ORGAAN Woensdag 8 Februari 1922 dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geveq, De Administratie Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING sleehts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 nar ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd OFFICIEEL. HINDERWET. 28 7® IJ MUIDER Afc-oïDïmtBtsprflB i fl.— 3 «winden, trie to per pest tl 3fe AbosBönenten worde* fc»fi bet Bureau «n bjj de Agfciten. Tot plaatsing vai advertentie* van Buiteg de gemeeat» YELSEN iu dlfc blad is uitslciteac gereektigd bet Advertentie bnreas P. F. C. ROELS fi, IJMUIRER. AdvertenU&a uiterlijk is te zenöo WOERSfcAG tot 9 ncr v.b». en VRJJjJAG tot 4 nor a.a. Versebij®?- Wo&mé*ge m Zitirdags Uitgave vm te Naaiel, Yena. '0'itgever» M|. ,1/nttiiileB' A!»RES VOOR REBACTIK EN ADMINISTRATIS N V, Brakker# Siajewel, WUieBRspleia 11, IJnaid*» Telefoon 15B Ingeïonde mededeeiingen 40 ets. per regel Advertentie» van 11. en m. 6 regels r L—iedere regel meer SO ets. Compact gesette advertenties van 11. en m. 6 regels f 1,85, iedere regel meer 85 ct». Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bjj vooruitbe taling, van 1 t. en m. 6 regels f 0.75, iedere regal meer 16 ets. By niet contante betaung worden de gewone prpien berekend, Advertentie* „adres bur. v. d blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertentie* ingekomen brieven woidt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprflzen worden met ets. verhoogd voor advertentie» van buiten de gemeente Velsen Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis, dat de verzoeken van W. C. Spiers, te IJmuiden, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie I, No. 2278, plaatselijk bekend Bloemstraat, Wijk C, No. 43zwart, een slachterij te mogen op richten, door hen is toegestaan onder voorwaarden. J. van der Windt, te IJmuiden om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie I, No. 1954, plaatselijk bekend Bloemstraat C 41, te mogen oprichten een inrichting voor de bereiding van suikerwerken, door hen is geweigerd. Velsen, den 2 Februari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de burgemeester, Rijkens. de secretaris, Th. J. Wijnoldy Daniëls. Gemeentelijke Visscherijschool IJmuiden. Opleiding voor de Visscherij en Zeevaart. Jongelieden, die op den lsten April de lagere school met voldoenden uit slag hebben doorloopen, kunnen wor den geplaatst op den nieuwen dagenr- sus, die 4 April a.s. aanvangt. Aanmelding op school: Maandag 20 en-27 Februari en 6 Mit. van 10.30 uur v.m. tot 2.30 uur namid dag, of Donderdag 16 en 23 Februari en 2 Maart des avonds van 67 uur. Onteigening ten algemeene nutte. De burgemeester der gemeente Vel sen maakt bekend: le. dat, ter voldoening aan artikel 13 der Onteigeningswet, vanaf beden op de secretarie dier gemeente (IVe Afdeeling) voor ieder, die dit verlangt, ter lezing is nedergelegd: een uitreksel uit het proces-verbaal van de op 6 Januari 1922, ter voldoe ning aan art. 10 der bovengenoemde wet, door eene commissie uit Gedepu teerde staten der provincie Noord-Hol land, bijgestaan door den daartoe door het algemeen bestuur aangewezen in genieur, en het hoofd van het bestuur dezer gemeente, in bet gemeentehuis aldaar gehouden zitting tot het aan horen van bezwaren van belangheb benden tegen het plan van onteigening ten algemeene nutte, ten name van het Rijk, van de eigendommen in die ge meente, noodig voor verruiming van het Noordzeekanaal, tusschen de Stoompontveer te Velsen en de schei ding met het stadswater van Amster dam, met de daarbij behoovende af schriften van de schriftelijk bij boven genoemde commissie ingekomen be zwaren alsmede, een uittreksel uit het door voornoem de commissie aanZijne Excellentie den Minister van Waterstaat uitgebrachte rapport; een en ander voor zooveel deze ge meente aangaat. 2e. dat ieder ten zijnen koste een afschrift van de bovengenoemde stuk ken kan nemen. Velsen, den 6 Februari 1922. De burgemeester voornoemd, RIJKENS. ONZE BEVOLKING. De loop van de bevolking onzer ge meente is in het afgeloopen jaar gun stiger geweest dan in 1920. Dat jaar gaf nog wel een winst van 406 zielen, maar dat kwam alleen voort uit bet groote geboorte-overschot. Er was echter ach teruitgang, omdat bet aantal vertrok kenen dat der vestigingen met 236 overtrof, een verschijnsel, dat te den ken gaf, omdat het sedert den aanhou denden groei der gemeente naar wij meenen nog niet was voorgekomen. Gelukkig heeft deze achteruitgang zich in 1921 niet voortgezet. Verleden jaar toch was het aantal personen, dat zich hier vestigde, 146 meer dan dat dergenen, die vertrokken. Zoo zijn we dus weer in de stijgende lijn gekomen. En bij de toenemende woningbouw en de uitbreiding der industrie mogen we verwachten, dat het zoo zal blijven voortgaan. Wanneer wij de geboorte- en sterf tecijfers over 1921 bezien, dan bemer ken wij dat beide wat ongunstiger zijn dan het jaar daarvoor. Al mogen beide ook nu weer zeer gunstig genoemd worden, omdat zij uitgaan boven het gemiddelde voor ons land. Het geboor tecijfer toch was in 1921 per duizend zielen 28.8, het sterftecijfer 9.00. In 1920 waren deze cijfers resp. 31 «n 8.4; in dit jaar was het aantal geboorten 70 meer, het aantal sterften 21 minder. Dat was dan ook een bijzonder gunstig jaar, dat een geboorte-overschot gaf van 642 tegen nu 551. Maar door de meerdere vestiging is de vermeerde ring onzer bevolking thans grooter dan in 1920, n.l. 697 tegen 406. Wij gaan nu al aardig naar de 30000, nog een paar goede jaren en wij zijn or. Een eigenaardig feit is ook, dat de tien- jaarlijksche volkstelling onze gemeen te een stuk heeft teruggezet. Volgens de officiëele opgave van den Burgerlijken Stand bedroeg het aantal inwoners onzer gemeente op 1 Januari 1921 28254, terwijl het resultaat der volkstelling een cijfer van 28004 gaf, zoodat dit een nadeelig vefschil van 250 gaf. Dit is zeker zeer opmerkelijk. Het zal wel voornamelijk hierin hebben gele gen, dat een aantal personen hier nog stonden ingeschreven, terwijl ze in werkelijkheid hun domicilie in een an dere gemeente hadden. Hieruit blijkt, hoe noodig een geregelde volkstelling is. Uit het prachtige sterftecijfer mogen wij nog eens aanstippen, hoe uitste kend de gezondheidstoestand onzer be volking is. En zeker mogen wij zeggen dat het hier gezond wonen is. Wanneer wij gespaard blijven voor ziekte- epidemien, zooals in 1918, toen de griep- enz. het sterftecijfer de sedert een aan tal jaren niet bekende hoogte van 13.7 per 1000 zielen bereikte, hebben wij hier steeds een buitengewoon gunstig sterftecijfer, dat zich steeds om de 8 of 9 per 1000 beweegt. En, al valt er nog veel te verbeteren, vooral wat woning toestanden betreft en hopen wij op een goed ziekenhuis en een betere zuigelin genverzorging, het blijkt toch steeds nog goed en gezond wonen in Velsen, dat met zijn krachtige zee- en bosch- lucht een der mooiste plaatsen van on ze provincie is. Alleen, men zal moeten waken voor ons natuurschoon. De prachtige bos- schen, die voor de industrie omgekapt zijn, betreuren wij nog steeds, ook uit een gezondheidsoogpunt. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, liet noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. VAN DEN WACHTTOREN. De oorlog in beeld. De teekenaar treft ons gewoonlijk dieper dan de schrijver. Hij spreekt met enkele forsche lijnen en helle kleu ren luider dan de schrijver met vele hoofdstukken en boekdeelen. Die ge dachte kwam hij ons boven, toen we de zeven platen van Williblad Krain over den Oorlog aandachtig hadden be schouwd. Het trof ons, dat deze reeks platen, waarin de oorlog in al zijn af schuwelijkheid wordt vertoond, reeds in '16, dus nog tijdens den oorlog werd uitgegeven en niet door de censuur is onderdrukt, is het wellicht, omdat de teekenaar zich niet tot Duitschland maar tot alio volkeren heeft gewend, om den oorlog in zijn ware karakter te leeren kennen? Krain stelt den ooriog voor als een monster, half dier, half menseb, be vlekt met bloed, do Randen, klauwen zouden we haast zeggen, druipend van bloed. Een beeld van domme en wreede kracht. We zien in de duisternis tusschen hooge burchten een groote menschen- massa, die zich voortbeweegt als iede- ren dag, onbewust van hetgeen zich daarboven afspeelt. Die burchten zijn de kabinetten. Daar gloeit van binnen al het oorlogsvuur; men ziet vurige lij nen uit die kabinetten, die elkander kruisen, men ziet al enkele vlammen. Terwijl het volk zijn gewonen gang gaat, wordt in stilte de oorlog voorbe reidt. Dan komen de geruchten; men voelt, clat, er iets broeit en is ongerust. Ter wijl de diplomatie heimelijk werkt en wroet, begint de massa onraad te be speuren. Allerlei onderstellingen dui ken op, allerlei bange vermoedens flad deren als vleermuizen rond. Daar ziet men ze. de groote afschuwelijke vogels uit de duisternis opgekomen door de straten vliegen. 't Is oorlog geworden cn de volkeren bidden, clat hun rechtvaardige zaak mag overwinnen. Zij zijn immers allen overtuigd, dat ze aangevallen zijn en Strijden moeten voor hun vrouwen en kinderen, voor de eer en de veiligheid van hun land, Hun zaak is immers Gods zaak. Daar heft een groote schare rondom een ontzaggelijk crucifix de biddende handen op.... Zij zien alleen de doorgenageJde voeten; een dichte wolk verbergt voor lien het gelaat van den Heiland. Wij zien boven die wolk in een bloedroode lucht een grijnzen- den oorlogsduivel, die zijn vuisten als keien dreigend uitstrekt. Dan komt de bloedroes, waarin zelfs zachte menschen, die anders niemand kwaad zouden doen, buiten zichzelf ge raken en houwen en schieten en doo- den, zooveel ze kunnen. Dit is een geweldige plaat. In een ne vel van bloedkleur ziet men een paar roode klauwen en een tijgerkop met gerekten hals. Alles is rood behalve de witte, loerende oogen. De wreedheid van het slagveld kan niet schrikkelij- ker maar ook niet raker gesymboli seerd worden. Nu zien we het lijden der vrouwen: een veld met kruizen, waaraan vrou wen hangen in verschillende houding van doodspijn. Alles in een sombere, donkere tint, alleen de achtergrond, de hemel matgeel, de kleur van den haat. De vaandels! Men denkt aan vroolijk gewapper en blijde kleuren en jonge MALLE GEVALLEN. Spoorwegmisère. De „groote Nieuwe Rotterdamsche Courant" stelt hare kolommen be schikbaar voor het reizend publiek. Om klachten openbaar te maken en die op betere en afdoende wijze ter kennis te brengen van de Directie der Spoorwegen dan in de vergeten offi- cieele klachtcnboeken, waarvan het bestaan gelukkig weinig menschen be kend is, anders zouden ze misschien nog zoo argeloos zijn, te meenen, dat er notitie genomen zou worden, van het geen ze daarin neerpenden. Ook wij hebben een spoorwegklacht, doch daar deze zoowel plaatselijk als algemeen is, willen we ons eigen or gaan niet voorbijloopen, in de hoop, dat óf een of ander vriendelijk lezer, die het met ons eens is öf de uitgever wel zal zorgen dat de Directie der Ne- derlandsche Spoorwegen een IJmuider Courant met onze klacht onder de oogen krijgt. Wij willen niet klagen over de hooge spoorwegtarieven. Dat doen anderen in allerlei toonaard voor ons. Doch, dat men in het hartje van den winter met een snijdende Oostewind, die den thermometer op 20 graden vorst zet, in een onverwarmde spoorwegcoupé, moet reizen is een schandaal, dat niet afhankelijk is van eenig spoorwegta rief. Onlangs reizende met den trein, die 5.50 van Amsterdam in de lichting Uit geest vertrekt, vonden we nog een plaats in coupé No. 237; deze bleek niet verwarmd te zijn. Langzaam maar zeker kwamen dikke bloemen op de ruiten groeien tot we eindelijk de sneeuw met de vlakke hand van het glas konden wrijven. In de hoek van ker warm". Moesje moest er het ant woord op schuldig blijven. Het was er geweldig koud in dien tochtigen, onverwarmden wagon. Dit is de algemeene klacht. De meer lokale is een andere. „Alle waar is naar zijn geld" is een oud-Hollandsclie spreekwijze die nog altijd van kracht is bij iederen zaken man, behalve bij de Directie der Spoor wegen, die wel op verbluffende wijze het meten met twee maten in toepas sing brengt. Betalen de reizigers, noordelijk van Haarlem - minder per Kilometer ai- stand, dan de reizigers in andere rich tingen? Zoo niet,waarom moeten die reizgers altijd tevreden zijn met het oude, oudere en oudste rollende mate raal. Het meerendeel der treinen tus schen Amsterdam en Rotterdam, Am sterdam en Amersfoort en Amsterdam en Utrecht hebben spoorwegcomparti menten 1ste en 2e klasse voor zes, ze ven, hoogstens acht personen. Het mee rendeel heeft zijgangen met W. C.'s. Tusschen Amsterdam en Uitgeest en Amsterdam en IJmuiden bestaat het meerendeel der wagons uit comparti menten van een hoogte dat ieder mensch van gewone lengte er niet rechtop kan staan; van een breedte, dat men met de knieën steeds tegen die van zijn overbuur gedrukt zit en waar steeds als tergend dreigement aan den wand staat 10 personen. Stel u voor tien personen over een breedte waar in andere coupé's 6 a 7 menschen zitten en dat thans in den winter nu allen in dikke jassen gehuld zijn, die men niet kan uitdoen, vanwege de vrieskou in sommige wagens. Ook ontbreekt in nagenoeg al deze treinen j-jXCVO IVUUUC 11 vv x XJ V Cli. XII UC UUt-A Ctll O O VI IJ de coupé zat een kleuter van een jaar *n a^e em2de klasse coupé's on we of zes, wiens neusje, ondanks de wollen J1°en)en hier weer met name die van muts en de bouffante om de hals eeu 5-50 in alle wagons een W.C., ondanks fel rood kleurtje kreeg. Zijn leeftijd trajecten langer zijn dan naar Lei- was een waarborg, dat er geen andere den> Haag, Utrecht enz. Waarom wor- oorzaak achter zat. den we op deze trajecten zoo stiefmoe- „Moesje", vroeg het ventje, toen de derlijk bedeeld. We betalen toch geen trein een poosje in beweging was, halve cent minder per Kilometer. Wel- „waarvoor is 't' nou zoo koud in den we krijgen voor ons geld geen waar wagen en vanmorgen was 't ie zoo lek- on worden met slechte maat gemeten kerels, die in lange rijen feestelijk voortmarcheeren. Hier ziet men een stad met ledige straten, •'t Is avond, de sterren schijnen. Alles is blauw. Die eentonige kleur maakt sterker den in druk van verlatenheid. Niemand mag zich op straat vertoonen. Maar aan vlaggestokken ziet men lijken bunge len. Dat zijn burgers, die heimelijk ge poogd hebben den vijand tegen te wer ken of uit hun huizen op hem schoten. Zij zijn thans de vaandels in die stad van schrik en jammer en.... woede. Eindelijk de overwinning. In een dikke drabbige bloedmassa steekt een zwaard; het bloed is tegen het blanke lemmet opgespat en op het forsche ge vest zit een heel klein duifje, ver schrikt met zijn vleugels slaande. Zoo is de oorlog, zooals hij van '14 tot '18 niet gekend mocht worden, maar zooals kunstenaars met pen en penseel ons hem hebben leeren kennen. En nu begrijpen we ook, waarom deze platen niet verboden zijn. Ze zijn in Berlijn geteekend, maar onder de pla ten zien we in kleine letters den naam van een firma uit Zürich. In de oor logsjaren heeft Zwitserland meer Duitsch werk in het licht gegeven, dat in Duitschland het licht niet kon velen. Maar nu ontvingen we deze platen serie van een Duitschen uitgever. Ze worden nergens meer geweerd, ze kun nen overal nadenkend betracht worden en ze mogen bij allen heel diep de ge dachte wekken: Nooit meer oorlog! - PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Aan den heer J. Spruyt, firma W. Leyers te Alkmaar, is vergunning ver leend tot het verbouwen van de percee- len Kanaalstraat 51 en 51rood tot win kelhuis met bovenwoning. I Het Oude Nest. Het Thalia-theater alhier kondigt in simpele woorden de eerste vertooning op Vrijdag a.s. aan van de beroemde film „Het Oude Nest". Deze film is door de Nederl. Bioscoop Trust in ons land gebracht en heeft alles wat op het gebied der filmkunst is vertoond overtroffen. De persstem men in buiten- en binnenlandsche bla den hebben daarin volkomen overeen gestemd. Het schitterend Tuschunski- theater te Amsterdam is met dee film geopend en De Telegraaf zegt er o.m. van: „Het is een film die niet te over treffen is. Ook fotografisch is deze film volmaakt. Te verbeteren valt hier niets 'meer. Wie wordt niet ge troffen door die eenvoudige wijze, waarop die eenvoudige waarheid in filmbeeld wordt voorgesteld, dat het ouderhuis gelijk is aan Het Oude Nest, waarin de jonge vogels met levensgevaar zijn opgevoed en grootgebracht, om dan uit te vlie gen als volwassenen en alle zorge n te vergeten, die aan hen besteed zijn. De vertolking is schitterend, yooral die van het oude moedertje. Maar wie weet niet, dat de Ameri- kaansche filmacteur in de perfec tie het filmspelen verstaat, zoo goed, dat het innerlijke dikwijls geheel onderdrukt wordt voor de uiterlijke volkomenheid enz." Het Vaderland te 's Gravenhage zegt: „Het programma werd besloten met de nieuwste Amerikaansche film van schitterenden inhoud „Het Oude Nest".

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1