S p o o r w e g o v e r p a d. Bij het ge meentebestuur is een klacht ingekomen van de directie der holl. Spoorweg Mij. over he feit, dat het meermalen voorkomt dat zeer jeugdige kinderen eigenmachtig de klap hekken, waahmede bovenbedoeld overpad is afgesloten, openen en zich daarna op de spoorbaan begeven, waardoor zij gevaar loopen te worden aangereden door de treinen. Een enkele maal heeft de trein zelfs ter plaatse moeten stoppen, om aan rijding te voorkomen. Het gemeentebestuur roept de mede werking van het pubiek in om een herhaling van dergelijkedingen in de toekomst te vooi- komen, daar anders tot opheffing van bedoeld overpad en de klaphekken zal moeten worden overgegaan, hetwelk zeker voor velen een groot ongerief zou zijn. De Chr. Vrouwenvereeniging al hier heeft het plan opgevat om een col lecte te houden voor de noodlijdenden in de \Teenstreken. De collecte voor de R. K. Univer siteit heeft alhier f 226.65 opgebracht. Aan jaarlijksche contributies is f 32 toegezegd Alhier is opgericht de Biljartclub „Door Vriendschap SaamgebrachtHet bestuur bestaat uit de heeren T. Gerrits, voorzitter; P. J. van Vuuren, secretaris en D. de Feber Jr., penningmeester. Oefenlo kaal is café de Sanders. De verkoop der boekjes Steun aan Rusland der Kath. Soc. Actie heeft alhier f 88 opgebracht. Het definitieve bestuur van het R.K Mannenkoor St.Caecilia is als volgt samen gesteld: N. Boot, voorzitter; M. Spanjaard secretaris; G. Knapen 2e secretaris; C Post, penningmeester; H. Weber, 2e pen ningmeester; P. Arisz Jr., bibliothecaris en F. Heeremans, commissaris. De Middenstand. Donderdag 23 dezer zal in de Concertzaal Tivoli alhier een vergadering worden gehouden, met het doel om voor de geheele gemeente een groote neutrale Middenstandsvereeniging op te richten. Als spreker zal optreden de heer M. Kropveld uit den Haag, de vroegere Rijks adviseur voor den Middenstand, Wij vertrouwen dat er voor deze zaak groote belangstelling zal blijken te zijn. VELSEN. Aan de N. V. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken is vergunning verleend tot het bouwen van 2 dubbele opzichters woningen aan den Koningsweg, tot het bouwen van 14 arbeiderswoningen aan de Nieuwe Schulpweg, van twee blokken van 16 arbeiderswoningen aan den Zeeweg te Wijkeroog. Voorts tot het bouwen van bunkers voor erts, cokes enz., voor het bouwen van fundamenten voor hoogovens, windverhitters en voor giethallen. Aan G. Renvoy en J. Moester te Zaandam is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den Wijkerstraatweg en aan J. Poen Jz. alhier tot het bouwen van twee woonhuizen aan den Wijkerstraatweg. In de week van 29 januari—4 Februari is in deze gemeente één geval van diphthe- ritus voorgekomen. De Harmoniekapel De Eendracht alhier zal op den Tweeden Pinksterdag deel nemen aan het Internationaal Muziekcon cours te Eindhoven in de hoogste afdeeling. De R.K. Harmonie St.Caecilia alhier zal deelnemen aan het Muziekconcours te Diemen. Door de Ant. Rev. Kiesvereeniging zijn candidaat gesteld voor den z. g. dub belen raad (Commissie voor de grenswijzi ging) de heeren A. Krijger, voorzitter van den Chr. IJmuider Bestuurdersbond en Joh. Slings te Wijkeroog. Op 28 Februari a. s. zullen de heer F. Redeker en echtgenoote hun gouden huwelijksfeest vieren. SANTPOORT. De ondernemers van de eerste bios coopvoorstelling, de heeren Aafjes en Jak, hebb n succes gehad. Zondagavond zat de zaal van Hotel „De Weyman", vol met belangstellenden, die genoten hebben van een schitterend programma. Vooral het hoofdnummer „Verboden vruchten" had de onverdeelde aandacht. Liet dus de qualiteit niets te wenschen over, hetzelfde kan gezegd worden van de quantiteit. Pas tegen twaalf werd den operateur en zijn motor rust gegund, waarna een gezellig bal vele der aanwezigen nog geruimen tijd bijeen hield. Nader vernemen we nog, dat, na aftrek der onvermijdelijke kosten, plm. f 100 aan de noodlijdenden in de venen kan worden afgedragen. Gisteravond kwam de Ned. Ver. tot Afsch. van Alcoholh. Dranken in feestelijke vergadering bijeen. De avond werd gevuld met zang, muziek en declamatie. Het was een prachtige avon Veel publiek was aanwezig. In ons Zaterdagnummer komen we op een en ander terug. IJMUIDEN. Het zeer actieve bestuur der Vereening tot Bestrijding der Tuberculose in deze gemeente geeft thans geschriftjes uit om propaganda te maken voor aansluiting bij die vereeniging. Deze boekjes gaan ver gezeld van een circulaire waarin het bestuur j er bij onze ingezetenen op aandringt, dat zij zich onverwijld aanmelden voor het lidmaatschap van bovengenoemde ver eeniging. Voor een gulden, „doch geeft zooveel mogelijk" zegt het bestuur, zijt ge lid en steunt een zeer nuttige zaak. Een verzoek, dat wij zeer gaarne ondersteunen. Men verzoekt ons mede te deelen dat ijmuidens Mannekoor directeur N. Gonlag, te JJmuiden bij het aanstaande te Amsterdam te houden concours zal uitkomen in de 2e afdeeling. Voor zangliefhebbers bestaat momenteel nog gelegenheid zich bij den directeur of bestuur aan te melden. Onze plaatsgenooten de heeren J. van Strien en L. van Drummeien zijn geslaagd voor derde Stuurman groote vaart. Jaarfeest Chr. Jonge Mannen Vereeniging. De C. J. M. V. ,,'t Mosterdzaadje" alhier, viert de volgende week haar 30jarig bestaan. Dit feit zal in een drietal feestavonden worden herdacht. Ten eerste Maandagavond met de leden en verschillendeafgevaardigden. Ten tweede Woensdagavond met de begunstigers der vereeniging, terwijl een derde avondfeest zal worden gevierd door de beide knapenvereenigingen die van de C. J. M. V. uitgaan. De heer M. in de Zeestraat deed aangifte van de vermissing van een rijwiei. De politie wist dit later in een poort op te sporen. De dader is niet bekend. Door de firma Alb. Pust alhier werd aan de politie kennis gegeven dat van den naar zee vertrokken Duitschen stoomtrawler Gebr. Braeke uit Geestemunde alhier een der Duitsche opvarenden was achterge bleven. Twee dames van hier wandelden Maandagmiddag in de Breesaap, toen plotseling een man uit het bosch sprong en zich begon te .ontkleeden. De dames waren zeer ontsteld en vluchtten weg waardoor zij het signalement van den man niet goed konden opnemen Naar hun meening was hij o.g. 24 jaar en lang van postuur. De man verdween weer in het bosch. Zondagmiddag 5 uur was Mej. B. van hier aan het schaatsenrijden op den Kloppersingel te Haarlem, toen naar de N. Hl. Ct. meldt, een andere schaatsenrijder haar met zijn schaats in het been haakte, waardoor een vleeschwonde ontstond. Door een juist passeerenden agent, die een verbandtrommel bij zich had, werd zij verbonden. BEVERWIJK. De heer Joh. Op 't Einde zal op Zaterdag 18 Febr. een Causerie over Theosofie houden in het Geh. Onth.-Café te Beverwijk. Zie advertentie in dit nummer. UIT DE GEMEENTE. De commissaris der Koningin in Drente heeft de tusschenkomst van zijn Ambtgenoot in Noordholland ingeroepen om bijdragen in te zamelen tot leniging van den grooten nood onder de arbeidersgezinnen in de veenstreken. In de provincie Drenthe is voor dat doel een „Centraal Algemeen Comité van Steun" opgericht, dat gelden verzamelt om daarvoor goederen te koopen ter uitdeeling onder de noodlijdenden, zonder aanzien van godsdienstige of staatkundige richting, in overleg met de reeds bestaande comiié's van bepaalde kleur. Er is groote nood in de venen, ondanks de ondersteuning van werkloozen van overheidswege en er is veel geld noodig, dat in Drente alleen niet kan worden ver kregen. In verband hiermede hebben, op uitnoo- diging van den Burgemeester en den heer Handgraaf, wethouder, dezer gemeente, verschillende dames, waaronder leden van de Weensche comité's te IJmuiden en Velsen, zich bereid verklaard om bij de ingezetenen gelden in te zamelen, ten eiride die over te dragen aan genoemd Centraal Algemeen Comité. Het is te hopen, dat de burgerij, die steeds zoo bereidwillig hare bijdragen afstond als het gold de noodlijdenden in het buitenland, de collectanten welwillend zal ontvangen en zich even offervaardig zal toonen nu het betreft de voorziening in de nooddruft van landgenooten. Wij vernemen dat ten spoedigste met de collecten zal worden aangevangen. Dat zij ruime bate mogen opleveren. i SCHEEPVAART. Velsen. Aangekomen 10 Februari j Adolphe Urban, st. Blyth, steenkolen Yeoman, st., Blyth, id.; 12 Februari: En terprise, stSwansea, id., papierfabriek. Vertrokken 11 Februari: Adolphe Urban, st., Engeland, ledig 14 Februari: Yeoman, st., id. id. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: M. Jansen—Cana z.; M. E. de Ruijter -Hoogland d.; A. v. d. Dool Siewertsen z.; C. G. KuijtDekker d.; M. ZuiderduinReitsma z.; B. Dobbelaar Vlegels d.; M. J. EngelhartWillems d.; C. A. v. d. Oeverde Haas d.; J. K. v. d. Tol—v. Assema d.; E. de Vries— Raspoort z.; J. C Gouda—v. Os d. Overleden: H v. Deursen, 59 jaar, man van T. Swart; M. v. d. Meij, 75 jaar, weduwe van J. Koster. Een redevoering hoorbaar door 1S0.000 personen tasschen Washington en S.-Francisco. Een merkwaardige proef is in Ameri ka genomen met het versterken en tot op groote afstanden overbrengen van een redevoering in de openlucht. Zij werd door den. presid. der Ver. Staten gehouden te Arlington, bij Washing ton, ter gelegenheid van cle bijzetting van den onbekenden soldaat. Door toe passing van luidsprekende telefoons zoo lezen wij in het „Tijdschrift voor Electrotchniek" van de Western FJectrice Cy. kon deze redevoering worden gehoord door ongeveer 100.000 menschen in en buiten het Memorial Theatre te Arlington," waar de plechtig heid plaats had. Bovendien werd het geluid door lange afstandstelefonie overgebracht naar New-York en San Francisco, waar resp. 30.000 en 20.000 personen de toespraken en muziekuit voeringen van het begin tot het einde konden volgen. De toepassing van lampversterkers maakt het practisch mogelijk het geluid tot iedere ge- wenschte sterkte op te voeren, zonder dat de duidelijkheid van het gesproke ne daaronder lijdt. De microfoon bevindt zich op een af stand van ongeveer een meter voor den spreker, zoodat deze in zijn bewegingen in geen enkel opzicht wordt belemmerd De telefoons worden voorzien van hou ten geluidtrechters van pl.m. 3 Meter lengte. Behalve de versterkers aan het begin en het eindpunt, werden op de lange afstandslijnen naar New-York (250 mijlen) en San Francisco (3700 mijlen) gewone telefoonversterkers gebruikt om de energieverliezen langs de lijnen te dekken. Tusschen Washington en San Francisco waren niet minder dan 14 van deze versterkingsstations, op onderlinge afstanden van 200 tot 300 mijlen, in dienst. In elk van deze sta tions had een ongeveer 10-voudige ver sterking plaats, zoodat de totale ver sterking langs de lijnen omstreeks 10 veertien bedroeg. Gerekend vanaf de microfonen voor den spreker tot het luidsprekende telefoonapparaat te San Francisco kon de versterking geschat worden op ongeveer 3 X 10. De beschilderde dame. Een Amerikaansche actrice, Miss Khyva St. Albans, heeft een paar maanden geleden te Londen nogal van zich doen spreken door haar plotselin ge geheimzinnige verdwijning. Ze zou daar in het Garrich theater met een troep optreden in een reeks voorstel lingen van een stuk, getiteld: „De be schilderde dame". Alles was voor de voorstelling gereed, toen op den dag van de eerste opvoering het hoofd en de leidster Van het gezelschap plotse ling verdwenen was, volgens een ach tergelaten briefje, omdat de Londen- sche pers zoo'n onwelwillende houding jegens haar had aangenomen, maar volgens anderen, omdat de kas van het gezelschap, die zij beheerde, niet pre cies klopte. Men wist maar niet waar zij zoo gauw gebleven was, totdat het nu blijkt, dat ze in Parijs is. Haar aan wezigheid daar is ontdekt, doordat zij bij de politie aangifte heeft gedaan van de vermissing van een gouden ring, waaraan zij bijzonder veel waarde hechtte en die op raadselachtige wijze van de toilettafel in haar afgesloten hotelslaapkamer was verdwenen, ter wijl ze in een Aangrenzend vertrek zat te ontbijten. Zij had dien ring jaren ge leden van haar vader gekregen; 't was een ring van Russisch maaksel, waar op geheimzinnige letterteekens ston den gegraveerd en ze beschouwde dien als een talisman die haar geluk aan bracht, zoodat zij natuurlijk ontroost baar is. Ze stond op 't punt om naar Br.-Indië te gaan, maar heeft daar nu van afgezien misschien wel om 't gemis van dien talisman. UIT ONS PARLEMENT. Jhr. Van Karnebeek, onze tegenwoor dige minister van buitenlandsche za ken, is door zijn voorzitterschap van de Volkenbondsvergadering en ten deele ook door zijn deelnemen aan de Was- hingtonsche conferentie, waar wij naast de groote mogendheden China, België en Portugal, als Stille Zuidzee- mogendheid genoodigd waren, meer dan eenig Nederlandsch minister van buitenlandsche zaken vóór hem, een persoonlijkheid geworden in de inter nationale politiek. En dat was onge twijfeld de oorzaak van de eigenaar dige houding onzer Tweede Kamer, die hem niet alleen voor zijn beleid als on zen minister maar ook voor de gestes der internationale politiek ter verant woording riep. Want tal van aanmer kingen, zoo van den heer Dresselhuys als van anderen betroffen niet meer de houding en de daden van Jhr. Van Kar nebeek als voorzitter van den Volken bondsvergadering, welke functie hij dan toch als onze minister van buiten landsche zaken bekleedde,, ook niet eens de gestes van den Volkenbond zel- ven, maar de positie, waarin de Opper ste Raad den Volkenbond drong en de houding en daden van dezen Oppersten Raad zeiven. En do minister liet zich deze rol van verdediger der internationale politiek, speciaal dan in verhouding tot den Volkenbond blijkbaar opdringen. Tegenover de verwijten van den heer Dresselhuys, die onze toetreding tot den Volkenbond nog eens verklaarde uit de verwachting, dat tegenover den groei van het rechtsinstituut van den Bond het machtsinstituut van Ver sailles zich zelf zou vernietigen en vol hield, dat het overlaten van den econo- misehen opbouw der wereld en van de beslissing over de vragen van de we reldvrede aan den Bond in de bedoe ling had gelegen en van den heer Schokking, die het sluiten van mili taire verdragen tusschen leden van den Bond en het niet toelaten van Duitschland veroordeelde, erkende de minister wel het dualisme in de leiding van de internationale politiek, waarin de Opperste Raad alle macht aan zich hield en eveneens het dualisme in den Volkenbond zelve, waar recht en macht nog om den voorrang streden, maar verdedigde toch ook de ontstane ver houding uit den loop der omstandig heden en de belangstelling der staten, maande tot geduld en sprak als zijn overtuiging uit, dat al veel bereikt was, doordat gehoor te krijgen was voor ze delijke eisehen, mits men op den bodem der realiteit bleef. Als man, die met de ze realiteit te maken had, was zijn hart een ander dan dat van den heer Dres selhuys, die hem veel kennis, veel ver stand maar weinig hart ten aanzien van den Volkenbondsontwikkeling had toegewezen. Wat meer in bizonder onze houding ter vergadering betrof, we hadden het voorstel van Argentinië niet kunnen steunen omdat het hier niet ging om het algemeen maken van d n bond, maar om het automatisch toelaten van alle staten, waartegen het Volken bondsverdrag zich verzette. Eu liet ver wijt, dat hij niet genoegzaam belang stelling voor den Bond wist te wekken, wees de minister terug met Je verkla ring, dat hij geen propagandist van d ui Bond was, maar zooveel mogelijk voor lichting had gegeven, waarvan ande ren gebruik konden maken. Maar ook ten opzichte van de Was- hingtonsclie conferentie scheen de mi nister niet alleen voor zijn houding en daden ter conferentie maar ook voor de resultaten dier conferentie min of meer verantwoordelijk te worden ge steld. De heer Van Ravensteyn had zijn verzoek om het houden van een inter pellatie over die houding ingewilligd gekregen en deze interpellatie werd nu tegelijkertijd gehouden. Maar dezelfde afgevaardigde en anderen met hem verweten der conferentie haar gebrek aan resultaten en schenen het onzen minister kwalijk te nemen, dat er van de ontwapening zoo weinig terecht was gekomen en de conferentie voor het behoud van den wereldvrede zoo wei nig had bereikt. De minister gaf als antwoord, ook op het vijftal vragen die de heer v. Ra vensteyn gesteld had, een uitvoerig overzicht van wat ter conferentie was geschied en bepaalde zich daarbij niet bij wat ons alleen feitelijk was aange gaan, de Zuidzee-vraagstukken, maar memoreerde ook 't vlootverdrag, het niet versterken van de Stille Zuidzee- eilanden, en het China-probleem. Ons belang was vooral getrokken bij de Yap-kwestie, welker behandeling ons het recht van het exploiteeren eener te legraaflijn gaf en het viermogendhe- den-verdrag. Dit laatste verschafte ons tengevolge van 's ministers bemoeiin gen een verklaring van ieder der vier afzonderlijk, waarbij zij getuigden onze rechten in tie Stille Zuidzee te zullen eerbiedigen. Naast Volkenbond en Washington- sclïe conferentie kwam, dank zij voor al de actie der communisten, de steun- verleening aan Rusland ter sprake, die de minister naai* de particuliere lief dadigheid en naar het departement van binnenlandsche zaken verwees, lu verband met deze verwijzing werd ook besloten de motie van den heer De Jong, die 1 millioen voor die hulpver leening wilde bestemmen bij de be grooting van binnenlandsche zaken te behandelen. De nood onzer eigen schat kist, die weer uit het aangenomen wetsontwerp tot het aangaan van een leening van 300 millioen bleek, stemt anders weinig tot het beoefenen van liefdadigheid. De bezuinigingen, die ook op de begrooting van arbeid bleken aangebracht, toonen, dat we alle moei te hebben om rond te komen. Zelfs voor een zoo dringende noodzakelijkheid als tuberculosh-bestrijding was minder uitgetrokken. En dit bracht verschil lende afgevaardigden voor dit groote volksbelang in het geweer. Ook bij de wcrkeloosheidsverzekering en arbeids- verschaffing bleek deze zuinigheid in vloed te oefenen. Maar de minister be loofde toch een suppletoire begrooting om het reeds bijna verbruikte bedrag aan voorschotten en bijdragen voor provincies, gemeenten, waterschappen enz., voor dit doel aan te vullen. Bij buitenlandsche zaken werd nog van meer dan één kant het departe ment geheimzinnigheid verweten, ter wijl de heer Van de Laai- voorstelde het gezantschap bij den Paus te laten vervallen. De motie-Wijnkoop tot beschikbaar stelling van woonruimte werd verwor pen. Waterstanden IJmuiden. Febr. 1922 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m n.m. 16 6.04 6.29 1.46 3.48 2.173 17 6.58 7 18 2.28 4.23 2.59 18 7.45 8.12 3.15 3.46 19 8.43 9.17 4.01 4.33 20 9.52 10.38 4.55 5.41 21 11.13 6.18 7.10 22 0.01 0.31 7.50 8.31 SPORT. Voetbal. Programma voor Zondag a.s. S. V. V.—Stormvogels Scheidsr. H. Vuyck Sparta Excelsior A. Romeyn D. E. C.—Quick C. Westerbeek Z. F. C.Hermes A.J.v.d. Moer 't Gooi—V. U. C. J. Pelser A. D O. A.F.C. H.J.Krijgsman E. D. O. V. S. V. J.M. H. Broek smit IIrL Storn vogel— eu V.S ",-prog-iun in Wim t 5 Mrt. Hermes-Stormvogels; V.S.V.-Hortus 12 Mrt. Stormvogeis-D.E.C; Alcmaria-V.S.V. 19 Mrt.Sparta-Stormvogels; V.S.V-Hollandia 26 Mrt. Stormvogels-SpartaSchoten-V.S.Vj Ken nemer Turnkring. Zaterdagavond vergaderde het Bestuur van den Kennemer Turnkring met de Tech nische commissie in Royal" te Ha&rlem, De T. G. was geheel aanwezig, van het bestuur ontbraken de vertegenwoordigers van „O. S. S." te Zandvoort en „T. V. IJ." te IJmuiden mét—en die van „B. G. V." te Bloemendaal zonder kennisgeving. De Voorzitter, de heer J Hop, dankt namens den kring de T. C. ieden voor het aannemen hunner benoeming en spreekt de hoop uit, dat er dit jaar krachtig in den kting gewerkt zal worden. Verder heet >pr. de vertegenwoordigers van „Uitgeest" welkom, vveike vereeniging op 1 Januaii 1922 opnieuw is toegetreden. Ais veriegenwooidiger van „Sparta" te Velsen zal voortaan de heer P. Leijen zitting nemen. De T. C. wordt voor 1922 gevormd door de heerenC. Nieuwenweg, voorzitter, deverwijk B. A. Lacroix, secretaris, Zaan- hof 13 I, Amsterdam; Doderer ie IJmuiden, Alewijk en Dekker te Haariem. Bij de bespreking van het technisch werk voor 1922 komen achtereenvolgensslinger bal en grensbal-competities, athletiek-wed strijden, gymnastiekwedstrijden, vaardig- heidsproeven voor dames en heeren, vaar- digheidsproeven voor adspiranten en voor- turnlessen in behandeling. Namens den K T. K. zal een schrijven worden gezonden aan het Bondsbestuur, waarin wordt betreurd, dat de afstandsmarsch als verplicht onderdeel der vaardigheids- proeven blijft bestaan. De T. C. zal voortaan een bepaald bedrag ter beschikking krijgen voor de loopende uitgaven. Bij de bespreking van een officieel orgaan wordt algemeen toegejuicht het voornemen om de officeele mededeelingen te plaatsen in het „Sportblad der Stads-Editie". Betref fende de abonnementen zal een schrijven gericht worden tot de aangesloten ver eenigen. De financieele afwikkeling van de turn kring-uitvoering te Beverwijk komt ter sprake benevens de kwestie van een zoek geraakte matras na de uitvoering aldaar. Bij het gewestelijk bestuur zal worden aangedrongen op toezending van twee me dailles door leden van den K. T. K. behaald in de athletische wedstrijden van het Gewest Noord Holland te Haarlem. Kenn. Ed. CORRESPONDENTIE. B e c t i f i c a 1 i e. In de Courant van Zaterdag zijn een paar zeer zinstorende fouten geslopen. In het bericht onder Velsen betreffende de verbreeding van het Noordzeekanaal

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2