IJmuider Couran OFFICIEEL. PRED IK BEURTEN NED. HERV. KERK. GEREF. KERK. CHR. GEREF. KERK. JOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT.-BOND. GEREF. KERK. NED. HERV. KERK. GEREF. KERK. EVANGELISATIE. RAADSOVERZICHT. L'it onze zestienjarige reportage over Velsen's Vroedschap herinneren we ons de eveneens zestienjarige klacht van den Voorzitter, dat de leden 'm smeerden als het laatste punt „Belas- tingreclame's" aan de orde kwam. Ge woonlijk bleef niemand en zeker een onvoltallige raad achter en het punt in kwestie kwam weer als het hinkende paard achteraan op de volgende agen da met een zelfde droevig lot. Onze tegenwoordige Burgemeester is een slimmerd. Inplaats van als zijn voorgangers, dit punt steeds als een nakomertje te behandelen, plaatst hij het op het voorste plan en zie, de raad moet beginnen met het punt, waarvoor ze anders vluchtten als kleine kinde ren voor den boeman.' Gelukkig schijnt men zich er nog al spoedig doorheen te kunnen werken. Want daar dit punt steeds in besloten zitting behandeld moet worden, moeten alle niet-edel achtbaren antichambreeren op de loo- perlooze trap. Het hardst in deze zitting heeft te verduren gehad „het" P.E.N., of „de" P.E.N. in ieder geval het Provinciaal Eleetrtschbedrijf Noordholland. Ieder gewoon zakenman doet zijn uiterste best het zijn clientèle naar den zin te maken; zijn artikel zoo goed, zoo goedkoop, zoo duurzaam of smakelijk mogelijk te maken. Doet hij dit niet, dan komt hij er naast te staan. „Het" P.E.N. of „De" P.E.N. doet alles precies andersom in zijn of haar bedrijf. In de ze en ook reeds in vorige raadszittin gen werd dit bedrijf gekwalificeerd als: schandelijk duur, schandelijk slecht, schandelijke kwaliteit; het net buiten gewoon slecht; het bedrijf slordig, de heele boel slordig; meters, waarvan vermoed wordt dat ze de buitengewone hoedanigheid bezitten meer aan te wij zen, dan werkelijk verbruikt is, enz. enz. Lollig, als men zich in een raads zaal zoo over je bedrijf uitlaat. Niet aan de klets- of bittertafel, maar in ons hoogste gemeentelijk college, door ver trouwensmannen van de burgerij en in koor van alle politieke partijen. „Het" P.E.N. of „De" P.E.N. kan er niet tus- schen uit zich van dezen blaam te zui veren öf zich te haasten maatregelen te treffen, dat aan deze klachten wordt tegemoet gekomen. We hebben er onze verbruikrftabellen eens op vergeleken n.l. die van 1920 en 1921 en inderdaad is het verrassend hoeveel grooter het gebruik over alle maanden van 1921 is, dan over dezelfde maanden van 1920, zonder dat we toch kunnen zeggen roe- keloozer of minder zuinig met het licht geweest te zijn. Wat het verzoek van de loggerreede- rijen betreft om in navolging van de gemeenten Scheveningen en Katwijk het loggerbedrijf mogelijk te maken door het geven van zoodanigen waar borg, dat een eventueel exploitatiever lies tot een bedrag van f 1750.per schip door de gemeente zal worden vergoed, hebben B. en W. o.i. het juiste standpunt ingenomen. Het verzoek toch steunt in hoofdzaak op de over weging, dat de werkloosheid onder de zeelieden er door zal verminderen. De ze nu is, naar B. en W. melden te IJmuiden van geen beteekenis, zoodat de te verleenen steun tengoede zou ko men aan andere gemeenten, waaruit de loggeropvarenden worden gerequi- reerd. Het punt is echter aangehouden, op grond, dat de heer Schilling, die over dit verzoek nog wel iets te zeggen zal hebben en het misschien ook an ders zal belichten, door ongesteldheid verhinderd was deze vergadering bij te wonen. Kan de loggervaart niet van in vloed zijn op de vverklooze zeelieden alhier, wellicht dat ze ten goede kan komen aan werklooze haven- en trans portarbeiders. We zullen dit verzoek dus nog wel nader te bespreken krijgen De overige punten der agenda gingen er met vlag en wimpel en met auto vaart door en geven geen aanleiding tot bespiegelingen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. VELSEROORD. VELSEN. SANTPOORT. Het speellokaal van de bewaar-, school van Mevr. Wtistevan Gotsch bood Dinsdagavond bij ons binnentre den een eigenaardigen aanblik. Gedeel telijk met stoelen gevuld, stonden op het andere gedeelte de banken dei- jeugdige leerlingen, waarop (niet waarin) thans de bezoekers van de feestelijke jaarvergadering van de Nederl. Ver. tot Afsch. van Alcoholh. Dranken moesten plaats nemen. De re den hiervan was gelegen in het feit, dat de stoelen in gebruik waren geno men door de dames der knipcursus, welke in hetzelfde gebouw wordt ge houden. De aanwezigen werkten ech ter allen mede, en zoo werd geen wan klank gehoord. De avond werd geopend door den voorzitter der afdeeling, den heer Frankfort, die een woord van welkom sprak en er zijn spijt over uitsprak, dat de zaal niet geheel gevuld was. Na dit openingswoord kwamen echter nog talrijke bezoekers binnen, zoodat. we gerust kunnen zeggen, dat de zaal vrij wel geheel gevuld was. Over het geheel bemerkten we wel, dat dit drukke be zoek vooral den heer C. Zwanenburg gold, wiens prachtig harmonica-spel hier zeer gewaardeerd wordt. En dat kan ook niet anders. Harmonica-mu- ziek geldt en met recht over het algemeen voor minderwaardig. Wie echter Zwanenburg heeft hooren spe len, zal tot een geheel andere meening komen. Dat is kunst! Zwanenburg legt gevoel in zijn muziek, en vertegen woordigt, dank zij ook zijn prachtig in strument, een geheel muziekkorps. Uitvoerig nogmaals zijn kunst te be schrijven, lijkt ons overbodig, waar wij reeds eenmaal zulks deden. Volstaan wij dus met het opnoemen van de door hem ten gehoore gebrachte nummers: 1. Seufzer van Ivanovicci; 2. Voor 't Vaderland, marseh van Sam Vlessing; 3. Verschmahte Liebe, Wals van Paul Lincke; 4. Im Zigeunerlager, Marsch van Max Oscheit; 5. Gitana, Wals van C. W. Feldmann; 6. Ouverture „Der Calif van Bagdad" van A. Boieldieu; 7. Espana, Wals van Waldteufel; 8. Cow-boy-Marsch van C. Zwanenburg; 9. Venus steig hernieder van Paul Linche; 10. La Speranza, Fantasie Ca price, van A. Boccolli. Onze muzikale lezers zullen er onge twijfeld bekende composities onder vinden. De predikant bij de Ned. Herv. Gem., Dr. G. A. v. d. Bergh van Eisinga, ver leende eveneens zijn medewerking. Evenals Zijn Eerw. zoo vaak op huish. vergaderingen pleegt te doen, las hij een stukje voor, ditmaal een feuilleton uit de N.R.Ct. „Kinderen uit mijn klas" genaamd. Hierin bespreekt een onder wijzeres een harer leerlingen, „Gaas- sie" genaamd, wiens vrijmoedigheid haar bijna tot wanhoop bracht en wiens beweeglijkheid bijna deed ver moeden, dat hij alle dagen „paarde- fleisch" at. Een onbekende voor ons, Mevr. Smit uit Haarlem, declameerde. Reeds bij haar eerste optreden had zij een wel verdiend succes. Met haar „St.Nico- laas" tróf zij de aanwezigen. Men leef de mee met de arme moeder, die door armoede haar kind geen St. Nicolaas- feest kon bereiden, met het meisje, dat nog vol hoop te bed ging en daarna weer met de moeder, die haar kind doodgevroren in bed vond. En het sneed door de ziel, toen Mevr.Smit ein digde met: „Dat was haar St.Nicolaas!" Met „Tante waarschuwt" bracht zij de aanwezigen weer in vroolijken stemming. Tante was zeer bezorgd voor haar lieftallig nichtje, vooral nu er huzaren in de stad waren. Zij raad de het lieve kind dan ook aan, moord en brand te schreeuwen als zoo'n bar baar" haar aansprak en zich nimmer door zoo'n klant te laten kussen, want, verbeeld je, je kreeg dan „een baard van wel twintig centimeter". Mientje voelde zich bij dit laatste lang niet op haar gemak en voelde al eens aan haar kinnetje. Waarom? Enfin, dat begrijpt u! Na deze predikatie, sloop ze stil naar haar kamertje en keek gauw in een spiegeltje Gelukkiggeen baard! Tante had dus gejokt! En, voegde Mevr. Smit er ondeugend bij, Mientje ging weer voort met zoentjes geven. Het mooist vonden we echter „Het Jurkje". Dit wist Mevr. Smit op een zoodanige wijze voor te dragen, dat hier en daar een onderdrukt snikken werd gehoord. De korte inhoud is als volgt: Een man en »en vrouw kunnen het niet bijster goed met elkaar vinden en besluiten tenslotte van elkaar te gaan, na eerst de „boel" verdeeld te hebben Als dit pijnlijke werk is afgeloopen, ontwaart 's mans oog een pakje, dat bij nader onderzoek het jurkje van hun overleden kind bleek te bevatten. Dit deed een snaar in zijn binnenste trillen De ruwe, onbeschaafde man weent! Als de vrouw dat ziet, trekt zij haar man naar zich toe en verzoenen zij zich met elkaar, om, zooals Mevr. Smit on der doodsche stilte zegt. „nimmer meer te scheiden". Mej. A. Kabel droeg daarna „De 100000 uit de Staatsloterij" voor, waar om hartelijk gelachen werd. Het was dan ook vermakelijk een huisgezin te hooren twisten over de wijze van be steden van geld ,dat nog niet eens in hun bezit was, maar dat zij „misschien wel eens zouden kunnen winnen." Met einde van dezen welgeslaagden avond was nu daar. 'Nog eenmaal richtte de voorzitter zich tot de aanwe zigen, in welk sluitingswoord hij voor al de medewerkenden bedankte. BUITENLAND, BINNENLAND. Men meldt aan de N. Rott. Ct„ dat de Nederlandsche regeering in hooger be roep voor het House of Lords de proce dure gewonnen heeft betreffende de neutraliteitschennis door Engeland ge pleegd in den ochtend van 16 Juli 1917, ter hoogte van Petten, ten aanzien van ier Duitsche koopvaardijschepen. Deze vier Duitsche schepen, Pell- worm, Marie Horn, Brietrig en Heinz Blomberg, die hit den Nieuwen Water weg Noordwaarts door een flotille van Britsche torpedojagers gestopt, buit gemaakt en naar Harwich gebracht. Spoedig daarna protesteerde de Ne derlandsche regeering tegen deze daad, omdat naar haar verklaring genoem de schepen zich bevonden hadden in Nederlandsche territoriale wateren, en dus door de Britten een onrechtmatige daad was gepleegd. In Mei 1919 is deze. zaak behandeld voor het Prijzenhof (Court of Admiral ty) te Londen. De behandeling duurde vijf volle dagen. DeNederlandsche re geering had bundels officieele rappor ten van de Nederlandsche kustwacht ter tafel gebracht, en verscheidene Ne derlandsche getuigen werden gehoord, onder wie luitenants ter zee 1ste klasse G. Duyckinck Sander en A. M. van Roosendaal, die beiden commandant bij onze kustwacht geweest waren. De leiding en instructie van de zaak hier te lande was toevertrouwd aan den landsadvocaat mr. J. H. Telders; de behandeling ervan in Engeland had plaats door mr. R. A. Wright (King's Council) en mr. W. Roosegaarde Bis schop. De voornaamste vragen in het ge ding waren: lo. waren de schepen, de torpedo jagers zoowel als de Duitsche schepen, in of buiten territoriale wateren, toen de Engelsche oorlogsschepen hun aan val begonnen? 2o. bijaldien de Duitsche schepen buiten territoriale wateren waren ge weest, was het dan moegelijk, dat zij door strooming, getij en wind naar neutrale wateren waren afgedreven? 3o. indien zij werkelijk waren afge dreven, hadden de Britsche torpedo jagers dan het recht gehad, ze uit de neutrale wateren te halen en als prijs op te brengen? De uitspraak van den president van het Admiraliteitshof, lord Sterndale, was gunstig voor de Nederlandsche re geering, hij besliste, dat de schepen moeten worden teruggegeven (zijn uit spraak is vermeld in het Ochtendbl. B van 31 Juli 1919), en thans heeft ook in hooger beroep voor het House of Lords onze regeering de procedure ge wonnen. In het „Tijdschrift voor Electro- techniek" leest men van een eigenaar dig ongeval in een klein dorp in Thu- ringen, waar een l'/2-jarig kind de nog in een stopcontact aangesloten toevoer- draden te pakken kreeg, die dienden om een electrisch kooktoestel aan te sluiten. Het kind had 't eene contact in de hand, en stak het andere in den mond, zich zelf aldus in de 120 Volt wisselstroomlei ding schakelende. De moeder en de vader hielden het kind oor dood, maar de grootmoeder die. het heftig heen en weer bewoog en daardoor instinctief hartmassage toe paste, bracht het in 't leven terug. Mond en lip waren intusschen erg ver brand. Het geval dient verspreid als een voorbeeld, dat aan apparaten voor huiselijk gebruik de grootste veilig heidsvoorzorgen geboden zijn. SCHEEPVAART. In de week van 6 tot 13 Febiuari kwamen alhier uit zee binnen 41 stoom schepen en vertrokken naar zee 34 stoom schepen. POSTER IJ EN. VELSEN. VISSCHERIJ. De IJmuider federatie richtte zich met de volgende klacht tot de reeders- vereeniging: Reeds herhaalde malen kwamen bij ons klachten in van opvarenden over inhoudingen van verdiend loon, voor betalingen aan verschillende leveran- siers, waaronder een enkele maal zelfs kasteleins. Wij zouden tegen een dergelijke gang van zaken moeilijk bezwaar kunnen maken, indien die betalingen steeds plaats vonden na overlegging van be hoorlijk door de betrokken opvarenden onderteekende betalingsmandaten, doch dat laat veel te wenschen over. Ons zijn verschillende gevallen bekend, waar de betaling plaats vond op door de leveranciers zelf gemaakte en door niemand onderteekende briefjes, bloot- weg opgave van geleverde artikelen. Het wil ons voorkomen, dat uw be stuur in deze, door te wijzen op het on- gewenschte en verkeerde van dergelij ke inhoudingen, meer zal bereiken dan wij zouden kunnen doen door partieel bij betrokken reederijen te klagen en protesteeren, waarom wij dan ook be leefd verzeoken uwe aandacht aan de ze aangelegenheid te willen schenken en zoo mogelijk iets te willen doen waardoor herhaling zou kunnen wor den voorkomen. Zaterdag 18 Febiuari Tweede blad BEKENDMAKING. Ontwerp zomerdienstregeling Nederlandsche spoorwegen. De burgemeester van Velsen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een ont- werp-zomerdienstregeling op de Nederland sche Spoorwegen ter secretarie ter inzage is nedergelegd. Eventueele opmerkingen deze regeling betreffende, moeten vóór 1 Maart 1922 worden toegezonden aan den Raad van toezicht op de Spoorwegdiensten te 's-Oravenhage. Velsen, 17 Februari 1922. De burgemeester voornoemd, RIJ KENS. BEKENDMAKINO STUWADOORSWET. Kiezerslijsten voorde commissiën voorden Havenarbeid. Burgemeester en wethouders van Velsen maken bekend, dat de door hen vastge stelde kiezerslijsten voor de bovengenoemde commissiën voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Velsen, 16 Februari 1921. De Burgemeester van Velsen, RIJKENS. VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. 10 uur: Ds. Erdman. 5 uur: Ds. Hovy Pred. te Wijk aan zee. 10 unrDs. Buffinga. 5 uurDezelfde. 10 uur: Ds. J. B. G. Croes. 5 uurDezelfde. 10.30 uur: Ds. W. Luikinga. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. S. A. Baljon, van Spaarndam. 5 uurDs. O. W. C. Vunderink, van Haarlem. 10 uurDs. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. 10 uurDs. Eggink. 5.30 uurDezelfde. Lokaal Wijkeroog, 10 uur Kinderkerk WIJKEROOG. 10 uur: Ds. Boerkoel. 5 uurDezefde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uurDr. G. A. van den Bergh van Eysinga. 10 uur: De Heer van der Voet, Theol. Cand. te Leiden. Zitting van 14 Februari 1922. De Haarlemsche Rechtbank veroor deelde M. van D, huisvrouw van L. M. alhier, wegens diefstal bij verstek tot f 10 boete of dagen hechtenis. Mej. M. N. M. Gravemaker alhier is ter beschikking gesteld van den Gouverneur- Generaal van Ned. Indië, om als verpleeg ster daar te lande werkzaam te worden gesteld. Naar het Predikbeurtenblad der Ned. Herv. Gemeente meldt zal binnenkort een Gemeenteavond worden gehouden, waarin aan de hand van de begrooting voor 1922 de kerkelijke finanliën zullen worden be sproken. Bij Mej. de Wed. Blok in de Oranje straat ontstond Woensdag een schoorsteen brand. Toen de politie kwam. was het reeds gebluscht. De brandweer behoefte dus niet uit te rukken. Een bewoner van de Havenkade deed aangifte dat buren de tuin achter zijn woning telkens bevuilen, door er haardasch of vuilnis neer te gooien. De zwijntjesjagers zijn deze week op 't oorlogspad. Ze snuffelen nu in de poor ten en stegen en nemen de daar staande karretjes mee. Nu weer hebben ze een rijwiel uit de poort van den schilder H, meegenomen. Men zij dus op z'n hoede, - Op verzoek van den deurwaarder verleende de politie deze week assistentie bij de uitzetting van het gezin uit het per ceel Kanaalstraat 11. Ook geen pretje, in dezen guren tijd op straat gezet te worden. Donderdagavond ging de electrische straatverlichting hier reeds om kwart voor elf uit. Dan brandt het weer eens den halven of den heelen dag, nu ging het vóór tijd uit. Men wil misschien bezuinigen, maar wij hebben er recht op tot 11 uur. Alhier is een Chr. Knapenvereeniging opgericht. De leiding daarvan berust bij den heer Boon. Hooger beroep is aangeteekend door J. v. d. M. alhier, die door de Haarlemsche rechtbank wegens diefstal veroordeeld werd tot 14 dagen gevangenisstraf. Soc. Dem. Vrouwenclubs Door de soc. dem. Vrouwenclubs te Santpoort, Velseroord, IJmuiden Schoten, Beverwijk, Wijkeroog en Zandvoort is naar de K. Ed. meldt, besloten zich tot één district te combineeren ten einde de pro paganda onder de vrouwen in die plaatsen beter te kunnen regelen Er is een centraal comité uit de clubs gevormd, waarvan mevrouw A. Heiligers alhier, secretaresse is. Onze gemeente-secretaris, de heer Th. J. Wijnoldy Daniëls die tot dusver den titulairen rang van majoor bij de Infanterie der Landweer bezat, heeft thans de titulaire rang van luitenant-kolonel gekregen. De Duitsche schepen voor Petten. j.- v0>-_. .'jjiv/.-- i Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Go's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 10 Febr in Nederland uitgesproken 46 faillissemen ten tegen 45 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 10 Febr. 1922 242 faillissementen tegenover 207 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Velsen. Aangekomen 17 Februari: Afon Lliedi, st., Swansea, steenkolen, papier fabriek. Vertrokken: 15 Februari: Enterprise, st., New Castle, ledig. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Januari 1922. brieven binnenland. 1. de Amsterdammer. A'dam. briefkaarten binnenland. 2. de jongeheer J. H. Kuijper, A'dam 3. W. Nederlof, Boveneinde4. Zonder adres. Het inhouden van loonen. Gedurende de week van 9 Febr. t./ni. 15 Februari 1922, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen 68 Hollandsche, 19 Duitsche stoomtraw lers, 2 Duitsche IJslanders, 2 Motor-, 68 zeilloggers, 4 stoombeugers, 5 sloepen en 15 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche Stoomtrawlers van f 957.tot f6327. Duitsche Stoomtrawlers f 156.— f3878. IJslanders f1055.— f6219. Motorloggers f 590.f 861.-- Zeilloggers f 257.f 1814. Stoombeugers f1912.f3755.— Sloepen f 812.— f 2217. terwijl de Kuslvisschers totaal f 4182 besomden. De aanvoer bestond uit 1363019 K. G. trawlvisch, 86230 K. G. IJslandsche visch en 46797 K. O. beugvisch. De totale opbrengst bedroeg f 283122.72' Oedurende de maand Januari van dit jaar zijn te IJmuiden aan den rijksvischaf- slag aangekomen 260 stoomtrawlers met f 734.099 besomming tegen in Januari van het vorig jaar 146 stoomtrawlers met f 672.313 besomming. Verder kwamen van

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5