ORGAAN DE GEMEENTE No. 83 Zaterdag 25 Februari 1922 7e Jaargang Abonnementsprijs i fl.— per 3 maanüeu, fr&seo per poet f 1,36 Abonnementen worde» aangenomen aan bet Bureau en big de Agenten. Tot plaatsing va# advertentiës van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluiteKd gereektigd test Advertentie bureau P. F. C.ROEL8E, IJMUISEN. Advertent,ön uiteri^k in te eenden "WOENSDAG tot 9 nur v,». sn VRIJDAG tot 4 nur a.m. YeraeMjat Woensdags m Zaterdags Uitgave van de Naaasl, Teas. Uitgevers Mig, ABRES VOOR REBACTIE EN ADMINISTRATIE N. Y. #rukkerij Siajewtl, Willnnaspleis 11, IJsgsaidse Telefoon 1IS Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage liggen de ver zoeken met bijlagen van J. E. van Ewijk, te Velseroord, om ver gunning tot het uitbreiden zijner bakkerij, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afd. ljmuiden Sectie M No. 1551 plaatselijk bekend Willemsbeekweg Wijk E No. 87 de Naamlooze Vennootschap Ijsfabriek voor de Vischhandelvereeniging te ljmuiden, om vergunning tot het uitbreiden barer fabriek, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afd. ljmuiden Sectie 1 No. 2423plaatselijk bekend Sluisplein, Wijk C no. 31. Op Donderdag, den 9 Maart 1922, des voormiddags te elf uren, zal ten Oemeente- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 23 Februari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, Rijkens De Secretaris, Th. J. Wijnoldy Daniels. Bekendmaking Drankwei. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 20 Februari 1922 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Jacoba Afra Daas Wed. G. 'Kat, van beroep Caféhoudster, wonende te Monnikendam om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de navolgende localiteitDe beneden- lokaliteit van het perceel, plaatselijk ge merkt K No 10 en gelegen aan den Rijks straatweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmakingen kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 22 Februari 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester Rijkens De Secretaris Th. J. Wijnoldy Daniëls. In onzen buitengewonen tijd is alles buitengewoon. De tijdsomstandigheden blijven het en zullen het ook nog wel eenige jaren blijven. Wanneer de som bere profetie van Prof. van Gijn uit komt, dat Duitschland onder zijn fi- nancieëlen last bezwijken moet, dan zal deze heele twintigste eeuw wel bui tengewoon blijven. Er is nog een klein kansje, dat de andere staten, Frankrijk Engeland .Amerika e.a. tijdig inzien, dat de ondergang van Duitschland een ramp zal worden voor de heele overige wereld. Maar het wil met. de conferen tie te Genua, waar dit gezonde inzicht zich zou kunnen doen gelden, nog niet botteren. Frankrijk zoekt uitstel, Ame rika zal waarschijnlijk niet van de par tij zijn, Rusland zal allicht trachten van deze conferentie een vergadering van eon debatingclub te maken. De eisch van loonsverlaging, die in steeds meerdere bedrijven gesteld wordt, houdt de maatschappij, in onrust. De malaise heeft haar tijd zeker nog lang niet gehad. Over de staatsfinanciën kan men niet veel anders zeggen, dan dat het een hopelooze geschiedenis is. Kortom de terugkeer van gewone tijds omstandigheden lijkt nog wel heel ver. Maar ook het weer is van de wijs. We hebben nu een droge periode, die reeds twee jaren duurt. De winter van '20-21 was ook al droog, over '21 behoeven we niets te zeggen en ook de laatste herfst en deze winter waren geen natte moes son. Er viel weinig regen en een beetje sneeuw. De landbouwers maken zich nu reeds ongerust, dat de weiden niet flink zullen uitloopen, als het voorjaar niet wat meer zondvloedachtig wordt. Het duurt lang, voordat de bodem on der de zoden doornat wordt en. ook nu nog zien de sloot.en ei" zomersch uil- De vorst is dezen winter een buitenge woon grillig heer geweest. Hij pakte reeds in November hevig toe en heeft zijn aanval na verder vrij makke maanden in Febr. herhaald. Tempera turen van meer dan 20n F. vorst, zijn in ons land zeldzaam. Plotseling is het veel zachter gewor den. De volksmeening, dat de maan in vloed heeft op de weersverandering, heeft weer eens gelijk gekregen, ook al wil de wetenschap daarvan niet weten. Wij hebben nu een fatsoenlijke Febr.- temperatuur. Maar de natuur is bij vo rige jaren in haar eerste ontwikkeling eenige weken ten achter. Do weiden zien er nog erg dor en vaal uit. De boomknoppen toonen nog weinig groei De sneeuwklokjes blijven nog in de donkere wereld en wagen zich niet in de koude. De leeuwerik hebben we nog niet gehoord, wel het geschreeuw van wilde ganzen en zwanen. De hazelaar begint te bloeien, bijna een maand la ter dan gewoonlijk. Fr kunnen in een paar weken zacht weer wonderen ge beuren, maar het, lijkt nu nog niet naar een „vroeg voorjaar", zooals in '21. Vooral de eilanders hebben gevoeld, dat de winter buitengewoon was. Het ijs had een hooge barriere gevormd tus- schen hen en het vasteand. Zij hebben het dagen zonder post moeten stellen en brood zonder gist moeten gebruiken Een paar maal heeft een vliegtuig hen met de overige wereld verbonden, maai de Amelanders zijn nog niet uitgepro- testeerd over het feit, dat de regeering den vliegdienst staakte, omdat het te duur kwam. Waarom stellen de eilan ders geen eilander-candidaat? Wel licht zouden alle politieke verschillen wijken voor het eilandbelang. En onder de vele nieuwe partijen zou een eilan derpartij zeker wel éen goede kans heb ben, een afgevaardigde verkozen te krijgen. Adieu winter, zullen ook de vele werkeloozen op het land roepen. Win ter beteekende voor hen nog langer ar moede en nog meer schulden, die van het waarlijk niet hooge loon in de werkmaanden betaald moeten worden. Ook de winter toch is een medaille met twee zijden. Alles is fleur en vroolijk- heid op het ijs. Maar in vele huizen bracht de winter behalve erge koude honger en gebrek. Daarom zien we de koude met een gevoel van verlichting verdwijnen. Men heeft haar over de heele wereld gevoeld, havens in het Noorden, die anders altijd open bleven, raakten dichtgevroren en men heeft, zelfs in Italië een hevige sneeuwval ge had, ja in de hooge streken van Java heeft men nachtvorst geconstateerd. Nu gaan we den mooien tijd weer tege moet, als lente en zomer nu maar ook niet buitengewoon worden, tenzij bui tengewoon mooi en met regen en zon neschijn op hun tijd. Deze winter was bar en streng en nochthans ook een kwakkel winter; ook in dit opzicht is hij buitengewoon geweest. Het Permanent Hof van Internationale Justitie. Hel is een instelling van den Volken bond en de raad van den Bond heeft ook de rechters aangewezen. Het steunt evenals de Volkenbond op een gezonde gedachte, n.l. dat er saamlioo- righeid tusschen alle volken en staten is en dat hun verhouding geregeld moet worden door het recht. Maar evenals de Volkenbond is dit Hof nog maar een stekje, dat groeien moet, om een sterken boom te worden. Het is gevestigd in den Haag en houdt, zitting in het Vredespaleis en bij zijn plechtige opening zijn meerdere redevoeringen gehouden, waardoor de beteekenis van dit, Hof duidelijk werd. De voorzitter van het Hof, Mr. Loder een onzer iandgenooten, die als inter nationaal rechtsgeleerde grooten naam heeft noemde in zijn rede het Hof een kostbare plant, wier tuinier de geheele wereld is, die van haar een tijdperk van geluk verwacht, den bloei van recht mi rechtvaardigheid. Ons land noemde hij verder den vruchtbaren bo dem, waar deze plant tot een stevigen boom zal kunnen gedijen, omdat het doordrenkt is van de begrippen van or de én vrijheid. Verder wees hij erop, dat het Hof vol komen zelfstandig is. In de uitoefening van hun ambtstaak kennen de rech ters geen moester en beschikken zij over absolute vrijheid, alleen gebonden door de Wet, die zij moeten toepassen. Het hof is niet alleen toegankelijk voor de leden van den Volkenbond, maar voor alle staten, die zijn bevoegdheid, om hun geschillen te beslechten, erken nen.. Het recht is iets anders dan de geor ganiseerde en reglementeerde macht, vaak brutaal' en willekeurig in haar wezen. Het is een goddelijk beginsel, volgens welk elk bestaan in deze we reld rusten moet op orde en harmonie. Recht tusschen natiën is tot nu toe veelal macht geweest: zijn eigen voor deel zoeken, den buurman zijn grond afnemen, zich ten zijnen koste verrij ken, dat alles heette uitoefening van liet souvereine recht. Nu zijn er rech ters tusschen de volkeren en er is een rechtsorde vastgesteld. Dat alles zeide Mr. Loder zeer schoon, en het is ook schoon, er ontbreekt echter een ding aan. De voorzitter der Tweede Kamer heeft ook een vriendelijk woprd aan de opening van het Hof gewijd én daarbij erop gewezen, dat de algemeene ver plichting der staten, om op een dag vaarding voor het Hof te verschijnen, nog ontbreekt. Het internationale recht heeft nu dus wel een organisatie gekregen, waar door het spreken kan, maar het kan niemand dwingen te verschijnen en zijn vonnissen ook niet tegenover on williger! voltrekken Zijn rechtsspraak zal voorloopig al leen wel bij kleine kwesties ingeroepen worden, maar in de groote kwesties zullen de staten het evenzeer negeeren als zij 't den Volkenbond doen. Het stekje is dus nog geen sterke boom; maai' wat niet is, kan worden. Een stevige stap in de goede richting van een rechtsorde en handhaving tus schen de staten is deze instelling onge twijfeld wel. VARIA. In Amerika zijn fabrieken, met ma chines waar de varkens met secties in marcheeren en waar ze er aan de an dore zijde uitkomen als rookende rook- worstjes met loodjes van Noack. In Duitschland hebben ze fabrieken met machines waar de varkens o, nee, dat is in Amerika -waar de schoon moeders met den aanhang van een langzaam maar zeker versuften echt genoot, een onovertroffen dochter en een jonge man, die zich de tien vingers likken mag om het bezit van die voortreffelijke dochter, de nog voortreffelijker schoonmama, en als toegift de idiote schoon papa, allen tezamen levend in gestopt worden en aan het. andere einde komt er een tooneelstuk uit. De krakende botjes van de taaie schoonmoeder zijn de verheugenis van de fabrikanten; eenig fabrikaat van Blumenthal, Ka- del burg en enkele anderen. En pas sant wordt het fabrieksmerk er op ge drukt en het product dat' Varia ons Dinsdagavond heeft voorgediend heet te „De Weg naar de Hel!" 't Had evengoed iederen anderen naam kunnen dragen. Laatst las ik er gens de vraag: „Wat is de hoogste bruidschat voor een jongeman?" en het antwoord luidde: „Het begrafenispa piertje van zijn schoonmoeder." Die arme schoonmoeders. Ze zijn als Uilen spiegels. „Ze haten me allen, maar ik maak 't er na" Kreuz, donnerwetter, wat moeten die Kadelburg, Blumen thal en anderen een lieve schoonmoe ders gehad hebben. Die welke Kadel burg ons Dinsdagavond schonk, was er een van de bovenste plank. liet stuk navertellen is niet best doenlijk, 't Is alles een samenloop van toevallige toevalligheden met gezochte verwikkelingen, waarin ze zich zelf en elkander verwarren; waarin de kwink slagen, de bon-mots en de vriendelijke hatelijkheden en hatelijke vriendelijk heden zijn aaneengeregen tot een dolle klucht, die den menschen pijn in de buik bezorgt van het lachen. Er is Dinsdagavond gegild, gebruld, geloeid van den lach. Wat geeft 't dan of er een stuk is of niet. Als de lever schudt van den lach, als het oog traant van pret en jolijt, dan vraag je immers niet naar inhoud. Welnu dat lachsucces heeft Varia Dinsdagavond bereikt met het dolle blijspel „De Weg naar de Hel". Dik werf overstemden de lachsalvo's het gesproken woord; doch wat deed dat er toe. In dat uitbundig succes hebben zeker alle hoofdfiguren gedeeld, al kwam ons Hugo Bendler een likje te jeugdig en Emil Dornwald minstens een kruisje te oud voor; de laatste vooral vergele ken bij zijn nog kittige, pittige vrouw, de vleeschelijke schoonmoeder voor de worst- pardon tooneelmachiiie. Deze Hugo, wiens goede tooneelpres- taties naar we mecnen in andere rich ting liggen zal nog menige schoon moeder moeten verschalken en menig slippertje moeten maken om de voor zoo'n rol zoo veel eischende mimiek ge heel eigen te worden. Volstaan we dus met van de eerste vijf hoofdfiguren var het programma te zeggen, dat ze allen uitstekend in hun rol waren, onder re serve van bovengenoemde opmerkin gen, dan rest ons toch nog een bijzon der woord van hulde te brengen aan Lola Cornero, die op zoo sublieme wijze de moeilijke taak van Spaansche dan seres op zich had genomen. Haai' onbe rispelijk Carmen-kleed, waarin de sier lijke gestalte zoo schitterend uitkwam, haar wufte dansen met de knetterende Castagnetten, tooverden ons een too- neeltje uit de nog altijd boeiende opera Carmen voor den geest. Dit gevoegd bij haar uitmuntend spel, zoowel in de scenes van haar snel oplaaienden drift als van haar onstuimige genegenheid vormde een glanspunt in deze dolle ko medie, die vooral bij den aanvang van het tweede bedrijf de toeschouwers een oogenblik paf deed zitten. Dat hadden ze bij dit gegeven niet verwacht en aan de regie komt voor dit.boeiend tooneel- tje zeker een woord van bijzonderen lof toe. De kleine rolletjes werden wat betreft de meer geroutineerden naar behooren vervuld. Lola kreeg mooie bloemen, welverdiend en Varia boekt een succes De Kunstkring verleende op zeer verdienstelijke wijze haar medewer king en mocht daarvoor dikwerf een applausje verwerven. Waarmee men gewoonlijk niet te rooyaal is tegenover de musici bij een tooneeluitvoering. Wij onderst reepen ten volle de woor den bij de opening gesproken, dat de tooneelwedstrijd ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van Varia mag sla gen (>n als ze dan wat geld in het laadje over heeft, dan schrijve Varia eens een prijsvraag uit voor een aan alle leden tevreden stellende wijze van plaatsbe spreking. VELSEN. In ons stukje over den loop der be volking wezen wij op het feit, dat het resultaat der tienjaarlijksche volkstel ling een nadeelig verschil van 250 zie len gaf, vergeleken met de opgave van den Burgerlijken Stand onzer gemeen te op 1 Januari 1921. Wij vernemen thans dat dit voorna melijk komt door mannen, die bij de rampen van vele visschersvaartuigen op de Noordzee in de laatste 6 jaar ge bleven zijn. Dat zijn er niet minder dan 180. Waar van deze mannen geen overlijdensbericht was ingekomen, stonden zij nog steeds in de registers vaii den Burg. Stand ingeschreven. Bij de volkstelling werden hun namen echter gemist, vandaar dit groote ver schil. In deze cijfers schuilt dus wel een groote tragiek. Bij de te Beverwijk gehouden aan besteding voor het onderhoudswerk der gemeentegebouwen is perc. 5 ge gund aan de fa. Wed. P. van Heyst en Zn. voor f 18435. In verband met de ongunstige, te wachten uitkomsten van het vischroo- kerij-export-bedrijf in het a.s. haring seizoen voor het Zuiderzeegebied is 17 dezer een algemeene vergadering van rookers uit alle kustgemeenten gehou den, waar een „Vereeniging van Zui- derzeerookers" is gesticht. Men zal ijveren voor een algemeenen steun aan de vischnijverheid. De Zuiderzeevisscherijraad heeft, om een spoedige prijsdaling van harig te voorkomen, den visschers aanbevolen, de vangst te beperken door verminde ring van het aantal netten, en dit aan tal te bepalen op 15 stuks per opvaren de op eiken botter. Woensdag moest de schipper P. 't II. uit Umuiden, voor het Kantongerecht te Haarlem terecht staan, dat hij als schipper van het schip Joh. N. Klein IJ MUIDER COURANT Ingezonde mededeetingen 40 et», per regel Advertentie» van 11. en m. 6 regeJs f 1.—, iedere regel meer SO ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 6 regels f 1.2B, iedere regel meer 85 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend by vooruitbe taling, van 1 t. en m. 6 regels f 0.75, iedere regel meer 16 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend, Advertenties „adres bur. v. d. blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprflzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten VOORUITBETALING slechts 15 Gent per regel. bij OFFICIEEL. HINDERWET. VAN DEN WACHTTOREN. Adieu Winter! HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 uur, Willemsbeekweg 42, Velser oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haariem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. PLAATSELIJK NIEUWS. Tooneel. Onze bevolking. VISSCHERIJ. Steun aan het vischbedrijf. Beperking van de a.s. haringvisscherij. Een onvoorzichtige schipper.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1