INGEZONDEN. Geachte Redacteur! Mag ik nog eens over eene kleine ruimte beschikken, in Uw veel gelezen blad? Onlangs vestigde ik de aandacht op onze werkende dieren, in verhouding tot den mensch. Vele leden mocht ik hoeken, waarvoor het Bestuur dank baar is. Nu kom ik weer een lans bre ken voor onze arme zwervers, zoowel honden als katten! Herhaaldelijk wor den wij schriftelijk en mondeling aan- gezocht, huisvesting te verschaffen aan arme verlaten dieren, die bij menschen kouten aanloopen. Men verwacht van om uitkomst en kunnen er weinig aan doen! Wel zijn er barmhartige men schen, die een plaatsje inruimen voor zoo'n stakkerd, doch er moéten maat regelen getroffen worden, om tot op richting van een „Asyl" te geraken! Op het oogenblik zijn er dierenvrien den, die een mooien, jongen hond, die langen tijd met gebroken poot heeft loopen zwerven, hebben opgenomen, en verzorgen; onze veearts zal hem op kosten v. d. Afd. behandelen, en dan zal getracht worden, een huis voor hem te vinden; andere menschen geven 's nachts onderdak aan een ander zwervertje. Wij .hebben in korten tijd vijf stumpers met een goed huis geluk kig gemaakt, maar er moet raad ge schaft worden, dat de dieren, die door de schuld der menschen een ellendig leven lijden, geholpen worden. Zoo'n asyl zou tevens eene goede ver blijfplaats zijn voor honden van men schen die zomers uitgaan, zij konden daar tegen vergoeding een goede ver zorging hebben. Wij zullen de hand aan de ploeg slaan en in de gemeente ook te Bever wijk eene collecte houden! Wij ontvin gen reeds van een dierenvriend uit Be verwijk f 10 en van een onbekende te IJ muiden f 25. luiten wij ook niet vergeefsch aan Uw deur kloppen! Uw penningske hoe klein ook, zal ons welkom zijn! Menschen, als gij niet voldoende voor een dier voelt, neem er dan geen, zij worden ons niet opgedrongen, en gij hespaart hun veel ellende. Met dank voor de plaatsing, Mej. E. A. KERBERT, Secr.sse der Afd. Velsen en Omstr., der Ver. t. B. v. Dieren. iToch deed zij af en toe gevaarlijke aan vallen, maar tot een beslissend schot bracht zij het meestal niet, tweemaal echter uit gezonderd, doch toen was reeds van te voren buitenspel gefloten Rest ons nog te vermelden, dat de heer iKuyck den wedstrijd op correcte wijze leidde. Om twee uur stellen de elftallen als volgt zich op Maltha Bosman, Oosterholt, [Wijsbroek, Van d. Host, Van d. Horst [Van d. Heyde, Küneman, Rijkuiter, Brida Wufling, SPORT. VoetbaL S. V. V. STORMVOOELS 0—1. Stormvogels heeft zich na den mindet gelukkigen wedstrijd in Zaandam schitterend hersteld. Er is een zeer goede wedstrijd gespeeld en dat er slechts met 10 is ge wonnen, komt vooral door het niet al te gelukkig zijn voor het doel der tegenpartij, waar Van Hemert een paar kansen heeft gemist, zooals hij ze zijn heele leven niet meer krijgt. Vooral den tweeden keer had hij voor open doel een prachtkans. Ook Oroeneveid heeft een tweetal kansen gehad, die hij niet had mogen missen Voons is er een paar maal niet geprofiteerd van he: onzekere keepen van Maitha, die wij meer malen beter hebben gezien. Maar dergelijke dingen komen in iederen wedstrijd voo en zonderen wij deze uit, dan mogen wij gerust zeggen, dat het Stormvogels-elftal een keurigen wedstrijd heeft gespeeld. Speciaal de verdediging was prachtig op dreef en sloot als een bus. Er werd volgens het bekende recept gespeeld. Geregeld zagen wij Koster en Blinkhoff Jr. aan het lijntje met hun resp. tegenstanders worstelen, om een volgend oogenblik de binnenspe- lers aan te vallen. Struys en Bakker werkten met genoemde backs uitstekend samen, alsook met Snoeks, zoodat er een verdedi ging was, die bijna niet te passeeren was. Vandaar dan ook, dat Wezenaar zoo goed als niets te doen heeft gehad. In één woord, de- verdediging heeft zich schitterend geweerd. In de voorhoede was Groeneveld het zwakke punt, waardoor Oldenburg natuur lijk gedupeerd werd: dit was zeer jammer, want ons linksbuiten was juist zoo goed op dreef. De wijze, waarop hij b.v. den bal vrijmaakte, toen Bosman als een wilde man op hem afstoof, was waarlijk subliem. Blinkhoff Sr. voelde natuurlijk, dat hij hier, behalve zijn eigen naam en die van Storm vogels ook de naam van de „Zwaluwen* had hoog te houden. Hij werkte dan ook als een paard. Visser was stukken beter dan in Zaandam en rende keer op keer snel langs de lijn. En tenslotte was Van Hemert als gewoonlijk, wat o.i. genoeg zegt. S. V. V. werkte, evenals in IJmuiden, hard. maar bezit weinig tactische spelers. Een uitzondering daarop maakten Osterholt en Van der Heyde. Laatstgenoemde werd echter goed in bedwang gehouden door Bakker en Koster. De eerste speelde een Oldenburg, Groeneveld, Van Hemert Blinkhoff Sr., Visser Bakker, Snoeks, Struys, Koster, Blinkhoff Jr. Wezenaar Snoeks heeft de toss verloren en Storm vogels trapt dus af. Even gaat de bal heen en weer en dan zien we het bekende spel tusschen Blinkhoff Sr. en Van Hemert Eerstgenoemde krijgt den bal vrij en schiet rakelings over de 'lat. Even valt S. V. V aan, maar verder dan Koster brengt zi het niet. Met een langen schuiver belandt de bal bij Visser, wiens uitval op een corner uitloopt. Deze hoekschop wordt mooi voor het doel geplaatst, maar Bosman weet te redden. De bal gaat echter niet ver, een hevige doelworsteling volgt, waaraan Kuyck een einde maakt door voor offside te fluiten. Stormvogels blijft, geholpen door den wind, in den aanvai. Maltha stopt een hard schot van Visser en Bosman en Oster holt kunnen slechts met de grootste moeite aanvallen van Blinkhoff Sr. afslaan. Geheel tegen de verhouding in, neemt S. V. V. door Küneman de leiding, welke goal echter wegens buitenspel wordt geannuleerd. Kort hierna maakt Wezenaar op zekere wijze een schot van Van der Heyde onschadelijk. Goed gesteund door Snoeks, Bakker en Struys komt de Stormvogels-voorhoede weer opzetten. Een schot van Blinkhoff Sr en Bakker vangt Maltha op. Als Bosman mist, krijgt Van Hemert de bal vrij. We denken reeds aan een goal, maar Van Hémert trapt jammerlijk over de lat. Onmid dellijk hierop een pracht-aanval van Blink hoff Sr., Van Hemert, Groeneveld. Het schot van laatstgenoemde stopt Maltha ten koste van een corner, die door Snoeks ingekopt door den keeper het veld wordt ingezonden Dan het moment. Snoeks geeft een langen center naar Oldenburg, diesnel naar voren gaat. De toesnellende Bosman wordt handig ontweken en een mooie voorzet volgt Visser vangt den bal op, passeert Osterholt en schiet dan in het net (01). S. V. V. valt dan wat steviger aan en Blinkhoff Jr. en Koster moeten er aan te pas komen, wat hun wel is toevertrouwd Steeds zuiveren zij met verre trappen het terrein, zoodat Wezenaar het kalm heeft. Van der Heyde geeft Rijkuiter een fraaie kans, maar Blinkhoff Jr. ontneemt hem deze. Voor rust volgen dan nog een tweetal zeer gevaarlijke Stormvogels-aanvallen. Bij den eersten heeft Groeneveld maar voor het intrappen, wat hij niet doet. Bij den tweeden trapt Van Hemert naar voren. Maltha en Blinkhoff Sr. loopen toe. Maltha is het eerst bij den bal, maar grijpt mis. Hij herstelt zich echter en weet corner te werken. De tweede helft begint met een S V. V. overwicht. De hevige wind en de regen maken het de Stormvogels verdediging niet gemakkelijk. Maar ze weet er zich door heen te slaan. Het is opvallend, hoe goed Blinkhoff Jr. en Struys aan den éénen en Koster en Bakker aan den anderen kant elkaar begrijpen. En met de middenmoot rekent Snoeks op afdoende wijze af. Slechts één maal weet S. V. V. in de periode op het doel Ie schieten, toen Van der Heijde mooi voorzette en Brida inschoot, hetgeen hij echter deed, nadat er voor buitenspel was gefloten. De wind gaat nu wat liggen en Storm vogels valt weer aan. Blinkhoff Sr lost uiteen kluwen van drie spelers een keurig schot, juist over de lat. Even later krijgt hij wederom een viije kans van Van Hemert, maar staat nu buitenspel. Als Bakker aan den overkant mist, lost Van der Heijde een ontzettend hard schot, dat via Jelles „aan beeld" weer in het veld terugspringt. De Stormvogels-vleugelspelers komen nu wat in actie. Beide geven een paar mooie voor zetten, die door Bosman c. s. verwerkt worden. Eens lost Oldenburg zelf een schot dat tegen de paal belandt. Een hard schot van Brida stopt Wezenaar op goede wijze. Blinkhoff Jr. veroorzaakt dan onnoodig een corner, die hij zelf echter schitterend weg kopt Koster valt weer op door zijn verre trappen. Een daarvan belandt bij Van Hemert, een tik naar vooren, Jan er achter, maar Maltha had het gezien en is eerder bij den bal. Kort hierop loopt hij weer uit. Nu schiet Groenenveld in het leege doel, waar Osterholt prachtig den bal met den borst uit het doel houdt. Nog verschillende gevaarlijkestormvogels zeer goede partij back en redde eenmaal een zekeren goal. Ook Bosman was niet j aanvallen volgen nu. Voorzetten van Olden- kwaad, maar moet zich hoeden voor ruw burg en Visser vliegen langs het doel. Van spel. De voorhoede miste een tacticus als Hemert staat voor het leege doel, maar Van Hemert en een doorzetter als Blinkhoff Sr. schiet jammerlijk naast. Bosman gaat nu VISSCHERIJ. naar voren, en tracht het spel te foreeeren, t de afgeloopen week, eindigende 17 Febr. maar Snoek en Koster, alsook Bakker in Nederland uitgesproken 84 faiilissemen- weerstaan hem. Tegen het eind mist ten tegen 38 faillissementen in dezelfde Osterholt en krijgt Oroeneveid nogmaals week van het vorige jaar. een kans, maar ook nu accepteert hij deze Van 1 Januari tot en met 17 Febr 1922 niet. Het is en blijft dus 1—0, een uitslag, 326 faillissementen tegenover 245 over die zeer zeker niet geflatteerd is. hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. DE MOORD TE ROTTERDAM. De verdachte bekend. Zaterdagavond zijn de heeren rar. Boas, officier van Justitie en N. Klaas- sen, inspecteur van Politie, die in ver band met den moord op den koopman H. Blaazer naar Keulen waren gegaan, om den aldaar gearresteerden 21-jari- gen student Johan Brouwer- te hoorei), te Rotterdam teruggekeerd, aldus lezen we in de „Tel.": Woensdagavond waren de heeren te Keulen gearriveerd en denzelfden avond stelden zij zich in verbinding met de politie-autoriteiten en Donder dagmorgen kon het onderzoek begin nen. De verdachte is dien dag niet min der dan drie maal gehoord. Hij ontken de, iets met den moord uitstaande te hebben. „Waarom ben ik gearre steerd?" zoo vroeg hij onmiddellijk, „ik heb er geen flauw vermoeden van, waarom de politie mij zoekt". Hij ont kende den koopman Blaazer te kennen en zei den dag van den moord te Lei den te hebben doorgebracht. Men bracht aanvankelijk niet al het bewijsmateriaal naai- voren, doch Brouwer noemde o.a. de bekentenis van zijn broer een politie-foefje, om hem de bekentenis af te dwingen van een feit, waar hij niemandal van afwist Op den daarop volgenden Vrijdag kwam de heer Klaassen echter met zulk een overtuigend bewijsmateriaal, dat Brouwer geen raad meer wist en hij tenslotte onder tranen een volledige bekentenis aflegde. Hij bekende, dat hij, ten einde zijn broei- Cor voor ver dere chantage van Blaazer te behoe den, met dien het plan smeedde, Blaa zer uit den weg te ruimen. Zijn broei Cor vreesde steeds dat Blaazer de po litie zou inlichten over de door hem ge- ileegde diefstal van f 1550 ten nadeeh van zijn vroegeren patroon. "t Was geen leven voor Cor, en Blaa zer was daar de schuld van. Daarom moest Blaazer verdwijnen. 11 ij erkent, dat hij hem toen van huis heeft gelokt onder het voorwendsel, dat hij hem geld zou geven voor de overdracht van een bioscoop. Aan den Esschenburg- singel gaf hij zijn broer Cor een teeken, die daarop het eerste, doodelijke schot loste, dat Blaazer aan het voorhoofd aakte. Hijzelf loste het tweede schot dat miste en vervolgens vluchtte hij. Denzelfden avond begaf hij zich naar Leiden, vanwaar hij naar Keulen ver- Ra a d voor de Scheepvaart. Donderdag 23 Februari, 's morgens ha elf, onderzoek naar de oorzaak van het aan den grond loopen benoorden Scheve ningen op 10 Dec. 1921 van het stoom visschersvaartuig „Johan N. Klein", 1JM. 201 Reederij van „J. N. Klein", N. Paileviiet J. M. Parlevliet, schipper P. 't Hart, beiden te IJmuiden. Daarna onderzoek naar de klacht van den hoofdinspecteur voor de Scheepvaart ingesteld tegen Pieter 't Hart, schipper van den stoomtrawler „Johan N. Klein", IJM. 201 wonende te IJmuiden. Het gemeentebestuur van Vlaardingen heeft, meldt de „N. R Ct." van den minister van Landbouw bericht ontvangen, dat het in zijn bedoeling ligt, voor de treilvisscheri een steunregeling toe te passen, die uit sluitend zal gelden voor de wintervisscherij met zeilschepen. Geen steun zal worden verleend voor treilvisscherij met stoom vaartuigen en evenmin aan schepen voor de beugvisscherij. SCHEEPVAART. Waterstanden IJmuiden. Febr. 1922 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m n.m. 23 1.09 1.31 8.56 9.30 24 1.57 2.11 9.50 10.16 25 2.38 2.49 10.31 10.51 26 3.13 3.21 11.07 11 26 27 3.46 3.53 11.44 11.59 28 4.16 4.22 0.18 In de week van 13 tol 20 Februari zijn alhier uit Zee binnengekomen 37 Stoom schepen en naar Zee verirokken 47 Stoom schepen. Velsen. Aangekomen 19 Februari: Noord-Holland, st., New-Castle, Steenkolen Veitrokken 20 FebruariAfon Lliedi, st., Methil, ledig. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: L. AldersSmoor z., M. J. VerloopBaars d., M.J. VisserKamkesz T. Visser— Rezeé d., C. C. Huijsman-Ro! d., C. Luit—Winkelman d., A. E. Westerwal— Huijzing d., C. Bouwens—Treuren z., F v. d. Vliesv. d. Stouwe d. Gehuwtt: F. Spreeuw en H. C. van Winsen. Overleden: E. Rhee, 61 j. ongehuwd T. Post, 2 maanden. Arbeidsbemiddeling werkloos ingeschreven Velsen. op 18 Febr. Als 1922. 1 Typograaf, 3 boetsters, 5 mandenmakers, kuipers, 4 zeevisschers, 6 sigarenmakers, kantoorbedienden, 1 machine-teekenaar, 15 stokers, 1 machinist, 7 bankwerkers, 3. smeden, 2 metaalbewerkers, 2, plaat werkers, 4 electriciens, 10 timmerlieden, 1 stratenmaker, 1 schilder 2 voegers, 13 metse laars (door vorst), 218 los arbeiders. POSTER IJ EN. IJMUIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand -ebruari 1922. brieven binnenland. 1. Huurcommissie, Velsen. 2. Directeur der Gemeente Belastingen, Den Haag. Mej. P. J. Denok, Amsterdam. briefkaarten binnenland. Zonder adres. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. Jongejuffr. G. Broek, Egmond aan Zee. J. Dunnewind, Loenen. brieven buitenland. C. Spoelstra, Lagos. briefkaarten buitenland. Josef GSrtner, Teplitz Böhmen. Tommy Alblas, Las Palmas. Lotti Schültz, Lehe a d Weser. Maria Fischer idem. orden opgezonden naar he4 Centraal Bestuur om op een algemeene vergade ring te worden behandeld. De heer ZUURBIER van Wijkeroog stelde o.m. de vraag waarom op het ad vies de vrouwelijke candidaten geen plaats was gegeven die een zekere ver kiezing waarborgde. Had niet een dei- zittende leden daarvoor zijn plaats kunnen inruimen, vroeg spr. Tot bestuurslid voor den Prov. Kies kring Velsen werd gekozen de heer Th. Koning van Bovenkerk. Ghr. Hist. Unie. Zaterdag hield de kamerkringver- eeniging „Haarlem" der Chr.-Hist. Unie haai- vierde jaarvergadering te Amsterdam. In bijna alle plaatsen in den Kamerkring bestaat thans eene af- deeling. Het ledental der meeste ufdee- lingen was belangrijk toegenomen. In het afgeloopen jaar steeg het aantal vrouwelijke leden van circa 250 tot circa 600. De aftredende bestuursleden, de hee ren Dr. A. A. Knaap te Weesp, C. P. Oostenrijk te Diemen, en J. Deinum te Velsen werden herkozen. In de vacatu res ontstaan door het bedanken der heeren Jlir. Or. C. G. S. Sandberg te Haarlem en C. D. van der Vliet te Over- veen werden gekozen mevr. Roorda v. Eysinga-Bakker te Haarlem en de heer 11. Algra te Schoten. In verband met de Maandag te hou den groepsvergadering werden ver schillende candidaten voor de Tweede Kamer uitvoerig besproken. Medege deeld werd, dat de volgende maand be gonnen wordt met de uitgifte van het. Chr. Mist. weekblad „De Noord Hollan der" orgaan voor Amstelland, Haar lemmermeer en Kennemerland. De voorzitter herdacht ten slotte het '5-jarig bestaan van de afd. Haarlem. BUITENLAND. Geestig publiek. BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over trok. Ook gaf hij toe, te hebben mede gewerkt aan het plan tot den aanval op een bank te Rotterdam. Hij was daar toe gekomen door zijn voortdurend geldgebrek. Hij ontkende echter perti nent iets af te weten of uitstaande te hebben met den moord op mr. Wijs man. Deze bekentenis bleef hij tot het laatst toe volhouden. De Nederlandsche regeering zal nu langs diplomatieken weg de uitleve ring van Johan Brouwer vragen en de echtbank te Keulen zal over dit ver zoek beslissen. Men verwacht dat er nog twee maan den mee gemoeid zijn voor Brouwer hier is. R.K. Kamercentrale Haarlem. De R.K. Kamercentrale Haarlem lield Zaterdag een vergadering in het gebouw St. Bavo. Na uitvoerige be sprekingen vereenigde de vergadering zich met bestuursvoorstel om met den Kieskring Den Helder samen te werken Vervolgens werd het volgende poli tiek advies samengesteld: 1. Mr. J. B. Bomans, Haarlem; 2, Chr. J. v. d. Bilt, Den Helder; 3. mr. Paul Reymer .Hilversum; 4. mevr. S. L. C. Brons veld-Vitringa, Hoorn; 5. A. B. Michielsen, Haarlem; 6. mr. A. J. N. Leesborg, Alkmaar; 7. A. S. J. Loerak ker, Schoten; 8. B. Veldman, Heilo; 9. Heilker, Hoofddorp; 10. Chr. Jansen, Amsterdam. Het jaarverslag sprak de beste wen schen uit voor den stembusstrijd van dit jaar. Wij ontleenen er verder aan, dat aangesloten zijn 41 localen, omvat tende 10282 kiezers en kiezeressen van het totale aantal van ongeveer 40.000 R. K. Dat is dus 25 pet ongeveer. De secretaris vond dit percentage echter nog te gering en drong aan op leden werving. Een motie van den Provincialen Kieskring Velsen, waarin het Kamer lidmaatschap onvereenigbaar wordt verklaard met de functie van burge meester en wethouder eener gemeente met meer dan 50.000 inwoners. Daar dit een rijkskwestie is, zal de motie Naar aanleiding van het optreden van den wonder Jochi te Amsterdam, lezen we in het „Volk": Het „wonderjoggie", de Fakir, ver toont zijn frasen in het Rembrandt- Theater. Het publiek vindt iets derge lijks altijd allemachtig aardig. Zoo'n bruine knul in een wit pakje, die z'n eigen in mekaar frommelt en "dan zoo maar levend begraven wordt, 't is een geweldige attraktie. Maar ondanks de bewondering, die ze voor dien kermis- onzin koestert, leeft er toch een nooit te verwoesten gevoel voor humor in do massa, wat alleraardigst tot uiting kwam. i De Fakir begon met het'hypnotisee- ren van een haan. Het beest had be paald plankenkoorts. Hij kakelde al thans erg luidruchtig en sloeg woest met z'n vleugels. Maar toen de Fakir hem eens gemeen had aangeföensd werd-ie kalm en lag als een stuk siêeii op een tafeltje. Inplaats van hem een leuk couqet hennetje voor te houden, wat onzen vriend Canteclair ook wel zou hebben bijgebracht begon het jog- gie zachtjes te fluiten en op de tafel te kloppen. Na eenigen tijd was de haan weer kiplekker. Maar toen was de hanedresseur zelf sigaar. Omringd van eenige menschen uit het publiek, werd-ie in een doek ge vouwen en levend begraven. Na eenige minuten zou hij zichzelf bevrijden, had de Impressario aangekondigd. De minuten verstreken. De impressa rio en de vrijwillige controleurs keken op hun horloges. Het publiek verveelde zich reeds en heel onverwachts ver tolkte een komiekeling op de galerij de gevoelens der zaal, door eerst flink te stampen en toen hetzelfde lokkende fluitje na te bootsen, waarmee de Fakir eerst den haan had opgewekt. En waar achtig! het zand begon te bewegen en onder het bulderend gelach der toe schouwers, spartelde het joggie er on deruit. Heusch, er zit soms veel „gijn' publiek. „Yankee's „de Jantjes".... Het is het groote Engelsche Woor den boek, verzorgd en dezer dagen ten einde gebracht door geleerden der uni versiteit van Oxford, dat ook het raad sel der beteekenis van dezen bijnaam der Amerikanen oplost. Yankee is niet anders dan een ver bastering van het verkleinwoord van Jan: Jan(ne)ke, beteekent dus Jantje. „Janke'"s noemde men spottend de eerste Nederlandsche kolonisten. Een 17e eeuwsch zeeroover maakt zich be roemd onder den (voor onze brave voorvaderen minder vleienden) naam van: „de Hollandsche Janke". Van de zich Amerikaniseerende Hollandsche kernbevolking ging de spotnaam over op de Noord-Amerikanen. Zelfs de naam van het Amerikaan- sche volkslied: „Yankee Doodle" bevat in het

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2