M¥iiseDsMasBiBkoBr" De verzending c o I KNIPCURSUS f 2.50 P P- P met de booten der Coöperat. vereeniging. epko's Wekker Wekt zoo Lekker P- CD CD CD O O CD CD rs r-1 O p- CD CD oord-B oll*r«d^cb^ Bewaklngs - Mnatif. Juiianakade l^rood- IJmuideii Zeer billijke prijzen, Directie: J. v&mi Paiatzig Schol) Engbert3 Schollen hH de trawlvisscherij in Jan. van dit jaar binnen 79 zeiltrawlloggers met f 42.730 besom ming tegen in Jan. van het vorig jaar 81 zeiltrawlloggers met f 100.079 besomming sleepboottrawlers met f 6.017 besom ming tegen in Jan. van het vorig jaar - sleepboottrawlers met f 4.317 besomming 9 motorkustvisschers met f 683 besom ming tegen in Jan. van het vorig jaar 2 dier vaartuigen met f 85 besomming 12 open booten met f 140 besomming tegen in Jan. van het vorig jaar 22 open booten met f 460 besomming 2 motortrawlloggers met f 1.561 besom ming tegen in Jan. van het vorig jaar 2 dier vaartuigen met f 3,268 besomming; zeilkustvisschers kwamen er in Jan. van dit jaar niet binnen, terwijl er in jan. van het vorig jaar 6 binnenkwamen, die f 175 besomden van vreemde nationaliteit kwamen in Jan van dit jaar binnen 6 Duitsche stoomtraw Iers, die f 13.893 besomden en in Jan. van het vorig jaar 4 Engelsche stoomtrawlers met f 12.559 besomming van de beugvisscherij kwamen in Jan van dit jaar binnen 24 stoombeugers met f 64.058 en 13 zeilbeugers (sloepen) met f 14.318 besomming, tegen in Jan. van het vorig jaar 25 stoombeugers met f 93.117 besomming en 19 zeilbeugers (sloepen) die f 43.453 besomden. De in consignatie aangevoerde vischzen- dingen brachten in Jan. van dit jaar f 13.341 op en in Jan. van het vorig jaar f 19.187 De totaalopbrengst van alle in Jan. van dit jaar aangevoerde visch is f 890.844 en die van Jan. van het vorig jaar f 949.018 S t e u n v e r 1 e e n i n g Haring- visscherij. In de N. Rott. Ct. schrijft een Haring handelaar onder ingezonden het volgende Het blijkt uit de steunregeling voor de trawl- en Zuiderzeevisscherij dat de Regee ring zich meer en meer voor het visscherij- bedrijf gaat interesseeren. Ook voor de a.s. haringvisscherij schijnt een plan voor steuuverleening ontworpen te worden len einde in den a.s. zomer en herfst de haringvisscherij mogelijk te maken. Naar de plaatselijke bladen echter berichten wordt door het Gemeentebestuur in de eerste plaats aangedrongen op overneming door de Regeering van het verlies der Haringcombinaiie. Deze combinatie werd in 1920 opgericht door een groep reeders (vele reederijen waaronder geheel IJmuiden staan er buiten) om ervoor te waken dat de prijzen niet beneden een zekere grens zouden zakken. Zij moesten daartoe een groot deel van de vangst opkoopen en waren in 1921 gedwongen, hun voorraad tengevolge van de geringe vraag en ook wel doordat zij de haring te hoog ophielden toen er nog vraag was, met groot verlies te verkoopen. En waarom kunnen de leden der combinatie hun verlies niet geheel betalen? Omdat zij in den tijd toen er groote winsten gemaakt werden (er zijn jaren geweest toen verschillende reederijen over 100 pCt. uitkeerden) al hun winst aan dividend uitkeerden en de aandeelhouders thans weigeren daarvan terug te betalen. In den handel hebben de meeste firma's hunne winsten in hunne zaak gelaten en zijn daardoor in staat aan de thans heer- sceendé crisis het hoofd te bieden, hoewel natuurlijk ook onder hen reeds slachtoffers gevallen zijn. Het is m. i. ondenkbaar dat de minister bereid gevonden zal worden hetverlies van de combinatie over te nemen; immers alle bedrijven in ons land hebben in 1920/21 op hunne voorraden groote verliezen ge leden en wanneer de minister van ééne groep deze verliezen over zou nemen zouden van alle kanten aanvragen om gelijke gunst komen en zou het einde niet te overzien zijn. Neen, om het bedrijf in stand te houden en de werkloosheid te keeren is in de eerste plaats noodig dat voor elk schip dat aan de nieuwe visscherij deelneemt een zeker bedrag vastgesteld wordt, evenals dit bij de trawlvisscherij plaatsvindt, dan zullen zonder twijfel ruim voldoende schepen aan de visscherij deelnemendit is van algemeen belang, niet alleen van de reederijen maar ook van de handelaars, werklieden, kuipers, boetsters etc. etc. En laat daar na de combinatie van de Regeering gedaan zien te krijgen wat mogelijk is. Steunregeling voor de loggers. Inzake het verzoek van eenige ree- der.'- te IJmuiden aan den gemeente raad om, evenals te Scheveningen en Katwijk is geschied, een steunregeling te treffen voor de zeiltrawlvisscherij, welk verzoek door den raad is aange houden, heeft de redactie van Haar lems Dagblad een onderhoud gehad met den heer Job Gouda te IJmuiden, een der adresseerende reeders en met den lieer Schilling, het raadslid. De heer Gouda merkte het volgende op: In de eerste plaats vond hij het niet goed dat bepalingen die voor de ree- dors in Scheveningen en Katwijk gel den, bepalingen die in elk geval het vi eheri met zeiltrawlers stejunen, niet op IJmuiden van toepassing zijn. Hij wil: gelijke rechten. Hij gaf toe dat uit een oogpunt van werkverschaffing de gemeente Velsen niet in dezelfde mate van de gevraagde steunregeling zou profiteeren als de andere, maar er zijn toch ook nog andere dingen die meetellen-. De nevenbedrijven, smede rijen enz. zouden wat meer werk krij gen dan nu, de handel in victualiën en alles wat voor scheepsuitrusting noo dig is, zou ook weer wat gaan opbloei- werij komen, misschien kunnen ge en. Er zou wat meer leven in de brou- meenten die mee profiteeren, doordat de visschers uit andere plaatsen op IJmuider trawlers gaan varen, ook meebetalen in de 50 pet. Op het oogen- blik zijn een tiental zeiltrawlers in de vaart, de heer Gouda meende dat bij het tot stand komen van de steunrege ling alle trawlers wel weer zouden uit gaan, wat zich in heel IJmuiden zou laten voelen, ook de ijsfabrieken kun nen dan meer afzetten. De heer Schilling, dien we om zijn meening over deze zaak vroegen, meen de dat de resultaten van de regeling indien die tot stand zou komen, voor de gemeente wat duur zouden zijn. Het komt, zeide hij, neer op een steunrege ling voor de reeders Wil men de zeil trawlvisscherij steunen, dan vindt hij daar nog wel wat voor te zeggen, maar liet eind is niet te voorzien, want na de zeiltrawlvisscherij komt dan ook de stoomtrawlviéscherij, en met evenveel recht. In Scheveningen en Katwijk heeft de steunregeling meer reden van bestaan omdat daar de zeiltrawlvis schei-ij en in IJmuiden de stoomtrawl- visseherij hoofdzaak is. Omdat de vis schers uit verschillende plaatsen ko men, wil hij wel een steunregeling, waaraan andere gemeenten meebeta len. De heer Schilling wees er op dat er weinig liefhebberij voor het monsteren op de zeiltrawlers is. Over het alge meen verdienen de opvarenden lang zooveel niet als op de stoomtrawlers. Intusschen is in alle geval bereikt dat de aandacht eens weer op deze kwestie is gevestigd en wanneer de raad meegaat met het advies van B. en W„ zullen bij grooter werkloosheid onder de visschers zeker voorstellen van het gemeentebestuur verwacht worden in den geest van de thans ge vraagde steunregeling. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Naar uit een in dit nummer voor komende advertentie blijkt, heeft de firma Van Basten 8i Co., haar meubelreparatie inrichting overgedaan aan haar voormaligen chef, den heer Kolk. Waar wij den heer Kolk kennen als een alleszins bekwaam vakman, twijfelen wij niet of hij zal zich een plaats in onze stad weten te veroveren. VELSEROORD. Donderdagavond had in het cafe van den heer Zegel de eindwedstrijd plaats tusschen de biljartclubs „Krijt op tijd" van Santpoort en „Excelsior", van Velseroord. „Krijt .op tijd" werd overwinnaar met 656 voor Santpoort en 609 voor Velseroord. Er werden partijen van 75 caram boles gespeeld. Na afloop van den wedstrijd werd er door de beide matadors nog een revanchepartij gespeeld van 100 caramboles, welke partij ook door Santpoort werd ge wonnen met 100 56. Er was veel belang stelling. Drankwee r—C o m i f Het Centraal Drankweer Comité hield Vrijdagavond zijn jaarvergadering in de concertzaal „Tivoli." Ondanks het slechte weer was de opkomst bevredigend. De voorzitter, de heer IJ. J. Reitsnia, opende met een kort woord, waarin hij den overleden penningmeester, den heer S. Koning, herdacht en waarin hij wees op het verwerpen der wet op de Piaatse- ijke Keuze door de Eerste Kamer, haar noemende een oude tante, die de geest van den tijd niet begrijpt. Mevr. A. Tjaden—v. d. Vlies (Enka) van Alkmaar had tot onderwerp harer rede De drinkers voor 't gericht". Een aan grijpend woord was het, waarnaar met ademlooze stilte werd geluisterd en in welke rede zij de Eerste Kamerleden, die de wet op de Plaatselijke Keuze verwierpen, de nieuwste schuldigen noemde, die voor 't gericht zullen worden gedaagd. Aangrijpend noemden wij haar woord, waarin zij drinkers, fabrikanten, maar ook geestelijken, onderwijzers en arbeidersleiders voor het gericht daagde, niet voor het gericht van geheelonthonders, maar voor de wonder lijke, maar zoo juiste rechtbank, die zij teekende. Een geestdriftig applaus volgde op dit vurig woord. Het Comité had dezen avond prachtige medewerking. Mej. A. H. Schill van Sant poort zong een viertal liederen, die zeer schoon door haar werden voorgedragen en waarbij mej. Leny Smit van Wijkeroog haar (als altijd) voortreffelijk begeleidde. Verder verleende het Symphonie-orkest „Euphonie" alhier haar medewerking, dezen avond onder leiding van den heer P. Stam, alhier. „Euphonie" zal er zelf wel voldoe ning van hebben gehad, want men zag wel hoe zeer het publiek genoot. Het dankbaar applaus deed het orkest dan ook tot een toegift besluiten. De Voorzitter zei in zijn slotwoord dat het een avond van mooie kunst was ge weest. Hij dankte de spreekster voor haar bezielend woor, de dames Schill en Smit en „Euphonie" voor hun zeer gewaar deerde medewerking en hoopte dat deze avond velen dichter tot de zaak der drank bestrijding zou hebben gebracht. Wii zouden nog vergeten dat ook de jaar verslagen werden uitgebracht, maar wi deze in druk verschijnen, komen wij daar nader pp terug. VELSEN. Baldadigheid der jeugd. Eenige jongens van Wijkeroog, die de ambachtsschool te Velseroord bezoeken hebben het hek voor de villa van den heer P. van Kralingen op den Stationsweg vernield. De daders werden gesnapt en hebben bekend, zoodat ze de welverdiende straf niet zullen ontgaan. De kegelclub „Velsen" heeft in dé kegelbaan van Hotel „De Prins" haar 10-jarig bestaan herdacht. Dit jubileum, dat ook door eenige naar andere woonplaatsen vertrokken oud-leden werd bijgewoond, zal nog lang in aangename herinnering blijven SPORT. Voetbal. Overzicht. Dat er veel wedstrijden gespeeld zullen worden, gelooven we niet. De toestand waarin de meeste terreinen zullen verkeeren zai wel van dien aard zijn, dat voetballen onmogelijk is. Natuurlijk zal door de diverse conculs wel niet zoo nauw gekeken worden waar de competitie nu al zoo lang heeft stil gestaan. Het Z. E. C.-terrein stellen we ons echter als een modderpoel voor, zoodat zelfs de meest door de vingers ziende consul, dit terrein wel zal afkeuren. Ook de terreinen van S. V. V., Sparta en D.E.C zullen nu niet bepaald wat men noemt droog zijn. Gaat de wedstrijd tegen S. V. V. door dan zal het drassige veld ongetwijfeld voor Stormvogels een handicap beteekenen, o. i. een reden te meer, om eens extra aan te pakken, want er móet dezen keer gewonnen worden Een overwinning behaald op een concurrent telt dubbel. En 'i kan ook! Wij voor ons zijn er van overtuigd, dat Storm vogels sterker is en beter speelt dan S. V.'V. De verdedigingen zijn vrijwel gelijk, doch de Stormvogels-voorhoede is bepaald beter. Een groot deel zal weer afhangen van Blinkhoff Sr.Als hij n,l. niet beter op schot is, dan tegen Z. F. C. dan voorzien we weinig goals. Laten we nu maar af spreken, dat het ongeveer moet gaan, als het vorige seizoen op het S. V. V.-terrein toen hij, daartoe door Van Hemert in staat gesteld, twee keurige goals maakte, twee goals, om nooit te vergeten. En als dan Koster c. s. het bekende systeem toepassen, dan komen de Stormvogels met een 2—0 overwinning thuis. Waar de kans op uitstel zeer groot is, zullen we de andere wedstrijden niet zoo uitvoerig als gewoonlijk bespreken. In Rotterdam heeft de plaatselijke ont moeting Sparta-Excelsior plaats. Wanneer laatstgenoemde club zich dezen keer even goed op het Sparta-terrein thuis voelt als tegen Stormvogels, dan hebben de Korver c. s. nog niet gewonnen. Quick trekt naar de Watergraafsmeer en zal daar moeten werken, om zich de fana tieke D. E. Cers van het lijf te houden. Hier konden de Hagenaars wel eens een veer moeten laten. 't Gooi-V. U. C. belooft een forsche, span nenden wedstrijd te worden, waarin we 't Gooi de beste kans geven. A.D. O. hoe goed ook op de ranglijst staand, heeft van A. F. C. nog niet gewon nen. Een gelijk spel, eventueel een Amster- damsche overwinning, zou ons niets ver wonderen. Mocht Z. F. C.-Hermes, tegen onze ver wachting in, doorgaan, dan voorspellen we een Z. F. C.-zege. V. S. V. gaat naar Haarlem, om daar tegen D. O. naturluijk gelijk te spelen. Biljartsport. De heeren L. Kaan te Velsen en J. Zegel te Velseroord hebben in het café „f Zwarte Os" te Velsen een biljartwedstrijd om 500 caramboles gespeeld. De heer Kaan behaalde de 500. terwijl de heer Zegel iet tot 382 bracht. Woensdag 22 Februari zal er te Velser oord bij den heer Zegel weer een dergelijke wedstrijd gehouden worden. Waarschijnlijk zal binnenkort een wed strijd in „De Zwarte Os" gehouden worden tusschen de heeren L. Kaan en R. van Hooft. Zondag 19 Febr. Kinheim I tegen D. I. O. II van 2 tot 4 uur en Stormvogels IV tegen Kinheim II. Adspiranteu Kennemer Turnkring Volgens de ingekomen opgaven van de verschillende vereenigingen telden deze op 1 Februari j.l. te zaraen 633 ad- spiranten van 11 jaar en ouder, t.w.: G. V. „Uitgeest" 13 meisjes en 30 jon gens; G. V. „Turnlust" te Beverwijk 36 m. en 32 j.; „Sparta" te Velsen 22 m. en 27 j.; T. V. „IJmuiden" 60 m. en 50 j.; „B. G. O." te Bloemendaal 10 m. en 34 j.; „Bato" te Haarlem 45 adspiranten; G. V. „Concordia" te Haarlem 110 m. en 140 j. en „O. S. S." te Zantvoort 11 m. en 12 jongens. Kenn. Ed. Burgerlijke Stand Velsen Bevallen: L. P. van Veelen— Voor burg z.C. Gravenmaker—Klaver z J. Schoon - de Boer z.A. H. M. Aland Braam z. Ondertrouwd: Th. van Rumste en M. R. StrobbeJ. Wensink en A. P. M Wesselink. Getrouwd: J. Bosch en N. Luidenga E. W. F. Tews en C. Snoeks A. J. Nabben en A. van Vuuren; B. Winkelaar en C HolkampC. j. Duin en W. Brouwer F. Dam en H. M. Hermans. Overleden: T. Stam 17 j. ongehuwd C. A. de Winter, 48 j. vrouw van D. Does burg F. Brons 50 j. vrouw van G. Oosterwal E. M. J. Helsloot 64 j. SCHEEPVAART. Nieuw schip. Het nieuwe, bij de werf Conrad te Haarlem gebouwde stoom schip Palopo" der Kon. Paketvaart vertrok gisteren van hier naar Bativia. .Het schip was voor deze reis gecharterd door de Stoomvaart Mij. Oceaan, de schoorsteen had dan ook de kleur der blauwpijpers en de vlag van de firma Afred Holt woei van den achtermast. Het schip had een volle lading stukgoed in. BINNENLAND. Kinderzorg. De vereeniging „Kinder zorg" in de classis Haarlem der Ned. Herv. Kerk houdi hare algemeene ledenvergade ring op 20 Februan a.s te i i4 uur in ec-n der kamers van de Groote Kerk alhier. Behalve hei uitbrengen der jaarverslagen meldt de agenda verkiezing van twee bestuursleden wegens het aftreden van de teeren G van Tienhoven en J. C. Wolter beek, die beiden herkiesbaar zijn. De begrafenis van Prof. Bolland. Woensdagmiddag had te Leiden de teraardbestelling plaats van het stoffelijk overschot van den Zaterdag op ruim 67 arigen leeftijd overleden hoogieeraar inde geschiedenis der wijsbegeerte, logica, metaphysica en zielkunde, Prof. G. J. P.J. Bolland te Leiden. Een groot aantal kran sen, bloemstukken en palmen dekten de lijkbaar of waren aan de lijkkoets bevestigd. Wegens de overgroote belangstelling op iet kerkhof der Ned. Herv. Gem. Rhijnhof te Oegstgeest, moest afgezien worden van het voornemen om de toespraken in de <apel te houden. In wijden kring stonden de menschen uit allen rang om de groeve geschaard, waarvoor het eerst de Rector Magnificus der Leidsche Hoogeschool. Prof. Dr. C. Snouck Hurgronje, den mensch en den hoogleeraar Bolland herdacht. Deze rede was het bezonken oordeel van den geleerde over den collega, maar daarna cwamen enkelen leerlingen aan het woord. De student Samson sprak namens Prof. Bolland's Leidsche coilegianten een laatste groet aan den overleden leermeester. Ir. W. Polderman, uit IJmuiden, voor zitter van de Ver. voor Wijsbegeerte uit Amsterdam, sprak als vriend van den overledene, uit naam van al zijne vrienden en in het bijzonder van alle comité's en trouwe coilegianten in den lande. Van de Haagsche vrienden, die met zooveel enthousiasme de Colleges van Bolland volgden, sprak hierna Dr. Rethy. Dr. J. C. te Hennepe kwam den dank der Rotterdamsche coilegianten vertolken. De laatste spr., Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga, Herv, pred. te Santpoort, gevoelde eveneens behoefte als vriend en eerling den overledene te gedenken. Eindelijk trad het eenige kind van Prof. Bolland, Ds. Bolland, Herv. pred. te Schellinkhout, naar voren en hij zei"Ik dank u allen hartelijk voor de eer aan mijn geliefde vader bewezen. In naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes worde aan hem bestendigd wat waard is bestendigd te worden". Op het kerkhof waren behalve Prof. C. Snouck Hurgronje, rector-magnificus, de jrofessoren Thierry, Kalff en Blok als ver tegenwoordigers- van de faculiteit voor -etteren en Wijsbegeerte; Prof, Josselinde ong uit Utrecht; een deputatie van het college van curatoren der Leidsche Hooge school zoo goed als den heelen Academi- schen Senaat en vertegenwoordigers van iet Leidsche korps en andere studenten- orporaties deputaties van alle niet Leidsche loliandcolleges. De 85-jarige Prof. Oort liep mede in den stoet en strooide bloemen in het graf.i BURGERLIJKE STAND van de gemeente Egmond aan Zee. Geboren: Jacob, zoon van Chr. Glas en J. Zwart. Overleden: Wilhelmina Catharina Theodora Bont, 9 maanden, d. van Th. H. Bont en S. Sprengers; Gerrit Buis, 79 jaar, weduwnaar van J. C. A. RoosPieter Dijkhuis, 74 jaar, echtgenoot van T. Linde mulder; Arie Cornelis Bootes, 81 jaar, zoon van wijlen K. Bootes en E. Kip. Aanvang van een nieuwen cursus in het knippen naar maat, 2 lesuren per week, desverkiezend kan er ook een naaicursus aan worden verbonden. Ï^Voor getrouwde Dames, cursus apart. Zich aan te melden HUIJQENSTRAAT 24 IJMUIDEN. Dir. Sim. Qokkes Repetitie lokaal. „FLORA" Velseroord. Voortaan iedere Maandagavond Repetitie van 811. Wij vragen goede krachten voor onze Uitvoering en Zangconcours. van Uwe goederen van IJmuiden naar Amsterdam v. v. laat zich het beste geschieden Drie malen per dag. Voor orders Bootsteiger: Telefoon 413. Kantoor 1, Vischhal, Telefoon 50 Na 6 uur, Telefoon 149. Agent W. TROMP. Commissaris H. P. ROOSEN. een jaar garantie KALVERSTR. 106, VELSEROORD eigen Reparatie inrichting voor Uurwerken. Kantoor i Telefoon 411 Levering van vertrouwde Wakers in Fabrieken, Werk plaatsen, Schepen én Terreinen, in combinatie. ALMELO. '"X ZUIVER VVGLLEM ONDERKLEED! KG. (FABR1WUT WJAHSf») Voor IJmuiden verkrijg- X Job. is laaid Kanaalstraat C 84 IJmuiden Telefoon 171 M» CD O"1 s* M»

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 6