ORGAAN DE No. 34 7o Jaargang Woensdag 1 Maart 19S2 iJMUIDER COURANT Abcëcemestspr^Bi fl per 3 waanden, traaso per poet f 1.36 AboHseweuten worde* *»nge*0*ie* sa* feet Bureau *n bg de Ageaten. Tot plaatsing va* advertentie* van Buite* de geweeste VELSEN in dit blad is uitsluite*d gereafetigd iet Advertestie bureau P. F. C. ROELS E, IIMUIBEN. Ad vertent, ën uiterlp i* te eendes WOENSDAG tot 9 uur v.w. an VRIJDAG tot 4 uur s.sa Verschijnt Woensdags en Zaterdag» Uitgave va» de Hawaï. Vena. Uitgevers Mg, ASRES VOOR RESACTIE EN ABMINI8TRATI! N, V, frakkerg Siajewel, WilleaispUix 11. 11*6*14#* Tslefooo !§3 Ingeionde mededeelingen *0 ess. per regelAdvertentie» van 11. en m. 6 regels f1.—, iedere regel meer 80 et». Compact gezette advertenties van 11. en m. 6 regel» f 1.85, iedere regel meer 86 ct». Kleine advertentie» en familieberichten zoomede vereenigings advertentie» uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbe taling, van 1 t. en m. 6 regel» f 0.75, iedere regel meer 15 ots.Bjj niet contante betaling worden de gewone prezen berekend, Advertenties „adres bur. v. d. blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertentie» ingekomen brieven wordt 10 ct». in rekening gebracht. Bovenstaande regelprflzen worden met 5 et», verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING 3 slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis, dai het verzoek van J. M. van Heijningen, te IJmuiden, om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie M, no's. 163 en 2332; plaatselijk bekend Rijks straatweg Wijk D, no. 120, een houtzagerij te mogen oprichten, door hen is toegestaan. Velsen, den 23 Februari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de burgemeester, Rijkens. de secretaris, Th. J. Wijnoldy Daniëls. VAN DEN WACHTTOREN. Was de Wet een held van het recht? De dood van de Wet heeft ons oude ren den Boerenoorlog in herinnering gebracht en de groote vereering, die we in dien tijd vooral aan de Wet toedroe gen. Botha was ons te veel staatsman, dien we niet recht vertrouwden. Cronje en andere Boerengeneraals daalden in onze achting, toen ze geen succes had den met hun verzet. Maar de Wet was de ridderlijke en energieke figuur, die door zijn heldendaden en listen onzen avontuurlijken geest prikkelde. Iloe vaak had hij de Engelsehen niet te pak ken, als ze dachten hem te pakken te hebben. Hij' was overal en nergens en hield met een klein commando den strijd tot het einde toe vol. En dat een eenvoudige boer, geen groot krijgskun dige als Kitchener, die ten slotte door harde methoden de Boerenrepublieken tot onderwerping bracht. Toen de Wet na den oorlog ook ons land bezocht, is hij als een groote begroet en er zijn in de meeste steden, straten, die naar hem genoemd zijn. Zijn portret toonde een man van stugge kracht, een karakter van staal. Later heeft hij nog eens ge tracht zijn volk van het Engelsche juk te bevrijden. Maar zijn volk was te zeer ver-Engelscht en het juk was te weinig juk. Want Engeland hooft hij den vrede van Vereeniging en vooral door de stichting van de Zuid-Afri- kaansche Unie, waarbij de beide vroe- .gere Boerenrepublieken zelfbestuur kregen de tactiek toegepast van de •stroop, waarmee men de vliegen beter vangt dan met azijn. De opstand tegen Engeland tijdens den oorlog mislukte, de Wet werd gevangen gezeten, maar Engeland heeft hem zeker ook uit res pect voor dezen grooten tegenstander spoedig vrijgelaten. Vraagt men, of de Wet niet alleen een moedig en scherpzinnig en ridder lijk man van karakter geweest is, maar ook een strijder voor het recht, dan blijkt bij eenig nadenken die vraag niet zoo gemakkelijk te beantwoorden. Na tuurlijk was hij dat, is men geneigd te zeggen. Immers hij verdedigde zijn va derland tegen het imperialistische En geland. Men kan recht en onrecht in de meeste oorlogen moeilijk onderschei- den. Maar de heele wereld en ook vele Engelschen zijn overtuigd, dat de Boe ren voor hun goed recht streden. Is dat echter het geval geweest? Wat zouden de kaffers de naturellen op die vraag antwoorden. Zij zijn door de boeren van hun grond verdreven of daar vrijwel tot slaven gemaakt, die met de karwats geregeerd werden. Zij hadden ongetwijfeld veel meer recht op den Zuid-Afrikaanschen bodem dan de Boeren die vreemden waren. De Engelschen werden in de Boerenrepu blieken als uitlanders behandeld, maar voor de kaffers waren de Boeren weer uitlanders, die door hun geweren hun de baas waren geworden. Maar macht is geen recht en dooi' overmacht gaat het recht niet verloren. Zoo ziet men, hoe moeilijk het is in een oorlog- uit temaken, aan welken kant het recht is en het kanon als rechter te ge bruiken is zekei' even dom als met een pook een horloge te willen repareeren. Het kanon heeft geen hersenen en geen gevoel voor recht; het heeft niets dan de domme, doode en gevaarlijke stof, het. kruit. Aile harten naar het eigene te beoordeelen is vaak onbillijk. Men moet afvragen, wat er in het hart dei- anderen omgaat. Dan kan men ook de Wet eeren, die zeker innig overtuigd geweest is, dat hij voor een heilige zaak de wapenen voerde en later tegen het Britsche gezag in opstand kwam. Te hooge dunk van Duitschland. Duitschland lijdt eronder, dat de we reld een te hoogen dunk heeft over zijn vermogens. In Frankrijk is men over tuigd, dat de Duitsche staat opzettelijk arm wordt gehouden maar het Duit sche volk na den oorlog schatten ver diend heeft. In andere landen heeft men al maar Marken gekocht in het vertrouwen, dat Duitschland er wel bo ven op zal komen en niet alleen de En tente maar de Markbezitters der ge- heele wereld wel zal betalen. Het begint er ai meer naar te lijken, dat een man als Prof. van Gijn terecht vreest dat Duitschland zoo langzamer hand onherstelbaar verarmt en er zon der staatsbankroet of eenige andere groote catastrofe niet weer boven op zal komen. De Duitsche soc.-democraat Parvus schreef onlangs, dat de stakingsgolf de voorbode is van komende dingen. Zij is liet gevolg van de groote duurte na den val van de Mark het vorige najaar. De arbeiders hebben verscheiden maanden gewacht in de hoop, dat de prijzen weer zouden dalen. Gaat men de nieuwe belastingen innen, dan zal de toestand nog verergerd worden. Nieuwe stakingen kunnen niet uitblij ven en het economische leven verder ondermijnd worden. Duitschland heeft al maar dooi' nieuw geld gemaakt. Daarmee is het echter geen cent rijker geworden. Wat baat tweemaal zooveel geld, wanneer de waarde daarbij gehalveerd wordt. Nu krijgen we op eisch der Entente nieuwe belastingen en dus weer nieuwe duurte. Daarmee zal het volk nog meer zich moeten ontzeggen en dus minder belastingen kunnen op brengen. De noodlottige cirkel, nood lottig voor Duitschland en.... de overi ge wereld. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Het Spiritisme. Vrijdagavond had de laatste dei- aangekondigde serie volkslezingen plaats in het Gebouw voor Christelijke Belangen. Als spreker trad op Dr. J. G. Geel kerken uit Amsterdam die als onder werp had gekozen: Het Spiritisme. Ofschoon velen dat misschien an ders verwachten is toch zijn onder werp allerminst een probleem van den WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een dei- wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. modernen tijd, begon de spreker. Ten bewijze daarvan gaf hij een historisch overzicht hoe door alle tijden en vol ken steeds opnieuw het pogen gezien werd met de zielen der ontslapenen in relaties te treden. Reeds van de Su- meriërs (de stam die. voor de Semisti- sehe Chalde.cn in de landstreek van Babel woonden en waarschijnlijk de oudste stam waarvan de sporen eener cultuur gevonden zijn) is dit bekend en het verbod in den bijbei (Deuterno- mium 18) is gegeven omdat de heiden- sche volken om Palestina zich aan deze zonde schuldig maakten. Het ver baai van Ulyssus in tie onderwereld bewijst dat neoromantiek in de Griek- sche wereld voorkw am en in het oude Rome, dat slechts een decadente cul tuur bezat evenals de onze, werd daar zeer veel aan gedaan. Wel gelukte het aan het Christendom het verschijnsel tof aan den horizon terug te drijven maar geheel verdreven is het nooit, noch in de Roomsehe middeleeuwen noch in de eeuwen na de hervorming. Het spiritisme echter zooals dat in de helft der vorige eeuw is opgekomen in de Anglicaansche wereld en zich van daaruit verspreidde onderscheidt zich van vroegere fantastische en ro mantische vormen doordat ze voor geeft een wetenschappelijk bewezen stelsel te zijn met eigen, op strenge wijsbegeerte gegrondde wereld en le vensbeschouwing, een godsdienst, ja meer dan dat. In 1848 ontstaan doordat de gezus ters Fox in de omgeving van New- York beweerden een geest ontmoet te hebben, verspreidde het zich onge ëvenaard snel door Amerika en Enge land en verder naar buiten. Na een twintigtal jaren van geweldigde op bloei kwam een merkbare depressie tot nu, na den wereldoorlog op nieuw overal hernieuwde belangstel ling valt waar te nemen. De oorzaak daarvan is wellicht te verklaren uit het groot aantal menschen die plotse ling op geweldadigen wijze dierbare verwanten verloren, dikwijls zonder te weten waar zich hun graf of hun overblijfselen bevinden. Wie kan niet begrijpen dat men alles beproeft om de harde werkelijkheid van die scheiding te ontkomen? Bij een nauwkeurig onderzoek even wel blijkt dat het spiritisme dat we tenschap wil heten in het bewijs barer stellingen te kort komt. Nimmer zijn seances onder behoorlijke wetenschap pelijke controle geslaagd, wel zijn er dan mislukt. Het bestaan van astrale lichamen is noch bewezen, noch waarschijnlijk ge maakt. Integendeel, daar men beweer de dat de geesten in hun astraal li chaam gekleed als bij het leven hun stoffelijk lichaam verschenen en dus in het bezit van materieële zaken dat weer in strijd is met het geheele we zen, is door ernstige spiritisten toege geven dat dit althans een waarneming moet zijn die niet van wezenlijken aard is maar subjectief in het medium berust. Doch daarmede is ook de waar schijnlijkheid groot dat do heele ver schijning niet objectief is maar sub jectief. Op grond van waarnemingen bij personen aanwezig in een oogenschijn- lijk geheel geslaagde seance waar men bericht kreeg van het overlijden den- zelfden dag van een aan niemand be kend persoon, achtte Dr. Geelkerken veel van die geheimzinnigheid te ver klaren uit de, in de zielkunde welbe kende, werkingen van het onderbe wustzijn die reageeren op physiologi- sehe activiteit zooals die bijvoorbeeld ook door telepathen wordt benut. Trouwens zou, volgens den spreker, het leven zeer veel armer worden in dien de spiritistische hypothese juist was. Het leven na den dood ware een van alle levendige prikkels ontdane voortzetting van het aardsche bestaan Integenspraak met anderen die vele uitingen van het spiritisme duivels werk noemden, beschouwde hij het ge heele systeem als het werk van den duivel die daarin den menscli aanzet te grijpen naar datgene wat God zich- zelven voorbehouden heeft. Deze raad Gods maakt trouwens mogelijk dat een menscli nog kan leven. Ook uit dat oogpunt staat het oude Christendom ver boven alle satanische sophisterij. Deze lezing, die met gebed begonnen en beëindigd werd, werd bijgewoond door evenveel publiek als de zaal kan bevatten. Aan den Volkszangavond, welke vanwege liet Nutsdepartemc-iit lieden Woensdagavond gegeven wordt in he. Gebouw voor Christelijke Belangen, zaï op verzoek van het Departement ook IJmuidens Mannenkoor zijne medewerking verleenen, zoodat deze zangavond eent- schoone propaganda voor den zang in he' algemeen beloofd te worden. Om zoovele» mogelijk van dezen avond te doen genieten en deze propaganda zoo goed als 't kan te doen slagen heeft het Nutsdepartement de toegang gemakkelijk, voor ieder mogelijk gemaakt. Tekstboekjes zullen des avonds in de zaal worden uitgereikt. VELSEN. De poppen voor de verloting van de afdeeling Velsen van het Witte Kruis zijn heden en morgen tentoon gesteld bij den heer Scheres, en Vrij dag en Zaterdag a.s. bij den heer van Ileijst, alhier. De Kennemer Kegelbond hield Vrijdagavond j.l. in Hotel „De Prins" zijne jaarvergadering. Als gewoonlijk was de opkomst ge ring. Bij de opening was een tiental personen aanwezig, onder wie dan nog 6 bestuursleden waren. Later kwamen nog een 5-tal belangstellenden. De Voorzitter betuigde bij zijne ope ning zijn spijt over de geringe opkomst en hoopte dat in het vervolg een veel grooter aantal door hunne aanwezig heid zouden toonen, don Kennemer Kegelbond, die zoozeer de liefde van den heer Heslinga had, een goed hart toe te dragen. De notulen werden goedgekeurd. Hierna las de Secretaris het jaarver slag voor en deed de Penningmeester rekening en verantwoording. liet laatste jaar is een slecht jaar ge weest voor de kas, daar het een groot deel van het batig slot van het vorige jaar verslonden heeft, zoodat dit nog maar f 30.213 bedraagt. De.verkiezingen, welke hierna volg den, eischten niet veel tijd, daar de 2e Voorzitter, de lste Secretaris en de 2de Penningmeester, die periodiek moes ten aftreden, bij acclamatie werden herkozen. In de vacature van 2den Secretaris, die gekozen moest worden uit de per soonlijke leden, werd benoemd de heer Heykoop. Voor de controle-commissie zullen ledën aangewezen worden uit de clubs „Rang" uil Beverwijk „Excelsior" van Wijkeroog en „Velsen" uit Velsen. Door den slechten toestand der kas is contributie verhooging noodzakelijk Aangenomen wordt eene verhooging per club van f 2.50 en voor de persoon lijke leden f 1.—. Bij dë rondvraag deelt do lste Secre taris mee, dat hij de afgevaardigde is naar den Nederlandschen Kegelhond, MALLE GEVALLEN. Bezuinigingsstudiereis. Naar „De Tel." verneemt, zal dr. Van Oss, de gemeentelijke bezuinigingsin specteur te Amsterdam, binnenkort voor den tijd van drie maanden naar Amerika vertrekken, ten einde daar verschillende bezuinigingsstelsels te bestudeeren. Wie zal nu nog twijfelen aan den ernst van het Amsterdamsch gemeen tebestuur om te bezuinigen. maar stelt voor hiertoe te benoemen den Voorzitter, daar dit onder alle aangesloten Bonden de gewoonte is. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen, terwijl de lste Secretaris dan plaatsvervanger zal zijn. Tevens wordt medegedeeld, dat het gewoonte is, dat alle aangesloten Bonden hij gelegenheid van den wed strijd, uitgeschreven door den Nederl. Kegelhond, eene medaille beschikbaar stellen. Met algemeene stemmen wordt be sloten, dat de K. K. B. dit in 't vervolg ook zal doen. De heer Welsink is niet tevreden over de prestaties van het vijftal van den K. K. B. en meent dit te moeten toeschrijven aan lakschheid. Na eenige discussie over dit punt wordt vastgesteld, dat het volgend vijftal vóór het aan den wedstrijd van den N. K. B. deelneemt een avond moet oefenen, om de onderlinge plaatsing in het vijftal vast te stellen. Daar niemand meer het woord ver langt, sluit de Voorz. onder een woord van dank tot de trouwe vergadering bezoekers de bijeenkomst. Tooneelvereeniging „Concordia". Gisteravond gaf de Tooneelvereeni- ging „Concordia" te Wijkeroog hare uitvoering in het gebouw „Concordia". Opgevoerd werd „Suikerfreule", een vroolijk spel uit het Indische leven door Henri van Wermeskerken. Nu, we kunnen dadelijk meedeelen, dat de vereeniging wederom een harer suc cessen te boeken had, hetwelk niet te verwonderen is, indien we de namen der actrices en acteurs meedeelen. Het stuk komt neer op het volgende: Van der Kooy, tweede machinist op de suikerfabriek „Toeloeng Baroe" (de heer A. v. d. Bliek) leeft met zijn vriend en collega Schuit (de heer C. Bakker) een rustig vrijgezellen-leven. Trude, een dochter van Van der Kooy en een inlandsche huishoudster (Mej. Jongejans) fungeert bij de heeren als bestierster der huishouding en als op- vroolijkend element. Van der Kooy's wettige echtgenoote, Betje, (Mevr. BakkerJongejans) re sideert op Kattenburg in A'dam, hoort daar van de amourettes, .waaraan sommige Europeanen zich in Insulin- de schuldig maken, wil eens pools hoogte gaan nemen, en verrast man lief met de mededeeling van hare komst. Van der Kooy, bevreesd voor de „weinigbreede en Indische opvattin gen" zijner ega, haalt Schuit over Tru de voor diens dochter te doen door gaan. De bedrijfsleider der onderneming, Nittel (de heer K. W. M. Schoufeld) in 't geheim verloofd met Truda, wordt ook in 't complot opgenomen, doch Trude's andere adorateur, van Wie- land, (de heer de Hollander) admini strateur der fabriek, niet. Betje ver schijnt en wordt in de familie als vrouw des huizes ontvangen. De heele situatie geeft natuurlijk aanleiding tot, de malste verwikkelin gen en de dolste scènes, doch tenslotte komt alles tot een goed einde. Mevr. BakkerJongejans, die de moeilijke, doch dankbare rol van Betje vervuld, kweet zich uitstekend van hare taak en een woord van welver-

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1