ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 36 Aboinemeitsprije i fl.— P«* 3 maanden, traite per post 11.36 Aboaiementen worde* aangtacmen aai bet Bureau en feg de Ageiten, Tot plaatsing vai advertentiës van Buitel de gemeeite VELSEN in dit blad is uitBluiteid gerecktigd ket Advertentie bureau P.F.C.ROELSE, IJMUIMN. Advertent.ën uiterl||k ii te zsndei "WOENS6A0 tot 9 uur v.k. en VRIJDAG tot 4 uur Woensdag 8 Maart 1922 7e Jaargang IJ MUIDER COURANT Veraehijitt Wosnsilag» Z&tord&gs Uitgave van de Naasei, Venn. Uitgever» Sf$. vIlKudes" AIRES VOOR REDACTIE EN AJMINI3TRATIE N. V. Irukkerö Sinjewel, Willemspleii 11, IJmuidei Tslsfoon 1S8 Ingezonde mededeelingen 40 ets. per regelAdvertentie* van 11. en m. 6 regel» f 1.—, iedere regel méér 80 ete. Compact gezette advertentie» van 11. en m. 6 regeli f 1.86, iedere regel meer 86 ct#. Klein» advertentie» en familieberichte» zoomede vereeniginge advertentie» nit de gemeente, uitsluitend by vooruitbe taling, van 1 t. en m. 6 regel» f 0.76, iedere regel meer 16 cte. By niet contante betaling worden de gewone prQzen berekend, Advertentie» „adres bur. v. d. blad" 10 ets. extra; voor bezorging van ep advertentie» ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 6 ets. vsrhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Yelsen DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd OFFICIEEL. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op: 2e Maart 1922 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Johannes Coenraad Ver meulen van beroep Spoorwegambtenaar, wonende te IJmuiden, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrije drank in de navolgende localiteitde zalen van het Oebouw voor Christelijke Belangen, van het perceel, plaatselijk gemerkt C. no. 4 en gelegen op het Enschedeplein aldaar Binnen-Aweejweken na de_dagt##»kerin- dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 3 Maart 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester Rijkens De Secretaris Th. J. Wijnoldy Daniëls. Verjaring van Vorderingen. Burgemeester en wethouders van VELSEN brengen belanghebbenden in herinnering, dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de provincie en de gemeente, over het dienstjaar 1921 vóór ot op den iaatsten Juni aanstaan de, bij de besturen en de ambtenaren, die het aangaat, moeten zijn ingediend. Alle op dien termijn met-ingediende vorderingen worden voor VERJAARD en VERNIETIGD gehouden. Voorts worden belanghebbenden ver zocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening der bewijs stukken zooveel mogelijk te bespoedi gen. Velsen, 1 Maart 1922. Burgemeester en wethouders voorn, de burgemeester, Rijkens. de secretaris, Th. J. Wijnoldy Daniëls. VAN DEN WACHTTOREN. Voor de Russen geef lk niksl Zoo hebben we eenige malen hooren zeggen en zoo denken velen. Immers met dat geld steun je de Bolsjewiken maar. Zij moeten zelf maar opknappen wat ze bedorven hebben. Het geld komt toch niet tot zijn bestemming; immers de treinen met proviand wor den onderweg leeggestolen. Argumen ten genoeg, om bet geld in zijn zak te houden. Het is trouwens verwonder lijk, hoeveel argumenten er in ieder geval zijn, om niet te geven, Men be grijpt. niet, hoe iemand ter wereld nog zoo dom kan zijn, om ooit iets van het zijne voor een ander te geven. Maar er zijn argumenten en argu menten, waarmee men de beurs dicht houdt, zijn ook in bet Russische geval, buitengewoon zwak. Miss Richards en Nansen zijn in ons land gekomen, om deze koord om onze beurs los te scheu ren en ze hadden makkelijk werk. De Engelsche Brinsley Richards werkte al jaren samen met de Qua kers, om in verschillende landen kin deren tegen den honger te beschermen Zij is uit Rusland ook naar ons land gereisd als apostel der deernis. Hoe bitter de nood daar is, blijkt uit het volgende woord, dat een Russische priester uit het hongergebied tot haar sprak. In Nov. zullen wij gras en bladeren eten, in Dec. zullen wij op leer en hout kauwen. Komt de redding niet voor Jan. dan is ze niet meer noodig, want dan valt er niet meer te redden. Miss Richards deelde mede, dat het gebied van den absoluten hongersnood zich den Iaatsten tijd aanzienlijk heeft uitgebreid. Millioenen zijn gestorven, maar millioenen zijn nog te redden. De zekerheid, dat de toegezonden provi and zijn bestemming bereikt, noemde zij zeer groot. Het vervoer staat onder controle van het steuncomité, In twee jaar tijd is slechts, één wagon zoek ge raakt. De Russen doen zelf ook veel, verklaarde Miss Richards. Van de hulpmiddelen, die naar het hongerge bied gaan, komt 95 - uit Rusland zelf. De Russische regeering mag men niet in gebreke stellen. In denzelfden geest heeft ook Dr. Nansen gesproken, de man, die thans een heilige kruistocht tegen den vree- hou'jtsadoad wasMl.ti-4N-, de het hongergebied tweemaal zoo groot als Frankrijk met een bevolking van 33 millioen zielen. Daarvan is bij na de helft onmiddellijk aan den bon gersnood overgeleverd. De ramp zal zich in den komenden winter herhalen als men ook niet met zaaigraan helpt Men laat toch geen menschen ster ven, omdat zij een regeering hebben, waarmee men het niet eens is. De nood is veroorzaakt in de eerste plaats door de droogte, waardoor de grond steen hard werd en niet meer te bewerken was. De hinnenlandsche en buiten landsche oorlogen hebben daarna ook meegewerkt tot het kwaad; immers het weerstandsvermogen is er sterk door verzwakt. Zonder voorbehoud waarborgde Nansen het, dat cle gezon den levensmiddelen hun doel bereiken De Russische autoriteiten doen, wat zij kunnen, om de hulpactie te bevorderen Het is ook voor heel Europa van be lang, dat Rusland weer op de been wordt geholpen. Immers het zou voor heel ons werelddeel een zware slag zijn, indien een der grootste voorraad schuren van Europa veranderde in een uitgestorven woesternij. Er is over vloed van graan in de wereld; talrijke schepen zijn opgelegd; het ontbreekt ook niet aan handen, om te helpen. Vooral de regeeringeh moeten helpen, daar de particuliere' liefdadigheid te zwak is. In totaal heeft Nansen 6000 ton voedsel uit Nederland ontvangen. Zijn verzoek om 60 millioen aan de Volkenbondsvergadering werd helaas afgewezen. Met lichtbeelden verplaatste Nan sen zijn hoorders in het hongerland. Het stroo wordt van de daken geno men, om daarmee mensch en dier te voeden. Velen zijn in barre winterkou van gebrek aan de wegen neergevallen en gestorven. Vele dorpen zijn verlaten en geheel uitgestorven. In de stad Sa ratov stierven er 20 a 30 per dag, door de hulpactie werd dit aantal tot 2 en 3 teruggebracht. De lijken worden op karren geladen en naar de kerkhoven gebracht. Zij worden naakt begraven; de overlevenden kunnen de kleeren niet missen. Op een der lichtbeelden toonde Nansen twee karren met lijken, de armen langs de zijden van de kar ren tegen de wielen afhangende. Daar waren 28 lijken; de oogst van een dag. Het is waar, dat de menschen in hun wanhoop lijken verslinden en elkan der dooden, om elkanders lichaam op te eten. Waarom Nansen dit liefdewerk WITTE KRUIS. Stel niet uit lid' te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een dei- wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. heeft opgevat en óndanks alle teleur stelling er moe volhoudt? Zijn ant woord luidt: Dag en nacht zie ik hulplooze, ster vende oogen op mij gevestigd en daar om roep ik u toe: Helpt, voordat het te laat is! Nu weet men, waarom velen niet willen en allen wel moeten helpen. Een oproep is dezer dagen aan het Ne- derlandsche volk gericht, om in de week van 25 Febr. tot 4 Maart een pond boter, een pond margarine of een brood te willen besparen en het bedrag daar van, een rijksdaalder ongeveer te zen den naar de Bank-Associatie, Utrecht, Postrekening 2422. Dit verzoek wordt gedaan door de vele comité's in ons land, die geld voor Rusland verzame len. Onder dezen ijn het Nansen-Co- 2j.." .•'••-een het Nod. - Ver bond van Vakvereenigingen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Oranje-Vereeniging. Vrijdag 1.1. vergaderde voor de eerste maal in 1922 de Oranje Ver. in het Ge bouw v. Chr. Bel., onder voorzitter schap van den heer Slikkeveer Sr. die de aanwezigen van harte welkom heette. De opkomst was bevredigend, niet tegenstaande de zaal vol had moeten ziin. Immers deze vereeniging welke ten doel heeft om op den verjaardag on zer koningin, 31 Augustus een feestdag te maken voor jong en oud, moet bij vele ingezetenen nog meer bekendheid krijgen, dan tot nu toe het geval was. De Oranje Vereeniging w elke neutraal is, moet zoo in blo.ei vooruit gaan, dat men als ingezetene onzer plaats zoo wat allen er bij aangesloten zijn. In deze vergadering is besloten om de Contributie van 1 gulden per jaar met vijftig cent te verhoogen en is dus voor 1922 op 1 gld. 50 ets. gesteld, aangezien het te laag bleek te zijn. Om dezen dag (31 Aug.) zoo aange naam mogelijk voor een ieder te ma ken, ligt het in de bedoeling der Oranje Vereeniging, dit jaar, indien de finan ciën zulks toelaten, (en dit kan beslist met flinke medewerking van onze plaatsgenooten) te geven: Kinderfeesten Volkswedstrijden Fietsoptochten Etalage-wedstrijd welke voorzeker nog spannender zal worden als verleden jaar) Muziek uitvoering en misschien bij toestem ming ook nog vuurwerk. Om dit alles tot stand te brengen is geld noodig. Ieder plaatsgenoot profiteert gaarne dien dag van de gezellige stemming, verleent daarom ook Uw steun. Na de laatste Koninginnedag hebben zich ruim 180 nieuwe leden voor deze populaire vereeniging opgegeven, is U daar ook bij? Zooniet geeft V dan spoe dig op. Ieder kan zich, hetzij jong of oud, voor lid opgeven aan onderstaande adressen, bij de hoeren Boogaard! Meik-Inrichting, Oranjestraat; C. van Leeuwen, Schoenhandel, Kanaalstr. 81 H. Medik, Iluygenstr. C 32. Bijdragen tot steun voor dit doel kunnen gedaan worden hij den heer K. Wijker, le Penningmeester, Pr. Kru- gerstraat C 60. Naar we vernemen zal de Drank- weer-Tentoonstelling, van 2022 Maart in het Oebouw voor Chr. Belangen alhier te houden, op Maandag 20 Maart des| middags half drie officiéél door den Bur-; gemeester worden geopend. I Naast de in aanbouw zijnde Chr.; Oeref. Kerk aan de Hadleydwarsstraat wordt voor den predikant ook een nieuwe pasto rie gebouwd. Dit werk is door de archi tecten, de heeren H. J W. Meyran en Ant. ten Broeke, opgedragen aan den heer H. Oudshoorn te Beverwijk voor f 12500. VELSEN. Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose te Velsen. 27 Febr. 1.1. vergaderde deze vereeniging 's avonds 8 uur in het Witte Kruisgebouw te IJmuiden. Waarom dit jaar een uitzondering te ma ken op den regelde belangstelling van de zijde der leden was nihil, één iid aan wezig behalve het bestuur. Laai ons ver trouwen dat voor 1922 de belangstelling in het werken der vereeniging van de zijde van het publiek zoowei moreel als finan cieel omgekeerd evenredig is aan die op de vergadering. De voorz., de heer J. H. Unger, opentte klokke 8 uur de bijeenkomst. Spr. verge lijkt de jaren '20 en '21 en kan dan met genoegen constateeren dat de vereeniging zich op den goeden weg begeeft. We mogen ons thans verheugen in een consultatiebureau meteen vastconsulteerend geneesheer Dr. Anema van Haarlem. Aangeschaft werden eenige iigtenten voor een, twee en drie personen. Deze tenten werden gedurende de zomermaanden ge plaatst op een gedeelte terrein afgestaan door den HoogwelEdelgeb. heer Jhr. Mr. Boreel van Hogelanden. De propaganda is meer behartigd, met het gevolg van een niet geringe groei van het ledental, vóóral te IJmuiden. Deze pro paganda zal in '22 veel groolere omvang aannemen, uitgaande van een comité te IJmuiden, waarvan de dames geschriften te koop aanbieden om meer bekendheid te geven aan het werk der vereenigingén. Voorz. brengt een woord van dank aan den penningm., den heer R. S. v. d. Veen te IJmuiden, die op zoo uitnemende wijze de financieele zaken van de vereeniging heeft behartigd. Verder aan den secr., den heer D Schuit, voor de gevoerde administratie, waarbij de voorz. tevens mededeelt, dat de heer Schuit gaarne het secretariaat aan een der andere bestuursleden zou overdragen. Met een woord van dank aan de andere bestuursleden voor de aangename samenwerking sluit de voorz. dit openingswoord met een beroep op het publiek toch zoowel moreel als fi nancieel de zaak van de vereeniging te steunen. Vervolgens worden de notulen voorge lezen en onveranderd goedgekeurd. Punt 5, verkiezing 3nieuwebestuursleden, worden de 3 aftredende leden, mej. G. Ker- bert, de heeren J. H. Uunger en D. Schuit herkozen. De heer Bontenbal geeft te kennen wegens drukke ambtsbezigheden gaarne uit het bestuur te treden, in deze vacature wordt voorzien door verkiezing v.d. heer Runia. Na benoeming van kascommissie sluit de voor dez. vergadering. Door het gemeentebestuur zijn de volgende bouwvergunningen verleend aan H. Vooren te Velseroord voor het bouwen van een woonhuis aan den Biezenweg te Santpoortaan G. van Heyst alhier voor het bouwen van 2 woningen aan den Rijksstraatweg; aan H. v. d. Pol te Schoten voor het bouwen van een woonhuis aan den Terrasweg te Santpoort. De volgende bouwpremies zijn aan deze gemeente toegekend ten behoeve van woningbouwaan W. van Heyst f 2320 voor woningen, aan H. P. Brits, H. Hennink, J. L. Loman en H. van Roest ieder f 1200 voor één woning en aan de fa. P. Heere Zn. f 2400 voor 2 woningen. Inzake de ontsporing van de stoom tram lezen we in de Kenn. Ed. dat omtrent de oorzaak nog niets was vast te stellen, daar het onderzoek naar het ongeval wel enkele dagen in beslag zal nemen. De Red. informeerde tevens over de plannen tot electrificatie, maar het eenige wat men kon mededeelen was dat het nog zeer verre toekomstplannen zijn, die ook al om de hooge kosten toekomstplannen zullen blijven. ~k-:- V1".- ÜSl Historische verzameling. Door den heer S. van Dorp, uitgever te IJmuiden, is voor de Historische verzameling dezer gemeente geschon ken een serie van 20 nieuwe prentbrief kaarten, met gezichten op IJmuiden en omstreken. Voor de betrekking van directeur van het bedrijf Openbare Werken al hier hebben zich 39 sollicitanten aange meld. Het bouwen van een 6-klassige school voor de Chr. Schoolvereeniging te Abcoude is opgedragen aan de firma Wed. P. van Heyst en Zn. alhier voor f 45.700. Door bet. gemeentebestuur zijn de volgende bouwvergunningen verleend: aaii H. Vooren te Velseroord voor het bouwen van een woonhuis aan den Biezenweg' te Santpoort; aan G. van Heyst alhier voor het bouwen van 2 woningen aan den Rijksstraatweg; aan H. v. d. Pol te Schoten voor het bou wen van een woonhuis aan den Terras- weg te Santpoort. Donderdagavond zijn we getuigen geweest van den biljartwedstrijd tus- schen D.O.S. uit Haarlem en Oud- Meerenstein te Beverwijk. Beide clubs behooren tot. den Haar- lemschen Bond, afdeeling A en staan op de lijst bovenaan, zoodat van dezen wedstrijd afhing wie No. 1 zou blijven. De uitslag is voor Oud-Meerenstein zeer gunstig: 625 tegen 372. We hebben gezien, dat bet biljart spel met zeer gunstige resultaten be oefend wordt in deze omstreken. De eerste partij werd gespeeld dooi de nummers 4, de heeren L. Kaan voor Oud-Meerenstein en Tabbes van D.O.S. met den uitslag 12558 in 19 beurten. De tweede partij speelden R. van 't Hoofd en Hoek, de nummers 1 van 't vijftal, met den uitslag 12580 in 15 beurten. De derde partij werd gespeeld door de nummers 5, nl. de heeren J. Blank en J. Gemers met den uitslag 12590 in 37 beurten. De vierde partij speelden de num mers 2 de heeren A. Strüve 125 en S. Booimans 84 in 30 beurten. De laatste partij speelden de num mers 3, de heeren Jb. Strüve 125 en Snoeks 60. 't Was $en wedstrijd, die zeer veel belangstelling getrokken had, want de zaal van den heer Van der Lem was vol en hij werd tot het einde toe oplet tend gevolgd. SANTPOORT. De vergadering van de afd. Santpoort der S. D. A. P. mocht zich in een matige belangstelling „verheugen". Na tot half negen gewacht te hebben, opende de voor zitter deze vergadering, in welk openings woord hij zijn teleurstelling uitsprak over de geringe belangstelling. Hij meende, dat het beter was, de vergadering maar te „verdagen". De hoop werd uitgesproken, dat dan de belangstelling grooter zon zijn. Morgenavond treden voor den Vrijheidsbond in Hotel de Weyman als sprekers op Mej. Joh. Naber en het Eerste Kamerlid Mr. H. Smeenge. Het publiek op de Jan Gijzen- vaart mag nog wel eens leeren, hoe het zich op een vergadering moet gedra gen. Bij de Vrijdag j.l. in de zaal van den heer Klauwers gehouden lezing met lichtbeelden althans gaf het daar van het (Foorslaand bewijs. Vooral tij-

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1