ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Yemhynt Woensdags m. Zaterdags Uitgave vaa Naanl. Yeaa. Uitgevers W&. „Uaealéea" DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE' BLADEN. EERSTE BLAD. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. OFFICIEEL. HINDERWET. OPGAVEN VAN CANDIDATEN, welke opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat. VAN DEN WAGHTTOREN. !w 27 Zaterd&g 4 Februari 1922 7© iJ MUIDER AboimememtsprjjB i fl.— per 3 nu&aden, basso per post 1186 AbOKmemeaten worde* jung**o*seis ket Bureau «u 6$ de Ageaten. Tot plaatsing va* advertentië* van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gercektigd ket Advertentie bureau P, F. C. BOELSE, IJMUI®EN. Advertentiën uiterlijk in te zendea W0ENS6AG tot 9 uur v.ss- m VRI7AAG tot 4 uur a.K. A.^RES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N, V. Drskksriy Siajswsl, Willamaplsis 11, Telefoon Ingesonde mededeelingen 40 cta. per regelAdvertentie* van 11 en m. 6 regels f 1.—, iedere regel meer 80 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 6 regels f 1.85, iedere regel meer 85 ets. Kleine advertenties en familieberichte» zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bi] vooruitbe taling, van 1 t. en si. t regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prQzen berekend, Advertenties „alras bur. v. d. blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprQzen worden met 5 et*, verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt de ver zoeken met bijlagen van de N. V. Ijsfabriek voor de Vischiiandel- vereeniging te IJmuiden om vergunning tot plaatsing van een veerhamer in de smederij op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, aid. IJmuiden Sectie I. No. 2446, aan de Verlengde Kanaalstraat; N. V. Zuid-Hollandsche Noordzeevis- scherij „Hollandia" te Vlaardingen om ver gunning tot oprichting van een kuiperij op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afd. IJmuiden Sectie L. No 805, plaatselijk bekend M'ddenhavenstraat Cj no. 72 N. Huising te Velseroord om vergun-f ning tot oprichting van een broodbakkerij I op het perceel kadastraal bekend Oemeente Velsen, afd. IJmuiden Sectie M. No 946. Op Woensdag, den 15 Februari 1922, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeente- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voor ts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 1 Februari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, Rijkens De Secretaris, Th. J. Wijnoidy Daniëis. VERKIEZING Commissie uit de ingezetenen, als bedoeld in art. 131 der Gemeentewet krijgbaar. Op die formulieren is ver meld het voor de candidaatstelling ver- eischte aantal handteekeningen van kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering der opgaven moet ge schieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben on derteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afge geven. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering art. 151 (oud) der Kieswet, luidende als volgt; llij, die cene opgave, als bedoeld in artikel 51 (oud) inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waar voor de inlevering geschiedt, u-rwijl zonder die handteekeningen geen vol doend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste DRIE MAANDEN of een geldboete van ten hoogste HONDERD TWINTIG GUL DEN. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende, dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering be stemde opgave, bedoeld bij artikel 51 (oud), heeft onderteekend. Velsen, 27 Januari 1922. De burgemeester voornoemd, Rijkens. HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 uur, Willemsheekweg 42, Velser oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat op Donderdag, 16 Februari aanstaande, zal plaats hebben de ver kiezing van 19 leden van de Commis sie uit de ingezetenen, als bedoeld in art. 131 der Gemeentewet, aan welke Commissie zal worden voorgelegd een door de Gedeputeerde Staten van deze provincie gemaakt ontwerp van wet tot wijziging van de grenzen dei- gemeenten Haarlem, Velsen, Bloemen- daal, Heemstede alsmede Haarlem- merliede en Spaarnwoude en ophef fing der gemeenten Schoten en Spaarn- dam. Op dien dag kunnen, van des voor middags negen tot des namiddags vier uren, ter secretarie der gemeente bij den Burgemeester worden ingeleverd Formulieren voor de opgaven zijn van af heden tot en met den dag der verkiezing ter secretarie kosteloos ver KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en wethouders van Velsen maken hekend, dat de gelegen heid tot kostelooze inenting en herin- enting zal zijn opengesteld in: a. do afdeeling IJmuiden op Dins dag 7 Februari a.s., dos namid dags 4 uur, in do m.u.l.o. school A te IJmuiden; b. de afdeeling Velseroord op Dins dag li Februari a.s. des namid dags 4 uur in de o. 1. school D te Velseroord; c. de afdeeling Velsen op Dinsdag 21 Februari a.s. des namiddags 4 uur in de o. 1. school E te Velsen; d. de afdeeling Wijkeroog op Dins dag 28 Februari a.s. des namid dags 2 uur in do o. 1. school G te Wijkeroog; e. de afdeeling Santpoort op Dins dag 7 Maart des namiddags 2 uur in de o.l. school F te Sant poort- Voor een juiste vormeldng in de vac- cinebewijzen van de namen en geboor tedatums der kinderen, is het ge- wenscht, dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. Velsen, 20 Januari 1922. Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, Th. J. Wijnoldv Daniëis. de burgemeester, Rijkens. De Jong-Friesche Beweging. Friesland staat in ons land bekend als de meest aparte provincie. Een vreemde moet. er wennen aan het eigenaardige, stugge, gesloten volkska rakter. Hij vindt er voor een deel ook andere volksgewoonten. En hij hoort er een taal spreken, waarvan hij nau welijks een woord verstaat. De Friezen zijn ook niet vrij van volkstrots; ze spreken wat minachtend over de stads lui, die geen echte Friezen meer zijn, ten minste de Friesche taal niet meer gebruiken. Voorts zijn ze overtuigd een pittiger volk te zijn dan de Hollanders, dat zijn de bewoners der andere pro vincies. De laatste jaren is sterk gegroeid de beweging der Jong-Friezen, die zich door groote geestdrift en groote werk kracht onderscheidt. Ze draagt niet een eng provincialistisch karakter; in tegendeel wordt in den laatsten tijd de internationale geest op den voorgrond gesteld en wil deze beweging zich wij den aan de gansche menschheid. Haar leider I). Kalma is een profetische na tuur, die weet te bezielen en ook een man van niet geringe letterkundige ta lenten .Hij houdt niet van zachte woor den en kan onbarmhartig te velde trek ken tegen de Oud-Friezen, die zich voornamelijk op de beoefening der Friesche taal toeleggen en die in hun poezie licht tot sentimentaliteit en in hun proza vaak tot een weinig voorna men humor vervallen. De Friesche li teratuur was in de jaren voor de Jong- Friesche beweging niet gekleurd door schoonheid noch bezield door waar heid; het was, enkele uitzonderingen daargelaten, van weinig waarde. Niet veel meer dan gemoedelijk of leuk volksgesehrijf. De Jong-Friezen hebben daarin verandering gebracht. Zij heb ben bewezen te kunnen critiseeren maar ook te kunnen scheppen. Ze heb ben het instrument hunner taal, dat misbruikt werd als een mondharmoni ca, waarop wat deuntjes gejengeld kunnen worden, doen hooren als een viool met de edelste tonen. In een uitgaafje van de Hollandia- Drukkerij heeft Fr. Okkinga de Jong- Friesche beweging geteekend. Hij tee kent de Friezen als een volk van groote ingekeerdheid, dat weinig spreekt en zijn tragische conflicten liefst in zich zelf uitvecht. Hij prijst de Friesche taal, die in den volksmond krachtig en forsch is, in dien der zangers rijk en vloeiend als donker, bruisende stroo men en onuitputtelijk rijk aan nuanses In het Friesch volksleven noemt de idee een groote plaats in, wat soms tot gedoordraaf op een onbeduidende ge dachte, soms tot den strijd voor een diep-menschelijk ideaal wordt. Een jong bezield schrijvers-geslacht is opgegroeid, dat nog niet door con ventie ingetoomd, zijn idealen iuid- stemmig propageert, waardoor de ge ïsoleerdheid van den Frieschen schrij ver verbroken wordt en de gelijkgezin den elkaar ontmoeten. De Jong-Friesche beweging richt zich op de vernieuwing dor literatuur, de verbinding der jeugd aan een eigen Friesch ideaal en do verheffing van het Friesche geestesleven tot een uiting- van wereldcultuur. Haar organisatie is vrijwel een sterk levend centrum van volksontwikkeling. Zij beteekent voor Friesland een groote, voor de we reld een kleine winst; zij heeft Fries land ingeleid in de cultuurrij der vol keren, maar tevens het ideaal der menschheid hoog en beheerschend bo ven het kleine land der sterke idealen gesteld. Zoo teekent de heer Okkinga de Jong- Friezen en hun streven. Het is zeker een geestelijke opleving voor vele jon geren, die ook niet. vrij is van jeugd gebreken. Het opkomende geslacht is ook hier niet. altijd rechtvaardig tegen over het oudere geslacht. Ook lijdt de jeugd licht aan overschatting van eigen kracht en stelt zich haar idealen te weidsch en te hoog. Maar toch valt niet te ontkennen, dat door de Jong- Friesche beweging uitnemende talen ten aan het werk zijn gezet en op den voorgrond zijn gekomen en dat door deze beweging vele jongeren buiten den kring van hun directe belangen en hun vermaken gaan wijden aan een geestelijke en zedelijke ontwikkeling, die tot de edelste volkskrachten be hoort. Provincialistisch is de beweging niet, maar wel leert ze, dat de liefde voor eigen taal en het behoud van eigen volkskarakter medewerkt, om het beste, dat in den mensch zit, tot ontplooiing te brengen. De Jong-Frie zen hebben de beweging gemaakt, maar de beweging maakt ook de Jong- Friezen. Alcpof woningen. De strijd om de alcoofwoning wordt vooral in Rotterdam gevoerd. Minister Aalberse heeft gewaakt, dat de wo ningnood niet tot woningverslechte ring zou voeren en daarom de regee- ringssubsidie onthouden voor wonin gen met slaapgelegenheid, waar en de lichtschepping en het vontileeren naar zijn oordeel onvoldoende zijn. Dat geldt van de alcoven, waartegen dan ook in het algemeen gezondheids commissies en doktoren adviseeron. De alcoofwoning is echter goedkooper en kan thans voor f 4000 gebouwd wor den. Wat is nu beter geen woning of samenwonen met meerdere gezin nen onder een dak, of een alcoofwo ning? Do vraag, zoo gesteld, is makke lijk te beantwoorden. Maar men kan ook deze vraag stellen, wat is beter, dat de woningnood wat langer duurt, maar zeer in het belang van de gezond heid in alle nieuwe woningen een hy giënisch ingerichte slaapgelegenheid komt? Nu wordt de vraag moeilijker. Zij, die over deze vraag strijden, overdrijven aan den eenen kant in hun veroordeeling van iedere alcoof, maar aan den anderen kant ook in afkeuring van afzonderlijke slaapkamertjes, waar licht en lucht direct in kunnen komen. Ga maar eens een vollen neus halen in de moderne, kwalijkriekende, eeuwig gesloten blijvende slaaphokjes, zoo raadt een advocaat van de alcoven aan. Nog sterker overdrijft Dr. van Dort Kroon van Zaltbommel. Hij noemt al het gepraat over het onhygiënische van bedsteden gelenter en is overtuigd, dat al zijn collega's het met hem eens zijn. Het is toch mogelijk uit krotten kinderen te zien puilen met dikke, roodc toeten en heldere kijkers. Vol gens de theorie zou er onder die men- schen veel ziekte moeten heerschen. Dan zou daar de griepepidemie veel ernstiger moeten verloopen. Dan zou men daar oen schrikwekkend aantal tuberculoselijders moeten vinden. Maar niets van dat alles is waar, verze kert de dokter. Hij schrijft: „Ik heb lui gekend op de dorpen, die stokoud geworden zijn en liefst met dichte bedsteedeuren sliepen. Is ons voorgeslacht, dat ongeveer allemaal in bedsteden sliep, zoo ziekelijk geweest? En zijn menschen, die in ledikanten slapen, zooveel fleuriger dan bedste- delingen?" Leuk is dit alles wel, maar is het ook juist en wetenschappelijk? Er zijn menschen honderd jaar oud geworden, die alleen als zuigeling een paar maal geheel gewasschen zijn, die een liter jenever en een pond tabak per week noodig hadden, die in een lekke woon schuit woonden en in een soort lade daarin sliepen? Is dat alles dus ge zond? Heeft de hygiëne ons geen groo te diensten bewezen, door haar aan prijzing van frissche lucht en zonne schijn en is het ook daaraan niet voor namelijk te danken, dat de gemiddelde levensduur voortdurend stijgt? We mogen het wel, dat iemand eens luchtig over alle theorie heendanst, als deze dokter doet en met een paar dikke beweringen zich afmaakt van de waarschuwingen der wetenschap. Maar een geneesheer moest dat niet doen. Hij moet voorzichtig zijn met, zijn gezag. Immers allicht zal men zich om de allereerste regelen der gezondheids leer niet bekommeren, als men zich daarbij beroepen kan op een dokter, den man immers, die het weet. Een goed ingerichte alcoof zouden we verkiezen boven een slecht slaap kamertje. Maar in het algemeen ver kiezen we een kamertje, waar de zon en de lucht direct toegang vinden en een ledikant boven een bedstede, die bij het ontwaken zeker altijd eenigs- zins naar „menschenvleesch" ruikt. De Zaltbommeler geneesheer zal ook bij niet veel cojlega's instemming krij gen voor zijn plompe beweringen. UIT DE GEMEENTE. DE NIEUWE LEERPLICHTWET. Voor de ouders. Ieder, die eenig inzicht heeft in het onderwijs, zal begrijpen, dat schoolver zuim een kwaad is, dat niet genoeg be streden kan worden. De meeste ouders vatten wel, dat het in het belang van hun kinderen is, als zij deze geregeld naar school sturen, maar er zijn er ook, die er geen been in zien hun kroost thuis te houden voor allerlei wissewasjes ot kleine diensten in de huishouding; zij begrijpen blijkbaar niet, dat ze daarmee hun kinderen te kort doen. Maar niet alleen hun eigen kinderen, ook de andere leerlingen der klas worden gedupeerd, liet onderwijs wordt noodeloos opgehouden en boven dien wordt den onderwijzer zonder noodzaak moeite veroorzaakt, daar deze later met de wegblijvers het ver lorene zal willen inhalen. In 1898 kwam Minister Goeman Bor- gesius met een wetsontwerp om de ouders, die zelf hun plicht niet vol doende begrepen, te dwingen hun kin deren geregeld naar school te sturen. Deze Leerplichtwet werd in 1900 dooi de Tweede Kamer aangenomen en trad 1 Januari 1901 in werking.. Gedurende de 20 jaar, dat deze wet van kracht is geweest, zijn verschillen de gebreken aan het licht gekomen en het gevolg was, dat zij nu is gewijzigd. Met 1 Januari 1922 is de nieuwe wet in werking getreden en het kan zijn voordeel hebben, dat in de IJmuider Courant hieromtrent het een en ander wordt medegedeeld, zoodat de ouders van schoolgaande kinderen van enkele der voornaamste bepalingen eenigs- zins op de hoogte worden gebracht. Ik zal daarvoor de belangrijkste ar tikelen uitkiezen on deze, zoo noodig, van een kleine toelichting voorzien. Art. 1 zegt, dat de vader, de moeder, de voogd en de persoon, bij wien een kind inwoont, ieder voorzoover hij daarvoor aansprakelijk kan worden gesteld, verplicht zijn zorg te dragen, dat aan dat kind gedurende den tijd en overeenkomstig de regelen, in de Wet gesteld, voldoende lager onderwijs wordt verstrekt. Deze verplichting wordt door hen nageleefd door te zor gen, dat het kind als leerling eener L.S. wordt ingeschreven en dat het na de plaatsing die school geregeld bezoekt, of door te zorgen, dat het kind voldoen de huisonderwijs ontvangt. Dit schoolbezoek vindt geregeld plaats, indien GEEN schooltijd ZON DER GELDIGE REDEN wordt ver zuimd. De leerverplichting vangt aan uiter lijk zoodra het kind 7 jaar is en eindigt, indien het kind 7 jaren (dus niet meer 6, zooals totnogtoe) leerling eener L.S. is geweest en alle klassen heeft door- loopen, of, zoo het kind een of meer malen is blijven zitten, zoodra het- de klasse heeft doorloopen, waarin het bij het bereiken van den 14-jarigen leeftijd was geplaatst, (dus niet meer 13. zooals vroeger). Gaat een kind al voor zijn 7e leer jaar naar school, zooals wel in den re gel het geval zal zijn, dan vangt de leerverplichting aan, zoodra het kind is geplaatst. Hij, die zijn kind dus tusschen het 7e en 14e levensjaar niet op een L.S. doet gaan of geen huisonderwijs doet geven, of die zijn kind niet geregeld de school laat bezoeken, maakt zich schuldig aan overtreding der Wet. Kinderen van schippers, kramers, e.d. moeten naar school worden gezon den, zoodra zij langer dan 8 dagen in eenzelfde gemeente verblijf houden.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1