IJ mu id er Courant Zaterdag 4 Febiuari Tweede blad UIT DE GEMEENTE. Het uitbreidingsplan. Vervolg. Van deze breedte zijn hiervan ver scheidene aanwezig. De wegen van 25, 20 en 18 meter behooren nog tot het z.g.n. hoofdverkeersnet. De overige zijn meer bestemd voor woonstraten. De eerste moeten dus uit den aard der zaak bij het ontwerpen alleen zoo danig loopen, als voor een goed hoofd- verkeer noodig is. De breedte van 18 meter is ongeveer de minimummaat voor een hoofdver keersweg, zulks in verband met. vol doende hreede trottoirs, de mogelijk heid van linksch en rechts rijverkeer, van voet- en rijwielpaden en van tot hun recht komende beplantingen. Bij de tot woonstraat bestemde we gen, wier indeeling voor 't algeheel svegenverband niet van overwegend belang is, kon meer aan een z.g. econo mische indeeling gedacht worden, d.w. z. bij het projecteeren tevens rekening te houden met kadastrale grensschei dingen (schadesnijding, a.a.) Het wegenstelsel is hoofdzakelijk recht. Alleen in de meer landelijke deelen der gemeente hébben verschil lende wegen gebogen vormen. Ten opzichte van de bouwblokdiepte en ook van de bouwblokken zelve, is gelet op de min of meer aanwezige of te verwachten draagkracht der bevol king. Streng doorgevoerd is dit niet, daar men dan zou komen tot het scherp uit elkaar houden van verschil lende standen der Maatschappij, het geen zeker niet in de lijn ligt van den tegenwoordigen tijdgeest. De bouwblokdiepte varieert hoofd zakelijk van 40 tot 60 meter. Bij de indeeling is ook gedacht, dat er tevens plaats moest zijn voor tuin- bou'w, die voornamelijk in Wijkeroog en in het Zuidelijk deel der gemeente beoefend wordt, hoofdzakelijk op klei ne schaal. Tevens is getracht zooveel mogelijk rekening te houden met de voor wegen gewenschte richting Noord-Zuid of hier bijkomende richting, met 't oog op het feit, dat dan de beide rijen huizen, zoowel voor als achter, zon kunnen krijgen. Dit door te voeren als systeem is na tuurlijk: ondoenlijk. Zooals reeds terloops is aangegeven, zijn bij de traceering verschillende oor spronkelijke wegen aangehouden. Hiervan is voor enkele bestaande hoofdwegen afgeweken, omdat, zoo zij verbreed werden, hun oorspronkelijk natuurschoon verloren zou gaan. Hierbij is voornamelijk gedacht aan den Driehuizerkerkweg vanaf „Schoo- nenberg" tot aan het dorp Velsen en aan den Bloemendaalscheweg vanaf 't station Santpoort tot aan het dorp Santpoort. Het hoofdverkeer is voor die wegen achterom geleid. Bij het ontwerpen is tevens gedacht aan plaats voor al het geen, dat in een tegenwoordige bebou wing van eenige uitgestrektheid voor de behoeften der bevolking noodig J blijkt te zijn, als marktpleinen, plant- soenen, sportterreinen, industrieterrei- ,1 nen, begraafplaatsen, vliegvelden, vil- j laterreinen en verder allerlei ruimten, 'J noodig voor het houwen van kerkelij ke, openbare en dergelijke gebouwen. n Industrieterreinen: 3 Binnen het ontwerp-uitbreidingsplan rj is alleen voor groot-industrie een deel r der terreinen van „Velserbeek" uange- g wezen. 1 In de vroeger gehouden besprekin- e gen met de eigenaren, n.l. de heeren Albert en Kluft, en het College van B. J en W., zoowel als de Commissie van t Bijstand in het beheer der Openbare j M erken, is na overleg overeengeko- men, dat het terrein, direct ten Noor- j den van „Schopnenberg" tot aan den r Stationsweg over een breedte van on geveer 350 meter, Oostwaarts gemeten n vanaf de spoorbaan Haarlem-Alkmaar n voor industrieterreinen zou bestemd worden. Buiten het ontwerp-uitbreidingsplan K zijn voor groot-industrie nog uitge- f strekte terreinen te verkrijgen. Voor klein-industrie is in het ont- werp-uitbreidingsplan ruimte in over- d vloed. Meer speciaal is hier op gerekend bij de indeeling der directe omgeving van j' Jan Gijsenvaart. L' De zoo hinderlijk verboden kringen u rondom de forten, niet alleen te IJmui- clen, doch ook die in de Meerweiden, Veiserbroek, en in de omgeving van Spaarndam, zijn vooral in verband met het bovenstaande, duidelijk op de «réroichUk&art aangegeven. Plantsoenen: Deze zijn noodzakelijk in dicht-be- bouwde gedeelten. Daarom is reeds vroeger in Nieuw-IJmuiden het Mus- schenbuurtplantsoen geprojecteerd. Overigens zijn binnen het ontwerp- uitbreidingsplan geen plantsoenen van opvallende afmetingen vastgelegd. Natuurschoon en vrije wandeling zijn daarin ruimschoots aanwezig, zoodat van het vastleggen van deze, wel nood zakelijke, maar dure terreinen is kun nen afgezien worden, daar ook huiten het ontwerp-uitbreidingsplan nog uit gestrekt natuurschoon aanwezig is, dicht bij de tegenwoordige en toekom stige bebouwingen. Bovendien is aan een ruime opvat- tng, ten aanzien van beplantingen van straten, pleinen en andere open ter- reintjes of terreinstrooken gedacht. Begraafplaatsen: In den aanvang is getracht de be graafplaatsen te centraliseeren, met een voor iedere relegie afzonderlijk, ge heel gescheiden gedeelte. Verschillende bezwaren deden dit denkbeeld nog niet verwezenlijken. Bovendien zijn nog uitgestrekte ter reinen aanwezig om dit denkbeeld als nog naar voren te kunnen brengen. Daar 't bleek, dat men zeer gesteld was op het behoud van de gemeente lijke begraafplaats „De Biezen", werd deze uitgebreid ontworpen. De uitbrei ding is zóó ruim gedacht, dat er in de naaste toekomst, voldoende plaats zal zijn. En waar nu toch de bekende 50 me ter vrije strook aanwezig moet zijn, is deze strook als plantsoen ontworpen, voor zooverren tenminste de daaraan grenzende straten niet invallen. Hierdoor is tevens, hoewel niet af doende, tegemoet gekomen aan het be zwaar, dat de begraafplaats "De Bie zen" later in een dichte bebouwing zou komen te liggen. De overige begraafplaatsen zijn: De R.K. Begraafplaats te Wijkeroog, aan den Koningsweg nabij de R.K. Kerk. Ifet bestuur van deze Parochie is al sinds lang bezig uit te zien naar een meer geschikte gelegenheid. De aanwezige begraafplaats kan zeer weinig uitbreiding ondergaan, terwijl dit bovendien ook niet wenschelijk zou zijn, daar binnen afzienbaren tijd in dit gedeelte een dichte bebouwing te ver wachten is. De R.K. Begraafplaats te Driehuis. Deze begraafplaats, ook bij de kerk ge legen, heeft echter nog een ruim ter rein beschikbaar voor uitbreiding, zoo dat deze begraafplaats voorloopig geen bezwaren oplevert. Echter zal in de toekomst hiervoor hetzelfde gelden, als voor de begraafplaats te Wijker oog. Begraafplaats Westerveld. (algemeo- ne). Deze partculiere instelling biedt ook in de naaste toekomst ruimte ge noeg. Inbouwing is zelfs in de naaste toe komst niet te verwachten. De algemeene begraafplaats in Nieuw-IJmuiden. Deze begraafplaats is eveneens particulier bezit, ligt in de nabijheid van de Visscherijschool en biedt in de naaste toekomst nog vol doende plaats. Markterreinen. Speciale marktter reinen zijn aangegeven te Wijkeroog, direct ten Noorden van de tramremise, ten Oosten van den Rijksstraatweg; te Nieuw-IJmuiden, ten Oosten van het familiegraf van den Heer Boreel van Hogelanden; te Velsen, ten Oosten van den Rijks straatweg; te Driehuis, ten Oosten van de R.K. Kerk; te Santpoort, ten Noorden van den Kruidbergerweg en ten Westen van den Hagelingerweg; te Jan Gijsenvaart, ten Zuid-OosLm van den spoorwegovergang. De markten zijn gekozen in de te ver wachten centra's van bebouwingen, ge legen -in de nabijheid van hoofdver keerswegen en toch zoodanig, dat zij van dit hoofdverkeer geen hinder on dervinden. Overigens bieden verschillende knooppunten eventueel gelegenheid voor ontwikkeling van kleine mark ten. Deze behoeven niet binnen de be bouwde kommen te liggen, afgezien nog van de financieele bezwaren. Terreinen voor deze doeleinden zijn ruimschoots aanwezig in de nabijheid van de tegenwoordige en toekomstige bebouwingen van het ontwerp-uitbrei dingsplan. In verband met het op bladzijde 3, alinea 2, 3 en 4 bedoelde, zijn hiervoor wel terreinen in de verschillende dee len buiten het ontwerp-uitbreidings plan aangewezen. Vliegvelden: Hiervoor geldt hetzelfde, als is aan gegeven voor de sportterreinen, maar dan in nog meerdere mate. Villaterreinen: De verschillende kleuren op de overzichtskaart geven aan, welke deelen der gemeente ge dacht zijn voor gesloten bebouwing, half open- en open bebouwing (villa terreinen). De laatste zijn aangegeven in de aan natuurschoon rijke gedeelten; de ge sloten bebouwing in de meer vlakke terreinen. Overigens is ook bij liet ontwerpen van wegen, plantsoentjes, enz., ge tracht zooveel mogelijk het natuur schoon te behouden en partij te trek ken van aanwezige „aardige plekjes". Ruimten, noodig voor openbare ge bouwen, a.a.: Deze zijn voorloopig in meer dan voldoende oppervlakte aan wezig in de aangegeven terreinindee- lingen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! 't Zij mij vergund een enkel woord van protest te plaatsen tegen een ge deelte van het stukje „Een praatje over het Onderwijs," in uw nummer van 1 Februari '22, waarvoor bij voor baat mijn dank. 't Schijnt, dat in een laatst gehouden raadsvergadering, althans volgens den schrijver van 't bedoelde stukje, de heer Sluiters gezegd heeft, dat „als er in Santpoort, een leerkracht aan de openbare school ziek was, de klas naar huis werd gezonden." Nu weten we, dat de heer Sluiters in den Raad wel eens iets zegt, dat over dreven is voorgesteld, maar dat hij be wust onwaarheid zou spreken, daar voor achten wij hem niet in staat. Hij kan dus niet gezegd hebben, dat bij ziekte van een lid van 't personeel aan bedoelde school, de klas naar huis wordt gezonden, omdat 't kortweg ge zegd „onwaar "is. In de eerste plaats is 't personeel bijna nooit ziek, wat de jaarlijksehe statistiek uitwijst, en in de tweede plaats is 't geheele personeel er sterk tegen een klas naar huis te zen den, zoodat bij mogelijk ziekteverzuim steeds gecombineerd wordt. Wil uw overzichtschrijver de onder wijzers in zijn gemeente afkammen (Soit) dat is voor zijn rekening, doch dat hij iets als leii constateert wat tot. 't rijk der verdichting behoort, dat vin den wij niet fair. Het H. d. S., C. G. DEKKER. Geachte Redactie! Met belangstelling las ik Uw stukje in de IJmuider Courant: „Een praatje over Onderwijs". Met de strekking daarvan, het betrachten van zuinig heid, kan ik natuurlijk accoord gaan. Immers ik betaal ook belasting. Maar Daar staan onbillijkheden in en on juistheden. En daar wil ik graag even iets van zeggen. Laten we beginnen met het laatste. Art. 28 der Lageronderwijswet i02O zegt: Aan elke school voor gewoon lager onderwijs wordt het hoofd bijgestaan door ten minste één onderwijzer, zoo dra het aantal leerlingen 26, door ten minste twee onderwijzers, zoodra het 61, door ten minste drie onderwijzers, zoodra het. 91 bedrdagt. Voor elk 45-tal leerlingen boven de 90 wordt één onderwijzer meer ver- eischt. Neem nu een school van, laten we zeggen, ongeveer 400 leerlingen. Ik ken er zoo een van zeer nabij. Volgens bo venstaand wetsartikel zijn daar voor de eerste 90 1.1. een hoofd -f- 3 onder wijzers, voor de rest 6, dat is samen 10 leerkrachten. De school is verdeeld in 13 klassen, n.l. 2 eerste, 2 tweede, 2 derde, 2 vierde, 2 vijfde, 2 zesde en 1 zevende klas ('t volgend jaar ook 2 ze vende klassen), dat zijn dus samen 13 leerkrachten, dat is 3 meer dan 10. Deze drie noemt men surnumeraire of overtaliige onderwijzers. Dat wil dus volstrekt niet zeggen, dat deze 3 over zijn; zij hebben zoo goed hun werk als de anderen. „Is de onderwijzer of onderwijzeres niet erg lekker, wel, wat hindert het thuis te blijven, er zijn toch boventalli ge leerkrachten aan de school", zegt U. Begrijpt u na het bovenstaande, hoe onjuist deze gevolgtrekking is? En nu het onbillijke. Dit kan ik U niet met een wetsartikel bewijzen, maar U wilt, hoop ik, mijn persoonlijke ervaring wel voor waarheid aannemen en dat is deze: Het meerendeel der on derwijzers en onderwijzeressen blijft langer hot werk volhouden, dan ze voor zich zelf en hun gezin kunnen verantwoorden en gaat na ziekte .eer der weer aan het werk, dan voor lien- zelven en voor hun klas gewenscht is. U kunt er de doktoren nog wel eens op navragen, dan zullen deze U deze be wering in alle deele bevestigen. En gesteld, dat een leerkracht thuis bleef, omdat hij niet erg lekker was, dan heeft de Gemeente een schoolarts, die komt controleeren, en die zou voor een dergelijk spelletje wel gauw een stokje steken. Naar aanleiding hiervan wil ik U ook wel zeggen, dat mijn persoonlijke mee ning is, dat een half zieke onderwijzer niét voor de klas hoort. Een klasse eischt een heele mensch en in den goe den ouden tijd, toen het hoofd der school nog abulant was, kon deze heel wat keertjes een half zieke ver vangen, omdat hij zeer goed begreep, dat én de patient én do kinderen onder den toestand leden. U spreekt ook over het naar huis zenden van een schoolklasse bij ziekte van een der onderwijzers. Maar kan dit anders? Wij hebben in den laatsten tijd heel wat ziekte onder het personeel ge had, en er is gecombineerd tot in liet oneindige. Denkt U, dat het ouderwijs daar mee gebaat was? 't Was een be waarschool in de slechtste beteekenis van het woord. De kinderen werden zoet gehouden, niets meer. Van het ge vaar, dat de griep, die heersclite, zich daardoor uit moest breiden, spreek ik maar niet. Maar ik wil U wel zeggen, dat als ik schoolarts was geweest, ik zeker tot tijdelijke sluiting der school zou hebben geadviseerd. En dat niet, omdat ik geen, maar omdat ik wel lief de gevoel voor het onderwijs en de kin deren. Vroeger ging alles heel anders. Up Uw school gaf het hoofd gymnastiekonder wijs aan de grootste helft der klassen. Hoe kan dat nu? Het hoofd heeft im mers zelf een vaste klasse. Hoe kan hij zich dan met andere klassen be moeien? Wij hebben onze gymnastiekleraren. Zeker, en dat is maar gelukkig ook. Want wij onderwijzers hebben alleen maar een akte vrije- en ordeoefenin gen en een enkele begenadigde een ak te lager onderwijs, Kunnen wij nu op tc-gen een leeraar M.O. Wij juichen liet toe, dat aan de lichamelijke oefening meer zorg wordt besteed, en als ik het te zeggen had, werden er nog meer uren aan besteed en werden niet alleen de hoogere, maar ook de middelklas sen aan de zorgen van een bekwaam gymnastiekonderwijzer toevertrouwd Ik zou dan ook meer openluchtspel willen (geen wedstrijden, geen voetbal; daarover zou ik U ook mijn meening nog wel eens willen zeggen), maar ge zond, flink, animeerend spel op een goed, niet stoffig terrein, onder leiding, zooals wij die nu hebben. En ik noodig U bij dezen uit om het gymnastiekon derwijs eens te komen bijwonen, en dan wil ik graag Uw oordeel eens hoo- ren, ook in vergelijking met dat, wat U heeft meegemaakt. Met dank voor de plaatsing .T. ATEMA, Hoofd v. School C. VISSCHERIJ. De Ilutfsehers brengen visch in Engeland. Voor het eerst na den oorlog heeft een Duitsche treiler zijn visch in Enge land aan de markt kunnen brengen. Zaterdagochtend liep de Duitsche trei ler Else Kunltel 2 uit Geestemunde te Aberdeen binnen en bracht 25 ton visch uit IJslandsche wateren aan wal. Op den afslag maakten de Duitschers een besomming van 665 p.st., wat gelijk stond met ruim een half millioen mark De reeders van het schip hadden aan schadevergoedingsbelasting 26 pet. te betalen, maar niettemin waren de Duitschers van oordeel, dat zij een uit stekende zaak gedaan hadden. Het schip laadde 100 ton kolen voor zijn volgende reis. Sedert den wapenstilstand hadden Duitsche visschers telkens geprobeerd, om hun visch in Engeland aan den af slag te brengen, maar de werklieden van de vischmarkt en de Engelsche Visschers hadden dat steeds, zoo noo dig met geweld, belet. De Else Konkel trof echter gunstige omstandigheden. De sjouwers van de vischmarkt te Aberdeen hadden sedert Nieuwjaar nauwelijks een stuiver ver diend en zij gaven hun beginselen prijs orn, naar zij zeiden, Zondag warm te kunnen eten. Ook was er, ten gevolge van het stormachtige weer, schaarste aan visch, zoodat er genoeg koopers waren. Vischopbrengst. De in de Rijksvischhallcn alhier in de mnand Januari verkochte visch heeft. f 890.84a opgebracht, tegen f 949.019 in Januari 1921. Het is ons gebleken, dat het be richtje in ons blad van j.l. Woensdag over de oprichting van een Geref. Man- nenkoor onjuist was. Wellicht met de uedoeling een of meer personen on aangenaam te zijn, heeft men onzen berichtgever dit laffe leugentje Qpgc- discht. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Door verschillende oorzaken, van welke de bestuurswisseling en de griep wel de grootste waren, kon de afd. IJmuiden van het Nut niet eerder in dit seizoen eene lozing organiseeren, zooals de vice-voorzitter j.l. Dinsdag avond mededeelde, toen de heer Louis Landry, voordrachtkunstenaar te den Haag een literairen avond gaf. De leden zijn voor dit lange wachten terdege schadeloos gesteld en zij zullen hun bestuur wel willen vergeven, dat aene lezing zoolang uitbleef. De heer Landry, die zoowel proza als poezie ten beste gaf, liet bij de minder heken- de stukken eene verklaring voorafgaan Onder ademlooze stilte kon hij zijn programma afwerken, wat pleit voor zijne wijze van voordracht en de be langstelling van de hoorders. De woorden van dank, die de nuts- voorzitter bij afloop den heer Landry toesprak, zullen uit het hart van velen gegrepen zijn. Hei Nut had ditmaal de beschikking verkregen over het Gebouw voor Chr. Belangen, dat zich voor deze soort le zingen buitengewoon leent. Door de Haarlemsehe rechtbank is in staat van faillissement verklaard de N.V. Logger Maatschappij Kenue- merland 1, II en III, gevestigd alhier. Rechter-commissaris is Mr. A. Maclai- ne Pont, curator Mr. A. W. Hellema alhier. Aan deze Maatschappij, onder direc tie van de heeren Th. v. d. Klaauw en P. Verwoerd, behooren de loggers Wil- helmina IJ.M. 298, Hendrika IJ.M. 302 er, Maria Johanna IJ.M. 318. VELSEROORD. De Mannenzangvereeniging „St. Cecilia" alhier, heeft tegen a.s. Maan dag, 6 Februari, 's avonds 8 uur, in het Patronaatsgebouw een propaganda- feestavond uitgeschreven, toegankelijk voor donateurs en kunstlievende leden alsmede voor alle Katholieke dames en heeren, boven de 18 jaar hebben vrijen toegang. Deze propaganda-avond is hoofdza kelijk georganiseerd om leden te win nen. voor het concours, hetwelk gehou den zal worden te 's-Gravenhage. Een en ander bij elkaar genomen beloofd het een aangenamen avond te worden. Ds. N. C. J. Schermerhorn van Nienwe-Niedorp hoopt a.s. Maandag 6 Februari in de Concertzaal „Tivoli" al hier een rede te houden over „Vakbe weging en anti-militairisme". De Haarlemsehe rechtbank heeft K. de B., vischventer alhier, vrijgespro ken van het hem ten laste gelegde. VELSEN. Concert. De Chr. Muziekvereeniging Juliana gaf Woensdagavond in het Evangelisa tiegebouw der Ned. Herv. Gem. op Wij keroog een concert voor donateurs en genoodigden. De voorzitter, de heer D. Vroonland, sprak een woord ter inleiding. De mu ziekvereeniging gaf daarna eenige aar dige nummers ten beste. Tusschen de muzieknummers werd een aardige sa menspraak ten beste gegeven. De Voorzitter richtte een woord van hartelijken dank tot den directeur, de heer Klut te IJmuiden en tot eenige in gezetenon, die steun hadden verleend en sloot daarop op de gebruikelijke wijze. Het was een mooie avond. De zaal was stampvol met een dankbaar pu bliek. Naar wij vernemen zijn er plan nen in voorbereiding om op het graf van den heer P. Vermeulen, oud-hoofd der Chr. School te Velseroord en oud lid der Prov. Staten, een gedenksteen op te richten. SANTPOORT. Wandelend door de boschwegen en paden, is het, meldt de N.Hl.Ct., ver schrikkelijk te zien, hoe de duinkonii- nen dezen winter hebben huisgehou den ten opzichte van het jonge eiken hout. Tot op 'n hoogte van ca. 50 c.M. zijn bijna alle loten van hun bast ont daan. Het is wel een bewijs, dat er ontzet tend veel zijn en dat het, wat hun voed sel betreft, een slechte tijd geweest is. Voor de mooie bosschen een groote schade. Of er nog aan ons onderwijs ont breekt? Zeker, er is nog heel veel, dat ik graag anders, d.i. beter zou willen hebben; maar als ik zie, hoeveel onder wijzers en onderwijzeressen zich extra moeite getroosten om kinderen te hel pen, die zijn achtergeraakt en bergen correctie mee naar huis nemen of na schooltijd in hun klasse behandelen, dan geloof ik, dal we in Uw richting niet alleen moeten zoeken.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5