No. SO Woenftd&g 15 Februari 1922 Te Jaargang Tgraehijiit Wo#asé«g§ IJMU1DER COURANT AbosnemeBtspr^e i fl.per 3 maaneen, hkEtc per pogt f 1.36 AboiaeeaeateB worde» aangeKOBses &aia feel Bureau #n fe$j oe Agenten. Tot piaatBing v*i advertentiSs vac Buite» de geweeste VELSEN in dit blad is uitsiuite*d gmefetigd feet Advertentie bureau P. F. C. BO ELSE, If M UI-BEN, AövwtenLëa nlterligk in te gendss 'WOENSDAG tot 9 uur v.®. en VRIJ*AG tot 4 uur B.m. Uitgave van -ie Naani. Ysaa,fttgever MJh gU»mèsx" AMES FOOR RKBACTIE EN AiMINISTRATlE N. V. Brakkerg Siajewel, WMteaaapleb 11, IJasiiëM» Tekfooo iM Ingezende mededeelingen *0 eia. per regel Advertenties van 11. en m. 6 regels f 1.—, iedere regel meer 80 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 6 regels f 1.86, iedere regel meer 86 ets.Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend by vooruitbe taling, van 1 t. en m. 6 regels f0.76, iedere regel meer 16 ets. By niet contante betaling worden de gewone prezen berekend. Advertenties „adres bur. y. d. blad" 10 ets. extra; voor bezorging van ep advertenties ingekomen brieven woidt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regeiprfjzeh worden met 6 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd OFFICIEEL. INVORDERING 's RIJKS DIRECTE BELASTINGEN De Burgemeester der Gemeente Vel sen maakt bekend, dat de Kohieren der Grondbelasting kantoor: IJmuiden en Beverwijk, over het. dienstjaar 1922, in vorderbaar verklaard op den 11 Fe bruari 1922, aan de Ontvangers ter in vordering zijn ter band gesteld en ieder daarop voorkomende belasting schuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Velsen, den 11 Februari- 1922. De'Burgemeester, R1JKENS. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage liggen de ver zoeken met bijlagen van de Electrische Timmerfabriek „Vooruit gang" te IJmuiden, om vergunning tot uitbreiding harer inrichting voor machinale houtbewerking door bijplaatsing van een schuurmachine, gedreven door een electro motor van 3 P. K. op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afd. IJmuiden Sectie L. No. 1419 aan de Loggerstraat R. Gomes Hzn. te IJmuiden om vergunning tot oprichting van een metaalgieterij op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afd. IJmuiden Sectie L. Nos. 857 en 1439 aan de Middenhavenstraat De Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken te 's-Gravenhagen om vergunning tot oprichting van 2 hoogovens mei daarbij behoorende windverhitters etc., gietbaden en een electrische Centrale, op de perceelen kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie A. Nos.930- 931 614en 330; de ft. V. Vereenigde Kóninklijke Papier fabrieken der firma van Gelder Zonen te Velsen om vergunning tot uitbreiding barer fabriek door het maken van een aanbouw waarin verschillende motoren zullen worden geplaatst op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie H. No. 4010. Op Maandag, den 27 Februari 1922, des voormiddags te elf uren, zal ten Oemeente- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 13 Februari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, Rijkens De Secretaris, Th. J. Wijnoldy Daniëls. VAN DEN WACHTTOREN. De dokters en de alkohol. De dokters hebben er veel schuld aan, dat het publiek gelooft in de won derdoende, versterkende en genezen de werking van alkoholhoudende dranken. Zij hebben vroeger altijd weer stout ter versterking voorge schreven en stonden erg gauw klaar om de patiënten aan te raden maar eens een paar glazen cognac, port of Franscho brandewijn te gebruiken. Thans wordt algemeen door de me dische wetenschap erkend, dat alko hol alleen maar in enkele gevallen als medicijn dienst kan doen en zijn de meeste geneesheeren dan ook veel voorzichtiger geworden in de aanbe veling van alkoholica. In de verbodslanden hebben de dok toren de macht, alkohol per recept voor te schrijven en zoo wordt een achterdeurtje geopend voor de lief hebbers, om het begeerde vocht te krijgen. Bovendien blijft een deel van het publiek nog gelooven in do won- derwerking van den alkohol o.a. tegen de griep. Veel rooken en een stevige borrel, daar blijf je gezond bij! Ben je niet ziek, dan drink je, om gezond te blijven en ben je ziek, dan drink je, om gezond te worden. In Noorwegen is het verbod met twee derden der stemmen gehand haafd en, houden verreweg de meeste artsen zich flink en geven aan het al- Jcoholy,erlangen van het publiek niet toe. Er zijn echter ook anuerGTT die- den bijnaam van „Brandewijndokter" gekregen hebben. Zoo moest de politie de wachtende massa op straat voor de deur van zulk een alkoholdokter in toom houden. Een ander verkocht a.1- knholreceptjes in een hotel, e"n derde verzond ze per brief. In Noorwegen en Amerika bobbin de regeeringen de dokd rs voor alko hol gerantsoeneerd, om dit misbruik te keeren. Zij kunnen dan niet meer voorschrijven dan het bun vergunde kwantum. De Noorsche artsen hebben reeds eonige malen betzelfde verzocht, om zoo het geknoei van minderwaardige collega's tegen te gaan. Zulke schan delijke toestanden ontstaan, als do begeerte baar geld met de begeerte naar alkohol samenwerkt. De koude. Om warm te worden, nu bet soms ruim 20° Fahr. 's nachts vriest, moet men de kachel flink stoken. Maar men moet die waarheid als een koe nie.t alleen op den stal van zijn verwar mingsmiddelen zetten. Men moet de kachel niet alleen zoeken maar ook even ijverig ontvluchten. Niets ver warmt beter dan de koude. Laat men 's morgens na het opstaan dadelijk maar eens een flinke wandeling van eon half uur maken, zoodat de ooren tintelen en men eerst door den scher pen wind tot in het middelpunt van zijn lijf rilt en huivert, dan zal men gauw gaan gloeien en den boelen dag geen last meer van de kou hebben. Maar buurmans kou verwarmt ook. Toevallig spraken we dezer dagen een Canadees, die ons verleide van een vorst van 40° below zero (onder nul) in een blokhuis, waar men dood- vrooi-, als de kachel 's nachts uitging. Van een koude zoo fel, dat men de wa terdamp in de zon als fijne naalden en kristallen zag en de kans op long ontsteking zoo groot was, dat men wel binnenshuis moest blijven. Hij noemde 20° vorst maar een kleinig heidje. En opeens hadden we ook yeel minder last van de kou. Ook lazen we ter verwarming de mooie roman van Mikkelsen over het leven der Samoje- den in den langen winternacht, over sneeuwstormen en ijsbergen en men sehen, die honger en kou tegelijk moe ten lijden in de winternachten, wan neer zij niet uit hun sneeuwhulton kunnen komen en daarbuiten toch WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een dei- wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. niet valt te werken of te jagen. En toen hebben we wat minder gemop perd over die erge kou en zijn wat zui niger geweest met de anthraciet. Staatspartij voor Volkswelvaart. We kennen een dame, die altijd we ten wil, wat ze doet en waarom ze net doet. Tot nu toe hoeft ze zich nooit met politiek bemoeid. Zo voelde er zich niet toe aangetrokken en begreep er ook niet voel van. Maai' nu is de politiek zich met haar gaan bemoeien. Ze heeft het kiesrecht gekregen en zal over eenige maanden haar plicht hij den stembus móeten vervullen. Ook dat zal ze even ernstig opnemen als alle andere dingen. En daarom is ze nu bezig zich in te wijden in de po litiek. Ze maakt kennis met alle par tijen, onderzoekt hun beginselen, be studeert hun programs. Als ze van eenige. inannen aaèfcaek. om baai- hand gekregen had, kon ze al niet meer ernst maken met de moeilijke keuze, dan ze nu doet, om de partij te vinden, die geheel naar haar hart is. Het ergste is, dat er bijna iedjeren dag een nieuwe partij bijkomt, waardoor de keuze steeds moeilijker wordt. Het gaat haar, alsof ze in een win kel met een onuitputtelijke voorraad een nieuwen hoed moet koopen. Iede re hoed, dien men te zien krijgt, lijkt de mooiste. Maar dan komt er nog weer een ander, die nog mooier lijkt. Eindelijk liggen daar wel een tiental hoeden en welke zal ze nu nemen? „Als ik kennis maak met de begin selen van een of andere partij, bladen en brochures lees en vooral een dei- vurige en kundige voormannen hoor spreken, dan denk ik: Die heeft gelijk, dat is de ware partij voor mij! Maar dan leer ik een poosje, later een ande re partij kennen en lijkt die me weel de ware Jozef te zijn". Zoo had ze met veel instemming een aanbeveling dei- antirevolutionaire beginselen aange hoord, was daarna genoeglijk op vi site geweest in een kring van Vrij- heidsbondige vriendinnen, maar ge dachtig aan de enorme sommen, die ze voor rijk en gemeente moet opbrengen, voelde ze zich daarna sterk aangetrok ken tot den Bond van Belastingbeta lers. In oogenblikken van moedeloos heid over den loop der dingen in de wereld lijkt haar zelfs Wijnkoop nog zoo gek niet en krijgt, ze lust, om naai de communistische moker en hamer te grijpen, om staat en maatschappij fi naal te helpen afbreken, opdat er bete ren voor in de plaats kunnen komen. Nu is onze vriendin verrukt van de Staatspartij voor Volkswelvaart: de laatste ridder, die in het politieke are na verschenen is. Wie kan daar nu te gen zijn? Volkswelvaart is voor ieder behalve houders van pandjeshuizen begeerlijk. Deze partij wil mannen en vrouwen afvaardigen, die zich vrij voe len van de tot nu toe gehuldigde poli tieke leuzen. Dat garandeert zelfstan digheid; de candidaten zullen mannen en vrouwen van stavast zijn. Maar zijn er zulke zelfstandigen wel te vinden; ze zijn niet allo vrij die met hun banden spotten. Deze candidaten zullen zich verzet ten tegen bevoorrechting van klasse of groep in de wetgeving. Welke onver- laai kan daartegen bezwaar hebben? Maar het ongelukkige van het geval is, dat men aan den eenen kant deze regeering verwijt al te veel de arbei ders naar de oogen te zien en te bevoor- deelen met sociale wetgeving ten na- deele van heel de overige samenleving, terwijl aan den anderen kant gespro ken wordt van achterafzetting van de arbeidende klasse en bevoorrechting dor bezittende. De candidaten zullen verder zuinig heid bevorderen bij wetgeving en het beheer der geldmiddelen zoowel in de toekomst als met betrekking tot be staande regelingen. Aan de galg iedere candidaat, die zich hier niet mee ver eenigen wil, maar zooveel mogelijk het geld wegsmijten en noch voor het he den noch voor de toekomst zuinigheid betrachten Maar we behoeven niet verder te gaan. Deze Staatspartij voor* Volkswel vaart is je ware! Zij verdient minstens hónderd afgevaardigden gekozen te krijgen. Zij is alleen ontijdig geboren. Immers er staan nog zoovele nieuwe partijen op komst, dat deze vergeten zal morden of door nog vagere en fraaiere programfrasen overtroefd. De ernstige idezer zal dezen zomer in het hokje op zijn potlood zuigen, zich ach ter het oor krabben, met vrees de sta rende witte oogen in de zwarte hokjes aanzien en vragen: Wist ik maar, wie ik kiezen kon: Jeanne, Jeannette of Jeanneton? PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Aan den heer J. G. Miihring te Rotterdam is vergunning verleend tót het bouwen van drie woonhuizen aan de Marconistraat alhier. Bij de alhier ten overstaan van notaris Dolleman gehouden verkoo- ping, werd perceel 1, twee woonhuizen aan de Breesaapstraat, gekocht door A, en B. Huyer, alhier, voor f 4400; per ceel 2, drie woonhuizen aan de Visse ringstraat, gekocht A. Breeker, te Vel seroord voor f 4740; perceel 3, een woonhuis aan de Zeestraat, gekocht door mej. de wed. P. Huyer, alhier, voor f 4000; perceel 4, een woonhuis aan de Kanaalstraat, gekocht door dezelfde, voor f 8000; perceel 5, acht woonhuizen aan den Engelmundusweg, te Velser oord, gekocht door G. H. van Leeuwen, te Bussum voor f 4750. Perceel 6, een woonhuis aan den Rijksstraatweg te Velseroord, werd opgehouden. De stoomtrawler „Zaanstroom IV" IJ.M. 197 van de Visscherij Mpij. Zaanstroom alhier, is de vorige week bij het binnenkomen te Lowestoft te gen de binnenpier gevaren en maakte schade. Het schip zelf kreeg geen averij. Vorige week is een werkloods op het terrein van de nieuwe sluis ver brand. Daarin stond een motor, waar van de olie of benzine vermoedelijk de brand veroorzaakt heeft. Tegen een aannemer, die een stei ger des nachts niet verlicht had, is pro ces-verbaal opgemaakt. In de Zeestraat hing een uithang bord gevaarlijk voor het publiek. De politie zag het en heeft gezorgd dat het gevaar weggenomen werd. - Van een huis op den hoek van de Bothastraat en Krugerstraat werd een ruit vernield, doordat een daar voorbij rijdende auto slipte en een daar liggend voorwerp omhoog spatte, juist tegen de ruit. Door bemiddeling der politie is ver zocht om schadevergoeding. Christ. Historische Kiesvereeniging. Vrijdag j.l. kwam de afd. IJmuiden van de Chr. Hist. Unie bijeen in bet Ge bouw voor Chr. Belangen tot het hou den barer elfde jaarvergadering. Deze avond was, zooals de voorzitter, de heer J. C. Dunnebier in zijn openingswoord meedeelde, bedoeld voor het afdoen van zaken doch op verzoek en ten koste van enkele leden had men tevens ©enigszins een feeste lijk karakter aan den avond gegeven. Verder hoopte het bestuur dat de groo- te belangstelling van thans zich ook zou weerspiegelen in de komende da gen der verkiezingen opdat de geest verwanten alles zouden doen wat mo gelijk is om het tegenwoordige kabinet aan het bewind te houden. De secretaris, de heer J. B. Dammers, bracht het jaarverslag uit waarbij wij vernamen dat deze vereeniging 247 le den telde waaronder 103 vrouwelijke. Door afgevaardigden was de vereeni ging vertegenwoordigd op de algemee- ne vergadering der Christelijk Histori sche Unie en in de partijorganisaties voor de Kamer en Staten kieskringen. Verder nam zij deel aan de beraad slagingen voor den dubbelen raad in verhand met de annexatieplannen dei- gemeente. Het verslag van den penningmeester werd wegens ziekte uitgebracht door diens plaatsvervangster. Voor het na zien der boeken werd een commissie benoemd van twee leden. Eveneens werden afgevaardigden benoemd naar de vergadering die op 20 Februari plaats zal vinden, alwaar de definitieve Candidaterdijsten der "Unie voor de a.s. Kamerverkiezingen zullen worden vastgesteld. De volgorde waarin deze afdeeling de candidaten vyenscht werd besproken. Als bestuursleden der vereeniging wa ren aan de beurt van aftreden Mtjvr. Heere-de Groot en de heeren j. C. Dun nebier en H. Medik. Dezen werden met bijna algemeene stemmen herkozen. De rest van den avond was de feest vreugde gewijd. Diverse versnaperin gen werden rondgediend. Een der da mes-bestuursleden zong eenige solo's. Verder waren daar een gemengd koor tje en een mannenkwarte t die ieder eenige nummers ten gehoore brachten terwijl de sectie voor kamermuziek der C. J. M. V. muzikale medewerking ver leende. Dit maakte clen avond tot een van werkelijk goed genot. In zijn slotwoord bedankte de voor zitter allen die aan het welslagen van de vergadering hadden meegewerkt en deelde mede dat van de introducé's 42 zich hadden opgegeven als lid. Verder had een collecte de kas een hoogst aan gename versterking aangebracht nu men voor groote uitgaven staat. De vergadering werd met gemeen schappelijk gezang en gebed geopend en gesloten. VELSEROORD. Aan Gebr. van Rijn alhier is ver dunning verleend voor den aanbouw van een winkel voor een bestaande werkplaats aan den Velserduinerbuurtweg 248aan P. O. Boom te Huissen (Gl.) is vergunning verleend tot het- bouwen van drie woon huizen aan de Kaiverstraat alhier, aan H. de Back en G. Roodzand alhier tot het bouwen van twee woonhuizen aan de Trompstraat en aan J. G. van Ewijk alhier tot het bouwen van een woon- en winkel huis aan den Willemsbeekweg 37. De Jo igelieden Geheel-Omh. Bond, afd. IJmuiden, hield Zondag een feestavond in de concertzaal Tivoli. De zaal was goed bezet, een kleine 200 personen waren aam wezig. Na een openingswoord van den voor zitter, de heer C. N. Wey alhier, werd het rijkvoorziene programma afgewerkt. De heer Bartel Lagerman van Nieuwe-Wetering zette doel en streven vari denJ.G. O. B. uiteen, de heeren P. Stam en W. F. van Tilburg gaven mooie muziek, een lid der ver eeniging zorgde voor declamatie, terwijl een tweetal mooie tableaux werden vertoond voorstellende „De voordeelen der Geheel- Onthouding" en „De kampdag van den J.G.O. B." In de pauze werd een boek „John Barley corn" van Jack London verloot, dat een mooie bate voor de kas opbracht.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1