I Parol 1 MAK N Hoogerduijn's Warenhuis Hoogerduijn's Warenhuis ai Yruwli DsMM ÉDBSifi II op Éi Éll N. V, BIOSCOOP-FLORA Kinderwagens wit bekieede Wieg, Kanaalstraat C 26-C 26a. dat de Commissie den staat onderaan FiKTTE BAKER ^"kosthuis" met bedje. Spotprijs f 15.—. Adres te vernemenBoekhandel Net Dagmeisje Ongemeubil. Kamer Lion Mlitz, Tandarts, 21, 1 Ui dooien v«n30'60en90cl hij Apotheken en drogisten pi«Rn.rRB<tiiK.A.nij«tMi?DT. teisr. J VERKOOPriVG ss Ö8 IJïtlr test Opvouwbare Wagens Tafelstoelen - Looprekken. ZIE ETALAGES bestuur der N. en 7, rechtvaardig acht en dat breedte (van den weg) de eischen van een druk wensch van het Spaarnd. polder de voorgestelde nie t voldoet aan verkeer. De scherpzinnige lezer zal wel hebben begrepen dat hier niet had moeten staan. In het stukje „Onder de visschers te ljmuiden" staat in het versje onderaan „Zwaaiend het leven" enz. Dit moet zijn „Zaaiend het levend en geschreven Woord". blijken dat het aantal werklooze Noordzee- omtrent in de. raadsvergadering van 20 visschers in deze gemeente in die mate het December 1921 een onderzoek iö toege-i VISSCHERIJ. Steunregeling voor de trawlvisscherij. Bij den raad der gemeente Velsen is het volgende verzoek ingekomen van de N. V. Visscherij Mij. Watergeus en eenige andere Visscherijmaatschappijen te ljmuiden. Ondergeteekenden, allen reeders van zeilloggers te ljmuiden, geven te kennen, dat zij kennis hebben genomen van het feit, dat door de gemeenten 's-Gravenhage en Katwijk aan Zee aan die reeders, welke gedurende de Wintermaanden hunne zeil loggers ter trawlvisscherij uitzenden, een zoodanigen waarborg is gegeven, dat een eventueel exploitatie-verlies, ontstaan door de uitoefening dier visscherij, tot een bedrag van ten hoogste f 1750, door de gemeente zal worden vergoed, een en ander onder zekere voorwaarden, terwijl deze regeling is verkregen met medewerking en onder garantie van den Staat der Nederlanden dat deze overeenkomst is getroffen ten gunste der bestrijding der alom heerschende werkloosheid, waarvan het nut in regee- ringskringen zeer juist is ingezien dat zonder deze waarborg de meeste reeders er niet toe zouden zijn overgegaan hunne schepen voor de trawlvisscherij uit te rusten, gezien de enorm slechte bedrijfs- uitkomsten in verband met de economische crisis dat vermoedelijk ook de gemeente Velsen, indien de raad zich in principe daar vóór verklaart, na overleg met de regeering in staat zal worden gesteld een zoodanige regeling voor ljmuiden op dezelfde voor waarden te verkrijgen dat in ljmuiden bij de meeste reeders dezelfde bezwaren bestaan, voortvloeiende uit de buitengewone omstandigheden, om hunne schepen ter trawlvisscherij uit te zenden, welke bezwaren zullen worden weggenomen, indien door de gemeente Velsen dezelfde waarborgen kunnen worden verstrekt, als hierboven omschreven dat daarmede weer een belangrijk aantal werklooze zeelieden een middel zal worden geboden om in het hoogstnoodige te kun nen voorzien en hen onafhankelijk te maken van de steuncomité' s redenen waarom adressanten uwen raad beleefd uitnoodigen ten spoedigste de noo dige stappen te doen bij de regeering, teneinde een gelijksoortige regeling te verkrijgen voor ljmuiden, als reeds bestaande voor Scheveningen en Katwijk aan Zee". Door Burg. en Weth. van Velsen is hierop het volgende prae-advies uitgebracht Zij merken op dat blijkens mededeeling van de Intercommunale arbeidsbemiddeling op 4 Februari j.l. 10 Noordzeevisschers als werkloos waren ingeschreven, De 'ooven- thans uit de officiëele gegevens te consta- teeren aantal overtreft, zoodat invoering van een bijzondere regeling als bovenbedoeld gewettigd wordt, dan zijn Burg. en Weth. gaarne bereid daartoe hunne medewerking te verleenen. In de Dinsdagavond gehouden raads vergadering is deze zaak aangehouden. Goedgekeurd worden de voorstellen .tot vaststelling van een verordening, zegd. aanwijzende een tijdvak, waarbinnen Bij de mededeeling der ingekomen (vergunningen kunnen worden ver stukken vraagt de heer Netscher of on- jjleend aan leerplichtige kinderen, ten dei- de door Gedep. Staten goedgekeur- de raadsbesluiten ook is dat betreffen- GEMEENTERAAD. Vergadering van 14 Februari 1922, Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer Schilling wegens ziekte. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Brieven van Gedeputeerde Staten omtrent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. Berichten van diverse personen, dat zij hunne benoeming tot lid van één der commissiën tot wering van school verzuim aannemen. de de overname van den weg Sant poort naai- het station. De Voorzitter: De beslissing hierover is verdaagd. De heer Netscher hoopt dat er spoed betracht wordt en dat anders de ge meente het onderhoud niet betaalt. De Voorzitter zegt dat B. en W. op spoed hebben aangedrongen, zij zullen dit nog eens doen. Over de mededeeling inzake het rap port van den directeur van openbare werken zegt- de heer Tusenius dat hij nog betwijfelt of het belang der ge meente is gediend. Ingekomen zijn nog: een bericht van den voorzitter van de commissie van bijstand voor de fi nanciën, dat die commissie wegens on- van hare uitgeschreven Een dankbetuiging van de vereeni- ging tot bestrijding der tuberculose tevoltalligheid Velsen voor de toegekende subsidie i vergadering geen advies kon uitbren- over 1922. gen. Een overzichtstaat van voorgeko- j een adres van J. Th. Verzijlbergh e.a. ziekte f allen tijdelijk leeraar aan de burgeravondschool behoeve van werkzaamheden in of voor bedrijven van landbouw, tuin bouw of veehouderij; tot wijziging der verordening tot regeling van het ver volgonderwijs; verzoek van het P. E. N. om overname van een bovengrondsche electrische leiding en- vergunning om door deze leiding stroom te mogen le veren Vastgesteld worden de le supplbtoi- re begrooting van het gasbedrijf en de watèrleiding, dienst 1921 en de over 1922 aan bijzondere schoolbesturen te verleenen voorschotten op de vergoe ding, bedoeld bij art. 101 der lager on derwijswet 1920, zoomede de regelen, volgens welke de uitbetaling zal ge schieden. Het prae-advies op het verzoek van de N.V. Visscherij Mij. „Watergeus" e.a. te IJmuiden inzake steunregeling voor men gevallen van besmettelijke in het vierde kwartaal 1921 en een overzichtstaat over de jaren 1920 en 1921. Het verslag van het bedrijf reinigings- en ontsmettingsdienst over het jaar 1921. Alsvoren der commissie tot wering van schoolverzuim te IJmuiden over het jaar 1921. Al deze voor kennisgeving aangeno men. Een verzoek van den Provincialen bond van dilettantentooneelvereeni- gingen in Noord-IIolland om voor een te houden tooneeiwedstrijd in dezen winter een medaille beschikbaar te stellen. B. en W. stellen voor, met bet oog op de financiën der gemeente, op het ver zoek afwijzend te beschikken. Een verzoek van Mej. W. Lub om eer vol ontslag als onderwijzeres aan school II te Velseroord met ingang van 1 Mei 1922. Wordt eervol verleend. Medegedeeld wordt: Aan den raad wordt overlegd, de re kening van het beheer over den straat- en grindweg van Velsen langs Driehuis en Hageveld naar Santpoort geduren de het'jaar 1920. Naar aanleiding van de door den heer Vermeulen bij de rondvraag in de raadsvergadering van 19 Juli 1921 ge maakte opmerkingen omtrent het overzetveer te IJmuiden, is aan den Mi nister van Waterstaat verzocht den vroegere waarin zij verzoe ken hun alsnog salaris over de laatste week van December 1921 te willen uit betalen. Naar B. en W. om advies. Achtereenvolgens worden de volgen de voorstellen goedgekeurd: Verlen ging termijn van ontruiming van eenige onbewoonbaar verklaarde wo ningen te Velseroord, verstrekking van een voorschot ten behoeve van den aankoop van een woonhuis (voor een prae-advies G. Biemans leeraar der Kijks II. B. S.); op het verzoek van de wed. te Jan Gijsenvaart om vergoeding voor concessionaris nadrukkelijk te wijzen op de hem bij art. 1 dei- concessievoor waarden opgelegde verplichtingen. De ze voorwaarden zijn bij de stukken ge voegd. In antwoord hierop is van genoem den Minister het bericht ontvangen, dat Z.E. uit een ingesteld onderzoek niet is gebleken, dat de concessionaris bedoelde te ijmuiden thuisbehoorende zeil- j j. Visser in de naleving der gestelde loggers zouden dus voor het overgroote s voorwaarden, voor zoover de in den ge- deel moeten worden bemand met zeelieden j meenteraad geuite klachten betreft, te uit andere gemeenten. Op deze wijze zou jj kort is geschoten en dat er dus geen de gemeente Velsen voorzien in de behoefte;aanleiding is gevonden aan het ver- de aan hare woning toegebrachte scha de, door het omwaaien van een boom (oj) het verzoek wordt afwijzend be schikt); aanvulling van den staat, be doeld bij art. 1 der Verordening tot re- geling dei- loonen van de gemeente werklieden, in verhand met de voorge nomen herstelling van de gasmeters aan het betrokken bedrijf zelf; aanvra ge om een extra crediet ten behoeve van tie aanschaffing van leermiddelen voor school F te Santpoort- De heer Sluiters is voor dit crediet dankbaar en zegt dat zijn-vroeger ge maakte opmerkingen dus waarheid zijn gebleken. Bij de subsidie-aanvrage van het kerkbestuur van den II. Gregorius van Utrecht te IJmuiden ten behoeve van zijne tijdelijk in de barak I te IJmuiden gevestigde bewaarschool, vraagt de heer Netscher of dit subsidie kan gege ven worden voor een tijdelijk gebouw. De heer Landeweert zegt dat de ver ordening daar niets van zegt. De heer Peek vraagt of bij vestiging- in een vast gebouw het subsidie van f 425 kan worden.afgetrokken. de zeiltrawlvisscherij wordt aangehou- het voorstel tot benoeming van gemeente aan werk, die elders bestaat en zulks kan zoek te moelijk tot haar taak worden gerekend te behooren. Burg. en Weth. stellen derhalve den raad voor op het verzoek van adressanten afwijzend le beschikken. Wanneer evenwel naderhand mocht voldoen. Voorts is ter kennisneming bij de stukken gevoegd een rapport van den directeur van openbare werken, be trekking hebbende op de aanbesteding der levering van een centrale verwar mingsinstallatie voor school F, waar- De heer mogelijk is dat dit subsidie dan zijn effect verliest. De heer Peek maakt er een voorstel van orn later deze f 425 af te trekken. De Voorzitter raadt aan dit niet te doen. Wat heeft men er nu aan het be stuur een vlieg af te vangen. Bovendien kan men dit altijd nog voorstellen. De heer Peek zegt het voor te stelleen met het oog op de gemeente-financiën. Maar hij zal voorloopig zijn voorstel in trekken. Het voorstel wordt goedgekeurd. den. Bij twee gedelegeerden dei- het bestuur der Vereen, v. Anrbachts- onderwijs in Kennemerland vraagt de heer Netscher of het niet beter is in- plaats van twee wethouders, zooals wordt voorgesteld, twee raadsleden te benoemen. De wethouders kunnen toch genoeg controle oefenen. Bij eerste stemming wordt benoemd de heer Sluiters, bij tweede stemming de heer Tusenius. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim te Velserr worden benoemd de heeren W. F. Visser en .f. Basmussens te Wijkeroog. Do Voorzitter houdt de rondvraag. De heer Davidson klaagt over de hooge kosten van het electrisch licht. Waar het aan ligt, of het een fout is aan de meters. Spr. weet het niet. Spr. vraagt ot B. en W. niet een onderzoek kunnen instellen. Spr. wijst er nog op dat de stroom hier 42 cent per eenhied kost en in Be verwijk 35 cent. Daar levert de gemeen te echter de stroom. Spr. vraagt of dat ook hier niet kan. De heer Wardenaar onderstreept de ze klachten en wijst er op dat er zoo veel verschil is in de kosten per maand niet evenredig aan meer of minder ver bruik. Na den ombouw van het net op Wijkeroog zijn de kosten veel hooger geworden. De lieer Dunnekier zegt met den con troleur reeds gesproken te hebben over een opname van de sterkte der stroom. Wat de vraag van den heer Davidson betreft over stroomlevering door de ge meente, spr. weet niet of dat goedkoo- per zal wezen. In sommige gemeenten is de stroomprijs'wel goedkooper, maar bedraagt de meterhuur f 1.25 of f 1.50 per maand. De heer Tusenius zegt ook dat de kaart bij zijn meter te hebben en weet niet eens wat hij verbruikt- De heer Vermeulen wijst er op dat het licht ook heel slecht is. Als spr. een half uur bij dit licht zit te lezen, kan hij ze deeld De mets meer gemeente zien. Spr. gelooft dat on heel stiefmoederlijk be- wordt in dezen. heer Netscher vraagt of na den brand in de Weijman te Santpoort de zaak der verbreeding van de Midden dorpstraat al wat is opgeschoten. De heer Dunnebier zegt dat de zaak nog hangende is. De heer Netscher zegt niet. te houden van hangende zaken. Spr. dringt op spoed aan. De heer Nijssen zegt dat men nu be zig is met het woonwagenkamp te bou wen. Spr. hoopt niet dat het lang meer duurt, want er staan nu al 14 dagen twee woonwagens midden op den weg, zoodat men den Velserpolder niet kan inkomen. De heer Vermeulen zegt B. en W. gaarne in alles te prijzen als het gaat om een zuinig beheer, maar inzake het zandstrooien bij de gladheid zijn ze wel wat al te zuinig geweest. Vooral in in IJmuiden was de toestand vaak levens gevaarlijk. Spr. had gewild dat de poli tie den inwoners dan had aangemaand asch op de straten te strooien. De heer Dunnebier zegt dat er steeds 2and gestrooit is, maar de wind dreef het weer weg. De heer Handgraaf zegt dat nu er- geen nachtwacht meer is, de Directeur van den Reinigingsdienst 's morgens niet vroeg gewaarschuwd kon worden. De heer Sluiters had dit wel ver wacht, men heeft dat spr. ook gezegd. Maar spr. zei toen dat men dan de ge schiedenis van Napoleon moet lézen, die ging vóór den slag 's nachts wel 13 maal uit zijn bed om te kijken hoe de wind was. De heer Dunnebier is hierom weer zeer boos en protesteert heftig, zeggen de dat de heer Sluiters altijd wat heeft tegen dezen directeur, die een uitne mend ambtenaar is. De heer Wardenaar zegt te weten dat de Directeur van den Reinigingsdienst met de gladheid er 's morgens om half vijf al uit was en dat is toch zeker vroeg genoeg om zand te strooien. De heer Vermeulen zegt dat men het nu wijt aan het verdwijnen van den stalwacht. Maar vóór 1 Januari, toen deze er nog was, had spr. ook te klagen. Maar toen mocht de Directeur van den wethouder het bed niet uit. Hierna wordt de vergadering geslo ten. Landeweert zegt dat het best stroomprijs veel te hoog is. Bovendien behaalt de kracht van de stroom nim mer de vereischte sterkte. De heer Wardenaar concludeert hier- uit dat hoe slechter de stroom is, hoe daar hooger de kosten, en hoe meer het P. E. N. verdient. VELSEROORD. Kind verdwenen! Onlangs werd te Parijs een kind gestolen, met het doel den vader geld af te persen. Verschillende detektives namen de zaak ter hand, doch het bleek, dat zij allen niet op- gewasschen waren tegen de geraffineerde schurkenstreken van den kinderdief, die er telkens in slaagde laagstaande individuen te vinden die er lijdelijk dat kind lot zich namen, om dan zoo weer geld los te krijgen, hij wist waar dat kind was. Ten slotte is 't hem gelukt, daar 'n schoenmakersjongen hem in de wielen reed, de wijk te nemen De heer Tusenius knikt bevestigend, naar NEDERLAND. De Voorzitter zegt hetzelfde gecon-! Een detektive heeft, daar hij vermoed, stateerd te hebben als de heer Warde- dat het gestolen kind ergens in Velsen moet naar. Over een maand, waarvan hij verborgen zijn, of worden zal, zijn intrek dacht minder te moeten betalen dan genomen in „Flora", waar hij iedereen, die een voorgaande, moest hij juist meer in deze kwestie belang stelt de noodige betalen. inlichtingen zal verstrekken. Adv, De heer Netscher zegt niet eens een A1) V KR 1 FN TIES Heden overleed tot onze droefheid onze Zuster, Tante ea Behuwdtante Minke Bartle van der Mey, weduwe van den lieer Jacob Koster in dan ouderdom van ruim 75 jaar Hit aller naim Wed. A. Reedersv. d. Mey. Velseroord, 18 Februari 1922. Trompstraat 34. De teraardebestelling zal plaats bobben op Visdag 17 Februari ten 121/» uur te Westerveld. ■Net ilieristmoinje biedt zich aan voor dag en nacht. Brieven onder no. 1606, bureau van dit blad. biedt zich aan. Adr. bur. v. d. blad. aangeboden, 12 A 13 gulden per week met bewassching. Kanaalstr. 30 C, IJmuiden. Mevr. Visser, Koningstraat 2 vraagt voor direct flinke dagdienstbode niet beneden 18 jaar. Te koop prachtige een Biedt zich aan Net hulp in de Huishouding. Br. Meisje voor No. 1608 bureau van dit blad biedt zich aan liefst in burgergezin. Br. onder no. 1605 bur. v. d. blad. De Coöp. Vereeniging van Amsterdamsche Vischhandelaren vraagt voor directe indiensttreding met minstens 1 jaar kantoorroutine. Brieven met opgaaf van verlangd salaris, getuigschriften enz., terichten aan de Coöperatieve Vereeniging. te huur gevraagd, met gebruik van keuken door oude Juffrouw. Adres: bureau van dit blad. is iederen Bonderdsg aas oadei staande adrebsea te «oasuitoere voer Taadbeeikaade m Kaastuatoi VELSEROORD: Rijksstraatweg 143 ras 12.30 u. tot 2.30 u I J MUIDENKeiie* Wf.lielmsir. 38 van 3 tot 4 u. Gevraagd voor Donderdag, Vrij dag en Zaterdag een Fiiitke Werk-ter aan de Pastorie. Zich te vervoegen bij Mej. Tijssen Snelliustraat. rauwe BARSTEN. KLOVEN.® GESPRONGEN HANDEN.fevt SPRINGENDE LIPPEN, WIN AA' TERHANDEN EN VOETEN fek 3£&a Gebruikt ff aggfif^gif DAGMEISJE of MEISJE VOOR DAG en NACHT geheel thuis, niet jonger als 16 jaar Adres Mevr. KreylKogendorp, Rijksstraatweg 38 C. Santpoort. Ter overname aangeboden een Kruidenierszaak, annex Tabak en Sigaren, huis direct te aanvaarden. Br. onder letter K. aan j. v. Houwelingen. Boekhandell O n gemS l aap kamer te huur aangeboden te Velseroord. Br.no. 1607, bur. van dit blad. PUBLIEKE OP VRIJDAG 17 FEBRUARI 1922 des voormiddags 10 uur op het terrein nabij de Noordzee-SIuizen te IJmuiden van een belangrijke partij Z weedschTim merhout, waaronder groote partijen battings, planken enz. Alles afkomstig van het gestrande stoomschip „D 1 C I D O". Tevens zullen verkocht worden een groote partij LEDEREN KRU1STEUGELS. De Makelaars BAKKER, DIJKSEN Co. RECLAME IS GELD £e* advertentie geplaatst beeft steeds s 6 a 8 Centraal Br&nkweer-Comlté in döGem.Velsem OPENBARE JAARVERGADERING op VRIJDAG 17 FEBRUARI, des avonds 8 uur in de CONCERTZAAL TIVOLI. Spreekster: Mevr. A. TJADEN—V. D. VLIES (ENKA) van Alkmaar. Onderwerp„De drinkers voor 't gericht". Medewerking van Mej. A. H. Schill (Zang), SantpoortMej. Leny Smit (Piano), Wijkeroog en het Symphonieorkest „Euphonie" te Velseroord, Directeur de heer M. Adam. Verplicht programma 25 cent. DIR. MAX NABARRO. VELSEROORD Zeer ZALEN VOOR: VERGADERINGEN, UITVOERINGEN, BRUILOFTEN, PARTIJEN, billijke conditiën. Aanbevelend, MAX NABARRO Ontvangen een pracht partij met de allernieuwste modellen.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 3