VISSCHERIJ. PLAATSELIJK NIEUWS. VISSCHERIJ. Vischhandelaren. dens het vertoonen van de lichtbeelden was het rumoer soms van dien aard, dat de spreker, de heer Pauwels zich niet verstaanbaar kon maken en een paar maal om stilte moest verzoeken. Nu is het waar, dat dit rumoer hoofd zakelijk van de zijde der jeugd kwam, die nog al in groote getale was opge komen, om de lichtbeelden natuurlijk, maar ook „opgeschoten" jongens en meisjes maakten zich er aan schuldig. We gelooven, dat de Volksbond tegen Drankmisbruik, van wien deze avond uitging, bij een eventueele volgende lezing niet lichtbeelden, kinderen zon der geleide bepaald moet weren en de grootere jongens en meisjes met ge strengheid behandelen. Anders zal het zeker spoedig aan ernstige toehoor ders gaan ontbreken. Deze avond, georganiseerd dooi* de krachtige medewerking van Mej. Prins, was voornamelijk belegd om de afd. Santpoortfelsen van den Volksbond tegen Drankmisbruik, die den laatsten tijd een kwijnend bestaan leed, weer op de been te helpen. De heer Pauwels, voorzitter van de afd. Rijswijk van genoemden Bond, had zich bereid verklaard op deze verga dering het woord te voeren, de heer Jochemse vertoonde lichtbeelden en de Mandoline-club „Ex Animo" van het Provinciaal Ziekenhuis verzorgde het muzikale gedeelte. De heer Pauwels vertelde, dat hij, die den strijd tegen den drank aan bindt, zich niet omet afvragen: „Wat verdien ik er mee?", of „Wat is het tastbaar resultaat?" Want hij die dat doet, zal bedrogen uitkomen. De Volksbond tegen Drankmisbruik beoogt geen geheelonthouding. Hij wenscht cle menschheid te doordrin gen van de noodzakelijkheid van het vermijden van een overmatig gebruik van sterken drank. Dit tracht hij met alle gepaste middelen te bereiken. In de eerste plaats geeft de Bond een or gaan uit, dat voor hem, die het met aandacht leest, veel belangrijks bevat. De Bond geeft boeken uit, die den lezer beelden van drankellende voor oogen brengen. De Bond bemoeit zich met volkshuisvesting en volksvoeding, om dat hij hiertusschen en de drankellen de een oorzakelijk verband zoekt. Im mers een gezellig tehuis zal den man ei* toe brengen zijn geluk thuis te zoe ken en niet in de kroeg, wat thans nog zoo vaak wel het geval is. Nauw ver band hiermee houdt de volksvoeding Een goed bereide maaltijd wekt tevre denheid bij den man. De Bond organi seert daarom kookcursussen, waar de vrouwen geleerd wordt, hoe zij op een voudige wijze, zonder al te veel onkos ten, een degelijken smakelijken maal tijd kunnen bereiden. Iets anders voor de vrouwen is, dat zij zich gaan interesseeren voor maat schappelijke vraagstukken, opdat zij hierover met hare mannen kunnen spreken. Voor de jeugd organiseert de Bond huisvlijtcursussen, waar de jongens zich in houtsnijden enz. kunnen oefe nen. Meisjes kunnen hier nuttige en fraaie handwerken leeren. (Tusschen twee haakjes zij hier vermeld, dat op Jan Gijzenvaart hiertoe reeds gelegen heid bestaat. Bij den heer Hertller kunnen jongens Donderdagavonds zich in houtsnijden oefenen, waarvan een druk gebruik wordt gemaakt. Te vens bestaan er plannen voor de meis jes een cursus in handwerken te be ginnen). De Bond wenscht voorts liefde voor de natuur aan te kweeken. Daartoe geven de afdeelingen aan kinderen, die zulks wenschen, al dan niet tegen ver goeding, planten af. Voor de mooist op gekweekte planten kunnen op tentoon stellingen prijzen worden toegekend. Dan ligt het ook op den weg van den Bond de volksfeesten te veredelen, op dat deze niet, zooals nog maar al te vaak het geval is, in dronkemans- en braspartijen ontaarden. In en uit de afdeelingen kunnen zang en muziekvereenigingen worden opge richt, die de afdeelings-vergaderingen zoo gezellig kunnen maken. Tenslotte wekte de spr. de aanwezi gen op de afd. Rijswijk in haar pogin gen om tot een eigen Volksbondge bouw te komen daadwerkelijk te steu nen door het koopen van één of meer loten. Na deze rede deed „Ex Animo" zich hooren. Een dankbaar gehoor hadden deze heeren niet, daarvoor waren de diverse tongen te veel in beweging. De heer Jochems vertoonde hierna een gropt aantal lichtbeelden, meest alle* betrekking hebbend op het werk a den Volksbond. De heer Pauwels maakte zich hierbij verdienstelijk door bij elk beeld een verklaring te geven. in zijn sluitingswqord wekte de spr. de aanwezigen op Mej. Prins in haar streven om de afdeeling Santpoort van den Volksbond weer te doen bloeien, krachtig te steunen. DRIEHUIS. De collecte voor de R. K. Universiteit heeft in de parochie van den H. Engel- mundus alhier f536.25 opgebracht. IJMUIDEN. De Kerkeraad der Chr. Geref. Kerk alhier laat thans naast de in aan bouw zijnde Chr. Geref. kerk, welke tijdens den bouw vergroot is tot 450 zitplaatsen, een pastorie voor den pre dikant bouwen. liet werk is door de architecten II. J. YV. Meyran en Ant. ten Broeke opgedragen aan den heer II. Oudshoorn te Beverwijk voor de soni van f 12.500. Aan den heer G. Kroon te Velser- oord is eervol ontslag verleend als be zoldigd bestuurder der IJmuider Fe deratie. Voortaan is dus alleen de heer A. Blom de vrijgestelde van de/af orga nisatie. De telefoniste 2e kl. mej. E. van Rossum is van Utrecht naar hier ver- plaatst. In den nacht van Zondag op Maandag trof de politie hier aan de minderjarige G. \V. L„ loopknecht te Amsterdam. Deze was hier gekomen om werk te zoeken. De politie verleende hem nachtver blijf en stelde hem den volgenden dag op transport naar zijn woonplaats. Voor de Haarlemsche rechtbank werd tegen A. G„ die terecht stond we gens desertie van een schip alhier, een week gevangenisstraf geëischt. In verband met het bericht inzake het tot zinken brengen van den stoom- treiler Jacob Cornelis, IJ.M. 463, meldt men ons nader, dat de aangehoudenen, J. S., huisvrouw van K. Z., wonende te Wijk aan Zee; D. V. schipper wonende te Dordrecht en de machinist J. G. IJ. wonende alhier, een volledige beken tenis hebben afgelegd. VELSEROORD. N u tsbiblio t heek. Men verzoekt ons te melden dat in het vervolg de bekende bepaling, dat aan kinderen beneden de 16 jaar geen boeken worden afgegeven, streng zal worden gehandhaafd; de houding van enkelen maakt het absoluut noodig, dat deze maatregel wordt doorgevoerd. Ook zullen de lezers kunnen mcew er ken, dat het lange wachten zooveel mogelijk voorkomen wordt, als b.v. de eerste ingeschreven 25 lezers zorgen 7 uur aanwezig te zijn; dezen worden dan eerst geholpen; 7.15 de lezers die hun leesnummers 26 tot en met 50 hebben, en zoo voort, terwijl de laatst- ingeschrevenen tot en met 140 tegen 8 uur kunnen komen; op deze wijze wordt eenige regelmaat verkregen, ter wijl de met afgifte der boeken belasten, veel kalmer kunnen werken. De Commissie vertrouwt op mede werking van allen. De toestand der zeevisscherij in Januari. Naar de Visscherij-Inspectie ons mededeelt werd de zeevisscherij in Jan. drukker uitgeoefend dan in de over eenkomstige maand van het vorige jaar. Hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde visch bedroegen respect. 2.009.000 K.G. en f 930.500 tegen toen maals 1.707.000 K.G. en f 963.500. In geheel namen 125 (verleden jaar Januari 84) stoomtrawlers aan de vis- scherij deel, waarvan 3 (verleden jaar Januari 12) geheel en 30 (verleden jaar Januari 13) ten deele in Engeland ha venden. Tengevolge van het slechte weer wa ren de vangsten dei* stoomtrawlers zeer matig n.l. gemiddeld 710 K.G. per reisdag tegen 984 K.G. in Januari van het vorige jaar toen stormachtig weder eveneens een ongunstigen invloed op de vangsten uitoefende. Aanvankelijk waren de prijzen der trawlvisch vrij hoog. In de laatste wreek der maand, toen Duitschland het verbod voor zijn stoomtrawlers, om in buitenlandsche havens te markten had opgeheven, mits zij zich van Engelsche kolen voor zagen, liepen 6 Duitsche stoomtrawlers te IJmuiden binnen. Hun aanvoer was no'T gering n.l. 43000 K.G. met een op brengst van f 13.900, zoodat deze nog geen noemenswaardigen invloed op de prijzen had. De besommingen onzer stoomtrawlers waren slechts matig n.l. gemiddeld per reisdag f 324 tegen f 530 in Januari 1921. De hoeveelheid en op brengst der visch, door onze stoom trawlers hier te lande aangevoerd be droegen respectievelijk 1.613.700 K.G. en f 734.060 (1.249.000 K.G. en f 672.300 in Januari 1921). De trawlvisscherij met sleepbooten en dergelijke en mo- torloggers was van geen beteekenis. Er namen meer motorkustvisschers en zeilloggers, doch minder zeilkustvis- schers aan de trawlvisscherij deel dan verleden jaar Januari. De zeilloggers en zeilkustvisschers besomden thans minder; de gemiddelde besomming der motorkustvisschers was in beide jaren vrijwel gelijk. Evenals verleden jaar Januari ondervonden vooral de zeil- vaartuigen veel belemmeringen door het onstuimige weder. Ditzelfde was het geval met de beug- visschers. Aan de beugvisscherij na men 12 stoom- en 9 zeil vaartuigen (ver leden jaar Januari 12 stoom- en 10 zeil- vaartuigen) deel. De totale vangst en besomming bedroegen 153.000 en f 101.200 (verleden jaar Januari 233.000 K.G. en f Ï45.800). Beide soorten vaartuigen besomden en vingen thans gemiddeld minder. De gemiddelde vangst per reisdag van de stoombeugers bedroeg 413 K.g. (619 K.g. in Jan. 1*921) en van de zeilbeugers 111 K.G. (277 K.G. in Januari 1921). Drijfnetvissclierij op haring werd als naar gewoonte niet uitgeoefend, ter wijl voor het overige de visscherij in de Noordzee'niet van beteekenis was. INSTONDEN. Oostenrijksche kinderen. Nogmaals kom ik de aandacht der le zers vragen voor 't werk van het Comi té tot Huisvesting van Protestantsche Oostenrijksche en Hongaarsehe kinde ren. De vorige week is weer een trein met 400 kinderen uit Weenen aange komen en daarvan heb ik er twee mo gen plaatsen in onze gemeente. Dat is toch heel weinig en ik zou zoo gaarne willen dat ik van een vol gend transport er minstens een tiental kon plaatsen. U weet niet welk een vol doening de opname van een Oosten- rijksch of llongaarsch kind U geeft. Alle kinderen zijn ondervoed en het is een genot de kinderen hier te zien her leven, te zien groeien en herkrijgen blijheid en levenslust. Het is voor de ouders in Oostenrijk een groot offer, hun kinderen 3 of 6 maanden te moeten afstaan. Van de vorige week meegekomen kinderen was één een dochtertje van een inge nieur uit Neder-Oostenrijk, tenger en zeer smal er uitziend. Wat moet het voor die ouders zijn hun eenig kind een half jaar af te staan. Zij doen 't dan ook alleen omdat zij hopen en ver wachten hun kind straks weer gezond terug te krijgen. Er kwam een Meisje" van 6 jaar mee uit een gezin van 3 kinderen. Zij werd hier geplaatst en haar broertje van 5 jaar in een andere plaats. M at zou het voor die twee kleintjes aardig geweest zijn als ze tenminste in dezelfde plaats waren geweest. M elk een voldoening is het de har telijke en van dank overvloeiende brie ven te lezen van de ouders, als hun kind weer gezond en wel teruggeko men is. Voor deze menschen is ons land als een wonderland, overvloeien de van melk en honig. O, die brieven vol dank en goede wenschen ze zijn zoo ontroei'end. Kom, zijn er geen protestantsche ge zinnen meer in onze gemeente, die een ondervoed Oostenrijkscli kind weer ge zond willen maken? De zomer is in aantocht en de kinderen kunnen straks genieten van bosch- en zeelucht. Men doet er zulk een goed werk mede. Op deze kinderen is de toekomst van een heel volk gericht. Zij moeten straks een nieuw geslacht voortbrengen. En is het niet heerlijk, te kunnen helpen dat dit een sterk geslacht worde! Er is veel verwildering in Oostenrijk, vooral in Weenen. Maar deze kinderen komen uit gezinnen, waar het Prote- stantsch bewustzijn nog levendig is. Wij plaatsen de kinderen dan ook al leen in Protestantsche gezinnen en hopen dat de tijdelijke pleegouders de kinderen niet van Kerk en Zondag school zullen terughouden. Wij zouden zoo gaarne zien dat ook de meergegoeden in onze gemeente zich het lot dezer kinderen wilden aantrek ken. Er zijn veel kinderen van intellec- tueelen: als van professoren, doktoren, ingenieurs enz. en hoe prettig zou het zijn als deze kinderen in een gelijk ge zin konden worden geplaatst. Dankbaar zijn we intusschen, dat zoovele eenvoudigen, meest arbeiders gezinnen, van hun dagelijksch brood ook nog een deel kunnen missen voor deze Oostenrijksche kinderen. Mogen zich op dit schrijven nog velen aanmel den. Wie een Protestantsch kind uit Oos tenrijk of Hongarije wil plaatsen, wem- de zich tot G. VOET, Willebrordstraat 105, Velseroord. BINNENLAND. Georganiseerd overleg loodswezen. Dezer dagen heeft de bijzondere com missie voor georganiseerd overleg voor het loodswezen in Den Haag vergaderd. Twee voorstellen, welke tot strekking hadden, in vacatures in den rang van macliinistmotorist bij de rnotorai'haal- diensten van het loodswezen te IJmui den en te Vlissingen te voorzien door benoeming van bij dien dienst geplaat ste matrozen, die als assistent in cle machinekamer der motorafhaalbooten dienst doen, indien zij althans daartoe geschikt zijn, werden door de voorstel lers teruggenomen. Een voorstel, den titel van „machinist bij het loodswezen" te vervangen door dien van „werktuigkundige bij het loodswezen", werd verworpen, evenals een voorstel, den machinisten, die van de lichtschepen afgekomen zijn en die zonder eigen toedoen jaren lang op een lichtschip zijn geweest, bij overgang- als machinist bij het loodswezen zoo veel fietive jaren in hun functie toe te voegen, dat zij in bijv. de helft van den gewonen tijd op het maximum salaris zouden komen. Ook werd verworpen een voorstel, voor benoeming tot ma troos bij het loodswezen, bestemd ter opleiding tot loods, het bezit van diplo ma 3de stuurman, kennis van Engel sche taal of bezit van einddiploma H. B. S. 3-jarigen cursus, verplicht te stellen. Naar aanleiding van een voorstel, het zoo mogelijk daarheen te leiden dat loodskweekelingen der 2de klasse, naar gelang van hun diensttijd in dien rang meer dan tot nu toe het geval is verge- zelreizen zullen maken met loodsen, verklaarden de inspecteurs van het loodswezen, in die richting het moge lijke te zullen doen. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben opgebracht in Januari f 33.398.452.92 d.i. f 2.065.000 méér dan in Jan. 1921, doch i' 2.501.000 minder dan de raming. De raad, de pers en de thee. In de Raadsvergaderingen der ge meente Abbekerk (bij Medemblik), wordt gewoonlijk echt huiselijk, thee geschonken; ook „de pers" drinkt mee! Maar in de voorlaatste vergadering- ging men de pers voorbij en één der verslaggevers (die van de „Medemblik- ker Courant") gaf hierover in dat blad een hartig woord. De Raad, opnieuw vergaderende, wijdde hieraan een punt van bespre king; enkele leden vroegen hierover het woord en, boe gemoedelijk toch den bedoelden verslaggever werd zelfs toegestaan aan de discussie deel te nemen! De voorzitter meende, als er, zooals gewoonlijk, drie verslaggevers zijn, gaat 't toch niet aan, om steeds maar op kosten van de gemeente thee te verstrekken. Een enkelen keer ging dat nog wel Waarna een der leden o.a. opmerkte: w ij roepen de verslaggevers hier niet, zij komen zóó maar! (Hbld.) SPORT. Biljartwedstrijden. Donderdag 9 Maart zal in het ca té van den heer van Tunen de eindwed- strijd plaats hebben tusschen de le klasse clubs „Santpoort" en D. V. S. te Velseroord. Het beloofd een vinnige strijd te wor den. Vrijdag a.s. zal in het café van den heer Enzerink te Santpoort een ont moeting plaats hebben voor een wed strijd van 1000 caramboles tusschen de matadors der vereenigingen „Sant poort", den heer H. v. d. Schoot, en „Excelsior", den heer J. Zegel, om een zilveren medaille. IJMUIDEN. Morgen, Donderdagavond, heeft hel Leger des Heils een samenkomst in „Cycloop" onder leiding van Lt. Kolonel J. O. Brouwer, bijgestaan door stafkapitein Beekhuis, als mede den Kweekschoolstaf. In deze samenkomst zullen een aantal leerling-officieren verschillende zangnum mers uitvoeren. VELSEROORD. Donderdag j.l. was de R.K. Mid- denstandsvereeniging, afd. van „de Hanze", omvattende: Velseroord, Vel- sen, MTijkeroog, Santpoort en Jan Gij zenvaart in jaarvergadering bijeen, in het Patronaatsgebouw „St. Fidelis" te Velseroord. De waarnemende voorzitter opende deze vergadering met den Chr. groet en een woord van welkom aan de weinige aanwezigen, waarna de notu len gelezen werd en onveranderd goed gekeurd. Bij de ingekomen stukken was o.a. een circulaire van het centraal Hanzebureau, bevattende: de feestelij ke viering van het derde lustrum en Ilanzealtaarwijding door Z. D. II. Mon seigneur A. J. Gallier, in de Kathedraal te Haarlem, welke feestelijkheden zul len plaats hebben op Woensdag 21 Juni a.s. De gebruikelijke jaarlijksche feest avond, werd om financieële redenen, voorloopig voor 1922 afgelast. De Zeer Eerw. Pater Alexander, Geestelijk Ad viseur, spoorde, in verband hiermede aan, om aan bovengenoemde feestelijk heden zoo veel mogelijk deel te nemen. Medegedeeld werd, dat de gewone jaar lijksche llanzedagen, tot het volgend jaar werden uitgesteld. Aangespoord werd, tot deelname aan de Ilanzere- traite, welke gehouden wordt van 14— 17 Maart e.k. in het St. Clementshuis te Noordwijkerhout. Het bestuur verkreeg machtiging tot aanschaffing van de brochure „Be stuurstaak", door W. Boon, Joh. Wijde- man en den bondsadviseur Rector J. G. Jansen, zoomede tot aanschaffing van één monsterexemplaar verkleind Hanze-insigne. De leden werden aange spoord, hunne eventueele information in 't vervolg over het Hanze-informa- tiebureau te laten loopen (adres Hee rengracht 388, Amsterdam). De begrooting werd tot de eerstvol gende vergadering uitgesteld, te hou den in Mei e.k. Tot voorzitter werd gekozen de heer W. Joosten en tot penningmeester her kozen de heer F. J. Kockx. De tusschen- tijds opengevallen secretarisfunctie werd niet aangevuld en voorloopig in handen gesteld van den heer J. Ruig- voorn. De rongvraag leverde eenige bespre kingen van huishoudelijken aard op. Hierna sloot de voorzitter met den Chr. groet. N. Hl. Ct. VELSEN. Voor het examen nuttige hand werken zijn te Amsterdam geslaagd de dames A. A. de Vroom en H. E. de Vroom alhier. Voor de Haarlemsche rechtbank moest zich verantwoorden Mej. A. C. G. alhier, omdat zij uit den muntgas meter ten nadeele der gemeente geld had genomen. Tegen haar werd f 15 boete of 5 dagen hechtenis geëischt. Zekere J. B. alhier heeft het ver schillende menschen en de politie nog al lastig gemaakt. In dronkenschap heeft hij huisvredebreuk gepleegd en toen men de politie-assistentie inriep, pleegde hij hevig verzet en kon met groote moeite worden gearresteerd. Hij schijnt ook met een mes gedreigd te hebben. Gisteren is hij voor den Commissaris geleid, om gehoord te worden. De Commissaris van Politie raadt den ingezetenen aan, nu er zooveel ge collecteerd wordt, alleen te geven aan personen, die van een door Burge meester en Wethouders geteekende lijst of toestemming zijn voorzien. Gedurende de week van 23 Februari t/m. 1 Maart 1922 kwamen alhier de na volgende vaartuigen binnen, 48 stoom trawlers, 14 Duitsche stoomtrawlers, 1 Duitsche IJslander, 2 motor-, 54 zeil loggers, 4 stoombeugers, 3 sloepen, 1 Engelsche haringdrifter, 6 kustvis- schers. Stoomtrawlers Hollandsche van 1211.— tot 8672. Stoomtrawlers Duitsche van 611.tot 6955. Stoomtrawler Duitsche IJslander van tot 5732. Motorlogg. van 789.tot 1320. Zeilloggers 602.— 2276. Stoomb. 1987.3083. Sloepen 2073.3309.— Engelsche haring-drifter van tot 1529.— terwijl de Kustvisschers totaal f 3990.— besomden. De aanvoer bestond uit 723570 K.G. trawlvisch, 33212 K.G. beugvisch, 11.676 K.G. drijfnetviseh en 31.616 K.G. IJslandsche visch. De totaal opbrengst bedr. f 286.313,79. De Nederlandsche Vereeniging* vau vischhandelaren heeft haar jaarverga dering te 's Gravenhage gehouden. De toestand der organisatie werd be vredigend genoemd. Herinnerd wordt in het verslag aan successen verkregen met verschillende bemoeiingen in 't be lang van den vischhandel. Vrees wordt uitgesproken voor tekort in den handel in oesters, op grond dat er nog steeds bevoorrechting zou bestaan voor de coöperatie ten deze met Regeerings- steun; stappen tot verbetering hiervan werden gedaan. Besproken werd de toestand van de vischveiling te Sche-

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2