerd. Gedurende de week van 19 t/m. 25 Januari 1922, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen: 77 Holland- sche-, 1 Duitsche stoomtrawlers, 2 mo tor-, 41 zeiiloggers, 6 stoombeugers, 5 sloepen en 11 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: van 513.— tot 4132.— Stoomtrawlers Hollandsche Duitsche van tot 3385.— Motorloggers 778.— 782.— Zeiiloggers 36.— 1162.— Stoombeug. 1379.— 3003.— Sloepen 451.— 1258.— terwijl de Kustvisschers totaal f 3207.- besomden. De aanvoer bestond uit 392326,— K.G. trawlvisch en 33435.K.G. beugvisch. De totaal opbrengst bedroeg f 245499,16 DE STOOMWET. Het Bestuur van de Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigeu te IJmuiden heeft in een adres aan de Tweede Kamer te 's Gravenhage ad- haesie betuigd aan het adres van het Bestuur der Vereeniging van Neder- landsche Werkgevers dd. 12 December 1921, inzake het ontwerp Wet tot wij ziging van de Stoomwet en zegt o.a. in dat adres het volgende: In aansluiting aan de argumenten in het bedoelde adres vermeld en wel ke door ondergéteekend Bestuur ten volle worden gedeeld, meent onderge- teekende er de aandacht van Uwe ver gadering nog op te mogen vestigen, dat de visscherij voor haar aanvoer geheel is aangewezen op verkoop in publieke markt en ergo niet in staat is de ver koopprijzen te verhoogen met de meer dere kosten, die hierdoor aan het be drijf worden opgelegd, terwijl het be drijf zelf onmogelijk meerdere lasten kan dragen. Bovendien meent ondergeteekende dat er alle aanleiding is te vreezen voor eene belangrijke verhooging dei- kosten van de uitvoering van de Stoomwet, wanneer de kosten niet lan ger worden betaald door het Rijk maar door de bedrijven, aangezien er dan van de zijde van het Rijk geen finan cieel belang meer bestaat om de uitga ven tot het noodigste te beperken en, tegen het maken van grooter kósten minder wordt opgezien, wanneer deze toch tenslotte kunnen vvörden ge bracht ten laste van de bedrijven. liet is mede op deze gronden dat het Bestuur van de Vereeniging van Ree ders van Visschersvaartuigen U eerbie dig verzoekt het ontwerp van Wet tot wijziging van de Stoomwet te willen verwerpen. Uit Christiansund word: gemeld, dat de haringvisscherij gisteren uitstekende resultaten heeft opgeleverd. Een groot aantal stoombooten keerde terug met vangsten varieerende van 70 tot 600 H. L. In het geheel is er gisteren meer dan 10.000 H.L. haring te Christiansund aangevoerd. Bij den verkoop was de prijs in den aanvang 35 kronen per 1 H L., maar ze daalde later tot 20 kronen. SCHEEPVAART. In de week van 23 tot 30 Januari zijn alhier uit zee binnengekomen 47 stoomschepen en 1 sleepkraan en naar zee vertrokken 52 stoomschepen en l zeelichter. Velsen. Vertrokken 24 Januari: Hansa, st., Amsterdam; restant-la ding; Faxfleet, st., Blyth, ledig; 26 Ja nuari: Trude, St., Grangemouth, ledig; 28 Januari: Grossherzog Friedrich Frans IV, st., Methil, ledig. WATERSTANDEN IJMUIDEN. Febr. 1922 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m n.m. 2 6.14 6.27 1.51 2.11 3 6.50 7.07 2.23 2.44 4 7.30 7.49 2.56 3.21 5 E.K. 8.14 8.43 3.36 4.05 6 9.12 9.49 4.26 5.02 7 10.24 11.08 5.34 620 8 11.43 6.58 7.43 SPORT. De Noordhollandsche- Athletiekbond zal in Maart a.s. te IJmuiden een veld loop organiseeren in 3 afdeelingen, waarbij de Turnvereeniging „IJmui den" de voorbereidingen zal treffen. De te loopen afstanden zijn zoo mo gelijk 5, 3, 5 en 2 K.M. In navolging van den veldloop der II.A.V. het vorig jaar bij Kraantje Lek zullen, behalve medailles en kunst voorwerpen voor de eerstaankomen- den, diploma's worden beschikbaar ge steld voor hen, die binnen den nog na der aan te geven tijd aan de eischen voor dezen wedloop voldoen. Teneinde vooral de nieuwelingen en hierbij heeft men vooral het oog op de turners en de voetballers gele genheid te geven eenigen tijd te oefenen in de maand Maart voor dezen loop gekozen. Zondag 22 Januari werd te IJmuiden een bespreking gehouden tusschen de vertegenwoordigers van den N.II.A.B. de heer E. C. Theimert uit Zaandam en P. Spaarwater uit Amsterdam met den voorzitter der T. V. „IJmui den" den heer A. W. Driessen Jr. en de athletiekcommissie van T. V. IJ. Daar deze bespreking tot een gunstig resultaat hebben geleid is het door gaan verzekerd. Te IJmuiden wordt op een groote deelname gerekend. De omstreken van IJmuiden leenen zich uitstekend voor het vaststellen van een mooie route door geaccidenteerd terrein. Kennemer Ed. IJMUIDEN. Door een aantal heeren is alhier deze week opgericht een christelijk mannenkoor. De repetities van dit koor zullen plaats vinden in de Groen van Prinsterer-school aan het Ko ningsplein alhier. Als directeur van dit nieuwe koor zal optreden den heer P. Kroon onder wiens leiding men direct flink kan be ginnen zich te oefenen op het moeilijke, terrein van den mannenzang terwijl nevens deze als voorloopig bestuur zullen optreden de heeren W. Beerem en W. v. d. Berg. Maandagavond had de Christe lijke Jongemannen Vereeniging, alhier in haar gebouw een openbare propa- ganda-vergadering uitgeschreven die vrij goed bezocht was. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer L. P. Tismeer ver kreeg de algemeen secretaris voor het groote-stadswerk in het Nederlandscli Jongelings Verbond, Ds. Adriani, het woord om te spreken over „De Bonds- idee." De spreker schetste hoe in de vo rige eeuw de Chr. Jongelings-Vereeni- gingen ontstaan zijn en vooral in Lon den, onder de leiding van Sir George Williams tot groote uitbreiding kwa men. De werkwijze van deze, toen nog jonge winkelbediende, bestond vooral daarin dat hij zijn collega's, in dezelfde zaak werkzaam, niet alleen wees op de moreele en zedelijke gevaren welke hun levenswijze in de wereldstad meebracht maar ook dat hij ze telkens om zich heen vergaderde en met hun den bijbel las zoo goed als hij ze wees op de mogelijkheden hun maatschap pelijke positie te versterken. liet Nederlandsch Jongëlings-Ver- bond tracht nu deze werkwijze na te volgen in haar groote-stadswerk dooi de dikwijls alleenstaande jonge man nen, onder de belichting van de Heili ge Schrift, sterker te maken in hun strijd voor hun geestelijk en maat schappelijk bestaan. De spreker eindigde met de aanwezi gen op te wekken dit werk, zooals het ook hier door de plaatselijke afdeeling geschiedt, naar vermogen te steunen. De vergadering werd opgeluisterd door muziek van de sectie voor kamer muziek, welke sectie sinds haar eerste optreden deze winter bleek flinke vor deringen in het samenspel gemaakt te hebben. Na het vertrek van den spre ker huldigde de voorzitter, namens de gansche vereeniging, mej. Dina Post die thans 12V2 jaar in het gebouw haar dienst verricht. Als aandenken werd deze trouwe dienaresse een zilveren lepel en vork aangeboden met de wensch dat zij nog geruimen tijd deze taak mag vervullen. Zoo eindigde de propaganda-avond in een genoegelijk samenzijn met jubileumstemming en tiet was bij elven toen er met gebed ge sloten werd. Te Rotterdam is opgericht Oebr. Mühring's Scheepvaart en Handel Maat schappij met een kapitaal van f 100.000. Tot directeuren zijn benoemd de heeren 3. C. Miihring en J. G. Mühring, vroeger alhier. De Staatscourant bevat de gewijzigde statuten der Zeevisscherij Mij. „De Elf 3rovinciën" alhier. De stoomtrawler Victor IJ.M. 149 van de Ned. Stoomvisscherij Mij. alhier is te Grimsby binnengesleept. Men gelooft dat de Victor schroef en roer verloren heeft. Het schip gaat in het droogdok aldaar. Burgerlijke Stand Velsen Bevallen: C. G. Meinema-v. Leeuwen, d.; M A. Waardijk-Bleeker, z.; A. E. Hen- drickx-Verheiden, d.; T. Schaap-Bot, z.; J. A. Lute-Borgstijn, z.; J. A. Snakenbroek- Moen, z.; S. Feitsma-de Koning, z.; M. Blink- hof-Lettinga, z. Ondertrouwd J. Ham en J. H. Zwaaij. Overleden: E. Gerdessen, 66 j. vr. v. L. Meijer.; T. Zwaan, 72 j. weduwe vanj. Visser.; W. Mertens, 3 maanden.; A. L. Hart, 19 j.; C. M. Butter, 7 maanden

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2