VELSEN II 1 1 1 WITTE WEEK 1001 No. 35 Zaterdag 4 Maart 1922 7e Jaargaog IJMUIDER Abom#*ieatspr$j81 fl.— per 3 m&anfioii, frwso per post f 1.35 Aboaaementen wordea aang*aoai#£ ket Burean #c fetj de Ageaten. Tot plaatsing vaa advertentifia van Buitea de gsaoeepte VELSEN in dit blad is uitsluitend gereaktigd ket Advertestie- bnreaa P. F. C. ROELSE, IIMUI»EN. Advertentjën uiterlijk ia te eenée» WOENSDAG tót 9 nar v.ms. en YRIJJ&AG tot 4 uvlï b.k, Yersehijfci Woensdags m Zaterdags Uitgave van d» Naaatu. V«an. Uitgevers M$. „I**. wW A BRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIS: N. V. fmkkerll Siajewel, WiUesespleia It. IJasaiiea Tsl-fco» 1SS Ingeionde mededeelingen *0 et», per regeiAdvertenties van 11 eu m. 6regel* f 1.—, iedere regel meer SO ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 0 regels f 1.35, iedere regel meer 35 ets.Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbe taling, van 1 t. en m. 6 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. £<j niet contante betaling worden de gewone prezen berekend. Advertenties „adres bur. v. d. blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprfjzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. bij OFFICIEEL. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op: 24 Februari 1922 bij hen is ingekomen een af schrift van een aan heeren Oedeputeerde Sta ten dezer Provincie gericht verzoekschrift van □errit Pieter Nutbey, wonende te Velsen om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het kiein uitsluitend aan logeergasten in de gelagkamer en de daar achter gelegen lokaliteit van het perceel, gemerkt E 37, en gelegen aan den Stations weg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen iet verleenen van deze vergunning schriftelijk oezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 27 Februari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester Rijkens De Secretaris Th. J. Wijnoldy Daniëls. ONZE GRENZEN. Wij verkeeren in de gelukkige om standigheid, dat het grondgebied on- ier gemeente een groote oppervlakte ieslaat. Van 't Zuiden naar het Noor- len hebben we gauw een paar uur toodig om van de eene (de Bloemen- ahtalsche) grens naai' de andere (tot ver den spooroverweg bij Beverwijk) eiiee komen. En vanaf het Zeestrand ichtaar kanaal B is niet veel minder in gefstand. dijl Wij hebben dan ook geen aspiraties rdejm ons grensgebied uit te breiden, dapaar nu jaren geledon de grenswijzi- nening van Haarlem en omliggende ge talmeenten ter sprake kwam, waarbij te >iet!oorzien was dat Schoten en Spaarn- ver.am als gemeenten zouden verdwijnen g hebben wij den Spaarndammerpolder defevraagd, omdat wij daar als van na- ?roiire op zijn aangewezen. Wil onze ge- arnjieente straks een industrie-centrum ztorden, waartoe ze als liggende aan ci'Pet Noordzeekanaal, voorbeschikt is, ideüan hebben wij deze terreinen beslist ein«oodig. En gelukkig wij zullen lica-eze terreinen ook wel krijgen. [der Dit wekt echter de jalouzie van hilaarlem op. Onze lezers kennen de as- zSraties van Haarlem. Dat wilde be- alve Schoten, Spaarndam en een deel koran Haarlemmerliede ook nog heel digeioemendaal en heel Heemstede. Na- irtajiurlijk vinden Gedeputeerde Staten gmwt wel wat al te veel gevergd en dus tordR Haarlem het met wat minder moe- wehn doen, al krijgt het ook stukken van nge-ioemendaal en Heemstede, rust De Nieuwe Haarlemsche Courant, de ntaborstellen der grenswijziging bespre- be<hnde, slaat nu de rijke brokken uw'oorloopig wel verkeken zijn nu be- )oo<ierig 't oog op den Spaarndammer- blilblder. Wij meldden 't Woensdag al in kort bericht, hoe 't blad schreef it deze met een beminnelijke glim- ch aan Velsen wordt toegewezen en |d. rt Haarlem voor de rustige ontwikke- ag van zijn industrie 't geheele ge- gon-|n bied tot aan het Noordzeekanaal noo- dig heeft. Wij hebben er toen een beetje de spot mee gedreven en geschreven dat Haarlem wel heel Velsen en Beverwijk ja half Noord-Holland kan wenschen. Maar als zulke dingen worden gepro pageerd, dan is het voor onze autori teiten zaak hierop te letten. Evenzoo geldt dit voor het geschrijf in de Be- verwijksche pers, al tellen wij dit min der, omdat we de aspiraties van de en kelen in Beverwijk gewoon belache lijk vinden. Het zal toch zeker niet in het hoofd van nuchtere bestuurders opkomen om Beverwijk te gaan ver- grooten ten koste van onze gemeente. De vestiging van 't Hoogovenbedrijf alhier is eenige Beverwijkers echter in 't hoofd geslagen. In Kennemerland van 25 Februari schrijft zekere M. een artikel, naar aanleiding van het feit dat Beverwijk losplaats is geworden. De schrijver van dat stuk vindt dat zoo geweldig, dat hij nu dadelijk 'n nieuw station voor Beverwijk wil en die plaats reeds ziet als zulk een centrum van handel en bedrijf, dat hij de sa menvoeging met Wijk aan Zee en Duin niet voldoende acht, maar dat de zui delijke grens van Beverwijk moet wor den verlegd naar den Noorderkanaal- oever, dus tot aan het Noordzeekanaal. Nu, dit liedje hebben we meer ge hoord, maar 't zal wel een liedje van verlangen blijven. Bij samenwerking is succes verzekerd, zegt de schrijver aan 't slot, maar voor die samenwer king is dan toch ook met ons te reke nen. Of dacht men in Beverwijk te be slissen over ons, maar zonder ons? De schrijver van genoemd stuk zegt ook dat het Hoogovenbedrijf het gemis aan een losplaats spoedig en in hooge mate zal gaan gevoelen en dat dan een machtig bondgenoot voor zijn doel is gewonnen. Maar dan weet deze schrij ver niet dat het Hoogovenbedrijf nu reeds een goede losplaats heeft aan het Noordzeekanaal en dat het die daar ook wel zal moeten houden, voor den aanvoer van kolen, grint e.d. Wij gunnen Beverwijk een druk ver keer en veel afzet van aardbeien en groenten. Maar laat het geen aspira ties krijgen naar de oevers van het Noordzeekanaal, evenmin als Haar lem. Als industrie-centrum moet het Noordzeekanaal onze levensader wor den. En wanneer in do toekomst deze oevers nog eens aan een andere ge meente zouden komen, dan kan een ieder toch begrijpen dat alleen Amster dam daarvoor in aanmerking kan ko men. Maar zoover zijn we nog niet. Waar Haarlem groote terreinen aan goed vaarwater krijgt, is ei' nog voor afzienbaren tijd een rustige ontwikke ling van zijn industrie mogelijk.En Be verwijk heelt nog heel wat te doen, voor Wijk aan Zee aan haai- is. Toch dienen wij op deze dingen acht te geven, om ons waakzaam te doen zijn. Wij willen houden, wat wij heb ben.. VAN DEN WACHTTOREN. Wetsontwerp betreffende dienst weigering. Het in de Troonrede aangekondigde wetsontwerp betreffende dienstweige ring, is door den minister van oorlog- ingediend. Dit ontwerp beoogt, aan de ernstige bezwaren van dienstweige raars tegemoet te komen. De groote moeilijkheid is hier de schapen van de bokken te scheiden, de eerbiedwaardi ge van de minderwaardige bezwaren. In de memorie van toelichting deelt de minister de hoofdzaken en de strek king van zijn ontwerp mede. Hij houdt alleen rekening met de bezwaren van godsdienstigen en zedelijken aard van hen, die hun naaste niet willen dooden ook wanneer dit ingevolge overheids bevel rechtmatig is. Hij sluit dus uit de politieke dienstweigeraars, die pro paganda willen maken voor ontwape ning of zich tegen alle Staatsgezag en HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 uur, Wiliemsbeekweg 42, Velser- oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. de daaruit voortvloeiende plichten ver zetten. 01' dat in de praktijk niet tot onbillijkheid aanleiding zal geven? Po litieke en zedelijke motieven gaan vaak ten nauwste samen. Er zijn im mers antimilitairisten, die elk Staats gezag uit den booze achten maar te vens zich op grond van hun mensche- lijk gevoel tegen den oorlog en de voorbereiding daartoe verzetten. Er zijn ook voorstanders van"persoonlijke diènstweigering op godsdienstige gronden, die in de individueele dienst weigering het begin zién van een rood leger, die in den kapitalistischen staat de heerschappij van onrecht zien en daarom eraan weigeren te gehoorza men. Ook zij worden dus mede door een zedelijk oordeel geleid. De minister stelt voor, dat aan hem de beoordeeling der gewetensbezwaren gelaten zal worden, waarbij hij voorge licht zal worden door een daartoe aan gewezen commissie. Zij zal dus „de nieren moeten proeven". Zij zal moe ten doordringen in het verborgene le ven van innerlijke gedachten, en ge voelens, dat ons zelfs bij lien, met wie jarenlang vertrouwelijk omgingen, vrijwel een onbekende wereld is. De minister onderscheidt verder de genen, die wel willen medewerken aan de handhaving der onafhankelijkheid en de verdediging van ons land, maar bezwaar hebben tegen het dooden van den evenniensch van anderen, die el- ken militairen dienst verwerpen en dus zelfs geen knoop aan een soldaten- broek willen zetten, zooals Enka in dertijd in de cel weigerde militair on dergoed te herstellen. De eersten kan hij in de kazerne en in het militaire ziekenhuis gebruiken voor ongewapen- den dienst, de laatsten zullen bij een Staatsbedrijf werkzaam gesteld wor den. Zij krijgen dit voorrecht echter niet om niet. De eersten zullen zes, de laatsten twaalf maanden langer moe ten dienen dan de gewone militairen. Bovendien worden ze bezoldigd, ge straft, gekleed enz. als de gewone sol daten. Hun diensttijd wordt in dit ont werp wel buitengewoon lang en zwaar gemaakt. Na de nierenproeverij behoorde het middel, om voorgewende bezwaren te keeren, toch niet zoo kras toegepast te worden. Immers deze buitengewoon lange diensttijd heeft ten doel de min derwaardige dienstweigeraars af te schrikken. De minister maakt den weg om aan den gewonen militairen dienst te ontkomen, wel bijzonder lastig. Daarom gelooven we, dat zijn ontwerp door de geestverwanten der dienstwei geraars en door de voorstanders van gewetensvrijheid wel niet met groote instemming en vreugde ontvangen zal worden. Er wordt inderdaad in het ontwerp aan de gemoedsbezwaren van een deel der dienstweigeraars tege moet gekomen, maar deze tegemoetko ming beteekent twee- of zelfs drievou dig langeren dienst. Het ontwerp zal dan ook wel niet ongewijzigd aange nomen worden. De woningkwestie op het platteland. De woningnood is in de dorpen niet minder groot dan in de steden. Boven dien doet zich daar het verschijsel voor, dat de met steun van het rijk ge bouwde nieuwe woningen voor een deel (looi' kleine ambtenaren en door de beter beloonde arbeiders betrokken worden, terwijl menschen, die krotten bewonen, daarin blijven. De landarbei der, die alleen van zijn loon moet leven en niet voor zich zelf werkt en geen INGEZONDEN MEDEDEEL1NG 10 lil?-1 I II vee houdt, kan de hooge huur niet be talen en zeker niet in de toekomst, nu de loonen dreigen te dalen en de hu ren hooger zullen worden. Het bestuur der Gron. Mij. van Land bouw heeft hierop de aandacht van den minister gevestigd. De nieuwe wo ningen met overheidssteun gebouwd, doeu f 3 a f 4 huur per week. Ze hebben woonkamer, slaapkamer, drie slaap kamertjes en keuken en een kleine schuurruimte. Dat is onpraktisch, daar de landarbeider voor zijn vee en vruchten behoefte heeft aan een groo- tere schuur en li ij voor zijn gezin, dat veel in de buitenlucht verkeert, vol staan kan niet een groote kamer met bedsteden. Op de afgeschoten zolder kunnen des noods ledikanten ge plaatst worden. Zulke woning kan voor ruim 1 2000 minder gebouwd wor den en de .huur. behoeft daarvoor niet meer dan f 3 per week te bedragen. Dit bedrag is, gelet op het inkomen, waarlijk ai hoog genoeg. Immers een flinke landarbeider verdient gemid deld f 1200, als hij geregeld werk heeft. In het grootste deel van Groningen is het jaarloon f 100 a f 200 minder naar meedeeling van het bestuur van ge noemde Maatschappij. Moet minstens 70 dei1 exploitatie kosten dei- Overheidswoningen door den huur gedekt worden, zooals de minister eischt, dan zijn deze duurde re woningen door den landarbeider niet meer te betalen. Daarom vraagt het bestuur goedkoopere en meer praktische woningen voor de landar beiders. M ij staan hier inderdaad voor een moeilijke kwestie. De oplossing dooi' de Mij. v. Landbouw aan de hand ge daan, heeft hygiënische bezwaren, ook lijkt haar kostenberekening ons veel te gunstig voor het dooi' haar aanbe volen woningtype. De woningnood bestaat niet alleen uit een gebrek- aan woningen. Er is ook behoefte aan voor de gezondheid goede woningen. Vooral op het land komen de een-kamerwoningen veel voor en liet zou te betreuren zijn, als men wel liet vee maar niet de menscli zooveel ruimte en lucht geeft, als hij voor zijn gezondheid noodig heeft. YISSGHERIJ. De Staatsbegrooting. Aan de Memorie van Antwoord op het Xe hoofdstuk van de Staatsbegroo- ting wordt het volgende ontleend: Scheepvaart. De in het Voorloopig Verslag be doelde toeneming van het aantal Azia ten onder de bemanning der Nederl. Koopvaardijvloot is naar de meening van den minister niet bedenkelijk te achten voor de veiligheid op zee. Bij goede leiding zijn naar het oordeel van vele gezagvoerders in het bijzonder Chineezen ijverig, ordelijk en plichtge trouw. Met betrekking tot de bezetting van de machinekamer, deelt de minister mede, dat de eigenaren van eenige der grootste stoomtrawlers tot uitbreiding van de op die schepen gebruikelijke bezetting der machinekamers zijn overgegaan. In het afgeloopen jaar heeft overleg plaats gehad over de kwestie van het toezicht op het logies voor schepelin gen en op de ziekenverblijven aan boord van Nederl. koopvaardijsche pen en visschersvaartuigen, doch voor dwingende bepalingen zijn de tegen woordige tijdsomstandigheden geheel ongeschikt en evenmin voor verscher ping van de bepalingen van het vrij willig aanvaarde toezicht ten aanzien van koopvaardijschepen. Het voor Jvorten tijd aan de Regee ring aangeboden rapport der commis sie voor de zeevaartkundige examens zal nietworden openbaar gemaakt Tegen nederlegging ter griffie ter ver trouwelijke kennisgeving van de leden bestaat echter bij den Minster geen bezwaar. Visscherijen. De minister is voornemens voor zoo ver daarvoor in verband met den toe stand van des lands schatkist gelden beschikbaar zullen kunnen worden ge steld en het in de macht der overheid ligt om op den gang van zaken bij de visscherij invloed uit te oefenen, niets onbeproefd te laten wat totverbetering van den inderdaad in menig opzicht ongunstigen toestand van dezen tak van bedrijf zal kunnen strekken. Bij de overweging van de daartoe te ne men maatregelen zal ernstig acht wor den geslagen op hetgeen de practische vissche'rs hiervoor in den Baad voor de Visscherij en door tussehenkomst van hunne organisaties, als anderszins, zullen aanbevelen. De minister geeft een opsomming- van maatregelen welke overwogen w orden tot bevordering van den we deropbloei der visscherij. Hetgeen tot verbetering van de zalm- en elftvisscherij kan worden ge daan, maakt een punt van ernstig on derzoek uit. Hieromtrent hoopt de mi nister eerlang mededeelingen te kun nen doen. De minister deelt mede dat hij eeni- gen tijd geleden aan den minister van buitenlandsche zaken heeft verzocht de waterverontreiniging aan den Rijn, die blijkens het door Nederlandsche deskundigen ingestelde onderzoek door afvalwater uit het Duitsche in dustriegebied wordt veroorzaakt, bij de Duitsche Begeering opnieuw met klem ter sprake te brengen en hare medewerking te vragen om in een bij eenkomst van Nederlandsche en Duit sche deskundigen te doen onderzoe ken, welke maatregelen tot wegne ming van dezen misstand kunnen worden genomen. De Visscherij-inspectie stelt een on derzoek in omtrent den aanvang van de schade door de hengelvisscherij te weeg gebracht en de daartegen even tueel te nemen maatregelen. De reeds langen tijd in voorberei ding zijnde herziening van het Binnen- visscherij-reglement is thans zoo spoe dig te verwachten, dat tot het nemen van andere voorloopige maatregelen van tijdelijken aard dan, in verband met den tegenwoordigen bijzonder on gunstigen toestand voor de visscherij, met name voor het nachtvisschen met de vischzegen in enkele rivieren, het visschen met de aalreep, reeds zijn ge nomen, geen aanleiding meer bestaat. De zienswijze van eenige leden die de uitgaven voor het college voor de visscherijen te hoog achtten, in ver band met het nut van het college, wordt door den minister niet gedeeld. Gelijk gemeld bestaat het voornemen den dienst der Visscherij-inspectie te reorganiseeren en in te krimpen. Als eerste stap om hiertoe te gera ken is de centrale dienst der Inspectie in bet. departementsgebouw aan het Bezuidenhout ondergebracht. Belang rijke verkorting der verslagen en ver dere vereenvoudiging van publicaties zal reeds in 1922 plaats hebben. Hier mede zal nog een verdere inperking van het administratieve personeel ge paard gaan.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1